Epiplatys annulatus

Szczupieńczyk Karłowaty - ryba akwariowa fot.nanofish.com.ua
 • Rozmiar: 4 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 26°C
 • Biotop: Afryka

Szczupieńczyki Karłowate - ryby akwariowe

Szczupieńczyk Karłowaty (Epiplatys annulatus) – niewielka ryba akwariowa z rodziny szczupieńczykowatych.

Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus - Występowanie

Gatunek pochodzi z Afryki. Zamieszkuje wolno płynące strumienie leśne, przybrzeże bagna, obszary zalewowe na terenie Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone.

Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus - Charakterystyka i usposobienie

Szczupieńczyk karłowaty osiąga zaledwie 4 cm długości. Gatunek bardzo spokojny i nieśmiały. Ubarwienie żółto-beżowe z czterema poprzecznymi, czarnymi pręgami. Charakterystycznie wydłużona, zabarwiona na pomarańczowo, płetwa ogonowa przypominająca płomień. W naturze występuje kilka odmian barwnych (np. żółta, czerwona, niebieska), dlatego zabarwienie płetw może się różnić. Samce są nieco większe, bardziej ubarwione i mają dłuższe płetwy od samic. Nie są rybami ławicowymi jednak w większej grupie wyglądają lepiej i prezentują ciekawsze zachowania. Zasiedlają górne strefy akwarium.

Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus - Odżywianie i karmienie

Szczupieńczyki są rybkami drapieżnymi, najchętniej przyjmują pokarm żywy lub mrożony, dietę można uzupełniać pokarmami suchymi.

Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus - Akwarium

Najlepiej prezentują się w akwarium z ciemnym podłożem (idealny będzie torf), miejscowo gęsto zarośniętym, z licznymi kryjówkami. Wskazana roślinność pływająca, wśród której najchętniej przebywają. Są dobrymi skoczkami, dlatego niezbędna jest pokrywa. Najładniej wybarwiają się w stosunkowo jasnym oświetleniu. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim, jednak ze starannie dobraną obsadą. Łatwo dają się zastraszyć większym i silniejszym rybom. Odpowiednim towarzystwem będą np. razbory (galaxy, espei, klinowa), pielęgniczki (ramireza, boliwijska), kiryski (panda, pstry) i inne łagodne szczupieńczykowate.

Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie szczupieńczków karłowatych jest dosyć trudne. Woda w akwarium tarliskowym powinna być miękka i lekko kwaśna ok 5.5 ph, o temperaturze ok. 25-26°C. Wskazane przefiltrowanie wody przez filtr torfowy. Zbiornik najlepiej zacieniony z dużą ilością roślin, także pływających. Rybom należy zapewnić drobno listne rośliny np. java moss lub sztuczny „mop”, na którym będą mogły złożyć ikrę. Podłoże nie jest wymagane a do filtracji wystarczający będzie mały filtr gąbkowy.

Ryby przez kilka dni obficie karmimy żywymi pokarmami, wybieramy jednego samca oraz dwie samice i wieczorem umieszczamy we wcześniej przygotowanym akwarium tarliskowym. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano następnego dnia. Ryby składają ikrę co 24 godziny przez ok. 2 tygodnie. Zalecane jednak trzymanie ich maksymalnie przez tydzień ze względu na to że ryby ciężko znoszą tarło, a w szczególności samice. Zaobserwowane ziarenka ikry sukcesywnie i delikatnie odławiamy do osobnego, płytkiego (3-5 cm wody) zbiornika. Codziennie kontrolujemy stan ikry i każde zapleśniałe ziarenko wyławiamy np. przy pomocy pipety. Dodanie 1-3 kropli zieleni malachitowej, może zapobiec pleśnieniu.

Wylęg następuje po 10-14 dniach w zależności od temperatury wody. Narybek jest stosunkowo mały i wolno rośnie. W pierwszych dniach młode karmimy mikro pokarmami, następnie (po 3-4 dniach) mikro nicieniami i Artemią. Poziom wody z początku powinien być niski i stopniowo zwiększany wraz ze wzrostem narybku.

W gęsto zarośniętym, dobrze utrzymanym zbiorniku to rozmnożenia może dojść bez naszej interwencji, nie uzyskamy jednak narybku w takich ilościach jak przy rozmnażaniu w osobnym akwarium. Dorosłe ryby rzadko zjadają swoje potomstwo.

Ostatnio zmodyfikowano: 10 grudnia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 45 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 43

 1. Ryba Akwariowa

  Mogą pływać razem z gurami dwuplamkowym?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Olo

   u mnie pływają maleńkie prawie narybek 11szt z dużym bojownikiem i 2 pielęgniczkami macmasteri średnimi 63litry. początkowo interesowały się analizując czy by nie zjeść ale po dniu im wszystkim przeszło i zero ataków na nie. Natomiast samica proporczyków kap Lopez nie polecam. zabiła mi Danio axelrodii i maluchy też chciała musiałem odłowić ją. wcześniej samiec kap Lopez wyskoczył to nie wiem jak z samcami. np u bojowników instynkt zabójcy mają tylko samice.

 2. Natan

  Czy do tego gatunku rzeczywiście jest potrzebna pokrywa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marek

   Jeżeli w mieszkaniu masz stałą temperaturę ok. 25-26 stopni Celsjusza to nie, ale trzeba mieć też na uwadze to że są to ryby które mogą wyskoczyć z akwarium (u mnie w ten sposób zginęły 3 szczupieńczyki a kiedy kupiłem sobie pokrywe zrobioną na wymiar takie śmierci się skończyły)

  2. Z R

   Pokrywa potrzebne

 3. A.

  Witam! Zakładam zbiornik 72 L i zastanawiam się nad obsadą. Czy ktoś z Was faktycznie łączył w jednym zbiorniku szczupieńczyki z ramirezami?
  Myślałam o parce ramirez, do tego kilka szczupieńczyków i razbor klinowych (aczkolwiek to jeszcze rozważę, nie chcę przerybić zbiornika). Z góry dziękuję za odpowiedzi. 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mega bojownik

   Z ramirezami nie wiem ja aktualnie mam szczupienczyki z parą proporczykowca z kap Lopez i jest wszystko ok

 4. Igralux

  dzień dobry. mam stare akwa 50l z 7 razborami klinowymi i haremem szupieńczyków(1 samiec i dwie samice) i trochę mi brakuje czegoś na dno. jakieś pomysły? (ryba z azji)

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Wydaje mi się że szczupieńczyki są z afryki a razbory z azji.

  2. łybka

   bo tak jest. szczupieńczyki z afryki a razbory w azji a przyokazji to jednak to przyszłe 54l to biotop szczupieńczyka karłowatego a i jeśli chcesz by były ryby z azji to oże zacznij od oddawania szczupieńczyków

  3. łybka

   spróbóje namówić mamę [kiedyś] bo najkrócej to 54l dostane na imeniny więc poczekaj a jak te akwa będe miał to z chęcią przyjme parkę :]

  4. fox girl

   może cierniooczki kuhla?

 5. Lukasz

  u mnie w 300l 15szt wraz z krewetkami neocaridina davidi yellow fire, neonami inessa i czerwonymi, otosami i gupikami endlera wszystko gra 🙂 plywaja glownie przy tafli wody

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Seta

   Witam mam pytanie mam około 50 Endlerków czy szczupieńczuk karłowaty będzie dobry do redukcji narybku?

 6. Dejw

  Hahaha łagodne… u mnie samczyk zachowuje się jak patrolujący szczupak w 50 l. Ściga samce endlera i razborki borneańskie. Chowają się w roślinach. Kilka razborek wyskoczyło i jeden endlera. Jak był mniejszy to był spokój. Teraz jest większy od dorosłych samców endlera i rozrabia.

  Odpowiedz
 7. Martin

  U mnie w baniaczku świetnie sie dogaduja z krewetkami. W zasadzie rybki te zadko plywaja przy dnie zbiornika. Nie ruszaja tez mlodych krewetek. Jak dla mnie doskonaly gatunek aby trzymac wraz z krewetkami.

  Ilosc :5
  Zbiornik : 65l

  Odpowiedz
 8. Mateusz

  Jeśli mam skalar i pretniki mogę pokusić się o zakup tych ryb?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Skalary wolą temperature powyżej 27 stopni a szczupieńczyki poniżej 26 również mogą być przepędzane podczas karmienia albo być pokarmem

  2. Kacper

   Będą stanowić wspaniałe uzupełnienie diety dla twoich skalarów

 9. Lukas

  witam a ja mam pytanko bo mam zamiar założyć akwarium w którym będa skalary, neonki i kiryśniki czy można do tego zestawu dołączyć szczupieńczyki karłowate??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Dla skalarów to może za mali koledzy i nie ta temperatura skalary lubią wysoką no nwm może coś innego

  2. Adam

   Neony jak już to czerwone dla skalarów 160l minimum 2x skalar 12x neon czerwony kiryśnik x2 powinno być ok szczupieńczyki mogą zostać pokarmem dla skalarów więc lepiej para lub harem małych pielęgniczke

 10. Partival

  Czy mogę trzymać takie 3 szczupieńczyki z kiryskami karłowatymi( do 2,4 cm)? Akwarium gęsto obsadzone roślinami, pojemność 30 l?
  Proszę o w miarę szybką odpowiedź.

  Odpowiedz
 11. Cennet

  DD. Mam pytanie: można trzymać ze dwa szczupieńczyki z żabami ( karlikami sponiastymi) i raczkiem z patzcuaro typu orange? naprawdę proszę o szybką odpowiedź!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Ja mam w jednym akwarium z karlikami i nic złego się nie dzieje, nawet się rozmnażają. Co do raczka to nie wiem, ale szczupieńczyki przebywają głównie w górnej strefie akwarium, a raki w dolnej więc nie powinno być problemu.

 12. Titin

  Wrzuciłem je do akwarium z krewetkami Redkami.
  Polują oj polują!!!
  Będę musiał je chyba wyłowić

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Emil

   U mnie krewetek nie tykają

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   zależy od diety

 13. Norbert

  Dorosłe osobniki są bardzo terytorialne, podane 30l będzie pasowało dla niewielkiej ilości rybek, z zastrzeżeniem, że gdy osiągną już ok 3-3,5 cm znajdziemy im większe lokum. Z młodymi rybami do 3 cm nie ma żadnego problemu, dopiero gdy osiągną dorosłość to zaczynają bić się o terytorium. Jeśli mamy inne ryby zamieszkujące przypowierzchniową strefę akwarium, na pewno kiedyś dojdzie do przepychanki. Nie interesują się innymi gatunkami, nie atakują krewetek, nawet tych najmniejszych. W moim przypadku nie skaczą ponad taflę wody, chyba że czegoś się przestraszą. Odradzam trzymanie ławicy, polecam harem. Można łączyć z większymi rybami, jeśli nie są drapieżnikami i nie przebywają głównie przy powierzchni wody. Łączenie z innymi szczupieńczykowatymi? Ja bym się obawiał. Co najwyżej z szczupieńczykiem niebieskookim, ale będzie on gnębiony przez naszego karłowatego. Taka rodzina:) jedyne szczupieńczyki które bym połączył to złoty i Dageta, ale nie mam aż tak dużego akwarium.

  Odpowiedz
 14. Zasinx

  Czy mogę trzymać parę szczupieńczyków karłowatych z krewetkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adam

   Ja mam z red chedar. Żyją zgodnie. Mam u siebie juz rok. Trzeba uważać bo wyskakują z akwarium.Koniecznie musi być pokrywa w akwarium.

 15. Marcin

  Witam. Chciałbym założyć akwarium z Bojownikiem Bezbronnym, czy te rybki mogą być w jednym akwarium z Szczupieńczykami Karłowatymi? Chciałbym wpuścić jednego, max dwa Bojowniki i ok.3- 4 Szczupieńczyków.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Witam. U mnie jeden szczupieńczyk (ze starego akwa) spokojnie sobie żyje z gurami mozajkowymi, razborami i tęczankami. Wcześniej był z bojownikiem i też było ok. Ma w 200l swój „kwadracik” i nikt mu nie dokucza 😉

 16. Shogun03

  Kiedy zobaczyłem tą rybę w zoologicznym zdziwiłem się że jest ona tak drobna!!! Chciałem ją kupić ale bałem się że inne ryby ją zjedzą ze względu na rozmiar. Mam trochę większych ryb np. Labeo, brzanka rekinia (9cm) czy one ją zjedzą?? Ale rybka trzeba przyznać piękna 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   trzymam jednego szczupieńczyka (wzięty na próbę) z tęczankami wernera, neonami, razborami galaxy, gupikami endlera, kirysami i narybkiem gurami (jak będą miały centymetr to je zabieram, bo mi pozagryzają ryby) i od połowy miesiąca nic się nie dzieje.
   Poprzedni szczupieńczyk został zabity przez 2 cm gurami, przy tej samej obsadzie.

 17. Patryk

  Czy ta rybka może żyć z gupikami, kiryskami i piskorkami ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kuba

   moim zdaniem tak

  2. Klaudia

   Tak. Mam z gupikami endlera, 4 kiryskami (każdy w innym gatunku) + piskorek. do tego tęczanki, neony, razbory galaxy i ma się dobrze.

 18. Andrzej

  Czy te ryby mogą żyć z gurami mozaikowym, gurami złotym/niebieskim… łącznie jest 6 ryb?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mateusz

   pewnie że tak

 19. Magda

  Witam mam pytanko. Czy ta rybka podgryza płetwy u ryb? Zastanawiam się nad zakupem i muszę wiedzieć ???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Glut

   Nie.

 20. flip

  Super towarzyska rybka, ale bez pokrywy ani rusz.

  Odpowiedz