Kirysek panda

Kirysek Panda - Corydoras Panda - ryba akwariowa

Kiryski panda - ryby akwariowe

Kirysek Panda (Corydoras panda) jest to rybka słodkowodna typowo denna z rzędu sumokształtnych i rodziny kiryskowatych.

Ryba akwariowa Kirysek panda Pochodzenie ryb akwariowych

Kiryski Panda występują w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojne rzeki i strumienie piaszczystym dnem w dorzeczu Ukajali w górnej części basenu Amazonki.

Ryba akwariowa Kirysek panda Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Kirysek panda osiąga długość 5cm. Ciemna plama przechodząca przez oko, której ryba zawdzięcza swą nazwę, druga plama u nasady ogona, trzecia – na płetwie grzbietowej. Płeć trudna do rozróżnienia. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice, zwłaszcza w okresie tarła. Spokojny i stadny, oddycha dodatkowo przez jelito i musi mieć wolny dostęp do lustra wody. Osobniki młode kiryska pandy mają bardziej kontrastowe ubarwienie. Gatunek delikatniejszy od innych kirysków, wymaga starannego nadzorowania jakości wody. Te małe kiryski dożywają niekiedy 10 lat!

Ryba akwariowa Kirysek panda Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmują drobny pokarm żywy, mrożony oraz suchy w płatkach lub specjalnych tabletkach opadających na dno.

Ryba akwariowa Kirysek panda Akwarium ryb akwariowych

Kiryski wymagają miękkiego podłoża, żeby nie uszkodziły sobie wąsików podczas kopania (nie zalecany jest np. bazalt). Najlepiej czują się w akwarium z drobno ziarnistym jasnym piaskiem, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Akwarium powinno mieć wymiary co najmniej 45x30x30 cm, wyposażone w liczne kryjówki. Kiryski panda należy trzymać w małym stadku. Źle znoszą dłuższy pobyt w wodzie powyżej 25°C (krócej żyją).

Ryba akwariowa Kirysek panda Rozmnażanie ryb akwariowych

Kiryski panda, podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju Corydoras, najlepiej czują się w stadku. Jeżeli chcemy ryby pobudzić do tarła należy systematycznie wymieniać część wody. Przed planowanym rozmnażaniem najlepiej podawać wyłącznie pokarm żywy. Do tarła należy podnieść temperaturę do około 29°C. Samica przykleja zapłodnione jaja do różnych stałych elementów w akwarium.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Corydoras panda
synonim:Panda Cory
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 25 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena:6 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kirysek pandaPoważnie o rybach - Kirysek panda

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 20

 1. Konrad

  Do rozmnożenia kirysków w moim przypadku nie była konieczna wysoka temperatura. Doskonale sobie poradziły w temperaturze 24 st.C. Czują się najlepiej przy piaszczystym dnie i to rzeczywiście jest bardzo istotne przy kiryskach. Przepłukują sobie skrzela piachem podczas poszukiwania pożywienia.

  Odpowiedz
 2. aqua

  Mam dwa osobniki. Na moim żwirku prawie ich nie widać. Czytałem że najlepiej żeby był piasek, trzeba będzie zrobić wymianę 😛

  Odpowiedz
 3. Latimeria

  Dwarf Rasbora Erythromicron
  Rasbora Margaritatus
  Pseudomugil Paskai
  Drobnoustek Beckforda
  Kirysek karłowaty – sierpoplamy
  Krewetki Crystal Red / Red Cherry/ kto woli ważne by miały te same wymogi co rybki.
  …. ciągle te oklepane mieczyki, molinezje, gupiki, glonojady i guarmi … troche ambicji! Fakt nie wszystkie te gatunki które wybrałem są do jednego biotopu ale niektóre da się łączyć miłych poszukiwań.

  Odpowiedz
 4. LUKASZ

  Zjedzą krewetki czy nie?

  Odpowiedz
 5. Shogun03

  Mam 2 kiryski panda. Nie umiem rozpoznać samca i samicy a jest mi to potrzebne bo staram się żeby miały młode,czytałem na internecie kilka wskazówek i zrobiłem tak: Podwyższyłem temp. do 28 czy 29 stopni, Regularnie wieczorem karmie je mrożonymi robakami, Regularnie co tydzień wymieniam wodę w Akwarium. Jedyne co zauważyłem u nich to to że pływają w górnej części Akwarium i podskubują się! Czy to oznaka zamiaru złożenia ikry i jak ikra już będzie czy mam coś z nią zrobić np. przełożyć ją do kotnika razem z obydwoma kiryskami i nie jestem pewien czy to samiec i samica! Z góry dziękuje za odpowiedź 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Rozróżnienie młodych osobników jest praktycznie niemożliwe. W sklepach sprzedawane są zazwyczaj bardzo młode ryby a pandy osiągają dorosłość płciową w okolicach 10 – 12 miesiąca. Dorosła samica, szczególnie w okresie rozrodu jest widocznie większa i grubsza, patrząc z boku i z góry, od smuklejszego samca. Jeżeli myślimy o rozmnażaniu kirysków najlepiej kupić większą grupę. Na jedną samice powinny przypadać 2 samce. Dorosłe ryby stymulujemy do tarła częstym podawaniem żywych pokarmów (np. ochotka) oraz większą podmianą (50%) chłodniejszej o ok. 2 °C, wody. Akwarium musi być zadbane, trzeba pilnować jakości wody i odmulać podłoże. Pomocne są również liczne rośliny lub sztuczne mopy akwarystyczne.

 6. łukasz

  Mam pytanie propozycja ryb do akwarium 120 l. Chce zmienić do tej pory miałem pielęgnice mekka i ramiareza znudziło mi się szukam czegoś kolorowego. Dziękuję z góry

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Szczupieńczyk Karłowaty
   Proporczykowiec z Kap Lopez
   Modrook Słoneczny
   Kirysek Pigmej
   Ampularia (ślimak)
   Mieczyk Hellera
   Molinezja
   Gupik
   Górami Złote
   Glonojad Lamparci
   Danio Czerwone i Niebieskie
   Brzanka Rekinia

  2. Peterz

   Kolejny „spec” 120L Brzanka Rekinia i „Glonojad” Lamparci

 7. Natalka

  Witam mam 2 pytania: Czy kiryski pandy zjedzą pancerzyki krewetek i czy przez miesiąc może się zmienić wygląd akwarium, bo pod żwirkiem mam piasek.

  Odpowiedz
 8. mac

  Skup się na pierwszej focie jeżeli masz wątpliwości w kwestii podłoża 😛

  Odpowiedz
 9. Pablo

  Witam mam 3 pandy, po zakupie parki pielęgniczek ramireza pandy maja niespokojne ruchy I często pływają na powierzchnie jak by łapały powietrze, i bardzo szybko oddychają. Czy ktoś wie coś na ten temat? Z góry dziękuje.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Thewalldi

   Prawdopodobnie za słabo natleniona woda. Proponuję więcej roślin, więcej światła lub intensywne napowietrzanie.

 10. Ptasior86

  Witam wszystkich. I mam pytanie. W tekście jest napisane że potrzebują drobny piasek a na zdjęciach i filmiku widać że są trzymane na żwirku. To jak to jest?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Żwirek może być ale taki bez ostrych krawędzi. Najlepszy jest jednak piasek, który przesiewają podczas poszukiwania pokarmu.

 11. SamaJa

  kuba – lepiej nie kupuj jednego, tylko małe stadko tak gdzieś 4 – 5 sztuk, będą się lepiej czuły :)

  Odpowiedz
 12. kuba

  Mam kilka gatunków kirysków , ale nie wiem czy jak kupie 1 kiryska pande to będzie się dobrze czuł .

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. klaudia

   Ja przez jakiś czas miałam jedna pande bo mnie zafascynowala w sklepie, ale miałam w akwarium kiryska albinosa i spiżowego i dogadywaly się dobrze :) lecz o wiele lepiej było jak były dwa, teraz mam trzy i pięknie razem wyglądają :) planuje jeszcze zakupić dwa dodatkowe :)

  2. hab

   Tak będzie się źle czuł

 13. Zuza

  Miałam kiedyś kiryski panda, były bardzo fajne, żyły mi prawie 6 lat! :) Miałam je w małym stadku 5 sztuk, kupiłam je jak były malutkie 😉

  Odpowiedz