Gymnocorymbus ternetzi

Żałobniczka - Czarna Tetra - ryba akwariowa fot.egunauction.com.au
 • Rozmiar: 6 cm
 • Akwarium: 70 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Żałobniczki – czarne Tetry - ryby akwariowe

Żałobniczka, czarna Tetra (Gymnocorymbus ternetzi) – słodkowodna ryba akwariowa, polecana początkującym akwarystom.

Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi - Występowanie

Żałobniczka zamieszkuje gęsto porośnięte roślinnością rzeki i strumienie w dorzeczu rzek Paragwaj i Guapore oraz w stanie Mato Grosso.

Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi - Charakterystyka i usposobienie

Żałobniczka - ryba akwariowa, samiec samica

Żałobniczka – samica, samiec

Żałobniczka osiąga długość 6 cm. Charakteryzuje ją wysokie bocznie spłaszczone ciało z ciemnymi poprzecznymi pręgami na srebrnym tle. Samce są odrobinę smuklejsze niż samice, mają wyraźnie szerszą pletwę odbytową i ostro wydłużoną płetwę grzbietową. Koniec płetwy ogonowej u samic jest nieco bielszy. Ryby występują także kilku ozdobnych formach hodowlanych np. żałobniczka welonowa, biała. Żałobniczki są ruchliwymi rybami, raczej spokojnie usposobionymi do innych współmieszkańców. Mają reputację obgryzających płetwy innym rybom jednak zachowanie to zanika gdy trzymane są w większej grupie. W akwarium powinno być minimum 6-8 sztuk tego gatunku.

Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi - Odżywianie i karmienie

Żałobniczkom można podawać pokarm suchy, mrożony i żywy np. dafnie, wazonkowce, oczliki.

Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi - Akwarium

Ze względu na swój ruchliwy temperament potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Rybom należy zapewnić akwarium o pojemności min. 70 litrów. Najlepiej prezentują się w zarośniętych zbiornikach i światłem stłumionym roślinami pływającymi. W akwarium ogólnym jej towarzystwem może być np. danio, razbora, kirysek, inne tetry czy ryby z rodziny piękniczkowatych. Dzięki wysokiej budowie ciała, mało prawdopodobne jest również to, że może znaleźć się w menu większych ryb (np. skalar).

Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi - Rozmnażanie

Nie należy do trudnych jednak do rozrodu wymagany jest zbiornik tarliskowy o wymiarach min. 45x30x30 cm. Do akwarium wkładamy duża porcję mchu lub sztuczny mop akwarystyczny. Żałobniczki mogą być rozmnażane w grupie gdzie jeden samiec przypada na jedną samicę. Ryby przed planowanym tarłem karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami. Rozmnażając ryby w parach samce i samice należy odseparować do oddzielnych zbiorników z wodą o temperaturze ok 26°C i obficie karmić. Woda w akwarium tarliskowym powinna być kwaśna lub obojętna o temperaturze ok 28°C. Kiedy u samic brzuszki będą wyraźnie większe a samce nabiorą intensywniejszych kolorów, wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i przenosimy wieczorem do zbiornika tarliskowego. Tarło powinno się odbyć z samego rana. Jak tylko zauważymy ikrę, parę odławiamy. Wylęg trwa 18-36 godzin, a młode zaczynają pływać po kilku dniach. Karmimy mikro pokarmami w żelu lub płynie do czasu aż będą wystarczająco duże na przyjmowanie pokarmów żywych. Ikra i narybek w pierwszych dniach życia jest wrażliwy na światło – akwarium zaciemniamy.

Ostatnio zmodyfikowano: 24 października 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 70 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 71

 1. Mateusz

  czy te ryby lubią silny prąd wody czy raczej wolą wody stojące?

  Odpowiedz
 2. Dawid

  Hejka w240 l mam Zwinniki Blehera 15 sztuk, 10 sztuk otosków I 10 sztuk krewetek Amano
  Mogę z nimi trzymać Tetry Czarne,15 sztuk?

  Odpowiedz
 3. Dora

  Witam. Planuję przeprowadzkę akwarium. Jak długą podróż ryby mogą przetrwać i jak to zrobić jak najlepiej. Proszę o mądre komentarze od ludzi którzy to wiedzą a nie odpowiedzi w stylu – „ja bym oddał ryby i na miejscu kupił nowe”. Jeśli nie wiesz proszę nie pisz bezsensownych i niepotrzebnych odpowiedzi. Ryby mam całe życie ale nigdy nie transportowałam ich tak daleko.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky

   Tylko pytanie, przeprowadzkę gdzie? (ile kilometrów) Przeprowadzkę można zrobić tak że kupuje się styro box który utrzyma temperaturę w środku i ryby nie będą się stresować bo będzie tam ciężko, kupuje się też woreczki w jakich się ryby transportuję ze sklepów zoologicznych i tyle. Ryby wytrzymają na spokojnie 8-10 godzin bez problemowo. (można jeszcze kupić kostki które utrzymują wilgoć w takim styro boxie ale to nie jest konieczność)

 4. Daniel

  Żałobniczka to ryba o ciekawym charakterze udaje niewinną, a w rzeczywistości lubi zaczepiać inne ryby, a potem ucieka i udaje niewinną. Nie wyobrażam sobie bez nich akwarium.

  Odpowiedz
 5. Tomasz

  Kilkanaście żałobniczek i kilkanaście bystrzyków amandy w akwarium 112l o długości 80cm to dobry pomysł?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Niki

   Może i tak, ale ja na twoim miejscu bym kupił tylko żałobniczki (15-20 sztuk) albo gurami?
   kilka kirysków i/lub kilka otosków oraz jakieś mniejsze pielęgnice/akary ale to twój wybór 😉

 6. Niki

  Ja trzymam 4 (kiedyś było więcej – umarły że starości) i jest z nimi kilka Danio, i wszyscy żyją w zgodzie z wszystkimi płetwami i w pełni sił polecam tę kąsacze każdemu 😉

  Odpowiedz
 7. Pytanko z żałobniczkami

  Witam posiadam 5 żałobniczki które podgryzają mi Danio (inne ryby nie ruszają). Jedyne Danio co są ruszane są to weloniaste i Galaxy. Wiem że mam ich ale boję się dokupić ryby jeśli to jest od zachowania a nie przez to że ich jest za mało

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Pytanko z żałobniczkami

   A i akwarium 112l.

  2. Rafał

   Przyczyną jest źle dobrana obsada. Nie powinno się łączyć ryb z weloniastymi płetwami z żałobniczkami

  3. Pytanko z żałobniczkami

   Rafał. Widziałem akwaria z Danio i było okej a tu nawet piszę że dobrym towarzystwem jest Danio. I to nie wytłumaczą Danio Galaxy bo one nie mają długich płetw.

  4. Rafał

   Znaczy może masz rację, ale żałobniczki mają tendencję do podgryzania płetw, wydaję mi się że to po prostu zadziorne ryby, w małych akwariach tym bardziej.
   Sam je kiedyś hodowałem i rozstawiały inne ryby po kontach 😉

  5. Niki

   Ja trzymam 4 żałobniczki (stare stado, mam zamiar kupić nowe – kolejne) z danio lamparcimi i wszyscy są w zgodzie i w pełni sił : ) + żyją już razem od około 3 lat, wedułg mnie żałobniczki to jedne z najlepszych kąsaczów

 8. Adrian

  Hej, mam pytanie. Czy żałobniczka złota dobrze trzyma się z obstawą czarnych? Mam 7 czarnych i 1 zlotą i zauważyłem że zaczęła ganiać czarne i zaznaczać swoje terytorium. Zaznaczam że złota to knypek a czarne mam bardzo wyrośnięte, a i tak gania 🙂 Dzięki za odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Generalnie tak, to ten sam gatunek, ale inna odmiana.
   Ale na przyszłość – lepiej nie kupuj modyfikowanych (koloryzowanych) genetycznie ryb typu kolorowe żałobniczki, czy danio – takie odmiany są nieco podejrzane – agresywne danio?! mniejsza żałobniczka gania większą?!
   Kupuj sprawdzone odmiany ryb, np. pielęgniczka Ramireza Electric Blue, pielęgnica Electric Blue Jack Dempsey, czy np. inne pielęgnicowate.
   Z czystym sumieniem możesz kupować np. kolorowe molinezje, gupiki czy mieczyki ale nie żałobniczki!
   W akwarystyce coś takiego to nowość a różne odmiany kolorystyczne Ramirezek powstały kilkanaście lat temu w Niemczech.
   Może osobnik trafił się dość zadziorny, ale raczej wątpię.

 9. Dominik

  Witam hoduje zalobniczki w swoim akwarium na dwóch moich sztukach (obie sztucznie farbione) pojawiła się narośl (w okolicach płetw)a jedna z nich ok 7-8 cm gdy wykonuje większe manewry zaczyna kręcić się wokół własnej osi. Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
 10. fv

  może maja za mocne światło może się boją większych ryb w akwarium? może mają za małe akwarium?

  Odpowiedz
 11. K.k

  Dla czego żołobniczki są mało aktywne i się chowają w roślinkach ?

  Odpowiedz
 12. Wojciech

  Trzymam 15 sztuk w baniaku 600l. Razem z 15 tetrami czerwonymi, 15 rozborami, 7 kirysków, 4 małe zbrojniki, 12 krewetek Amano i… 4 bojowniki 1+3. Jest na co popatrzeć. I nie zgadzam się że żałobniczki są płochliwe. Moje są bardzo ciekawskie i uwielbiają pływać pod prąd wody wyrzucanej z filtra. Pozdrawiam wszystkich akwarystów.

  Odpowiedz
 13. jolanta

  Mam 2 zalobniczki różową i niebieską już koło roku były 3 ale jasnej zbierało się coś czerwonego przy ogonki myślałam że może jajek nie może wydalic ale to jej rosło aż z boku miała spore wypuklenie myślałam że pęknie ale niestety rano już nie żyła co to mogło byc

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Jak rosło od boku, to prawdopodobnie rosło od urodzenia, niestety tak się dzieje z rybami barwionymi

 14. Ancka

  Witam. Czy żałobniczki mogą zjadać neonki bo już dwie wylowiłam martwe bez ogona. ? A posiadam inne rybki w akwarium. P

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Patryk

   Jesli masz skalara albo bojownika to mi sie wydaje ze one bardziej by podgryzaly bo sa terytorialne

  2. Ivory

   Zajmuje się hodowlą Tetry Czarnej. To jedna z najbardziej spokojnych rybek jakie kiedykolwiek miałem czy też widziałem. To, że one odpowiadają za martwe neony jest praktycznie niemożliwe. Oczywiście mógłbym powiedzieć coś więcej gdybyś podał/a litraż zbiornika i obsadę. Pozdrawiam

  3. Andrzej

   To jest nie możliwe.
   Żałobniczki to bardzo spokojne i plochliwe ryby. Kiedyś miałem je w jednym akwarium z neonami i żyły w zgodzie

 15. Wojtek

  To, co widziałem to były na pewno żałobniczki, niestety w nieustalonym wieku; choć niewątpliwie „stare”. odmiana krótkopłetwa. może trochę źle wymierzyłem, ale 10 cm spokojnie bym dał.

  Odpowiedz
 16. Patrycja

  Witam, planuję obsadę baniaczka. 64 l ( dno 60 cm) Woda twarda ph 8. Bardzo podobają mi się żałobniczki. Myślałam nad zakupem 6 szt i do tego dodać 6 platek lub gupiki Endlera oraz 5 krewetek. Czy to będzie tłok i dobre połączenie? Rozważałam opcję otosków, ale chyba nie przy tych parametrach wody 🙁

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Żałobniczki dorastają do dość duzych rozmiarów, do tego to ryby stadne. widziałem kiedyś sztuki ok 12 cm, a to chyba nie był szczyt ich możliwości. nie polecam do takiego zbiornika.

  2. sebol

   paletki potrzebuja 50l na glowe i duze akwarium nawet jesli sa male to 60l akwarium jest za male dla nawet jednel paletki i ryba sie w nim „dusi”, glupiki endlera jak najbardziej moga byc z zalobniczka, a krewetki jak juz amano, malo raczej zostana potraktowane jako glowne danie 🙂

  3. Patrycja

   Pisząc platki- nie mylić z paletkami- miałam na myśli zmienniaki plamiste 🙂 Tak właśnie myślałam o krewetkach amano. Kurczę czytam ,że żałobniczki mają po 5-6 cm wszędzie.

  4. Patrycja

   Wojtek- Wszędzie spotykam się z wpisami ,że żałobniczki mają max 6 cm. Może te giganty, o których piszesz to jakaś inna odmiana? Ale jeśli faktycznie takie duże to szkoda męczyć.
   Sebol- pytałam o platki ( zmienniak plamisty) a nie paletki- o tych na razie mogę pomarzyć tylko. O krewetkach właśnie amano myślałam.

  5. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nie wiem co to za 12cm żałobniczki Wojtek widział ale zakładam, że albo źle mierzył albo pomylił z innymi rybkami. Załobniczki faktycznie rosną do ok 5-6cm. W akwarium 72 mojej mamy zajmuje się właśnie tymi rybkami i żadnych wielkich mutantów nie ma. Za to bardzo lubią pływać w większej grupie, mamy 10 sztuk i naprawdę bardzo rzadko zdarza się, żeby chociaż jedna odłączyła się od grupy. Trochę martwi ph Twojej wody, ja mam 7,2 ale Twoje 8 to nie wiem czy woda nie będzie zbyt zasadowa. Platynki też są fajne ale nie wiem czy (z krewetkami) to nie będzie za dużo jak na 64L. Ja bym postawił albo na jedne albo na drugie i zrobić wtedy większe stadko np 8 sztuk. Jeśli nie dasz rady trochę zakwasić wody to delikatnie sugerowałbym raczej platki, one w twardej wodzie i ph 8 będą miały jak w raju.

  6. Tomasz

   W Warszawskim ZOO , w olbrzymim kilkunastotysięcznym zbiorniku zaaranżowanym na biotop południowo amerykański wśród zasiedlających go gatunków są żałobniczki. Nawet te największe nie mają więcej jak 6 cm, a przestrzeń życiową mają prawie nieograniczoną .

 17. Grzegorz

  Dokup koniecznie jeszcze co najmniej 4 żałobniczki, bo to rybki stadne. Nie będzie problemu, jeśli masz wystarczająco duże akwarium.

  Odpowiedz
 18. Anna

  Witajcie jakie łagodne rybki polecacie do akwarium 72l? Jest tam już bojownik i Kiryski panda no i żałobniczki od niedawna. Ale dla bojownika są zbyt ruchliwe i agresywne. Mam ich 6szt . Czy dokupić więcej czy wymienić na inny lagodniejszy gatunek aby nie stresować bojka?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Żałobniczki do weloniastych ryb się nie nadają, niezbyt będziesz w stanie wyeliminować całkowicie podgryzanie bojownika.

 19. lisaiasty

  Siemka mam pytanie czy ta obsada akwarium 60l jest w miare SENSOWNA a wienc: w tym akwa mam 6 noenów czarnych 4 żałobniczki 5 otosków i 2 kiryski spiżowe (tak wiem powinny być w grupie co najmniej 5 osobników no ale według mnie wtedy bedzie troche za ciasno na dnie) jeszcze mam zamiar dokupić ALBO parke pielęgniczek borelli ALBO parke akarek paskowanych… co myślicie o tej obsadzie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wojciech

   a więc tak… pamiętaj że ta obsada to ryby agresywne czyli będą ze sobą walczyć ja preferuje raczej ryby pasywne czyli żałobniczki i pielęgnice odpadają ale jeśli chcesz ryby agresywne to i tak bez pielęgnic pielęgnice zabiją młode innych ryb więc w końcu zostały by same w akwarium Polecam bardziej ryby stadne są ładniejsze i raczej pasywne (chodzi mi o neonki , kardynałki) a propo kirysów ja sam mam tylko dwa i dają sobie rade

 20. MLGnoscope

  Pamiętam jak kiedyś miałem właśnie z 10 żałobniczek po roku została tylko jedna największą która miała PONAD 10cm długości miałem wtedy również pielęgnice sajici czy jakoś tak i one się tej żałobniczki bały

  Odpowiedz
 21. Ewa

  Mam dwie żałobniczki. Na początku załatwiły mi jednego gubika (głupia byłam, że się nie zorientowałam). A teraz coś je natchnęło i w ciągu jednej nocy załatwiły dwa gubiki i dwa glonojady. Nic nie jest moim czterem neonkom i dwóm rekinkom. Musiałam załobniczki odizolować i nie wiem, czy dokupić więcej (nie chcę jednak ryzykowac dalszej rzezi) czy oddać te wariatki

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. CowBoy

   Witam co do obgryzania płetw przez żałobniczki innym rybom to sie troszkę niezgodze.. Kiedys mialem 4 w 30l akwarium z gupikami i innym rybami i nigdy zadne ryby niemialy pobgryzanych płetw. Teraz mam 200l akwa. I plywa w nim miedzy innym 7 pieknych samcow gupika i 10 zalobniczek i wszystkie ryby maja całe pletwy a zwłasza ogony.

  2. Tomasz

   Kąsaczowate mogą mieć tendencje do podgryzania płetw innym gatunkom. Dzieje się to z reguły gdy są trzymane w niewłaściwych warunkach. W szczególności chodzi tu o zbyt małe akwarium lub za małą ilość osobników w stadzie.

  3. Wojciech

   Hi
   Nie sadze zeby to byly zalobniczki moim zdaniem ryby zostaly wyeliminowane przez rekinki mialem podobna sytuacje. Pozdrawiam

 22. Marta

  Mogę je trzymać z głupikami?czy obgryza płetwy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Miałem je jakiś czas razem i nie było problemów.

 23. Pawi Ok

  Czy ktoś trzymał te rybki z gupikiem pawie oko? Jak się znoszą, nie podgryzają?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marlena

   Mozna trzymac,sa bardzo neutralne.Mam 3 zalobniczki,trzymaja sie razem I nie sa ciekawe innych moich weloniastych rybek.

 24. Świnka_morska

  Czy ktoś wie jaka rybka jest na filmie, oprócz żałobniczki i neonka?
  Niestety, poszukiwania w necie są nieskuteczne.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Przypomina nieco Zwinnika Blehera, chociaż jest krótsza. Na pewno z rodziny kąsaczowatych, lecz co do gatunku to nie mam pojęcia.

  2. Świnka_morska

   Dziękuję, zawsze to tylko kilkaset gatunków zamiast kilkunastu tysięcy.

  3. Wlodi13

   Charakterystyczny czarny kolor u podstawy ogona obrzeżony na biało, oraz czerwona górna część tęczówki oka wskazuje że jest to Błyszczyk Parański.

  4. Świnka_morska

   W sumie…może to on, tylko w takim razie mocno przekarmiony (:

  5. Wlodi13

   Na zdjęciach w necie (pewnie oglądałaś) są osobniki młode, na filmie to już dojrzałe okazy i z pewnością samiczki (są bardziej krągłe, podobnie jak Razbory – samce smukłe, samiczki pełne), perspektywa filmu i oświetlenie też robią swoje.

  6. Wlodi13

   Specyficzna cecha Błyszczyków Parańskich – ciało mocno wybrzuszone.
   …a raczej dojrzałe samiczki tuż przed tarłem, podobnie wyglądają Razbory Klinowe (bądź Espei) kiedy są już w odpowiednim wieku, samce – smukłe, samice – z silnie wypukłymi brzuszkami.

  7. Emil

   To najprawdobniej jest Platy

 25. aqua

  Pomocy!
  Moje żałobniczki (narazie dwie) dostały bialej wysypki na płetwach (tylko). 🙁
  Czy to rybia ospa?! Jak tak to czy plamki nie powinny być na całym ciele?
  prosze o pomoc i szybką opd 🙁

  Odpowiedz
 26. Kuba

  Czy tetry mogą być trzymane razem z brzankami sumatrzańskimi
  Akwarium 112l
  Obsada:
  4 Brzanki Sumatrzańskie
  6 Razbor klinowych
  3 Kiryski
  Spiżaty
  Albinos
  Pstry

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Witam, mam zbiornik tej samej wielkości i trzymam 4 tetry a brzanek jest 10 do tego razbory klinowe, kirysek, skalarek, gupiki – żyją w zgodzie.

 27. ktoś

  Wczoraj kupiłem tetry i na początku nie miały żadnego koloru i pływały w moim akwarium przez 1 godzinę i nagle są bardzo ładne, wybarwione. Dowiedziałem się, że tetry muszą mieć trochę cienia w akwarium. pozdrawiam.

  Odpowiedz
 28. Symeon

  Tylko wiesz że te tetra color nie są naturalne? Ludzie wstrzykują im kolorowy silikon i taka ryba zdycha po max 2 tygodniach. Po za tym strasznie się męczy. Więc nie kupujcie ryb z takim sztucznym ubarwieniem!!!!!!

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Tetre color mam pół roku i żyją 🙂 ale fakt więcej nie kupię bo żal mi ich. Niestety kupiłam nie wiedząc jak są barwione 🙁

  2. Linka

   Fakt nie powinno się kupować, aczkolwiek jak nie wiedziałam skąd mają takie kolory też kupiłam kiedyś sobie cztery i w sumie mam już je prawie rok. Przez zbiornik przeszła mi ospa i mykobakterioza i nawet ich nie ruszyło. Te dwa tygodnie to przesadzone

  3. krzysiek

   Ja mam w akwa 4 zwykłe i 4 kolor, które dostałem od znajomej bo bała się o bojownika. Z tego co wiem to kolorowe pływały u niej rok u mnie są miesiąc. Z początku ścigały się nawzajem ale teraz bardzo się uspokoiły i jest ok

  4. bartek

   Mi cały czas żyje i nie maxuj 😀

  5. Ola

   Ja tak samo jak anonim i mam też czarne i fakt kolorowe i czarne jak narazie też nie do ruszenia a kolorowe mam już 2 lata

  6. Morales

   Witam. Tetra color nie ma wstrzykiwanego barwnika!! Owszem, może jeszcze gdzieś w Azji się coś takiego zdarza bardzo rzadko ale te które są sprzedawane w Polsce dziedziczą kolory po rodzicach. Rodzą się zdrowe i dają kolory następnym pokolenia. Więc uspokajam – nic im się nie wstrzykuje.
   Wstrzykuje się barwnik ale Przezroczkom indyjskim, dlatego nie spotkasz ich w sklepach

 29. Linka

  Szczególnie polecam odmianę tetra color. Są od neonowych kolorów po metaliczne. Śliczne

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Tetra Color są sztucznie barwione silikonem, więc radziłabym ich nie kupować.

  2. Virus

   Nie świruj – wcześniej też jakiś anonim pisał że są sztucznie barwione i że żyja góra 2 tygodnie. Oklepany temat i nie pisz głupot

  3. Ramka

   Te ryby są modyfikowane na poziomie embriona – do jajka wstrzykuje się fluorescencyjny barwnik z meduzy. Żyją normalnie, jak inne ryby, a kolor przekazują z pokolenia na pokolenie. Nie są to dla nich tortury, nie podpada to pod dręczenie zwierząt. Co innego przezroczki indyjskie – one są „farbowane” już po wykluciu.