Kirysek panda

Kirysek Panda - Corydoras Panda - ryba akwariowa

Kiryski panda - ryby akwariowe

Kirysek Panda (Corydoras panda) jest to rybka słodkowodna typowo denna z rzędu sumokształtnych i rodziny kiryskowatych.

Ryba akwariowa Kirysek panda Pochodzenie ryb akwariowych

Kiryski Panda występują w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojne rzeki i strumienie piaszczystym dnem w dorzeczu Ukajali w górnej części basenu Amazonki.

Ryba akwariowa Kirysek panda Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Kirysek panda osiąga długość 5cm. Ciemna plama przechodząca przez oko, której ryba zawdzięcza swą nazwę, druga plama u nasady ogona, trzecia – na płetwie grzbietowej. Płeć trudna do rozróżnienia. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice, zwłaszcza w okresie tarła. Spokojny i stadny, oddycha dodatkowo przez jelito i musi mieć wolny dostęp do lustra wody. Osobniki młode kiryska pandy mają bardziej kontrastowe ubarwienie. Gatunek delikatniejszy od innych kirysków, wymaga starannego nadzorowania jakości wody. Te małe kiryski dożywają niekiedy 10 lat!

Ryba akwariowa Kirysek panda Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmują drobny pokarm żywy, mrożony oraz suchy w płatkach lub specjalnych tabletkach opadających na dno.

Ryba akwariowa Kirysek panda Akwarium ryb akwariowych

Kiryski wymagają miękkiego podłoża, żeby nie uszkodziły sobie wąsików podczas kopania (nie zalecany jest np. bazalt). Najlepiej czują się w akwarium z drobno ziarnistym jasnym piaskiem, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Akwarium powinno mieć wymiary co najmniej 45x30x30 cm, wyposażone w liczne kryjówki. Kiryski panda należy trzymać w małym stadku. Źle znoszą dłuższy pobyt w wodzie powyżej 25°C (krócej żyją).

Ryba akwariowa Kirysek panda Rozmnażanie ryb akwariowych

Kiryski panda, podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju Corydoras, najlepiej czują się w stadku. Jeżeli chcemy ryby pobudzić do tarła należy systematycznie wymieniać część wody. Przed planowanym rozmnażaniem najlepiej podawać wyłącznie pokarm żywy. Do tarła należy podnieść temperaturę do około 29°C. Samica przykleja zapłodnione jaja do różnych stałych elementów w akwarium.

Ryba akwariowa Kirysek panda Video

Ryba akwariowa Kirysek panda Galeria

Ryba akwariowa Kirysek panda Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Corydoras panda
synonim:Panda Cory
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 25 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 10 zł • Więcej o rybach: Wikipedia - Kirysek pandaPoważnie o rybach - Kirysek panda

  Poznaj inne ryby akwariowe

  Ilość komentarzy : 10

  Dodaj komentarz

  1. Natalka

   Witam mam 2 pytania: Czy kiryski pandy zjedzą pancerzyki krewetek i czy przez miesiąc może się zmienić wygląd akwarium, bo pod żwirkiem mam piasek.

   dodaj komentarz
  2. Pablo

   Witam mam 3 pandy, po zakupie parki pielęgniczek ramireza pandy maja niespokojne ruchy I często pływają na powierzchnie jak by łapały powietrze, i bardzo szybko oddychają. Czy ktoś wie coś na ten temat? Z góry dziękuje.

   dodaj komentarz
   • Thewalldi

    Prawdopodobnie za słabo natleniona woda. Proponuję więcej roślin, więcej światła lub intensywne napowietrzanie.

  3. Ptasior86

   Witam wszystkich. I mam pytanie. W tekście jest napisane że potrzebują drobny piasek a na zdjęciach i filmiku widać że są trzymane na żwirku. To jak to jest?

   dodaj komentarz
   • admin

    Żwirek może być ale taki bez ostrych krawędzi. Najlepszy jest jednak piasek, który przesiewają podczas poszukiwania pokarmu.

   • klaudia

    Ja przez jakiś czas miałam jedna pande bo mnie zafascynowala w sklepie, ale miałam w akwarium kiryska albinosa i spiżowego i dogadywaly się dobrze :) lecz o wiele lepiej było jak były dwa, teraz mam trzy i pięknie razem wyglądają :) planuje jeszcze zakupić dwa dodatkowe :)

  4. Zuza

   Miałam kiedyś kiryski panda, były bardzo fajne, żyły mi prawie 6 lat! :) Miałam je w małym stadku 5 sztuk, kupiłam je jak były malutkie ;)

   dodaj komentarz