Aegagropila linnaei

Gałęzatka Kulista - roślina akwariowa fot.mossaquapedia.blogspot.com

Gałęzatki Kuliste - rośliny akwariowe

Gałęzatka Kulista (Aegagropila linnaei) – jest gatunkiem nitkowatych glonów – zielenic (Chlorophyta), których plątanina tworzy kulistą formę.

Roślina Akwariowa Gałęzatka Kulista - Aegagropila linnaei - Pochodzenie roślin akwariowych

Roślina pochodzi z jeziora Akan w Japonii. Występowanie tego gatunku potwierdzono również w jeziorach na terenie Wielkiej Brytanii, Rosji, Islandii i Europy Północnej.

Roślina Akwariowa Gałęzatka Kulista - Aegagropila linnaei - Charakterystyka roślin akwariowych

Gałęzatka kulista jest jedną z najdziwniejszych roślin na Ziemi a w Japonii ma status skarbu narodowego. Rośnie w dziwny sposób. Przybiera kształt kuli, którą tworzą cienkie, poplątane, nitki plechy. Poszczególne komórki mają wygląd krzaczków o licznych stykających się ze sobą odgałęzieniach. Wielkość kuli uzależniona jest od jej wieku. Gałęzatka może rosnąć nawet przez 100 lat osiągając przy tym do 30 cm średnicy. Małe okazy są zwarte w środku, duże są puste, ponieważ w rozrastającej się na zewnątrz kolonii następuje obumieranie plech wewnętrznych.

Gałęzatka kulista jest rośliną wytrzymałą i łatwą w uprawie, dlatego też jest tak popularna w akwariach czy przydomowych oczkach wodnych.  W przeciwieństwie do innych roślin wodnych reaguje na zmiany środowiska. W ciągu dnia, wystawiona na działanie promieni słonecznych, unosi się na powierzchni wody a w nocy opada na dno. Dzieje się tak w wyniku fotosyntezy podczas której tworzą się na niej pęcherzyki tlenu, które unoszą roślinę ku górze.

Z rośliną mogą przebywać nawet te ryby, których przysmakiem są glony. Roślina jest dla nich zbyt twarda i poplątana aby mogły ją uszkodzić. Może być pomocna przy rozmnażaniu np. zbrojników. Będzie dla nich doskonałym źródłem pożywienia, ponieważ gromadzi się w niej mnóstwo mikroorganizmów. Idealnie komponuje się z krewetkami np. red cherry, amano, filtrującymi, krabami czy wszelkimi ślimakami. Gałęzatka kulista to doskonały i atrakcyjny dodatek do każdego słodkowodnego zbiornika.

Roślina Akwariowa Gałęzatka Kulista - Aegagropila linnaei - Rozmnażanie roślin akwariowych

Rozmnażanie poprzez podział plechy. Można rozdzielić roślinę palcami i przymocować za pomocą żyłki do dowolnego obiektu. Niektórzy akwaryści stworzyli dość unikalne aranżację z wykorzystaniem gałęzatek kulistych przywiązując je do korzeni lub pokrywając nimi podłoże.

Roślina Akwariowa Gałęzatka Kulista - Aegagropila linnaei - Wymagania roślin akwariowych

Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia i rośnie przy każdym oświetleniu.  Początkowo uchodziła za roślinę wolno rosnącą. Najnowsze badania sugerują jednak, że powolne tempo wzrostu spowodowane jest złą jakością wody. Stwierdzono również, że tempo wzrostu może być poprawione przez wymieszanie wody morskiej z wodą z jeziora lub dostarczając jej więcej składników odżywczych.

Przy dużej ilości światła i bogatym dozowaniu CO2 może unosić się na powierzchni co bywa niekiedy uciążliwe. Jeżeli chcemy ją zatopić wyciskamy z niej powietrze. Najlepiej jednak przymocować ją do korzeni lub kamieni.

Gałęzatka Kulista może być pomocna w walce z innymi glonami w akwarium. W naturalny sposób wygrywa z nimi rywalizacje o składniki odżywcze. Wrzucając kilka kul do oczka wodnego pozbędziemy się efektu „zielonej wody”.

Niestety ma tendencje do zbierania mułu i zanieczyszczeń. Raz na jakiś czas trzeba wyjąć ją z akwarium, kilka razy przepłukać i wycisnąć w osobnym pojemniku lub wiadrze.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 listopada 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa rośliny akwariowej: Aegagropila linnaei
  • Synonim: Marimo, Moss Balls, Cladophora ball, Lake ball
  • Rodzina: Glony
  • Biotop: Azja, Europa
 • Charakterystyka rozmiar roślin akwariowych:
  • Wysokość łodygi: , 10-15 cm
  • Szerokość rośliny: 10-15 cm2
  • Szerokość liści: 0.01 cm
  • Trudność uprawy: łatwa
  • Tempo wzrostu: średnie, wolne

Masz ten gatunek rośliny w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 53

 1. Rybka

  Czy mógł by ktoś pomóc tak popatrzyłem i znów zaczeła mnie gryźć ta brunatnica w moim akwarium poprzednim razem kupiłem glonka i 2 amano i znikła brunatnica bo sie podobno żywią tym ale teraz nie znika coś a te rybki nadal mam pomoże ktoś?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Maks

   Pana roslina zaczela gryśc, czy pan jest normalny?

 2. RybiFan

  Bardzo ciekawa roślina troche sie bawie w rozmnażanie i idzie ciekawie:>

  Odpowiedz
 3. Gałęzatka

  Bardzo fajna i ładna roślina, dobrze się prezentuje w akwarium, tylko trochę może zbierać zanieczyszczenia po rybach ale mimo tego ją polecam 😀

  Odpowiedz
 4. Jan

  Właśnie szukam ryb i roślin do akwarium 54 litry (60x30x30cm)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, Gałęzatka to dobry wybór do tego mniejsze gatunki kryptokoryn, anubiasy, mikrantemum Monte Carlo, gwiazda wodna. Gatunki mniejszych rozmiarów i dosyć łatwe w uprawie do 54 l będą pasować.Pozdrawiam

 5. Gość

  Jest jakaś ryba albo bezkręgowiec, który żywi się gałęzatką?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jedrek

   poczytaj więcej o tym, ale na prawie 100% jestem pewien że pyszczaki by zjadły – jedzą prawie każdą roślinę

 6. Sky[Kiedyś Michał]

  Co wy na to aby utkać gałęzatkę tak na korzeń aby wyglądała jak drzewo?

  Odpowiedz
 7. Peroczek

  Dokładnie. Ryby akwariowe przystosowały do życia w ograniczonej przestrzeni. Nawet te z odłowu.

  Odpowiedz
 8. Ewa

  U mnie rośnie za mocno czepia się roslin podłoża ogarnia całe akwarium co robic

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. dsf

   niech rośnie albo się pozbądź bo to już zaraza

 9. Arkadiusz

  Siema. Nie wiem co się stało. Wszystko wyplukalem po generalnym czyszczeniu akwarium. Woda stara 70% 30 % nowa. W jedna noc brązowa woda i wszystko obroslo glonami. Nie wiem dlaczego i czemu w tak krótkim czasie!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Brzmi jak byś dolał bardzo mocno zanieczyszczonej kranówy albo przedobrzył ze światłem i/lub pokarmem. Nie karm przez 2 dni i wyłącz światło na te 2 dni, całe akwarium najlepiej niech zostanie przykryte ręcznikiem. U mnie taki zabieg zawsze pomaga. Powodzenia!

 10. tadeusz kościuszkoxd

  Chce z gałązetki zrobić trawnik.. czyli chce ją rozłożyc i pytanie brzmi tak: ile musze kupić gałązatek do akwarium 120 litrów o standardowych wymiarach aby wypełnić dno?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Na Allegro możesz kupić gotowy trawnik z gałęzatki.

 11. kacper

  witam mam problem z glonami osadzają się na szybie mam akwarium 54l i w nim 3 kałęzatki czy one pomogą mi z tym problemem ? i mam drugie pytanie czy krewetki red cherry można trzymać z gupikami z neonami z mieczykiem z ślimakiem z piskorkiem z kiryskiem i z danio bo chciałbym mieć też w moim akwarium krewetki bo nie wiem czy mam kupić osobne małe akwarium do tych krewetek.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Gałęzatka nie rozwiązuje problemów z glonami. Krewetki jeżeli chcesz je rozmnażać to wymagają oddzielnego zbiornika bo inaczej ich młode staną się pożywką dla ryb. Natomiast jeśli nie zależy Tobie na ich rozmnażaniu to dorosłe osobniki przeżyją w akwarium z mniejszymi rybami.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Potwierdzam, też mam 3 duże gałęzatki i gdy miałem dwie świetlówki „akwariowe” to glony rozwijały się jak szalone. Pomogła zmiana oświetlenia na LEDowe, pomóc może również obniżenie temperatury, oczywiście jeśli gatunki ryb na to „pozwalają”. Ale oprócz glonów masz jeszcze problem z obsadą, za dużo tego towarzystwa jak na 54L, poza tym neony (zapewne innesy) ze względu na inne parametry wody nie powinny być trzymane z gupikami czy mieczykami, w 54L w ogóle mieczyki nie powinny się znaleźć (dla nich minimum 2x większe akwarium), kiryski (i neonki) to ryby stadne, nie powinno się trzymać po 1 sztuce (minimum 5-6, najlepiej około 10)

 12. Joanna

  Ja mam gałęzatkę w swoim akwarium. Czy ktoś sprawdzał, czy faktycznie nie jest zjadana przez krewetki? Chciałabym kupić Amano, ale szkoda mi gałęzatki, gdyby jednak miało się okazać, że będą ją podgryzać. Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Akwarystka

   Mam kilka gałęzatek w akwarium oraz w krewetkarium. Mam krewetki red cherry, amano i filtrującą. Owszem, krewetki często na kulkach gałęzatki siedzą i skubią, ale nie samą gałęzatkę, tylko to, co pomiędzy nią wpadło lub glony, jakie na niej wyrosły :))) POLECAM

  2. Joanna

   A czy ślimak Military Helmet połakomi się na gałęzatkę? Czy można go trzymać z krewetkami?
   Akwarystka dzięki 🙂 uspokoiłaś mnie.

  3. Tomasz

   U mnie ten ślimak nigdy nawet nie był widziany w pobliżu gałęzatki. Inna rzecz, że w ogóle jest rzadko widziany 😛

  4. Aqwa

   U mnie, helmet to ogolnie jest rzadko widywany, a jezeli juz, to na kamieniach, a nie roslinach

 13. kitta

  A mogę gałęzatkę w 45l trzymać? Tylko mam trochę twardą wodę… Moje heleny sobie takie pokaźne muszle zbudowały…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak.Raczej możesz trzymać ,tylko tyle ,że ta gałęzatka może rosnąć wolniej niż to będzie planowane i może mieć większe problemy z glonami.Myślę ,że pomogłem 😉

 14. zbrojnik123

  Mam pytanie czy wie ktoś dlaczego w moim akwarium wszystkie rośliny stają się brązowe a gałęzatka jakby gniła.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć.
   Bez żadnego opisu Twojego akwarium nic nie można odpowiedzieć, przyczyn może być wiele.
   Światło (natężenie, barwa, czas świecenia na dobę), wielkość zbiornika, obsada rybek, rodzaj podłoża, ilość roślin, od jak dawna akwarium – czy jest dojrzałe, czy woda kranowa czy przefiltrowana przez RO, częstotliwość i wielkość (w %) podmian czy stosujesz jakieś aplikanty (nawozy) – ważny jest potas i żelazo, warto sprawdzić zawartość dwutlenku węgla we wodzie bo mogą być niedobory – są kalkulatory pH, KH, CO2 wystarczy wygooglować.

  2. zbrojnik123

   Akwarium 54l obsada 15 razbor Galaxy światło leddy tube 10w 12h doba akwarium ma miesiąc podmiana 20%tygodniowo kran dodaje żelazo z aqua art i CO2 aktualnie jest 15mg/l pH 7,5 kh4, gh15 roślin jest dużo głównie szybko rosnące łodygowe podłoże sam żwir.

  3. Wlodi13

   Rozumiem że światło Leddy Tube Plant (8000K) a nie Leddy Tube Sunny (6500K), barwa światła jest bardzo istotna dla prawidłowego funkconowania fotosyntezy.
   Żelazo i CO2 – OK, przy parametrach pH=7,5 i KH=4 należy wzbogacać w węgiel gdyż bez uzupełniania jest go stanowczo za mało. GH=15°d, więc wapń i magnez powinny być w porządku.
   Masz stosunkowo „świeże” akwarium (1 m-c) więc dotychczas proces nitryfikacji odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu mógł przebiegać jeszcze nieprawidłowo, więc uzbroiłbym się w cierpliwość, azotany (NO3) są niezbędne dla rozwoju roślin, a w początkowej fazie dojrzewania wytrąca się amoniak (NH3) i azotyny (NO2) – szkodliwe dla roślin.
   Piszesz że masz bujną roślinność i 15 Razborek – naturalnych nawozów (z odchodów) może być za mało, zastanowiłbym się nad dodatkowym uzupełnieniem azotu, fosforu i potasu np. aplikantem Aqua Plant, lub Aquaflorin Potassium (bez azotu i fosforu) ale POTAS jest niezbędny.
   Oraz światło trzymałbym zapalone przynajmniej 14h/dobę, wg mnie jest to zupełne minimum.
   Powodzenia.

  4. Solopolus

   To są okrzemki, masz za durzo krzemianu w wodzie morzna sobię z tym poradzić wkładem węglowym do filtra

 15. Łukasz

  Mam pytanie 😉 Co może być nie tak w moim akwarium jeżeli większość roslinek jakich kupuję do niego stają się brązowe i rozpadają się w wodzie ? I co mogę zrobić żeby to naprawić ? 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jak duże akwarium, jak częste podmiany wody i ile (%)? Jaka obsada rybek? Jakie oświetlenie, jak długo światło na dobę? Mikroelementy, makroelementy, nawożenie (CO2 czy aplikanty)? Jaka filtracja wody?

  2. Klaudix

   Niestety bez znajomości chociażby podstawowych parametrów ciężko o dobrą ocenę. U mnie problem był z roślinami rosnącymi w zacienionych miejscach i w brakach żelaza. Dzięki testom łatwiej o równowagę między zdrowiem ryb, a zdrowiem roślin. Przenawożenie jest niebezpieczne dla ryb tak jak braki związków organicznych dla roślin.

  3. Julia

   Ja potrzebowałam na biologie

 16. endler9

  Ile kul wrzucić do 30l, żeby nie zarosło glonami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Warmi

   Zarastanie glonem zazwyczaj wynika z nadmiaru, niedoboru pierwiastków lub jest efektem naglego przerwania nawozenia zbiornika. Galezatka nie wyleczy z glonow od tak, moze jedynie „lekko” wspomoc w zahamowaniu rozrostu zieloniakow. Na 30l zalezy co tam juz masz w baniaczku 🙂 noga przeciez nie upchasz 😉 w zaleznosci od aranzu i miejsca w zbiorniku wez racjonalna ilosc 1,2 male sztuki.
   Pamietaj ze trzeba ja czyscic w oddzielnym naczyniu.

 17. Kolcobrzuch zielony????

  Czy może być w zasalanej wodzie dokładnie jedna czubata łyżka na 10l
  proszę o szybką odpowiedź bo planuje kupić z góry dziękuję????

  Odpowiedz
 18. Aniaa01

  ile takich gałęzatek najlepiej wrzucić do akwa 50L coby glonami nie zarastało ? 🙂 planuję 3 wrzucić, tylko czy to wystarczy 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Jak dla mnie starczy

 19. Lucie placki

  Mam pytanie właśnie o gałęzatce, czy mogę zrobić z niej dywan w akwa? Proszę o szczerą i poprawną odpowiedz 😀 Z góry dziękuję 😀

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Agnieszka

   Czemu nie, ja w krewetkarium mam ją i jako dywaniki, i jako „groty” półkuliste. Przy okazji świetnie zbiera wszystkie fafry po ślimakach

  2. Misio Rysio

   Gałęzatka dobrze rosnie w naturalnie kulistej formie a w innych formach np spłaszczona czy podzielona czy przytwierdzona do podloza czy dekoracji lub skał niestety dlugo nie bedzie rosla .Moze wytrzyma tylko pare m-cy i zmarnieje.
   Sprawdz sam

 20. nicolas

  Takie pytanie mam – ile to cudo może kosztować?
  U mnie w zoologicznym, w dość małym mieście, 25zł za jedną taką kulkę to chyba mocna przesada?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. magda

   Zerknij na allegro gałęzatka tam kosztuje od 2 – 3 zł w zależności od wielkości na korzeniu droższa ale można znaleźć już od 12-15 zł

  2. Jackowski

   Ja kupiłem za 8 zł ok 6 cm. Pozdrawiam

  3. Moli

   Ja kupiłam za 10zł

  4. ugug

   Ja kupiłem na allegro 1,50 zł za sztukę.

 21. pajutoja

  A ja się zastanawiam bo posiadam lampę uv która jak wiadomo eliminuje glony zielone to czy gałęzatka może być? Ktoś kto wie proszę o odpowiedz.

  Odpowiedz
 22. bury83

  Wydaje mi się że rośnie tak sama, kiedyś kupiłem takie dwie bratu do akwarium i po około roku zniknęły. Widocznie jego gurami, skalary i kosiarki były głodne.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Niemożliwe bo ja mam akwa 200l i te same ryby + bocje i paletki gałęzatkę mam w nim od 2 lat i nic jej nie zjadło

 23. Dominika :D

  witam, mam pytanie: żeby ta gałęzatka miała taki kształt to trzeba to podcinac? 😀 czy ona tak rośnie sama z siebie? 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wasyl2007

   Rośnie tak sama z siebie, nic nie trzeba przycinać.