Ceratophyllum demersum

Rogatek Sztywny - roślina akwariowa fot.plantedtanks.net

Rogatki Sztywne - rośliny akwariowe

Rogatek Sztywny (Ceratophyllum demersum) – łatwy w uprawie i szybko rosnący gatunek rośliny akwariowej należącej do rodziny rogatkowatych (Ceratophyllaceae).

Roślina Akwariowa Rogatek Sztywny - Ceratophyllum demersum - Pochodzenie roślin akwariowych

Roślina w stanie dzikim występuje na obszarze całego globu. W Polsce pospolity na niżu i pogórzu. Porasta rozległe powierzchnie wolno płynących wód, stawy oraz jeziora.

Roślina Akwariowa Rogatek Sztywny - Ceratophyllum demersum - Charakterystyka roślin akwariowych

Gatunek o długich, silnie rozgałęzionych pędach i charakterystycznym wyglądzie nadawanym przez rosnące w okółkach sztywne i widlasto rozgałęzione liście. W środowisku naturalnym osiąga ponad 1 m długości. Łodyga ulistniona okółkowo z igłowatymi, widlasto podzielonymi, sztywnymi listkami, których brzegi opatrzone są rzadkimi, wyraźnymi ząbkami zakończonymi kolcami. Kwiaty są niepozorne, pozbawione okwiatu, otoczone przez liściopodobne wyrostki. Wyrastają w kątach liści, rozwijają się pod wodą. Roślina kwitnie w okresie od lipca do września. Jej owoce przypominają podłużnie jajowaty orzeszek z dwoma kolcami w dolnej części. Nie wykształca korzeni. Do podłoża przyczepia się za pomocą cienkich, zmodyfikowanych liści przypominających korzenie.

Jest rośliną mało wymagającą i szybko zarastającą zbiornik. Szczególnie polecana przy zakładaniu nowego akwarium aby ograniczyć rozwój glonów. W jej gąszczu schronienie znajdzie narybek a ryby labiryntowe chętnie wybudują pieniste gniazdo.

Roślina Akwariowa Rogatek Sztywny - Ceratophyllum demersum - Rozmnażanie roślin akwariowych

Rogatek głównie rozmnaża się wegetatywnie. W akwarium najczęściej poprzez podział łodygi. Można przytwierdzić go do dna lub do korzenia albo pozwolić pływać swobodnie.

Roślina Akwariowa Rogatek Sztywny - Ceratophyllum demersum - Wymagania roślin akwariowych

Rośnie niemal w każdych warunkach. Skład wody nie odgrywa żadnej roli w jego uprawie. Optymalna temperatura do wzrostu to 20-28°C. W zbiornikach naturalnych nie toleruje znacznych spadków poziomu wody i przesuszenia. Przy mocnym oświetleniu pędy i listki przybierają brązowego koloru, przy słabszym świetle będą jasnozielone. Ze względu na bardzo szybki wzrost konieczne są cotygodniowe przycinki, gdyż kładzie się na powierzchni wody i może zasłaniać światło innym roślinom.

Ostatnio zmodyfikowano: 26 czerwca 2013 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Charakterystyka rozmiar roślin akwariowych:
  • Wysokość łodygi: , 80 cm
  • Szerokość rośliny: 20 cm2
  • Szerokość liści: 0.2 cm
  • Trudność uprawy: łatwa
  • Tempo wzrostu: szybkie
 • Akwarium:

Masz ten gatunek rośliny w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 21

 1. D

  Witam. Dostałam ostatnio używane akwarium 25 l 40×25×25 które chcę przeznaczyć na krewetkarium. Zauważyłam że szyba jest bardzo cienka ok. 3 mm. Nigdy nie widziałam tak cienkiej szyby (moje akwaria kupione dawno temu mają dużo szersze) stąd pytanie do akwarystów : Czy takie akwarium wytrzyma, może teraz jest taki standard ? Dzięki, pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. Grzes

  U mnie za cholere nie chce rosnąć w żadnym baniaczku a niby nie wymagająca roślina. Nwm akwaria mam dwa i to stabilne parametry wody, inne wymagające rośliny rosną a rogatek nie, wręcz gubi swoje listki i sypie się jak choinka zostaje tylko sama wew łodyga Ot taka ciekawostka

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam ,Hm wbrew pozorom rogatek wcale nie jest taką łatwą rośliną szczególnie w okresie aklimatyzacji w zbiorniku. Ma dosyć wysokie wymagania świetlne. Później gdy już się zaadoptuje ,po przycinkach wyrzucamy go wiadrami. Pozdrawiam

  2. M83

   Miesiąc temu z krewetkami przyniosłem ok 10cm lichego rogatka i tak sobie pływał. Teraz ma chyba z 1m w każdym z baniaków.

 3. :)

  Czy ta roślina może być w lekko słonej wodzie? 1 łyżeczka na 20 litrów. I czy takie zasolenie będzie odpowiednie dla babek i komcobrzuchów karłowatych

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   występuje tylko w słodkich wodach

  2. tadeusz

   1 lyzeczka na 20 l wody to nie jest slona woda.Rogatek bedzie mial dobrze.

 4. Kuba

  Ja dziś posadziłem cztery rogatki, zobaczymy czy urośnie, bo mam dwa małe I dwa duże oczywiście wsadziłem do podłoża łodygi

  Odpowiedz
 5. Blanla

  Znalazłam właśnie chyba ten gatunek ale w dzikim jeziorze czy mogę go dać do bojownika? akwarium 69l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Też dałem ze stawu tylko pierw trzeba odkazic je pod wodą i małym strumieniem

  2. Lukasz

   Jeśli jest to czysty rejon jeziora to tylko przepłukać roślinę nie ma co się wygłupiać w oskarżenie ryby też muszą nabierać odporności aj jak inaczej jak nie przez inne bakterie za sterylne akwarium to dramat dla ryb tak naprawdę bo rozchoruje się nawet od nie umytych rąk. Jak jezioro czyste to oplukac a jak ma się obawy to poprosi nie brać i kupić ze sklepu albo od kogoś. To samo tyczy się korzeni.

 6. akwa

  moja ma już 1,5 metra

  Odpowiedz
 7. Antek515

  Polecam tę rośline. Nie wymaga wiele uwagi, a rośnie jak szalona. Sam zacząłem od 4 krótkich pędów, a już dwukrotnie pozbywałem się jej nadmiaru. Świetna roślina dla początkujących

  Odpowiedz
 8. Lukasz

  Czy Rogatek toleruje lekkie zasolenie wody? (jedna łyżka na 10l wody)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. netGhost

   Toleruje, spokojnie. Rośnie prawie w każdych warunkach. Sól obnirza ph wody, będzie lepiej rósł.

 9. Mariusz K

  A ja swoje mam z jeziora, rosną bardzo szybko, dużo ich wyrzucam, wodę mam bardzo bardzo twardą po za skalą używanego testera >22d. Po przycięciu w jakimś miejscu dzieli się na dwoje.

  Odpowiedz
 10. was2007

  Ja swojego zakupiłem po promocyjnej cenie 9.90 za kg, posadziłem dziś a wczoraj już wbił się do sąsiada na 4 piętro

  Odpowiedz
 11. Marek

  Na filmiku nie jest rogatek tylko Wywłócznik brazylijski (Myriophyllum aquaticum)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. netGhost

   To jest rogatek sztywny na 100%.

 12. Ola

  Roślina-cud. Rogatek jest niezastąpiony w niedawno założonych akwariach, rośnie (przynajmniej u mnie) niezwykle szybko, jest idealną kryjówką dla ryb i krewetek oraz pomaga w walce z glonami.

  Moją choineczkę zakupiłam przez internet w czasie mrozów. Wszystkie inne roślinki i akcesoria dotarły w stanie idealnym, ale niestety rogatek nieźle przemarzł. Mimo to postanowiłam zasadzić go w akwarium, sama nie wiem czemu to zrobiłam, ale już następnego dnia zielsko zazieleniło się na czubkach i z prędkością światła zaczęło powracać do życia! Już po czterech dniach mogłam spokojnie odciąć martwe części, po tygodniu zieleniny było prawie tyle samo ile na początku.

  Bardzo polecam, moje bojowniki go uwielbiają, jak budować gniazdo to tylko tam 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mati

   W takim razie kupuję! Ile dałaś za taką roślinkę? I tak poza tematem co to za nutka z filmiku?