Ryby akwariowe – gatunki

Rybki akwariowe słodkowodne

Ryby akwariowe to ryby umieszczone w specjalnym zbiorniku przeznaczonym do ich hodowli oraz obserwacji. Początki akwarystyki sięgają 2500 lat p.n.e. W naturze występuje ponad 25 000 gatunków ryb.

Początkowo hodowano tylko małe gatunki ryb w niewielkich akwariach. Były to głównie rybki słodkowodne, intensywnie, kontrastowo ubarwione, o oryginalnych kształtach i interesującej biologii. Rzymianie zapoczątkowali akwarystykę morską. Ryby akwariowe pierwotnie trzymano w basenach przydomowych. Wraz z rozwojem technologii budowano duże akwaria, dało to możliwość dokładnych obserwacji i zachowań nawet dużych ryb, nie tylko słodkowodnych, ale i morskich.

Ryby akwariowe pochodzą przede wszystkim z rejonów tropikalnych lub subtropikalnych. Są to np. strumienie i rzeki w lasach deszczowych dorzecza Amazonki, zarośnięte oczka wodne w środkowej Afryce, zalane pola ryżowe w Azji czy wielkie jeziora Afryki Wschodniej. Dla hodowcy najbardziej interesujące są te gatunki, które dobrze czują się w ograniczonej przestrzeni, przede wszystkim małe rybki akwariowe, zamieszkujące niewielkie zbiorniki śródlądowe lub przybrzeżne rejony większych akwenów. Jaskrawo ubarwione egzotyczne gatunki ryb akwariowych są dla akwarystów najbardziej pożądane.

Popularne gatunki ryb akwariowych słodkowodnych

Obecnie popularne gatunki ryb akwariowych (słodkowodnych) to: bystrzyki, gupiki, złote rybki, bojowniki, kardynałki, różanki, molinezje, mieczyki, wielkopłetwy, gurami, skalary, zbrojniki, kiryski, brzanki i pielęgnice.

Spis alfabetyczny ryb akwariowych A-Z

Akara pomarańczowopłetwa

Ryba akwariowa Akara pomarańczowopłetwa (Andinoacara rivulatus) – endemiczny, agresywny gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Akary pochodzą z Ameryki Południowej gdzie zamieszkują tereny Peru i Ekwadoru. W akwariach osiągają ok 15-20 cm długości. Uchodzą za bardzo agresywne dlatego nie powinny być trzymane z rybami mniejszymi od siebie. Wymagają dużego zbiornika, o długości co najmniej 150cm, z miękkim, najlepiej piaszczystym podłożem oraz licznymi dekoracjami w postaci korzeni i płaskich kamieni. Jeżeli tylko uda się je dobrać w pary to rozmnożenie tych rybek jest stosunkowo łatwe.

Akara z Maroni

Akary z Maroni Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracara. 

Akarka paskowana

Akarki paskowane Akarka paskowana, Akara paskowana, kratkowana (Nannacara anomala) – atrakcyjna z wyglądu i zachowania, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ameka wspaniała

Ameki wspaniałe Ameka wspaniała (Ameca splendens) – słodkowodna ryba akwariowa, jedyna przedstawicielka rodzaju Ameca, z rodziny żyworódkowatych.

Badis bengalski – Dario dario

Badisy bengalskie – Dario dario Badis bengalski (Dario dario) – pięknie ubarwiona, niewielka, słodkowodna rybka akwariowa, najmniejsza ze znanych ryb z podrzędu okoniowców (Percoidea).

Barwniak czerwonobrzuchy

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna rybka z rodziny pielęgnicowatych. Gatunek pochodzi z Afryki. Te rybki akwariowe ze względu na ciekawy wzór i kolory będą ozdobą każdego wystawowego akwarium. Najlepiej trzymać je w parach w akwarium gatunkowym. Dla pary niezbędny będzie 70 litrowy zbiornik, z wieloma kryjówkami, grotami i jaskiniami. Polecane do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, że w czasie tarła ukazują terytorializm. Są rybami monogamicznymi, które na stałe dobierają się w pary. Rozmnażanie ich jest bardzo łatwe.

Barwniak Thomasa

Barwniaki Thomasa Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Anomalochromis.

Bass słoneczny

Bassy słoneczne Bass słoneczny, Słonecznica pstra (Lepomis gibbosus) – ciekawie ubarwiona, nietypowa ryba z rodziny bassowatych, czasem trzymana w akwariach, w zachowaniu przypominająca pielęgnice, występuje także na obszarze Polski.