Boraras brigittae

Razbora Borneańska - Brigittae - ryba akwariowa fot.emmenlauer.blogspot.com
 • Rozmiar: 2 cm
 • Akwarium: 40 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Azja

Razbory Borneańske - ryby akwariowe

Razbora Borneańska (Boraras brigittae) – maleńka rybka akwariowa, jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny karpiowatych.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Występowanie

Razbora Borneańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze, wolno płynące rzeki oraz obszary bagienne Borneo.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Charakterystyka i usposobienie

Razbora brigittae osiąga zaledwie do 2 cm długości. Ciało jej ubarwione jest na czerwono z ciemnym niebieskawym pasem wzdłuż tułowia. Płetwy mają przezroczyste z widocznymi czerwono czarnymi paskami. Wzory oraz intensywność kolorów mogą się różnić w zależności od populacji z jakiej pochodzą. Samce są odrobinę smuklejsze i mają wyraźnie jaskrawsze ubarwienie. Samice nieznacznie większe i pełniejsze w okolicach brzucha. Są rybami stadnymi i powinny być trzymane w ilości co najmniej 10 sztuk. W większej grupie są bardziej śmiałe oraz prezentują się znacznie bardziej efektownie. Samce natomiast przybierają żywszych kolorów i ukazują ciekawsze zachowania rywalizując między sobą o względy samic. Ryby spokojne i nieśmiałe w stosunku do innych mieszkańców akwarium.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Odżywianie i karmienie

Tak jak inne razbory w środowisku naturalnym odżywiają się drobnymi insektami, robakami, skorupiakami czy zooplanktonem. W akwarium będą przyjmowały rozdrobnione pokarmy suche ale nie powinny być karmione tylko nimi. Codzienne podawanie pokarmów żywych lub mrożonych z dodatkiem dobrej jakości mieszanki suchej zaowocuje intensywnym ubarwieniem i zachęci ryby do rozrodu.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Akwarium

Mimo niewielkiego rozmiaru, również potrzebują miejsca do pływania. W dodatku samce w czasie tarła obejmują tymczasowo rewiry. Dla grupy 10 osobników odpowiednie będzie minimum 40 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinnością. Pożądane będą także dekoracje z korzeni, gałęzi, suchych liści i wszelkiej materii, która uwalnia garbniki i związki humusowe do wody np. szyszki olchy. Razbory borneańskie nie lubią zbyt silnego prądu wody i zbyt jasnego oświetlenia (światło możemy stłumić np. roślinami pływającymi). Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. Są wrażliwe na wyższe stężenia azotanów.

W akwarium towarzyskim możemy je trzymać tylko z rybami nieznacznie większymi od nich samych i spokojnie usposobionymi np. kirysek pigmej, otosek, razbora galaxy. razbora plamista. Idealnym towarzystwem będą również krewetki karłowate np. red cherry, babaulti.

Razbora Borneańska – Brigittae - Boraras brigittae - Rozmnażanie

Gatunek należy do rozrzucających ikrę i nie wykazuje skłonności do opieki nad nią. W dobrze utrzymanym, dojrzałym akwarium, niewielkie ilości młodych rybek mogą się pojawiać bez naszej interwencji. Jeżeli jednak chcemy uzyskać większą ilość narybku niezbędny będzie dodatkowy zbiornik tarliskowy ok 15 l. Akwarium zacieniamy, natomiast na dnie kładziemy siatkę o maleńkich oczkach, takich aby przeszła między nimi ikra a dorosłe ryby się do niej nie dostały. Wymagana woda kwaśna 5-6.5 ph i miękka 1-5°dGH o temperaturze 26-28°C. Do akwarium wkładamy dużą porcję mchu lub innej drobnolistnej rośliny, tak aby wypełniła mniej więcej połowę dostępnego miejsca. Filtracja nie jest konieczna ale nie zaszkodzi użycie małego filtra gąbkowego. Do tak przygotowanego zbiornika wieczorem przenosimy dwie lub trzy pary razborek. Powoli aklimatyzując je z nowym otoczeniem i parametrami wody. Tarło zazwyczaj odbywa się następnego dnia rano.

W czasie tarła samce rywalizują między sobą – pływają wokół siebie prężąc płetwy lub zaczepiają ogon konkurenta, nie wyrządzają sobie jednak przy tym krzywdy. Ten, który wychodzi z potyczki zwycięsko zwabia samicę w wybrany wcześniej rewir. Tam dochodzi do aktu. Dorosła samica razbory borneańskiej składa około 50 ziarenek ikry (jaja składane są najchętniej na mchu).

Ryby w akwarium tarliskowym trzymamy nie dłużej niż kilka dni. Jeżeli do tarła nie dojdzie to próbujemy z innymi osobnikami. Wylęg następuję przeważnie 2 dnia od pojawienia się jajeczek. Po kolejnych 24 godzinach zaczynamy karmienie mikro pokarmami w pyle lub żelu. Po 7-10 dniach możemy podawać drobny pokarm żywy np. larwami artemii. Pomimo tego, że rodzice zjadają ikrę oraz narybek to nie ganiają zaciekle potomstwa. Z podmianami wody najlepiej się wstrzymać tydzień lub 2, tak aby młode nie doznały szoku.

Ostatnio zmodyfikowano: 25 kwietnia 2022 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Boraras brigittae
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 40 l
  • min-długość: 40 cm
 • Orientacyjna cena: 4 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 51

 1. D

  Witam. Czy miał ktoś może doświadczenie z Sumatrzakami. Chodzi mi o jakieś obserwacje, ilość ryb w jednym zbiorniku. Chciała bym zakupić kilka sztuk do akwarium 126 l ze stadem 20 szt Razbory borneańskiej. Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aga

   witam mam 14 brzanek sumatrzańskich w akwarium wielogatunkowym, nie interesują się innymi gatunkami, w stadzie rywalizują między sobą.

  2. D

   Ja również w innym akwarium posiadam brzanki sumatrzańskie ale nie o nie pytam tylko o Sumatrzaki 🙂

 2. Bartek

  Witam. Mam pytanie czy Rozbora Borneańska będzie zjadać narybek gupika i innych ryb ? i czy jest dobrym towarzystwem do neonów i brzanek wysmukłych titeay ?

  Odpowiedz
 3. Dora

  Witam. Bardzo spodobał mi się ten gatunek i zamierzam go nabyć. Może ktoś z Państwa będzie potrafił mi odpowiedzieć na pytania. Myślałam o towarzystwie bojownika, może ktoś miał taki zestaw ? ( Widziałam filmiki gdzie takie połączenie fajnie działało). Miałyby tam też być skrzeczyki karłowate. I pytanie co by na to powiedział bojownik ? Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. JMar

   U mnie połączenie bojownika z razborami się sprawdza, bojownik nie zwraca zanadto uwagi, gdyż razborki nie maja weloniastych ogonów, są maleńkie, zwinne i szybkie a przy tym nie robią zwariowanych szybkich ruchów. Co do skrzeczyka nie wiem.

 4. Janas

  Dzień dobry, posiadam akwarium roślinne 1000l (200x80x60). W tej chwili pływa w nim 50 otosków, 50 razbory borneańskiej (docelowo około 300) i około 2000 krewetek neocardina bloody mary (wpuszczałem 40). Chciałbym wpuścić coś, co nie będzie ruszało razbory ani otosków a jednocześnie będzie kontrolować populacje krewetek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Dzień dobry. U mnie w 500 litrach roślinnego, populację krewetek regulują tęczanki neonowe. Ładnie się wybarwiają na takim pokarmie. Innych ryb nie zauważają. Jak policzyłeś te krewetki w takim akwarium:) ?

 5. Gwido

  Witam, takie pytanie. Czy można te rybki trzymać z dość nadpobudliwym gatunkiem, jakim jest Kardynałek Chiński? Rozmiar, rozmiarem, ale Rasborki są dość spokojne, a Kardynałek – no cóż – jak to Chińczyk – wszędzie go pełno 😉

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. natan

   raczej można aczkolwiek zależy jakie ryby ci sie trafią w najgorszym wypadku bedą sie ganiać

  2. Maurycy

   Ja odradzam. Kardynałek jest rybą zimnolubną. Nawet tu podają jego przedział temp 16-22*. Razbora jest rybą ciepłolubną 23-28*. To nie jest wspólny zbiór, zawsze któraś ryba będzie miała źle.

  3. Początkujący

   Witam, zakładam akwarium72l.
   Obsada:
   8 Razbor borneańskich
   2 Prętnika miodowe
   8krewetek neocaridina Red Cherry
   Czy to dobry pomysł?

  4. :)

   @poczatkujacy myślę że lepiej jakbyś dał 12 razbor i harem prętnika ale lepszym gurami tylko że razborki lubią wodę miękką a początkujący często mogą sobie z tym nie poradzić

 6. Szymon

  Cześć, chciałbym połączyć stadko tych ryb ze stadkiem danio perłowy (galaxy). Pytanie jakie proporcje będą dobre do zbiornika 54 l. Planuję lekką przewagę galaxy np 11/9. Czy nie będzie to za duzo ryb do takiego zbiornika ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, 8/7 maks 15 rybek. Pomimo małych rozmiarów potrzebują jednak przestrzeni życiowej. Pozdrawiam

  2. Szymon

   Jasne, dzięki za odpowiedź. W takim razie może zdecyduję się jednak na jednogatunkowe…

 7. piskorek

  czy można trzymać te razbory z bojownikiem

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. szymonix

   ile litrów akwarium

 8. leonardo

  Siemanko, możę trochę nie w temacie ale mam pytanie , czy ktoś zna jakąś hodowle ryb, albo dobrego sprzedawce, któremu zeleży dobro ryb w okolicach rumii , tak aby nie było dalej niż 30 km

  Odpowiedz
 9. Biotop Borneo

  Hej w akwa 72 l zakładam biotop bagien Borneo.
  Chce coś w tym stylu:
  20 razbor borneańskich
  5 babek złotych
  Czy na bagnach Borneo jest jakiekolwiek zasolenie (wątpię) a babki preferują wodę słonawą więc czy może tak być?
  Jak nie tj czy dalibyście jakąś inną propozycję

  Odpowiedz
 10. Marcin

  Mam te razbory w 112 l oprócz nich mam jeszcze trzy pielegniczki Kakadu (dorosłe) W artykule napisane jest ze to rybki bardzo bojazliwe i powinny pływać z rybami o zbliżonej wielkości, moje zaprzeczaja tej tezie. Tak na marginesie piękne rybki i bardzo ciekawskie

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Mega bojownik

   Tez tak sądzę:-) Ja trzymam je z bojownikiem, gupikami endlera i x krewetek plus ślimaki i otoski

  2. Piotrek

   a jak dużo ich masz?:)

  3. Szpotan

   Zwodowalem 20szt do 120l, w którym mieszkało już 10 Espei i 7 piskorków, plus krewetki caridina zebra, ślimaki tylomelania mini i neritina. Nie zwiększam już obsady. Akwarium na bogato, z mnóstwem zakamarków ale … te rybki nie są wcale takie łatwe. Około 2 miesiące adaptacji, początkowo mega zagubione, dołączały się do większych Rasbor albo pływały w chaosie, nie wszystkie podpływały na karmienie, były blade i zestresowane. Nie wiem, czy przyczyną była przestrzeń, czy obecność ławicy większych koleżanek ale dopiero po ok 2 miesiącach wyluzowała się. Pływają w swojej ławicy, odłączają się po kilka lub nawet przez krótki czas samotnie penetrują bliżej dna licząc, że coś spadnie z korzenia krewetce. Nurt, jeśli jest za silny, wariują, chyba próbują instynktownie płynąć tą rzeką pod prąd (?).
   Ps w opisie jest karmienie narybku artemią. Informuję, że nawet dorosłe nie są w stanie nią się żywić. Czasem którejś uda się ją zmielić w pyszczku i jakoś przełknąć ale lepsza jest mała dafnia, gniecione ślimaki lub drobne nicienie, jeśli chodzi o żywe.

  4. admin

   @Szpotan oczywisty błąd, chodziło o larwy artemii, już poprawiony.

 11. Duszek Kacperek

  Witam. Ile sztuk tych ryb mogę trzymać w akwarium 54l. razem z krewetkami RC

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   około 10/12 sztuk

 12. Krystian

  Hejka.mam 10 rasborek i 12 neonow. Planuje wpuścić bojownika wspanialego ale nie wiem czy nie będzie małej wojny. Akwa 60 litrów kostka.pozdro

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. tt

   Parametry mogą się nie zgadzać.
   Bojownik może atakować rybki mocno ubarwione, i będzie przegrywał walkę o pokarm.
   Lepiej zostaw tak jak jest ew. coś czyszczącego sobie spraw np.otoski

 13. Peper

  Ile w 35l może być razbor boreańskich z bojownikiem? Czy nie będzie ich zbyt atakował? Można dołożyć 2 ososki lub pigmeje?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dominik

   Ryby te potrzebują minimum 40l wody dla grupy. Nie należy trzymać w akwarium mniejszych ilości. Do takiego małego akwarium fajny byłby harem Proporczykowców. Dobrze by było dla nich też lekko zakwasić wodę.

  2. Peper

   Proszę o maila, jeśli to nie problem peperonitrip@wp.pl Chcę zapytać o jeszcze jedną kwestię.

  3. Kacper

   Witam, czy mogę tych ryb użyć jako urozmaicenie krewetkarium 19l?

 14. Patrycja

  Ile w 35l może być tych razbor razem z bojownikiem? Mogę ewentualnie dołożyć dwa otoski?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. n00b

   chciałbym założyć biotop Azji.
   Do zbiornika 72l chciałbym wpuścić:
   – Razborę hengela
   – Razborę kubotai
   – Razborę borneańską
   – Kirys panda
   jakie ilości mogę wpuścić?
   jako filtrację mam multikani 800 z 4 koszami:
   Gąbka->zeolit->ceramika->węgiel

  2. D

   Odp. dla n00b .
   Witam. Dla tego litrarzu odpowiednia obsada to ok. 8-12 rybek na dno i 8-12 w toni (+/-). Wybrane gatunki są stadne a stado im większe tym lepsze (a nie min. 6 szt.) Dlatego polecam kiryski na dno i jeden z gatunków razbory. Naprawdę warto mieć 1 ładną ławicę w toni niż miszmasz po kilka sztuk. Same plusy i dla nas i dla rybek. Pozdrawiam.

 15. benek

  Czy może być stado z dyskowcami?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Raczej potraktują jako pokarm…

  2. Bartek

   Miałem kiedyś przez kilka miesięcy w 160 litrach 5 młodych paletek (ok 15cm) i w tym samym baniaku pływało między innymi kilkanaście razbor borneańskich i maculat. Akwarium było gęsto obsadzone, a paletki nawet krewetek nie atakowały, zajmowały się sobą. Natomiast jeśli wpuścisz ławicę razbor do dorosłych i np głodnych paletek, a razbory nie będą miały kryjówek, to raczej długo nie pożyją.

 16. Zenek

  mam baniaczek 25 litrów z krewetkami Red cherry. ile mogę mieć tych rybek? Chciałbym jeszcze kupić kiryski pigmeje. Ile moge bezpiecznie wpuścić jednych i drugich?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Zenek

   Czy na przykład 4/5 takich kirysków i 5/7 razborek razem z krewetkami może byc?

  2. .

   Zero.
   Najpierw musisz kupić akwarium min. 45l.

 17. Wojciech

  Krótkie pytanie: będą zjadać wypławki czy zupełnie je „oleją”? Walczę z wypławkami w 30l baniaku z krewetkami, no-planaria nie dała rady.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Emil

   U mnie wypławek nie ruszały, no planaria dała radę. 72l

 18. Swiety

  Czy można te rybki trzymać razem z krewetkami???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Miłosz

   Red cherry albo babaulti

 19. Darek

  Hej, Chętnie bym kupił tych rybek. Ma ktoś na sprzedaż? okolice Wrocławia.

  Odpowiedz
 20. Piro

  Ja mam 10 neonów i cztery danio razem i nie ma problemu

  Odpowiedz
 21. Joorny

  Słodkie maleństwa – bardzo mi się ta rybka podoba. W artykule było trochę informacji na temat towarzystwa w akwarium stąd też moje pytanie czy można jest trzymać wraz z molinezją i neonami??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rafal

   Też mi się podobają. Mam 10 neonów i nie wiem czy mogę je dołożyć i ewentualnie ile. Inne ryby to tylko zbrojniki a akwarium 60L. Podpowie ktoś?
   Ps. fajna stronka 🙂

  2. kamiloo

   oczywiście, że tak