Xiphophorus maculatus

Zmienniak Plamisty, Platka - ryba akwariowa fot. wikipedia
 • Rozmiar: 7.5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 7.0 - 8.5 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Zmienniaki Plamiste – Platki - ryby akwariowe

Zmienniak Plamisty, Platka, Platynka – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych, występuje w ogromnej liczbie odmian hodowlanych.

Zmienniak Plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Pochodzenie

Zmienniaki plamiste zamieszkują mniejsze rzeki i strumienie w Meksyku, Belize, Hondurasie i Gwatemali.

Zmienniak Plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Charakterystyka, płeć i usposobienie

Platka - ryba akwariowa, samiec, samica

Platka – samiec, samica

Samica platki osiąga długość ok 7 cm, samiec odrobinę mniejszy i smuklejszy – do 5cm z wyraźnym gonopodium (przekształcona płetwa odbytowa w narząd rozrodczy). Gatunek występuje w szerokiej gamie odmian np. zmienniak pomarańczowy, czerwony, czerwono-czarny, niebieski. Ryby o bardzo spokojnym usposobieniu, idealne do akwarium wielogatunkowego. W przeciwieństwie do innych podobnych piękniczkowatych np. mieczyków czy molinezji, nawet samce tolerują siebie nawzajem. Trzymając je z innymi piękniczkowatymi można doprowadzić do powstania mieszańców.

Zmienniak Plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Odżywianie

Rybom można podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego, np. glonów lub sałaty.

Zmienniak Plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Akwarium

Akwarium o pojemności co najmniej 54 l, w którym należy trzymać małe stadko tych ryb. Zmienniaki dobrze czują się w gęsto obsadzonym zbiorniku z rozległą przestrzenią do pływania. Woda najlepiej o twardości 10-30°dGH i ph 7-8 – źle znoszą wodę miękką.

Zmienniak Plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku, jak innych żyworodnych piękniczkowatych, należy do bardzo łatwych. Jeśli nie chcemy ich rozmnażać to trzymamy tylko samice lub tylko samce w przeciwnym wypadku jest to tylko kwestia czasu kiedy pojawi się narybek. Do rozrodu wymagane są rośliny drobnolistne takie jak np. mech jawajski, które posłużą jako schronienie dla młodych rybek. Na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Samiec przeprowadza zapłodnienie wewnętrzne przy pomocy gonopodium. Ciąża trwa 4-6 tygodni. Dorosła, zdrowa samica może urodzić ok. 80 młodych, które karmione 2-3 razy dziennie, wartościowym pokarmem, rosną stosunkowo szybko.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Zmienniak Plamisty – Platka - Video

Galeria - Zmienniak Plamisty – Platka

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 4 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 167

 1. Iwona

  Mam jedną dorosłą platkę samiczkę i samca gupika. Od czerwca rodzą się małe rybki. Były już trzy mioty. W tej chwili mam ok 30 dzieci w różnym wieku. Większość to mini platki ,ale kilka wygląda jak gupik. Nie wiedziałam,że mogą się krzyżować. Mieliście taką sytuację????

  Odpowiedz
 2. Łukasz

  Mam przerybione akwarium o 20l (54l) i chciałbym dokupić ze 3 platki i Nwm czy będzie wszystko ok filtacja to 300l na godzine i nie mam problemu z brudem ktoś się zna na kontrolowanym przerybianiu zbiornika?? Niech odpowie

  Odpowiedz
 3. Platka05

  Chciałbym jeszcze dodać, że platki to bardzo przyjazne rybki. Na początku jak jedną kupiłem, do drugiej, to niby przez kilka godzin była nieśmiała, a teraz bawi się z innymi i w ogóle.

  Odpowiedz
 4. Monika

  Hej ostatnio w moim Akwarium pojawiły się małe platynki maluchy są całe w paski. Nigdy nie widziałam platynek w paski 😅😅

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Oxy

   Jakie masz jeszcze ryby w akwarium ?

 5. Lord Mikuś

  Mam problem. Platki obgryzają mi rośliny, a podaję im suchy pokarm (roślinny i zwykły) Niewiem co mam zrobić? Proszę napiszcie coś w komentarzch. Słyszałem, że można je karmić sałatą czy szpinakiem ale niewiem jak się to przygotowuje.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Oxy

   Spróbuj posiekać drobno (BARDZO DROBNO) sałatę i podaj ją w miejsce, w którym najczęściej przesiadują twoje platki. Suchy pokarm jest dobry do urozmaicenia diety: ja osobiście podaję moim mrożone larwy ochotki, kryl (drobny), żywe larwy komara, suchy pokarm roślinny (stosunkowo mało) i małe korzenie pistii (w sklepie dali mi pistie i przez przypadek korzonki) Spróbuj posadzić coś przypominającego kabombe – kiedyś miałem i wcinały ją jak wściekłe, a roślina szybko odrastała, niestety w UE już niezbyt legalna. Platki pięknie wybrawione, bardzo energiczne oraz mnożą się jak wściekłe. Pozdrawiam i powodzenia

  2. Misio Rysio

   Sałata ze sklepu ma b duzo toksyn z oprysków .Poza tym salata ma to do siebie ze mocno chlonie metale ciezkie .Z tego tytulu nie jest wskazana do skarmiania nią zwierzat bo o ile czlowiek od niej nie umrze (choc tez go truje) to juz duzo mniejsza masa ciala zwierzatka moze byc grozna dla jego zycia . Swierszcz potrafi pasc po takiej uczcie .
   Proponuje szpinak i pokrzywe (zebraną samodzielnie z czystego miejsca) oraz szybkorosnace rosliny uprawiane w toni wodnej jak np moczarka czy rogatek a takze spiruline (do kupienia w sklepie)

 6. Pędzel

  Moja platka to zaczepiaka .Goni np. molinezję bal. samicę a samiec balonowej jest terytorialny i ze swojego terytorium odgania tą platkę .Jakiś czas temu kiedy samiec bal. nie miał swojego terytorium to platka goniła też jego . Zdarza się jej jeszcze zaczepiać inne ryby ale rzadko . Ta platka pewnie czuła się samotna , prosiłem pracownika sklepu o dwie sztuki ale dał mi jedną . Ale na szczęście dwa tygodnie później dokupiłem drugą sztukę i w ogóle nie są sobą zainteresowane .Jeszcze przedstawię obsadę mojego akwarium:

  -gupiki dwie pary
  -glonojad syjamski (nic wcześniej o nim nie wiedzieliśmy ale teraz tak)
  -dwie platki
  – trzy molinezje
  -parka molinezji bal.

  Odpowiedz
 7. Mirabelka

  Hej, mam małe stadko multi-kolorowych 9 platek w akwarium towarzyskim 170l. Hoduje je z świecikami kongijskimi, neonkami innesa i fantomkami czarnymi. Cała obsada jest zdrowa i bardzo zgodna. Myślę, że są to niedoceniane rybki. Do opisu akwarium mogę dodać moje obserwacje – platki kochają kamienie, zwłaszcza obłe i duże. Warto je umieścić w zarośniętym zbiorniku. Pasą się na nich jak krówki na łące:)

  Odpowiedz
 8. Sroka

  Witam. Mam dwie żółte molinezje po jakimś tygodniu/dwóch jedna z nich stała się naprawdę gruba. Podejrzewałem że będzie miała małe natomiast minęły już ponad dwa miesiące a ona dalej jest tak samo gruba a żadnej małej nie zauważyłam. Czy to może być jakaś choroba?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grzegorz

   Cześć Sroka,
   to może być objawem choroby pasożytniczej lub puchliny. Poczytaj o tych chorobach i obserwuj rybę.

 9. Dorota

  Witam. Akwarium 126 l ,temp. 23 st., woda 18 GH. W środku 10 kirysków pstrych i 8 żałobniczek czarnych. Zależy mi teraz na jakichś kolorkach i pomyślałam o platkach. Czy taki zestaw będzie w porządku (wcześniej nie miałam platek). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to żyworódki i ich liczba będzie rosła ale z tym nie będzie problemu ( w zapasie inne akwarium). A może ktoś doradzi jakiś inny kolorowy gatunek ?
  Proszę tylko o mądre odpowiedzi. Z góry dziękuję.

  Odpowiedz