Neon Innesa

Paracheirodon innesi (G. S. Myers, 1936)

Neon Innesa - ryba akwariowa

Neony innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa, Neon tetra (Paracheirodon innesi) – jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych, dostępna praktycznie w każdym sklepie akwarystycznym. Swoją popularność zyskała dzięki efektownemu ubarwieniu, wytrzymałości oraz niskiej cenie.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Neony innesi występują w zachodnim i północnym dorzeczu Amazonki w południowo-wschodniej Kolumbii, wschodnim Peru i Brazylii.

W większości zamieszkują leśne strumienie i mniejsze dopływy, rzadziej główne kanały. Woda w ich naturalnych siedliskach jest zazwyczaj kwaśna, o znikomej twardości węglanowej i przewodności, zabarwiona na brązowo, z powodu nagromadzenia substancji humusowych. Czasem są również spotykane w wodach „białych”. Środowisko, które zamieszkują charakteryzuje się przeważnie zatopionymi gałęziami, konarami drzew i substratem przykrytym ściółką z liści. W niektórych siedliskach występują też rośliny.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Dorosłe osobniki osiągają 3-3.5 cm długości. Górna część ich ciała jest lekko niebieska, brzuch biało srebrzysty. Ryby charakteryzuje opalizujący niebieski, poziomy pas, biegnący od nozdrzy do podstawy płetwy tłuszczowej oraz opalizujący czerwony pas, który rozpoczyna się na środku tułowia i rozciąga do podstawy płetwy ogonowej. Na grzbiecie czasem pojawia się ciemny oliwkowo-zielony połysk. Poza powyższymi oznaczeniami ciało wraz z płetwami jest przezroczyste. W nocy, podczas odpoczynku, barwy czerwona i niebieska ciemnieją, stają się szare lub czarne i uwidaczniają ponownie wraz z poranną aktywnością. W handlu dostępne są również formy hodowlane z długimi płetwami, krótkim ciałem, albino, złota czy diamentowa (z mieniącymi łuskami na grzbiecie). Niestety lata hodowli komercyjnej form sztucznych wpłyneły negatywnie na ich linię genetyczną co ma wpływ na ilość występowania defektów morfologicznych i niską odporność, dlatego należy zachować ostrożność przy zakupach.

Gatunek może niekiedy być mylony z Neonem czerwonym (P. axelrodi) i Neonem zielonym (P. simulans). W porównaniu do P. axelrodi ma relatywnie mniej czerwieni a niebieski pas boczny jest węższy i krótszy, gdyż kończy się u podstawy płetwy tłuszczowej. Pas boczny u P. simulans jest bardziej zielonkawy niż niebieski i rozciąga się dalej, aż do podstawy płetwy ogonowej, na jego ciele jest też mniej pigmentu czerwonego.

Według jednej z hipotez, funkcja intensywnie niebieskich pasów bocznych u gatunków Paracheirdon mogła ewoluować jako strategia unikania drapieżników. Uczeni stwerdzili, że jaskrawy kolor tych ryb mniej rzuca się w oczy w wodach czarnych, z wyjątkiej kiedy obserwowane są pod kątem ok. 30° z nad horyzontu, tak więc ich lustrzane odbicia rzucane od spodu na powierzchnię wody mogą zdezorientować drapieżnika.

Dymorfizm płciowy jest mało widoczny. Dorosłe samce są odrobinę mniejsze od samic, ich opalizujące pasy biegną prosto wzdłuż ciała, które u samic noszących ikrę często załamują się poniżej płetwy grzbietowej.

Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami i należy je trzymać w grupie min. 10 sztuk, preferowane więcej. Co ciekawe, badania wykazały, że tylko powyżej tej liczby ich wrogość i nerwowość wewnątrz stada maleje. W dużym gronie czują się bezpieczniej, są aktywniejsze, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne ryby, w naturze odżywiają się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, glonami nitkowatymi i wpadającymi do wody owocami. W akwariach można je regularnie karmić pokarmami suchymi, ale najlepszą kondycję i wybarwienie, zapewni im jedynie zróżnicowana dieta zawierająca żywe i mrożone pokarmy np. wodzień, dafnię, rozwielitkę, artemię itp.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Akwarium ryb akwariowych

Dla niewielkiej grupy P. innesi, zaleca się min. 60 cm akwarium, urządzone najlepiej na wzór biotopu naturalnego, z piaszczystym podłożem oraz dekoracją z suchych gałęzi i korzeni. Charakter takiego zbiornika dopełni garść suchych liści, między którymi ryby znajdą dodatkowe schronienie. Rozkładająca się ściółka będzie dobrą pożywką dla drobnoustrojów, co może stanowić cenne źródło pokarmu dla narybku, a także uwolni do wody korzystne substancje humusowe. Alternatywą może być niezbyt silnie oświetlone akwarium miejscowo gęsto obsadzone mało wymagającą roślinnością, również pływającą, z dodatkiem drewna. W naturze unikają intensywnego światła i wolą przebywać pod osłoną cienia, dlatego też nie będą dobrym wyborem do zbiorników typowo roślinnych z mocnym, jaskrawym oświetleniem.

Są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody i temperatury. Woda do podmian powinna mieć zbliżone parametry i temperaturę do tej z akwarium. W zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach często chorują. Najlepiej czują się w wodzie bardzo miękkiej i kwaśnej o temperaturze 22°C.

W akwarium towarzyskim mogą być trzymane z innymi spokojnymi, niedużymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych. Dobrym wyborem będą np. preferujące chłodniejszą wodę Kiryski pstre, para łagodnych pielęgniczek np. Apistogramma steindachneri, małe drobnoustki,  otoski czy pstrążeniowate. Nie należy trzymać ich w towarzystwie dużo większych i bardziej aktywnych gatunków. Dla skalarów z czasem staną się pokarmem, a wśród szybko pływających tęczanek czy brzanek mogą być zastraszone, chowając się po kątach zbiornika.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie neonów Innesa wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, z dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Zamiast roślin można użyć np. sztucznych mopów akwarystycznych. Woda do rozrodu powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna 5.5-6.5 pH o temperaturze ok. 24°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu, wyregulowany tak aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna.

Neony Innesa można rozmnażać w grupach składających się podobnej ilości samców i samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej karmić żywymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego zbiornika. Tarło zazwyczaj rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach się nie uda to można spróbować z inną parą. Ryby rozrzucają, najczęściej wśród roślin, ok. 100 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego po jej dostrzeżeniu konieczne jest odłowienie rodziców. Wylęg następuje w ciągu 24-36 godzin, a po kolejnych 3-4 dniach larwy rozpoczynają wędrówki po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemii czy nicienie mikro. Narybek wybarwia się na wzór dorosłych po ok. miesiącu. Dorosłe ryby mogą wycierać się nawet co dwa tygodnie.

Uwaga. Zarówno ikra jak i narybek, w początkowym etapie życia, są bardzo wrażliwe na światło.

Choroby

Gatunek podatny na dolegliwości, związane z tzw. chorobą neonową (Plistoforoza), która jak nazwa wskazuje, została po raz pierwszy zdiagnozowana u neonów, ale mogą chorować na nią również inne gatunki. Zaleca się aby w sklepach uważnie przyglądać się rybom przed dokonaniem zakupu.

Klasycznym objawem choroby są białe plamy na ciele. Chorobę wywołują mikroorganizmy pasożytnicze Pleistophora hyphessobryconis i w zaawansowanym stadium jest praktycznie nieuleczalna. Zarodniki (larwy) pasożyta przedostają się do ryby przez pysk i zagłębiają w ściankach jelita zanim osiądą w mięśniach, gdzie z kolei wytwarzają cysty, które szybko degenerują tkankę mięśniową, co prowadzi do pojawienia się białych łat na ciele. Jedynym sposobem leczenia tej choroby w akwarium jest fizyczne usunięcie ryb wykazujących objawy zarażenia.

Podobne objawy chorobowe może dawać tzw. „fałszywa choroba neonowa” wywoływana przez bakterie Flavobacterium columnare, którą można skutecznie wyleczyć przy pomocy antybiotyków, co oznacza, że zawsze warto izolować i próbować leczyć ryby.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Neon Innesa

Galeria Ryba akwariowa - Neon Innesa

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 3 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 264

 1. GalAnonim

  Bardzo fajna, wytrzymała i spokojna rybka, trzymam 10 sztuk z krewetkami w 30l /40cm oraz gęstą roślinnością prezentują się świetnie, zwłaszcza wieczorem. Krewetkom „nie wchodzą w drogę”, nie tykają małych krewetek, więc jeżeli ktoś szuka rybki nadającej się do krewetek to polecam tego neonka.

  Odpowiedz
 2. cecu

  Większość hoduje neonki w dużych zbiornikach, tutaj pisze że min 54l i min 60 cm. Ja trzymam 10 sztuk w zbiorniczku 35l i 40cm , razem z krewetkami i bardzo obfitą roślinnością( regularnie przycinaną, nawożoną i zadbaną ), wydajny filtr gąbkowy. Zbiornik ma około 2 lata neonki są w nim od początku założenia na start z 10x red cherry, później dokupiłem jeszcze parę sztuk red sekura. W obecnej chwili krewetek jest dużo więcej, regularnie przenoszę młode do większego zbiornika żeby nie było ich za dużo. Neonki maja się dobrze, nie chorują, ani nie wykazują żadnego niepokojącego zachowania, pływają sobie w grupie spokojnie i łagodnie, obok krewetek na które „nie zwracają” uwagi, krewetki również pływają sobie swobodnie, samice noszą jaja, neonki nie tykają młodych krewetek – które bezstresowo dojrzewają. Oczywiście akwarium jest bardzo zadbane,woda kryształ, jest regularnie co 5 dni podmieniana (ok 30%), temperatura 26-30 stopni (30 w ciepłe dni, normalnie 26 max 28), pokarm suchy , raz dziennie. Regularnie stosuje szyszki olchy czarnej oraz Azoo Vita Plus (dla krewetek) . Min 54l i 60 cm jest trochę przesadzone. Ogólnie odradzano mi dawać jakiekolwiek rybki z krewetkami , mimo wszystko zaryzykowałem i nie żałuję bo zbiorniczek z tymi neonkami prezentuje się bardzo ładnie- bez nich z samymi krewetkami było by jakoś „pusto”. Więc jakby ktoś miał dylemat odnośnie tego czy do krewetek wpuszczać jakieś rybki, to szczerze polecam neonki, które naprawdę bardzo ładnie się prezentują i bezstresowo żyją razem z krewetkami.

  Odpowiedz
 3. Oxy

  120l
  Obsada:
  15x Neon Czarny
  15x Neon Inessa
  4x Pielegnica Kakadu (1+3)
  Nie dojdzie do przerybienia?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. ihguhv

   według mnie nie : obsada raczej zgodna i przerybienie nie nastąpi

  2. Oxy

   Ihguhvie, co mogłbym dorzucić, żeby trochę zapełnić akwa 200l (trochę zmieniły mi się plany) ? :d

  3. ihguhv

   Możesz dodać jeszcze +5 neonów do obu stad , jeżeli jesteś w stanie zapewnić naprawde dużo kryjówek to możesz spróbować z parką ramirezek jeszcze ale to tylko w wypadku gdy masz BARDZO dużo kryjówek typu jakieś groty albo dużo roślin, ja trzymam z ramirezami kiryski jeszcze ale z kakadu raczej nie polecam – to dość agresywna pielęgniczka, ale otoski mógłbyś mieć , tak naprawde wszytsko zależy od tych cholernych kakadu które będą albo pokojwo nastawione do reszty albo będą ganiać wszystko w około co by to nie było

 4. Kuba

  Witam,
  zamierzam założyć akwarium 54 l. Co myślicie o takiej obsadzie: 10 x neonów innesa, 5 x otosek przyujściowy, 3 x prętnik karłowaty.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Magda

   Mam prawie taką samą obsadę tylko zamiast prętnika mam adoptowanego bojownika i 7otosków. Jest ok .Ładnie to wygląda i chyba nie męczą sie

 5. Krzysztof

  Mogę je trzymać z pielegniczkami kakadu?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Raczej tak, kakadu ogólnie agresywne ale to zależy jaki masz zbiornik

 6. Tom

  Czy można w akwarium trzymać razem różne neonki? Np po 6 sztuki inessy i czerwonych? Jak se sobą żyją?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Franek

   Ja kiedyś miałem razem innesa i czerwone. Dogadują się ze sobą.

 7. Mateusz

  Dziś kupiłem trzy neony innese. Wracając do domu trochę się potrzęsły i teraz kiedy mam je w akwarium w worku transportowym (klimatyzują się) dwa z trzech neonów ma wyblaknięte czerwone paski pod ogonem. Boję się że zdechną. Czym to jest spowodowane czy inne ryby się zarażą i czy to jest uleczalne? Czekam na szybką odpowiedź. Proszę.

  PS: Dodaje też że kiedy nasypałem im jedzenie nie tkneły tego.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marcin

   O ile wiem neony blakną w wyniku stresu, powinny wrócić do normy w spokojnym środowisku.

  2. Dariusz

   Świeżo zakupionym rybom nie podaje się jedzenia bo i tak go nie zjedzą bo są zestresowane przeprowadzką.

  3. Kasia

   Witam. Neony tracą kolor w ciemności. Proszę w środku nocy na chwilkę zapalić światło w pokoju i zobaczyć. Bardzo szybko po zgaszeniu świateł robią się bezbarwne. Po ponownym zapaleniu światła kolory wracają. Stres też powoduje utratę koloru. Jest to mechanizm obronny *.

   * informacja zaczerpnięta z książki o rybkach akwariowych

 8. Adrian

  Mam pytanie, co jeżeli neonki będą trzymane w temperaturze około 27 stopni? Trzymam je razem z ramirezkami i jeszcze zachorowały mi na ospe więc zwiększyłem temperature jeszcze bardziej bo je wyleczyć

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Ja walczyłem z ospa i wodę podgrzalem do 30 i neonom nic się nie stało po 3 dniach ospy nie było a chemi nie używam

  2. Aquabat

   Parę dni temu kolega miał ten sam problem i metodą próby postanowiliśmy spróbować jednak leczyć czy padną czy nie, poszła temp stopniowo przez niecałe 2 dni od 25C do 33C (tylko przez parę h tyle dać) do tego CMF i zero ofiar. Sam byłem w szoku że neony to wytrzymały. A ramirezy sam leczyłem też niedawno to siedziały cały dzień prawie w 33C i soli niejodowanej dałem i zdrowiutkie.

 9. Gofer

  Witam, chciałem kupić 6 neonków, i samice bojownika. Mam pytanie, czy samica nie zabije neonów? Podobno samiec by zabił, mam duże akwarium.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Waldi

   Jeśli masz duże akwarium, to nie ma problemu. Od zawsze trzymam neonki z bojownikiem, kiedyś nawet 3 samce.
   Pozdrawiam

  2. Mariusz

   mam kilkanascie neonow i ani bojownik ani bojowniczka nie interere sie zadnymi rybkami

  3. Teksas2

   Co rozumiesz pod pojęciem duże akwarium jeden powiem że 50L to jest małe a drugi powie że duże.Podaj litraż

 10. Patryk

  Posiadam akwarium 120x35x50h mam 80 neonow, 6 glonojadow w tym 2 weloniaste, 4kiryski, 2 kirysniki, 6 piskorkow i bocje. Jak czytam wasze posty rece opadaja, wszystko zalezy od dobrej filtracji mam przelew na 40L + pompa 1200l/h. Glonojady juz plywaja male a neony ida na tarlo. Zadbajcie o filtracje, rosliny oczywisxie zywe, pokarm glownie zywy i mrozony czasem suchy a nic wam nie bedzie zdychalo. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Noeonki ku mojemu zdziwieniu mogą żyć nawet w najgorszych syfach, a więc taka super filtracja nie jest potrzebna.

   1
   3
 11. Dawid

  Czy moge je do 45l 25°C a jeśli tak to ile i czy mogę do nich Otoski oraz kiryski(pstre lub spiżowe)? Jeśli tak to również ile. Z góry dziękuje.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymson

   Za małe akwa dla kirysków {oby dwuch gatunków}i neonków ale możesz zamienić je na;
   8 gupików endlera
   6 otosków

  2. Michał

   W takim akwarium, będą się męczyć. Domyślam się, że wymiary to 50x30x30, jeśli koniecznie chcesz je mieć to nie więcej ani mniej jak 6 sztuk. Kolejna sprawa to temperatura, dla neonów idealna temperatura to 23 stopnie. Koniecznie w wodzie miękkiej!

 12. Coristo

  Witam mam akwarium 112l i zamierzam trzymać w niej 30 neonów innesa + 5 kirysków czy neonów nie bezie za dużo?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Amanda

   Moim zdaniem za dużo tych neonów. Może 20 szt. Sama mam takie akwarium i też mam już kiryski. Narazie 8 szt. W weekend kupuje neonki, póki co 15 szt. I zobaczę jak to bedzie.

  2. Michał

   W akwarium 112 L będzie ich za dużo, sam kiedyś popełniłem ten błąd. Póki są małe nie robi to problemu, gdy urosną będzie już tłoczno, 20szt to jest maksimum. Trzymaj je w wodzie miękkiej o temperaturze w granicach 23 stopni, a będziesz się nimi cieszył długie lata.

 13. Krzysztof Wójcik

  Czy mogę trzymać gupiki endlera , pawie oczko razem

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Nie ma problemu jeśli nie masz zamiaru ich rozmnażać, natomiast jeśli chciał byś chować młode, to też nie ma problemu mieszańce są równie ładne co ich bracia i siostry z „rodowodem” a często zdrowsi i bardzo ładnie pomieszani.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Endlerek z rodowodem to chyba mało jest w sklepach 🙂

 14. Amanda

  Witam, mam zamiar kupić w miarę duże akwarium i głównie mieć tam neonki. Chce jeszcze dodać do tego otoski, kiryski i może jeszcze bystrzyki ozdobne. Czy takie połączenie jest odpowiednie? Jakie podłoże? Raczej piaszczyste (dla kirysków)?

  Odpowiedzi: 10
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Połączenie może być, tylko miej świadomość, że dla neonek, bystrzyków i szczególnie dla otosków musisz mieć miękką wodę i do tego lekko kwaśną (<7,0pH), takiej wody raczej na pewno nie masz w wodociągach. Jeśli taką wodę zapewnisz to nie widzę problemu, kiryski też można dobrać, najlepsze będą pandy albo mogą być też np sterby czy pstre. Najlepszym podłożem będzie piasek, szczególnie dla kirysków i bystrzyków.

  2. Amanda

   Dziękuję za odpowiedź. A roślinność? Taka żeby dobrze się trzymała w piasku i żeby rybom odpowiadała.

  3. Amanda

   Albo może zrobić oddzielna plaże dla kirysków a rośliny w żwirze posadzić?

  4. Aquabat

   Szczerze to daj sam żwirek, pod kamieniami się syf zbiera. Mam w tym momencie 5 akwariów i w każdym piaseczek, w 112l mam troszkę kamieni jeszcze ale przy restarcie wylatują też.

  5. Natalia

   zostaw je w jednym akwarium, ja mam kiryski na kamiennym podłożu i jest ok, a z roślinności mam trawe (nie pamiętam jak sie nazywa xd )

  6. Aquabat

   A po czym niby stwierdzasz, że jest ok, bo bardzo chciał bym poznać twój tok rozumowania. Może twierdzisz, że jest ok bo żyją w sumie, jedzą i jakoś się do tych warunków zaadaptowały?? To, że ryba głosu nie ma wiemy nie od dziś, więc jak ma ci powiedzieć, że coś jest nie tak??

  7. rrrrrrrrrrrrrrw

   Aquabat to niestety nie jednostkowy przypadek, tak myśli większość ludzi. Dla nich dopóki rybka nie zdechnie to jest OK. A jak zdechnie to cóż za problem, tanie są to się kupi nowe…

  8. Aquabat

   rrrrrrrrrrrrrrw normalnie bym nic nie napisał ale jak pomyślę, że teraz wejdzie ktoś kto zakłada akwarium i przeczyta „ja mam kiryski na kamienny podłożu i jest ok” to po co szukać żwirku (bo często w sklepach tylko kamienie mają) kupi kamienie i będzie ok co nie?? No właśnie nie ok, bo tak samo jak twierdzę że kirysy w żadnym wypadku nie powinny być trzymane same, a im większe stado tym lepiej (cztery minimum ale to już na prawdę minimum a nawet za mało), tak samo muszą one mieć dostęp do żwirku (czy tam piaseczku). Widzę to z własnego doświadczenia, jak przyjmowałem pierwsze akwarium z tych co mam obecnie to były 2 kiryski spiżowe w 45l akwarium z samymi kamieniami, potem dałem im małą plaże co okazało się hitem, plażę powiększyłem przy kolejnym miękkim restarcie, kolejna poprawa zachowania. Teraz siedzą sobie w 7 w 120l, a ja w pięciu akwariach mam sam żwirek na dnie (na to łupki, muszle, większe kamienie w małych grupach i mech co kto lubi). To co kirysy potrafią wyprawiać w dobrych/bardzo dobrych warunkach to wiedzą tylko Ci co widzieli te szaleństwa (tańce, gonitwy, mizianie się wąsikami po głowach na przemian każdy każdego).
   Uff, no dobra koniec tego pisania jak ktoś to chociaż przeczyta i choć jedna osoba polepszy byt swoim podopiecznym to było warto, bo przecież to wy je podziwiacie i to dla siebie je trzymacie prawda??

  9. Tomasz

   Dawno nie pisałem to dorzucę jeszcze coś od siebie. Większość osób aspirujących do bycia akwarystą popełnia błąd kolejności. Tzn. urządzają akwarium według własnego pomysłu a następnie kupują rybki pod wpływem chwilowego impulsu. A powinno być tak : 1 wybór gatunków na papierze ,2 urządzanie akwarium pod wybrane gatunki ryb , 3 proces dojrzewania zbiornika, 4 nabycie wybranych gatunków i ich aklimatyzacja. Często odwiedzam zoologi i z przykrością stwierdzam że przy większości zakupów wśród kupujących panuje chaos i niezdecydowanie a wynik końcowy wygląda tak: W jednym worku ląduje : Welon, „parka” neonków, bocja na ślimaki, bliżej niesprecyzowany zbrojnik na glony , bojownik i dwie farbowane przeźroczki. Smutne.

  10. Aquabat

   Dla tego kupujmy tylko w takich sklepach, gdzie widzimy, że pomoc jest fachowa sam widywałem akcje 1x bojownik, 1x gurami, 1x skalar, 1,glonojad (czyt. zbrojnik niebieski), 1x bocja i parę mieczyków, naprawdę niewiele brakowało żebym nie wybuchnął śmiechem. Albo jak sąsiad kupował to mu sprzedawca w „renomowanym sklepie” powiedział, że wszystkie gatunki można łączyć nie ma problemu i dadzą radą radę, 60l spoko luz można dawać i tym sposobem stracił w 3 dni 150zł oraz oddał akwarium mi razem ze sprzętem bo stracił cierpliwość. Ludzie woda nie równa się woda, każda ryba ma swoje wymagania (oczywiście są bardziej odporne, co tolerują rozbieżność parametrów, ale i bardziej wymagające, które nie tolerują wahań) i jak jesteś (przepraszam urażonych za sformułowanie) za g-ł-u-p-i żeby przeczytać (a gdzie?? a no w internecie, w największym zbiorze wiedzy ludzkości np.) co jest im potrzebne i te warunki zapewnić to jesteś zwykłym d-e-b-i-l-e-m, ignorantem i sadystą. Jeśli kupiłeś ryby bez potrzebnej wiedzy, a one źle się czują i trafiłeś tutaj to znaczy że coś czytasz i jest dla ciebie nadzieja, czytaj dalej, pisz gdzie się da, pytaj, a na pewno w końcu będziesz miał akwarium swoich marzeń (chyba, że jesteś jak ja i nigdy nie masz dość wiedzy i akwariów więc brniesz coraz głębiej, dla nas chyba nie ma ratunku jest tylko więcej wody w obiegu i coraz bardziej mokre łapska, marny nasz los XD ).

   1
   1
 15. Cris

  Jakie rybki dokupic mam1 glonojada 4 kirysow 3 gupikow i 7 neonkow innesa w akwarium 72l

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Proponuje dokupić jeszcze 2-3 kiryski, 3-4 neonki, 4-5 otosków (glonojad to nie jest glonojad, te powinny sobie poradzić z czyszczeniem 72l) do tego jakieś ślimaki.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Otoski wymagają bardzo miękkiej wody, podobnie neonki…

  3. Wilczek_pl

   Możesz dokupić molinezje ostroustą i gupik pawie oczko.

 16. szymon

  Mam pytanie czy trzy rybki platki i cztery neony inessa mogą żyć razem w jednym akwrium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nie powinno się ich trzymać razem ze względu na inne wymagania co do twardości wody.Innych przeciwwskazań nie ma więc jeśli jednak uprzesz się na takie połączenie to musisz zapewnić około 10-12 GH, 7,0-7,5pH i temp 23-24st.

 17. Agnieszka

  Dzień dobry,
  zamierzam założyć akwarium z neonkami dla syna.
  Akwarium będzie miało wymiary 80x40x50 (nad wysokością się zastanawiam jeszcze – ewentualnie proszę o sugestię jaka wysokość będzie dobra).
  Ile neonek innesa mogę tu hodować + chciałabym wpuścić choć po dwie typu glonojad, kirysek… ile mogę takich rybek dodatkowo wpuścić.
  Mam bardzo twardą wodę więc najpierw zajmę się doprowadzeniem wody w akwarium do odpowedniego stanu.
  Dziękuję

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam
   wysokość 50 cm to standartowy wymiar i jest ok.Najlepiej zacząć z Neonem Innesa bo jest najłatwiejszy w prowadzeniu co nie oznacza że jest rybką bezproblemową (warunki jakich wymaga muszą być bezwględnie przestrzegane).Jeśli zdecydujesz się na kiryski to muszą być trzymane w stadzie minimum 6 sztuk, Neony oczywiście także i to w ilości 10 – 12 sztuk. Popularne Ancistrusy (glonojady) mogą być 2. Pozdrawiam.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Tylko jak koleżanka ma bardzo twardą wodę to ja bym się zastanowił, czy warto pakować się w neonki. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, to nie obejdzie się bez filtra RO, co podnosi koszty i jest dość problematyczne (sporo miejsca na instalację, wyliczenie prawidłowych proporcji do wymieszania i takie tam)

  3. Agnieszka

   Dziękuję.
   Najpierw postawię akwarium, Podłoże. Korzenie… podłączę i będę sprawdzać jak się zmienia twardość wody… Potem ostatecznie zdecyduję czy warunki będą ok dla neonek…. Chciałabym tylko od razu podłoże wybrać odpowiednie dla ryb czyli w tym przypadku ciemne, żeby się nie bały i ładnie wybarwiały..
   I teraz nie wiem czy wybierać ciemne podłoże czy coś pomiędzy….

 18. Gosia

  Odkupiłam akwarium 120l z rybkami które żyły w tragicznych warunkach:-( Sama mam 15 neonków. Akwarium generalnie miało być dla nich. Odkupione rybki to:
  2 kiryski pstre
  1 kirysek spiżowy
  2 glonojady pospolite
  2 gupiki
  4 Danio w dwóch rodzajach po 2 szt.
  1 platka.

  Platka i gupiki do oddania. Nie wiem co z danio czy dokupic i czy mogą zostać czy lepiej oddać. Generalnie chce dokupić neonków i kirysków. Chciałabym też pielegniczki ramireza czy mogą być ż neonkami i kiryskami i ile szt? Ewentualnie jaka mogłaby być obsada?
  Z góry dziękuję.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Hej,
   Skład pod Amerykę Południową, czyli temp w granicach 26-28 stopni. Z Ryb przez Ciebie wymienionych tylko Danio nie pasuje do biotypu Amazonki.

   Brakuje może jednego kiryska, one lubią stadka od 5szt. w górę. Możesz spokojnie dorzucić do tego neonki.
   Ramirezy jak najbardziej harem [samiec+2 samice]. Ale najpierw poczekałbym aż woda „dojrzeje”, te pielęgnice są dość wrażliwe na zmiany w wodzie.

   Jakie podłoże? Jakie rośliny? Coś więcej o parametrach wody?

 19. Igor

  Mogę trzymać ławice tych neonkow z kiryśnikiem czarmoplamym? Akwarium 54l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   KIryśnik Czarnoplamy to łagodna ale duża ryba . Dorasta do 20 cm długości dlatego akwarium 54 litry jest dla niego zdecydowanie za małe.Minimalny zbiornik to 120 litrów.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Dodam jeszcze, że podobnie jak kiryski, powinno się je trzymać w grupach, więc 120L to absolutne minimum, dla 5-6 sztuk dorosłych proponowałbym raczej min. 160L

 20. Wiktor

  Witam chciałbym się spytać o obsade do akwarium 60L z neonkami i jeszcze żeby były jakieś rybki denne (np. jak kirysek) i moglibyście podać również ich liczbę (neonów inessa i rybek dennych) do 60L?
  Z góry dziękuję.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Żeby nie przerybić to tak 10 będzie w sam raz, a na dno kiryski 6sztuk, najpopularniejsze i chyba najbardziej wytrzymałe są spiżowe. Dla neonów musisz mieć miękką wodę, jeśli taką masz ( <15dGH ) to możesz pokusić się o kiryski pandy zamiast spiżowych, moim zdaniem są urocze a przy tym mniejsze, co ma znaczenie przy małych zbiornikach.

  2. Tomasz

   Ewentualnie zaproponowałbym kiryski trójpręgie , ciekawy wzór na ciele, dosyć łatwo dostępne. Mam je od wielu lat i to jedne z moich ulubionych rybek.

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Ciekawe, to fakt. Ale nigdy ich nie widziałem, a trochę sklepów zwiedziłem, i regularnie bywam na giełdzie z rybkami… Tomasz, jeśli już mówimy o ciekawych kiryskach to looknij na sterby, mam takie i na żywo zabawnie wyglądają z tymi swoimi kwadracikami na całym ciele, równe jak na szachownicy. Do tego płetwy boczne od przodu są mocno pomaranczowe i ostre jak brzytwa 🙂

  4. Tomasz

   Sterby jeszcze u siebie nie miałem , ale też mi się podobają. Natomiast Trójpręgie często są sprzedawane pod błędnymi nazwami:kirysek lamparci lub kirysek Julii. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie ale po dokładniejszym przyjrzeniu się jednak można odnaleźć znaczące różnice.

 21. pppppp

  Witam!
  Mam neonka inessa od połowy bieżącego roku w akwarium towarzyskim.W tym akwarium mam jeszcze kilka gupików i rybki świetnie się dogadują.Pytanie,czy glonojad zwyczajny będzie dla nich dobrym towarzyszem.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Mógłbyś powiedzieć ile jest rybek i ile litrów ma akwarium ,bo nic na razie nie wiem???

  2. pppppp

   Akwarium nie jest moje,wiec nie znam pojemnosci. Ryb jest w sumie 7.

  3. Paweł

   Czyli ile neonów i ile gupików napisz tak i będzie ok

  4. Paweł

   To jak nie wiesz to napisz lub zadzwoń do tej osoby.Zbrojnik pospolity będzie dobrym towarzystwem, ale wiesz ,że ta ryba jest uważana za przydenna rybę ozdobną.Nie je prawie w ogóle glonów i potrzebuje sporego akwarium min. 75l.Myślę ,że jak pisałeś to gupików jest 3-4 i zupełnie nie potrzeba więcej ,a noenów 6-8szt ,bo jak jest mniej to musisz dokupić bo to ryba stadna.Jeżeli chcesz tam jeszcze dorzucić zbrojnika to musi mieć min. 100l.Myślę ,że pomogłem;)

  5. pppppp

   neon jest jeden.gupików jest 6.Sam mam akwarium i mam w nim zbrojnika pospolitego ale jest dużo bo o ponad połowę większe.Akwarium jest dosyć pojemne ma ok 30-35 l.Dzięki za bardzo konkretną pomoc! 🙂

  6. rrrrrrrrrrrrrrw

   30L jest za małe dla wszystkich tych ryb. Poza tym jak pisze Paweł, neony to ryby stadne i przydałoby się dokupić 6-8 sztuk, ale nie do tak małego akwarium. Wkładanie jakiegokolwiek zbrojnika do 30L to już zalatuje pod znęcanie się nad zwierzętami. Co do neonów, one powinny być trzymane w bardzo miękkiej wodzie, na 99.99% nie masz takiej wody w kranie. Ze względu na twardość wody powinno się wykluczać trzymanie innesek z gupikami PO, nawet jeśli zapewni się pośrednie parametry wody, to żadne z tych ryb nie będą czuły się dobrze. Mówienie, że rybki dogadują się świetnie to zaklinanie rzeczywistości. Rybki Ci nic nie powiedzą czy są szczęśliwe czy nie, po prostu zamiast żyć aktywnie będą siedzieć apatycznie w kątach i nie dożyją nawet połowy swojej typowej długości życia.

  7. pppppp

   masz rację
   najlepiej będzie jeżeli namówię moją siostrę na większe ok 75l.

 22. Grzegorz

  Witam jak sprawdzić twardość wody gdzie kupić za szybko zielenieje
  pozdrawiam Grzegorz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrrrw

   Kup sobie w sklepie lub ‚aledrogo’ test firmy zoolek, sprzedają w takim zielonym opakowaniu dwa testy na twardość ogólną i węglanową gh-kh. Koszt około 20-25zł i wystarcza na chyba ok. 30 pomiarów.

 23. Mateusz

  Moje neonki żyja 1 i 2 lata a tam widzę że to długowieczne 10lat niemożliwe ??tak długo

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Sprawdź jaką masz wodę, twardość szczególnie. Najprawdopodobniej masz wodę twardą a neonki powinny żyć w miękkiej i dlatego padają dużo wcześniej.

  2. Michał

   Nie wolno przesadzać z temperaturą, maksymalnie 24stopnie im wiecej tym krócej ryba żyje.

  3. Mateusz

   Lekko twarda a temperatura wody 22 – 26 Stopni

 24. Marcin

  Hej.
  Właśnie stawiam akwarium 500l. Moim planem jest trzymanie gupików, ale chciałbym dokoptować także neonki. Doradzi ktoś jakie zachować proporcje? Gupików ma być około 30-40
  pozdrawiam
  Marcin

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. spoon

   Neonki najładniej wyglądają w przyciemnionym akwa z miekką woda, średnio pasują do gupików.

  2. Marcin

   Dzięki za odpowiedź. Zostają same gupiki.

 25. FreeY

  Hej posiadam mały zbiornik 60l i chciałbym do niego następujący zestaw rybek:
  kirysek spiżowy 4 szt
  otosek przyujściowy 4 szt
  neon iniesa 8 szt
  bojownik 1 szt
  Co wy na to ? Czekam na rady i pomoc z góry dziękuję:)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Flow

   Według mnie to wszystko zależy od wielkości neonków i charakteru bojownika, na Twoim miejscu jeśli chciałbym zrobić taką obsadę to kupiłbym neonki miesiąc, dwa wcześniej niż bojownika i postarał się poszukać bojownika który pływa z innymi rybami w sklepie, zmniejszysz w ten sposób ryzyko że bojownik będzie agresywny i potraktuje neonki jako pokarm, lub worek treningowy. Reszta obsady się ze sobą nie gryzie, wszystko zależy od bojownika. Pozdrawiam.

  2. Nay

   Lepiej z bojownikiem nie ryzykować, a jak już się chce, to warto dokupić mu z 3-4 samiczki do ”męczenia”( nawet więcej można), załatwić bujną roślinność i miejsca do chowania się. Jeśli jesteś gotowy/a na ryzyko, które może się wiązać z stratą pieniędzy to możesz spróbować, ale bądźmy dobrej myśli, może akurat dasz radę je „pogodzić” 🙂
   Powodzenia!

 26. Pawel

  Witam
  Mam akwarium 60 litrowe i chcialbym miec w nim neonki z kiryskami. Po sprawdzeniu parametrow wody wyglada to tak pH 6.8 gH 14 co do temperatury obecnie ja stabilizuje ale jest ona w przedziale 22 – 26 stopni i zbijam ja do 24 stopni. Co o tym sadzicie i jesli te parametry sa odpowiednie dla tych gatunkow ryb to w jakiej ilosci moge je miec sam zastanawia sie nad 10 – 15 neonami inessa i 4 kiryskami pstrymi lub pigmejami.

  Pozdrawiam

  Pawel

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grzesiek

   Witam. Jeśli chodzi o parametry to pH masz dobre, ale gH trochę za wysokie. Chcesz mieć ryby amazońskie, a te ryby lubią miękką. Aby zmniejszyć gH wody trzeba mieć filtr RO albo o wiele tańszą metodę czyli zwykła woda destylowana (taka do żelazek). Trochę dolewasz, potem badasz wodę jak wynik będzie dobry czyli gH=5 to możesz zakupić ryby. 10 neonek i kiryski mogą być razem.
   Pozdrawiam

 27. angela

  Witam. Co to może być neonki dostają wyłupiaste oczy bledną i zdychają. Zdechło już 20szt. Akwa 200 l filtr zewnętrzny plus napowietrzacz, temperatura 27 stopni. Dużo roślin. Obsada 3 skalary, 15 danio, 10 krewetek, 2 kiryski, 3 piskorki, ampularia, zebra, helmet i już 7 neonków inessa. Może ktoś pomoże?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. lenasobiejestem

   Po 1 skalary są odwiecznymi wrogami neonów
   2. Moim zdaniem masz za mały litraz dla 3 skalarow a co dopiero innych ryb (27 neonów-WTF?!)
   3.to skalary na pewno pogryzły twoje ryby lub je zaczynaja zjadać. Dla dobra twoich ryb zacznij coś oddawać bo tylko je męczysz !
   4. 27 stopni dla neonek?maks to 25!!!
   5 kiryski to ryby stadne. Minimum 6 ich musi być. Jeśli zaczęłaś swoją przygodę z akwarystyka bo wnioskuje to po twych błędach wybrałaś za duży litraz i za trudne ryby
   6 i Boże jeszcze zebra???!! Zacznij od początku albo zostaw same danio!

  2. Angela

   Dziękuję za skromna krytyczna odpowiedź. Ale Ci na slimak zebra do innych ryb ? Hello. A akwa mam już 10 lat i tam mam 10 letnie brzanki więc chyba taka oferma nie jestem jak uważasz. Tych ryb które teraz odziedziczyłam nigdy nie miałam i to co było było tym akwa jakbyś Ty zobaczyła to byś padła na zawał. ( bojownik gurami molonezje 27 neonow danio kirysy to co wymieniłem wcześniej węgorz ) no i to by było na tyle.

  3. Lenasobiejestem

   Przepraszam za ta krytyczna odp a ,,zebra” byłam pewna ze to chodzi o pielegnice zebrę. I nie uważam ze jesteś oferma tylko po twoim pytaniu wywnioskowałam ze jesteś początkująca (co wcale nie oznacza ze jesteś oferma). Jeszcze raz przepraszam jeśli cie uraziłam. ????????????

 28. lenasobiejestem

  Witam
  Moje akwarium jest już w drodze. Ma ono 54litry, oświetlenie LED 10W, filtr aquaela(model zapomniałam) oraz grzałkę 75W. Nie jestem początkująca ale zaawansowana też nie. Mniej więcej po środku. Na początku planowałam trzymać tam 7-8 żałobniczek 11-12 neonów innesa i 8 kirysków pigmejków. Teraz mam zamiar posiadać 20 neonek i 8 kiryskow. Czy to dobry pomysł? Która obsada lepsza? Jestem otwarta na inne propozycje dot rybek.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ania

   Kiryski pigmeje bardziej pływają w toni wodnej niż po dnie, wtedy wyjdzie że i neony i kiryski będą w toni wodnej, nie myślisz że lepsze będą kiryski panda? 20 neonów to za dużo 🙂 zrobi się tłok,
   może lepiej 10 neonków i parkę pielęgniczek ramireza? 🙂 wtedy bez kirysków bo pielęgniczki zajmą dno.
   Słyszałam(sama będę chciała wypróbować) że można bojownika do towarzyskiego akwarium „przyzwyczaić” należy w sklepie wybrać tego który najmniej się „puszy” do kolegów w kubeczkach obok, potem powoli oswajać. Z neonkami i kiryskami np.panda powinno być okej 🙂
   To może:
   1xbojownik
   10xneon
   8xkirysek panda
   🙂

  2. lenasobiejestem

   Aniu, po dłuższym przemyśleniu również doszłam do tego ze neonkow będzie za dużo. Myśle o 8xprystelka barwna 8xkirysek pigmejek, wolałabym nie pandę ponieważ są dość duże oraz 12x neonki innesa. Co ty na to? Bojownika raczej nie chciałabym ponieważ preferuję rybki z Ameryki Południowej, a bojownik jest z Azji ☹️

  3. Dariusz

   Nie jesteś nawet początkująca – za dużo tych ryb planujesz. Akwa 54 l minus podłoże, filtr, grzałka itp. daje ci max 40 l wody. Możesz tam mieć max 40 cm dorosłych ryb czyli np. tylko 6 żałobniczek i to koniec. Sprawdź sobie do ilu cm rosną te wszystkie ryby, weź do ręki kalkulator i Ci wyjdzie że to akwa jest za małe na prawie wszystko.

 29. Agnieszka

  Witajcie, mam pytanie. Mianowicie marzą mi się jednocześnie bojowniki (bojownik) i neonki do akwarium 30x40x60 urządzonym w stylu krajobrazu podwodnego. Na razie posadzone są rośliny a ja zastanawiam się nad rybkami. Jak myslicie da radę pogodzić te 2 gatunki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. zuzia

   da rade:) ja trzymałam. tylko kiedys kupiłam bojownika i 10 neonek w jednym dużym woreczku, jedna straciła oko.nie powinnam łączyć ich razem , albo chociaz szybciej iść do domu . a tak poza tym miał taki ogon ,ze nawet jakby chciał to by nie dogonił. bojownik to spokojna ryba świruje tylko do swojego gatunku. przeważnie . samiczke potrafi zameczyć ,ale zazwyczaj one są szybsze .zależy na jakiego trafisz.miałam kilka i każdy troszkę inaczej się zachowywał.

  2. Weronika

   bojowniki to bardzo agresywne rybki .Są piękne ale potrafią zabić własny gatunek.neonki to małe rybki i myęle ze razem sie nie pogodza . Neonki to rybki zyjace w sadzie moze gdybys kupiła np 12 neonków to razem w duzym zbiorowisku dadza rade ale no nie polecam 🙂

 30. Kasica

  Witam
  Raczkuje, a właściwie mogę powiedzieć, że jestem newbornem 😉 w akwarystyce. Na ów początek pozwoliłam sobie na 45 l tylko. Obecnie akwarium dojrzewa, więc mam czas na zastanowienie się nad obsadą. Czy mogłabym poprosić o pomoc? Jak dobrać płetwiaste, co by im się dobrze z sobą współżyło? W jakich ilościach? Temperatura w akwarium 25 stopni, mam problem ze zbiciem do niższej. Woda raczej twarda. Nie znam dokładnych parametrów, określę dopiero w dniu jutrzejszym.
  I jeszcze jedno pytanie? Jak jest s podmianą wody, czy mogłabym miast kranówy blokowej lać (odstaną oczywiście) wodę ze studni przydomowej?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Kup do niego krewetki ???? RC lub cristal.
   Do tego 2 samce i 5 samic gupika Endlerów.
   Dobrze było by znać parametry tej wody

  2. Wlodi13

   Witam,
   sprawdź najpierw parametry (pH, GH, KH) wody kranowej jak i zarówno tej ze studni, a wiele to Tobie wyjaśni w odpowiednim doborze rybek.

  3. Patrycja

   Bojowniki. 1samiec i 3 samiczki

  4. Rav

   Raz w miesiącu mozesz odlać 1/3 wody i dolać swierzej. Lepsza bedzie kranówa ktora odstoji dobę niz ze studni. Woda kranowa jest wyjalowiona i nie ma w niej bakterii. A co do zbiornika to im mniejszy tym trudniejszy w utrzymaniu.

 31. Andzia

  Witam, zakładam akwarium 54l i chciałam wpuścić neonki
  Po zapoznaniu się z ich wymaganiami stwierdzam, że niestety nie mogę ich mieć
  Wodę mam średnio twardą pH 7,4
  Jaka obsada byłaby odpowiednia?
  Chciałabym rybki ławicowe i jakiś czyścicieli

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   U mnie w sieci woda ma PH ok. 8 i jest bardzo twarda. Chciałbym mieć taką wodę. Obecnie mam neonki. Myślę, że woda u Ciebie nie stanowi większego problemu. Na początku mi rybki trochę chorowały ale podstawa to podmieniać odpowiednią ilość wody. Jeżeli występuje problem to należy podmieniać mało wody ok. 10 max 15%. Rybkom bardziej szkodzi nagła zmiana parametrów wody niż to, że woda ma nie właściwe parametry. Trzeba też wiedzieć, że rybki najczęściej chorują z powodu stresu i osłabienia. Między innymi zmiana parametrów wody wywołuje stres.

  2. Wlodi13

   Ja dzielę hodowców rybek na dwie grupy:
   1) na tych co wpuszczają rybki do swojego zbiornika bez względu na to jakie warunki w nim panują i jakoś to będzie… będą pływać – fajnie, usną – kupię nowe,
   2) i na tych co do akwarystyki podchodzą bardziej w sposób profesjonalny, zapewniają rybkom warunki w jakich powinny pływać – zbliżonych do naturalnych w jakich żyją w swoim środowisku.
   Wierz mi Krzysztof że Twoje Neonki nie przetrwają więcej niż 1/3 swojego przewidywanego żywota.
   Zgodzę się z Tobą że rybki najbardziej nie lubią nagłej zmiany parametrów wody (szczególnie pH i temp.) z prostego względu – tracą natychmiast swoją odporność i dlatego chorują, w najgorszym przypadku padają. Natomiast przy nieodpowiednich warunkach (parametrach) tracą tą odporność powoli, dlatego silniejsze osobniki będą utrzymywały się przy życiu dłużej niż te mniej silne które zaczną chorować dużo wcześniej, sam podałeś tego najlepszy przykład. Jednak przy złych parametrach wody nigdy nie będą żyły tak długo jak przy zapewnieniu im optymalnych (prawidłowych) warunków. A stres to swoją drogą… wywołany nieodpowiednią obsadą, zbyt małym akwarium, przerybieniem, czyszczeniem zbiornika, podmianami wody, zmianami miejsca swojego pobytu czy też złymi warunkami wody, jest wiele czynników stresu.

  3. Lenasobiejestem

   Ja osobiście mam mniejsze pH ale uważam ze możesz trzymać neonki i kiryski pigmejki. Ja posiadam 12 neonek (bardzo małych – Ok 0,7mm) oraz 8 kiryskow pigmejek (1cm). Rybki dobrze się dogadują. Zdecydowanie polecam. ????

 32. Emilia

  Witam czy do akwarium 112l dobra będzie obsada : przeźroczka indyjska, brzanka sumatrzańska, neonki,mieczyk, danio różowe, małe glonojady. Jeżeli tak to w jakich ilościach. Może polecicie mi jakaś inna gromade taka żeby było kolorowo w akwarium.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Przy tylu gatunkach i optymalnej obsadzie dla każdego rodzaju potrzebowałabyś przynajmniej 200l akwarium, inaczej swoje 112l przerybisz aby zapewnić odpowiednie grupy (prawidłowe ilości) rybek. Dlatego musisz z czegoś zrezygnować – najlepiej z Brzanek, które w zbyt małej grupie (min. 8-10 szt.) i nie mając dość dużo wolnej przestrzeni do pływania, będą zaczepne wobec innych gatunków.
   Pozostałe rybki które wymieniłaś mogą być przy zachowaniu pewnych warunków. Neonki Innesa oraz Danio Różowe są rybami chłodnolubnymi, najlepiej będą się czuły przy temp. w zakresie 22-24°C, zatem utrzymanie 24°C będzie optymalne dla całej obsady, a 26-27°C powinno być tylko temp. okresową podczas upalnych dni letnich. Też zwróć uwagę na twardość ogólną wody GH, która dla komfortu (i prawidłowego rozwoju) wszystkich rybek powinna być w zakresie 10-12°dGH, czyli na przełomie miękka / średnio-twarda.
   Zawsze polecam do strefy dennej Kiryski (Spiżowe, Pstre), które są doskonałymi czyścicielami po opadającym, niezjedzonym pokarmie przez inne rybki i będziesz z nich miała większą pociechę niż z Glonojadów, ale sama zdecydujesz co wolisz.
   Zatem proponowana przeze mnie obsada to:
   – Mieczyk Hellera – 1 samiec + 2 samice,
   – Przeźroczka Indyjska – 6 szt.
   – Neon Innesa – 8 szt.
   – Danio Różowe – 6 szt.
   – Kiryski Pstre – 5-6 szt.
   Temperatura wody ~24°C, twardość GH=10-12°d.
   Powodzenia 🙂

  2. kuba

   Z mieczykami radze 2 samce i 2 samice ponieważ sam je trochę hoduje i jeżeli o młode chodzi to szybciej bendziesz mogła o nich myśleć przy 2 samcach i 2 samicach

  3. Amelia

   Z brzanek najlepiej zrezygnować. Mogą wykazać agresję. Jeśli nie chcesz mieć przerybionego akwarium najlepiej będzie wykluczyć jeszcze jeden gatunek lub ograniczyć ilość ryb .

  4. Amelia

   Proponowana obsada
   -Danio różowy 5-6szt.
   -kirysek spiżowy 3-4 szt.
   -neon innesa lub czerwony 5 szt.
   -mieczyk Hellera 4szt. 1samiec 3samice

 33. Dominika

  Czy aby na pewno neony mogą żyć tak długo?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ren,n

   W warunkach naturalnych nawet dłużej niż 10 lat, w domowych 6-7 lat to maks

 34. Alicja lisia duszyczka

  Mam 5 neonków i 5 danio weloniastych czy powinnam jeszcze ich dokupić??? Podobno są to ryby stadne. (jeśli w czymś się mylę to bądźcie wyrozumiali, jestem początkująca)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Zależy jak duże akwarium? i czy to cała obsada rybek, czy coś jeszcze?
   Faktycznie to rybki ławicowe, lepiej czują się w liczniejszych grupach.

 35. luna

  czy można je trzymać z danio pręgowanymi ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sabina

   Tak, u mnie są i mają się dobrze.

 36. Monika

  Cześć, mam akwarium 70 l chciałabym tylko obsadę neonków (zastanawiam sie nad simulans lub innesa). Ile max. sztuk mogę mieć w akwarium? Chciałabym stworzyć ładną, widoczną ławice. Sprzedawca mówił o 30 szt. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 12
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, decydując się na Neonki musisz zdawać sobie sprawę że są to rybki żyjące w miękkich wodach, jeśli nie będziesz w stanie uzyskać takich warunków, po prostu długo nie pożyją. Szczególnie Neonki Zielone gdzie oprócz wody miękkiej (GH: 1-8°d) wymagają jeszcze wody kwaśnej (3,0-6,5 pH). We większości kranówek w Polsce (za wyjątkiem gór) woda jest twarda (~20°dGH) i obojętna lub lekko zasadowa (7,0-7,8 pH), wówczas bez filtra RO się nie obędzie. Z kolei Neonki Innesa nie lubią zbyt ciepłej wody, najlepiej czują się w zakresie temp. 22-24°C, więc akwarium wtedy musi być usytuowane w dość chłodnym pomieszczeniu, same oświetlenie i praca filtra wew. podnosi temp. w akwarium o 1-2°C w stosunku do powietrza.
   Jeśli chodzi o ilość, mimo wszystko proponowałbym trochę mniejszą obsadę dla 70l, dla większych ławic potrzebna też jest odpowiednia dł. akwarium. Neonki Innesa są większe więc optymalnie byłoby 20 szt., Simulans ok. 25 szt.
   Koniecznie musisz sprawdzić parametry wody którą będziesz wlewać do akwarium: pH, GH (są do tego odpowiednie testy).
   Pozdrawiam.

  2. rrrrrrrw

   Większość sprzedawców taka właśnie jest, widzą kogoś kto niewiele się zna to wciskają co się da i ile się da. Jakby mieli wieloryba na stanie to też by wcisnęli mówiąc że spokojnie da radę. Na szczęście są takie strony jak ta…

  3. Wlodi13

   Zgadza się, a później wielkie rozczarowania… dlaczego rybki chorują, umierają…
   Jednak nikogo to nie usprawiedliwia od bezmyślnego kupowania rybek (my chcemy mieć w domu piękne akwarium, dla przedawcy jest to tylko biznes), są to stworzenia żyjące więc na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność aby im zapewnić prawidłowe warunki, jak każdemu innemu zwierzęciu. Z tym że mając w domu psa czy kota, kanarka, chomika… itd. powietrze do oddychania mają zapewnione przez naturę, w przypadku rybek odpowiednią hydrosferę do życia my musimy im stworzyć.
   Więc zanim ktokolwiek bierze się za akwarystykę, powinien nabyć choć to minimum wiedzy, jak się zakłada akwaria, co to jest dojrzewanie, co to są parametry wody, odpowiednie jej przygotowanie (uzdatnianie), wzbogacanie w mikroelementy, biotopy dla konkretnych rybek itp. Wszystkie te informacje w dzisiejszych czasach, w dobie internetu są w zasięgu na kliknięcie palca, wystarczy trochę poszukać, poczytać… nie wychodząc z domu. Mało kto pamięta, że kiedyś aby uzyskać takie informacje trzeba było chodzić po bibliotekach lub godzinami przesiadywać w czytelniach.
   Wystarczy trochę zaangażowania i chęci… a nie po prostu chlup rybkę do wody.

  4. UlaUlaśka

   Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić jakie masz pH i GH wody. Ja mam wodę średnio-twardą, lekko kwaśną. Skoro mam wodę średnio-twardą, warunki w moim zbiorniku dla neonów jest nieodpowiednie, ponieważ te rybki żyją w wodzie MIĘKKIEJ. Temp. w mojej wodzie wynosi 25 st. STALE, niedawno zainwestowałam w grzałkę z termostatem w wyniku posiadania samic bojownika. Siedemdziesiąt litrów i TRZYDZIEŚCI neonów? Ciut przesada. Zwróć uwagę też na związki organiczne, np. odchody, i inne zanieczyszczenia , które powodują zmiany twardości i pH wody. Radzę ci się jeszcze trochę nad tym zastanowić.
   Pozdrawiam.

  5. Wlodi13

   Ula, jeśli nie masz pojęcia na jakiś temat to lepiej publicznie się nie wypowiadaj, bo tylko ludzi wprowadzasz w błąd. Niby w jaki sposób związki organiczne mogą wpłynąć na pH lub GH wody? Odchody rybek, resztki pokarmu, oderwane cząstki roślinek mogą jedynie wpłynąć na poziom stężenia azotanów (oczywiście jeśli akwarium jest dojrzałe), a w przypadku niedojrzałego akwarium będziesz truć rybki uwalnianym podczas rozkładu tychże związków organicznych amoniakiem lub azotynami, dodam jeszcze że proces gnilny bardzo mocno pobiera tlen z wody.
   pH określa zawartość związków kwasowych (H+) lub zasadowych (OH-) a twardość ogólna GH określa poziom soli wapnia i magnezu, więc co wspólnego z tym mają „odchody i inne zanieczyszczenia”? Proszę trochę poczytać o tym, zrobić powtórkę z chemii, a nie wysnuwać błędnych hipotez.
   Jeszcze jedno… mam wodę średnio-twardą o twardości ogólnej 11°dGH, czy mogę trzymać Neony Innesa? oczywiście pytanie retoryczne 😉

  6. Monika

   Dzięki za informacje 🙂 pozdrawiam

  7. UlaUlaśka

   Skoro ty potrafisz tłumaczyć ludziom lepiej o neonach to zostań przyrodnikiem, wyjedź do Ameryki Południowej i obserwuj ryby. Człowiek nie jest maszyną idealną, bo tak naprawdę każdy z nas się kiedyś pomylił. Akurat neonki to nie ryby dla początkujących, mimo, że ja nie jestem początkującym, bo mam pojęcia o akwarystyce, a moje wiadomości dotyczące chemii cię nie interesują 🙂

  8. UlaUlaśka

   Skoro ty lepiej znasz się na neonach to zostań przyrodnikiem, wyjedź do Ameryki Południowej i tam obserwuj ryby. Człowiek nie jest, i nigdy nie będzie idealny. Neonki, tak szczerze powiem z mojego doświadczenia, nie są rybkami łatwymi w utrzymaniu w zbiorniku, tym bardziej nie dla początkujących. Jeden błąd nie oznacza, że nie mam pojęcia o akwarystyce, bo mam, tą przygodę zaczęłam kilkanaście lat temu w gimnazjum, a moja wiedza o chemii nie powinna ciebie interesować 🙂

  9. Wlodi13

   Nie muszę od razu wyjeżdżać do Ameryki Płd. aby obserwować tak piękne rybki jakimi są Neonki Innesa, wiele lat je hodowałem i mogłem im się przyglądać na co dzień. Chyba że zasponsorujesz mi bilet, chętnie wtedy sobie pozwiedzam jeśli już tak bardzo Ci na tym zależy…
   Akurat hodowla Neonków jest bardzo prosta, wystarczy tylko podstawowa wiedza na ich temat i sprzyjające ku temu warunki w domu, a będą pływały tak jak każde inne rybki.
   Osobiście Twoja wiedza z chemii w ogóle mnie nie interesuje, gdyż jest delikatnie mówiąc na poziomie kiepskim, a szkoda bo bardzo pomaga w akwarystyce. Bardziej interesują mnie bzdury które wypisujesz, a jeszcze gotów jest ktoś niedoświadczony w nie uwierzyć.

  10. UlaUlaśka

   Dobrze, już więcej nie będę wypowiadała ,,bzdur”, przez które ci niedoświadczeni są niezadowoleni..
   Przeszkadza ci to, rozumiem, ja też czasami nie wiem co wypisuję na tego typu serwisach, a bilet do Ameryki Południowej mogę ci śmiało kupić, kwestia czy ci się chce, czy nie chce.. 😉

  11. Wlodi13

   i to pewnie w jedną stronę, aby się mnie pozbyć i żebym nie wrócił do Polski 🙂
   …zostanę sobie tam, będę przyrodniczył z rybkami, muszę sobie tylko sprawić sprzęt do nurkowania 😉

  12. UlaUlaśka

   A dlaczego akurat w jedną? Przecież nie jestem potworem, spokojnie, wrócisz do Polski, a jeśli chciałbyś zostać w gronie ryb to nie ma problemu 🙂 Tak czy owak, jeśli zdecydujesz się na stały pobyt, nie ma problemu, bilet będzie tańszy.

 37. UlaUlaśka

  Witam,
  Ostatnio zauważyłam u swoich neonów ospę. Całe 4 neony, było ich 5, zdechły z powodu choroby…Jednak udało mi się unicestwić źródło Ichtioftiriozy. Wyleczyłam gupika domowymi sposobami, które jak zawsze nie zawiodły.
  Rozgrzana woda do 31-32 stopni i ćwierć łyżki soli kuchennej pomogły to świństwo zabić. Podejrzewam, że to właśnie od gupiczki się wszystko zaczęło. No cóż, trzeba liczyć się ze stratami i przede wszystkim ponownie dokupić stadko rybek.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Co do soli to musi być niejodowana. Z temperaturą 32 trzeba uważać, żeby nie zabić przy okazji rybek. Ja polecam zieleń firmy Zoolek. Kiedyś u mamy w akwarium przypadkowo zauważyłem ospę w zaawansowanym stadium. Szybkie zastosowanie leku uratowało niemal wszystkie ryby, zdechły tylko 3 bystrzyki czarne, które już były całe białe od kropek.Reszta rybek wyzdrowiała i do dzisiaj pięknie pływa.

  2. Wlodi13

   Cześć.
   Kuracja solą w przypadku chorych Neonków Innesa nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, a jeszcze podniesienie temp. wody do ponad 30°C jest dla tych rybek zabójcze, więc z pewnością nie padły one z powodu kulorzęska a w wyniku zbyt wysokiej temp. Pasożyt ten jest stosunkowo łatwy do pokonania o ile w miarę wcześnie rozpocznie się leczenie, szybka diagnoza i natychmiastowe podanie lekarstwa (np. Ichtio, CMF) daje 100% skuteczność. Przy czym kuracja powinna trwać przynajmniej 12 dni (co 3 dni podmiany wody i aplikowanie lekarstwa) aby mieć pewność że nowo wylęgające się pasożyty też zostaną unicestwione, jednak w przypadku Neonków Innesa temp. 27-28°C nie więcej, gdyż one bardzo źle znoszą temp. powyżej 27°C.

  3. UlaUlaśka

   Rozumiem. Postaram się kierować twoimi radami. Co do temp. masz rację, bo sama nie byłam pewna je w tej temp. trzymać, ale męczyły się w tej chorobie, już nawet ledwo pływały, dobrze, że już się nie męczą i są w tzw. ,,Rybim Niebie”
   Dziękuję za pomoc
   Pozdrawiam

 38. Kamilek

  Mam taką obsada i moje pytanie czy jest dobra
  9x neon inessa
  9x rozbora klinowa
  10x gupik pawie oczko
  3x zbrojnik (zwyczajny) na rzie są małe ok 3 cm
  Akwarium 120L temp w akwa ok 25 stopni

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Może być, pod warunkiem że będziesz miał w akwarium wodę średnio twardą, czyli utrzymywał twardość ogólną GH na poziomie 10-12°d. Korzystniej też będzie jeśli obniżysz trochę temp., najlepiej aby była w zakresie 23-24°C.

 39. Kamil

  Proszę redakcję o poprawienie twardości, w której mogą żyć Neony Innesa. Powinno być 1-12 dGH, a nie 5-20 dGH.

  20? Naprawdę? To woda dobra dla Gupików a nie dla Neonów. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

  pH to optymalnie 6-7, a temperatura 22-24 stopnie.

  To czy ryba żyje w dobrych warunkach czy wegetuje w skrajnych to ogromna różnica. Już kiedyś o to apelowałem i nadal nic nie zostało poprawione.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy za zwrócenie uwagi, jednak prosimy o nie prowadzenie rozmów samemu ze sobą, symulując rozmowę dwóch osób 🙂

   Błąd poprawiliśmy jednak uważamy, że nie jest to tak drastyczny błąd, a nieco wyższa twardość jest dopuszczalna. Ryby w takiej wodzie również są aktywne, pokazują naturalne zachowania i nie mają problemu z przyjmowaniem pokarmu. Nie będą się jednak czuły na tyle komfortowo aby przystąpić do tarła. W sklepach/źródłach ryby te często trzymane są w jeszcze wyższych twardościach.

   Nie jesteśmy zwolennikami popadania w skrajności. Kierując się np. fishbase, powinniśmy podać twardość w przedziale 1-2.

   Kupując ryby w sklepie dbajmy przede wszystkim o jakość/czystość wody i jej stabilne parametry (zbliżone do naturalnych) oraz zapewnienie rybom jak największej ilości miejsca do pływania. Akwarium nigdy nie odda w 100% ich naturalnego środowiska.

  2. Kamil

   Nie prowadziłem rozmowy sam ze sobą, po prostu ktoś mi nieznajomy mnie poparł, co mnie w sumie nie dziwi. Faktem jest, że ryby w sklepowych zbiornikach pływają w złych parametrach ale to jest tymczasowe. Ryby w skrajnych warunkach nawet jeśli na pozór zachowują się normalnie, to często nie żyją tak długo, jak mogłyby żyć. Chodzi mi wyłącznie o to, żeby osoby sugerujące się niniejszą stroną mieli pojęcie jakie parametry OPTYMALNIE powinni rybom zapewnić. A tak, jak ktoś przeczyta że max 20, to pomyśli że 25 nie zaszkodzi aż tak bardzo i wtedy popadamy w skrajności. Na forach to często poruszany temat i niestety dość często ta strona, choć fajnie opisana, jest oceniana jako nierzetelna, a szkoda. Stąd moja interwencja i dziękuję za poprawienie tego błędu. Pozdrawiam

 40. michal

  Czy 2 molinezje 10 neonek (5 inne są 5 diamentowych) 2 brzanki mszyste i 2 sumiki szkliste to dobre ryby nie wiem nie znam się a ryby dostałem w spadku

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Mila

   Dobre dobre tylko zależy jakie masz akwarium

  2. nie wiem narazie są w przejściowym jakie polecasz? a i chcialem im dokupić jakąś rybkę np płaskobok może być?

   Nie wiem narazie są w przejściowym akwarium , jakie będzie ok? biorąc pod uwagę ze chciałem dokupić do nich plaskoboka będzie dobrze czy raczej odradzasz go?

  3. Mila

   polecam ci akwarium 250 l bo Płaskobok i bocja mszysta duża rośnie

  4. Mila

   Płaskobok może być to duą ale łągodna rybka

  5. Mila

   mam nadzieje że pomogłem

  6. UlaUlaśka

   Te dwie ryby rosną duże. Uważam, że baniak o pojemności 200-250 litrów będzie odpowiedni.

  7. Dominika

   Sumiki szkliate- za mało. Musi być min. 6.

 41. Justyna

  W moim akwarium pływa sześć neonek – indywidualistów. W stadku pływają tylko gdy w akwarium coś jest nie tak – filtr się zapcha albo temperatura im nie odpowiada (za ciepło w upały). Na co dzień każda rybka pływa osobno a czasami wręcz przeganiają się gdy jedna podpłynie do drugiej. Czy to jest normalne? A może powinnam się martwić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aru

   Jest ich za mało. By układały się w prawdziwą ławicę, potrzebna jest duża ilość sztuk – zależy jakie masz akwarium, aczkolwiek to nie kiryski tylko małe neonki, 5 sztuk to jak na receptę. W akwa 54l. możnaby mieć spokojnie sztuk 10-12, w ok. 100l 15-20 w zależności od ilości innych ryb w akwarium. Wtedy układają się w stadko.

  2. Dominika

   Nie do końca zgadzam się z tą teorią. Owszem, powinno być ich więcej, ale ja w 100l mam 15 sztuk i zachowywują się podobnie.

 42. Michu

  Chce założyć akwarium 112l, czy taka obsada będzie dobra? 9 gupików, 15 neonów, 8 mieczyków,
  3 małe glonojady, 3 otoski, piskorek, 6 danio pręg, 2 kiryski pstre, 2 kiryski albinosy, 2 kiryski spiżowe,
  2 kiryski panda. Z góry dziękuje. 😉

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Tak ta obsada będzie super. Sam bym.lepszej nie wymyslil majac za zadanie totalne pomieszanie ryb pod względem wszelkich wymogow. Zegnam w ostatnim moim komentarzu na tej stronie gdzie szerzy się totalny kretynizm w komentarzach.

  2. Michu

   OK tylko się tak nie unoś zmienie plany, ale jak sam zaznaczyłeś na tej stronie występuje kretynizm pomyśl że pisząc to na tej stronie podkreślasz że sam jesteś kretynem.

  3. rrrrrw

   Panowie, trochę kultury, to nie fejsbuk ani wiocha.pl 😛
   A Ty Michu nie dziw się irytacji bo nie dość, że znęcasz się nad rybami to jeszcze zamiast podziękować za rady mądrzejszych to podskakujesz. To co zaproponowałeś to już nawet nie jest zupa rybna, to zlewki wszystkich zup świata i to dawno po terminie przydatności do spożycia…

  4. Ramka

   Tu się nie ma co unosić, tu trzeba uczyć młodych stażem akwarystów.
   Taka obsada jest bardzo często proponowana przez nieetycznych sprzedawców w zoologach, a początkujący akwamaniak nie ma skąd wiedzieć, że to złe – na spokojnie tłumaczyć i uczyć, że trzeba postępować inaczej „niż pan w sklepie powiedział”.
   Poczytaj więcej o tych rybkach, najlepiej na profesjonalnych forum w necie. Jest kilka. Od razu podpowiem, że np. gupików/mieczyków nie trzyma się z neonami, za to neony można trzymać z otoskami.

 43. Kasia

  Miałam 4 neonki 2 większe i 2 mniejsze z czego jedna zdechła jakieś 3 dni temu, wyłowiłam ja. A dzisiaj patrzę i jest ich znów 4 z czego jedna duża, 2 średnie i jedna mała skąd ona sie wzięła?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. aro

   Bocian przyniósł????????????????

 44. marcin200l

  Często jest dla mnie to żałosne >te pytania o obsadę akwarium.Radzenie się innych.POCZYTAJCIE O RYBACH I BEDZIECIE WIEDZIEĆ..pisze tu że Neon może byc z pielegnicca ramireza.i moze a jakiś idiota pisze że ramireza 26stopni a neon 24//W akwarium nigdy ryba nie zrobimny idealnych warunkow są one rozmnażane przeważnie na mniejscu i sa przyzwyczajone do delikatnie innych warunkow.Umnie jakoś Neon od dwuch lat żyje w 25-29stopni i nic sie nie dzieje ..WIEC NIE PRZESADZAJMY.nie dajmy sie zwariowac ..przestrzegajmy podstawowych zagadnięć akwarystyki ale bez przesady/

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Powiem ci tak. Trochę racji masz odnośnie tych warunków ale ta strona powstała po to żeby doradzić początkującym akwarystom. I staraj się nie popełniać błędów ortograficznych. 😀

  2. Marc

   Neon moze byc z ramirezami ale nie neon Innesa tylko simulans. Nawet czerwony już nie zbyt. Neony Innesa powinny żyć w temp 22-23 okresowo moga miec do 26-27 ale wtedy już widać po ich zachowaniu ze cos jest nie tak. Ramirezy to ryby cieplolubne i optimum dla nich to ok 27-28 min 26 zeby zdrowo sie chwały. Oczywiście będą imbecyle trzymający je razem bo co tam u kogoś innesy zyja w 27 to czemu nie u mnie. Tylko potem okazuje się ze żyją o połowę krocej ale co mi tam kupi sie nowe. Jeszcze dodatkowo mocne światło no bo akwarium ma pieknie wyglądać a że to ryby z BW i powinny miec półmrok to co tam hitlerowcy tez na przesłuchaniach ludziom w oczy świecili, nie? A i jeszcze pan w sklepie powiedzial że u niego wszystkie żyją w kranowce twardej i zasadowej to czemu mialbym se jeszcze filtr RO kupować i czesc wody przez torf przypuszczać aby ph obniżyć, przecież to tyle roboty. Tylko co taki delikwent z takim podejsciem by powiedział jak by to jego tak traktowano? Oj byłoby lamentu i psioczenia a i o jakieś organizacje praw czlowieka by się zahaczylo tylko z rybami jest inaczej, one glosu nie mają.
   Przykro mi ale nie moge sluchac jak ktos chrzani od rzeczy i jeszcze sam się usprawiedliwia ze przecież nie stworzy się wszystkim rybom idealnych warunków. Pewnie ze nie dlatego w akwarium nie trzyma się wszystkich tylko takie, ktore maja bardzo zbliżone wymagania, a wówczas można im stworzyć prawie idealne warunki, tylko trzeba chciec i miec szacunek dla nich bo to żywe stworzenia, a nie byc ignorantem.
   Sam w jednym akwarium mam Innesy i obserwuje ich zachowanie kiedy mają 22,5C i kiedy w lato temp w czasie upałów podchodzi do 26-27 – to już nie te ryby – plochliwe, pochowane choć oczywiście trzymane w akwarium BW a nie roslinniaku HT.

 45. Monika

  Witam, w domu mam akwarium 40l i zastanawiam się nad kupnem 6 neonek. Czy rybki dobrze by się czuły czy akwarium powinno być większe ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. marcin200l

   po co wu gule zakładać takie malutkie akwarium..Minimum to 60l.wez zainwestuj 300-400 zł kup już cos w miarę porządnego aby miało wyglod.i aby można było coś tam trzymać

  2. Warmi

   Monia jesli nie planujesz trzymac w tym akwarium innych rybek to jak najbardziej 6 szt. neona Innesa bedzie czulo sie tam dobrze.. choc wieksze akwarium=wieksza lawica=bezpieczenstwo=piekno dla oka 🙂
   Ps. Przed zalozeniem zbiornika koniecznie przeczytaj (wygogluj) temat „cykl azotowy w akwarium”. Inaczej czekaja Cie smutne rozczarowania na samym statcie.
   Powodzenia 🙂

  3. PapuziaxD

   Do: marcin200l
   Szczycisz się,że masz akwarium 200l a tak na prawdę to to jest malutko, cyt. „Po co WU GULE (radzę zainwestować w słownik) zakładać takie malutkie akwarium. Mówisz innym, że mają małe akwaria a sam nie masz dużego. Może Monika chce mieć takie i jej się takie podoba? Albo po prostu chwilowo jej nie stać na większe? Nie pouczaj innych skoro sam nie jesteś jakimś wielkim akwarystą (o ile oczywiście to malutkie 200l to twoje jedyne akwa). I takie małe akwarium też może mieć „wyglod” (z polskiego to chyba najlepszy nie byłeś). A już do Moniki to popieram wypowiedź Warmi, jak dla mnie jeśli się uprzesz i byś chciała mieć coś do czyszczenia to by tam kilka otosków mogło być. Pozdro 🙂

 46. Adam

  Witam, czy neonki można trzymać z Molinezjami ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Tak można

  2. Marc

   Można bo prawo jeszcze nie zabrania. Chyba tylko pod tym wzgledem.
   Piszesz bzdury a ktoś tego posłucha. Nie zapytales nawet jakie neony. Moze Innesy i przy okazji ugotuje je w temp molinezji ktora lubi cieplo 26-28, ale niezaleznie jakie neony to one potrzebuja wody kwaśnej pH 6,0-6,8 i miekkiej gh 15 i nawet nieco slonawej. Jak więc trzymac je razem?

 47. Wiktor

  Witam Zastanawiam się nad kupnem większego akwarium 240l. chciałbym dobrać taką obsadę: 20 neonów innesa 3 kosiarek 5 kirysków spiżowych 5 kirysków pstryk 3 zbrojniki niebieskie 1 bojownik syjamski 4 pielęgniczki ramireza i ewentualnie otoski. Czy taka obsada będzie odpowiednia? Proszę o szybką odpowiedz 😀

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Aha i jeszcze jedno pytanie. Czy krewetki Orange można trzymać z tymi rybkami? Wiem że się nie powinno, ale u wielu osób już je widziałem. Wiem że o wiele się wypytuje ale jestem jeszcze początkującym akwarystą i nie wiele jeszcze wiem dlatego bardzo często odwiedzam tą stronę. dziękuję za uwagę

  2. Warmi

   Wszystko zalezy od parametrow w Twoim akwa i tego jaki bedziesz mial sprzet w baniaku. Jaka filtracja, podloze, osw itd.
   Nie mozna udzielic odpowiedzi bez tych podstawowych wiadomosci. Obsade odbierasz do akwarium i wody jaka dysponujesz.

 48. Adrianna

  Taka sytuacja. Dokupilam 3 neonki do stadka, dwa szybko dolaczyly do grupy a trzeci gdzie? Przy filtrze. Nie ma sily plywac i walczyc z nurtem. Doslownie rybka doklejona jak jakis paproch. Wylaczylam i opadla swobodnie. Przenioslam do szpitalika, trzymam bez filtra tylko co jakis czas uruchamiam na chwile. Nie wiem jak ten w zoologiku ja odlawial ze jest taka poturbowana. Pytanie tylko czy wyzdrowieje?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. koksiu

   Mi tak samo bocja wspaniała zdechła że ta co ją odławiała uszkodziła ją, co do neonka to kup napowietrzacz który stoi obok akwarium np.Aquael OXYBOOST PLUS lub Aquael OXYPRO nie wiem czy wyzdrowieja ale przynajmniej kup takiego typu napowietrzacz za ok.20-100zł.

  2. Marc

   A po co napowietrzacz? Żeby kasę wydać? Chyba tylko po to aby bąbelki leciały. Bo nie po to aby ryby tlen miały w wodzie. Należy zadbać o odpowiedni ruch tafli wody np. poprzez zastosowanie deszczowni lub innego odpowiednio ustawionego wylotu z filtra a nie przez kupienie dotleniacza-napowietrza 🙂

  3. Wlodi13

   Napowietrzacz nie służy bezpośrednio do natleniania wody lecz do ułatwienia tego procesu, otóż te bąbelki rozbijają dwutlenek-węgla gromadzący się jako cieniutka warstwa na powierzchni tafli wody (z prostej przyczyny – jest cięższy od powietrza), rozbijają też florę bakteryjną tworzącą się tuż pod powierzchnią, pomijając fakt że wprowadzają dodatkowo w ruch wodę akwariową. Wiadomo że filtr wykonuje większość tej pracy a z deszczownią to już na maxa. Ja mam filtr (deszczownię), napowietrzacz także a to z dodatkowych względów, dodaje to uroku kiedy wieczorem przy zapalonym świetle akwarium wygląda jak z bajki, a też pociecha kiedy rybki bawią się tymi bąbelkami, a wymiękam kiedy kirysek opiera sobie ogonek na kamieniu napowietrzacza i robi sobie hydromasaż (lubi to łaskotanie) …więc czy kupno napowietrzacza to pieniądze wyrzucone w błoto?

  4. koksiu

   Wiem że napowietrzacz jest gorszy od filtra ale co zrobić gdy w zoologicznym sprzedają za 40zł szajskie jednorazowe filtry chińskie, to lepiej kupić napowietrzacz oxypro z aquaela za 15 zł niż dopłacać i mieć jednorazową chińszczyzne, jak profesjonalny sklep zoologiczny znajduje się 80 kilosów ode mnie. Przez tą sprawę zapomniałem dodać żebyś Adrianna kupiła roślinki najlepiej rogatka lub moczarka.

 49. Bartek

  Czy neonki innesa mogą żyć razem z krewetkami red cherry.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. tomek

   Mam 4 neonki 6 espei i redki ciągle mam młode krewetki nie zauważyłem żeby neonki
   Na nie polowały daj marchew ugotowaną to się redki ładnie wybarwią

  2. Michal

   Mogą z tym że mogą pokusić się na małą krewetkę. Jednak krewetki są sprytne i przy dobrych warunkach nie zauważysz strat.

 50. Tobiasz

  Witam,
  mam pytanie czy mogę trzymać 10 neonów innesa, 2 prętniki karłowate i 5 kirysków pstry w akwarium 60l? Jeśli nie to co mam zmienić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Prętniki troche nie bardzo bo potrzebują optymalniej temp wyższej niż optimum dla Neonów Innesa czy kirysków. Dla tych 23*C na stałe, a pretnik potzrebuje tak z 25*C. Niby nie wiele, ale Innesom nie powinno się dawac więcej niż niecałe 24*C bo w 24+ będą cięgle pobudzone i to im na zdrowie nie wyjdzie na dłuższą metę (co innego okresowe podniesienie np w okresie tarła), za to pretnikowi w 23-24 będzie troche za zimno. więc nijak to dopasować pod warunkiem że interesuje cię stworzenie optymalnych warunków, a nie takich aby nie zdechły od razu… i będzie git.
   Krótko mówiąc Neony i kiryski bez prętników w temp 23*C i oczywiście nie w twardej i zasadowej kranówce, bo wybrałeś sobie ryby wód miękkich i kwaśnych, zdajesz sobie z tego sprawę? Czyli jeśli masz twarda i zasadowa kranówkę, a nie jakąś wode miekka ze studni to potrzebujesz filtra RO (niewielki koszt ok 100-120zł)

 51. Patryk

  Witam,
  mam pytanie odnośnie obsady do akwarium 126l lub 140l (jeszcze nie kupione). Czy poniższa obsada nada się do tego akwa? Czy nie jest za małe? Czy rybki nie będą wobec siebie agresywne? Co mógłbym jeszcze zmienić? (Jestem początkującym akwarystą):
  – 6x kiryski pstre
  – 10x neonki innesa
  – 2x pielęgniczki ramireza
  – 8x fantomy czerwone (ewentualnie czarne)
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź! 🙂

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Marc

   Fantom to jezeli juz to czerwony bo nieco nizszej temp wymaga niz czarny ale tu pewnosci nie mam na 100%. Natomiast Ramirezki juz nie bo zakladajac ze dopasujesz temp do pozostalej obsady czyli optymalnie 23C to dla Ramirez min 26 najlepiej 26-28. Ponizej 26 Ramirezy będą łatwo zapadać na choroby – to ryby cieplolubne. Za to Neony Innesa przy 24+y juz staja się pobudzone – to temp tarła, wiec nie należy trzymać ich pow 23 przez dłuższy czas. Tak więc obsada bez Ramirez OK (zakładając ze dla Fantoma 23 nie będzie za malo, ale raczej niestety mało). Oczywiście to wszystko to ryby wód miękkich i kwaśnych, więc jesli chcesz je trzymać to nie w twardej i zasadowej kranowce. Potrzebny RO będzie – koszt rzędu 100zl. Jezeli dopiero będziesz zakładać akwarium to pamietaj o okresie dojrzewania przed wpuszczeniem pierwszych ryb i to nie wszystkich na raz!!!. PS. Oczywiscie w sklepie powiedzą ci ze mogą byc w kranowce i mogą byc te wszystkie w 25 C – dla nich wszystko ze wszystkim i we wszystkim może być byle by sprzedali. Tylko od ciebie będzie zależało czy założysz dobre akwarium czy mieszanke przysparzajaca tobie kłopotów. Koniecznie poczytaj o cyklu azotowym w akwarium i o samym zakladaniu akwarium oraz daj dobra filtracje: do takiego akwarium koniecznie filtr zewnętrzny kubełkowy do filtracji biologicznej plus wewnetrzny do filtracji mechanicznej – wtedy wszystko będzie hulac

  2. Marc

   Patryk, jak chcesz kilka wskazówek jak zrobić wszystko dobrze od początku przy zakładaniu akwarium to załóż pocztę i podaj tu publicznie maila to ci napiszę trochę informacji bo tu zaśmiecać nie będę, bo to nie w temacie by było.

  3. Patryk

   Marc bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂
   Czy poleciłbyś jakieś większe rybki (zamiast tych ramirez, najlepiej w ilości 2-3) i ławicowe (zamiast fantomów) do tego stadka? Co do parametrów, konieczne są chemikalia czy wystarczą jakieś naturalne środki?

  4. Marc

   Patryk załóż jakiegoś maila tak do podania go tu zebym miał kontakt to ci pomogę… Co do obsady to ja bym nie szedł w Innesy i im odpowiadające temp bo w lato jesli nie msz klimy to pod 30C ci woda może podjechać 🙂 Zamiast Innesow może Neony czerwone i Ramirezy i tu masz już temp 26-27C – coś w tym kierunku… Do spr parametrow wody są testy ale też trzeba wiedzieć jakie kupic, co do samej wody w kranie to ph i twardosc ze strony wodociągów. Do zbicia ph do obojetnego i twardości praktycznie do zera to filtr RO i dodatkowo można ją zakwasic…

 52. Kinga

  Mam 6 neonek znaczy miałam … dzisiaj jedna zniknęła możliwe, że inne je zjadły? Ale nie ma po niej śladu nie wyskoczyła bo mam pokrywę. Do tego reszta jest biała co się dzieje!?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Letar

   Białe są zawsze z rana gdy w nocy nie ma światła, lub gdy się boją (np. przy podmianie wody.) Później odzyskują kolor 🙂

  2. Ola

   Ale tak całkiem białe czy bardzo jasne bo jak bardzo jasne to może jakaś choroba albo zbyt małe natlenienie wody albo są zestresowane masz jeszcze jakieś ryby lub inne stworzenia w akwarium?

 53. szymon

  witam mam pytanie bo zamierzam kupić akwarium dł 80 cm szer 20cm wys 35 cm pojemność około 56 l. Chciałbym mieć w nim neonki i chciałbym wiedzieć na jaką ilość rybek mogę sobie pozwolić przy takiej wielkości akwarium. Czy ktoś byłby mi w stanie doradzić co muszę kupić do akwarium filtry itp itd jestem całkowicie początkujący pozdrawiam szymek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anna

   Myślę że na ten litraż ok. 10 neonków. Oczywiście zależy to też od tego jakie ryby oprócz neonów chciałbyś mieć…

 54. Rybnik

  Ja mam w akwarium 15 neonów, 3 glonojady, 5 mięczaków, 18 danio i 3 kirysów

  Akwarium ma 180L, normalna temp. 26 stopni

  Neony mają szarą barwę i słabo błyszczą.
  Kalcium nie działa, co robić

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   A jakie masz pH wody, może zbyt zasadowa i za twarda?

 55. Rybak

  Czy wszystkie neonki (tj. Czerwone, Zielone, Innesa i Czarne) Będą się ze sobą trzymać i razem pływać? Bo mam zamiar kupić po 3/4 z każdego gatunku…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   tak 😉

 56. wasyl

  kupiłem 20 szt w auchanie 22.X — dzis jest sylwester i padły wszystkie po kolei 🙁
  powyskakiwały na nich jakieś kropki i naloty straciły kolor i padły ….akwarium duże 400 litrów …woda świeża po zmianie filtrowana 14 dni ….temp 24 st w środku ino dwa glonojady i te neonki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Jak białe kropki to na bank rybia ospa. Czemu wszystkie padły? Pewnie przez ospę ale też pewnie zmiana warunków, stres no i ciekawe czy zapewniłeś im odp parametry wody. Może była zasadowa i zbyt twarda a nic nie piszesz czy w ogóle podjąłeś leczenie ospy. Od kiedy akwarium było czy przypadkiem nie nowe i nie zdążyło dojrzeć przed wpuszczeniem ryb???

 57. Joorny

  Zakupiłem kilka dni temu 7 neonów Innesa. Dzisiaj zauważyłem że jeden ma na boku taką białą odstającą krostkę. Może mi ktoś powiedzieć co to jest?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Felix

   Może to być rybia ospa, poczytaj sobie o tej chorobie

 58. Julka

  Witam,
  Chciałabym założyć akwarium. Mój znajomy udostępni mi swój stary zbiornik, 40 l, krawędź dł. 40 cm. W związku z tym mam pytanko: czy mogłabym trzymać w takim grupę np. 6 neonków czy należy poszukać innych ryb albo innego zbiornika? Czy z rybami jest tak, że jak na 10 osobników jest krawędź 60 cm to na sześć 36 cm albo coś koło tego? Bo ja to początkująca w tym temacie :/

  Odpowiedzi: 13
  Odpowiedz
  1. Mariusz

   40 l to spore akwarium, nie patrz na te 60cm. Jak nie dasz za dużo rybek to 6 może być, możesz wpuścić 4 i też będzie dobrze.

  2. Marc

   Julka nie sluchaj tego co ci Mariusz napisał. O ile w 40tce pdzy dobrej filtracji i mając pojęcie o akwarystyce można pokusić się o trzymanie Innesow, choć nie będzie im tam dobrze to już 4 sztuki to totalna ignorancja.

  3. Julka

   Dzięki wielkie, Marc 😉 widać będę musiała zastanowić się nad inną rybką, jak możesz mi coś poradzić, to byłabym wdzięczna 🙂 mam do tego akwarium filtr kubełkowy, którego kiedyś używali w 80l, ale u mnie w tej 40-stce i tak chodzi na pełnych obrotach… akwarium jest małe i po prostu nie wiem, co tam wsadzić… :/

  4. Malina

   Ja mam 40 litrowe akwarium i trzymam 10 neonów i 10 danio. Są piękne i zdrowe. Pozdrawiam

  5. Marc

   Julka, w takim akwarium to tak naprawdę malutkie rybki, żeby czuły się dobrze. Z pewnością nie 10 neonów i 10 danio bo to będzie wszystko pięknie i zdrowo do czasu… zamiast Innesow, jeśli chcesz coś innego pomyśl nad Razborkami Espei albo np. Danio Erythromicron. Takich możesz mieć 10-12 szt oczywiście jednych nie z obu gatunków. I wtedy dobra filtracja, co tydz podmiany 30% wody i oczywiście dojrzałe akwarium.

  6. Julka

   Jejku, dziękuję Ci bardzo, Marc… Akwarium już swoje odstało i nawet zdążyło trochę glonami zarosnąć, więc nie wiem teraz, czy to zwalczać chemią, czy jakimś domowym sposobem… Myślałam nad kupnem otosków, ale nasunęły mi się te same wątpliwości, co do neonów innesa… Myślałam też nad neonami zielonymi, na tej stronie jest napisane, że nie potrzebują aż tak dużo przestrzeni, jak innesa, co myślisz o takim rozwiązaniu??

  7. Marc

   Jest jeszcze taka kwestia że te maluchy o ktorych piszemy lubią wodę lekko kwasną a ty w kranie masz pewnie ph ok 7.5 ? Pożyją w takiej ale mogą byc bardziej podatne na choroby. Na to nałożą się slabe warunki co do wielkości akwa i mogą być problemy… sprawdź czy te niebieskie (zielone) nie potrzebują bardziej miękkiej wody niż Innesa. Ja bym jeszcze pomyślał nad innym rozwiązaniem: jeden samiec bojownika wsp + 2-3 samice 🙂 i to wszystko. Do tego sporo roślinek i kilka kryjowek…

  8. Julka

   Noo, moje akwarium jest obsadzone dość gęsto… I na środku jest walnięty wielki korzeń 🙂 A wodę i tak, i tak muszę zakwasić trochę bo nawet dla tych otosków czy coś… 6,5 pH starczy chyba? 🙂 Marc, jesteś chodzącą akwarystyczną encyklopedią, dzięki ;3

  9. Marc

   Nie jestem żadna encyklopedią i nie mam wiele wiedzy w porównaniu z innymi, których mogłem poznać… Przemyśl kwestię bojowników 1 samiec + 2 lub 3 samice. To piękne rybki i w takim akwarium by mogły być. Jak chcesz zakwaszać wodę, to nie takie proste 🙂 CO2 nie dozujesz pewnie. Ja bym poszedł w te bojowniki…

  10. Julka

   Gdzieś czytałam, że szyszką można zakwasić… Można? Jodłową chyba…

  11. Marc

   Na temat zbijania pH nie będę się wypowiadał bo nigdy tego nie robiłem, ale żeby cokolwiek w tym temacie wiedzieć to musisz mieć dokładne wyniki (z testow kropelkowych nigdy paskowych !!!) pH, kH i dK dopiero wtedy możesz określić czy w ogóle jesteś w stanie zbić pH, ale jesli nawet to szyszkami nie zbijesz z 7,5 do lekko poniżej 7,0 nie mówię już o 6,5 ! Nie na szans. Jedynie w sprzyjajacej twardosci zostaje ci armatka torfowa ale to tylko tyle co wiem ogólnie, doswiadzenia nie mam 🙁

  12. Marc

   Sorki pisałem to z telefonu i jest oczywiście błąd, testy to PH, KH i oczywiście GH (a nie jakieś DK, jak mi wyszło 🙂 )

  13. Rafl

   Wodę można zakwaszać szyszkami olchy. Nie można przesadzać bo woda nie miesza się wtedy z tlenem i koniec z rybami.

 59. Karolina

  Witam, posiadam akwarium 54l, w którym znajdują się moje neonki, 10 sztuk. Zauważyłam na nich nalot? białe kropeczki? i nie wiem co to jest? Może ktoś zna odpowiedz. Czekam z niecierpliwością.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Jacek

   Być może to ospa 🙁

  2. Piotr

   Witam. Taki symptom który opisujesz to rybia ospa.
   Neonki są delikatnymi rybkami może Ci trochę ich usnąć czego Tobie nie życzę.
   link to rybyakwariowe.eu
   Powodzenia życzę

  3. Akwamaniaczka

   To pewnie rybia ospa.Przeczytaj o niej w dziale „choroby ryb akwariowych”. Tam są zawarte przyczyny, objawy, zwalczanie itp.
   Pozdrawiam.

 60. Maciej

  Moje neonki w temperaturze 25 stopni leżą na dnie, w temperaturze 28 stopni zasuwają po akwarium w środkowej części, bardzo ładnie – ławicą.. Czy to norma? Podobno nie lubią tak wysokich temperatur?

  Odpowiedz
 61. Ola

  Witam!
  2 dni temu kupiłam na początek 10 neonków. Następnego dnia zauważyłam, że jedna rybka miejscowo się odbarwia. Tego samego dnia zdechła. W zoologu tam gdzie je kupiłam kazali mi kopić omniforte sery. Zastosowałam i z samego rana jedna rybka pływała brzuchem do góry. Oczywiście wszystkie chore odławiam. Teraz zostały tylko trzy na razie bez objawów

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   A przypadkiem nie wrzuciłaś ryb do świeżo założonego zbiornika?

  2. Ola

   Akwarium bez ryb pracowało 2 tygodnie.

 62. Ula

  Piotr może i masz racje ale ja wiem swoje gdyby jakaś ryba w moim akwarium czuła by się źle to by już dawno zdechła więc tak, powinieneś trochę poprawić swój komentarz ponieważ trochę się z nim nie zgadzam, zacznijmy od mojego kiryska po pierwsze. Mój kirysek i w ogóle moje inne rybki jeszcze nigdy nie zachorowały i nie zdechły z powodu tego, że są stadne i muszą żyć w ławicy.No niestety to nie jest szczurek domowy żeby zdechł z powodu tego,że nie ma przyjaciela a z resztą przyzwyczaił się już do innych akwariowych mieszkańców mojego akwarium. Po drugie razbory – miałam 10 sztuk ale jedna najmniejsza razborka zdechła ale nie dokupywałam jeszcze jednej więc mam teraz 9.Po trzecie neonki. W encyklopediach a nawet na niektórych blogach napisano, że neonki min. 6 sztuk a nie 10, co do temperatury dla neonków to od 22 stopni Celsjusza do 26 stopni Celsjusza. Po czwarte biotopy – sropy, dobra może to być ważne dla niektórych akwarystów ale biotopy nie muszą być takie dokładne, ja głównie mam Amerykę Południową ale też są u mnie Chiny i Ameryka Północna. Po piąte platka. Czyli to samo co kirysek- przyzwyczaiła a raczej przyzwyczaił się już do innego towarzystwa np. do neonków, otosków, razbor, bojownika no i kiryska. Po szóste otoski, no co do nich to też mają się dobrze. Po siódme bojownik.Można go trzymać nawet z neonkami i innymi rybami oprócz pielęgnic i kolorowych ryb.Po ósme nie sprzedam moich ryb ponieważ mają się u mnie dobrze i wcale nie muszę ich sprzedawać.Po dziewiąte nie wybrałam sobie trudnego litrażu bo wcześniej miałam 2 i pół litra i miałam wtedy 3 ryby-właśnie bojownika, kiryska oraz śp.mojego zbrojnika pospolitego czyli glonojada, więc lepiej 27 litrów niż prawie trzy litry.Po dziesiąte co do praw akwarystycznych- prawa prawami a życie życiem…

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Ola

   Neonki faktycznie można trzymać w stadku 6 osobników, ale 27 litrów to stanowczo za mało. Minimalnie 54l. Poza tym w twoim malutkim akwarium jest za gęsto. Podejrzewam, że może tego nie zauważyłaś, ale Twoje rybki mogą cierpieć na karłowatość. Wyobraź Sobie jak byś się czuła, gdyby ktoś wsadził Cię w wieku kilku tygodni na zawsze do pudełka i tam karmił. Kiryski trzyma się w stadku min. 5, aczkolwiek powinno się je trzymać w 10 i więcej. Dla bojownika raczej temperatura wyższa niż dla neonów, kirysków i otosków. Co prawda nie są to wymagające ryby, ale chyba nie chcesz żeby cierpiały. Chodowanie razem w 2,5l bojownika, kiryska i zbrojnika można potrakrtować jak usiłowanie morderstwa. Moim zdaniem powinnaś Swoją przygodę z akwarystyką jak najszybciej skończyć, albo wreszcie zastosować się do rad Piotra. Przedewszystkim albo większy zbiornik, albo tylko bojownik.

  2. Cass

   Wybacz Ula ale muszę się zgodzić z Piotrem. 20 ryb w takim małym akwarium to przesada. One nie mogą sobie tam znaleźć własnego miejsca. Mam niewiele większe akwarium i gdy przez chwilę tam miałam 14 ryb to widziałam jak się męczą w takim tłoku i 5 oddałam. Teraz mam w nim 6 ryb i ogrom roślin a i tak się zdarza że jakaś ma obgryzioną płetwę bo weszły sobie w drogę (też mam bojowniki a samiec pilnuje swojego rewiru). Poza tym w małym akwarium z dużą ilością ryb bardzo ciężko utrzymać czystość. A co do 3 litrowego akwarium to co najwyżej trzymałabym tam ślimaki lub przez chwilę narybek. To się nie nadaje dla żadnej ryby a co dopiero dla trzech (tym bardziej glonojada który rośnie większy niż wymiary takiego akwarium). Jak chce się mieć zwierzęta to trzeba pomyśleć o tym by było im dobrze więc trzeba się stosować do zaleceń bardziej doświadczonych ludzi. To nie prawda że „skoro żyje to mu dobrze”. Te prawa zostały wymyślone dla dobra ryb, można je trochę nagiąć ale bez przesady.

  3. rrrrrrrw

   Ula zadałaś pytanie, Piotr mądrze Ci odpowiedział a Ty nie dość, ze „wiesz swoje” to jeszcze chcesz Go poprawiać… :O
   Po pierwszym zdaniu „…ja wiem swoje gdyby jakaś ryba w moim akwarium czuła by się źle to by już dawno zdechła…” sam poprawię Piotra i dodam, żebyś sprzedała również bojownika, zostaw tylko roślinki…bo szkoda ryb. W obozie Auschwitz też wszyscy ludzie tak od razu nie umierali, czy Twoim zdaniem również nie czuli się tam źle? Porównanie może zbyt mocne, ale mam nadzieję, że da Ci do myślenia, i nie będziesz znęcać się nad zwierzętami…

  4. rrrrrrrw

   Doczytałem Twój komentarz do końca, i złapałem się za głowę :O
   Nie będę szczegółowo odpowiadał na każdy podpunkt, powiem tylko ogólnie, znęcasz się nad rybami, a jeśli jesli pkt. 9 jest prawdą i trzymałaś 3 takie ryby w 2,5 litrowej (zapewne) kuli, to jest to kryminał, we Włoszech mogłabyś mieć założoną sprawę w sądzie za takie postępowanie. Masakra :/

 63. Ula

  Witam,mam akwarium 27 litrów ,dzisiaj kupiłam 6 neonków Innesa reszta ryb to bojownik wspaniały veiltail red, kirysek pstry, 4 otoski oraz 9 razbor espei. Czy te ryby mogą ze sobą żyć w zgodzie? Myślicie, że każda ryba będzie mieć dobrze w moim akwarium? Proszę o szybką i rozsądną odpowiedz 😉

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Ula, niestety masz za dużo ryb w swoim małym akwarium. W akwarystyce przyjmuje się 1cm ryby na 1l wody, to po pierwsze. Po drugie, ryby ławicowe takie jak neonki, czy razbory trzymamy w ławicach po co najmniej 10 sztuk, a kiryski minimum 6 osobników, wtedy czują się najlepiej. Po trzecie, zmieszałaś kilka różnych biotopów i prawie każda z twoich rybek potrzebuje innych parametrów wody np. bojownik powinien mieć temperaturę wody ok. 25-28 stopni, kiedy neony preferują 22-24 stopnie, nie wspominając o twardości wody. Zalecam Ci, abyś sprzedała neony, razbory, otoski oraz kiryska i zostawiła sobie tylko bojownika. Postaraj się posadzić kilka roślin, które nie mają zbyt dużych wymagań i szybko rosną np. nurzaniec, czy rogatek oraz zakup kilka pływających pistii, ponieważ bojownik żyje raczej w bujnie zarośniętych, płytkich i ciepłych zbiornikach. Dopiero wtedy będziesz miała akwarium, którego mieszkaniec jest szczęśliwy 🙂 Trudny litraż sobie wybrałaś Ula, przygodę z akwarystyką najlepiej rozpoczynać w dużych zbiornikach, wtedy łatwiej ustabilizować parametry wody, no i oczywiście ma się większą swobodę w doborze obsady. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam 😉

  2. V

   „W akwarystyce przyjmuje się 1cm ryby na 1l wody, to po pierwsze.” <— najgłupszy przelicznik jaki kiedykolwiek ktoś wymyślił i puścił w obieg… A teraz każdy go powtarza na prawo i lewo i nowi akwaryści tego słuchają…

 64. Nikola

  Witam, mam akwarium 150l i trzymałam tam 4 neonki Innesa (na początek) i potem jeden neonek zdechł, drugi nagle zniknął. Miałam też zbrojnika lamparciego, i zastanawiałam się, czy to przez niego. Miałam zamiar go od początku sprzedać, i kilka tygodni później dwa neonki znikły. Do tego czasu ich nie ma, a podobno neonki to wytrzymałe rybki. Może to przez mój węglowy filtr, jest dość duży i mógł przez przypadek wciągnąć rybki. Zbrojnika już nie ma, i zastanawiam się czy kupić znowu neonki. Proszę o odpowiedź. 🙂

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Ula

   Możliwe, że to jednak twój wielki filtr je wciągnął moja koleżanka miała neonki i z resztą też teraz ma, to jej wciągnęło 1 czy 2 sztuki więc dla neonów to mały filtr raczej, co prawda to prawda ,że gibicepsy (zbrojniki lamparcie)są mięsożerne to nie wciągnęłyby żadnej ryby.

  2. Piotr

   Nikola, jeśli nie masz zabezpieczonego wlotu filtra, to zapewne neony zostały wciągnięte. Polecam Ci kupić jakąś nasadę na wlot w sklepie akwarystycznym. Zastanawia mnie tylko, dlaczego do tak dużego akwarium wsadziłaś tylko 4 neonki i zbrojnika? W takim litrażu jest potencjał, a na dojrzewanie zbiornika najlepsze jest stadko gupików 😉

  3. Nikola

   Piotrze, miałam więcej rybek, ale zdechły z powodu upałów, a zbrojnika oddałam bo był już za duży… A więc kupiłam gupiki, ale zdechły z niewiadomych przyczyn. Temperatura dobra itp, ale właśnie nw czemu zdechły. Mam teraz 3 duże i kilka małych zmienników plamistych, 3 duże i 2 małe molinezje, dania malabarskie i pręgowane, małego zbrojnika pospolitego, 2 sumiki szkliste i 4 neonki innesa. Zobaczę czy tam gdzie kupuję jest nasada na wlot do filtra, ale powinien być 🙂

  4. Nikola

   i czy te sumiki szkliste to dobry wybór? 😀

 65. Sandra Katarzyna

  Posiadam akwarium 112 l. Mam w nim 23 neony innesa, 3 kosiarki, 2 gupiki (dwie krzywajdy, zostawiłam te biedule u siebie, bo nie oddam ich na karmę) oraz 4 karliki szponiaste. Neony sa bardzo spokojnymi rybkami, nie podgryzają ogonów gupikom jak to się zdarza, od czasu kiedy je zakupiłam (będzie z jakieś pół roku) znacznie urosły i pięknie się wybarwiły… Bardzo ładne rybki i na dodatek wdzięczne, byleby zapewnić im odpowiednie warunki 😉

  Odpowiedz
 66. Jacek

  Witam. Mam pytanie odnośnie trzymania neonków z pielęgnicami zebrami. Mam akwarium 200l i 15szt. ( małych zeberek), które pływają w środku. Wydają się bardzo spokojne, nie atakują innych rybek ( gurami, mieczyki, skalary, gupiki). Dobra do sedna 😀 Czy mogę trzymać neonki z zebrami ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mariusz

   narazie zeberki są małe i nie atakują później zostaną tylko one, zebry zabiją wszystkie twoje rybki jak zaczną się dobierać w pary

 67. neonowa

  Po jakim czasie neon może się rozmnażać?
  Czy w akwarium tarliskowym na dnie mogą być szklane kulki?
  Ile mniej więcej kosztuje filtr RO?
  Czy koniecznie należy odseparować neony przed tarłem według płci?
  Czym karmić neonki przed tarłem?
  Czy do wody w akwarium tarliskowym mogę dodać ekstrat z kory z dębu lub z torfu?
  Ile mniej więcej neony przyzwyczajają się do warunków panujących w akwarium tarliskowym?
  Co jest kluczem do odchowania narybku?
  Czy małe można karmić ochotką w żelu?
  Po ilu dniach można je sprzedać?
  Proszę o bardzo szybką odpowiedź na wszystkie pytania.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sanders

   Jak już wspomniano w opisie – w akwarium tarliskowym musi być siatka, nie kulki. Zresztą kulki to można sobie wsadzić do szklanej kuli i posadzić w nich kwiatek. Siatka potrzebna jest po to, by przyczepiła się do niej ikra.

  2. mariusz

   Neon to nie taka prosta sprawa musisz kupić specjalny środek do zmiękczania wody i utrzymywać te ph w stałej proporcji poza tym neonki są tak tanie ze nie opłaca się rozmnażać i czekać. Najlepszym pokarmem dla wszystkich nowo narodzonych rybek jest mikro można je samemu hodować tylko szczep musisz od kogoś wziąć…

 68. rrrrrrrw

  Witam, startuję z nowym akwa 112 l. i mam pytanie do ekspertów 🙂
  Jakie i ile rybek możne pływać w takim zbiorniku? Chodzi mi głownie i małe i kolorowe rybki, które będą cieszyły oczy dzieci i dorosłych, ale żeby nie było ich za dużo, żeby dobrze się czuły w swoim towarzystwie itd. Mam już trochę rybek w mniejszym akwarium i chciałabym je wszystkie przenieść jesli to możliwe (pare gupików samców, dwie samice, oraz 10 neonków, 3 kiryski, 3 danio).

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Może i jestem dzieckiem ale uwierz mi że się na tym znam 😀
   1 pytanie : Jeżeli chcesz wiedzieć ile ryb może żyć w twoim aquarium to zrób tak
   policz długość twojego aquarium a następnie policz na oko długość twoich ryb i dodaj je,
   długość ryb nie powinna przekraczać długości twojego aquarium (oczywiście nic się nie stanie jeżeli przekroczysz długość o np. 8 cm).Oczywiście wpływa to na samopoczucie ryb.
   2 pytanie moje propozycje na nowe ryby w aquarium to : szczupieńczyk karłowaty,kirysek panda,molinezja ostrousta(polecam kolor czarny i żółty),gupiki to z twojej strony bardzo dobry pomysł lecz kup jeszcze gupik endlera,piskorki polecam kupić dwa,wyglądają podobnie do węża i są bardzo płochliwe.Dziwnie się składa ale sam posiadam te wszystkie ryby i z oczu dziecka bardzo mi się podobają,ponieważ są kolorowe,są łatwe w utrzymaniu i nie ma z nimi problemu (chodzi o podgryzanie).
   Z przeniesieniem tych ryb nie ma problemu,nawet nie będą sobie chodzić w drogę dlatego że, Neonki prowadzą środkowy tryb życia,kiryski dolny tryb,danio górny tryb
   Bardzo dziękuje

  2. kuba14

   ja bym ci polecił razbory klinowe zwinniki danio bystrzak molinezje

 69. Calathea

  a ja mam jedno akwa 150litrow z 30 neonami, 2 zbrojnikami zielonymi dużymi i 14 małymi (małe z dużej pary własnej) i 4 glonojady albinosy, 20 mieczykow, około 40 molinezji białych, 3 kiryski, 8 gupików, 3 gupiki czarne, krewetki i 1 rekina (nie pamiętam jaka nazwa dokładnie a drugi został wciągnięty do filtra) i 2 sumiki. Drugie akwa ma 200litrow i są tam oczywiście 2 duże zbrojniki i kilka małych, 7 skalarów, 8 gurami, 4 sumy średnie +1 wielki, krewetki 1 bojownik samiec i jakieś cienkie podłoże na glony (nie znam nazwy bo chłopak kupował). Ale zastanawiam się nad tymi neonkami bo kupowałam kilka dni temu a słyszałam, że jak one zdychają to wydzielają jakąś substancje, która prawdopodobnie szkodzi innym rybkom??? A szkoda mi całej reszty

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Powiem ci że to nie prawda,sam posiadam kilka neonków i są one z innymi rybami i jakoś już od roku nic złego nie zauważyłem !

 70. Paweł

  Witam…wpuściłem stadko 11 neonków do nowo założonego zbiornika 30 l ( żwir rzeczny, korzeń, lampka led, rosliny, filtr, grzałka ) zauważyłem dziwne zachowanie neonów, mianowicie jeśli zapalam oświetlenie płoszą się i chowają pod filter w „cień”…czy oświetlenie to może mieć jakiś wpływ na takie zachowanie…jeśli lampka gaśnie od razu wychodzą…czy może to kwestia oswojenia z nowym środowiskiem ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. M

   Też miałam podobnie, chowały w rogu. Jak się później okazało, małe szatany polowały na krewetki r.c.

  2. Jasiek

   Neony pochodzą z miejsc tzw. Czarnej wody Amazonki. Wiec jak sama nazwa wskazuje żyją raczej w mniej przejrzystej wodzie dlatego nie lubią mocnego oświetlenia 🙂

 71. Początkująca

  Czy mogę trzymać w akwarium 50l ok.6 neonków i ok.6 dani lamparcich?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. arek d.

   Tak możesz tylko nie dokupuj więcej ryb pamiętaj 1 cm długości ryby na 1litr wody.

  2. Jasiek

   Neonki będą się dużo lepiej czuły i ładniej prezentowały w stadzie powyżej 10 sztuk 🙂

 72. sanu babu

  Mam pytanie. Można trzymać inesa czarne i czerwone neony w jednym baniaku jak nie to dlaczego?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Można 🙂

 73. mati

  Mam 13 neonów i średnie akwarium (40x30x80cm). Miałem wcześniej welonki jednak mi się znudziły. Kupiłem 8 do małego akwarium, ostatnio zmieniłem i dokupiłem 5 sztuk wyglądają świetnie nawet bez oświetlenia jednak mam zamiar je kupić. Nie miałem w ogóle grzałki, dopiero teraz kupiłem i ryby są śmielsze. Polecam dla początkujących.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Jak żywa istota może się znudzić? To nie przedmiot. Decyzję o hodowli należy podejmować z wrażliwością i rozsądkiem.

   Pozdrawiam

 74. Pytanie

  Po jakim czasie Neonki mogą zacząć się rozmnażać ??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Grzesiek

   rozmnażanie tych ryb to nie jest prosta sprawa.

  2. Przemek

   Powinny mieć około 9 miesięcy 🙂 to nie jest łatwa sprawa, potwierdzam bo mam dość duża hodowlę neonów innesa i czerwonego 🙂

 75. Igor

  Czasami neonki można kupić w bardzo fajnej cenie. W moim ulubionym zoologu ostatnio kupowałem po 1 zł !!! Była promocja „Wiosenna” przy zakupie powyżej 10 sztuk neon inessa 1zł a czerwony 2zł. Nie tak dawno też po 1,50 „tydzień akwarystyczny” Po zatem pięknie wyglądają, polecam każdemu,.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aga

   Witam. Niedawno kupiłam parę rybek w tym neonki, przedwczoraj zaczęły mi zdychać, i nie wiedziałam co jest przyczyną.
   Jak przeczytałam na tej stronie o ospie rybiej to byłam w szoku i moje rybki ją miały.

 76. Przemek

  Moje Neonki są wspaniałe. Pięknie wyglądają wieczorem gdy światło w pokoju jest zgaszone , a w akwarium tylko świeci coś wspaniałego. Mam cztery neonki 2 samice i 2 samców od 2 lat nie mają młodych wogóle. W akwarium mają się dobrze mam w nim filtr i grzałke woda ma temp. 24 stopnie, w akwarium mam zamek i dwie duże roslinki które nie zajmują dużo miejsca jestem z tych rybek zadowolony są wspaniałe.

  Odpowiedz
 77. Linka

  Mnie neonki w ogóle się nie rozmnażają, ale szczerze dodam są to bardzo silne ryby w sensie, że wiele przetrwają. Jakiś czas temu uratowalam życie kilkunastu neonkom, bo miały iść u kogoś do kanału. Przeszło kilka miesięcy temu. Odkupilam je, bo nie uważam tego za mądre posunięcie. Jedna z nich posiada tylko jedną pletwe z boku. Każda inna jest odgryziona, bo durny pseudo hodowca trzymał je ze skalarami, które je oskubaly. No i ta jedna nie ma ani jednej płetwy i brak oka ma. Jest strasznie pokierszowana. Pływa prawie bokiem z braku pletw, ale się trzyma i to dosyć mocno. Jeszcze tak silnej rybki nie widziałam. U mnie ma spokój i dobry kontakt z innymi rybkami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Ja mam ponad 50 neonów. Trzymam je razem ze skalarami 7 sztuk. Skalary tolerują neony, nie są agresywne w stosunku do nich. Żaden neonek nie jest pokaleczony, pogryziony itp., także można hodować te rybki w jednym zbiorniku. Wiem to z własnego doświadczenia.