Prętnik Karłowaty

Trichogaster lalius

Prętnik Karłowaty - ryba akwariowa fot.ajilbab.com
 • 7.5 cm
 • 54 l
 • 6.0 - 7.5 pH
 • 22 - 27°C
 • Azja

Prętniki Karłowate - ryby akwariowe

Prętnik Karłowaty (Trichogaster lalius) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami karłowaty.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Azji. Prętniki karłowate zamieszkują spokojne wody w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosłe samce osiągają ok 7.5 cm długości, odrobinę mniejsze samice 6 cm. Samce są nieco smuklejsze i bardziej ubarwione od srebrzystoszarych samic. Charakteryzują się też większymi płetwami odbytową i grzbietową. W handlu istnieje kilka barwnych odmian np. niebieska – neonowa, czerwona – rubinowa. Ciało ich jest mocno bocznie spłaszczone. Wyposażone są w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Stosunkowo łagodne, samce w zbyt małym akwarium mogą przejawiać agresje wobec współmieszkańców.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Odżywianie ryb akwariowych

Prętniki w naturze żywią się małymi bezkręgowcami, glonami. W akwarium przyjmują większość pokarmów. Możemy je karmić pokarmami suchymi, regularnie podając pokarmy mrożone lub żywe np. Ochotka.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Akwarium ryb akwariowych

Dla pary Prętników wystarczy akwarium ok 54 litrowe, gęsto obsadzone roślinnością, z dużą ilością kryjówek i miejsc zaciemnionych. Samica musi mieć w czasie godów schronienie przed natarczywym samcem. Umieszczając w zbiorniku suche liście, gałęzie i konary drzew oddamy bardziej naturalny charakter środowiska ryb. Nie powinno również zabraknąć roślin pływających, wśród których ryby budują gniazda. W skąpych aranżacjach Prętniki karłowate będą nieśmiałe i zestresowane, chowając się przed naszym wzrokiem. W naturze żyją w wodzie miękkiej w akwariach mogą przebywać w wodzie średnio-twardej. Prąd wody nie powinien być zbyt silny.

Prętniki karłowate niespecjalnie nadają się do akwarium towarzyskiego. Mogą być trzymane z wieloma gatunkami ryb jednak nie zawsze będzie to dla nich odpowiednie towarzystwo. Są terytorialne a jednocześnie nieśmiałe, dlatego w mniejszych akwariach powinny stanowić podstawę obsady. Samce, szczególnie w okresie tarła, bywają bardzo agresywne np. w stosunku do innych guramiowatych i barwnych gatunków np. gupików. Trzymane z większymi i bardziej żywiołowymi rybami będą nieśmiałe i wystraszone.

Prętniki będą się dobrze komponować z małymi ławicowymi rybami karpiowatymi np. Razbora Hengela, niektórymi brzankami, kiryskami, otoskami, mniejszymi tęczankami czy bocjami karłowatymi. W gęsto zarośniętym zbiorniku towarzystwem mogą być także krewetki karłowate np. Red Cherry. W większych zbiornikach terytorializm jest naturalnie mniej widoczny i inne gurami lub nawet spokojne pielęgnice mogą być brane pod uwagę. Trzymanie większej ilości Prętników karłowatych nie jest wskazane. Przeważnie sprzedawane są w parach i będzie to najlepszy wybór.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Rozmnażanie ryb akwariowych

Należą do ryb budujących pieniste gniazdo wśród roślin. Rozmnażanie nie jest zbytnio trudne ale zachowanie samców bywa niekiedy nieprzewidywalne. Do rozmnożenia będziemy potrzebować oddzielnego akwarium ok 45-60cm długości. Nie ma potrzeby stosowania podłoża jednak zastosowanie torfu może być pomocne. Wymagane natomiast są kępy drobno listnych roślin oraz rośliny pływające np. wgłębka. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Zalecane jest obniżenie poziomu wody do ok 15-20 cm i podwyższenie temperatury do 27-28°C.

Zbiornik koniecznie musi być przykryty, ponieważ narybek potrzebuje dostępu do ciepłego, wilgotnego powietrza atmosferycznego, które czerpie znad tafli wody. Nie spełnienie tego warunku ma negatywny wpływ na rozwój labiryntu u młodych Prętników. Część hodowców uważa za korzystne dodanie do wody liści Ketapengu.

Przed planowanym rozrodem ryby należy obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica jest wyraźnie pełniejsza w okolicy brzucha przenosimy ją do akwarium tarliskowego i kontynuujemy karmienie. Po kilku dniach, najlepiej wieczorem, dodajemy do niej samca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce samiec rozpocznie budowę gniazda. Konstrukcje na powierzchni wody zaczyna od warstwy bąbelków, którą umacnia drobnymi kawałeczkami roślin. Ten proces zachowań jest niezwykle interesujący dla obserwatora. W tym czasie samiec będzie przeganiał samicę, dlatego tak ważna jest dodatkowa roślinność.

Po zakończeniu budowy zachowanie ryb jest diametralnie odmienne. Samiec przestaje być agresywny w stosunku do swojej potencjalnej partnerki. Samica zaczyna odgrywać dominującą rolę, manewruje samcem pod gniazdem, szturchając go pyszczkiem, a nawet pieści okolice jego brzucha swoimi wyrostami czuciowymi (nitkowate, przekształcone płetwy brzuszne).

Tarło odbywa się pod gniazdem w typowo pionowej pozycji. Samiec obejmuje ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wygina ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i następuje wytrysk mlecza oraz wydzielenie kilkudziesięciu ziaren ikry, które unoszą się w kierunku gniazda. Opadającą ikrę samiec skrupulatnie zbiera w pyszczek i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Dopiero gdy ikra znajdzie się w gnieździe samiec wabi samicę do następnego aktu tarła. Cały proces jest powtarzany kilkakrotnie. Samica Prętnika może w sumie wydzielić do 700 ziaren ikry.

Po zakończonym tarle, samiec przejmuje odpowiedzialność za gniazdo, strzeże i opiekuje się ikrą. Nie toleruje samicy, którą dla jej własnego dobra najlepiej odłowić. Wylęg zależy od temperatury, jednak przeważnie występuje w ciągu 36 godzin, co łatwo jest zaobserwować poprzez rozpadające się gniazdo. Przy pomocy szkła powiększającego powinniśmy zobaczyć setki narybku. Większość samców może zostać razem z potomstwem przez kilka pierwszych dni, do czasu zużycia ich woreczka pokarmowego. Narybek przez pierwszy tydzień karmimy pyłem, lub pokarmami w żelu. Następnie podajemy mikro nicienie lub Artemię. Z upływem czasu będziemy potrzebować dodatkowych zbiorników, ze względu na zróżnicowane tempo wzrostu.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Prętnik Karłowaty

Galeria Ryba akwariowa - Prętnik Karłowaty

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Trichogaster lalius
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 6 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 144

 1. Szymson

  Dzieńdobry panie Piotrze na tą sytuacje są dwa wyjścia:
  1 Zostawić parkę i zabierać narybek do np sklepów zoologicznych
  2 Odłowić jednego osobnika i mieć problem z głowy

  Odpowiedz
 2. magda

  dziś wpuściłam gurami karłowate 2 szt do akwa 60l towarzystkie (neonki, 1 bojownik). Na razie fajnie to wygląda – wcale nie są płochliwe, za to bardzo żarłoczne i dość towarzyskie. Pływają po całym akwarium, podgryzają chętnie roślinki pływające. Nie zwracają uwagi na inne ryby, nawet na bojownika który się trochę denerwuje na ich widok (traktuje trochę jak innego bojownika) ale nie dochodzi do rękoczynów i na razie pełna zgoda;)

  Odpowiedz
 3. Marcin77

  Jednego pretnika trzymam w izolatce w tzn.kotniku nie wiem chyba go musze …… Wyslac do sw.Piotra ten pretnik sieje teror wsrod gurami mega bystry i mega agresywny az kur.sie trzesie na widok innych gurami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kasia

   Wydaj komuś.
   Skąd jesteś?

 4. akwatars

  czy do 112l może być:
  – prętnik karłowaty samiec + 2 samice
  – danio perłowy 10
  – 10 neon innesa
  – krewetki 10

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka

   Podpinam się pod pytanie, czy taka obsada może być? Teraz mam Danio 3, tęczanki neonowe 2, neony inesa 10 i dwa cierniooczki. Krewetki około 20 pewnie.
   Akwa 112 l.

 5. Julia

  Dzień dobry mam harem 1 samiec i dwie samice. Akwa 60 litrów, korzenie, roślin sporo, czarny piasek kwarcowy. Myślę czy dokupić stado
  1 miedzik obrzezony
  2 brzanka wysmukla
  3 brzanka titeya jeśli dobrze pamiętam
  Z góry dziękuję za pomoc

  Odpowiedz
 6. Rafał

  To wspaniałe rybki jedne najlepsze z których mam piękne ubarwienie, towarzyskie, nie mam żadnych problemów z nimi polecam wszystkim

  Odpowiedz
 7. Ryba:]

  Witam, oto moja przygoda prętnik karłowaty 20sztuk w Awkawium 500litrów …
  15 Gurami zółty
  18 Gurami Niebieskie
  13 Gurami Mozaikowy …
  plus drobnica , Prętnik karłowaty wybił ponad 100 sztuk ryb … nastepnie zrobił gniazo i tarło 🙂 zabijał co noc 1-2 sztuki … bez objawów , trupki dzien w dzien przez 2mc zero agresywnych zachowań 🙂

  ze swojego gatunku prętnika 20sztuk zostawił jednego samca i 3 samice 🙂 , dwa żółte gurami 🙂

  Ramirez 18sztuk został 1 🙂
  Kakadu 16 sztuk zostało zero 🙂

  po tarle ryby przestały padać … pozostałości 🙂

  1
  1
  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Wydaje się mało prawdopodobne, że to wina Prętnika, tym bardziej, że jak sam piszesz nie było widać agresywnych zachowań. Prętniki nie są rybami aktywnymi w nocy. Bardziej wygląda to na przerybione akwarium, a ryby które zostały, okazały się najbardziej wytrzymałymi.

 8. Zofia

  !!!! Samica jest agresywna wobec samców . Nie wiem co robić !

  Odpowiedz
 9. Szymson

  Mam pytanie, czy forma neon żyje w naturze czy wyhodowali ją ludzie? Jeśli to drugie to jaka jest tą naturalną?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. RAMPER

   Niestety neonową wychodowali ludzie tak samo jak : tęczową, czerwoną, a także albinotyczną. Czyli reszta naturalna 🙂

  2. Szymson

   A czy zachowują się jak w opisie?

  3. RAMPER

   Opis jest ok.Faktycznie z większymi rybami giną ich cechy i robią się nijakie (nieśmiałe zagubione) dlatego lepiej stworzyć im odpowiednie towarzystwo i mieć przyjemność z obserwacji tych ciekawych rybek.

  4. Szymson

   Dziękuje za odpowiedz

 10. Karolina

  Czy mogłabym założyć z tą rybą jednogatunkowe akwarium? (50l.)
  Czy np. 6-8 osobników to wtedy za dużo? W parach samiec-samica? Powinien być większy metraż?

  Odpowiedz
 11. Patusiiiiiia

  Mój partner jest fascynatem akwarystyki i posiadał już kilka zbiorników, które świetnie prosperowały. Teraz miał pół roku przerwy od akwarium, ale widać, że mu tego klimatu w domu strasznie brakowalo. Postanowiłam zrobić mu niespodziankę i założyć baniak 288l. Wczoraj wszystko odebrałam i jestem ciekawa waszego zdania o obsadzie bo w sumie pierwszy raz sama się tym zajęłam studiując intensywnie internet.
  Oto skład akwarium:
  – 2 pretniki czerwone
  – 2 gurami dwuplamisty
  – 6 skrzeczykow karłowatych
  – 20 rasbora klinowa
  – 10 mieczyków
  – 8 bocja lohachata
  – zbrojniki niebieski
  Wczoraj wieczorem zbiornik założyłam i wpuściłam ryby. Na moje wszystkie swobodnie pływają, rano dziś jadły bez problemów. Parametry wody wręcz książkowe więc mam nadzieję, że podolalam.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Jak to wczoraj odebrałaś zestaw a dzisiaj ryby już pływają? Podczas studiowania internetu umknęła Ci jedna z najważniejszych rzeczy czyli dojrzewanie akwarium. Trwa to 3-4 tygodnie i bez tego ryby będą Ci padać hurtem. Leć szybko do sklepu, kup i zastosuj bakterie nitryfikacyjne i módl się, żeby straty były jak najmniejsze…

  2. Karol

   Ja tez postawiłem całe akwa z życiem w jeden dzień i nic się Ne działo

  3. Karol

   I co z akwarium,mineło juz trochę czasu

  4. Pływający z rybami

   Możliwe, że mieszka na wsi i nie pobiera wody z wodociągów gdzie jest uzdatniana. Ja mieszkam na wsi, gdzie w wodzie nie ma ani chloru ani amoniaku. W piątek zalałem akwarium i wpuściłem 2 gupiki i 2 platki, ryby pływają po całym zbiorniku, jedzą i nie widać po nich objawów jakiejkolwiek choroby

 12. Karolina

  Mam akwarium 126l,połowa gęsto zarośnięta roślinnością, druga z trawą przy szybie i małymi roślinkami plus piasek, no i pistia.
  Chcę powiększyć obsadę, w tej chwili mam
  20 mikrorozbor Galaxy
  3 pisorki
  4 samce gupika (ale je chyba gdzieś przeniosę aby została sama Azja)

  Chciałabym 3 gurami mozaikowe plus parkę bojownika i/lub prętnika karłowatego. Czy taka obsada będzie ok?

  Czy prętniki i gurami spędzają większość czasu przy powierzchni?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Ja mam 3 prętniki jedzą z powierzchni i grzebią w podłożu . Może moje są upośledzone?

 13. Nikt

  Czy taka obsada będzie dobra (112l) :
  -10x neon czerwony
  -10x razbora klinowa
  -2x pielęgnica ramierza
  -2x prętnik karłowaty
  -4x otosek przyujściowy
  -1x zbrojniki pospolity

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. MLGnoscope

   Tak według mnie tak

 14. Malina

  Proszę o pomoc!
  Mój prętnik jest chory. nie wiem jak mu pomóc. cały czas leży na dnie lub wisi na powierzchni. Zbladł i jest wychudzony, choć jedzenie mu daję.
  W moim akwarium 112l jest:
  5 prętników (3 samiczki i 2 samce)
  4 kiryski sterby
  11 neonków innesa
  1 zbrojnik albinos
  1 krewetka red cherry (mam zamiar dokupić)
  Czy mam mu podać jakieś leki?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Zbrojnik123

   Czy coś je?
   Czy dawałeś ostatnio jakiś pokarm żywy?
   Jak inne ryby?
   Jakie masz parametry wody?
   Czy zauważyłeś żeby inne ryby go przeganiały?
   Czym go karmisz?
   Ile ma lat?
   Mi wygląda to na robaki.

  2. Malina

   Je normalnie pokarm roślinny i zwierzęcy. podawałam też pokarm żywy. Inne ryby wydają się być zdrowe, ale dziś wszystkie mają ciągnące się odchody. Niestety nie wiem jakie są parametry wody. Nie zauważyłam żeby był przeganiany przez inne ryby. Ma 4 miesiące.

  3. Zbrojnik123

   Spróbuj metronidazolu ale niestety dawek ci nie umiem podać bo nie znam ale spróbuję jeszcze czegoś poszukać.

 15. Szymon

  Witam, mam bocje wspaniałe, dwa glonojady, 8kirysow. Chcialem dokupić do nich pretniki i może danio. Czy taka obsada niebedzie walczyc ze soba?

  Odpowiedz
 16. Kasia

  Witam, od czterech dni jestem posiadaczką 3 pięknych prątników jeden niestety jest kanibalem zjadł mi neonkę- wygryzł jej brzuch. Czy jest to normalne zachowanie tej ryby?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kaja

   Prętniki nie są zwykle agresywne. Sama hoduję prętniki z neonkami i nigdy nie wchodzą sobie w drogę. Jesteś pewna że to właśnie prętnik to zrobił? Może jakaś inna rybka postanowiła pożywić się neonkiem?

  2. Kasia

   Okazuje się że to jednak mieczyk, który był pierwszy w tym akwarium i wygląda na to że walczył o swoje terytorium. Już go odizolowałam do drugiego akwarium. Dzięki ????

 17. Ola

  Hej. Mam akwarium 112l. Mam w nim: 2 samce i 2 samice prętników karłowatych, 11 neonków innesa i 5 kirysków sterby. Chciałabym wiedzieć czy tych ryb nie jest za dużo lub za mało. Czy mogę dokupić jakieś ryby, a jak tak to jakie? Z góry dziękuję. 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Woit

   Wystarczy. Masz 20 rybek, czyli każda ma ok. 5 litrów dla siebie. To optimum dla nich.
   Chciałbym, aby inni akwaryści mieli takie proporcje, bo czasem aż głowa boli, gdy czytam o zbiornikach z 10 gatunkami i reprezentacją 1-2 szt z każdego.

  2. Ola

   Dziękuję za odpowiedź ????

 18. Piotr

  Nie wiem czy link zadziała link to imgur.com to jest zdjęcie chorego prętnika widać zmianę przy pysku i ciagnące odchody

  Odpowiedz
 19. Piotr

  Witam jeśli jest ktoś chętny to prosiłbym o podanie adresu poczty w celu przesłania zdjęcia chorego prętnika, chodzi mi o pokazanie zmian przy pysku. Niestety po dwóch dniach prawidłowych czarnych odchodów rybka w dniu dzisiejszym zaczęła znowu robić białe ciągnące na przemian z czarnymi 🙁

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   link to imgur.com zdjęcie chorej rybki nie wiem czy link zadziała

  2. krz

   Pasozyty

 20. Piotr

  To znowu ja z kolejnym problemem. Baktoforte s zostało zastosowane najpierw 30 minut kąpieli w 2 litrach wody z tabletką a następnie kolejna tabletka zostałą wrzucona do akwarium ogólnego na 3 dni po których zgodnie z danymi na ulotce podmieniłem 50% odstanej wody. Niestety samiczkę musiałem zabić bo była prawie cały czas na dole szybko oddychała i miała nadęty brzuch ( bez nastroszonych łusek) i nie reagowała za bardzo na podawany pokarm. Samiec jest bardzo żwywy cały dzień pływa po całym akwarium ochoczo przyjmuje jedzenie. Niestety w miejscu gdzie na pysku była tak jakby dziura zrobiła się białą krosta która się powiększa i mam wrażenie że chce wystrzelić. Innych objawów brak. Czy ta krosta to znak gojenia rany czy niestety objaw niewyleczonej w pełni choroby?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć Piotr.
   Biały pęcherz który się powiększa to zapewne stan ropny, świadczy o tym że organizm rybki walczy z infekcją bakteryjną, tyle co mogę podpowiedzieć. Czekaj i obserwuj czy Prętnik jest w dobrej kondycji, z kolejnymi kuracjami leczniczymi na razie bym się wstrzymał, rana powinna się zagoić, tym bardziej że zastosowałeś krótką kąpiel w mocniejszym stężeniu.
   Szkoda tylko samiczki, pewnie zbyt częste podmiany wody (nagłe zmiany temp.) negatywnie wpłynęły na jej zdrowie. Jeszcze raz powtarzam że woda do podmian powinna być starannie przygotowana, najlepiej o temp. zbliżonej do tej panującej w akwarium, jest to najważniejszy element którego należy przestrzegać podczas kuracji leczniczych.
   Trochę pechowo zacząłeś swoją przygodę z Prętnikami, tyle problemów… Hodowałem kiedyś te rybki, trzymały się świetnie bez żadnych chorób, tym bardziej jestem zdziwiony tyloma dolegliwościami, wg mnie to dosyć odporny gatunek. Mam nadzieję że chociaż samiec dojdzie do siebie.
   Pozdrawiam.

  2. anonim

   Nie chce sie tutaj wymadrzac ale wedlug opisu pasuje mi to do nicieni ( mam na mysli te biale krosty ktore pekaja i w tym miejscu robia sie dziury , dodatkowo biale odchody swiadcza o dosc sporym zyciu wewnetrznym ryby ( wiciowce , nicienie ) ) .
   Niestety to jest tylko zgadywanie bo bez zdjecia i mikroskopu to mozna tylko strzelac a wszystkie bakto cos tam pomagaja akwaryscie na dobre samopoczucie 🙂 .

  3. Wlodi13

   Spoko @anonim 😉 przecież chodzi o ratowanie rybek, każda sugestia jest cenna…
   Osobiście nie znam przypadku aż tak zainfekowania rybki nicieniami żeby pojawiały się białe krosty na zewnątrz, więc faktycznie bez mikroskopu się nie obejdzie aby postawić prawidłową diagnozę.
   Baktoforte S jest bardzo dobry na owrzodzenia (infekcje bakteryjne), na pasożyty niestety nie.

 21. Piotr

  Dziękuję za szybką odpowiedź niestety dzisiaj rano na pysku prętnika zaobserwowałem jakieś owrzodzenie wygląda to tak jakby coś mu wyszło przez łuski i chyba jest mała dziurka???? Nie mam pojęcia jak teraz mu pomóc ????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jak nie urok to sraczka… niestety, owrzodzenie pyska u Prętników czasami się zdarza, jednak nie panikowałbym za bardzo, szybka diagnoza i szybkie leczenie zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji bakteryjnych. Nie podawaj więcej Protosolu, pisałeś wcześniej że chcesz dzisiaj zaaplikować kolejną dawkę, odstaw na razie ten lek ponieważ musisz podjąć inną kurację. Być może zbyt częste dawkowanie różnych leków (Protocaps M, Protosol, w krótkim odstępstwie) mogły skutkować owrzodzeniem pyska, tego nie jestem pewien, ale moim zdaniem trochę za dużo tego, z lekami trzeba być bardzo ostrożnym.
   Najskuteczniejszym (wg mnie najlepszym) w tego typu przypadkach będzie teraz Baktoforte S (SERA), jest to odpowiednik byłego, wycofanego już ze sprzedaży Baktopuru Direct, który znakomicie się sprawdzał. Dawkowanie (aplikowanie) podane jest na opakowaniu, jednak lek ten niszczy pożyteczną florę bakteryjną funkcjonującą w akwarium, którą po zakończeniu kuracji należy odbudować – np. wspomagając Bacto-Active (Tropical).
   Choroby rybek niestety się zdarzają, ale nie należy się zrażać tylko w prawidłowy sposób postępować, a przy okazji nabyć duże doświadczenie na przyszłość.
   Powodzenia.

  2. Wlodi13

   I jeszcze jedno…
   Minął tydzień od kiedy zgłosiłeś swoje problemy z Prętnikiem a tu 2x Protocaps M,
   2x Protosol…
   Za każdym razem podmiana wody co wcale nie sprzyja rybkom, nagłe zmiany temp. raz wychłodzenie następnie podniesienie do 28°C co w efekcie może być wystąpieniem chorób grzybiczych, woda do podmian musi być odpowiednio przygotowana (odstana) – odchlorowana, uzdatniona, najlepiej aby osiągnęła temp. pokojową, to wszystko ma duży wpływ na kondycję rybek. Za częsta, świeża, zimna woda temu nie sprzyja, nie wspomnę o florze bakteryjnej odpowiedzialnej za prawidłowy proces nitryfikacji w akwarium za każdym razem wypompowywana…
   Na wszystko należy zwrócić uwagę.

 22. Piotr

  Witam ponownie niestety ale kuracja dwoma tabletkami protocaps m oraz protosolem nie do końca się sprawdziła. Owszem prętnik pływa po całym akwarium nawet gania za samiczką 🙂 i bardzo chętnie podawany pokarm ale niestety jest problem z odchodami które nadal są białe z krótkimi czarnymi odcinkami prawidłowej kupy i niestety ale są bardzo długie. Tabletki protocaps zostały rozpuszczone zgodnie z ulotką i podane co 3 dni (przed każdym podaniem podmiana wody około 30% zgodnie z zaleceniami) teraz został 04.05. podany protosol w ilości 10ml na mój zbiornik 54 l. Jutro tj. 06.05 spróbuję jeszcze raz podać protosol ponownie w ilości 10 ml. Proszę o pomoc jak długo stosować lekarstwo żeby rybka nie miała już tych białych długich odchodów.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Dodam jeszcze że temp. wody została zwiększona do 28/29C

  2. Wlodi13

   Witam. Jak już wcześniej wspomniałem 100% pewność czy rybka ma pasożyty: wiciowce czy nicienie można jedynie sprawdzić pod mikroskopem. Działanie Protocapsu M i Protosolu ma identyczne działanie przeciw wiciowcom, więc jeśli po tak długiej kuracji pasożyty nie zostały zlikwidowane może się okazać że to jednak nicienie. Na Twoim miejscu nie męczyłbym zbyt długo rybek tymi samymi lekarstwami, odczekał jeszcze tydzień obserwując czy robaki nie ustępują, jeśli stan „długich odchodów” będzie nadal się utrzymywał (rybki po jakimś czasie od podania leków potrafią same przezwyciężyć pasożyty) należy rozpocząć kurację przeciwko nicieniom – Capisol. Jednak przed kolejnymi dawkami nowego lekarstwa, niech rybki trochę nabiorą kondycji i wrócą do formy, abyś zbyt długim leczeniem ich nie wykończył. Nicienie są uporczywe, dlatego kuracja trwa aż dwa tygodnie zanim robaków pozbędziemy się całkowicie. Ale poczekaj i obserwuj, może kolejne zabiegi nie będą konieczne, najważniejsze teraz że rybka odzyskała wigor i ma apetyt.

 23. Piotr

  Witam od 8 dni mam w akwarium parkę prętnika. Od początku samiec jest bardzo bierny, jest ciągle schowany przy dnie pomiędzy roślinami a od 3 dni nie reaguje na podawany pokarm. Nawet jak wypłynie do karmienia to nie chce go chwytać, dodatkowo z odbytu wisi długa biała nitka. Dodam, że samiczka jest bardzo aktywna i podczas karmienia od razu wyłapuje pokarm. Proszę o pomoc czy z samcem jest wszystko ok czy może to początek jakiejś choroby?

  Odpowiedzi: 8
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Prawdopodobnie wiciowce lub nicienie (pasożyty układu pokarmowego), a czym je karmisz?
   Czy Prętnik chudnie, i czy w akwarium są jeszcze jakieś inne rybki?
   Ale w ogóle nic nie je?

  2. Piotr

   Podaje płatki tetra pro energy oraz suchy pokarm firmy tropical. On poprostu nie reaguje na wrzucony pokarm do akwarium w tym czasie pozostałe rybki ( neon inne są oraz samica prętnika) bardzo ładnie i szybko zjadają podany pokarm.

  3. Piotr

   W akwarium są 10 neon innesa, 4 otoski, 3 kiryski pstre, 2 x ślimaki Helenka. Akwarium 54 l 60x30x30. U pozostałych ryb nie widać braku apetytu ani innych objawów choroby bardzo ładnie pływają i nie chowają się po „kątach” jak to ma miejsce z samcem pretnika

  4. Wlodi13

   Piotrek, wszystko wskazuje na to że Twój Prętnik ma robaki – apatyczność, brak łaknienia, ciągnące się (białe lub przeźroczyste) odchody, brak zainteresowania. Pytanie tylko czy nicienie czy wiciowce, to jesteś jedynie na 100% stwierdzić pod mikroskopem – musiałbyś pobrać próbkę odchodów i zanieść do weterynarza aby pod powiększeniem to zbadał.
   Leczenie jest stosunkowo łatwe, ale ze względu na Neonki dobrze by było przeprowadzić kwarantannę w osobnym zbiorniku. Podnosisz temp. wody do 27-28°C i stosujesz w przypadku:
   1) wiciowców – Protosol, jednorazowo 20ml na 100l na 4 dni, duża podmiana wody min. 30%, kurację MOŻNA powtórzyć jeśli pasożyty do końca nie ustąpiły (4 dni i też podmiana 30%),
   2) nicieni – Capisol, 20ml na 100l na 7 dni, duża podmiana wody min. 30%, kurację TRZEBA powtórzyć aby zabić robaki do końca (7 dni i też podmiana wody 30%).
   W czasie leczenia nie używać do filtra węgla aktywnego ani wkładów torfowych, oraz mocno napowietrzać. Kuracje zazwyczaj kończą się pełnym powodzeniem bez szkody dla rybek, jednak Neonki to dosyć delikatne rybki, więc zaleca się separację, gdyż mogą być straty.

  5. Piotr

   Dziękuję bardzo za porady i biorę się do leczenia.

  6. Piotr

   Jedna dawka ZOOLEK PROTOCAPS M podana i jest dużo dużo lepiej rybka pływa po całym akwarium i podpływa po jedzenie. Jeszcze tylko kupa jest na przemian nitkowata i czarna, dlatego dzisiaj będzie kolejna tabletka lekarstwa, która mam nadzieję że wyleczy rybkę w całości.

  7. Wlodi13

   Czyli wiciowce (chyba częściej spotykane pasożyty),
   fajnie że rybka dochodzi do siebie 🙂

  8. Piotr

   Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc ????

 24. benek

  witam!mam 2 prętniki-parkę.są w akwarium ogulnym.samiec od kilku dni goni samicę,a na powierzchni wody zaobserwowałem pianę.samica nie jest zainteresowana samcem.ucieka przed nim.czy to może oznaczać bliskie tarło?

  Odpowiedz
 25. Marcin

  witam, do akwarium 156l wpuściłem 5 prętników (4 prążkowane, 1 pomarańczowy – wszystkie samce, bo samice niedostępne), obsada poza tym 3 mieczyki (w tym 1 samiec), 17 neonów czerwonych, glonojady i krewetki RC. 1 prętnik padł po okołu tygodniu, z pozostałymi prętnikami natomiast są następujące problemy:
  – generalnie nie są zainteresowane pokarmem (codziennie pokarm suchy, raz w tygodniu mrożony) – chyba nie jest to normalny objaw? Czy jest wymagany dla nich jakiś specjalny pokarm?
  – ryby głównie żerują przy dnie (a nie w strefie środkowej lub przy powierzchni) i co więcej głównie chowają się w zaroślach (akwarium jest dość gęsto zarośnięte) tak że ze święcą ich szukać, więc pociechy dla oka z nich niewiele …
  – ponadto zauważyłem że mieczyki (w szczególności 1 samica) dość często podskubują/ ścigają prętniki.
  Byłbym wdzięczny za wszelkie rady/komentarze.

  Odpowiedzi: 25
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam. Pierwsze pytanie brzmi – od jak dawna wpuściłeś prętniki? Ile wynoszą twoje parametry w wodzie w akwarium? Jaki prętnik ci zdechł?
   Takie zachowanie u ryb takich jak prętniki jest nietypowe, gdyż nie są to wybredne ryby. Polecałabym zrobić 2-3 dni głodówki, żeby nabrały trochę apetytu. Rybek nie powinno karmić się codziennie, ponieważ prowadzi to do chorób, bezpłodności, zmętnienia wody, chorób a także i do zgonu.
   Ciekawym zachowaniem jest też żerowanie przy dnie, ale to akurat da się zrozumieć (ważne, że cokolwiek jedzą, nieważne że z dna). Na twoim miejscu nie przejmowałabym się tym, bo to normalne. Jeszcze niejeden raz będą ci jeść z podłoża lub chować się w roślinach 🙂
   Zaczepialskie zachowanie mieczyków – mam jeszcze co do tego obawy, bo prętniki nie powinny zachowywać się obojętnie w takich sytuacjach (potrafią wyznaczać sobie terytorium, lecz są nieśmiałe w stosunku do większych ryb).
   Powodzenia

  2. Wlodi13

   I pewnie Prętnik padł w nocy…
   Czy jest pokrywa na akwarium?
   Ile Glonojadów i ile Krewetek RC?
   „Rybek nie powinno karmić się codziennie” ???!!!
   …”prowadzi to do chorób i bezpłodności”???!!!
   Skąd te informacje???!!! nie wiem…
   Rybki aż wręcz należy karmić codziennie i to jeszcze po kilka razy, ale oczywiście z umiarem – małymi porcjami. Zbyt duże ilości powodują przekarmienie oraz niepotrzebne brudzenie wody, ale to chyba każdy akwarysta wie. Można raz w tygodniu zastosować dzień głodówki (np. podczas podmian wody i czyszczenia zbiornika) aby rybki nabrały apetytu, ale karmić trzeba codziennie żeby nasze pociechy były zdrowe!!!
   Prętniki powinny być podstawą obsady akwarium – łączymy je w pary, pozostałe rybki powinny stanowić niejako tło dla nich. Same samce zostały zdominowane przez Mieczyki które tworzą spójną rodzinę, dlatego są zestresowane i chowają się a pływanie przy dnie nie jest wcale takie normalne.
   Powinieneś przerobić kombinację na 1ON+1ONA, przy takim litrażu mógłbyś spróbować z dwoma parkami, jednak nie gwarantuję wówczas spokoju podczas tarła. Same samce to trochę niefortunne zestawienie, czują się wtedy nieśmiałe.
   Zwróć uwagę: Mieczyki + Neony Czerwone (woda twarda, woda miękka), nie jest to dobre rozwiązanie.

  3. rrrrrrw

   Ula już dawno temu obiecała uroczyście wszystkim na forum, że już nie będzie swoich mądrości wypisywać. Niestety, nie dotrzymała słowa 😛

  4. UlaUlaśka

   No niestety, ale gdy będziesz karmił swoje rybki codziennie ,,małymi porcjami” to uwierz mi, ale one nigdy nie będą miały ochoty na jedzenie i nie będą zdrowe. Bezpłodność ryb też jest spowodowana przekarmianiem w szczególności od podawania pokarmu żywego, gdyż rybki są w stanie się nim najjeść i nie zjadać nic przez kilka dni (jest tuczący). Nie wiem czy wiesz o tym, że jednak warto zrobić kilka dni głodówki (min. dzień) żeby zwierzęta nabrały apetytu, a ty sądzisz, iż trzeba je karmić codziennie… oczywiście podczas wymiany wody lub czyszczenia akwarium ale akurat to się wykonuje raz na tydz. dwa tygodnie, a to drugie raz na kilka miesięcy. Też mam powody do dziwienia się tak jak ty 🙂
   Kieruj się sobą w tych kwestiach, a na pewno wyjdziesz na dobre. Wystarczy od czasu do czasu poszukać w internecie rzeczy, do których nie jesteś zbytnio przekonany i znajdziesz tam informacje. Polecam też zapoznanie się z 10 złotymi zasadami karmienia ryb. To naprawdę pomaga 😉

  5. Wlodi13

   To współczuję Twoim rybkom…
   Sama spróbuj żywić się co drugi, albo co trzeci dzień a zobaczysz jak to wpłynie na Twoje samopoczucie, kondycję lub zdrowie. Ryba to nie lew, który nasyci się swoją zdobyczą i z pełnym bebzolem może leźeć sobie pod drzewem przez kilka dni, zanim strawi pokarm.
   Jeśli ładujesz nie wiadomo ile swoim rybkom, bez umiaru, to pewnie że im zaszkodzisz. Nikt tu nie mówi o codziennym przekarmianiu, tylko o prawidłowym żywieniu, a te lektury o których wspomniałaś czytałem już dawno temu, kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z akwarystyką, obecnie kieruję się też latami doświadczeń.
   Jednak widzę, że Ty w tym kierunku (niby przez kilkanaście lat) nie osiągnęłaś żadnych postępów, tylko wypisujesz komuś kompletne bzdury.

  6. rrrrrrrw

   „złotymi” radami piekło jest wybrukowane. A na temat internetu kiedyś wypowiedział się Stanisław Lem…

  7. Wlodi13

   no to rrrrrw teraz pojechałeś zdrowo… tym razem nie ja, ale Ty będziesz miał u Uli przechlapane…

  8. UlaUlaśka

   Rozumiem, że ryby to nie pytony lub lwy, które trawią pokarm przez kilka dni, lecz nie mówiłam nic o karmieniu ryb co dwa dni lub co trzy – wystarczy karmić ryby mrożonym lub żywym pokarmem uzupełniając suchym z dwoma dniami przerwy (np. środa i sobota) a przez resztę dni je karmisz. Nie mam zamiaru głodzić rybki przez kilka dni z rzędu, tylko po prostu trzeba im trochę podsycić apetyt, żeby kolejnym razem pokarm niepotrzebnie gnił i zanieczyszczał zbiornik, tylko trafiał do brzuszków ryb. To miałam na myśli, ale ty pewnie miałeś co innego. No trudno, jak trzeba się użerać, to trzeba..
   P.S Następnym razem rrrrrw powinieneś śledzić kogoś innego niż mnie i mój dialog z innymi. To, że ,,zarejestrowałam” się tu na tym forum niedawno, nie oznacza, że jestem centrum zainteresowania jak nowa rybka wpuszczona do akwarium 🙂 Wszystkie dookoła są zaciekawione.. mają zamiar zaatakować, zjeść czy zaakceptować? Oczywiście pytanie retoryczne, nie potrzeba mi odpowiedzi 😉

  9. Marcin

   dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady. I odpowiadając na niektóre pytania
   – padł prętnik w prążki (niebiesko-czerwony) czyli chyba podstawowa odmiana jak na zdjęciach powyżej. A dokładniej – nie padł do końca, a został odłowiony, ponieważ był już tak osłabiony (tj leżał do góry dnem przy dnie/między roślinami) że stał się bezbronnym celem ataków i podgryzania przez mieczyki, na które w ogóle nie reagował – żal było patrzeć…
   – glonojadów 6 obecnie: 2 otoski (początkowo 7 (X.2016) ale 5 padło) i 4 zbrojniki złote (dokupione po tym jak padły otoski – początkowo 5 (II.2017) , ale po tygodniu 1 także padł),
   – krewetki – początkowa obsada to 25 (przy czym był to mix różnych odmian – RC, Orange, Black, Crystal Red, Amano), ale w międzyczasie pojawiły się młode, więć cieżko na chwilę obecną oszacować
   – w akwarium jest pokrywa
   – twardość wody 18 DH – jak napisano w poprzednich wątkach wydaje się to być zbyt dużo dla Neonków, ale akurat one wyglądają ok, i dziarsko rzucają się na pokarm (razem z mieczykami), podczas gdy prętniki nie są nim w ogóle zainteresowane – w szczególności prążkowane, bo ‚kolega’ pomarańczowy przynajmniej podpływa do powierzchni i coś tam skubnie, ale dość daleko od miejsca podawaniu pokarmu gdzię kłębią się mieczyki i neonki.
   Spróbuję w takim razie dokupić samice dla prętników – chociaż słyszałem że są one dość cięzko dostępne. Ewentualnie czy można próbować zwiększyć obsadę mieczyków, tak żeby zajęły się sobą?

  10. Wlodi13

   Cytuję Twoje słowa jeszcze raz: „rybek nie powinno karmić się codziennie”, więc co ile, jeśli nie co 2 lub co 3 dni? co 1,2, 1,5, 1,7? już chyba sama nie wiesz co piszesz, pogrążasz się tylko we własnych wypowiedziach.
   Ciekawe że jak daję swoim rybkom robaczki to następnego dnia mają większy apetyt na karmę suchą, trzeba tylko umiejętnie rozporządzać podawaniem posiłków (urozmaicać go), tak żeby wszystko zjadły nie upychając ich do granic możliwości i żeby nic nie pozostawało w akwarium.
   Głupia rozprawka na temat karmienia, jakby była to nie wiadomo jak skomplikowana czynność…
   Ale rybki należy karmić codziennie (po kilka razy!!!), od czasu do czasu można wprowadzić dzień głodówki, niezdrowo jest karmić do syta i drugiego dnia robić przerwę, bo właśnie taki system doprowadza do rozregulowania łaknienia. A tym bardziej gdy są w akwarium jeszcze ciężarne samice lub młody narybek które wymagają regularnego karmienia.
   Swoimi filozofiami radziłbym nikogo nie wprowadzać w błąd, tylko pozostawić dla siebie, bo nie masz racji a jeszcze próbujesz w jakiś sposób się tłumaczyć i coś kiepsko Ci to wychodzi.

  11. Marcelina

   Swój narybek gupika PO karmię dwa razy dziennie rozdrobnionym pokarmem suchym. Dzisiaj pokarmem mrożonym i suchym, a jutro tylko suchym. W środę karmię suchym. W czwartek nie karmię, robię też wtedy podmianę, przeczytałam niedawno, że przekarmianie prowadzi do śmierci i tutaj jeszcze widać że pisano coś na ten temat powyżej. W piątek znowu mrożonym. W sobotę suchym. w niedzielę też suchym. Nie będę wczepiała się do tematu, który mnie nie dotyczy, ale mógłby ktoś poradzić czy dobrze karmię swoje zwierzęta?

  12. Wlodi13

   Marcelina, zasada jest prosta: jeśli następnego dnia rybki mają apetyt i to jeszcze gdy poprzednio jadły pokarm mrożony a teraz suchy, wszystko jest OK. Rybki zazwyczaj nie chcą jeść, jeśli zostały uprzednio przekarmione. Małymi szczyptami po kilka razy, wydaje się że u Ciebie wszystko jest w porządku, jeśli maluchy są żwawe i mają apetyt.
   Jednak maluchom nie powinno robić się przerwy w jedzeniu, one chcą jak najszybciej urosnąć 😉

  13. rrrrrrrw

   Wlodi13 pojechałem zdrowo, bo nie wiem czemu, ale strasznie irytuje mnie ta osoba i jej wypowiedzi. Fajnie jest poczytać fachowców, czegoś się dowiedzieć, nauczyć. A tu koleżanka albo powtarza dokładnie to co Ty napisałeś tylko trochę innymi słowami albo kompletnie mija się z prawdą, wprowadzając w błąd początkujących. I w tym poście jest doskonały przykład. Ale tak to jest, jak się czyta ‚internety’ ślepo wierząc, że wszystko jest prawdą.
   Do Uli: nie martw się, nie śledzę Cię jakoś szczególnie, po prostu czytam tutaj wszystko, czasem sam czegoś nowego się dowiem, a czasem czytam takie bzdury, że śmiać się chce. Ja Cię atakować ani zjeść nie chcę, ale początkujący akwaryści jak im rybki zaczną padać przez Twoje złote rady to kto wie, może do tego naszego wielkiego akwarium wpuszczą nattererę, żeby zjadły małą rybkę Ulaśkę 😛

  14. Marcelina

   Dziękuję za odpowiedź. Miałam niepewności czy źle karmię czy dobrze. Dzisiaj sprawdzałam czy po wczorajszym karmieniu mrożonymi ochotkami mają apetyt, wsypnęłam im trochę pokarmu suchego i zaczęły po malutku jeść, czyli wszystko jest ok. Mój narybek też rośnie i podaję mu bardzo rozdrobniony pokarm suchy, widać, że przyjmują go z chęcią 😀

  15. Marcin

   wracając do początkowego wątku – dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady. I odpowiadając na niektóre pytania dot. tej początkowej kwestii:
   – padł prętnik w prążki (niebiesko-czerwony) czyli chyba podstawowa odmiana jak na zdjęciach powyżej. A dokładniej – nie padł do końca, a został odłowiony, ponieważ był już tak osłabiony (tj leżał do góry dnem przy dnie/między roślinami) że stał się bezbronnym celem ataków i podgryzania przez mieczyki, na które w ogóle nie reagował – żal było patrzeć…
   – pozostała obsada to obecnie
   i) 6 glonojadów obecnie: 2 otoski (początkowo 7 (X.2016) ale 5 padło) i 4 zbrojniki złote (dokupione po tym jak padły otoski – początkowo 5 (II.2017) , ale po tygodniu 1 także padł),
   ii) krewetki – początkowa obsada to 25 (przy czym był to mix różnych odmian – RC, Orange, Black, Crystal Red, Amano), ale w międzyczasie pojawiły się młode, więć cieżko na chwilę obecną oszacować
   – w akwarium jest pokrywa
   – twardość wody 18 DH – jak napisano w poprzednich wątkach wydaje się to być zbyt dużo dla Neonków, ale akurat one wyglądają ok, i dziarsko rzucają się na pokarm (razem z mieczykami), podczas gdy prętniki nie są nim w ogóle zainteresowane – w szczególności prążkowane, bo ‚kolega’ pomarańczowy przynajmniej podpływa do powierzchni i coś tam skubnie, ale dość daleko od miejsca podawaniu pokarmu gdzię kłębią się mieczyki i neonki.
   Spróbuję w takim razie dokupić samice dla prętników – chociaż słyszałem że są one dość cięzko dostępne. Ewentualnie czy można zwiększyć obsadę mieczyków (lub innych piękniczkowatych – np. platki) tak żeby zajęły się one sobą?

  16. Madzik

   A może ty Wlodi zmienisz nastawienie do innych akwarystów i przestaniesz upubliczniać swoich mądrości i zaczniesz tolerować to, że ktoś się stara? I mimo tego, iż Ula wypisywała głupoty, na które sama nie potrafię odpowiedzieć, i przyznam – to było coś, czego nie da się wytłumaczyć polskim językiem, będziesz tolerancyjny i jej odpuścisz? Sam nie jesteś perfekcyjnym człowiekiem i akwarystą, sam nie posiadasz idealnego akwarium, twoje ryby na pewno też kiedyś zachorowały, ale to się zdarza. Każdemu człowiekowi trzeba dać drugą szansę, chociażby na zachętę, by mógł nabrać trochę pewności siebie i optymizmu, a ty ją poniżasz. Nie mam zamiaru wam ,,przeszkadzać” w dyskusji, bo sama chciałam się spytać czegoś odnośnie prętników, podobnie jak u kolegi na górze, ponieważ od pewnego czasu zauważyłam, że moje rybki są apatyczne i nieśmiałe, ale jak już jestem to jestem. I głupie pociski w stylu ,,złotymi radami piekło jest wybrukowane” lub ,,miała nie wypisywać swoich mądrości lecz nie dotrzymałą słowa”, ,,wpuścimy małą rybkę Ulę, do wielkiej natterery, żeby ją zjadła” – autora tych słów można uznać za bardzo kreatywnego idiotę. Pochwal się swoim akwarium i zdolnościami, zobaczymy, czy przypadkiem ciebie nie wpuścimy do stada piranii.

  17. Wlodi13

   Madzik, gdybyś śledziła od samego początku uczestnictwo Uli na tym serwisie, sama byś zrozumiała o co w tym wszystkim chodzi. Zaczęła od notorycznego powtarzania w swoich komentarzach tego co już wcześniej zostało przeze mnie napisane, niczym echo które ma jeszcze bardziej utrwalić informacje przekazywane innym uczestnikom forum. Tylko po co? Ludzie to debile, którym trzeba dwukrotnie powtarzać to samo? Więc kto tutaj bez szacunku traktuje innych? Stąd moja i rrrrrw irytacja.
   Druga sprawa, jeśli na czymś się nie znam, nie próbuję na siłę innym doradzać, niczym nauczyciel który chce uczyć matematyki ale nie zna podstawowych wzorów.
   Ula popełniła już tyle błędów w swoich podpowiedziach że nie potrafiłem się powstrzymać aby je sprostować, tylko i wyłącznie dla dobra rybek które przecież nie są zabawkami a stworzeniami żywymi, więc nie mogę siedzieć cicho jeśli widzę że tym rybkom ma za chwilę stać się krzywda. I daleki jestem aby kogokolwiek poniżać, jeśli czasem nastąpi ostrzejsza wymiana zdań, bo przecież nie o to chodzi, nie do tego służy ten serwis.
   Z całym szacunkiem, twierdzisz że „upubliczniam swoje mądrości” …jeśli tak myślisz?
   Podpowiadam tylko innym aby właśnie nie popełniali tych samych błędów co ja w przeszłości, gdyż mogę podzielić się trochę własnym doświadczeniem. Pewnie że też chorowały i padały mi rybki, nigdy nie uważałem siebie za człowieka perfekcyjnego gdyż takim nie jestem, nikt nie jest idealny, a świat na błędach przecież został zbudowany.
   Nikogo nie chcę zniechęcać do tak wspaniałej pasji jaką jest akwarystyka, wierz mi że mam świadomość że w tej dziedzinie człowiek uczy się przez całe życie i nie na wszystkie pytania znam odpowiedzi.
   …i z tego wszystkiego powstają tylko niepotrzebne kłótnie, zamiast odpowiedzieć Marcinowi który czeka na porady.

  18. Madzik

   Co prawda to prawda – nie jestem tutaj od początku i nie wiem co tutaj Ula wypisywała. Przynajmniej wiemy już, że zwróciłeś jej uwagę dyskretniej niż kolega niżej… Przykro jest mi to mówić, ale trochę przesadził, a że jestem człowiekiem uczulonym na chłodność ludzi w stosunku do innych, to trochę wybuchłam. Przekarmianie ryb NIE prowadzi do bezpłodności.. no tu przyznaję rację tobie Wlodi, koleżanka trochę zabłądziła.. Moim zdaniem rybki powinno się karmić dwa razy dziennie dość drobnymi porcjami.. moje prętniki jedzą codziennie i to ochoczo, nigdy nie brak im apetytu. To tak na marginesie. Co do prętników to naprawdę prosiłabym o pomoc. Moje rybki jedzą, tyle, że boją się mnie gdy wchodzę do pokoju, chowają się w roślinach i zakamarkach, właściwie są to te same dolegliwości co u Marcina, tylko litraż zbiornika i obsada się różni. A mianowicie:
   Litraż – 72 l, 60x40x30 (długość, wysokość, szerokość)
   Rybki : harem prętników karłowatych (3 samice, samiec) tylko prętniki, samca mam już od ponad miesiąca, samiczki kupiłam z hodowli też jakoś w tym samym czasie, nie były one dostępne w żadnym sklepie, ale jednak udało mi się. Mają po 5-6 cm.
   Parametry wody : pH – 6.7, GH – 14 (robiłam testy pH i GH) temp. 25 stopni stała (grzałka z termostatem)
   Korzenie, zwartki gęsto obsadzone dają cień i schronienie, anubiasy małe
   to wszystko o moim akwarium.

  19. Wlodi13

   Marcin, hodowałem kiedyś parkę Prętników + parkę Mieczyków w 112l akwarium, w ogóle nie wchodziły sobobie w drogę. W Twoim przypadku zapewne problem tkwi w ilości Prętników i to jeszcze samych samców, proponowałbym to trochę uporządkować. Dokupienie samic do obecnie 4 samców? nie najlepszy pomysł, jak już wcześniej wspomniałem: parka, góra dwie pary.
   Masz niekontrolowaną populację krewetek – ponad 25 szt. 17 Neonów. Powoduje to że rybki nie mają czym oddychać (braku tlenu), stąd osłabienie, za dużo wszystkiego a Ty chcesz jeszcze dokupować… Pytałem o pokrywę gdyż moje pierwsze podejrzenie było że Prętnik przeziębił sobie labirynt – narząd oddechowy którym zaczerpuje czasami powietrze z powierzchni wody, dlatego ważne jest aby to powietrze miało zbliżoną temperaturę do wody (lub cieplejsze) nie może być zimniejsze. Ale to nie było przyczyną, masz przerybione akwarium. Na Twoim miejscu pozbyłbym się krewetek, a sytuacja trochę się unormuje. Pisałeś że masz bujną roślinność, teraz wyobraź sobie że w nocy przy wyłączonym świetle rośliny zamiast tlenu produkują CO2 i jeszcze tyle żyjątek w zbiorniku… Brak tlenu.
   Otoski padają gdyż masz zbyt dużą twardość ogólną wody GH, nie wspomnę o twardości węglanowej KH, poczytaj sobie moje sugestie w dziale „Otosek Przyujściowy”. Zbrojnik mimo swojej odporności jako rybka denna też mógł usnąć z powodu braku tlenu. Masz spore akwarium – 156l, ale taki zbiornik też można przerybić. Na razie nie dokupuj żadnych rybek, dopóki nie zmniejszysz (lub zlikwidujesz) obsady krewetek.
   Powodzenia.

  20. Wlodi13

   Mój „Dekalog” zawarty jest w jednym zdaniu: traktuj innych jakbyś sam życzył sobie być traktowany – i to cała moja religia.
   Pomijając aspekty etyczne wróćmy teraz do Twojego akwarium – 72l, masz jeszcze miejsce żeby „coś” dołożyć. Harem Prętników… nie znam ich zachowań w takim zestawieniu, ale ok – tak już masz.
   Pewnie się zdziwisz, dokup jakąś fajną ławicę małych rybek a zobaczysz jak Prętniki rozochocą się w towarzystwie innych współmieszkańców, będą weselsze 🙂
   Myślę że w tym problem, parametry masz w porządku.

  21. Madzik

   Może się trochę porozchodzą.. pospacerują sobie po zbiorniku, może nabiorą pewności siebie. Skoro proponujesz, abym nabyła jakąś ławicę ryb, to chyba zdecyduję się na rybki stadne z Azji, chcę utrzymać ,,równowagę biotopową fauny” że tak powiem 🙂 Czytałam o różnych gatunkach, i powiem szczerze, że bardzo zaciekawiły mnie brzanki odeskie, bardzo ładne, a w dodatku pochodzące z Azji. Czy dobrze zestawiłam swoje ryby?

  22. Wlodi13

   Madzik, już Tobie tłumaczę skąd taka propozycja.
   Koleżanka którą poznałem tutaj na forum (pozdrawiam ją serdecznie) zakładała nowe akwarium i spodobały się jej właśnie Brzanki Odeski. Utrzymujemy w tej chwili kontakt mailowy, gdyż łatwiej było komunikować się i przekazywać sobie ewentualnie zdjęcia. Kupiła 9 Odesek i wiesz co… wielkie rozczarowanie – rybki chowały się po roślinach, po zakamarkach akwarium, szukaliśmy wspólnie chyba przez 2 tyg. przyczyny – a może światło za jasne, zbyt białe podłoże, za mało roślin, dekoracji, brak tapety, nawet myśleliśmy że to wibracje od napowietrzacza wywołują stres u rybek, cholerka ciągle skitrane. Za ciepła woda, nie w tym miejscu akwarium, hałas od dzieci… nic z tego. Już chciała oddać rybki komuś innemu, ale żal jej było się rozstawać – tak się już przywiązała, zaangażowała w to wszystko, tyle pracy w to włożyła że swoim uporem znalazła przyczynę, aż sam byłem zdziwiony (widzisz, nie wszystko wiem) – towarzystwo! Od kiedy dokupiła parkę Gurami Mozaikowego, kilka Kirysków, ławicę Razbory Galaxy, Brzanki Odeski szaleją teraz po całym zbiorniku i są szczęśliwe, żadne z rybek nie robi sobie krzywdy – kto by pomyślał.
   W Twoim przypadku będzie to dobre rozwiązanie, w końcu Prętniki też są z rodziny guramiowatych 🙂
   Może pomyślisz jeszcze nad Razborkami Galaxy, właśnie to one nadają Brzankom więcej śmiałości i pewnie na Prętniki też wpłyną bardzo korzystnie, wówczas:
   – Prętniki Karłowate – 4 szt.
   – Brzanki Odeski – 6 szt.
   – Razbory Galaxy – 8-10 szt.
   Przemyśl to sobie ze spokojem, zastanów się…

  23. Wlodi13

   Koleżanka zakładała nowe akwarium, kupiła 9 Brzanek Odesek i też ciągle się chowały w roślinach, skałkach, różnych zakamarkach. Była zawiedziona gdyż nie tak wyobrażała sobie hodowlę, rybki mają pływać byśmy mogli je obserwować, podziwiać w swoich zachowaniach. Szukaliśmy przyczyny chyba przez 2 tyg. – może zbyt jasne światło, za białe podłoże, brak tapety, może zbyt ciepła woda, za mało roślin, hałas dzieci… nawet myśleliśmy że to wibracje od napowietrzacza mogą wywoływać stres. Nic z tego.
   Już chciała oddać Brzanki komuś innemu aby wybrać inny gatunek ale żal było jej rozstawać się z ulubieńcami, tyle pracy, zaangażowania, bardzo szkoda… I wiesz co, dokupiła do tych rybek parkę Gurami Mozaikowych, kilka Kirysków, ławicę Razborek Galaxy i Odeski zaczęły „szaleć” ze zadowolenia po całym akwarium – udało się! (sama widzisz, nie na wszystkie pytania znam odpowiedzi).
   Stąd taka z mojej strony propozycja. Myślę że Brzanki Odeski do Prętników Karłowatych to dobry wybór, w końcu to też z rodziny guramiowatych (jak Mozaikowe). Możesz też zastanowić się nad Razborkami Galaxy, gdyż właśnie one dodają większego zainteresowania wśród rybek, wprowadzają więcej życia.
   Czyli na Twoje akwarium (72l) mogłabyś stworzyć obsadę:
   – Prętnik Karłowaty – 4 szt.
   – Brzanka Odeska – 6 szt.
   – Razbora Galaxy – 8-10 szt.
   i rybki nie powinny robić sobie krzywdy.
   Przemyśl to sobie ze spokojem.

  24. Madzik

   To przemyślę to jeszcze i zastanowię się nad tym. W sumie twoja propozycja bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, przed chwilą czytałam o razborkach i odeskach, może się wszystko ułoży.. Zastanowię się 🙂
   Pozdrawiam

  25. Tom

   Taki z wlodiego ekspert jak z koziej doopy wiadomo co.. oczywiście ula ma rację, ryb nie karmimy codziennie. Ryba zdrowa to ryba głodna, taka jest natura, że raz się coś znajdzie i zje, innym razem głoduje. Regularne karmienie jest nienaturalnie, tak samo u człowieka ( wiem, szok dla experta wlodiego). To, że dziś mamy pod dostatkiem pokarmu, nie znaczy że człowiek jest przystosowany do regularnego żarcia, nauka zbadała coś całkiem odwrotnego. Ale to już inny temat, zorientowani wiedzą. I pozdrawiam Ule.

 26. Katia

  Witam.
  Czy parka prętników może być w jednym zbiorniku (54l) z 8 brzankami titteya?
  Parametry i roślinność z biotopu Azji.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Nie widzę żadnych problemów. Wreszcie ktoś dobrze dopasował rybki i biotop 🙂 Parametry wody zgadzają się, tyle że musisz utrzymać stałą temperaturę (najlepiej 25 stopni, gdyż taka temperatura jest umiarkowana i pasuje i prętnikom i brzankom) stałe pH (6.5-7.0) stałe dGH (te rybki preferują od 5 do 16 stopni dGH) i to w sumie tyle. Życzę powodzenia 😉
   Pozdrawiam

  2. Katia

   Temperaturka utrzymuje się stała, ok. 24,5 stopnia. Tak samo pH 6.8. Twardość także wydaje mi się stała, bo przy każdym pomiarze wynosi 14 dGH 😀
   Zapytałam o prętniki, bo chciałam troszkę ożywić zbiornik kolorkami (nie licząc kilku odcieni zieleni pośród roślin + elementy typu skały, drobniejsze kamyki i korzenie), a przeczytawszy, że rybciom tym trudno dobrać towarzystwo, chciałam się poradzić 🙂 Brzanki cudnie wybarwione – samce krwiście czerwone a samiczki ze złotymi brzuszkami – ale jednak monotonne 😛 Biotop dopasowałam do prezentu dla syna, bocji siatkowanej, którą ma od roku – tak wiem, za mały zbiornik, ale obecnie ma zaledwie 7 cm, a planuję jak najszybciej uruchomić akwarium ponad 100l i dokupić jej współplemieńców 😀 Powstrzymując kąśliwe i mentorskie uwagi – ryba ma się widocznie dobrze, bo ‚wyglądowo’ ma żywe złote wybarwienie z bardzo wyraźnym ciemnym i charakterystycznym wzorem, nie jest płochliwa, wręcz przeciwnie! pływa po całym zbiorniku z gracją i sprężystymi ruchami, nie tylko w strefie przydennej, nie dokucza pozostałym mieszkańcom, ma wielki apetyt. Gdy jestem zmuszona awaryjnie zanurzyć rękę w zbiorniku, bez obaw podpływa pod palce i mogę ją „posmyrać”. Podczas podmian wody jest tak ciekawska, że pływa za końcówką „odsysacza” i muszę uważać, by nie urazić jej delikatnego ciałka 😀 Dla mnie są to objawy jak najbardziej pozytywnego przystosowania, a jak wspomniałam, w najbliższym czasie trafi do odpowiednio dużego zbiornika. Dziękuję za odpowiedzi i życzę sukcesów w swojej pasji.

 27. Tonia

  Drodzy Akwaryści,

  Czy Waszym zdaniem możliwe jest, aby 5cm dorodna samica prętnika została pożarta w ciągu jednej doby przez następujących współmieszkańców?
  – samiec prętnika
  – 5 młodych 2cm kirysków malutkich
  – 2 otoski (każdy ok 3,5cm)
  – 3 krewetki amano
  ???

  Mam zaledwie 54l akwarium. Przetrząsnęłam je całe. Łącznie z wyjęciem ogromnego pniaka, z anubiasami i mchem… nigdzie nie ma żadnych szczątków.
  Akwarium jest przykryte. Niemożliwe, żeby wyskoczyła. Ale i tak sprawdziłam za i pod komoda, na której stoi akwarium. I nic.
  Czy takie towarzystwo mogło ja zjeść, że nawet osteczki nie pozostały?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  Dodam tylko, że samiec niestety dość mocno ją ostatnio terroryzował. Poza tym rybki są zdrowe, ruchliwe, krewetki co jakieś 2 tyg zarzucają pancerzyk. Wszystko gra..

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   NIEMOŻLIWE.

  2. Rafał

   Ja widziałem jak kiryski 3 szt pochłaniają ślimaka helmet który nie wiem czemu po kilku dniach od przybycia niedomagał, codziennie go przewracalem bo leżał do góry przyssawą, aż pewnego razu patrzę a kiryski ciagają wieczko z farfoclami muszla 20 cm dalej. Ryby widać były przygłodzone troszkę a ślimak musiał trafić na liście anubiasa które ze strzykawki potraktowałem glutaralem (przy nawożeniu dewastuję zielenice – ciekawe, po kilku dniach znikają). Wcześniej z tydzień dwa znikł mi jeden otosek najsłabszy z przesiedleńców, od zakupu miał obgryzioną pletwę ogonową. Prętniki walczą o terytorium, pilnują go. Raczej nie pożerają ale mogą zestresować, uniemożliwić utrudnić jedzenie, okaleczyć inną rybę a jak już jest słaba to zależy co tam się u ciebie dzieje. Ja mam jednego co nażera się do kwadratowego brzucha non stop odganiajac podgryzajac wszystkie pozostałe nawet kiryskom pokarm wyrywa z pod nosa. O jeszcze. Jeśli masz dobrze rozwinięte bakterie to szczątki znikają bardzo szybko, takie poszarpane, sprawdź zawartość azotanow jeśli mocno skoczyło to rybkę zjadają teraz rośliny.

  3. Wlodi13

   OK Rafał, wszystko w porządku, ale nie w ciągu 1 doby???
   5 cm rybka to jednak spora porcja do zjedzenia przez taką obsadę jak ma Tonia.
   Czary…

 28. Pavlo

  Cześć. Mam takie pytanie czy w akwarium 200l mogę trzymać więcej niż jedną parę pretnikow. Mam póki co parkę czerwonych. Akwarium z dużą ilością roślin pare kryjowek. Obsada neonki. Bocje kiryski. Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. 2Pac

   Z powodzeniem. 🙂 One wymagają 54l więc w 200 będą miały jak w raju.

  2. Wlodi13

   Nie chodzi o to że starczy miejsca na 2 pary, ale że samce mogą być agresywne wobec siebie. Istnieje takie ryzyko że mogą „kłócić” się między sobą… szczególnie w czasie tarła.

  3. Pavlo

   2Pac Z jednej strony masz rację ,że baniak wystarczająco duży, ale jak napisał poniżej Wlodi13 obawiam się właśnie tego ,że bedą tam ciągle jakieś klótnie miedzy samcami lub o terytorium, albo w czasie tarła. Może ktoś z doświadczenia wie jak zachowują się Prętniki w wiekszej ilości. Proszę o jakieś podpowiedzi. Pozdrawiam

 29. akwarek

  Ryby łatwe do rozmnażania ja z 6 prętników mam teraz 27 🙂

  Odpowiedz
 30. Agata

  mam akwarium 112l, woda miękka, minimalnie kwaśna. Obsada to na razie 15 Neonów Innesa i 6 kirysków pstrych. Chciałabym do tego parkę ramirezek żółtych oraz właśnie parę Prętników karłowatych. I teraz moje pytanie: czy w ogóle łączenie Prętników z jakimikolwiek pielęgniczkami wchodzi w grę? wiem, że pielęgniczki bywają agresywne. Z drugiej strony trzymają się raczej dna, podczas gdy prętniki wolą górne partie akwarium. Czy jeśli zapewnię odpowiednią ilość grot i kryjówek przy dnie, oraz dosyć bujną roślinność przy tafli to takie połączenie jest w ogóle możliwe? A może niezależnie od warunków to będzie za dużo ryb na ten litraż?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. agata

   matko, przepraszam za zamęt. oczywiście chodziło mi o parę PIELĘGNICZEK żółtych

  2. Wlodi13

   Jeśli chodzi o Pielęgniczki, czy to Borelli (żółta), czy Ramireza, Kakadu, Agassisa, są to tak ciekawskie stworki 🙂 że muszą zaglądnąć w akwarium do każdego zakamarka, nawet w ich oczach widać całkowite zainteresowanie co w danej chwili dzieje się w zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu.
   Generalnie możesz stworzyć taką obsadę, jednak spróbuję Tobie wytłumaczyć w czym może zaistnieć problem. Prętniki Karłowate i Pielęgniczki żółte nie będą sobie wchodziły w drogę, jak już wcześniej wspomniałaś zajmują inne strefy w akwarium – przy tafli i dno. Wszystko będzie w porządku poza jednym przypadkiem, gdy Prętniki założą gniazdo i zaczną odchowywać ikrę. Nie ma siły aby Pielęgniczki nie zainteresowały się tak kuszącym przysmakiem, zatem na ten czas powinny być oddzielone do innego zbiornika, gdyż rodzice zrobią wszystko w obronie potomstwa. Jednak aby takie gniazdo powstało musiałabyś mieć specyficzne rośliny (dosyć bujne), umożliwiające Prętnikom jego budowę – jakieś gatunki drobnolistne, wolno-pływające… bez tego po prostu gniazdo nie powstanie. Hodowałem kiedyś Prętniki Karłowate (też w 112l), lecz nigdy nie doczekałem się z ich strony potomstwa a to dlatego że miałem zbyt skromną roślinność ale w zamian dużo skałek, korzeni… Poza tym aby doszło do tarła, należy wówczas podnieść temp. wody do 27-28°C, bez tego nie dojdzie do zbliżenia. Zatem dla takich sytuacji trzeba zasymulować odpowiednie warunki.
   Tak poza tym śmiało możesz stworzyć taką obsadę …i rybek dla 112l nie będzie za dużo.
   Powodzenia.

 31. Sumik 5

  Ładna ryba co prawda nie mam tej rybki ale bym bardzo chciał czy ktoś wie gdzie można kupić?

  Odpowiedz
 32. Tonia

  Czy można trzymać parę pretnikow karłowatych z małym stadkiem (6szt) kirysków pigmej? Czy kiryski nie zostaną potraktowane jako pokarm?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Zbyt małe Pigmejki, jeszcze niewyrośnięte mogą okazać się smaczną przekąską, ale dorosłe mające już ok. 2cm śmiało możesz trzymać z Prętnikami, tym bardziej że zajmują one inne strefy w akwarium: Pigmejki – dno, środek, Prętniki – przy tafli, środek, nie będą sobie wchodziły w drogę.
   Ze względu na mały rozmiar tego gatunku Kirysków, polecam grupę przynajmniej 8-10 szt., będą wtedy lepiej się prezentować.

  2. PinkiPL

   W akwarium córki mam parę prętników karłowatych, 10 szt. microrazbora galaxy, 6 kirysków pigmej oraz 2x babka wspaniała. Super dobrana obsada i super to wygląda. Akwarium roślinne. Rybki świetnie się ze sobą dogadują i nie wchodzą sobie w drogę. Dla Kirysów najlepiej piach jako podłoże.

  3. Tonia

   Dziękuję za odpowiedzi. Ostatecznie zdecydowałam, że kirysków nie będzie. Ale bałam się o jedną krewetkę amano, ma zaledwie 1cm. Mimo że prętniki nie zwracają na nią uwagi, to ona ewidentnie się ich boi i gdy są w pobliżu to schodzi im z drogi i chowa się do kryjówek. Dziś zauważyłam, że brakuje jej fragmentu jednej nóżki.. więc może jednak któryś z pretnikow miał na nią smaka ????

  4. Wlodi13

   Krewetki Amano takie już są – małe strachajki 🙂 – płochliwe, delikatne, nawet rzadko kiedy przeżywają wszystkie podczas dłuższego transportu (przy zakupie) pod wpływem stresu.
   Ale przy Twojej obsadzie: 2 Prętniki, 2 Otoski, 3 Krewetki i przy litrażu akwarium 54l śmiało możesz dodać jeszcze jakieś rybki, nie będzie za dużo, oczywiście w granicach rozsądku.

  5. Sumik 5

   Wiem że prętnik na pewno nie zje kirysków ale nie wiem czy statek je zje.

 33. Marcin

  Witam, czy prętniki można hodować razem z 1. mieczyk hellera 2. krewetki RC itp., tj chodzi o to żeby nie jadły krewetek ani ich nie goniły, tak aby krewetki były aktywne i widoczne a nie chowały się po kątach? Ponadto jeśli chodzi o ryby prętniki i mieczyki – to w jakiej ilości/ konfiguracji (samce vs samice) można dokupić do akwarium 156 l (wymiar 118x25x53 (dl-sz-wys)), zarybione obecnie 18 szt. neon czerwony + ok 5 sztuk  otosek (otocinklus) przyujściowy?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Zacznijmy od tego jaką w tej chwili masz twardość ogólną wody GH?
   Ponieważ Prętniki można zestawić razem z Mieczykami jeśli GH będzie w zakresie 10-18°d, gorzej z Neonami Czerwonymi, które wymagają 3-10°dGH.
   Teoretycznie jest możliwość hodowli przy twardości 10°dGH, ale są to wtedy skrajne warunki dla Neonków Cz. i dla Mieczyków.
   Mieczyki będą tolerowały taką twardość, dla przykładu ja hoduję Platynki przy twardości GH=10°d i żyją zdrowo, są aktywne, nie chorują a nawet rozmnażają się. A Mieczyki i Platynki są bardzo spokrewnione ze sobą, więc tutaj problemu nie widzę.
   Pytanie jak taką twardość (GH=10°d) zniosą Neonki Cz., gdy optymalne warunki dla nich to 6-7°dGH, nie potrafię odpowiedzieć.
   Co do Krewetek RC raczej bym nie liczył że będą swobodnie sobie żyły (nie będą się chowały). Ze strony Prętników raczej nic im nie grozi, gdyż są to rybki pływające przy tafli wody i strefie środkowej, zainteresowanie wzbudzą wśród Mieczyków. Miałem kiedyś Mieczyki i krewetki ale Amano – ciągle były schowane.
   Jeśli chcesz ryzykować takie zestawienie obsady, koniecznie musisz mieć twardość wody GH=10°d i musi być to wartość niezmienna, wtedy:
   – Prętniki Karłowate – parka (1+1) – nie więcej,
   – Mieczyki Hellera – 1+2(3),
   – Neonki Cz. – 18 szt.
   – Otoski Przyujściowe – 5 szt.

   Powodzenia.

  2. Marcin

   dziękuję za odpowiedź – mówiąc szczerze to nie mierzyłem twardości, ale jakieś dwa tygodnie wpuściłem już jedną sztukę mieczyka (samicę) na próbę, i póki co widze że zarówno pani mieczyk i neonki trzymają się dobrze, a i krewetki się pojawiają (głownie na roślinach/mchu – ale i tak jest lepiej bo jak miałem tęczanki to wszystkie krewetki było pochowane, i na własne oczy widziałem jak jedna krewetka została zjedzone przez tęczankę ) – nie wiem jak to będzie wyglądało jeśli wpuszczę więcej mieczyków (w tym samca). Może to kwestia ‚charakteru/osobowości” tej konkretnej sztuki mieczyka, a kolejne egzemplarze będą bardziej agresywne i ‚wymiotą’ krewetki?

  3. Wlodi13

   Radzę sprawdzić GH, gdyż przy wodzie twardej to że Neonki Czerwone zaczną słabnąć i chorować jest tylko kwestią czasu i na odwrót – Mieczyki źle znoszą wodę miękką.
   Z Mieczykami trochę źle mnie zrozumiałeś, są rybkami wszędobylskimi – lubią obskubywać glony ze wszystkiego co popadnie (ze szyb, z roślin, ze skałek, korzeni itp.) w wyniku czego krewetki mogą czuć się zagrożone i dlatego będą uciekały (chowały się). Jeśli Krewetka RC osiągnie swój rozmiar (będzie już dojrzała) przez Mieczyka nie zostanie zaatakowana, raczej tylko spłoszona, przysmakiem zostanie jedynie gdy będzie zbyt mała, przy odpowiedniej wielkości (2-4cm) ze strony Mieczyka nic jej nie grozi.

 34. Imperator88

  Czy harem prętników można trzymać ze stadem neonów Zielonych? Wodę w kranie mam miękką.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Mogą,ale ile litrów ma zbiornik?

  2. Imperator88

   Akwarium 63l, 60x30x35.

  3. UlaUlaśka

   Tak, mogą. Nie zapomnij o roślinach i kryjówkach, natomiast neony potrzebują miejsca do pływania.

  4. Wlodi13

   Witam.
   Mogą pod jednym warunkiem, że woda w akwarium będzie odpowiednio zakwaszona (pH=6,0).
   Nie wystarczy tylko że wodę masz miękką (rozumiem że GH w granicach 1-8°d), ale Neony Zielone są typowymi rybkami z tzw. czarnych wód – BW (Black Water) i środowisko dla nich wymaga odpowiedniego przygotowania. Kranówka zazwyczaj ma odczyn lekko-zasadowy (pH>7,0), musiałbyś sprawdzić jaki jest u Ciebie. Dla przykładu u mnie jest w granicach 7,5-7,6 pH, nawet przepuszczając wodę przez filtr RO3 uzyskuję tylko 6,2-6,4 pH czyli musiałbym jeszcze pH obniżyć – np. stosując armatkę torfową, używając specjalnych garbników (szyszek olchy, kory dębu). Poza tym Neonki Simulans najlepiej czują się w zakresie 5,0-6,0 pH a taka woda dla Prętników Karłowatych będzie już za kwaśna.
   Nie wspomnę, że rybki te szczególnie są wrażliwe na zmiany parametrów pH, GH, KH, przy nagłych ich zmianach (podczas podmiany wody) źle będą to znosiły i mogą zacząć chorować, a utrzymanie tych parametrów na stałym poziomie wymaga dużego doświadczenia.
   Wybrałeś sobie najtrudniejszy z możliwych rodzajów Neonów, nie piszę tego sądząc że nie dasz rady (wszystkie rybki przecież można hodować) ale musisz zdawać sobie sprawę ze specyfiki ich wymogów.
   Oprócz tego ciężko znoszą zbyt wysokie stężenie węglanowe (KH) nie więcej niż 3-4°d, też musiałbyś to sprawdzić, jest to na tyle ważne gdyż przy zbyt dużej twardości KH rybki po prostu zaczną umierać.
   Też nie lubią wysokiego stężenia azotanów (są mało odporne) – podmiany wody przynajmniej raz w tygodniu 30% i odpowiednio gęsta roślinność (aby te związki mocno pochłaniała).
   Jak już wspomniałem Neonki Zielone to rybki wód czarnych – czyli dobrze by było uzyskać w akwarium ciemne herbaciane zabarwienie (są do tego specjalne aplikanty) przy niezbyt jasnym oświetleniu. Oraz ze wszystkich rodzajów (czy Innesa, czy Czerwone, czy Czarne) najbardziej płochliwe – często się chowają. Wymagają też spokojnej wody – czyli żeby filtr nie wytwarzał zbyt silnego prądu.
   Piszę to wszystko gdyż Bystrzyk Błękitny jest niezbyt często wybieranym gatunkiem przez akwarystów ze względu na ich wymagającą hodowlę – potrzeba dużo zachodu aby zapewnić im odpowiednie warunki, a na pewno już nie polecany początkującym…
   Powodzenia.
   P.S.
   Prętniki Karłowate najlepiej trzymać w parkach, ale przy Twoim litrażu może być tylko jedna.

 35. TINNY

  Czy w akwarium 100 l mogą żyć: para bojowników, prętniki, para mieczyków, para molinezji i gupiki ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Zdecydowanie nie. Bojowniki jako samce NIE MOGĄ ŻYĆ RAZEM, JAKIE BYŁOBY TO AKWARIUM. Bojownik powinien żyć w haremie (dwie samice + samiec) lub ewentualnie z mniejszymi rybami. Gupik – mu odpowiada, molinezja też, mieczyki mogą być od niego większe, więc nie. Prętnik karłowaty(?). Jeśli tak, nie pasuje do bojownika. Im większe ryby są do niego dobierane, tym staje się bardziej osowiały i nie ma możliwości do pobierania pokarmu, właśnie przez te większe ryby, tym bardziej GURAMIOWATE. Praktycznie to nie pasuja tu bojowniki. Reszta może zostać.

  2. Wlodi13

   Z Bojownikami bywa różnie, te rybki mają charakterki… Bywa że mogą zaczepiać mniejsze od siebie rybki (szczególnie te z kolorowymi płetwami) lub większe (z płetwami o okazałych rozmiarach), po prostu je podszczypują, a też i wręcz odwrotnie, może się okazać że będą miały zupełnie łagodne usposobienie. Jest zatem pewne ryzyko jakie Bojowniki Tobie przypadną…
   A na jakich rybkach najbardziej Ci zależy? Bo gdyby zrezygnować z Bojowników, pozostała obsada mogła by być, z tym że:
   – Prętniki Karłowate – parka (ON+ONA), i to wszystko z Prętników,
   – Mieczyki Hellera – najlepiej jeden samiec + 2,3 samice,
   – Moloinezje Ostrouste – tak samo jak Mieczyki – 1+2,3,
   – Gupiki – zależy czy chcesz mieć młode, one bardzo łatwo (i szybko) się rozmnażają, wtedy na jednego samca też 2,3 samiczki, jednak jeśli chcesz mieć kolorowo (i bez rozrodu), wówczas same samce (są bardziej okazałe), najlepiej grupkę 6-8 sztuk.
   Zaznaczam jednak, że ze względu na Prętniki Karłowate woda w akwarium powinna być średnio twarda (a nie twarda) w granicach 15-18°dGH. Woda kranowa zazwyczaj jest twarda (w zależności gdzie mieszkasz, bo np. w górach mają kranówkę miękką), a ma to później znaczenie na kondycję rybek.
   Polecam też Kiryski, jako rybki denne będą czyścić akwarium po resztkach niezjedzonego pokarmu.

  3. Kari

   Ja tam lubię bojki możesz je trzymać w ogulniaku ale radziłabym kupić gdzieś prywatnie da się znaleźć łagodne tylko trzeba chcieć a nie kupować z kubeczka. Jak już nie masz wybór to kup takiego pływającego w zoologicznym z innymi rybami ale wiem z doświadczenia że często i samiec i samica są probleatyczne bo oile osobno spokojem to razem wieczne gonitwy, zniszczone płetwy ,agresja względem samic albo samiec pantoflaż itp itp więc albo samiec albo samica lub dwie .Pozatym będzie rególował liczbę narybku gupików. U mnie w akwa pływają małe bojki i jest dobrze małe rosną tylko trochę wolno .

 36. dejw

  Mam 2+2 w zbiorniku 125l filtr jbl901 i rybki sa przepiekne ale dopiero po 2 tygodniach, gdy je kupywalem nie byly takie kolorwe. Dobraly sie w pary i sobie razem plywaja. Swietna ryba z charakterkiem !

  Odpowiedz
 37. Etina

  Dla Samca prętnika dokupiłam samiczkę, 2 dni gonił ją i uderzał pyszczkiem, 3-go dnia bez znanego mi powodu zginął. Kolejnego dnia dokupiłam samiczce młodego samca i role się odwróciły Teraz ona go przegania i dzióbie. Co może być powodem agresywnego zachowania

  Odpowiedz
 38. Andrzej

  Dziś pożegnałem się z parką prętników karłowatych. Objawy choroby wskazywały, według srzedawcy, do którego mam zaufanie, na wiremię wiosenną. Ponoć bardzo częsta u prętników choroba. W zasadzie dotykająca ryby z oczek wodnych, ale odkąd prętniki zaczęto hodować w Azji właśnie w stawach hodowlanych, zaczęły się kłopoty. W sklepie narzekają na – przepraszam za określenie – jakość dostarczanych im rybek.

  Odpowiedz
 39. Verixon

  Ktoś orientuje się może jak rozpoznać pleć u tych ryb? Tak samo jak u gurami?

  Odpowiedz
 40. mateusz

  Rybki są super. Do tarła podchodziły u mnie co jakieś 3 tyg. Udało mi się odchować kilka młodych niestety dorosła parka zdechła przez wakacje.

  Odpowiedz
 41. Damian

  Czy prętniki są wytrzymałymi rybami?

  Odpowiedz
 42. Anna

  Czy prętniki są naprawdę tak mało wytrzymałe?? Czy są bardzo podatne na działanie amoniaku, lub innych niekorzystnych działań?? I jeszcze jedno, trochę odchodzące od tematu- dlaczego młodym (6-10cm) skalarom w moim akwa strzępią się płetwy? Tzn. czasami trochę im ich ubywa (pł. odbytowa, grzbietowa) i czasem trochę się rozdzierają… Robię im kąpiele w healtosanie, ale efekty są krótkotrwałe. I jeszcze jedno pytanko- czy bojownik może być w akwarium z gupikami (mam na myśli harem gupików)?

  Odpowiedz
 43. Katarzyna

  Ja mam 3 prętniki samce, owszem trochę się ganiają, ale nie są agresywne w stosunku do innych a mam jeszcze 8 danio czerwone, 10 zwinnik jarzeniec, 4 półdzióbki, 7 różnych krewetek, 1 ampularie i 5 otosków a miałam 26 🙁 miałam jeszcze pielęgniczkę kakadu (samca i 3 samice) ale niedawno mi padły a były piękne i glonojad też mi padł a był jednym z pierwszych mieszkańców razem z krewetkami. Akwarium mam ładnie zarośnięte 112 litrów. Nigdzie nie mogę dostać samiczek prętnika karłowatego ewentualnie chciałabym się wymienić; 2 samce na 2 samiczki. Jestem z Warszawy.

  Odpowiedz
 44. roza

  Niby w akwarium mam mało kryjówek piszą ze ryby są nieśmiałe i będą uciekać ode mnie a moja rybka jest taka że gdy patrzę z odległości na akwarium to za nic nie mogę jej znaleźć chodź jest największa a gdy podchodzę wychodzi ze swojego ukrycia i podpływa do szklanej ścianki dzieląca nas i przygląda się, pływa pokazując jaka jest piękna 🙂 czy to normalne czy to jej specyficzne zachowanie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. roza

   To jest samiec

  2. Anna

   Oczywiście. Po prostu gdy nikt nie patrzy nie zwraca na siebie uwagi innych ryb, a gdy podchodzisz… no cóż moje ryby mają tak samo..

 45. Bartek

  Witam. Posiadam parkę prętników. Samiec już po miesiącu zbudował gniazdo. Specjalnie przygotowałem akwarium dla nich. Mech jawajski zaczepiłem o korzeń pod powierzchnią. Narybek się wykluł, a samica z samcem przeniesiona do głównego akwarium. Małe już podrosły i przyjmują suchy pokarm.

  Odpowiedz
 46. Łukasz

  Wczoraj rozpoczęło się tarło, ale samiec nie zbudował gniazda. Pływał tylko wokół znajdującej się na górze moczarki. Pilnował jej i przeganiał inne ryby. Po pewnym czasie podpłynęła samica doszło do zbliżenia :), ale całą ikrę do spółki zjedli rodzice (taki kilka razy). Samiec jest jeszcze młody. Może jeszcze za młody i dlatego nie zbudował gniazda. Macie jakieś wytłumaczenie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Verixon

   Takie zachowanie często objawia się albo niedoświadczeniem, albo ryby boja się ze nie odchowają potomstwa (z powodu kiepskich warunków w akwarium). Zacząć trzeba od obsady i litrażu

 47. Grzesiek

  Mój samczyk też padł… Nie wiem co się stało. Wszystko było ok, jadł, zaczynał budowę gniazda. Samiczka do tej pory jest zdrowa. Dokupiłem jej nowego partnera. Zobaczymy co się będzie działo. Ph mam ok, napowietrzenie też ok, dużo roślin, filtracja dobra, brak silnych prądów. Obsada to 2 kiryski, 8 neonków, glonojad drzewniak, i parka ramirezków.

  Odpowiedz
 48. anik

  Kupiłam 2 haremy prętnika /1 samiec+2 samice/. Akwarium 200 l.Od samego początku samce zaczęły budowa gniazda podkradając sobie wzajemnie materiał do budowania. Później przeganiały się wzajemnie.Do tego goniły wściekle wszystkie samice a później ryby innych gatunków również.Do żadnego tarła nie doszło, samce wsciekle pilnowaly swoich gniazd.W końcu przeniosłam jedna parkę do innego akwarium bo wydawało się że się pozabijają.Teraz jest większy spokój choć same samice się przeganiają miedzy sobą. Sama nie wiem jak to się skończy – a chciałam mieć spokojne, ładne rybki !!!!

  Odpowiedz
 49. Wiktoria

  Czy prętnik karłowaty ( bez samicy ) może być razem z gurami złotymi ??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Może. Ja trzymam prętniki z gurami złotymi i mozaikowymi, w ogóle się nie zauważają

 50. Kamil

  Miałem parkę prętników w akwarium 65l (ma 2,5 miesiaca) juz w drugim tygodniu od funkcjonowania zbiornika odbyło sie tarło (jednak nic z tego nie wyszło). Po miesiącu u samca zauważyłem „ubytki” na ciele koło oka. Ryba przestała sie wiele ruszać, mało jadła i jej kolory stały sie mniej intensywne. Po tygodniu zdechła. Wiecie co to za choroba bo nigdzie nie mogłem znaleść?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sandra

   Kamil miałam podobne objawy z samcem tej ryby niestety też zdechła
   wydaje mi się że coś może atakowało tą rybę i dlatego zdechła

  2. adek

   Mógł być to wirus DNIV którym cala populacja na farmie w tajlandii została zarażona parę lat temu, objawia się u narybku albo u dorosłych osobników. Niestety jest dziedziczny.
   Akwaryści mają do dziś z tym problem, a trafienie zdrowej ryby graniczy z cudem.

 51. Ewa

  Dwa prętniki karłowate dominowały w towarzyskim akwarium, podgryzały bojownika, zagoniły trzy przeźroczki. Z nieznanych mi przyczyn obydwa zdechły – dzień po dniu. Miałam je trzy miesiące. Akwarium 60 l. Sporo roślin, kryjówka w postaci przestrzennej ozdoby. Czy ktoś ma pomysł, co mogło być przyczyna zgonu?

  Odpowiedz