Szczupieńczyk Karłowaty

Epiplatys annulatus

Szczupieńczyk Karłowaty - ryba akwariowa fot.nanofish.com.ua
 • 4 cm
 • 30 l
 • 5.0 - 7.0 pH
 • 24 - 26°C
 • Afryka

Szczupieńczyki Karłowate - ryby akwariowe

Szczupieńczyk Karłowaty (Epiplatys annulatus) – niewielka ryba akwariowa z rodziny szczupieńczykowatych.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Afryki. Zamieszkuje wolno płynące strumienie leśne, przybrzeże bagna, obszary zalewowe na terenie Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Szczupieńczyk karłowaty osiąga zaledwie 4 cm długości. Gatunek bardzo spokojny i nieśmiały. Ubarwienie żółto-beżowe z czterema poprzecznymi, czarnymi pręgami. Charakterystycznie wydłużona, zabarwiona na pomarańczowo, płetwa ogonowa przypominająca płomień. W naturze występuje kilka odmian barwnych (np. żółta, czerwona, niebieska), dlatego zabarwienie płetw może się różnić. Samce są nieco większe, bardziej ubarwione i mają dłuższe płetwy od samic. Nie są rybami ławicowymi jednak w większej grupie wyglądają lepiej i prezentują ciekawsze zachowania. Zasiedlają górne strefy akwarium.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus Odżywianie ryb akwariowych

Szczupieńczyki są rybkami drapieżnymi, najchętniej przyjmują pokarm żywy lub mrożony, dietę można uzupełniać pokarmami suchymi.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus Akwarium ryb akwariowych

Najlepiej prezentują się w akwarium z ciemnym podłożem (idealny będzie torf), miejscowo gęsto zarośniętym, z licznymi kryjówkami. Wskazana roślinność pływająca, wśród której najchętniej przebywają. Są dobrymi skoczkami, dlatego niezbędna jest pokrywa. Najładniej wybarwiają się w stosunkowo jasnym oświetleniu. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim, jednak ze starannie dobraną obsadą. Łatwo dają się zastraszyć większym i silniejszym rybom. Odpowiednim towarzystwem będą np. razbory (galaxy, espei, klinowa), pielęgniczki (ramireza, boliwijska), kiryski (panda, pstry) i inne łagodne szczupieńczykowate.

Ryba akwariowa Szczupieńczyk Karłowaty - Epiplatys annulatus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie szczupieńczków karłowatych jest dosyć trudne. Woda w akwarium tarliskowym powinna być miękka i lekko kwaśna ok 5.5 ph, o temperaturze ok. 25-26°C. Wskazane przefiltrowanie wody przez filtr torfowy. Zbiornik najlepiej zacieniony z dużą ilością roślin, także pływających. Rybom należy zapewnić drobno listne rośliny np. java moss lub sztuczny „mop”, na którym będą mogły złożyć ikrę. Podłoże nie jest wymagane a do filtracji wystarczający będzie mały filtr gąbkowy.

Ryby przez kilka dni obficie karmimy żywymi pokarmami, wybieramy jednego samca oraz dwie samice i wieczorem umieszczamy we wcześniej przygotowanym akwarium tarliskowym. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano następnego dnia. Ryby składają ikrę co 24 godziny przez ok. 2 tygodnie. Zalecane jednak trzymanie ich maksymalnie przez tydzień ze względu na to że ryby ciężko znoszą tarło, a w szczególności samice. Zaobserwowane ziarenka ikry sukcesywnie i delikatnie odławiamy do osobnego, płytkiego (3-5 cm wody) zbiornika. Codziennie kontrolujemy stan ikry i każde zapleśniałe ziarenko wyławiamy np. przy pomocy pipety. Dodanie 1-3 kropli zieleni malachitowej, może zapobiec pleśnieniu.

Wylęg następuje po 10-14 dniach w zależności od temperatury wody. Narybek jest stosunkowo mały i wolno rośnie. W pierwszych dniach młode karmimy mikro pokarmami, następnie (po 3-4 dniach) mikro nicieniami i Artemią. Poziom wody z początku powinien być niski i stopniowo zwiększany wraz ze wzrostem narybku.

W gęsto zarośniętym, dobrze utrzymanym zbiorniku to rozmnożenia może dojść bez naszej interwencji, nie uzyskamy jednak narybku w takich ilościach jak przy rozmnażaniu w osobnym akwarium. Dorosłe ryby rzadko zjadają swoje potomstwo.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Szczupieńczyk Karłowaty

Galeria Ryba akwariowa - Szczupieńczyk Karłowaty

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 45 cm
 • Cena: 5 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 19

 1. Partival

  Czy mogę trzymać takie 3 szczupieńczyki z kiryskami karłowatymi( do 2,4 cm)? Akwarium gęsto obsadzone roślinami, pojemność 30 l?
  Proszę o w miarę szybką odpowiedź.

  Odpowiedz
 2. Cennet

  DD. Mam pytanie: można trzymać ze dwa szczupieńczyki z żabami ( karlikami sponiastymi) i raczkiem z patzcuaro typu orange? naprawdę proszę o szybką odpowiedź!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Ja mam w jednym akwarium z karlikami i nic złego się nie dzieje, nawet się rozmnażają. Co do raczka to nie wiem, ale szczupieńczyki przebywają głównie w górnej strefie akwarium, a raki w dolnej więc nie powinno być problemu.

 3. Titin

  Wrzuciłem je do akwarium z krewetkami Redkami.
  Polują oj polują!!!
  Będę musiał je chyba wyłowić

  Odpowiedz
 4. Norbert

  Dorosłe osobniki są bardzo terytorialne, podane 30l będzie pasowało dla niewielkiej ilości rybek, z zastrzeżeniem, że gdy osiągną już ok 3-3,5 cm znajdziemy im większe lokum. Z młodymi rybami do 3 cm nie ma żadnego problemu, dopiero gdy osiągną dorosłość to zaczynają bić się o terytorium. Jeśli mamy inne ryby zamieszkujące przypowierzchniową strefę akwarium, na pewno kiedyś dojdzie do przepychanki. Nie interesują się innymi gatunkami, nie atakują krewetek, nawet tych najmniejszych. W moim przypadku nie skaczą ponad taflę wody, chyba że czegoś się przestraszą. Odradzam trzymanie ławicy, polecam harem. Można łączyć z większymi rybami, jeśli nie są drapieżnikami i nie przebywają głównie przy powierzchni wody. Łączenie z innymi szczupieńczykowatymi? Ja bym się obawiał. Co najwyżej z szczupieńczykiem niebieskookim, ale będzie on gnębiony przez naszego karłowatego. Taka rodzina:) jedyne szczupieńczyki które bym połączył to złoty i Dageta, ale nie mam aż tak dużego akwarium.

  Odpowiedz
 5. Zasinx

  Czy mogę trzymać parę szczupieńczyków karłowatych z krewetkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adam

   Ja mam z red chedar. Żyją zgodnie. Mam u siebie juz rok. Trzeba uważać bo wyskakują z akwarium.Koniecznie musi być pokrywa w akwarium.

 6. Marcin

  Witam. Chciałbym założyć akwarium z Bojownikiem Bezbronnym, czy te rybki mogą być w jednym akwarium z Szczupieńczykami Karłowatymi? Chciałbym wpuścić jednego, max dwa Bojowniki i ok.3- 4 Szczupieńczyków.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Witam. U mnie jeden szczupieńczyk (ze starego akwa) spokojnie sobie żyje z gurami mozajkowymi, razborami i tęczankami. Wcześniej był z bojownikiem i też było ok. Ma w 200l swój „kwadracik” i nikt mu nie dokucza 😉

 7. Shogun03

  Kiedy zobaczyłem tą rybę w zoologicznym zdziwiłem się że jest ona tak drobna!!! Chciałem ją kupić ale bałem się że inne ryby ją zjedzą ze względu na rozmiar. Mam trochę większych ryb np. Labeo, brzanka rekinia (9cm) czy one ją zjedzą?? Ale rybka trzeba przyznać piękna 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   trzymam jednego szczupieńczyka (wzięty na próbę) z tęczankami wernera, neonami, razborami galaxy, gupikami endlera, kirysami i narybkiem gurami (jak będą miały centymetr to je zabieram, bo mi pozagryzają ryby) i od połowy miesiąca nic się nie dzieje.
   Poprzedni szczupieńczyk został zabity przez 2 cm gurami, przy tej samej obsadzie.

 8. Patryk

  Czy ta rybka może żyć z gupikami, kiryskami i piskorkami ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kuba

   moim zdaniem tak

  2. Klaudia

   Tak. Mam z gupikami endlera, 4 kiryskami (każdy w innym gatunku) + piskorek. do tego tęczanki, neony, razbory galaxy i ma się dobrze.

 9. Andrzej

  Czy te ryby mogą żyć z gurami mozaikowym, gurami złotym/niebieskim… łącznie jest 6 ryb?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mateusz

   pewnie że tak

 10. Magda

  Witam mam pytanko. Czy ta rybka podgryza płetwy u ryb? Zastanawiam się nad zakupem i muszę wiedzieć ???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Glut

   Nie.

 11. flip

  Super towarzyska rybka, ale bez pokrywy ani rusz.

  Odpowiedz