Ryby akwariowe: Kiryskowate

Ryby z rodziny Kiryskowatych (Callichthyidae) występują przeważnie w Ameryce Południowej. Rodzinę reprezentują wyłącznie małe ryby przydenne długości najwyżej 20cm – większość nie przekracza 12cm.

Cechą charakterystyczną dla kirysków są wąsiki przy pysku, przekazujące rybom informacje o otoczeniu. Kiryskowate nie mają łusek. Ich ciało chronią płytki kostne tworzące pancerz. Ryby te posiadają mechanizm oddychania jelitowego, który umożliwia czerpanie powietrza atmosferycznego z nad powierzchi wody i pomaga przetrwać w słabo natlenionych siedliskach. W akwarium można zaobserwować, że gwałtownie podpływają do powierzchni wody, żeby zaczerpnąć powietrza, po czym natychmiast opadają na dno.

Kiryski żerują prawie wyłącznie przy dnie, które chętnie przekopują w poszukiwaniu pokarmu. Z tego względu podłoże w akwarium nie może mieć ostrych krawędzi. Większość kiryskowatych najlepiej czuje się w większej grupie.

Kirys grzebykoczelny

Kirys grzebykoczelny - Agamyxis pectinifrons fot. flickr by Hakon

Kirysy grzebykoczelne - ryby akwariowe

Kirys grzebykoczelny (Agamyxis pectinifrons) – przydenna, ciekawie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny Kiryskowatych. więcej »

Kirysek czarny

Kirysek czarny - ryba akwariowa fot. flickr by Ricardo Kobe

Kiryski czarne - ryby akwariowe

Kirysek czarny (Corydoras aeneus sp. black ??) – czarna, selektywnie uzyskana odmiana kiryska. Nazewnictwo i pochodzenie gatunku pozostawiają wiele wątpliwości. więcej »


Kirysek kolumbijski

Corydoras matae - ryba akwariowa fot. hopesun1205.blogspot.com

Kiryski kolumbijskie - ryby akwariowe

Kirysek kolumbijski (Corydoras metae) – łagodna, nieduża ryba akwariowa z rodziny kiryskowatych. więcej »