Ryby akwariowe – gatunki

Rybki akwariowe słodkowodne

Ryby akwariowe to ryby umieszczone w specjalnym zbiorniku przeznaczonym do ich hodowli oraz obserwacji. Początki akwarystyki sięgają 2500 lat p.n.e. W naturze występuje ponad 25 000 gatunków ryb.

Początkowo hodowano tylko małe gatunki ryb w niewielkich akwariach. Były to głównie rybki słodkowodne, intensywnie, kontrastowo ubarwione, o oryginalnych kształtach i interesującej biologii. Rzymianie zapoczątkowali akwarystykę morską. Ryby akwariowe pierwotnie trzymano w basenach przydomowych. Wraz z rozwojem technologii budowano duże akwaria, dało to możliwość dokładnych obserwacji i zachowań nawet dużych ryb, nie tylko słodkowodnych, ale i morskich.

Ryby akwariowe pochodzą przede wszystkim z rejonów tropikalnych lub subtropikalnych. Są to np. strumienie i rzeki w lasach deszczowych dorzecza Amazonki, zarośnięte oczka wodne w środkowej Afryce, zalane pola ryżowe w Azji czy wielkie jeziora Afryki Wschodniej. Dla hodowcy najbardziej interesujące są te gatunki, które dobrze czują się w ograniczonej przestrzeni, przede wszystkim małe rybki akwariowe, zamieszkujące niewielkie zbiorniki śródlądowe lub przybrzeżne rejony większych akwenów. Jaskrawo ubarwione egzotyczne gatunki ryb akwariowych są dla akwarystów najbardziej pożądane.

Popularne gatunki ryb akwariowych słodkowodnych

Obecnie popularne gatunki ryb akwariowych (słodkowodnych) to: bystrzyki, gupiki, złote rybki, bojowniki, kardynałki, różanki, molinezje, mieczyki, wielkopłetwy, gurami, skalary, zbrojniki, kiryski, brzanki i pielęgnice.

Spis alfabetyczny ryb akwariowych A-Z

Akara błękitna

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - ryba akwariowa fot. flickr by wigerl

Akary błękitne Akara błękitna (Andinoacara pulcher) – popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic.

Akara pomarańczowopłetwa

Akara Pomarańczowopłetwa - ryba akwariowa fot.picstopin.com

Ryba akwariowa Akara pomarańczowopłetwa (Andinoacara rivulatus) – endemiczny, agresywny gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Akary pochodzą z Ameryki Południowej gdzie zamieszkują tereny Peru i Ekwadoru. W akwariach osiągają ok 15-20 cm długości. Uchodzą za bardzo agresywne dlatego nie powinny być trzymane z rybami mniejszymi od siebie. Wymagają dużego zbiornika, o długości co najmniej 150cm, z miękkim, najlepiej piaszczystym podłożem oraz licznymi dekoracjami w postaci korzeni i płaskich kamieni. Jeżeli tylko uda się je dobrać w pary to rozmnożenie tych rybek jest stosunkowo łatwe.

Akara z Maroni

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) fot. galerie.chip.de

Akary z Maroni Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracara. 

Akarka czerwonobrzucha – wiśniowa

Akara wiśniowa - ryba akwariowa fot. ciklid.org

Akarki czerwonobrzuche – akary wiśniowe Akarka czerwonobrzucha, Akara wiśniowa, Korumba czerwonobrzucha (Laetacara dorsigera) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Akarka paskowana

Akarka paskowana - Nannacara anomala fot. aquadico.com/forum

Akarki paskowane Akarka paskowana, Akara paskowana, kratkowana (Nannacara anomala) – atrakcyjna z wyglądu i zachowania, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ameka wspaniała

Ameka wspaniała - ryba akwariowa fot. lebendgebaerende.info by EW

Ameki wspaniałe Ameka wspaniała (Ameca splendens) – słodkowodna ryba akwariowa, jedyna przedstawicielka rodzaju Ameca, z rodziny żyworódkowatych.
Babka złota

Babka złota (Brachygobius doriae) - ryba akwariowa fot. pecesornamentalesmarinodulce.blogspot.com

Babki złote Babka złota (Brachygobius doriae) – gatunek niewielkiej ryby akwariowej z rodziny babkowatych (Gobiidae). 

Badis bengalski – Dario dario

Badis bengalski - ryba akwariowa fot. flickr by cy1234

Badisy bengalskie – Dario dario Badis bengalski (Dario dario) – pięknie ubarwiona, niewielka, słodkowodna rybka akwariowa, najmniejsza ze znanych ryb z podrzędu okoniowców (Percoidea).

Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna rybka z rodziny pielęgnicowatych. Gatunek pochodzi z Afryki. Te rybki akwariowe ze względu na ciekawy wzór i kolory będą ozdobą każdego wystawowego akwarium. Najlepiej trzymać je w parach w akwarium gatunkowym. Dla pary niezbędny będzie 70 litrowy zbiornik, z wieloma kryjówkami, grotami i jaskiniami. Polecane do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, że w czasie tarła ukazują terytorializm. Są rybami monogamicznymi, które na stałe dobierają się w pary. Rozmnażanie ich jest bardzo łatwe.

Barwniak szmaragdowy

Barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus) - ryba akwariowa fot. zoopet.com

Hokejówki amazońske Barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus) – pięknie ubarwiona, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Barwniak Thomasa

Barwniak Thomasa - ryba akwariowa fot. ciklid.org

Barwniaki Thomasa Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Anomalochromis.

Bass słoneczny

Bass słoneczny - ryba akwariowa fot. ravon.nl

Bassy słoneczne Bass słoneczny, Słonecznica pstra (Lepomis gibbosus) – ciekawie ubarwiona, nietypowa ryba z rodziny bassowatych, czasem trzymana w akwariach, w zachowaniu przypominająca pielęgnice, występuje także na obszarze Polski.