Ludwigia repens

Ludwigia Repens - roślina akwariowa fot.extraplant.com

Ludwigie Repens - rośliny akwariowe

Ludwigia Repens (Ludwigia Płożąca) – gatunek popularnej, bardzo dekoracyjnej rośliny akwariowej z rodziny Wiesiołkowatych.

Roślina Akwariowa Ludwigia Repens - Ludwigia repens - Pochodzenie roślin akwariowych

Roślina występuje na południu Stanów Zjednoczonych, Środkowej Ameryce i Wyspach Karaibskich. Rośnie na brzegach wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych (rzek, jezior, stawów). W płytkiej wodzie często tworzy gęste skupiska z pędami rosnącymi ponad powierzchnią wody. Jest gatunkiem bardzo zróżnicowanym i łatwo podatnym na hybrydyzacje (krzyżowanie) z innymi gatunkami Ludwigi, przez co jej naukowa identyfikacja jest bardzo trudna.

Roślina Akwariowa Ludwigia Repens - Ludwigia repens - Charakterystyka roślin akwariowych

Roślina łodygowa, średniej wielkości. Liście podwodne krótkoogonkowe, szeroko eliptyczne, do 4 cm długości i 3 cm szerokości,  rosną naprzemiennie lub naprzeciwlegle. Przy intensywnym oświetleniu listki wybarwiają się na piękny rubinowy kolor. Roślina kwitnie tylko nad wodą – kwiaty drobne, czteropłatkowe, koloru żółtego. Może być sadzona po bokach i z tyłu akwarium.

Ludwigia repens jest jedną z najczęsciej spotykanych roślin w akwariach. W handlu występuje jej kilka odmian. Szczególnie barwą odmianą z okrągłymi liśćmi jest Ludwigia mesakana. Rzekomo Ludwigia „repens” Rubin nie należy do gatunku „repens” ale raczej „glandulosa” i prawdopodobnie jest to hybryda.

Roślina Akwariowa Ludwigia Repens - Ludwigia repens - Rozmnażanie roślin akwariowych

Rozmnażanie wegetatywne przez podział kłącza, podobnie jak u wszystkich roślin łodygowych bardzo łatwe. Wystarczy odciąć boczną lub górną część pędu i posadzić ponownie w podłożu. Przycinanie rośliny wzmaga jej rozrost na boki przez co jest pełniejsza i lepiej się prezentuje.

Roślina Akwariowa Ludwigia Repens - Ludwigia repens - Wymagania roślin akwariowych

Jedna z najłatwiejszych, czerwonolistnych roślin w uprawie. Rośnie dobrze w słabszym świetle 0.4W/l i bez potrzeby dozowania CO2. W silnym świetle lekko płoży się w kierunku światła, wypuszczając mnóstwo bocznych pędów. Kolor czerwony jest bardziej intensywny przy świetle 0.5W/l lub mocniejszym. Czerwoną barwę liści uwydatni utrzymywanie NO3 na poziomie 5 mg/l i Fosforanów w granicach 1.5-2 mg/l oraz dozowanie żelaza i mikroelementów. Korzystne również, może być zastosowanie świetlówek o barwie 8500-9500K.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 marca 2016 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Charakterystyka rozmiar roślin akwariowych:
  • Wysokość łodygi: , 38-50 cm
  • Szerokość rośliny: 5-8 cm2
  • Szerokość liści: 3 cm
  • Trudność uprawy: łatwa
  • Tempo wzrostu: szybkie

Masz ten gatunek rośliny w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 11

 1. Paweł

  Dlaczego puszcza mi korzenie w toń wody? Mam substrat podżwirowy af natural + bazalt na wierzchu. Podaję co2, carbo. Światło to 2x16w plant led. Zbiornik 112 litrów

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bartek

   Czasami tak się dzieje kiedy np. masz dużo roślin i podajesz nawozy do słupa wody to wtedy stara się rywalizować o pożywienie. Może to zależeć też od grubości podłoża

 2. Tonia

  Mam nowe akwarium, w prawym tylnym rogu posadziłam Ludwigię. Już po dwóch tygodniach musiałam ją przycinać. Rośnie jak szalona! Jako podłoże mam tylko zwykły żwirek 2-3mm. Za nawóz służą tylko kulki gliniane z żelazem. Nic więcej. PH 7,5, kH ok10, GH ok 18.
  Górne liście barwią się pięknie na czerwono, przy liściach rośnie mnóstwo nowych małych roślinek. Bardzo gorąco polecam tę piękną roślinkę.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ChinaR

   🙂 gratulacje niech rośnie

 3. Michał

  Cześć, widziałem że ludzie sadzą rośliny w doniczkach zrobionych z plastikowych butelek. Czy to nie zagraża rybom?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotr

   nie przeszkadza ja np sądzę w pojemniki 250 ml po sałatkach takie prostokątne łatwiej mi sprzątać brudy a mam 300 litrowe akwaria

 4. Dominika

  Posiadam sporą grupkę ludwigii. Ostatnio na jednej z roślinek zauważyłam ciemnozielone kropki na liściach. Co może być tego powodem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. daro

   Glony się osadzają ale możesz je zmyć i dodać preparat do wody żeby się pozbyć nadmiaru glonów

 5. Anonim

  ponieważ brak substancji odżywczych

  Odpowiedz
 6. maria

  dlaczego slabo się ukorzenia i opadają liscie

  Odpowiedz
 7. maria

  Dlaczego liście brązowieją i opadają?

  Odpowiedz