Razbora Hengela

Trigonostigma hengeli

 • 3.5 cm
 • 54 l
 • 5.0 - 7.5 pH
 • 23 - 28°C
 • Azja

Razbory Hengela - ryby akwariowe

Razbora Hengela (Trigonostigma hengeli) – towarzyska, ławicowa ryba słodkowodna często mylona z Razborą Espei.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje na terenach Wielkich Wysp Sundajskich np. Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes. Zamieszkują wolno płynące strumienie leśne i dopływy rzek, gęsto porośnięte np. Kryptokoryną.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosłe ryby osiągają 2.5-3 cm długości. Samice pełniejsze na brzuchu i nieco większe od smuklejszych, bardziej kolorowych samców. Gatunek spokojny, pływający w ławicy, idealny do akwarium towarzyskiego. Ławica powinna liczyć co najmniej 8-10 sztuk. Ryby w większych ilościach prezentują się znacznie lepiej, są intensywniej wybarwione, mniej płochliwe i chętniej pokazują swoje naturalne zachowania. Raczej rzadko dostępne w handlu i często mylone z Razborą Espei i Razborą Klinowa. Z tych trzech podobnych do siebie odmian Razbora Hengela jest najmniejsza i ma przezroczyste ciało przez które przebiega od brzucha po ogon czarny klin, od góry i z przodu wyraźnie obrzeżony jaskrawym, pomarańczowym pigmentem.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Odżywianie ryb akwariowych

Razbora Hengela to mały drapieżnik, w naturze żywi się małymi insektami, robaczkami i planktonem. W akwarium nie są wybredne, można karmić pokarmem suchym, mrożonym i żywym np. artemia, dafnia, ochotka.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Akwarium ryb akwariowych

Najpiękniej wyglądają w akwarium z ciemnym podłożem i gęsto obsadzonym roślinnością. Dla razbor min. to zbiornik 60x30x30 cm. Ryby lubią miejsca zacienione, jaskinie i zakamarki z korzeni czy gałęzi. Nie mają specjalnych wymagań co do chemii wody, jednak w naturze żyją w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej. Przy doborze towarzystwa dla razbory hengela należy brać pod uwagę ich niewielki rozmiar. Może być trzymana z większością popularnych ryb akwariowych np. z innymi małymi karpiowatymi, kiryskami, piękniczkowatymi czy kąsaczowatymi.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Rozmnażanie ryb akwariowych

Razbora Hengela podobnie jak Razbora Espei nie rozrzuca ikry a przykleja ją do spodu liści. W dobrze utrzymanych zbiornikach, do tarła dochodzi bez interwencji akwarysty. Jeżeli interesuje nas większą ilość narybku to musimy przygotować zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. W zbiorniku na dnie umieszczamy siatkę lub watę akwarystyczną, która zapobiegnie wyjadaniu ikry oraz szeroko listne rośliny np. Kryptokoryna, Mikrozorium, Anubias. Woda do rozrodu powinna być miękka 1-5°H o ph 5.0-6.0 i temperaturze 26-28°C. Wybieramy osobniki starsze w wieku ok 1 roku. Na kilka dni przed tarłem obficie karmimy żywym pokarmem. Kiedy brzuszki samic będą pełniejsze a samce nabiorą intensywniejszego koloru, przenosimy tarlaki do wcześniej przygotowanego akwarium. Do tarła dochodzi najczęściej nad ranem. Jeżeli jednak do niego nie dojdzie w ciągu 3-4 dni to powtarzamy procedurę z inną parą. Po zaobserwowaniu ikry, rodziców odławiamy. Wylęg trwa ok 24-48 godzin. Narybek zaczyna pływać po ok tygodniu. Małe rybki karmimy pyłem lub zawiesiną do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować drobny pokarm żywy.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Razbora Hengela

Galeria Ryba akwariowa - Razbora Hengela

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Trigonostigma hengeli
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 3 - 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 3

 1. Norbert

  Jeśli planujemy zakup tych rybek, polecam wpisać w Google razbora Hengela a Espei i wejść w grafikę. Często w sklepach sprzedawcy albo mają źle oznaczone te ryby, albo mają jakieś mieszańce z innymi razborami. Czysta Hengela ma mniej koloru pomarańczowego niż czarnego. Reszta ciała jest szklista. Mieszańce często chorują i padają, gdzie rasowa żyje naprawdę długo i radośnie, odporna jest na dużo czynników zewnętrznych, jak wahania temperatury, chemia wody, nawet lekkie zmiany ph. Nie lubi nagłego gaszenia światła. Cudowna ławicowa rybka, nie atakuje innych mieszkańców akwarium, choć trochę bojaźliwa, lubi mieć spokój, wtedy śmiga sobie przez całe akwarium między roślinami.

  Odpowiedz
 2. Akwamaniaczka

  polecam te rybki zwłaszcza gdy na tle występują rośliny takie jak Kryptokoryna 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   To prawda 🙂 Moje idealnie się wtapiają w tło żywozielonych kryptokoryn 😀