Szczupieńczyk Dageta

Szczupieńczyk Dageta - ryba akwariowa fot.killiclubdefrance.org

Szczupieńczyki Dageta - ryby akwariowe

Szczupieńczyk Dageta (Epiplatys dageti dageti) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny szczupieńczykowatych.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti Pochodzenie ryb akwariowych

Szczupieńczyk Dageta pochodzi z Afryki. Gatunek zamieszkuje spokojne, zarośnięte wody od Liberii przez Wybrzeże Kości Słoniowej aż po Ghanę.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiąga 6 cm długości. Charakteryzuje się brązowo-szarym ubarwieniem, z połyskującymi zielonkawo bokami, z żółtym podbrzuszem oraz płetwami. Wzdłuż tułowia biegną poprzeczne, ciemne pręgi od głowy do ogona. Samce są odrobinę większe, jaskrawiej ubarwione, mają wydłużone płetwy w tym ostro zakończoną płetwę odbytową (u samic zaokrąglona). Występuje w dwóch bardzo podobnych podgatunkach: E. dageti dageti i E. dageti monroviae. Ryby drapieżne nie powinny być trzymane z rybami znacznie mniejszymi od siebie. Samce rywalizują między sobą, nie wyrządzając jednak sobie przy tym krzywdy. Najchętniej przebywają w górnych partiach akwarium, między roślinami pływającymi.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti Odżywianie ryb akwariowych

Najchętniej przyjmują drobny pokarm żywy, ale można im tez podawać pokarm suchy i mrożony.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti Akwarium ryb akwariowych

Szczupieńczyki Dageta najlepiej trzymać w stadku złożonym z kilku samców i wielu samic. Dla małej grupki wystarczy akwarium o wymiarach 60x30x30 cm. Jeżeli chcemy je trzymać w akwarium towarzyskim zbiornik musi być znacznie większy. Lubią zbiorniki miejscami gęsto zarośnięte, zacienione roślinami pływającymi z dekoracjami w postaci kamieni i korzeni. Ryby są doskonałymi skoczkami, dlatego akwarium powinno być szczelnie przykryte.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti Rozmnażanie ryb akwariowych

Ryby należą do gatunku rozrzucających. Rozmnażanie nie jest trudne. Woda w akwarium tarliskowym powinna być miękka i lekko kwaśna w zakresie 6.5 ph, w temperaturze ok. 25°C. Zbiornik najlepiej intensywnie oświetlony z dużą ilością roślin pływających. Rybom należy zapewnić drobno listne rośliny lub sztuczny „mop”, na którym będą mogły złożyć ikrę. Podłoże nie jest wymagane. Do filtracji wystarczy mały filtr gąbkowy.

Ryby przez kilka dni obficie karmimy żywymi pokarmami, wybieramy jednego samca oraz dwie samice i wieczorem umieszczamy we wcześniej przygotowanym zbiorniku tarliskowym. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano następnego dnia. Ryby składają jaja co 24 godziny przez ok. 2 tygodnie. Zalecane jednak trzymanie ich maksymalnie przez tydzień ze względu na to że ryby ciężko znoszą tarło, w szczególności samice. Zaobserwowane ziarenka ikry sukcesywnie i delikatnie odławiamy do osobnego, płytkiego (3-5 cm wody) zbiornika. Codziennie kontrolujemy stan ikry i każde zapleśniałe ziarenko wyławiamy np. przy pomocy pipety. Dodanie 1-3 kropli zieleni malachitowej, może zapobiec pleśnieniu ikry.

Wylęg następuje po 8-11 dniach w zależności od temperatury wody. Narybek jest stosunkowo mały. W pierwszych dniach młode karmimy mikro pokarmami, następnie (po 3-4 dniach) mikro nicieniami i Artemią.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Epiplatys dageti dageti
synonim:Red-chinned Panchax
Rodzina:Szczupieńczykowate
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 lata
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka
temperatura:21 - 25 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:2 - 10 ºdGH
Cena:8 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Szczupieńczyk DagetaPoważnie o rybach - Szczupieńczyk Dageta

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.