Ancistrus sp. (Kner,1854)

Zbrojnik pospolity "glonojad" - ryba akwariowa fot. ekzotika-doma.ru
 • Rozmiar: 10 - 15 cm
 • Akwarium: 72 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 18 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki - ryby akwariowe

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) – jedna z najbardziej znanych ryb w akwarystyce słodkowodnej. Ogólnie dostępna forma. W literaturze często mylnie nazywana zbrojnikiem niebieskim. W sklepach spotykana jako zbrojnik lub glonojad. Pod tymi nazwami najczęściej ukrywa się mieszaniec rodzaju Ancistrus, któremu prawdopodobnie najbliżej do gatunku Ancistrus cirrhosus. Kupując glonojada z niesprawdzonego źródła, bez dokładnej nazwy gatunku, nigdy nie możemy być pewni jego pochodzenia i tego jak duży urośnie. Co więcej pod nazwami zbrojnik lub glonojad możemy trafić na olbrzyma z rodzaju Pterygoplichthys (np. Zbrojnik lamparci) czy Hypostomus (np. Plecostomus). Ze względu na łatwe rozmnażanie i możliwość krzyżowania licznych gatunków, identyfikacja zbrojników nie należy do prostych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Pochodzenie

Ameryka Południowa. Zbrojniki z rodzaju Ancistrus zamieszkują rwące oraz stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykane są również na zalanych terenach leśnych. Osobniki powszechnie obecne w handlu w większości pochodzą od hodowców lub z farm hodowlanych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Charakterystyka, płeć i usposobienie

Zbrojniki - rozmnażanie, samiec, samica

różnice płci zbrojników – samiec, samica

Przeciętnie dorastają do 13 cm długości. Ubarwienie ciała różnorodne, zależne od genów, od jasnobrunatnej do niemal czarnej barwy z licznymi, drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Charakterystyczne dla większości zbrojników brzusznie spłaszczone ciało, z szeroką głową, wypukłym grzbietem i dwiema płetwami grzbietowymi. Szerokie, masywne płetwy piersiowe ułatwiają rybie poruszanie się po dnie. Otwór gębowy w dolnym położeniu, zakończony przyssawką, którą przyczepiają się do dekoracji i zeskrobują glony. Nie posiadają łusek, ich skóra pokryta jest nakładającymi się na siebie płytkami kostnymi, które tworzą pewnego rodzaju pancerz. Pierwsze promienie płetw (za wyjątkiem ogonowej) są ostre. Płetwy piersiowe i płaty skrzelowe pokryte kolcami, których używają do walki z innymi zbrojnikami. Płeć młodych ryb jest trudna do odróżnienia. W dobrych warunkach, samce mają wyraziste kolory, samice bardziej matowe (ryby zmieniają ubarwienie w zależności od warunków, więc nie należy się tym sugerować). Dojrzałość płciową osiągają mając ok. 5 cm długości i w tym czasie u samców na pysku pojawiają się długie, często rozwidlone, wyrostki, u samic są one krótkie i ledwo widoczne. Samce zazwyczaj większe.

Zbrojniki są łagodnie usposobionymi rybami, idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków będą odpowiednie dla początkujących akwarystów. Najchętniej przebywają na dnie lub szybach akwarium. Dzień najczęściej spędzają schowane w swoich kryjówkach, aktywność wykazują głównie nocą, a także w porach karmienia. Nie są zagrożeniem dla innych ryb. Samce jednak są terytorialne wobec rywali swojego gatunku. Najlepiej trzymać je w parach lub haremie złożonym z jednego samca i 2 – 3 samic.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Odżywianie

Zbrojniki z natury są roślinożercami. W ich diecie powinny dominować produkty roślinne. Na co dzień można im podawać pokarmy suche z dodatkiem spiruliny w płatkach lub tabletkach opadających na dno, regularnie uzupełniane warzywami taki jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto również podać pokarm zwierzęcy np. mrożony wodzień, plankton, kryl lub żywą ochotkę.

Powszechna nazwa glonojad jest mocno przereklamowana, a glony chętniej jedzą w młodym wieku. Na starość przeważnie robią się leniwe i preferują inne pokarmy, w tym resztki pokarmu podawanego innym rybom. Na pewno nie ruszą najbardziej uciążliwych glonów nitkowatych czy pędzelkowatych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Akwarium

Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium. Wysokość ścian zbiornika nie jest tak ważna jak wielkość powierzchni dna, na której ryby będą żerować. W zbyt małych akwariach karłowacieją co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych, chorób i ostatecznie zgonu. Jako, że są gatunkiem prowadzącym nocny tryb życia, dobrym wyborem będzie ciemne żwirowe lub piaszczyste podłoże. Zbrojnikom należy zapewnić kryjówki w których będą się mogły chować i rozmnażać. Do tego celu można użyć korzeni bagiennych, łupin kokosowych, stosów kamieni lub sztucznych, ceramicznych doniczek lub specjalnych grot. Konieczne jest dodanie większych korzeni lub kawałka miękkiego drewna, które chętnie skrobią i pomaga im w trawieniu. Drewno będzie również doskonałym siedliskiem dla glonów. Delikatniejsze rośliny mogą nie przetrwać ich aktywnego zeskrobywania glonów.

Produkują znaczne ilości zanieczyszczeń, dlatego też wymagają wydajnej filtracji i dobrze natlenionej wody. Jako, że w dzień najczęściej są pochowane, intensywność oświetlenia nie jest istotna ale warto zacienić przynajmniej jeden obszar zbiornika. Preferują lekko kwaśną lub alkaiczną wodę (6.5 – 7.5 pH), nie są to jednak wartości krytyczne, ponieważ są rybami wytrzymałymi i łatwo adaptują się do nowych warunków. Najważniejsza jest stabilność tych parametrów. Mogą przebywać i rozmnażają się w temperaturze o dolnej granicy 18°C. Pomimo, że tolerują temperatury do 32°C to raczej nie będą zbyt szczęśliwie w wodzie powyżej 27°C, ze względu na to, że przy wyższych temperaturach tlenu w wodzie jest znacznie mniej.

Efekt czarnej wody i wydzielane przez drewno garbniki zachęcą je do tarła, ale jednocześnie ograniczą wzrost pożądanych glonów. Wiele lekarstw jest trujących dla tych bezłuskowych ryb. Uwagę należy również zachować przy ich odławianiu siatką, która może zaplątać się między kolcami. Najlepiej pozostawić je aż same z niej wypłyną. Jeśli sobie nie poradzą siatkę najlepiej odciąć.

Mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych a nawet średnio agresywnych gatunków ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Rozmnażanie

Ikra Zbrojnika

Ikra zbrojnika

Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki w akwarium to rozmnażają się łatwo, dzięki czemu są ogólnie dostępne i tanie. Często do rozmnożenia dochodzi w zbiornikach ogólnych, bez wiedzy hodowcy. Najlepiej jednak jest je rozmnażać w oddzielnym akwarium tarliskowym, w haremie (1 samiec i 2 – 3 samice).

Najchętniej wycierają się w grotach skalnych. W sklepach dostępne są nawet specjalne ceramiczne tuby. Zamiennie można stosować niewielkie doniczki, łupiny kokosa lub rurki z pcv. Samica składa do 100 jaj, w formie kulistej bryłki. Ziarenka mają ok. 2.5 – 3 mm średnicy, początkowo żółtawe, z czasem szklisto-pomarańczowe. Co ciekawe w jednym gnieździe jaja może złożyć wiele samic. Po udanym tarle samiec przegania samicę i samotnie sprawuje opiekę nad ikrą, a także strzeże jej przed drapieżnikami.

Wylęg zależy od temperatury. Larwy wylęgają się po 4 – 7 dniach, a po następnych 3 dniach samodzielnie pływa. Narybek wymaga stabilnych parametrów wody oraz obfitego karmienia glonami i warzywami np. sałatą, obranym groszkiem czy szpinakiem (niezjedzone resztki regularnie usuwać). Zaniedbania na tym etapie ze strony hodowcy, znacząco zwiększą współczynnik zgonów. Do osiągnięcia przez młode około 2 – 3 cm długości najlepiej pozostawić je razem z rodzicami.

Czym różni się od większych zbrojników?

Większy kuzyn Hypostomus plecostomus jest rzadziej spotykanym gatunkiem. W Polsce obok rodzaju Ancistrus spotyka się zazwyczaj zbrojniki lamparcie (Pterygoplichthys gibbiceps). Rozróżnienie młodych ryb bywa trudne.

Biorąc pod uwagę najczęściej występujące w handlu okazy, pomocne lecz niezbyt łatwe bywa zliczenie promieni u podstawy płetwy grzbietowej. Ancistrus posiada 8 promieni (za wyjątkiem L71, L181, L249 – 9 promieni oraz L183 – 12 promieni). Więcej niż 10 mają zwykle przedstawiciele rodzaju Pterygoplichthys (rzadki u nas Plecostomus 8 – 10 promieni).

Większość ogólnie dostępnych zbrojników Ancistrus ma wzór dość wyraźnych jasnych kropeczek na ciemno szarym lub brązowym tle. U Plectomusa są to bardziej brązowe plamy.

Patrząc z boku, pysk u Hypostomus i Pterygoplichthys jest nieco wydłużony i ostrzejszy a płetwa ogonowa bardziej wcięta. U Ancistrus patrząc z góry głowa jest szersza i bardziej owalna.

Dorosłe Hypostomus i Pterygoplichthys są znacznie większe, często przekraczają 30 cm długości i nie mają wyrostków na pysku.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Zbrojnik pospolity – glonojad - Video

Galeria - Zbrojnik pospolity – glonojad

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp.
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 72 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 3 - 6 zł
 • Dostępność: powszechna

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 237

 1. Marta

  Witam urodziły nam się małe zbrojniki jednak nie wychodzą z jamy i nie wiem jak je nakarmic. Czy tata glonojad zaopatrzyć małe zbrojniki w pożywienie czy trzeba im ten pokarm tam jakimś sposobem wsadzic 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Proszę je zostawić w grocie i do niej wrzucać tabletki ze sprasowanymi glonami kupić w sklepie akwarystycznym i dosyć małe albo kawałek ogórka zbrojniki go bardzo lubią A jak wyjdą z groty dokarmiamy już po za nią

 2. Kinga

  Ja mam jednego samca i jedną samicę, a jak mi się rozmnożyły to wyszły 162 sztuki.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   6 zł za sztukę no ładnie ale i tak otoski są lepsze od glonojadów

 3. Paweł

  Mam pytanie czemu samiczka ucieka od samca jak jest blisko samicy

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Może masz za mało kryjówek i samica ucieka od napastującego ją samca.

 4. Adrian

  Wracam z pracy a tutaj ok. 14 cm samica padła. Starość. Rybie niebo wezwało

  Odpowiedz
 5. Kasia

  Posiadam akwarium 25l i w nim przez dłuższy czas pływa zbrojnik.
  Dziś dokupiłam bojownika czerwonego oraz ślimaczka Helenkę. Glonojad zaczął przeganiać bojownika i chyba chciał zassać ślimaka. Czy powinnam rozdzielić je do dwóch osobnych zbiorników, czy przyzwyczają się do siebie?
  I

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marek

   Wydaje mi się że tak .właśnie te gatunki ryb raczej stadnie nie żyją .kiedyś miałem 2 zbrojniki i one zdechły mi w przeciągu 2 lat nie wiem czemu. Miały dostatek. I swoje miejsca jakieś

  2. Kuba

   Przede wszystkim masz za małe akwarium dla samego glonojada ,a co dopiero dla glonojada i bojownika.

 6. Ewa

  Witam i proszę o pomoc. Mam dwa glonojady/zbrojniki które są mniej więcej tej samej wielkości ( Jeden Ok 6 cm, drugi trochę większy 7-8 cm) i żyją sobie w zgodzie. Różnią się za to bardzo wyglądem. Jeden jest jasno brązowy i ma kilka krótkich wąsów ( ten mniejszy) a drugi jest bardzo ciemny wręcz czarny, ma lekkie przebarwienia- jasne plamy i bardziej falowany ogon i płetwy. No i nie ma wąsów. Czy to są różne gatunki? Jeśli tak to jakie? Bardzo chętnie dodam zdjęcia jeśli się mi uda 😉

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwarysta122222

   Ten co ma te wąsy to jest samiec, a ten z falowanym ogonem i płetwami to ten sam gatunek tylko to jest odmiana weloniasta. Bardzo ładna rybka 🙂

  2. Tomek

   akwarysta122222 chciałem to napisać 🙂

 7. Radek

  Cześć
  Mam pytanie czy wylot filtra z napowietrzaczem może być skierowany na samca z ikrą? Czy raczej nie powinien. Złożyły mi ikrę blisko filtra więc przesunąłem filtr żeby młodemu tatusiowi ikry nie porwał (filtr). Samiec ikrę wachluje i opiekuje się nią, ciekawi mnie czy to starczy czy znów skierować napowietrzacz na samca z ikrą? Druga sprawa czy on wychodzi na karmienie? Czy nie osłabnie? Bo kiedy nie zarżę samiec siedzi z ikrą.. Trochę mnie to martwi to jego zaangażowanie 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Angelika

   Myślę że samiec wiedział gdzie chce złożyć ikrę, ale lepiej już nic nie przestawiać i go nie płoszyć i nie sprawiać mu niepotrzebnych nerwów

 8. Michal

  Witam. Od 2 lat posiadam parke zbrojnikow(glonojadów czy jak je zwał) jakiś miesiąc temu ku mojemu zdziwieniu pojawiły się młode osobniki w liczbie przekraczającej 60 szt. (aktualnie 37), kilka z nich już podroslo i są one jasne (ciężko mi opisać kolor, więc użyje słowa „białe”) i tutaj moje pytanie czy jest to normalne??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Angelika

   Calkiem normalne, zaczna nabierac kolorów dopiero gdy podrosną

 9. pawel

  Witam moje Glonojady po dwóch latach aklimatyzacji składaja jaja. Pare miesiecy temu pierwszy raz ikra była za filtrem.Tylko ze co dziennnie kilka znikało aż znikło wszystko. W sobote złożył znowu tym razem na kamieniach.Cały czas przenoszą ikrę po całym akwarium .Dziwne ciekawe czy tym razem cos się wylegnie .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Radek

   U mnie to samo zrobiły gniazdo pod korzeniem ale ikra była za korzeniem na szybie dziś mija dziś mija 6 dzień cała ikra znikła a samiec zaczał się już normalnie poruszać po zbiorniku. dziwne…

 10. Ola

  Moje glonojady widocznie są wyjątkiem, jeżeli chodzi o rozmnażanie. Samiec po tym, jak samica złożyła ikrę, wywalił połowę tego, a następnego dnia zaczął zjadać resztę z konaru. Musiałam interweniować i zabrałam mu ikrę (konar ma wejścia z dwóch stron), a następnie włożyłam ją do „inkubatora” (wystarczy kotnik i napowietrzacz). Jest już 5 doba po złożeniu jej i zaczynają się wylęgać młode.

  Odpowiedz
 11. Bartłomiej

  Mam akwarium 105l (wymiary 75×35). Na razie mam tam tylko małego glonka i Molinezje 2+1. Macie jakieś sugestie co do obsady? Gdy wchodzę do zoologicznego dostaję oczopląsu a pań z niego wolę nie słuchać.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Karol

   Prosta opcja, wytrzymałe rybki:
   Na dno stadko kiryskow około 8 sztuk najlepiej tego samego gatunku (spizowe lub inne)
   Plus stadko bystrzykow Ornatus lub podobnych 15 sztuk.
   To dobre na start 🙂

  2. Kara2929

   Polecam głupiki, Danio (to takie małe kolorowe) , miedziki, neonki i drugiego glonojada.😊😊😊😊

 12. Maciej

  Jakieś 2 tygodnie temu wytarły mi się zbrojniki. Akwarium 60L. Bez żadnych specjalnych zabiegów, bez mojej wiedzy. Młode zaczęły właśnie opuszczać sztuczny korzeń, w którym się wylęgły. Jakieś 40 – 50 sztuk. Satysfakcja jest, ale zaczynam się zastanawiać co za jakiś czas zrobić z taką ilością glonojadów 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Agnieszka

   Chętnie przyjmują w większości sklepów akwarystycznych, choć kasy raczej za nie nie dostaniesz

  2. Ika

   Zapytaj w zoologicznym ja tak sprzedaje już sprzedałam około 50 głośników i mam następne do sprzedania tylko muszą mieć co najmniej 3cm

 13. Nat

  Mam dwa glonojady weloniaste. Są bardzo kulturalne, nie jedzą towarzyszy. W sytuacjach stresowych pojawiają się im na łebkach jasne plamki w kształcie okularów. Kiedy przepływają z jednego kamienia na drugi, rozwijają swoje piękne płetwy, dając przy tym wiele uciechy oglądającemu 🙂

  Odpowiedz
 14. Pietreek

  Czy 2 zbrojnik do akwa 25 litrów będzie ok
  Bo chciałbym mieć parke samą

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   W żadnym wypadku.

  2. Pietreek

   Myślałem żeby sprzedać to akwa z całym wyposażeniem i zarobić a potem kupić większe może 45 lub 54 litry

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Poczytaj wyżej zakładkę „akwarium”, jeśli chcesz hodować zbrojniki (oczywiście pospolite, o większych to już nie mówię) to zamiast 45L zainwestuj w 70-100L, koszt niewiele większy a rybki będą lepiej się czuły. No i będziesz miał większy wybór co do reszty obsady.

 15. Rajmund

  Witam. Ostatnio ikrę złożyła w kokosie samica zbrojnika pospolitego. Ikrą opiekuje się samiec złoty. Jaka jest szansa, że z małych będą złote glonojady?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lara3434

   Ja mam samca brązowego i samice złotą. Nie dawno złożyły mi ikrę i narazie mam 4 małe złote i 4 małe brązowe.😊😊😊

 16. Marlena

  Witam, mam zbrojnika pospolitego i niebardzo wiem jakiej jest płci , jest spory , bo ok. 10cm jak nie więcej , ale ma króciutkie wąsy , jeden identyczny jest pokazany w galerii wyżej . Czy to samiec czy może jednak samica??? Pomocy 🙂

  Moje kolejne pytanie jest takie , czy jeśli odkupię do pary albinosa weloniastego to będą z tego dzieci ?
  Chce być pewna , bo niebardzo planuje powiększać gromadkę o maluszki 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michal

   Samica będzie całkowicie „łysa”, Ancitrusy w większości będą się krzyżować, chociaż nie otrzymamy nowych odmian tylko plus minus pół na pół po rodzicach. Zalecam dokupić kolejnego „jelonka”

 17. Szymon

  Cześć chce kupić akwarium 72L który glonojad byłby najlepszy?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Otoski robią najmniejszy bajzel w akwarium i całe życie czyszczą (zbrojnik tylko jak jest mały, potem mu się nie chce).

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Otoski są fajne ale nie polecam poczatkującym oraz akwarystom, którzy nie będą w stanie zapewnić im odpowiedniej i miękkiej wody. Przy kranówkach, które zazwyczaj mają twardość na poziomie 20-25dgh otoski jeśli nawet nie padną do miesiąca, to będą się męczyć i nie dożyją połowy średniej długości swojego życia. Co do zbrojnika, taki jak na zdjęciu pospolity będzie ok, do 72L dwa można spokojnie wrzucić. Jak będziesz w sklepie, to żeby Ci przypadkiem nie wcisnęli innego, np lamparciego bo to są olbrzymy, które potrzebują akwarium kilka razy wieksze.

  3. Wojtek

   otski mają jeszcze jedno „zastrzeżenie”, oprócz twardości wody. nie nadają się do akwarium z kamienistym dnem. też np. korzeń z dziurami, w które mogą włazić je wyklucza. po prostu często się wciskają w małe dziury i potem giną, bo nie umieją z nich wyjść. poza tym są cudowne!
   w poprzednim podobnym wątku kolega polecił ślimaka helmetę – również polecam. 1 sztuka na takie akwarium powinna starczyć. „kombajn” na glony.

 18. Robert

  Cześć, kupilem jakis czas temu 2 glonojady male na.oko takie same jeden z nich padl po paru dniach a drugi ma juz okolo 30cm i chyba dalej rosnie. Generalnie czasami mam wrażenie, że jest martwy bo naprawde nie rusza.sie zbyt duzo, ale z każdą podmiana wody widze, ze jest coraz wiekszy przy kazdej probie odlowienia go, jest z nim problem bo taranuje wszystko i specjalnie nie opada z sił mimo ze potrafi prewracac korzenie i inne dekoracje. Jaki to moze byc gatunek? Akwarium 200l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. benek

   Robert,gatunek,który posiadasz to ZBROJNIK OLBRZYMI.Urośnie Ci jeszcze większy,bo ten gatunek dorasta do 40 cm.Nie rozmnaża się w akwarium.Sprawdź sobie,bo mają go na tej stronie,a przydadzą Ci się te informacje.Acha i przy okazji informuję,że akwa masz w sam raz.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej hodowli!!! 🙂

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Benek przy okazji informuję, że źle informujesz kolegę Roberta. Jeśli to zbrojnik lamparci, który faktycznie dorasta do 40cm, to te 200L to o 250L za mało. Looknij na jego wymagania, minimum to 450L !

 19. Lukasz

  Witam moze mi ktos pomoze posiadam zbrojnika akwarium 200l osada to gupiki,neony,danio pregowany i zalobniczki otoz moj glonajad nie chce jesc wychodzi z kryjowek nawet w dzien ale nic nie je probowałem warzywa marchew,ogorka itp jak i rowniez tabletki probowalem karmic na noc ale ostatnio nawet w dzien niestety nadal nic czy ktos mial podobny problem? Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Kacper

   Witam mam pyt czy w akwarium 180l moge trzymać takie ryby :
   -10 drobnoustków beckforda
   -3 gurami mozaikowego
   – 3 pielęgnice ramireza
   -4 glonojadki malutkie )

  2. benek

   Cześć Kacper!Cała obsada jest dobrze dobrana.Może być,ale ważne jaki gatunek glonojada.Jeśli zbrojnik pospolity to da radę.Radziłbym Ci dać temperaturę 26 stopni.Byłaby najodpowiedniejsza dla tej obsady.
   Życzę powodzenia!!! 🙂 🙂 🙂

  3. Adam

   Daj mu kalafior cukinia

  4. m

   ja miałam ;( niestety jeden zbrojnik zloty umarł natomiast drugi zbrojnik pospolity zaczął jeść po odłowieniu go do osobnego akwa. na razie jest tam od tygodnia i ma się obrze. niestety nie umiem wytłumaczyc dlaczego niechciał jesc w ogólnym.

  5. Gienek

   Może podaj mu kryl, u mnie jak tylko się wrzuci to od razu wychodzą z kryjówek i jedzą. Może ma jakieś inne ulubione menu😊.