Rośliny akwariowe

Rośliny akwariowe

Kilkanaście lat temu rośliny pojawiały się w akwariach wyłącznie jako dekoracje. Obecnie wiadomo, iż odgrywają istotną rolę w ekosystemie każdego zbiornika. Rośliny akwariowe pełnią wiele ważnych funkcji: produkują niezbędny rybom do życia tlen, gromadzą i neutralizują związki azotowe i fosfor, stanowią konkurencję dla glonów, są doskonałym schronieniem dla młodych lub zestresowanych ryb, wielu gatunkom niezbędne do odbycia tarła oraz stanowią źródło pokarmu.

Bujna i zadbana roślinność w akwarium sprawia przyjemność obserwatorom. Rośliny akwariowe nadają zbiornikowi optycznej głębi i naturalnego piękna, są też niezbędne, jeżeli chcemy zaaranżować akwarium tak, aby dokładnie odwzorowywało naturalne warunki życia ryb. Istnieje bardzo duża liczba gatunków roślin akwariowych. Wśród nich znajdziemy rośliny światłolubne, rośliny charakteryzujące się szybkim wzrostem oraz takie, które rosną w ciemnych, słabo oświetlonych zbiornikach. Część gatunków obrasta korzenie lub skały, część tworzy gęste podwodne skupiska. Jest też grupa roślin pływających, które są wykorzystywane przez ryby np. do budowy gniazd lub mogą pomóc w zacienieniu akwarium.

Popularne gatunki roślin akwariowych

Obecnie popularne gatunki roślin akwariowych (słodkowodnych) to: Kabomba wodna, Pistia rozetkowa, Rogatek sztywny, Wgłębka wodna, Kryptokoryna, Moczarka, Nurzaniec, Anubias, Żabienica, Mech Jawajski.

Anubias bateri Nana

Anubias Nana - roślina akwariowa fot.genuardis.net

Anubias Niski (Anubias bateri var. Nana) – atrakcyjna, silna roślina akwariowa o ciemno zielonych listkach.

Gałęzatka Kulista

Gałęzatka Kulista - roślina akwariowa fot.mossaquapedia.blogspot.com

Gałęzatki Kuliste Gałęzatka Kulista (Aegagropila linnaei) – jest gatunkiem nitkowatych glonów – zielenic (Chlorophyta), których plątanina tworzy kulistą formę. Roślina pochodzi z jeziora Akan w Japonii. Występowanie tego gatunku potwierdzono również w jeziorach na terenie Wielkiej Brytanii, Rosji, Islandii i Europy Północnej. Gałęzatka kulista jest jedną z najdziwniejszych roślin na Ziemi a w Japonii ma… więcej »

Lotos Tygrysi – Lotus Tiger

Lotos Tiger - roślina akwariowa fot.aquaticplantcentral.com

Lotos Tiger – roślina akwariowa o pięknych, dużych barwnych liściach – uznawana za jedną z najwspanialszych roślin akwariowych.

Ludwigia Repens

Ludwigia Repens - roślina akwariowa fot.extraplant.com

Ludwigie Repens Ludwigia Repens (Ludwigia Płożąca) – gatunek popularnej, bardzo dekoracyjnej rośliny akwariowej z rodziny Wiesiołkowatych. Roślina występuje na południu Stanów Zjednoczonych, Środkowej Ameryce i Wyspach Karaibskich. Rośnie na brzegach wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych (rzek, jezior, stwów). W płytkiej wodzie często tworzy gęste skupiska z pędami rosnącymi ponad powierzchnią wody. Jest gatunkiem bardzo zróżnicowanym i… więcej »

Mały Heniek – Hemiantus niski

Hemiantus niski - roślina akwariowa

Mały Heniek Hemiantus niski – Hemianthus callitrichoides – gatunek popularnej rośliny akwariowej z rodziny Trędownikowatych. Potocznie nazywana Małym Heńkiem. Pochodzi z południowych rejonów Ameryki Północnej. W naturze często występuje na Kubie w płytkich rozlewiskach i przy brzegach rzek. terenach wilgotnych i zacienionych. Hemiantus Niski jest stosunkowo nową rośliną spotykaną w akwariach. Jest jedną z najmniejszych… więcej »

Mech Jawajski – Java Moss

Mech Jawajski - roślina akwariowa fot.seymourfish.com

Mchy Jawajskie Mech jawajski (Taxiphyllum barbieri) – gatunek mchu często spotykanego w akwariach z rodziny rokietowatych. Znany jest także pod nazwą Java Moss. Pochodzi z tropikalnych rejonów Południowo-Wschodniej Azji. W naturze występuje na terenach wilgotnych i zacienionych. Porasta glebę, skały, pnie i powalone drzewa. Spotykany także na brzegach okresowo zalewanych rzek, strumieni i zbiorników wodnych…. więcej »

Moczarka kanadyjska

Moczarka Kanadyjska - roślina akwariowa fot.e-herbar.net by Jaroslav Racek

Moczarki Kanadyjskie Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) – szybko rosnąca, jedna z najbardziej znanych i bardzo starych roślin akwariowych z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Obecnie częściej można ją spotkać w przydomowych oczkach wodnych niż w akwariach. W środowisku naturalnym ma status rośliny inwazyjnej. Swego czasu z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie, gatunek ten nazywany był… więcej »

Rogatek Sztywny

Rogatek Sztywny - roślina akwariowa fot.plantedtanks.net

Rogatki Sztywne Rogatek Sztywny (Ceratophyllum demersum) – łatwy w uprawie i szybko rosnący gatunek rośliny akwariowej należącej do rodziny rogatkowatych (Ceratophyllaceae). Roślina w stanie dzikim występuje na obszarze całego globu. W Polsce pospolity na niżu i pogórzu. Porasta rozległe powierzchnie wolno płynących wód, stawy oraz jeziora. Gatunek o długich, silnie rozgałęzionych pędach i charakterystycznym wyglądzie… więcej »