Razbora Espei

Razbora espei - ryba akwariowa fot.aquaesfera.org

Razbory Espei - ryby akwariowe

Razbora espei (Trigonostigma espei) – niewielka, ławicowa rybka słodkowodna często hodowana w akwariach.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Pochodzenie ryb akwariowych

Są dwie główne populacje tego gatunku, jedna na południowym zachodzie Tajlandii i druga w południowej części kraju w pobliżu z granicą Kambodży. Ich zakres występowania rozszerzył się o dorzecze rzeki Prek Tuk Sap w Kambodży oraz największą wyspę Wietnamu – Phu Quoc. W zależności od pochodzenia ryb ich kolor może być mniej lub bardziej intensywny. Razbory espei zamieszkują spokojnie płynące, leśne strumienie.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Razbora espei osiąga do 3 cm długości. Dorosłe samice mają bardziej zaokrąglony brzuch i są nieco większe od smukłych i intensywniej ubarwionych samców. Charakterystyczną cechą zewnętrzną ryb jest obecna na tułowiu czarno-niebieska plama w kształcie klina, sięgająca do nasady ogona. U samców obrys plamy jest bardziej ostry. Razbory są gatunkiem ławicowym i powinny być trzymane w grupie min. 8-10 osobników. W większej ilości są nie tylko mniej zestresowane ale i ładniej prezentują się w zbiorniku. Również samce wybarwiają się najlepiej rywalizując między sobą o względy samic. Rybki mają bardzo spokojne usposobienie, są idealne do akwarium ogólnego. Razbora espei jest często mylona z razborą hengela.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Odżywianie ryb akwariowych

Najlepiej podawać zróżnicowany pokarm suchy, uzupełniając dietę pokarmem mrożonym i żywym np. larwy ochotki, komara, dafnia, artemia.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Akwarium ryb akwariowych

Biorąc pod uwagę, że espei jest rybą stadną to akwarium powinno mieć min. 60 cm długości. Najefektowniej prezentują się na tle ciemnego podłoża, gęstej roślinności i w niezbyt jasnym oświetleniu. W zbiorniku powinny się tez znaleźć dekoracje z korzeni oraz rośliny szerokolistne, na których ryby chętniej składają jaja. Dobierając towarzyszy dla razbór należy pamiętać o ich niewielkich rozmiarach i że mogą stać się posiłkiem dla większych drapieżnych ryb. Mogą być np. trzymane z małymi karpiowatymi, tetrami czy sumami. Akwarium należy przykryć pokrywą – zapobiegnie wyskakiwaniu ryb.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Rozmnażanie ryb akwariowych

W porównaniu do innych karpiowatych Razbora espei nie rozrzuca ikry a składa ją na spodzie liści. W gęsto zarośniętych, dojrzałych akwariach, do tarła dochodzi całkiem przypadkowo. Jeżeli chcemy uzyskać większą ilość narybku to musimy przygotować zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. W zbiorniku na dnie umieszczamy siatkę lub watę akwarystyczną, która zapobiegnie wyjadaniu ikry oraz szeroko listne rośliny np. Kryptokoryna, Mikrozorium, Anubias. Idealna woda do rozrodu to ph w zakresie 5.0-6.0, twardości 1-5°H i temperaturze 26-28°C. Ryby powinny być w wieku ok 1 roku. Na kilka dni przed tarłem  obficie karmimy żywym pokarmem. Kiedy samice są bardziej zaokrąglone a samce nabrały intensywniejszych kolorów, tarlaki, najlepiej wieczorem, przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium. Do tarła dochodzi najczęściej nad ranem. Jeżeli jednak do niego nie dojdzie w ciągu 3-4 dni to próbujemy z inną parą. Jak tylko pojawi się ikra, najwcześniej jak to możliwe, rodziców odławiamy. Wylęg trwa ok 24-48 godzin. Narybek zaczyna pływać po ok tygodniu. Małe rybki karmimy pyłem lub zawiesiną do czasu aż będą na tyle duże aby móc przyjmować drobny pokarm żywy.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Trigonostigma espei
synonim:Lambchop Rasbora
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3.5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka
temperatura:23 - 28 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 10 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Razbora EspeiPoważnie o rybach - Razbora Espei

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 6

 1. Timitu

  w 112l akwarium chcę mieć 12 brzanek wysmukłych, i 18 tychże rybek, do tego 10 krewetek yelow. czy taka obsada będzie dobra?

  Odpowiedz
 2. wojtasx20

  Mam 63l akwarium i 11szt danio perłowych (razbora galaxy). Czy mozna je trzymać razem z espei?

  Dziękuję!

  Odpowiedz
 3. Michal

  Czy tym rybkom zdarza się obgryzać rośliny?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie. Chociaż może to czasami tak wyglądać jeżeli znajdą coś smakowitego, leżącego pośród roślin.

  2. lolek

   mam kilka takich ryb i raczej nie obgryzają roślin, czasem jakąś sałatkę skubną jak wrzucę dla glonojada

 4. Tomek

  Od 2 miesięcy mam te śliczne rybki w otwartej kostce. Woda zalana 2cm poniżej krawędzi i żadna nie wyskoczyła, nawet przy poprawianiu kamieni. Z dwoma kolcobrzuchami karłowatymi żyją sobie bezkonfliktowo.

  Odpowiedz