Pterophyllum scalare (Schultze, 1823)

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 15 cm
  • Akwarium: 240 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.4 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Skalary - ryby akwariowe

Skalar, Żaglowiec (Pterophyllum scalare) – jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Ulubiony gatunek akwarystów praktycznie od momentu, kiedy pojawiła się możliwość trzymania ryb tropikalnych w domach. W Europie pierwszy raz pojawił się w 1909 r. Ze względu na bogactwo wzorów i barw, cieszy się nieustającą popularnością i jest rozmnażany w nieprawdopodobnych ilościach na farmach hodowlanych w Europie i Azji. Jego potoczna nazwa „żaglowiec” wzięła się od kształtu płetwy grzbietowej, która przypomina wysoki, rozłożony żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Występowanie

Ameryka Południowa. Naturalny obszar występowania obejmuje część Kolumbii, Gujany, Surinamu, Gujany francuskiej, Peru i Brazylii. Znajdowany w licznych systemach rzecznych, włączając rzeki Oyapock, Essequibo, Ukajali, Solimões i główne dorzecze Amazonki. Występuje także w wielu rzekach w Brazylijskim stanie Amapa.

Zamieszkuje obszary bagienne i zalewowe, z gęstą roślinnością. W przeciwieństwie niż się powszechnie sądzi, żyje w wodach przejrzystych, często z mętną zawiesiną unoszącą się w toni. W wodzie przejrzystej barwa jego ciała nabiera głębi.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Charakterystyka i usposobienie

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalary osiągają przeważnie do 15 cm długości i 22 cm wysokości. Ciało silnie bocznie spłaszczone, srebrzysto-zielone lub oliwkowe. Na ciele osobników otrzymanych z okazów dzikich znajdują się dwa pionowe czarne pasy srebrzyście obrzeżone oraz jeden na głowie, który biegnie łukiem przez oko. Odstępstwa od tego wzoru często mogą oznaczać jedną z licznych odmian hodowlanych. Gatunek ten ma duży potencjał do modyfikacji, zmian kształtu płetw i ubarwienia, co niestety zostało wykorzystane przez hodowców. Na rynku pojawił się skalar weloniasty, czarny, marmurkowy, niebieski, złoty, srebrny, biały, czerwony, perłowy, księżycowy, duch, zebra, koi. Sztucznie uzyskane formy często mogą mieć wady genetyczne, mniejsze lub większe deformacje, ślepotę czy niepłodność. „Oryginalna” forma powszechnie dostępna w sklepach również mgliście przypomina dostojne dzikie okazy. Płetwy grzbietowa i odbytowa często są niskie i tępe, płetwy piersiowe powykręcane, a kolory i oznaczenia wyblakłe. Przyczyną tego jest zwykle chów w nieodpowiednich, zbyt ciasnych warunkach, mało zbilansowana dieta, a także rzadkie lub niewystarczające podmiany wody.

Stosunkowo nowe są piękne dzikie odmiany z pomarańczowo czerwonym zabarwieniem grzbietu. Jedna pochodzi z Manacapuru, a druga z górnego biegu Rio Negro w okolicy San Isabel (nazywana bywa czerwonym altumem). Obserwacje w akwarium wykazały, że odmiana Manacapuru jest jedną z najłagodniejszych. Pary mogą koegzystować ze sobą na małych przestrzeniach, a także wymieniać się lęgiem. Niestety skalary te mają też tendencję do krótszego życia, po 2-3 latach pojawiają się u nich pierwsze objawy starzenia, a odstępy między tarłami znacznie się wydłużają.

Płeć skalarów można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej (pokładełka). U samic jest długa i tępo zakończona, natomiast u samców krótka i ostra. Patrząc z góry, dojrzała płciowo samica, nosząca jaja będzie szersza za płetwami piersiowymi, a samiec najszerszy będzie w miejscu łączenia się płetw piersiowych z ciałem. Samiec w okresie tarła może również posiadać niewielki garb tłuszczowy na „czole”.

Przez wielu uważane za łagodne, jednak są to ryby charakterne, a nawet można powiedzieć „dwulicowe”. W obecności akwarysty potrafią zachowywać się nienagannie, a kiedy zniknie z widoku, pokazują swoje prawdziwe oblicze, strosząc pokrywy skrzelowe na kolegów i rozstawiając mniejsze ryby po kątach akwarium.

Ze względu na swoją inteligencję są często wykorzystywane w eksperymentach naukowych badających zachowania ryb. Badania wykazały np. że skalary preferują i chętniej wybierają towarzystwo swojego gatunku o takim samym wyglądzie jak one same. Na przykład, jeżeli skalar złotej odmiany dorastał wśród innych złotych skalarów, to po wymieszaniu różnych odmian również będzie towarzyszył złotym. Chociaż nie wiadomo czy mieszanie odmian barwnych ma wpływ na samopoczucie ryb, to może być wskazówką, dlaczego niektóre osobniki mogą nie być tolerowane przez resztę grupy.

Czasami między rybami dochodzi do potyczek, w konkursie o status i władzę, nierzadko prężą się bokiem w stronę przeciwnika. Spekuluje się, że w ten sposób wykorzystują swoje mocno połyskujące łuski, skupiają nimi promień światła, którym rażą oczy rywala. Przy wielu tego typu okazjach widać jak jedna z ryb wydaje się nagle oszołomiona, tak jakby doznała jakiegoś szoku.

Pomimo ich zadziornego charakteru są rybami z natury społecznymi i ustalają między sobą złożone hierarchie. Dopasowanie się do porządków panujących w stadzie nie jest wysoką ceną za zmniejszenie szansy bycia pożartym przez drapieżnika. Biorąc ten aspekt pod uwagę, to tym bardziej staje się oczywiste, dlaczego preferują towarzystwo tak samo wyglądających towarzyszy. Niewyróżnianie się na tle grupy pozwala uniknąć skupienia na sobie uwagi drapieżnika.

Skalary poruszają się powoli, głównie przy pomocy płetw piersiowych, to znaczy, że w połączeniu z wysokim ciałem mają niewielką szansę na ucieczkę przed ścigającym drapieżnikiem. W sytuacji zagrożenia pomocne za to jest ich kamuflujące, pasiaste ubarwienie, które w połączeniu z roślinnością załamuje zarys ciała, przez co w gęstwinie roślin stają się mało widoczne.

Chętnie współpracują między sobą. Nauczyły się bronić przed rybami podgryzającymi i skubiącymi, tworzą pewnego rodzaju formację obronną, chowają ogony do wewnątrz, a gotowe do ataku pyszczki wystawiają na zewnątrz.

Są również jednymi z nielicznych znanych gatunków ryb umiejącymi liczyć. Spośród podobnie wyglądających ławic będą konsekwentnie i instynktownie wybierać te liczniejsze.

W naturze ławica może obejmować szeroki obszar liczący setki osobników. W akwarium zaleca się trzymanie grupy min. 5 osobników lub dobraną parę. W dużej grupie czują się bezpieczniej, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

W optymalnych warunkach dożywają nawet 15 lat.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Odżywianie i karmienie

Mikrodrapieżniki. Są wzrokowymi myśliwymi, często wypatrują i wyczekują zdobyczy schowane za korzeniami czy roślinami, wystawiając jedynie głowę. W akwarium będą przyjmować pokarmy suche w płatkach, ale najchętniej zjadają te mrożone i żywe, te pokarmy wrzucone do akwarium często nie zdążą dotknąć nawet podłoża. Dafnia, cyklop czy krewetki zostaną zjedzone łapczywie i z dużą zawziętością. Każda zmiana w aktywności jedzenia może być oznaką tarła lub co gorsze problemów zdrowotnych. Jeżeli przestaną przyjmować żywe lub mrożone pokarmy to znaczy, że coś jest nie tak. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby w nowym otoczeniu, przez kilka pierwszych dni mogą nie pobierać suchych pokarmów i jest to całkowicie normalne.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Akwarium

Ze względu na ich wdzięk i dostojność, estetyka wyglądu zbiornika zwykle nie jest tak istotna, gdyż same skupiają dużą uwagę obserwatora. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy zakładaniu akwarium powinno być miejsce. Akwaria 100 cm można wykorzystać co najwyżej jako zbiorniki tarliskowe. Dla dwóch par zaleca się min. 120 cm długości akwarium, dla większej grupy min. 150 cm. Ważna jest również wysokość zbiornika, która w przypadku P. scalare powinna wynosić min. 50 cm. Jako podłoże najlepiej stosować miękki drobnoziarnisty piasek. Unikać należy podłoży zatwardzających wodę np. piasku koralowego i tych o większej gradacji. Skalary lubią przebierać podłoże i łatwo mogą się zadławić większymi kamyczkami. Do dekoracji można użyć suchego drewna, powykręcanych gałęzi i korzeni, tak aby zapewnić im wystarczającą ilość kryjówek. W siedliskach naturalnych P. scalare przeważają jednak rośliny z rodzaju Echinodorus. W naturze żyją w wolno płynących, przejrzystych wodach. Dlatego też, w akwarium przepływ wody nie powinien być zbyt mocny, zaleca się stosowanie filtrów zewnętrznych z długimi deszczowniami, dzięki czemu unikniemy gwałtownego wyrzucania wody. Dobrze będą się czuły w wodzie miękkiej z pH w przedziale 6.0-7.4 i temperaturze 24-28°C.

Za młodu nie zwracają uwagi na mniejsze ryby, ale gdy rosną i ich pyszczki stają się coraz większe, to ciekawość nowych smaków wzrasta. Często może wydawać się, że akwarium towarzyskie funkcjonuje prawidłowo i ryby żyją w harmonii, by kolejnego dnia zauważyć braki w jego obsadzie. Skalary szybko się uczą i kiedy zbadają, że ryba zmieści im się do pyska, to skorzystają z tej wiedzy.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, ale jeżeli zdecydujemy się na zbiornik ogólny, to jako towarzystwo sprawdzą się ryby o wyższym ciele np. Bystrzyk pięknopłetwy , Bystrzyk Pereza (Hyphessobrycon erythrostigma), Fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus). Należy unikać ryb o niskim, torpedowym kształcie jak np. kardynałki, których budowa jest praktycznie stworzona dla anatomii pysku skalara.

Niepożądanym towarzystwem będą również ryby podskubujące płetwy. Jest to często spotykane zachowanie np. u brzanek tygrysich, które skradają się od tyłu, aby oderwać kawałek płetwy ogonowej. Długie, zwisające płetwy brzuszne skalarów bywają również kuszącym kąskiem dla spokojniejszych gatunków.

Najbezpieczniejszym wyborem będą większe kiryski. Tym dennym rybom o beczułkowatym kształcie w większości nie będą przeszkadzać codzienne zachowania skalarów, a będą one pomoce w utrzymaniu czystości w akwarium, zjadając wszelkie niedojedzone resztki, które opadną na dno.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Rozmnażanie

Rozmnażanie skalarów jest dość proste, jeżeli tylko uzyskamy dobraną parę i zapewnimy im odpowiednie warunki. Są rybami monogamicznymi i tworzą ze sobą silne więzi, dlatego też najlepiej kupić grupę młodych ryb i pozwolić na dobranie się pary. Niestety, jeżeli nie dysponujemy dużym akwarium, to kiedy utworzy się para, resztę ryb należy przenieść, gdyż będzie ona zaciekle broniła swojego rewiru, przeganiając potencjalnych rywali. Nawet w dość dużym zbiorniku należy pamiętać, aby zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek, używając do tego celu roślin i korzeni.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-10 miesięcy. Gdy są gotowe, do tarła możemy je dodatkowo zachęcić, podając częściej żywe i mrożone pokarmy, zwiększając temperaturę lub zmiękczając nieco wodę (pomocne może być użycie filtra RO). Twardość wody jest kluczowym czynnikiem, jaja mają mikro szczeliny, które w wodzie twardej się zatykają. Optymalna temperatura do rozrodu powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło trwa jedną do dwóch godzin. Samica przy pomocy pokładełka przykleja ikrę w wybrane miejsce. Może to być duży liść, płaski kamień lub fragment szyby. Samiec podąża za samicą i zapładnia jaja. W czasie tarła dorosła samica może złożyć nawet do 1000 ziarenek ikry. W dobrych warunkach dobrana para skalarów wyciera się co 4-5 tygodni.

Kiedy jaja zostają złożone, najlepiej pozostawić rodziców, którzy będą sprawować nad nią opiekę. Inne ryby będą przeganiane, a jaja wachlowane przy pomocy płetw, dostarczając tym samym tlen. Pierwsze kilka prób bywa nieudanych i jedno z rodziców zjada ikrę, należy jednak przy tym odnotować, że rodzice również mogą oczyszczać jaja w swoich pyszczkach.

Jeżeli do tarła dochodzi w akwarium „ogólnym” i chcemy odchować narybek, to najlepiej wyjąć ikrę wraz ze złożem (liściem, kamieniem itp.), przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać.

Wylęg, w zależności od temperatury, trwa ok. 2-4 dni, po tym czasie larwy opadają na dno zbiornika lub lekko unoszą się w toni wodnej.

Przez pierwszych kilka dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Po 6-7 dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. W pierwszym okresie należy podawać najdrobniejsze pokarmy np. mikro nicienie, plankton zwierzęcy, drobno zmielony suchy pokarm, larwy artemii. Młode karmimy kilka razy dziennie małymi porcjami.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 lutego 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 240 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 442

  1. Er

    może być w akwarium 375l z apistograma macmastery?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. k

      Nie widzę przeciwwskazań

  2. Er

    jakie ryby można mieć w akwarium 375l?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Maks

      Tak można, ja mam 8 osobników w 200l, ale niech pan uważa bo jeżeli jest to odmiana Manacapuru, to polecam zainwestować w większy zbiornik

  3. Katarzyna

    Witam, czy w 240 litrowym mogę mieć 8 skalarów i 12 kirysków?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. k

      Kiryski ok, możesz nawet mieć 13, ale skalarów najwyżej 5

    2. Katarzyna

      Mam 8 malutkich takich 4 cm więc z czasem jak urosną będzie lepiej wydać parę sztuk.

    3. Maks

      Proszę pani, niech pani nie gada bzdur, mam 8 skalarów w 200l, a pani pojemność żołądka to 240l

  4. albo grubo albo wcale

    zakładam akwarium na zamówienie 200cmx100cm wysokości 80cmdługości 1600l
    chce mieć tam 3 pary skalarów
    i czy moge karmić je tylko pokarmem żywym np naybkiem gupika
    ile maksymalnie moge ich mieć

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kornel

      myślę że 12 sztuk sakalara i 12 kirysków panda i jakieś neonki możesz wpuścić też tak z 18.Co do pokarmu możesz ale dodałbym jeszcze żywą artemię i dafnie. Pozdrawiam

    2. Maks

      Proszę pana czy para przypadkiem to nie 2? 3*2 = 6, to nie jest 12. Polecam wrócic do podstawowki

  5. Adrian

    jaka obsade do akwarium 200litrow?
    planuje:
    – 4 skalary
    – 8 kiryskow sterby
    – 20 neonow czerownych
    – 2 zbrojniki pospolite
    – 10 gupikow (2 samce/8 samic)
    – 3 molinezje (1 samiec/2 samice)
    – 3 mieczyki ( 1 samiec/2 samice)

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. k

      Na pewno usuń skalary (za mały litraż, zwłaszcza na cztery sztuki), molinezje, gupiki i mieczyki (inna twardość wody). Kiryski i zbrojniki mogą zostać, neonów lepiej 10-15, chyba, że neonów innesa, to wtedy możesz dać te 20 i będzie 8 kirysków, para zbrojników i 20 neonów innesa albo możesz zamiast 20 neonów dać 10-15 i jeszcze parę trochę większych ryb np.:
      – 8 Kirysków sterby,
      – 2 Zbrojniki pospolite,
      – 10 Neonów innesa,
      – para lub harem 1+2 Pielęgniczki żółtej albo Pielęgniczki kakadu

    2. Maks

      Dobra obstawa, lecz zbrojniki polecam zamienić na otoski, mniejsze i lepsze, albo kosiarki, komantarz pana nad moim komentarzem, świadczy jedynie o jego amatorżczyźnie, 4 skalary to spokojnie dadzą radę,

  6. aqua

    Czy skalary mogą być z tęczankami boesemana?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wiktorek

      Tęczanki z natury są rybami szybkimi, trochę jak danio. A skalary majestatycznie i powolnie prują przez toń. Myślę, że może to trochę przytłaczać skalary. Pozdrawiam!

    2. Kornel

      Chce założyć zbiornik o wymiarach 150x50x50 z rybkami z Afryki jakie rybki mogę trzymać z : 12 świecikami kongijskimi ,para lub harem barwniaków czerwonobrzusznymi ???

  7. Akkwarystta

    Dzień dobry.
    Posiadam akwarium profilowane 205l o wymiarach: 120cm dł, 30cm szer ( w najszerszym miejscu 40cm), 50cm wys.
    Planuję taką obsadę:
    4 skalary, 15 pstrążenic marmurkowych, 4 molinezje ostrouste, 3 kosiarki, 7 tęczanek boesemana, 4 akary wiśniowe, 8 kirysków mozaikowych lub pstrych oraz 2 pielęgnice miodowe.
    Czy to będzie przerybienie? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam 🙂

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ptr.

      Będzie dobrze, z czasem coś się dotrze, coś wymienisz.

    2. Er

      ktoś wie jakie ryby do akwarium 375l

  8. marci akwa

    czy moge mieć w 72l

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kornel

      Wrzyciu minimum 120 cm 240

    2. krzysztof

      kompletne minimum to 220 więc nope, pozdrawiam typa co wcześniej odpisał „wrzyciu” zamiast „w życiu”

  9. krzysztof

    mam problem ze skalarami, niektóre pływają wygięte, co robić??

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mariusz

      Wyprasować. Pozdrawiam.

  10. Kamil

    Mam pytanie…
    Czy taka obsada do akwarium 126l jest spoko?
    4-5 molinezji ostroustych.
    4 mieczyki.
    6 gupików.
    6 kirysków mozaikowych.
    10-15 drobnoustków beckforda.
    Chciałbym jeszcze parkę jakiś rybek 12, 13, 14cm. Proszę o propozycje jaka to by mogła być parka.
    Proszę o odpowiedź i pozdrawiam 🙂

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. D

      Witam . Doda Pan jeszcze soli i zupa rybna jak znalazł 🙂 A tak poważnie to proszę zrezygnować z pary dużych ryb bo będzie im ciasno i akwarium optycznie baaaardzo się pomniejszy ( reszta ryb też nie będzie za szczęśliwa bo może stać się dla nich przekąską). Zamiast tego proszę dodać jeszcze kilka kirysków. Jeśli chodzi o rybki w toni to do ławicy drobnoustków wybrać jeden z gatunków żyworódek i to najlepiej jednej płci bo inaczej przerybienie murowane (mieczyki odradzam bo to spore ryby i lepiej im będzie w większym litrarzu). Pozdrawiam

    2. Kamil

      Dzięki za odp. Co do molinezji i gupików, to będą same samiczki. Co by pan zaproponował zamiast mieczyków?

  11. Tomasz

    Proszę Państwa , ja swoją przygodę z akwarystyką rozpocząłem w 1986 roku. Muszę przyznać , że realia tamtej epoki kształtowały zupełnie inne standardy. Ktoś kto miał zbiornik 80 l , to był gość ( rozmiar uznawany wówczas za duży , większa część publikacji przyznawała mu prawo do hodowania prakycznie wszystkich dostępnych gatunków). Gdy dzisiaj przeglądam te książki to tak sobie myślę , że takiego autora to by na forach zjedli. A jednak , ryby były i to piękne , zdrowe ,wyrośnięte. Podchodziły do tarła w większości trzymane na kranówce (o osmozie mało kto słyszał). Dzisiaj to inna epoka ale nie dajmy się zwariować , bo niedługo się okaże , że aby trzymać danio trzeba mieć 240 l bo ono lubi się wypływać. Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Vincent

      Witam, dobrze Pan mówi, niedługo sie okaże że najlepiej zalac woda jeden pokój…

    2. Lancan

      Bardzo słusznie Pan mówi. Oczywiście, ze akwarium nigdy nie jest za duże, ale nie dajmy się zwariować. My też wolelibyśmy mieć sześciozerowe konta w banku, ale bez nich jakoś dajemy sobie radę. Ostatnimi czasy zapanowała taka moda na „poprawność akwarystyczną”. Namnożyło się ekspertów z dwuletnim doświadczeniem, z których każdy ma oczywiście olbrzymi zbiornik i wyłącznie – rzecz jasna! – biotopowy.

    3. Adrian

      Dobrze Pan mówi, mój ojciec w 1980 miał akwa 40litrow, miał w nim: skalary, gupiki, mieczyki i chyba zbrojniki (glonojady) rybek było bardzo dużo, były zdrowe beż filtra tylko pompka na powietrzająca jak woda zaczynała śmierdzieć odlewał 80pr wlewał czystka kranówkę i wszystko było dobrze skalary nawet się rozmnażały i nikt wtedy nie patrzał że na parę skalarow musi być 240 l, pozdrawiam 🙂

    4. Ja

      Mój ojciec zaczynał przygodę z życiem w 63. Na początku wszyscy w 6 osób mieszkali w jednym pokoju 20m3. Potem ja z bratem mieszkaliśmy w tym samym pokoju. Teraz ten sam pokój zajmuje moja babcia. Możesz żyć w 17m „mieszkaniu” i 200m domu. Pytanie gdzie będzie ci lepiej. To samo tyczy się ryb. Czasy się zmieniły i dużo łatwiej zrobić akwarium pożądanie, tak żeby działało, ryby były zadowolone i nie trzeba było co tydzień zmieniać 80% wody. Poza tym nie ma u nas rybnej policji. Jak trzymasz 5 skalarow w akwa 50l to nie przyjdzie Pan Zbrojnik i nie zamknie cie w wiezieniu. Trzeba tylko się zastanowić czy jest sens takiego zachowania.

  12. Tomasz

    Czy mogę do akwarium 100x40x50 200 l dwie pary skalarów?

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. akwarysta

      niestety nie skalary. To majestatyczne ryby i trzeba im zapewnić odpowiednie warunki a 200l to akwarium lekkawo zamałe tym bardziej na dwie pary

    2. Nentis

      Jestem osobiście zawsze za tym, że im wieksze akwarium tym lepiej, ale ludzie nie przesadzajmy. Pytający dysponuje zbiornikiem 100cm długim 200l i nadal za mały ? To w latach 90 tych skalary powinny nie istnieć, bo wtedy większosc akwarystów mogła sobie pomarzyć o takim akwarium. Ja rozumiem jak ktos tu wyleci z pytaniem o akwarium 54l i czy tam skalary moga siedziec. Osobiscie w jednym sklepiej jako „ozdobe” widzialem skalary w 30/40l akwarium takie juz z 10-12 cm no to serce sie krajało bo siedziały jak w puszce. Mam 600l i w nim czesto było po 14-18 szt wiekszy ryb jak dsykowce czy skalary i wszystko było w porzadku. Na 4 szt na spokojnie starczy a czasami nawet lepiej mieć więcej, bo (np minimum 6 szt) bo zupełnie inaczej sie zachowuja i rozkładaja agresje.

    3. ?

      Proszę wziąć pod uwagę, że 200 l ma całe akwarium. Trzeba od tego odjąć dno, dekoracje, rosliny i zostaje dużo mniej litrów do dyspozycji. Tak więc myślę że zasada im większe tym lepsze jest jak najbardziej dobra. Czasami trzeba przełknąć to że nie możemy sobie pozwolić na jakiś gatunek i dla komfortu ryb wybrać inny.

    4. DetaL

      Możesz mieć. W dzieciństwie miałem chyba 4 skalary w 50l i oczywiscie były tam jeszcze gupiki i parę innych ryb. Ryby żyły, rosły i rozmnażały się. Jak się czyta fora akwarystyczne, to wynika że poniżej 200l to w ogóle nie można mieć żadnych ryb a tymczasem praktyka pokazuje, że w zoologiku trzymają bojowniki w kubkach. Oczywiście im więcej miejsca tym lepiej, ale 125l to jest już przyzwoite akwarium i ryby sobie tam spokojnie poradzą.

    5. akwarysta

      niespodziewałem się że mój komentarz wywoła takie poruszenie. Stwierdziłem że 200l to zbiornik lekkawo za mały jeśli ktoś chcę mieć gąszcz roślina i ładną aranżację. Odnosząc się to argumentów niżej podanych które twierdzą że zle stwierdziłem. Nentis,w latach 90 skalary żyły zazwyczaj 5 lat obecnię są w stanie żyć 20 lat w optymalnych warunkach. Poza tym akwarystyka tak jak każda inna dziedzina posuwa się do przodu np kiedyś że będą świetlówki led dające przy mniejszym poborze prądu więcej światła niż np taka t8 nikt nie pomyślał. detal,to nie cud że mając w dzieciństwie gupiki w 50l „ryby się rozmnażały”. W sklepach zoologicznych trzymają skalary w 60l ale: zazwyczaj ryby w sklepach zoologicznych są jeszcze młodę i są tam trzymane po to aby ję jak najszybciej sprzedać,sklepy zoologiczne(nie mylić z akwarystycznymi)często są robione z myślą o zysku. Kończąc nadal pozostaję przy swoim zdaniu.

    6. Grzegorz

      Jak ktoś wyżej napisał miałem w akwarium 120 litrów 4 skalary i mieszkały z neonkami, żałobniczkami i parą barwiaków. Filtr był zewnętrzny szklany i pompka do niego i na powietrze + dużo roślin i było ok!

  13. Nie wiem

    witam zakładam akwarium 125l 80x35x50 chce mieć parę skalara i coś jeszcze co proponójecie czy mogę mieć wogóule te skalary

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. :)

      skalary są stadne więc minimum 8 sztuk i 150 cm. nie nie możesz sklalarów

    2. Gena

      Tak możesz mieć ,do tego można np neonki ,ja mam więcej szt w podobnym litrażu jak już będzie za ciasno to się pomyśli o wiekszym akwarium 😉

    3. ktoś

      skalary potrzebują min. 240l więc skalarów nie możesz mieć

    4. akwarysta

      do geny i innych osób idących tym tropem . podejście typu: kupi się jakąś rybę do zamałego akwarium np dyskowca do 100l a najwyżej się zmieni baniak na większy .Kończy się niedobrze w prawie każdym przypadku. Bo dorastająca ryba je no a pózniej się wypróżnia. A jej odchody będą się rozkładać na wiele szkodliwych substancj z które w zamałym baniaku będą zaburzać biologię. Poza tym każda młoda ryba potrzebuje mjesca na rozwój. Więc nie niemożna trzymać ryby w zamałym akwarium.

  14. Kacper

    Siema mam problem lub nie mam 6 skalarów z czego dwa koi częsta siedza w rogu dopiero jak zgasze światło gdzieś wypływają tak to mało ruchliwe są ,pokarm pobierają normalnie miał ktoś może podobny problem ,parametry wody:no2 0,no3 5-10,amoniak 0,pH 7,gh14 kh8 , miał ktoś może podobny problem o co może chodzić ?

    Odpowiedz
  15. SkalaryFajnaSprawa

    Pytanko. Za niedługo będę mieć akwarium o wymiarach 100x53x56 (wiem nie typowe) I są tam w planach 5-6 paletek. Ale zastanawiam się nad parą skalarów. Było by okej?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Ryba wodna

      Raczej tak ale musisz je odrobaczyć żeby nie pozarażały paletek

    2. Magda Urbańska

      nie miej nawet tych biednych paletek (bo akwarium za małe)

    3. Michal

      co za bzdury akwarium 100cm w zupełności wystarczy dla 2 par skalarów i nie bierz do siebie tych opini. muszą mieć jednak miejsce więc z roślinami ostrożnie .

    4. Dysk

      panie Michale, akwarium o długości 100cm wystarczy dla dwóch par skalarów, ale tu chodzi o paletki, które nie dość, że w za małym akwarium, to jeszcze 5 albo 6. Jakby tam były same skalary ale nie. Paletki o wielkości podobnej a nawet większej od skalarów.

  16. El trollo

    Witam szanowne państwo, mam problem z nieudanym prezentem, dostałem od syna 2 młode skalary, problem taki że młody nie dopytał a największy zbiornik jakim dysponuje ma 81x50x50 pływa tam para mieczyków kirysy panda x10 jeden zbrojniki pospolity próbowałem oddać do sklepu ale z racji że mieszkamy w Anglii sklepy nie przyjmują zwrotów w postaci żywych zwierząt 😑 wystawiłem ogłoszenie że oddam za free ale nie ma odzewu. Pytanie czy one dadzą radę w tym zbiorniku? Swojego czasu miałem dyski w 660L że skalarami, największy miał 21cm. Na e chce też męczyć zwierząt

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Erazael

      Powinny dać sobie radę. Jeśli zbiornik jest dobrze obsadzony roślinami to myślę że nie będzie dużego problemu. Z opisu wynika że akwarium ma około 200litrów co wystarczy na jedną parę skalarów. Jeśli filtracja jest wystarczająco wydajna to nie ma się co bać.

  17. Piko

    Dzień dobry,
    Mam spory problem w akwarium – jeden skalar jest chory. Oto informacje:
    Objawy:
    Ogromny, wzdęty brzuch
    Apatia
    Pływa pod taflą wody
    Łuski lekko odstają
    Lekki wytrzeszcz oczu

    Przed wystąpieniem objawów:
    Kupiono 3 małe skalary, ok. Miesiąc temu
    2 małe skalary zdechły w przeciągu mniej więcej 10 dni od zakupu
    1 dorosły skalar zdechł, brak wyraźnych zmian, przed śmiercią miał lekko niewyraźne kolory

    Akwarium:
    a) wymiary 227,5 l (130 x 35 x 50 [cm])
    b) sprzęt: 2 filtry, 1 wewnętrzny średni 2 zewnętrzny bardzo duży, grzałka, napowietrzacz, 4 długie żarówki (chyba ledy, ale nie jestem pewien)
    c) obsada: 7 dorosłych skalarów, 1 mały, 10 tetr, 2 danio, 8 kirysków czarnych, 10 helenek, 2 kosiarki

    Podejrzewam puchlinę wodną, jednak może to być inna choroba przywleczona przez małe – od ich pojawienia się padły 3 ryby, ale beż objawów puchliny. Prewencyjnie podałem tabletki odrobaczające zgodnie z zalecaną dawką i na razie czekam. Ktoś coś doradzi/podzieli się wiedzą?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kamyk

      Mialem to samo ze skalarami. Ogolnie 3 sztuki mi padly a czwarta jakims cudem przezyla. Dodatkowym objawem byly nitkowate odchody

  18. Auqua

    Cześć,
    Czy skalary dałyby rade w jednej wodzie z tęczankami neonowymi czy będą obgryzaly im płetwy ?

    Odpowiedz
  19. NiesamowitaAkwarystyka

    Wiecie ja dałem dwa młode skalary do 40l litrów i jest spoko

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      młode-ok, dorosłe-NIE

  20. Niesamowita Akwarystyka

    Czy do skalarów mogę dodać paletki-dyskowce

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. PauliX🐠

      Raczej nie. Dyski będą łapać pasożyty od nich. Da się to zrobić ,ale nie polecam.

  21. Piotrek

    Hej! Czy skalary mogą być ze zwinnikami Blehera? Akwarium 130x40x60. Dzięki za odpowiedzi!

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Sky

      Trudno określić, tak na prawdę zależy to od temperamentu skalarów. Jedne mogą atakować i wyjadać nieuważne zwinniki a niektóre będą je traktowały jak innych mieszkańców.

    2. Piotrek

      Rozumiem. Czyli teoretycznie można zaryzykować i spróbować wpierw wpuścić zwinniki, a potem skalary.

    3. Sky

      Jeżeli mają być większe szanse powodzenia to spróbuj najpierw zwinniki.

    4. Akła

      Mam pytanie czy cztery skalary mogą być w akwarium 200 l

    5. Łukasz

      Nie zalecam 4 jak już to 2 i najlepiej aby były młode. Jeżeli chcemy mieć 4 skary czyli jak się domyślam 2 pary to 240l i większe.

  22. pawel

    skalary mogą być z ramirezą? akwa 150 litrów, dużo roślin

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wiktorek

      Niestety akwa za małe, ale te rybki to dobre rozwiazanie