Aphyosemion australe

Proporczykowiec z Kap Lopez - ryba akwariowa fot.newaqua.blogspot.com
 • Rozmiar: 6 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 32°C
 • Biotop: Afryka

Proporczykowce z Kap Lopez - ryby akwariowe

Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe) – słodkowodna ryba z rzędu karpieńcokształtnych.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Występowanie

Proporczykowiec z Kap Lopez zamieszkuje strumienie tropikalnej Afryki Zachodniej, przede wszystkim w Kamerunie, Gabonie i Zairze.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Charakterystyka i usposobienie

Proporczykowiec z Kap Lopez - płeć, samiec samica

Proporczykowiec – samiec, samica

Osiągają długość 6 cm. Spokojne, łagodne ryby o wydłużonym, spłaszczonym grzbietowo ciele. Samce można rozpoznać po wydłużonych płetwach i wspaniałym ubarwieniu. Występuje kilka form hodowlanych np.: pomarańczowa, złota, czekoladowa i albinos. Ryby dożywają 3 lat i są bardziej długowieczne niż większość jajorodnych karpieńców. Uznawane za idealne dla akwarystów, którzy mają pierwszy raz styczność z karpieńcami. Są łatwe do rozmnożenia, dosyć długo żyją, formy ozdobne są stosunkowo wytrzymałe i łatwo się aklimatyzują. Niektóre samce mogą być agresywne względem siebie.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Odżywianie i karmienie

Ryby chętniej przyjmują drobny pokarm żywy lub mrożony np. dafnie, ale można im też podawać dobrej jakości pokarm suchy.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Akwarium

Dla jednej pary lub haremu wystarczy akwarium ok 30 l o wymiarach co najmniej 45x25x25 cm. Zbiornik z ciemnym podłożem, powinien być gęsto obsadzony roślinami, również pływającymi, które ograniczą ilość światła dochodzącego do zbiornika. Woda najlepiej miękka do średnio-twardej. Proporczykowce są dobrymi skoczkami tak więc niezbędna jest pokrywa. Filtr w akwarium powinien wytwarzać łagodny prąd wody. Są to bardzo pokojowe i nieśmiałe ryby, które będą przeganiane przez żwawsze czy większe gatunki. Mogą być trzymane w towarzyskim akwarium z małymi łagodnymi rybami jak np. bystrzyk, neon, razbora, kirysek, pielęgnica.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe. Potrzebne jest 10-15 litrowe akwarium tarliskowe z małym gąbkowym filtrem. Woda powinna być miękka i kwaśna o ph 6.0-6.5 (niektórym hodowcom udaje się rozmnożyć w wodzie nawet do 8 ph). Temperatura wody 21-24°C. Bardzo wskazane jest przefiltrowanie wody przez torf. Zbiornik zacieniamy. Hodowcy przed tarłem zalecają oddzielenie samic od samców oraz obfite karmienie zróżnicowanym, żywym i mrożonym pokarmem. Umieszczamy parę w zbiorniku. Jeżeli woda ma dobre parametry i rodzice są w dobrej kondycji dochodzi do tarła. Ikra w naturze składana jest w podłożu lub w skupiskach roślin w akwarium stosuje się rośliny drobnolistne jak mech, torf czy sztuczne mopy akwarystyczne.

Ikra może być pozostawiona razem z rodzicami, jednak jej część zostanie zjedzona. Samica składa ikrę w ilości ok 10-20 sztuk dziennie przez około 2 tygodnie. Ryby ciężko znoszą tarło (szczególnie samica) dlatego parę trzymamy najdłużej tydzień. Ikrę można inkubować w warstwie torfu w np. pojemnikach po margarynie. Należy zwracać uwagę czy ikra nie pleśnieje i każde takie zapleśniałe jajeczko usuwać. Wylęg trwa ok 10-20 dni w zależności od temperatury.  Ikra i narybek jest bardzo wrażliwy na światło.  Małe osobniki są na tyle duże, że możemy je karmić np. artemią. Pokarm podajemy dwa razy dziennie i podmieniamy wodę co 2-3 dni.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 kwietnia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 45 cm
 • Orientacyjna cena: 10 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 39

 1. Moka

  Czy ktoś zechce się podzielić dokładną wiedzą o rozrodzie? Bo za Chiny nie da sie nic znaleźć…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojperun

   Zróbcie artykuł o proporczykowcu gabońskim

 2. Emil

  Miałem 2 samce i 4 samice. Samice zostały zaganiane przez samce, chowały się, w końcu znikły nie wiem kiedy (po śmierci zniknąć pomogły im na pewno ampularie). Mam teraz 2 samce, między sobą nie ma agresji, ale ganiają otoski. Szczupieńczyków karłowatych i Półdziobków karłowatych nie ruszają. Zastanawiam się czy ich nie oddać, bo nie wiem z czym je trzymać w 72l

  Odpowiedz
 3. Ania

  Jak myślicie czy Amano dadzą sobie z nimi radę?

  Odpowiedz
 4. Michał

  To nie są łagodne rybki. Po jednej dobie: zjedzony danio; obrygziona płetwa u drugieo danio i zwinnika czerwonoustnego. Całe akwarium w stresie – oddałem nastepnego dnia i jest znowu towarzysko.

  Odpowiedz
 5. Marcin

  Witam mam akwarium 72l z taką obsadą:
  – 3x Pielęgniczka Bolwijska
  -3x mieczyk
  – ew.jakieś małe ryby ławicowe ( kórę może póżniej zakupie)
  Czy w takiej obsadzie mógłby być proporczykowiec?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marcin

   plus jeden dorosły gurami, którego prawdopodobne srzedam bo jest sam

  2. Paweł

   Mógłbyś podać parametry???

  3. Paweł

   Tak.Obsada jest ok ale proporczykowiec musi być w haremie ,czyli jeden samiec 2/3 samice.Gurami nie będzie pasował na jego miejsce radze z kąsaczowatych ,które chcesz dodać neona czarnego 6/8szt. jeśli ta nie będzie pasować to może być bystrzyk ozdobny 6/8szt. albo jeszcze zwinnik jarzeniec 6/8szt. . Więcej do akwarium nie dodawaj bo będzie przerybione.Myśle ,że pomogłem 😉

 6. Michal

  Czy taka obsada do 54l bedzie ok?
  3\4 otoski
  5\4 kirysek panda
  10 neon innesa
  1 samiec + 2 samice proporczykowiec z kap lopez
  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz
 7. benek

  czy te rybki łatwo rozmnożyć?mam 1samca i 2samice.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Zalezy od ryb. Jak mozesz to rozdziel samca od samic na okolo miesiac przed planowanym tarlem zeby sie zapomnialy nawzajem. Nie wiem, jaki masz zbiornik ale u mnie lepiej sie czuja jak samiczki sa caly czas u siebie w kostce, a samiec w ogolniaku z innymi gatunkami. Jak przez tydzien po wpuszczeniu jeszcze sie nie wytra to juz raczej nie ma szans, bo sie przyzwyczaja do plci przeciwnej i samiczki moga zdominowac samca nawet. Mozna probowac kilka razy z roznymi rybkami, w koncu pojdzie ok. Czasem nawet za pierwszym razem.

 8. Paulina

  Mam akwarium 121 l, aktualnie są w nim: 1xGurami mozaikowe, 2x Żałobniczek, 3x małe Bocje wspaniałe. Tak, wiem nie za bardzo te gurami…Błędy z przeszłości… Strasznie pusto w nim, więc co myślicie o takiej obsadzie? 5x Proprczykowiec z Kap Lopez, 5x Proporczykowiec Gardnera, 4 (ogółem) żałobniczki, 4x Bystrzyk ozdobny 3xBocja wspaniała

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Gg

   Oddaj bocje rosną do 20cm A 121l to za mało minimum to 300l gurami zostaw A zamiast proporczykowcow kup 15xmicrorasbora Galaxy i zamiast zalobniczek które są z Ameryki połd 10xrazbor linowych lub cierniooczki z 4
   Posdrawiam

  2. Kuroneko

   Bocje nie z ta obsada, wiecej bystrzykow lub w ogole, proporczykowce 1 gatunek do 4 par lub 3 samcow i 6 samiczek. Zalobniczek bym nie dokupywala jak sie do siebie przyzwyczaily. Dalabym cos na dno. Moze z 6 piskorkow? Lub stadko kiryskow w zimniejszej wodzie.

 9. Karakan

  Czy można je trzymac z krewetkami RC

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Nie nadają się do akwarium z krewetkami, nawet dużymi. U mnie interesowały się tylko krewetkami, po jednej nocy je oddałem. Dobrze że RC miały się gdzie schować

 10. Wanesa

  Witam, czy można trzymać te ryby z szczupieńczykami karłowatymi? Lub z bojownikiem syjamskim?
  Albo też bojownika z szczupieńczykiem karłowatym? Czytałam gdzieś, że bojownik nie atakuje ryb innego gatunku, ale wolę się upewnić, żeby później nie było grobowca…
  Inne pytanie… Mam teraz Modrooki gertrudy, razbory galaxy i okoska… Czy powyższe ryby (wszystkie lub osobno) mogą przebywać z moją aktulaną obsadą w jedym akwarium?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Cześć. Proporczykowce będą ładnie tolerowały i prezentowały się z szczupieńczykami karłowatymi. Jednak mam obawy co do hodowli tych rybek z bojownikiem syjamskim, ponieważ ta rybka ma wojownicze nastawienie do mniejszych i słabszych, a jak sama wiesz – szczupieńczyki są raczej małe i łagodne, na pewno nie chciałyby takiego sąsiada, zwłaszcza, gdy ten sąsiad nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego 😉 Chociaż sama twardość wody nie odpowiada bojownikom/ szczupieńczykom, one żyją w wodzie miękkiej, bojowniki natomiast nie..
   Co do modrooków, razborek oraz otoska to jak najbardziej, pamiętaj o przetrzymaniu miękkiej wody, te wszystkie rybki ją preferują.
   Pozdrawiam i powodzenia

  2. Krzysiek

   Spokojnie mozesz trzymac proporczykowce z bojownikirm syjamskim 🙂
   Ja tez mam tego bojownika i zyje on w zgodzie z krewetkami , rozborami, bystrzykami , blueye itp. Mój bojownik jedynie sie przyglada mniejszemu towarzystwu 🙂

  3. Kuroneko

   U mnie bez problemu proporczykowce żyją z żeńskim haremem bojownika. Samca przy nich nie miałam, ale jeśli cokolwiek miałoby wyjść, to prędzej z moimi paniami niż spokojnym samcem. Tylko samiec bojka nie może być skory do zaczepek, bo pierwszy tydzień niemal cały upłynął samcom prop. na stroszeniu się do samic i uciekaniu.

 11. Ola

  Witam, mam akwarium 54l (60/30/30) z obsadą: parka pielęgniczki Ramireza Electric Blue, 8x bystrzyk amandy.
  Czy mogę do tego zestawu dodać parkę lub harem Proporczykowca? Zakochałam się w nich od pierwszego wejrzenia 😉
  Myślałam też o dodaniu na dno kilku krewetek RC. Bardzo proszę o radę!

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Moim zdaniem jak najbardziej TAK – fajna obsada.
   Krewetki RC też, tylko nie za małe żeby nie zostały zjedzone przez Pielęgniczki.

  2. Ola

   Wlodi13, dzięki za odpowiedź, a lepiej parkę czy harem? Nie chciałabym przesadzić, a rozważałam też dodanie jeszcze kilku bystrzyków w przyszłości 🙂 Cieszę się, że obsada się podoba 🙂

  3. Wlodi13

   Tak, podoba mi się! Lubię gdy ktoś wymyśla obsady które pozytywnie mnie zaskakują 🙂 i są to konfiguracje robione z głową (przemyślane).
   Proporczykowców proponowałbym 1(ON)+2(ONE), zdarzają się przypadki że podszczypują mniejsze rybki, więc lepiej gdy samczyk będzie zainteresowany „paniami” niż swoją nadpobudliwość rozładowywał na kimś innym 😉
   Z ilością też bym uważał, im więcej rybek, tym większe podmiany wody, ewentualnie jeszcze 2 Bystrzyki, ale to już max. Dla zredukowania poziomu azotanów proponuję moczarkę argentyńską, jest to roślina która mocno wchłania te związki, które przy zbyt dużych stężeniach są po prostu szkodliwe i powodują rozrost glonów.
   Pozdrawiam i przyjemności…

 12. Wirow

  Witam mam mały problem chyba… tydzień temu kupiłem 2 proporczykowce samica i samiec problem jest z samcem cały czas przebywa przy powierzchni nie spływa na dno akwarium nie pobiera pokarmu, nie widzę nic żadnych plam, wrzodów po strzępień totalnie nic inne ryby go nie gonią ma spokój! Czy to może być zła obsada akwarium ?? Może stres dla tak spokojnej ryby? (W akwarium dekoracyjnym sklepowym przebywał z innymi większymi rybkami było ich ponad 30 i były o wiele większe) Samica normalnie się zachowuje i je czasem też mu towarzyszy. Obsada: 5x microrasbora Galaxy, 5x Danio Erythromicron, 10x Neon Simulans. Akwa 112L obsadzone roślinami dużo kryjówek… Ph-7,0 ( w sklepie mierzone ryba pływała pół roku w 7,5 więc przyzwyczajona) /GH-15/ KH-7/ NO2 -0,3 PO4 – około 0,35/ filtr Aqua Szut Pat mini 400L/h wewnętrzny stłumiony bo inaczej (wirówka) dozowane CO2 bimbrownia 8h/ dzień noc wyłączane/ Światło 1x led przód akwa 11W + 2x T8 18 i 20W proszę o pomoc co robię zle jak popełniłem błąd ryby lądują samotne w zarośniętym 30L te same parametry wody! ktoś spotkał sie z taką sytuacją?? POMOCY!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam, minął rok więc moja uwaga i tak już nie pomoże, ale może przestroga dla innych akwarystów z początkującym doświadczeniem. Zadałeś pytanie udzielając sam sobie odpowiedzi – twardość wody w Twoim akwarium 15°dGH! Rybka pływa przy powierzchni ponieważ się dusi – nie ma wydolności oddechowej, a przecież w opisie powyżej jest podana twardość jaka powinna być zachowana: 1-10°dGH!!! Nie ma czegoś takiego że rybka przyzwyczaiła się do warunków jakie były w sklepie, ona przez pół roku męczyła się powoli tracąc odporność. Można by powiedzieć że różnica 0,5pH to niewiele – błąd, kwasowość (zasadowość) wody jest funkcją logarytmiczną, tak więc zmiana o 1pH to różnica 10 krotna, o 2pH – 100 krotna, o 3pH – 1000 krotna itd. W przypadku 0,5pH to zmiana kwasowości o ok. 3,5 raza, więc tutaj trzeba postępować też ostrożnie aby rybka powoli przystosowała się do nowych warunków, zmiany dokonywać max o 0,2pH. W ogóle jakim cudem u Ciebie przetrwały jeszcze neonki zielone?!!! (twardość wody 1-8°dGH), pewnie po roku czasu nie ma już żadnego…

  2. Michał

   Za szybka obsada

 13. kol

  mogę proporczykowce trzymać z krewetkami?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. marcinakwarysta

   Niemam Krewetek z Proporczykowcami..Proporczykowce sa takie ciekawski.mi np nie raz małego glonojada albo Helenke podskubowały:) i pewnie z Krewetkami bylo by podobnie..Ale chyba raczej kzywdy nie wyrzadzą//Fajne rybki polecam.myśle że malo wymagajace.lubią dużo roślin

  2. Arek

   Możesz ale ci zeżre 🙂

 14. Michał

  Ja mam akwarium bez pokrywy i jakoś Proporczykowce mi nie wyskakują. Czy mogą być w jednym zbiorniku z krewetkami Babaulti i Red Cherry?

  Odpowiedz
 15. Ambeerka XDD

  Proporczykowce biją się jeśli chodzi o samce?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marcin200l

   tak

 16. Michał

  Proporczykowce wybiją z czasem gupiki albo je zjedzą, neonki tez mogą być atakowane przez nie ale trudno nie mam pewności
  poza tym wysokość słupa wody dla proporczykowców zalecana to około 20-30 cm i pokrywa do zbiornika obowiązkowo bo ryby skaczą

  A z proporczykowców to może lepiej błękitne?

  Odpowiedz
 17. Marcin

  Chciałbym zakupić akwarium o powierzchni ok 1120L (wym. 200/70/80).
  Baniak roślinny z dodatkiem rybek. Dno (żwirek kwarcowy o gramaturze 0,x), kamienie, korzenie, wydzielony teren z gęsto porośniętym dnem (a’la mech) i część z porośnięta roślinnością .

  Chciałbym trzymać w nim proporczykowca z kap lopez tak koło 6-10 sztuk z Neonami Inessa 15 – 20 sztuk, Kosiarkami (grubowag syjamski) 3 – 4 sztuki, Gupik Pawie oczko ok – 6 – 10 sztuk i kilka Kirysków Lamparcich. Baniak z inteligentnym oświetleniem udającym porę dnia (regulujące natężenie światła). Czy takie zestawienie ryb jest możliwe?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kolcobrzuch karłowaty

   Grubowargów to z 5-6 bo to ryby stadne, inaczej goni mniejsze ryby. A jak kupisz najpierw 4 a potem np.2 to te większe zjedzą Ci mniejsze w nocy, jestem doświadczona bo przerabiałam to samo w akwarium 112l. Życzę powodzenia

  2. marcin200l

   chyba 112l obsada jak do 112…Po co ci takie wielkie akwarium do takich ryb.chyba że se jaja robisz.ale to bez sensu

  3. Kuroneko

   Marcin, a co cie to obchodzi, ile ryb wsadzi, dopoki nie jest to obsada do 1112l w 112l? Nie kazdy lubi nacpane ryba n rybie.
   Spokojnie mozesz tyle dac, mozesz nawet sobie mozesz dokupic potem neonek nawet i do 100.