Środowisko ryb - woda umiarkowana

Ryby akwariowe umiarkowanie ciepłolubne. W środowisku naturalnym żyjące w umiarkowanie ciepłych wodach. W akwarium, w zależności od gatunku, mogą być trzymane w wodzie z zakresu temperatury od 22 do 25°C. (szczegóły w opisie)

Akara błękitna

Andinoacara pulcher (Gill, 1858)

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - ryba akwariowa fot. flickr by wigerl

Akary błękitne - ryby akwariowe

Akara błękitna (Andinoacara pulcher) to popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic. więcej »

 • Rozmiar: 14 - 16 cm
 • Akwarium: 240 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Akara pomarańczowopłetwa

Andinoacara rivulatus (Günther, 1860)

Akara Pomarańczowopłetwa - ryba akwariowa fot.picstopin.com

Akary Pomarańczowopłetwe - ryby akwariowe

Akara pomarańczowopłetwa, Pielęgnica pomarańczowopłetwa (Andinoacara rivulatus) – endemiczny, agresywny gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

 • Rozmiar: 20 - 30 cm
 • Akwarium: 300 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 25°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Akara z Maroni

Cleithracara maronii (Steindachner, 1881)

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) fot. galerie.chip.de

Akary z Maroni - ryby akwariowe

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracarawięcej »

 • Rozmiar: 10 cm
 • Akwarium: 110 l
 • Wymagane pH: 4.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Akarka czerwonobrzucha – wiśniowa

Laetacara dorsigera (Heckel, 1840)

Akara wiśniowa - ryba akwariowa fot. ciklid.org

Akarki czerwonobrzuche – akary wiśniowe - ryby akwariowe

Akarka czerwonobrzucha, Akara wiśniowa, Korumba czerwonobrzucha (Laetacara dorsigera) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

 • Rozmiar: 7 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 4.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Akarka paskowana

Nannacara anomala (Regan, 1905)

Akarka paskowana - Nannacara anomala fot. aquadico.com/forum

Akarki paskowane - ryby akwariowe

Akarka paskowana, Akara paskowana, kratkowana (Nannacara anomala) – atrakcyjna z wyglądu i zachowania, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

 • Rozmiar: 7.5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Ameka wspaniała

Ameca splendens (R. R. Miller & Fitzsimons, 1971)

Ameka wspaniała - ryba akwariowa fot. lebendgebaerende.info by EW

Ameki wspaniałe - ryby akwariowe

Ameka wspaniała (Ameca splendens) – słodkowodna ryba akwariowa, jedyna przedstawicielka rodzaju Ameca, z rodziny żyworódkowatych.

więcej »

 • Rozmiar: 10 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 7.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 30°C
 • Biotop: Ameryka Płn.

Babka tęczowa

Stiphodon ornatus (Meinken, 1974)

Babka tęczowa - ryba akwariowa fot. by Peter Macguire

Babki tęczowe - ryby akwariowe

Babka tęczowa (Stiphodon ornatus) – łagodny gatunek ryby akwariowej z rzędu okoniokształtnych, z rodziny babkowatych. W Polsce pod tą samą nazwą występuje jeszcze inny gatunek z rodziny Gobiidae – Vanderhorstia delagoae. Ryby te potrafią w pewnym zakresie obracać głową. Niestety ze względu na ich specjalne wymagania żywieniowe i duże zapotrzebowanie na tlen, w sprzedaży często dostępne są wychudzone osobniki, które mogą być trudne do odratowania.

Babka tęczowa - Stiphodon ornatus - Występowanie

Azja. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w prowincjach Aceh i West Sumatra, na Sumatrze, w Indonezji. Jako lokalizację wskazuje się małą rzekę biegnącą blisko wioski o nazwie Barung Barung Belantai w Zachodniej Sumatrze. Niemal samotnie zamieszkuje krótkie przybrzeżne strumienie, z siedliskami leżącymi nad wodospadami lub progami wodnymi. To sprawia, że jest niedostępny dla większości gatunków innych ryb.

Gradient strumieni różni się w zależności od lokalizacji. Gatunki Stiphodon zamieszkujące szybko płynące wody lub żyjące nad wodospadami nie mają wydłużonych promieni płetwy grzbietowej, a pierwsza płetwa grzbietowa jest zaokrąglona i ma w przybliżeniu taką samą wysokość jak druga płetwa grzbietowa. Gatunki posiadające wyższą przednią płetwę grzbietową z wydłużonymi promieniami (zwykle widoczne u samców), przeważnie żyją w wolniej płynących wodach i nie wspinają się w górę wodospadów. S. ornatus należy do tej drugiej grupy, chociaż brakuje szczegółowych informacji.

W miejscach występowania podłoże jest zazwyczaj skaliste z rozsypanymi kamieniami i głazami, z przybrzeżną roślinnością oraz ściółką z liści, a inna roślinność nie jest obecna. Istnieją dowody sugerujące, że różne gatunki Stiphodon aktywnie wybierają określony rodzaj podłoża, przy czym niektóre wydają się skupiać na skałach lub głazach w określonym zakresie rozmiarów. U samic zakres ten wydaje się węższy niż w przypadku samców, więc może zachodzić do podziału między gatunkami lub w obrębie gatunku, w zależności od lokalizacji.

Wszystkie siedliska cechuje bardzo czysta, dobrze natleniona woda, która w połączeniu z tropikalnym słońcem ułatwia rozwój bogatego biofilmu na zatopionych powierzchniach. Babkowate skutecznie kolonizują te niszowe środowiska, które zapewniają im źródło pożywienia i są ważnym czynnikiem w ich strategii rozmnażania.

Babka tęczowa - Stiphodon ornatus - Charakterystyka i usposobienie

Ma typową dla babek budowę, wydłużone ciało, dużą krągłą głowę oraz zrośnięte płetwy brzuszne. Kolorystyka tej ryby jest bardzo ciekawa, ale dość trudna do zdefiniowania ze względu na różnorodność występujących form. Samce są o wiele ładniejsze niż samice. Podstawowym kolorem są różne odcienie beżu i brązu, a czasem nawet czerni, które tworzą podłużne pręgi lub nieregularne wzory. U bardzo ciemnych osobników desenie te mogą się niekiedy zlewać ze sobą i tworzyć jeden kolor. Samice są znacznie bardziej jednorodne kolorystycznie. Mają beżowe lub jasnobrązowe ciała z ciemniejszymi podłużnymi paskami, samice są podobne kolorystycznie do otosków przyujściowych. Płetwy niemal przejrzyste

To bardzo spokojne i ugodowe ryby, które świetnie odnajdą się w akwarium towarzyskim. Najlepiej trzymać grupę składająca się z kilku osobników, chociaż w parze bądź w haremie też nie będzie im źle. Czasami samce nawzajem się przeganiają, strosząc pokrywy skrzelowe i płetwy, jednak nie robią sobie przy tym żadnej krzywdy. Ryby innych gatunków zazwyczaj ignorują. Ponieważ nie polują na żadne żywe stworzenia, można je również umieścić w zbiorniku z krewetkami. Pływają skokami po całej powierzchni dna. Często można je także zaobserwować przyklejone do szyby akwarium.

Babka tęczowa - Stiphodon ornatus - Odżywianie i karmienie

Gatunki Stiphodon odżywiają się przede wszystkim glonami bentosowymi i powiązanymi z nimi mikroorganizmami. Mają specjalnie uzębiony otwór gębowy, przystosowany do zeskrobywania glonów, z pełnymi miękkimi wargami i zębami regeneracyjnymi. Przyssawka ze złączonych płetw brzusznych nie tylko utrzymuje rybę w wartkim nurcie, ale zapewnia także odpowiedni nacisk.

W akwarium mogą przyjmować opadające na dno tabletki ze spiruliną, roślinne płatki i czasami żywe lub mrożone pokarmy np. wodzień, artemię, dafnię. Pokarmy zwierzęce należy podawać nieregularnie i oszczędnie, ponieważ ich układ pokarmowy jest przystosowany przede wszystkim do przetwarzania materii roślinnej. Optymalną dietę zapewni im dojrzałe i dobrze oświetlone akwarium, z dużą ilością powierzchni pokrytych glonem. Niektórzy akwaryści zakładają osobne zbiorniki tylko do hodowli glonów. Taki zbiornik nie musi być duży, wymaga jedynie mocnego światła, a w sezonie wiosenno letnim może być trzymany na zewnątrz np. na balkonie.

Ważny jest rodzaj glonów. Babki preferują okrzemki, cyjanobakterie czy zielenice od twardszych glonów pędzelkowatych.

Babka tęczowa - Stiphodon ornatus - Akwarium

Wbrew utartym poglądom, że można je trzymać nawet w akwarium poniżej 60 l, ryby te potrzebują jednak trochę więcej przestrzeni. Kluczowym kryterium jest wielkość powierzchni dna, która powinna wynosić co najmniej 80×30 cm dla kilku sztuk. Głębokość zbiornika nie jest istotna.

Babki tęczowe nie są trudne w hodowli, o ile spełnimy kilka podstawowych wymagań. Najważniejsze aby woda była czysta i dobrze natleniona, zalecana nadfiltracja, dodatkowe cyrkulatory, kamienie napowietrzające itp. Podłoże może być piaszczyste, żwirowe lub mieszane. Na nim powinna się znaleźć warstwa gładkich otoczaków różnych rozmiarów. Do dekoracji można użyć także starego, wypłukanego drewna. Nowe drewno może zabarwiać wodę, co ograniczy wpadające do akwarium sztuczne światło, które powinno być dość mocne, aby zapewnić przyrost glonów i mikro organizmów. Niektórzy akwaryści trzymają w akwarium gąbkę filtracyjną jako siedlisko dodatkowego źródła pokarmu.

W przypadku trzymania wielu samców lub różnych gatunków należy zapewnić im wiele kryjówek w strukturze skalnej, a linie widoku powinny się załamywać. Trzeba również pamiętać, że szczególnie samce mają tendencję do kopania w podłożu podczas snu lub tarła, dlatego większe skały najlepiej umieścić bezpośrednio na dnie zbiornika. Ryby te każdej nocy wybierają inne zagłębienie do snu, a samice preferują miejsca niezamieszkałe.

Pomimo braku występowania roślinności wodnej w ich naturalnym środowisku, to w zbiorniku możemy umieścić wytrzymałe rośliny takie jak Mikrozorium, Crinum czy Anubias. Szczególnie liście tej ostatniej chętnie porastają glony i mogą służyć jako schronienie.

Ponieważ potrzebują stabilnych parametrów wody i odżywiają się biofilmem, nigdy nie powinny być wprowadzane do nowych, niedojrzałych akwariów. Wymagają cotygodniowych podmian wody ok. 30-50%. Czyszczenie akwarium można ograniczyć jedynie do przedniej szyby.

Potrafią wspinać się po ścianie akwarium, więc wymaga ono szczelnej pokrywy.

Babka tęczowa - Stiphodon ornatus - Rozmnażanie

Brak informacji na temat rozmnożenia w akwarium. Larwy tych ryb potrzebują do rozwoju wody słonej lub słonawej.

 • Rozmiar: 6.5 - 7 cm
 • Akwarium: 60 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 28°C
 • Biotop: Azja

Babka złota

Brachygobius doriae (Günther, 1868)

Babka złota - ryba akwariowa fot. pecesornamentalesmarinodulce.blogspot.com

Babki złote - ryby akwariowe

Babka złota (Brachygobius doriae) – gatunek niewielkiej ryby akwariowej z rodziny babkowatych (Gobiidae)więcej »

 • Rozmiar: 3 - 4 cm
 • Akwarium: 40 l
 • Wymagane pH: 7.0 - 8.5 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Azja

Badis bengalski – Dario dario

Dario dario (F. Hamilton, 1822)

Badis bengalski - ryba akwariowa fot. flickr by cy1234

Badisy bengalskie – Dario dario - ryby akwariowe

Badis bengalski (Dario dario) – pięknie ubarwiona, niewielka, słodkowodna rybka akwariowa, najmniejsza ze znanych ryb z podrzędu okoniowców (Percoidea). więcej »

 • Rozmiar: 2 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 8.5 pH
 • Wymagana temperatura: 18 - 26°C
 • Biotop: Azja

Barwniak czerwonobrzuchy

Pelvicachromis pulcher

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

 • Rozmiar: 10 cm
 • Akwarium: 70 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
 • Biotop: Afryka