Ryby akwariowe: Kąsaczowate

Do ryb kąsaczowatych zalicza się 1200-1300 gatunków, z których większość ok 1000 to mieszkańcy Ameryki Południowej. Ryby charakteryzuje płetwa tłuszczowa, umiejscowiona między płetwą grzbietową a ogonową, dość duże oczy i w przypadku drapieżników ostre zęby. W naturze żywią się przede wszystkim larwami owadów i innymi małymi zwierzętami wodnymi. Preferują wodę lekko kwaśną, miękką i dobrze natlenioną. Wiele gatunków lubi też wyczuwalny prąd wody. Przeważnie są to ryby ławicowe. Posiadają specyficzne zachowania i sygnały barwne w postaci plam lub innych znaków służących rozpoznawaniu w stadzie. W akwarium powinny być trzymane tylko w większej grupie. Pojedyncze osobniki są płochliwe i nie prezentują się efektownie.

Kąsaczowate odbywają tarło w toni. Samica składa ikrę wprost do wody a samiec ją natychmiast zapładnia. W zależności od gatunku może to być 50 – 3000 ziarenek ikry. Wylęg następuje zazwyczaj po 1-2 dniach.

Bystrzyk amandy

Bystrzyk Amandy - ryba akwariowa fot.my-fish.org

Bystrzyki Amandy - ryby akwariowe

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae) – jeden z popularniejszych i najmniejszych kąsaczowatych w akwarystyce słodkowodnej. Ta niewielka rybka  znana również jako Bystrzyk karlik. więcej »

Bystrzyk barwny

Bystrzyk barwny - ryba akwariowa fot. Nevertebrate.ro

Bystrzyki barwne - ryby akwariowe

Bystrzyk barwny (Hyphessobrycon eques) – ciekawie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych. więcej »


Bystrzyk Ozdobny

Bystrzyk Ozdobny - ryba akwariowa fot.forums.overclockers.com.au

Bystrzyki Ozdobne - ryby akwariowe

Bystrzyk Ozdobny (Hyphessobrycon bentosi) – mała, słodkowodna ryba akwariowa z charakterystycznie przyozdobionymi płetwami. więcej »