Bystrzyk Ozdobny

Bystrzyk Ozdobny - ryba akwariowa fot.forums.overclockers.com.au

Bystrzyki Ozdobne - ryby akwariowe

Bystrzyk Ozdobny (Hyphessobrycon bentosi) – mała, słodkowodna ryba akwariowa z charakterystycznie przyozdobionymi płetwami. W starszej literaturze opisywany był pod nazwą Hyphessobrycon bentosi bentosi oraz H. ornatus.

Ryba akwariowa Bystrzyk Ozdobny Pochodzenie ryb akwariowych

Bystrzyki ozdobne pochodzą z Ameryki Południowej. Gatunek zamieszkuje płytkie wody przybrzeżne na całym obszarze Amazonki.

Ryba akwariowa Bystrzyk Ozdobny Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bystrzyki są ruchliwymi rybami o towarzyskim usposobieniu w stosunku do innych gatunków. Dorastają do ok 4.5 cm długości. Samce można rozpoznać po odrobinę większych płetwach odbytowej i grzbietowej. Są tez nieznacznie większe, smuklejsze i nieco intensywniej ubarwione od samic. Ryby żyjące w ławicach, dlatego zalecane trzymanie większej grupy min. 6 osobników, preferowane 10 i więcej. W stadzie czują się lepiej i prezentują znacznie efektowniej, szczególnie kiedy samce rywalizują między sobą, strosząc swoje płetwy. Często mylony z Bystrzykiem różowym (Hyphessobrycon rosaceus), który ma biało obrzeżone płetwy odbytową i grzbietową.

Ryba akwariowa Bystrzyk Ozdobny Odżywianie ryb akwariowych

Niezbyt wybredna ryba, można ją karmić mieszanką suchą uzupełnianą pokarmem mrożonym i żywym.

Ryba akwariowa Bystrzyk Ozdobny Akwarium ryb akwariowych

Bystrzyki ozdobne wymagają akwarium o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, niezbyt gęsto obsadzone roślinami, żeby zapewnić tym stadnym rybom rozległą przestrzeń do pływania. Zalecane ciemne podłoże, niezbyt jasne oświetlenie i umiarkowany prąd. Ryby preferują wodę miękką, lekko kwaśną. Ich naturalnym biotopem są „czarne wody” – piaszczyste dno, korzenie, suche liście. Nie są najlepszym towarzystwem dla ryb większych (np. Skalar, Paletka) i bardziej żywiołowych. Dobrym towarzystwem będą kiryski (kirysek panda), drobnoustki (obrzeżony, beckforda), małe pielęgnice (pielęgniczka boliwijska), razbory (razbora hengela), barwniaki, niektóre labiryntowe.

Ryba akwariowa Bystrzyk Ozdobny Rozmnażanie ryb akwariowych

Jeżeli chcemy odchować większą ilość narybku to musimy przygotować ok. 30 litrowe akwarium tarliskowe. Zbiornik zacieniamy i umieszczamy w nim drobno-liściaste rośliny np. java moss. Możemy zastosować także mop i siatkę na dno. Odpowiednia temperatura wody to  28-29°C. Pomocne będzie przefiltrowanie jej przez filtr torfowy lub filtr RO. Woda powinna być miękka i kwaśna w zakresie 5.5-6.5 pH i twardości 1-5°dGH. Do natleniania wody wystarczy kostka napowietrzająca. Rozmnażając bystrzyki w grupie wskazane zachowanie proporcji, na każdą samicę przypada jeden samiec. Rozmnażając w parach przed planowanym tarłem oddzielamy samce od samic i przez kilka dni obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem. Kiedy samice będą pełniejsze w okolicach brzucha a samce nabiorą  intensywniejszych kolorów, wybieramy najgrubszą samice oraz najpiękniej wybarwionego samca i wieczorem, przenosimy do akwarium tarliskowego.  Tarło odbywa się zazwyczaj rano następnego dnia. Dorosłe ryby wyjadają ikrę, dlatego po skończonym tarle należy je jak najwcześniej odłowić. Wylęg trwa 1-2 dni, po następnych 3-4 dniach narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Rybki na początku karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować Dafnię, larwy ochotki itp. Jajeczka jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej: Hyphessobrycon bentosi
synonim:Ornate Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4.5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura: 24 - 28 °C
pH:5.5 - 7.0 pH
twardość:3 - 15 ºdGH
Cena:5 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bystrzyk OzdobnyPoważnie o rybach - Bystrzyk Ozdobny

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 7

 1. Anna

  Witam, mam akwarium 70 l i planuję kupić 6 bystrzyków ozdobnych, 5 kirysków panda i parka ramirez.
  Moje pytanie czy to będzie odpowiednia obsada? Te bystrzyki są piękne, niby bardzo pospolite w akwariach, a jednak wydają się być nieokiełznane. Czytałam o nich trochę i wydaje mi się, że na 70 litrowy zbiornik wystarczają 🙂 No nie wiem, może ktoś mi doradzi…
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Jarek

   tak zbiornik powinien wystarczyć 🙂

  2. Wlodi13

   Witam.
   Pielęgniczki Ramireza najlepiej czują się we wodzie o temp. 26-28°C (są ciepłolubne), natomiast Kiryski Panda źle znoszą temp. powyżej 25°C, więc odradzałbym takiego zestawienia.
   Bystrzyki Ozdobne są dosyć bojaźliwe… Ramirezki zresztą też, raczej nie pozwolą sobie dokuczać…
   Planując taką obsadę musisz zdawać sobie sprawę jakie warunki te rybki wymagają:
   – woda kwaśna, lekko kwaśna: pH<7,0
   – woda miękka: GH<10°d.
   Woda kranowa (jeśli taką będziesz wlewać do akwarium) zazwyczaj jest lekko zasadowa i twarda, więc bez odpowiedniego przygotowania nie będzie się nadawać do hodowli tych gatunków.
   Proszę wziąć to pod uwagę, gdyż przyjemność z akwarystyki kończy się później wielkimi rozczarowaniami.

  3. Anna

   Dobrze, dziękuję za odpowiedź. Co do obsady to postaram się ją zmienić. Rzeczywiście, ramirezy są wymagającymi rybkami jak większość pielęgnicowatych. Woda w moim akwarium jest lekko kwaśna (robiłam testy, wynosiło 6,5) a twardość wynosiła (też robiłam testy) 8,5. Temperatura faktycznie nie będzie odpowiadała kiryskom lub ramirezom. Muszę niestety zrezygnować z jednego gatunku ryb.
   Pozdrawiam

 2. Ania

  Niby towarzyskie a mi goniły wszytskie rybki a bojownikowi obgryzły ogon… a małego naonka zjadły :/

  Odpowiedz
 3. Bogdan

  Hmm, wygląda bardzo podobnie do minorów które właśnie oddałem bo obskubywały mi gupiki pawie oczko (a gupiki były dwa razy większe od nich 🙂 )

  Odpowiedz
 4. aqua

  Ostatnio dokupiłem parkę i przyznam że są śliczne i pięknie się prezentują (spokojne i towarzyskie) 🙂

  Odpowiedz