Trigonostigma heteromorpha

Razbora Klinowa - ryba akwariowa fot.tropical-fish-pictures
 • Rozmiar: 3.5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 28°C
 • Biotop: Azja

Razbory klinowe - ryby akwariowe

Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha, Harlequin) – często spotykana ryba w hodowlach akwariowych.

Razbora klinowa - Trigonostigma heteromorpha - Występowanie

Azja. Razbory klinowe zamieszkują mniejsze, zaciemnione rzeki i strumienie oraz obszary bagienne w Malezji, Tajlandii i częściowo w Indonezji.

Razbora klinowa - Trigonostigma heteromorpha - Charakterystyka i usposobienie

Razbora Klinowa - ryba akwariowa

Razbora Klinowa – samiec, samica

Osiągają długość 4.5 cm. Na tułowiu charakterystyczna ciemna plama w kształcie klina, bardziej rozległa niż u gatunków spokrewnionych: razbora hengela, razbora espei. Plama u samców jest ścięta z przodu prostopadle i ostro zakończona w dolnej części tułowia. Samce są odrobinę smuklejsze od bardziej krągłych samic. W ubarwieniu przeważa kolor pomarańczowy. Ryby bardzo ruchliwe, potrzebują dużo miejsca do pływania. Stadne, bardzo ładnie trzymają się ławicy. Zalecane min. to 10 osobników. W grupie są śmielsze i pokazują bardziej naturalne zachowania. Również samce nabierają intensywniejszych kolorów mogąc współzawodniczyć między sobą o względy samic. Razbory klinowe nie mają specjalnych wymagań co do parametrów wody, polecane zaczynającym przygodę z akwarystyką.

Razbora klinowa - Trigonostigma heteromorpha - Odżywianie i karmienie

W naturze Razbora klinowa żywi się insektami, larwami i planktonem. W akwarium przyjmuje większość pokarmów. W najlepszej kondycji będą jeśli zapewnimy im wysokiej jakości pokarm suchy, mrożony i żywy.

Razbora klinowa - Trigonostigma heteromorpha - Akwarium

54 litry to minimum dla stadka Razbor. Akwarium dekorujemy korzeniami, gałęziami, roślinami szerokolistnymi np. Kryptokoryna, Anubias, Mikrozorium. Ładniejsze ubarwienie pokazują w zbiorniku z ciemnym podłożem. Lubią miejsca zacienione. Jeżeli chcemy odwzorować ich naturalne środowisko to przydadzą się liście dębu, szyszki olchy itp. materiały, które uwalniają garbniki i związki humusowe do wody. Światło najlepiej stłumione roślinnością pływającą. Razbory można trzymać w akwarium ogólnym z niedużymi rybami (np. neon innesa, pielęgniczka ramireza, kirysek panda).

Razbora klinowa - Trigonostigma heteromorpha - Rozmnażanie

Razbora klinowa składa ikrę na spodzie liści. W dobrze prowadzonych akwariach, do tarła dochodzi całkiem przypadkowo, bez interwencji hodowcy. Większą kontrolę nad rozrodem uzyskamy w zbiorniku tarliskowym. Zbiornik zacieniamy, a na dnie umieszczamy ruszt siatkowy z drobnymi oczkami oraz wkładamy szerokolistne rośliny np. Kryptokoryna, Mikrozorium, Anubias. Woda do rozrodu to ph w zakresie 5.0-6.0 o twardości 1-5°H i temperaturze 26-28°C. Ryby powinny być w wieku ok 1 roku. Na kilka dni przed tarłem obficie karmimy żywym pokarmem. Kiedy samice są nabrzmiałe a samce intensywniej ubarwione, wieczorem przenosimy tarlaki do wcześniej przygotowanego akwarium. Do tarła dochodzi najczęściej nad ranem. Ryby trzymamy 3-4 dni, jeżeli nie doszło do tarła próbujemy z innymi. Rodzice wyjadają ikrę dlatego należy dorosłe osobniki odłowić jak tylko zobaczymy jajeczka. Wylęg trwa ok 24-48 godzin. Narybek zaczyna pływać po ok tygodniu. Małe rybki karmimy pyłem lub zawiesiną do czasu aż będą na tyle duże aby móc przyjmować drobny pokarm żywy.

Ostatnio zmodyfikowano: 9 stycznia 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Trigonostigma heteromorpha
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 3 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 73

 1. Dzidek

  Mam 25 neonów czerwonych dokupilem 8 szt rozbor klinowych. Po jednym dniu zapedzily neony do jednego rogu. Łobuzy!

  Odpowiedz
 2. Spinosaurus Poland

  Mam takie pytanie o co chodzi z moimi Razborami? Stały się bardziej na płetwach czerwone? Myślę że to gody ale nie wiem bo tak nigdy nie wyglądały?

  Odpowiedz
 3. Maciek

  W dobrze prowadzonym akwarium kurcze kilku tygodniowy baniak 100l i tarło, gdzie w starszych zbiornikach nie miałem szczęścia zaobserwować ,

  Odpowiedz
 4. Incognito

  Czy do akwarium 54 litrów można włożyć razem 10 razbor klinowych i 5 danio? Jeśli tak to czy mogę tam jeszcze coś dodać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Arek

   Witam, 5 razborek to zdecydowanie maksymalna ilość do takiego “domku”. Trzymam 7 sztuk w 240 l. Prezentują się wspaniale jako maleńka ławica. Pozdrawiam!

 5. Misza

  Czy grupka 10 rozbor nie będzie przeszkadzała moim 6 flegmatycznym brzanką wysmukłym (titteya)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  Odpowiedz
 6. Artur

  Witam.Jestem początkujący akwarystą, jednak dużo oglądam na yt jak założyć i prowadzić akwarium. Mam 60L akwarium, właśnie dojrzewa. Zastanawiałem się/chciałbym tam wpuścić ławicę 12 sztuk razbory klinowej, 5-6 kirysków pstrych i parkę Pielęgniczek Ramireza. Czy to dobre ilości? Czy może za dużo, czy mogę coś jeszcze dodać? Ile takich rybek jest optymalne do mojego akwarium? Z góry dziękuję za każdy pomocny komentarz. Pozdrawiam Artur.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Za małe akwarium na Ramirezy i kiryski. Oba gatunki preferują przydenną strefę. W okresie tarła Ramirezy będą broniły swojego terytorium, więc kiryski na tak małym obszarze nie będą miały spokoju.

  2. Tonia

   Cześć Artur,

   Planuję w niedalekiej przyszłości taką samą obsadę w 54L. Jestem fanką kirysków i nie wyobrażam sobie, żeby mogło ich w moim akwarium zabraknąć. Jednak sporo czytałam o Ramirezi i Na tak małej powierzchni dnia 60×30, kiryski mogą być stale przeganiane przez pielęgniczki. Dlatego planuje kupic tylko parkę pielęgniczek i 6- 8szt razbory. Niestety często natknęłam się tę opinię: kiryski i pielęgniczki razem tylko w dużych akwariach 🙁
   Pozdrowienia

 7. Marcin

  Czy taka obsada jest ok?
  10 razbor klinowych
  10 fantomow
  20 neonów czetwonych
  5 kiryskow panda
  6 otoskow
  Harem pielegniczek kakadu

  Akwa 140 Litrow woda bardzo miekka
  Czy coś mogę dodać? Coś spokojnego.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Darek

   To jest za dużo ryb na 140 l. Nie dodawaj już nic.

  2. Marcin

   Dzięki Darek. Najlepsze jest to że jak zapytałem doświadczonego akwaryste z hurtowni z rybami z dobrymi opiniami to mi powiedział że lawicowych w tym baniaku mogę mieć 80 sztuk. To jest dopiero porada.

 8. Daniel

  Jeśli chcecie mieć Razbory Klinowe, nie bierzcie Danio bo mi Danio zabiły 3 razborki. 😢

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Imei

   Ktòre danio??? Bo myślałem nad malabarskim

  2. Michał

   Imei razborki i danio to spokojne rybki obie sobie w drogę zazwyczaj nie wchodzą a jeśli danio są agresywne to jedynie te barwione

  3. Kostka

   Ja mam razbory i jednego danio ( było więcej danio ale pani mi sprzedała dość stare i poumierały i został tylko jeden). Niedługo ich dokupie. Danio jest przyjazny w stosunku do razbór, kiedy stracił swoje stado, zachowuje się jakbybył razborą czy coś takiego XD. Razem z nimi tworzy ławice.

  4. Michał

   Kostka za wolny jesteś handel rybami fluo został zakazany i przez to w sklepach danio nie ma wgl bo się nie podobały zwykłe 🙂

  5. Michał

   Kostka handel danio zakazany nawet tymi nie barwionymi!!!!!!

 9. XYZ

  Witam,
  Jakie będzie dobre towarzystwo dla stadka razbor klinowych i kirysków w zbiorniku 72l. Chodzi o parkę/haremik jakiś większych, kolorowych ryb

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Filip

   Harem prętników karłowatych