Ancistrus sp. (Kner,1854)

Zbrojnik pospolity "glonojad" - ryba akwariowa fot. ekzotika-doma.ru
  • Rozmiar: 10 - 15 cm
  • Akwarium: 72 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 18 - 27°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki - ryby akwariowe

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) – jedna z najbardziej znanych ryb w akwarystyce słodkowodnej. Ogólnie dostępna forma. W literaturze często mylnie nazywana zbrojnikiem niebieskim. W sklepach spotykana jako zbrojnik lub glonojad. Pod tymi nazwami najczęściej ukrywa się mieszaniec rodzaju Ancistrus, któremu prawdopodobnie najbliżej do gatunku Ancistrus cirrhosus. Kupując glonojada z niesprawdzonego źródła, bez dokładnej nazwy gatunku, nigdy nie możemy być pewni jego pochodzenia i tego jak duży urośnie. Co więcej pod nazwami zbrojnik lub glonojad możemy trafić na olbrzyma z rodzaju Pterygoplichthys (np. Zbrojnik lamparci) czy Hypostomus (np. Plecostomus). Ze względu na łatwe rozmnażanie i możliwość krzyżowania licznych gatunków, identyfikacja zbrojników nie należy do prostych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Występowanie

Ameryka Południowa. Zbrojniki z rodzaju Ancistrus zamieszkują rwące oraz stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykane są również na zalanych terenach leśnych. Osobniki powszechnie obecne w handlu w większości pochodzą od hodowców lub z farm hodowlanych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Charakterystyka i usposobienie

Zbrojniki - rozmnażanie, samiec, samica

różnice płci zbrojników – samiec, samica

Przeciętnie dorastają do 13 cm długości. Ubarwienie ciała różnorodne, zależne od genów, od jasnobrunatnej do niemal czarnej barwy z licznymi, drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Charakterystyczne dla większości zbrojników brzusznie spłaszczone ciało, z szeroką głową, wypukłym grzbietem i dwiema płetwami grzbietowymi. Szerokie, masywne płetwy piersiowe ułatwiają rybie poruszanie się po dnie. Otwór gębowy w dolnym położeniu, zakończony przyssawką, którą przyczepiają się do dekoracji i zeskrobują glony. Nie posiadają łusek, ich skóra pokryta jest nakładającymi się na siebie płytkami kostnymi, które tworzą pewnego rodzaju pancerz. Pierwsze promienie płetw (za wyjątkiem ogonowej) są ostre. Płetwy piersiowe i płaty skrzelowe pokryte kolcami, których używają do walki z innymi zbrojnikami. Płeć młodych ryb jest trudna do odróżnienia. W dobrych warunkach, samce mają wyraziste kolory, samice bardziej matowe (ryby zmieniają ubarwienie w zależności od warunków, więc nie należy się tym sugerować). Dojrzałość płciową osiągają mając ok. 5 cm długości i w tym czasie u samców na pysku pojawiają się długie, często rozwidlone, wyrostki, u samic są one krótkie i ledwo widoczne. Samce zazwyczaj większe.

Zbrojniki są łagodnie usposobionymi rybami, idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków będą odpowiednie dla początkujących akwarystów. Najchętniej przebywają na dnie lub szybach akwarium. Dzień najczęściej spędzają schowane w swoich kryjówkach, aktywność wykazują głównie nocą, a także w porach karmienia. Nie są zagrożeniem dla innych ryb. Samce jednak są terytorialne wobec rywali swojego gatunku. Najlepiej trzymać je w parach lub haremie złożonym z jednego samca i 2 – 3 samic.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Odżywianie i karmienie

Zbrojniki z natury są roślinożercami. W ich diecie powinny dominować produkty roślinne. Na co dzień można im podawać pokarmy suche z dodatkiem spiruliny w płatkach lub tabletkach opadających na dno, regularnie uzupełniane warzywami taki jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto również podać pokarm zwierzęcy np. mrożony wodzień, plankton, kryl lub żywą ochotkę.

Powszechna nazwa glonojad jest mocno przereklamowana, a glony chętniej jedzą w młodym wieku. Na starość przeważnie robią się leniwe i preferują inne pokarmy, w tym resztki pokarmu podawanego innym rybom. Na pewno nie ruszą najbardziej uciążliwych glonów nitkowatych czy pędzelkowatych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Akwarium

Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium. Wysokość ścian zbiornika nie jest tak ważna jak wielkość powierzchni dna, na której ryby będą żerować. W zbyt małych akwariach karłowacieją co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych, chorób i ostatecznie zgonu. Jako, że są gatunkiem prowadzącym nocny tryb życia, dobrym wyborem będzie ciemne żwirowe lub piaszczyste podłoże. Zbrojnikom należy zapewnić kryjówki w których będą się mogły chować i rozmnażać. Do tego celu można użyć korzeni bagiennych, łupin kokosowych, stosów kamieni lub sztucznych, ceramicznych doniczek lub specjalnych grot. Konieczne jest dodanie większych korzeni lub kawałka miękkiego drewna, które chętnie skrobią i pomaga im w trawieniu. Drewno będzie również doskonałym siedliskiem dla glonów. Delikatniejsze rośliny mogą nie przetrwać ich aktywnego zeskrobywania glonów.

Produkują znaczne ilości zanieczyszczeń, dlatego też wymagają wydajnej filtracji i dobrze natlenionej wody. Jako, że w dzień najczęściej są pochowane, intensywność oświetlenia nie jest istotna ale warto zacienić przynajmniej jeden obszar zbiornika. Preferują lekko kwaśną lub alkaiczną wodę (6.5 – 7.5 pH), nie są to jednak wartości krytyczne, ponieważ są rybami wytrzymałymi i łatwo adaptują się do nowych warunków. Najważniejsza jest stabilność tych parametrów. Mogą przebywać i rozmnażają się w temperaturze o dolnej granicy 18°C. Pomimo, że tolerują temperatury do 32°C to raczej nie będą zbyt szczęśliwie w wodzie powyżej 27°C, ze względu na to, że przy wyższych temperaturach tlenu w wodzie jest znacznie mniej.

Efekt czarnej wody i wydzielane przez drewno garbniki zachęcą je do tarła, ale jednocześnie ograniczą wzrost pożądanych glonów. Wiele lekarstw jest trujących dla tych bezłuskowych ryb. Uwagę należy również zachować przy ich odławianiu siatką, która może zaplątać się między kolcami. Najlepiej pozostawić je aż same z niej wypłyną. Jeśli sobie nie poradzą siatkę najlepiej odciąć.

Mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych a nawet średnio agresywnych gatunków ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Rozmnażanie

Ikra Zbrojnika

Ikra zbrojnika

Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki w akwarium to rozmnażają się łatwo, dzięki czemu są ogólnie dostępne i tanie. Często do rozmnożenia dochodzi w zbiornikach ogólnych, bez wiedzy hodowcy. Najlepiej jednak jest je rozmnażać w oddzielnym akwarium tarliskowym, w haremie (1 samiec i 2 – 3 samice).

Najchętniej wycierają się w grotach skalnych. W sklepach dostępne są nawet specjalne ceramiczne tuby. Zamiennie można stosować niewielkie doniczki, łupiny kokosa lub rurki z pcv. Samica składa do 100 jaj, w formie kulistej bryłki. Ziarenka mają ok. 2.5 – 3 mm średnicy, początkowo żółtawe, z czasem szklisto-pomarańczowe. Co ciekawe w jednym gnieździe jaja może złożyć wiele samic. Po udanym tarle samiec przegania samicę i samotnie sprawuje opiekę nad ikrą, a także strzeże jej przed drapieżnikami.

Wylęg zależy od temperatury. Larwy wylęgają się po 4 – 7 dniach, a po następnych 3 dniach samodzielnie pływa. Narybek wymaga stabilnych parametrów wody oraz obfitego karmienia glonami i warzywami np. sałatą, obranym groszkiem czy szpinakiem (niezjedzone resztki regularnie usuwać). Zaniedbania na tym etapie ze strony hodowcy, znacząco zwiększą współczynnik zgonów. Do osiągnięcia przez młode około 2 – 3 cm długości najlepiej pozostawić je razem z rodzicami.

Czym różni się od większych zbrojników?

Większy kuzyn Hypostomus plecostomus jest rzadziej spotykanym gatunkiem. W Polsce obok rodzaju Ancistrus spotyka się zazwyczaj zbrojniki lamparcie (Pterygoplichthys gibbiceps). Rozróżnienie młodych ryb bywa trudne.

Biorąc pod uwagę najczęściej występujące w handlu okazy, pomocne lecz niezbyt łatwe bywa zliczenie promieni u podstawy płetwy grzbietowej. Ancistrus posiada 8 promieni (za wyjątkiem L71, L181, L249 – 9 promieni oraz L183 – 12 promieni). Więcej niż 10 mają zwykle przedstawiciele rodzaju Pterygoplichthys (rzadki u nas Plecostomus 8 – 10 promieni).

Większość ogólnie dostępnych zbrojników Ancistrus ma wzór dość wyraźnych jasnych kropeczek na ciemno szarym lub brązowym tle. U Plectomusa są to bardziej brązowe plamy.

Patrząc z boku, pysk u Hypostomus i Pterygoplichthys jest nieco wydłużony i ostrzejszy a płetwa ogonowa bardziej wcięta. U Ancistrus patrząc z góry głowa jest szersza i bardziej owalna.

Dorosłe Hypostomus i Pterygoplichthys są znacznie większe, często przekraczają 30 cm długości i nie mają wyrostków na pysku.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp.
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 72 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 - 6 zł
  • Dostępność: powszechna

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 385

  1. Adrian

    Dobra obsada w akwarium 112l?
    – 14 gupikow
    – 7 mieczykow
    – 5 molinezji
    – 3 kiryski spiozwe
    – 6 kiryskow pstrych
    – 6 zbrojnikow pospolitych

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. XYZ

      Witam. Zdecydowanie za dużo. Gupiki, molinezje i mieczyki w mgnieniu oka rozmnożą się do gigantycznej ilości poza tym mieczyki są dosyć duże. Zbrojniki to fabryki kupy do tego również wyrastaj dosyć duże. A kiryski potrzebują stada swojego gatunku a nie innych tak więc 3 to za mało. W akwarium tej wielkości max. 1 zbrojnik i stadko najlepiej jednego gatunku kirysków (ok. 10 szt. +/-). W toni max. kilkanaście rybek (ok. 15) gupików i molinezji, najlepiej jednej płci aby się nie rozmnożyły (zrezygnowała bym z mieczyków). Wiem że każdego korci aby mieć wszystko i dużo ale proszę pomyśleć o rybkach. Pozdrawiam.

    2. Anonimowy

      Za dużo ryb. Po za tym te ryby szybko się rozmnażają, a kiryski lubią towarzystwo, więc 3 osobniki swego gatunku to za mało.

  2. Piotrek

    zbrojnika można trzymac z kiryskami?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Dora

      Jak najbardziej. Kiryski różnych gatunków i zbrojnik pospolity są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla innych ryb i siebie nawzajem. Trzeba im tylko zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń.

    2. Piotrek

      @Dora dzk za odpowiedz i pytanie czy 128l to dużo dla nich? czy za mała przestrzen

    3. Dora

      Dla zbrojnika ze stadem kirysków i jeszcze kilku rybek w toni będzie ok.

    4. rewolucja w akwarium

      Zwykły zbrojnik taki zwyczajny/pospolity moze być spokojnie do 128l

  3. helq

    czy cukinię dla zbrojników trzeba sparzyć czy można podawać surową? i czy trzeba wtedy ją obrać?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Ryba Akwariowa

      Nie trzeba parzyć cukini. Przynajmniej ja jej nie parzyłem, dawałem obraną. Ale nie polecam karmienia surowymi owocami, bo w wodzie będzie się unosić dużo strzępków i innych śmieci. Dużo lepiej sprawdzi się szpinak lub sałata. Mimo, iż unoszą się z nich resztki, to gromadzą się na powierzchni i można je łatwo usunąć.

    2. helq

      dzięki za odpowiedź 🙂

    3. Maks

      Cukinia? To chyba do jedzenia, zbrojnika nie trzeba karmić on zje to co tam spadnie, czy glony. Droga pani proszę o zajmowanie się rybami odpowiedzialnie, a nie traktować ich jako nieudany eksperyment

  4. Mirek

    bardzo fajna rybka Trzeba uważać żeby nie zamulać dna

    Odpowiedz
  5. Zbrojas

    Pilnie potrzebuję pomocy. Jakie akwarium do odchowania zbrojników i rozmnażania ich? Mam 112l ale nie wiem, czy wymienić na inne, czy takie jest idealne.
    Zbrojniki, które na razie mają tam być:
    Ancistrus sp. L144 Snow White (młode, dopóki nie urosną, 3-4 cm)x2
    Ancistrus sp. Green Dragon (tak samo) x2
    Ancistrus sp. Red (3-4 cm) x1
    Ancistrus sp. Albino (3-4 cm) x1
    Ancistrus sp. Calico (3-4 cm)
    Ancistrus sp. Weloniasty (jeszcze nie wiem, czy młody samiec czy samica, czy dorosła samica)
    Oraz, czy jak dorosną, będę mógł trzymać tam po parze zbrojasów, np. Calico z red, itd.?
    Proszę o szybką odpowiedź.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Chmielu scaper

      Cóż to akwarium jest za małe dla tyłu ryb które tyle brudzą

  6. Zbrojas

    Jaka temperatura i jakie parametry wody do akwarium tarliskowe go?

    Odpowiedz
  7. Michał

    Mam jedną sztukę . Bardzo przyjacielski samczyk

    Odpowiedz
  8. Renata

    Jakie lekarstwa są dla nich trujące? I w przypadku choroby czym leczyć? np ospa itp.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. D

      Witam. Na pewno można stosować CMF Tropicala. U moich glonojadów nie wywołał nigdy żadnych skutków ubocznych.

  9. Mati

    czy można trzymać glonojada z cudaczkiem?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mirek

      można z każdym gatunkiem

  10. rajtarskirobert@wp.pl

    kicałby ryb zbójnik wełniasty 2sztuki tylko takie okazy do akwarium 40 mam takie file:///C:/Users/USER/Pictures/120_120_productGfx_4428.jpg w domu w Łapach Robert Rajtarski uldługa 63 kod 18-100 łapy

    Odpowiedz
  11. Ryba Akwariowa

    Mam 4 glonki w akwa 112 l (długość 80 cm) razem z 7 fantomkami czarnymi i 6 bystrzykami ozdobnymi. Nie mam pewności, czy to zbrojniki niebieskie, czy zwykłe, ale jedno jest pewne – produkują mnóstwo odchodów. Całe dno jest zasyfione, a są u mnie od wczoraj. Martwię się, czy azotany nie skoczą w górę, roślin mam w prawdzie dużo, ale trochę się niepokoję. Czy powinienem się obawiać? A jeśli tak, to co mogę zrobić?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam , zbrojniki to ryby które produkują mnóstwo produktów przemiany materii. W przypadku ryb z tej rodziny , z akwarium wymagana jest tak zwana nad filtracja. Mocne urządzenia o silnym przepływie wody , powodujące jej ruch w całym zbiorniku. Filtr musi być co najmniej o jeden rozmiar większy niż dedykowany do danego akwarium. Pozdrawiam

    2. Ryba Akwariowa

      A jakiej marki filtr byłby dobry? A jeżeli mam jeden filtr, to zamiast go wymieniać mogę dokupić drugi filtr tego samego modelu?

    3. Tomasz

      Witam , Nie wiem jaką masz koncepcje aranżacji akwarium, ale zbiornik nie jest zbyt duży i musisz się zastanowić czy dołożenie drugiego filtra nie popsuje wizualnie ogólnego obrazu. Natomiast co do filtra to wybór na rynku jest ogromny, musisz wybierać z modeli dedykowanych do akwariów o rozmiarze 200l . Dodam , że montaż drugiego urządzenia też jest rozwiązaniem dosyć często spotykanym . Pozdrawiam

  12. dasdasdasd

    Czy można trzymać parę zbrojników w akwarium 60cm?

    Odpowiedz
  13. Lorak

    Czy trzymanie parki zbrojników pospolitych w 54 litrowym akwarium długim na 60cm?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. andrzej

      jak najbardziej zbrojnik jest łatwy w rozmnożeniu moim zdaniem bardzo polecam zbrojnika do 54 litrów jest odporny na choroby wymaga temp 25 28 stopni sja sie znam na tym prowadze akwarystyke jakies 2 lata rzaraz bedzie 3 lata od zalozenia akwarium w maju bedzie 3 lata od wpuszczenia ryb

  14. Sara

    Ja też mam ten gatunek mam 4 glonojady i będę miała 8 tych rybek mi się nie rozmnażają.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ryba Akwariowa

      Może masz same samce/samice, lub ryby nie mają miejsc do rozrodu. Możesz kupić im specjalne tuby ceramiczne.