Ryby akwariowe – gatunki

Rybki akwariowe słodkowodne

Ryby akwariowe to ryby umieszczone w specjalnym zbiorniku przeznaczonym do ich hodowli oraz obserwacji. Początki akwarystyki sięgają 2500 lat p.n.e. W naturze występuje ponad 25 000 gatunków ryb.

Początkowo hodowano tylko małe gatunki ryb w niewielkich akwariach. Były to głównie rybki słodkowodne, intensywnie, kontrastowo ubarwione, o oryginalnych kształtach i interesującej biologii. Rzymianie zapoczątkowali akwarystykę morską. Ryby akwariowe pierwotnie trzymano w basenach przydomowych. Wraz z rozwojem technologii budowano duże akwaria, dało to możliwość dokładnych obserwacji i zachowań nawet dużych ryb, nie tylko słodkowodnych, ale i morskich.

Ryby akwariowe pochodzą przede wszystkim z rejonów tropikalnych lub subtropikalnych. Są to np. strumienie i rzeki w lasach deszczowych dorzecza Amazonki, zarośnięte oczka wodne w środkowej Afryce, zalane pola ryżowe w Azji czy wielkie jeziora Afryki Wschodniej. Dla hodowcy najbardziej interesujące są te gatunki, które dobrze czują się w ograniczonej przestrzeni, przede wszystkim małe rybki akwariowe, zamieszkujące niewielkie zbiorniki śródlądowe lub przybrzeżne rejony większych akwenów. Jaskrawo ubarwione egzotyczne gatunki ryb akwariowych są dla akwarystów najbardziej pożądane.

Popularne gatunki ryb akwariowych słodkowodnych

Obecnie popularne gatunki ryb akwariowych (słodkowodnych) to: bystrzyki, gupiki, złote rybki, bojowniki, kardynałki, różanki, molinezje, mieczyki, wielkopłetwy, gurami, skalary, zbrojniki, kiryski, brzanki i pielęgnice.

Akara błękitna

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - ryba akwariowa fot. flickr by wigerl

Akary błękitne Akara błękitna (Andinoacara pulcher) – popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic.

Akara pomarańczowopłetwa

Akara Pomarańczowopłetwa - ryba akwariowa fot.picstopin.com

Ryba akwariowa Akara pomarańczowopłetwa (Andinoacara rivulatus) – endemiczny, agresywny gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Akary pochodzą z Ameryki Południowej gdzie zamieszkują tereny Peru i Ekwadoru. W akwariach osiągają ok 15-20 cm długości. Uchodzą za bardzo agresywne dlatego nie powinny być trzymane z rybami mniejszymi od siebie. Wymagają dużego zbiornika, o długości co najmniej 150cm, z miękkim, najlepiej piaszczystym podłożem oraz licznymi dekoracjami w postaci korzeni i płaskich kamieni. Jeżeli tylko uda się je dobrać w pary to rozmnożenie tych rybek jest stosunkowo łatwe.

Akara z Maroni

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) fot. galerie.chip.de

Akary z Maroni Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracara. 

Akarka paskowana

Akarka paskowana - Nannacara anomala fot. aquadico.com/forum

Akarki paskowane Akarka paskowana, Akara paskowana, kratkowana (Nannacara anomala) – atrakcyjna z wyglądu i zachowania, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Babka złota

Babka złota (Brachygobius doriae) - ryba akwariowa fot. pecesornamentalesmarinodulce.blogspot.com

Babki złote Babka złota (Brachygobius doriae) – gatunek niewielkiej ryby akwariowej z rodziny babkowatych (Gobiidae). 

Badis bengalski – Dario dario

Badis bengalski - ryba akwariowa fot. flickr by cy1234

Badisy bengalskie – Dario dario Badis bengalski (Dario dario) – pięknie ubarwiona, niewielka, słodkowodna rybka akwariowa, najmniejsza ze znanych ryb z podrzędu okoniowców (Percoidea).

Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna rybka z rodziny pielęgnicowatych. Gatunek pochodzi z Afryki. Te rybki akwariowe ze względu na ciekawy wzór i kolory będą ozdobą każdego wystawowego akwarium. Najlepiej trzymać je w parach w akwarium gatunkowym. Dla pary niezbędny będzie 70 litrowy zbiornik, z wieloma kryjówkami, grotami i jaskiniami. Polecane do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, że w czasie tarła ukazują terytorializm. Są rybami monogamicznymi, które na stałe dobierają się w pary. Rozmnażanie ich jest bardzo łatwe.

Barwniak szmaragdowy

Barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus) - ryba akwariowa fot. zoopet.com

Hokejówki amazońske Barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus) – pięknie ubarwiona, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Bocja karłowata

Bocja Karłowata - Bocje Karłowate

Ryba akwariowa Bocja Karłowata (Yasuhikotakia sidthimunki) – słodkowodna ryba z rodziny piskorzowatych. Zamieszkuje średnie i duże, wolno płynące rzeki w dorzeczu Mekongu w Azji. Dorasta do 6 cm długości. Ciało pokryte charakterystycznym wzorem przypominającym szachownicę. Ryby stadne. W osamotnieniu chowają się lub bywają agresywne w stosunku do podobnych ryb. Chętnie zjadają tak nie porządane w akwariach ślimaki. Są bardzo wrażliwe na wysokie stężenia azotanów. Nie powinny być wprowadzane do świeżo zakładanych akwariów. Rozmnażanie trudne. W naturze ryby te sezonowo migrują w celu odbycia tarła.

Bocja pręgowana

Bocja pręgowana (Botia striata) - ryba akwariowa fot. aquariophilie.org

Hokejówki amazońske Bocja pręgowana (Botia striata) – nieduża, słodkowodna ryba z rodziny Bocjowatych (Botiidae).

Bocja wspaniała

Bocja Wspaniała - ryba akwariowa fot.petsolutions.com

Ryba akwariowa Bocja Wspaniała (Chromobotia macracanthus) – chętnie kupowana do akwariów, które opanowała plaga ślimaków, które to są jej przysmakiem. Bocje pochodzą z Azji gdzie aamieszkują rzeki i wody stojące Borneo i Sumatry. W środowisku naturnalnym osiągają nawet 40 cm długości, w akwarium przeważnie 20 cm. Gatunek cechuje się szeregiem ciekawych zachowań i złożonych relacji dlatego powinny być trzymane w większych grupach. W odosobnieniu mogą być płochliwe lub atakować inne podobnie wyglądające ryby. Wymagają dużego akwarium z licznymi kryjówkami. Są rybami ciekawskimi, które lubią poznawać swoje otoczenie, dlatego też wskazana jest duża liczba dekoracji tj. korzeni, kamieni, ceramiczne doniczki itp. Rozmnażanie w warunkach domowych bardzo trudne.

Bojownik bezbronny – karłowaty

Bojownik Bezbronny - ryba akwariowa fot.aqleader.com.my

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny (Betta imbellis) – słodkowodna, labiryntowa ryba akwariowa z rodziny guramiowatych. Ryba pochodzi z Azji. Zamieszkuje małe spokojne rzeki oraz wody stojące w Malezji i częściowo w Indonezji. Przypomina bojownika syjamskiego, jest jednak od niego odrobinę mniejszy i delikatniejszy. Osiąga 5-6cm długości. Rybka ta najlepiej czuje się w akwarium gęsto obsadzonym roślinami również tymi pływającymi. Bojowniki, ze względu na terytorializm, nie będą odpowiednie do akwarium towarzyskiego. Rozmnażanie stosunkowo łatwe. W okresie tarła nabierają intensywniejszych kolorów, na ciele samicy uwidaczniają się jasne i ciemne pasy.