Skalar – Żaglowiec

Pterophyllum scalare (Schultze, 1823)

Skalary - ryby akwariowe

Skalar, Żaglowiec (Pterophyllum scalare) – jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Ulubiony gatunek akwarystów praktycznie od momentu, kiedy pojawiła się możliwość trzymania ryb tropikalnych w domach. W Europie pierwszy raz pojawił się w 1909 r. Ze względu na bogactwo wzorów i barw, cieszy się nieustającą popularnością i jest rozmnażany w nieprawdopodobnych ilościach na farmach hodowlanych w Europie i Azji. Jego potoczna nazwa „żaglowiec” wzięła się od kształtu płetwy grzbietowej, która przypomina wysoki, rozłożony żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Naturalny obszar występowania obejmuje część Kolumbii, Gujany, Surinamu, Gujany francuskiej, Peru i Brazylii. Znajdowany w licznych systemach rzecznych, włączając rzeki Oyapock, Essequibo, Ukajali, Solimões i główne dorzecze Amazonki. Występuje także w wielu rzekach w Brazylijskim stanie Amapa.

Zamieszkuje obszary bagienne i zalewowe, z gęstą roślinnością. W przeciwieństwie niż się powszechnie sądzi, żyje w wodach przejrzystych, często z mętną zawiesiną unoszącą się w toni. W wodzie przejrzystej barwa jego ciała nabiera głębi.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalary osiągają przeważnie do 15 cm długości i 22 cm wysokości. Ciało silnie bocznie spłaszczone, srebrzysto-zielone lub oliwkowe. Na ciele osobników otrzymanych z okazów dzikich znajdują się dwa pionowe czarne pasy srebrzyście obrzeżone oraz jeden na głowie, który biegnie łukiem przez oko. Odstępstwa od tego wzoru często mogą oznaczać jedną z licznych odmian hodowlanych. Gatunek ten ma duży potencjał do modyfikacji, zmian kształtu płetw i ubarwienia, co niestety zostało wykorzystane przez hodowców. Na rynku pojawił się skalar weloniasty, czarny, marmurkowy, niebieski, złoty, srebrny, biały, czerwony, perłowy, księżycowy, duch, zebra, koi. Sztucznie uzyskane formy często mogą mieć wady genetyczne, mniejsze lub większe deformacje, ślepotę czy niepłodność. „Oryginalna” forma powszechnie dostępna w sklepach również mgliście przypomina dostojne dzikie okazy. Płetwy grzbietowa i odbytowa często są niskie i tępe, płetwy piersiowe powykręcane, a kolory i oznaczenia wyblakłe. Przyczyną tego jest zwykle chów w nieodpowiednich, zbyt ciasnych warunkach, mało zbilansowana dieta, a także rzadkie lub niewystarczające podmiany wody.

Stosunkowo nowe są piękne dzikie odmiany z pomarańczowo czerwonym zabarwieniem grzbietu. Jedna pochodzi z Manacapuru, a druga z górnego biegu Rio Negro w okolicy San Isabel (nazywana bywa czerwonym altumem). Obserwacje w akwarium wykazały, że odmiana Manacapuru jest jedną z najłagodniejszych. Pary mogą koegzystować ze sobą na małych przestrzeniach, a także wymieniać się lęgiem. Niestety skalary te mają też tendencję do krótszego życia, po 2-3 latach pojawiają się u nich pierwsze objawy starzenia, a odstępy między tarłami znacznie się wydłużają.

Płeć skalarów można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej (pokładełka). U samic jest długa i tępo zakończona, natomiast u samców krótka i ostra. Patrząc z góry, dojrzała płciowo samica, nosząca jaja będzie szersza za płetwami piersiowymi, a samiec najszerszy będzie w miejscu łączenia się płetw piersiowych z ciałem. Samiec w okresie tarła może również posiadać niewielki garb tłuszczowy na „czole”.

Przez wielu uważane za łagodne, jednak są to ryby charakterne, a nawet można powiedzieć „dwulicowe”. W obecności akwarysty potrafią zachowywać się nienagannie, a kiedy zniknie z widoku, pokazują swoje prawdziwe oblicze, strosząc pokrywy skrzelowe na kolegów i rozstawiając mniejsze ryby po kątach akwarium.

Ze względu na swoją inteligencję są często wykorzystywane w eksperymentach naukowych badających zachowania ryb. Badania wykazały np. że skalary preferują i chętniej wybierają towarzystwo swojego gatunku o takim samym wyglądzie jak one same. Na przykład, jeżeli skalar złotej odmiany dorastał wśród innych złotych skalarów, to po wymieszaniu różnych odmian również będzie towarzyszył złotym. Chociaż nie wiadomo czy mieszanie odmian barwnych ma wpływ na samopoczucie ryb, to może być wskazówką, dlaczego niektóre osobniki mogą nie być tolerowane przez resztę grupy.

Czasami między rybami dochodzi do potyczek, w konkursie o status i władzę, nierzadko prężą się bokiem w stronę przeciwnika. Spekuluje się, że w ten sposób wykorzystują swoje mocno połyskujące łuski, skupiają nimi promień światła, którym rażą oczy rywala. Przy wielu tego typu okazjach widać jak jedna z ryb wydaje się nagle oszołomiona, tak jakby doznała jakiegoś szoku.

Pomimo ich zadziornego charakteru są rybami z natury społecznymi i ustalają między sobą złożone hierarchie. Dopasowanie się do porządków panujących w stadzie nie jest wysoką ceną za zmniejszenie szansy bycia pożartym przez drapieżnika. Biorąc ten aspekt pod uwagę, to tym bardziej staje się oczywiste, dlaczego preferują towarzystwo tak samo wyglądających towarzyszy. Niewyróżnianie się na tle grupy pozwala uniknąć skupienia na sobie uwagi drapieżnika.

Skalary poruszają się powoli, głównie przy pomocy płetw piersiowych, to znaczy, że w połączeniu z wysokim ciałem mają niewielką szansę na ucieczkę przed ścigającym drapieżnikiem. W sytuacji zagrożenia pomocne za to jest ich kamuflujące, pasiaste ubarwienie, które w połączeniu z roślinnością załamuje zarys ciała, przez co w gęstwinie roślin stają się mało widoczne.

Chętnie współpracują między sobą. Nauczyły się bronić przed rybami podgryzającymi i skubiącymi, tworzą pewnego rodzaju formację obronną, chowają ogony do wewnątrz, a gotowe do ataku pyszczki wystawiają na zewnątrz.

Są również jednymi z nielicznych znanych gatunków ryb umiejącymi liczyć. Spośród podobnie wyglądających ławic będą konsekwentnie i instynktownie wybierać te liczniejsze.

W naturze ławica może obejmować szeroki obszar liczący setki osobników. W akwarium zaleca się trzymanie grupy min. 5 osobników lub dobraną parę. W dużej grupie czują się bezpieczniej, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

W optymalnych warunkach dożywają nawet 15 lat.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare Odżywianie ryb akwariowych

Mikrodrapieżniki. Są wzrokowymi myśliwymi, często wypatrują i wyczekują zdobyczy schowane za korzeniami czy roślinami, wystawiając jedynie głowę. W akwarium będą przyjmować pokarmy suche w płatkach, ale najchętniej zjadają te mrożone i żywe, te pokarmy wrzucone do akwarium często nie zdążą dotknąć nawet podłoża. Dafnia, cyklop czy krewetki zostaną zjedzone łapczywie i z dużą zawziętością. Każda zmiana w aktywności jedzenia może być oznaką tarła lub co gorsze problemów zdrowotnych. Jeżeli przestaną przyjmować żywe lub mrożone pokarmy to znaczy, że coś jest nie tak. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby w nowym otoczeniu, przez kilka pierwszych dni mogą nie pobierać suchych pokarmów i jest to całkowicie normalne.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare Akwarium ryb akwariowych

Ze względu na ich wdzięk i dostojność, estetyka wyglądu zbiornika zwykle nie jest tak istotna, gdyż same skupiają dużą uwagę obserwatora. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy zakładaniu akwarium powinno być miejsce. Akwaria 100 cm można wykorzystać co najwyżej jako zbiorniki tarliskowe. Dla dwóch par zaleca się min. 120 cm długości akwarium, dla większej grupy min. 150 cm. Ważna jest również wysokość zbiornika, która w przypadku P. scalare powinna wynosić min. 50 cm. Jako podłoże najlepiej stosować miękki drobnoziarnisty piasek. Unikać należy podłoży zatwardzających wodę np. piasku koralowego i tych o większej gradacji. Skalary lubią przebierać podłoże i łatwo mogą się zadławić większymi kamyczkami. Do dekoracji można użyć suchego drewna, powykręcanych gałęzi i korzeni, tak aby zapewnić im wystarczającą ilość kryjówek. W siedliskach naturalnych P. scalare przeważają jednak rośliny z rodzaju Echinodorus. W naturze żyją w wolno płynących, przejrzystych wodach. Dlatego też, w akwarium przepływ wody nie powinien być zbyt mocny, zaleca się stosowanie filtrów zewnętrznych z długimi deszczowniami, dzięki czemu unikniemy gwałtownego wyrzucania wody. Dobrze będą się czuły w wodzie miękkiej z pH w przedziale 6.0-7.4 i temperaturze 24-28°C.

Za młodu nie zwracają uwagi na mniejsze ryby, ale gdy rosną i ich pyszczki stają się coraz większe, to ciekawość nowych smaków wzrasta. Często może wydawać się, że akwarium towarzyskie funkcjonuje prawidłowo i ryby żyją w harmonii, by kolejnego dnia zauważyć braki w jego obsadzie. Skalary szybko się uczą i kiedy zbadają, że ryba zmieści im się do pyska, to skorzystają z tej wiedzy.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, ale jeżeli zdecydujemy się na zbiornik ogólny, to jako towarzystwo sprawdzą się ryby o wyższym ciele np. Bystrzyk pięknopłetwy , Bystrzyk Pereza (Hyphessobrycon erythrostigma), Fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus). Należy unikać ryb o niskim, torpedowym kształcie jak np. kardynałki, których budowa jest praktycznie stworzona dla anatomii pysku skalara.

Niepożądanym towarzystwem będą również ryby podskubujące płetwy. Jest to często spotykane zachowanie np. u brzanek tygrysich, które skradają się od tyłu, aby oderwać kawałek płetwy ogonowej. Długie, zwisające płetwy brzuszne skalarów bywają również kuszącym kąskiem dla spokojniejszych gatunków.

Najbezpieczniejszym wyborem będą większe kiryski. Tym dennym rybom o beczułkowatym kształcie w większości nie będą przeszkadzać codzienne zachowania skalarów, a będą one pomoce w utrzymaniu czystości w akwarium, zjadając wszelkie niedojedzone resztki, które opadną na dno.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie skalarów jest dość proste, jeżeli tylko uzyskamy dobraną parę i zapewnimy im odpowiednie warunki. Są rybami monogamicznymi i tworzą ze sobą silne więzi, dlatego też najlepiej kupić grupę młodych ryb i pozwolić na dobranie się pary. Niestety, jeżeli nie dysponujemy dużym akwarium, to kiedy utworzy się para, resztę ryb należy przenieść, gdyż będzie ona zaciekle broniła swojego rewiru, przeganiając potencjalnych rywali. Nawet w dość dużym zbiorniku należy pamiętać, aby zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek, używając do tego celu roślin i korzeni.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-10 miesięcy. Gdy są gotowe, do tarła możemy je dodatkowo zachęcić, podając częściej żywe i mrożone pokarmy, zwiększając temperaturę lub zmiękczając nieco wodę (pomocne może być użycie filtra RO). Twardość wody jest kluczowym czynnikiem, jaja mają mikro szczeliny, które w wodzie twardej się zatykają. Optymalna temperatura do rozrodu powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło trwa jedną do dwóch godzin. Samica przy pomocy pokładełka przykleja ikrę w wybrane miejsce. Może to być duży liść, płaski kamień lub fragment szyby. Samiec podąża za samicą i zapładnia jaja. W czasie tarła dorosła samica może złożyć nawet do 1000 ziarenek ikry. W dobrych warunkach dobrana para skalarów wyciera się co 4-5 tygodni.

Kiedy jaja zostają złożone, najlepiej pozostawić rodziców, którzy będą sprawować nad nią opiekę. Inne ryby będą przeganiane, a jaja wachlowane przy pomocy płetw, dostarczając tym samym tlen. Pierwsze kilka prób bywa nieudanych i jedno z rodziców zjada ikrę, należy jednak przy tym odnotować, że rodzice również mogą oczyszczać jaja w swoich pyszczkach.

Jeżeli do tarła dochodzi w akwarium „ogólnym” i chcemy odchować narybek, to najlepiej wyjąć ikrę wraz ze złożem (liściem, kamieniem itp.), przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać.

Wylęg, w zależności od temperatury, trwa ok. 2-4 dni, po tym czasie larwy opadają na dno zbiornika lub lekko unoszą się w toni wodnej.

Przez pierwszych kilka dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Po 6-7 dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. W pierwszym okresie należy podawać najdrobniejsze pokarmy np. mikro nicienie, plankton zwierzęcy, drobno zmielony suchy pokarm, larwy artemii. Młode karmimy kilka razy dziennie małymi porcjami.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Skalar – Żaglowiec

Galeria Ryba akwariowa - Skalar – Żaglowiec

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 240 l
  • min-długość: 120 cm
 • Cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 321

 1. Janek

  Witam, rok temu zacząłem przygodę z akwarium – baniak 170l o dość nietyp. wymiarach 80×60(wys.)x35, ustabilizowany, filtr kubełkowy o teoretycznej wydajności 1000l/h (w praktyce jak mierzyłem przy pełnym załadowaniu ok. 500l/h). W niewielkim stopniu obsadzony roślinami: kryptokoryna, anubias hastifolia, szybko rosnąca kabomba; bez żadnych korzeni ani kamieni; żwirek na dnie średnio-ziarnisty 2-5mm otoczaki. Obsada: 3x gurami mozaikowe, 3xgurami dwuplamiste, 6x barwieniec czarny, 5x kirysek pstry, 20 sztuk różnych zwinników które przeniosę do innego akwarium, 1x bocja wspaniała, 1x glonojad pospolity oraz parka ramirezek. W ciągu ostatnich 10 mies odpadły mi tylko 3 rybki (1 kirysek i 2 jarzeńce). Czy mogę dołożyć parkę młodych skalarów? Dziękuję z góry za poradę!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Agnieszka

   Z artykułu wynika że minimalna długość zbiornika dla skalara to 120cm,wiec twoje jest 40cm za krótkie. Więc nie.

 2. 123

  Miałam 4 skalary w 100l akwarium ogólnym. Po jakimś czasie został tylko jeden. Ten skalar ma ok. 8cm długości i 10cm wysokości. Zjadł 12 danio które miały długość ok. 3cm.

  Odpowiedz
 3. Michał

  Witam , czy wiecie gdzie w Poznaniu można nabyć te skalary ?
  pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   W sklepie Aquafizz Creative na ulicy Grunwaldzkiej.

  2. Joko

   W każdym akwarystycznym!

 4. Eqeur

  Witam. Czy w zbiorniku 120x50x50 mogą żyć 4 skalary? Czy ewentualnie mogłabym coś jeszczse dorzucić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kacper

   jak najbardziej tak
   i dołożyć też coś możma ale trzeba pamiętać że skalary to agresywne rybki i potrafią zjeść mniejszych kolegów

  2. Jan

   Ja mam trochę większy zbiornik I moje
   skalary się tłuką, bo zebrała się para która utworzyła sobie terytorium na środku zbiornika

 5. Marcelina

  Witam! Znowu potrzebuje pomocy. W niedziele na nowo przygotowałam akwarium i wpuściłam rybki, pare ramirez, 10 neonów czerwonych i 8 kirysek panda na 74 litry myśle ze Ok? Problem w tym ze we wtorek wieczór na neonach zauważyłam pełno białych kropek, jak kupowałam były zdrowe, czy to możliwe ze tak po jednym dniu by zachorowały? A może to wina temperatury, jest 27 stopni czy to dla nich wszystkich dobra temperatura? A może po prostu resztki pokarmu które pływały się do nich poprzyklejaly? Załamana jestem! Prosze pomocy!

  1
  3
  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. admin

   Ryby zbyt szybko wpuszczone do nieustabilizowanego akwarium.

   link to rybyakwariowe.eu

  2. Tomasz

   Przy zakładaniu nowego akwarium najważniejszy jest prawidłowo przeprowadzony proces jego dojrzewania. Neony to rybki bardzo wrażliwe i nie nadają się do nowo założonych niedojrzałych zbiorników. Proces biologicznego dojrzewania akwarium to minimum jeden miesiąc a może trwać i dłużej.

  3. Marcelina

   Dziękuje. No tak błędy nowicjusza, szkoda mi tylko rybek, mam nadzieje ze uda ni się je wyleczyć

 6. Krystian

  Ile można trzymać skalarów w 112l
  planujemy kupić narybek

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. nds73

   Witam . No cóż skalar to ryba lubiąca przestrzeń i wiążąca się w pary ( czyli terytorialna ) . U młodych ryb ciężko odróżnić samca od samicy . Więc zakup minimum 4 szt to podstawa . Pamiętać należy o tym że w takim akwarium powinno być trochę miejsca do pływania i trochę obsadzone roślinami pozwalającymi na ukrycie się osobnikom zdominowanym . I tu właśnie może być kłopot związany z tym iż jak się już para dobierze to nie dadzą spokoju dla pozostałych sztuk . A ponieważ zbiornik jest delikatnie pisząc ” nie za duży „, ryby mogą czuć spory dyskomfort i problem będzie dosyć widoczny . Należy też pamiętać iż filtracja nie może być zbytnio ( rwąca ) jednak musi być wydajna . O sposobach karmienia i pielęgnacji tego gatunku jest opis powyżej ( nie będę się rozpisywał ) . Ze swojej strony mogę dodać iż warto było by się jednak zastanowić nad doborem gatunku na ten litraż . I nie żebym odradzał zakup tej ryby , wręcz przeciwnie . Zastanowił bym się jednak nad całą aranżacją zbiornika i litrażem , może udało by się ciut większy np: 160 l . Proszę nie przerybiać zbiornika , zachowując umiar w ilości ryb , łatwiej jest kontrolować sam zbiornik i parametry wody . Życzę owocnych zakupów i powodzenia w hodowli . Pozdrawiam .

  2. Krystian

   To jednak Kupimy 180L 🙂 i 4 sztuki

   2
   1
 7. Marcelina

  Witam! Potrzebuje pomocy w doborze rybek ciepłowodnych do mojego akwarium 74 litry. Podobają mi się skalary ale obawiam się ze moje akwarium jest za małe. Fajne są tez głupiki czy neonki ale chciałabym tez ze dwie rybki większe a nie bardzo wiem jakie gatunki mogę ze sobą wymieszać. Prosze o pomoc!

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Kacper

   74 litry będzie zdecydowanie za małe na skalary.

  2. Tomasz

   Witam , akwarium 74 litry jest dobre dla gatunków średniej wielkości ( 6-8 cm ) długości. Mogłabyś spróbować z Prętnikami Karłowatymi.

  3. Szymson

   mogłabyś dać 2 ramirezki neonki i kiryski panda

  4. Marcelina

   Dziękuje za podpowiedzi! Spróbuje z ramirezkami i dodam im neonkow i albo kiryski albo otoski albo dokupie jeszcze jednego zbrojnika bo mam jednego, tylko zastanawiam się co lepiej czyści akwarium zbrojnik czy otoski?

  5. Aquabat

   Zbrojniki raczej się przestają interesować zbytnio glonami jak podrosną, do ramirez zdecydowanie lepiej jest brać otoski, nie zjedzą one im ikry tak łatwo i czyszczą całkiem dobrze, do 74l dał bym ze 6-8 z uwagi że one małe są. Obowiązkowo brał bym jeszcze kiryski, polecam pandy bo są aktywne, średnio płochliwe i bardzo fajnie się prezentują w zbiorniku jak siedzą w np. 6 sztuk razem. Co do neonków to najlepiej czerwone bo tolerują wyższą temperaturę niż innesa.

  6. Marcelina

   Dziękuje bardzo za podpowiedzi! Dziś już są w moim akwarium kiryski panda i neonki czerwone. Nie udalo mi się kupić jeszcze Ramirezki, ale spróbuje w innym sklepie, no i jeszcze otoski.

  7. Marcelina

   Mam jeszcze takie pytanie, na dnie akwarium mam żwirek ekologiczny, czytałam ze dla kiryskowate panda lepiej piasek bo jak przeszukują dno to mogą sobie wąsy pokaleczyć. Nie bardzo mam ochotę się tego żwirku pozbywać, nie wiem może on ewentualnie zostać czy można go przysypać piaskiem, tylko znowu jaki efekt mi to wyjdzie? ????

 8. Damian

  Witam, Zakupiłem ostatnio Akwarium panoramiczne (100cm x30cm x50cm) 200L ?. Mam w nim 5 Skalarów o wielkości koło 10x12cm Dwie Pary i Jednego Samotnika, 40-50 Mieczyków, 5 Glonojadów ( w tym 3 Królewskie ) i Welonka. W Akwarium Panuje Chaos… Skalary walczą ze sobą cały czas o terytorium. Welonka Pływa i wykopuje rośliny. Czy to akwarium nie jest za małe dla tego typu ryb? Proszę o rady. Dopiero zaczynam swoją przygodę z Akwarystyką. Z Góry Dziękuje

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Krystian

   Zdecydowanie za małe 😉 bez Mieczyków i 3 glonojadów będzie ok. 😀

  2. Szymson

   Oddaj samotnika bo parka go zamęczy

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Twoje akwarium ma 150L a nie 200 (100x30x50/1000). A to znaczy, że Twoja obsada to totalne nieporozumienie. Na skalary jest zbyt małe, jeśli już się uprzesz na nie, to nie 5 ale max 2. Glonojady 2-3 niewielkie mogą być. 50 mieczyków to skandal, 10-15 to jest max, jak się zaczną mnożyć to będzie armagedon. Welonka zupełnie nie pasuje do wszystkich w/w ze względu na inną (niższą) temperaturę wody.

  4. Damian

   Wielkie Dzieki ze rady. Kupiłem akwarium z taka obsada. Od początku wydawało mi sie coś nie tak. Mam jeszcze akwaria 27L i 75L. Które rybki poprzekładać do którego akwarium a które oddać? Doszło mi do tego jeszcze 20glupikow i 4 neonki pływają obecnie w akwarium 27L.

  5. rrrrrrrrrrrrrrw

   27L nadaje się raczej tylko na kotnik (a małych mieczyków i gupików będziesz miał mnóstwo), ewentualnie dla jednego bojownika. 75L może być dla tych 20 gupików bez innych ryb, lub dla tej samotnej welonki. Dla mieczyków już będzie zbyt małe. Neonki nie pasują do wszystkich w/w ze względu na inną twardość wody (lub również temperaturę – w zależności co to za neonki masz)

 9. tinka

  Damian akwarium okej, ale tylko jak ryba napisał, nie kupuj Zbrojników. Adam ty przesadziłeś, skalary się zmieszczą ja mam akwa 300l i moja obsada to: 6 skalarów, 7 neonków diamentowych i 4 prętniki. Akwarium z pięknymi dużymi roślinami. Mam te wszystkie ryby od dwóch lat i ani jedna mi nie zdechła.

  Odpowiedz
 10. benek

  Chce ktoś dwa piękne duże skalary? Jeśli ktoś chętny proszę się zgłosić.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. sebastian

   czesc benek skąd jestes ?

  2. benek

   Jestem z małopolskiego-miejscowość Książnice Wielkie nr. domu 102 skalarki piękne biało-czarne ale odbiór osobisty.

 11. li

  Czy ten skład pod akwa 120l będzie NARAZIE dobry?: 2 skalary (małe potem pójdą do 300l) 6 neonó czarnych ,4 żałobniczki, 7 brzanek wysmukłych 5 kirysów ,6 otosków i albo barwniaki (parka) albo akary z maroni(parka)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. sebol

   tylko jesli masz dobry zewnetrzny filtr i podmieniasz wode co tydzien ok 30-50%

  2. li

   mam jeden wewnętrzyny 600l/h i zewnętrzny 1200l/h i podmieniam 45% wody na tydzien

 12. Wiktoria

  Witam, zakładam akwarium 215 l, które na razie dojrzewa, więc planuję obsadę.
  Chciałabym zakupić 4 skalary diamentowe [samice]. Czy pojemność 215 im wystarczy? Jednocześnie chciałabym wpuścić kilka mniejszych ryb dla towarzystwa, które najlepiej się nadadzą?
  Dziękuję za odpowiedzi. 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Litraż akwarium jak najbardziej w porządku , zwróć jeszcze uwagę na jego wysokość dla skalarów minimalne to 50 cm. Skalary mocniej rosną wzwyż niż po długości. Rybki towarzyszące to takie, które nie dadzą się połknąć gdy żaglowiec podrośnie np żałobniczka.

 13. Kamil

  Mam pytanko co ma zrobić jak mi skalary złożyły ikre na filtrze jął to przenieść do drugiego akwarium dzięki

  Odpowiedz
 14. Początkująca

  Niestety rybki zostały zakupione. Jak przyszłam rano nakarmić rybki to dwie błyskotki i jedna molinezja pływała do góry brzuchem (miała wielki brzuch jak ją zakupiliśmy , nie znamy się na tym ale odnieśliśmy wrażenie że będzie mamą) i po akwa pływały malutkie rybki . Niestety większe ryby zaczęły je zjadać. Molinezja która miała najwięcej białych plam , już ich nie ma. Mam w akwa27 stopni , preparat na ospe wlałam 24h temu. Czy mam kuracje stosować preparatem przez 7 dni? Czy od tej ospy mi te rybki popadały?Woda w akwa jak dlamnie jest brudnawa ale to pewnie przez ichtio.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Preparat stosuj zgodnie z instrukcją z opakowania.Natomiast inne problemy wynikły zapewne z nałożenia się kilku błędów .Po pierwsze akwarium jeszcze nie dojrzało, po drugie przerybienie i niewłaściwa aklimatyzacja. Nie wiem jeszcze jaki filtr Tobie polecono. „Fachowiec” z kakadu ma spory wkład w zaistniałą sytuację.

  2. Początkująca

   Filtr aquael fan filter 2 plus do 100-150 L

  3. Tomasz

   Ogólnie to jest taki filtr na styk. Z reguły powinno się kupować urządzenie o rozmiar większe w stosunku do pojemności akwarium. Szczególnie gdy akwarium jest przerybione. O ile dobrze kojarze to w tym filtrze jest tylko wkład gąbkowy, a szkoda bo gdy masz możliwość umieszczania różnych wkładów to możesz popracować nad niektórymi parametrami wody. Przy starcie nowego filtra dobrze jest zaszczepić w nim żywe kultury bakterii filtracyjnych. Możesz kupić gotowy preparat i zaszczepić bakterie na gąbce. Ja stosuje JBL FilterStart i sprawdza się.

 15. Początkująca

  Witam.
  Czytam Wasze komentarze i chyba sprzedawcy nabili mnie w butelkę.
  Oczywiście zaczynam przygodę z akwarium , zakupiłam 112 L . W kakadu Pan doradził nam : 4 skalary (3 czarne , jasny) , 2 welony , 4 molinezje , 4 brzanki , 4 przezroczki , 2 gurami i glonojada acis – z Waszych komentarzy odnoszę wrażenie że za dużo rybek mi polecił. Czy mam rację? Dodam że od wczoraj w akwa mam 27 stopni gdyż u molinezji pojawiły się białe plamki (chyba ospa) ,zakupiłam ichtio (wczesniej bylo 24 stopnie) . Proszę o info. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Masakra jednym słowem. Sprzedawcy w 99% to pospolite janusze biznesu, dla których liczy się tylko kasa i nie powinno się słuchać ich rad, szczególnie początkujący. Jeśli chodzi o skalary to dla nich potrzeba minimum 2x większe akwarium. Twoje 112 ma najprawdopodobniej 40cm wysokości, a jak spojrzysz na opis wyżej, wysokośc musi być minimum 50cm bo skalary potrafią rosnąc do 30-35cm wysokości. Welony to już w ogóle rybki z innej bajki, powinny mieć temperaturę około 5st niższą niż skalary czy molinezje. Przeźroczki to ławicowe rybki i przydałoby się 2x więcej, ale przy skalarach mogą mieć ciężkie życie, więc lepiej odpuścić. Nie wiem o jakie gurami chodzi, jeśli np mozaikowe to spoko, ale np całujące już nie, bo akwarium zbyt małe. Jeśli jeszcze nie kupiłaś ryb, to na pewno zrezygnuj ze skalarów i welonów, zamiast przeźroczek polecam 5-6szt kiryska spiżowego na dno, przy założeniu, że jako podłoże będzie piasek. Jeśli kupiłaś to lepiej wystawić na sprzedaż albo może ten sprzedawca idi0t@ przyjmie z powrotem, chociaż wątpię… Jeśli chodzi o białe plamki, czyli pewnie o ospę, to polecam błękit metylowy (+ preparat uzupełniający bakterie po kuracji), możesz również podnieść temperaturę do 30st (nie więcej niż 2st na dobę) i trzymać tak 4 dni, ale pod warunkiem, że w akwarium nie będzie welonek, bo padną. Powodzenia.

  2. Tomasz

   Wiadomo, że ryby kupuje się raz na jakiś czas.Pomimo ,że posiadam cztery akwaria lubię odwiedzać sklepy akwarystyczne i sobie popatrzeć, zaplanować w jakąś przyszłą obsadę.Byłem ostatnio w jednym , bardzo popularnej sieci w Warszawie. W jednym akwarium trzymali około 6 cm gurami mozaikowe razem z dobrze podrośniętymi pielęgnicami pawiookimi. Jeżeli sprzedawca decyduje się na taką ekspozycje ryb to jak może fachowo doradzać osobie stawiającej pierwsze kroki w akwarystyce. Wiem , że tego sklepu już nie odwiedzę.

  3. rrrrrrrw

   Ja w mojej miejscowości mam niewielki sklep (nie sieciówka) i kiedyś w akwarium 30L pływało ze 20 gupików w wodzie, która przypominała raczej rozcieńczone mleko. A słowo „pływały” to zbyt wielkie słowo, one dryfowały, kilka do góry brzuchem… Żal było patrzeć.

  4. Tomasz

   Niedługo wybiją 32 lata mojej akwarystycznej przygody dzięki temu pamiętam jeszcze czasy, kiedy sklepy akwarystyczne prowadzili doświadczeni hodowcy .Dla takiego początkującego adepta jak ja byli oni niezastąpioną skarbnicą wiedzy. Niestety te czasy przeminęły, teraz w większości mamy sieciówki nastawione tylko i wyłącznie na zysk a sprzedawców rekrutują chyba z przypadku.

 16. Skalar

  Mam skalara pasiaka je idealnie ale mam problem dlaczego go gupiki dziobiom ma 5cm skalar skalar jest zdrowy zajmuje się akwarystyką od 10lat i nigdy takiego czegoś nie widziałem w akwariach ze skalarami

  Ps: mam do szprzedania pare skalarów miały 2 razy ikrę altumy skalare wielkość 20cm samiec ma 25 samica 21cm wys:10cm samica 13

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jan

   Altumy z ikrą? Trochę to dziwne gdyż altumy my to dotychczas nie rozmrożony gatunek (a na pewno nieudokumentowany) .