Danio lamparci

Danio lamparci (Brachydanio rerio) - ryba akwariowa fot. sfish.com.tw

Danio lamparcie - ryby akwariowe

Danio lamparci (Brachydanio rerio var. frankei) – ciesząca się ogromną popularnością wśród akwarystów, nieduża ryba z rodziny karpiowatych. 

Ryba akwariowa Danio lamparci Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki oraz wody stojące, kanały irygacyjne oraz zalane pola ryżowe.

Ryba akwariowa Danio lamparci Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiąga do 5 cm długości. Ciało smukłe, błyszczące, koloru brązowawo-złocistego, pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami i paseczkami, przypominające wzór futra leoparda. Płetwy u samców obrzeżone jasno-żółtym kolorem – u samic ołowiano-szare. Płetwa ogonowa przyozdobiona nieregularnie rozchodzącymi się plamkami. Samice są odrobinę większe, krąglejsze i słabiej wybarwione od samców. W handlu występują również odmiany albiotyczna i weloniasta, które zazwyczaj są delikatniejsze od formy podstawowej.

Danio lamparci do niedawna uważany był jako Brachydanio frankei opisany w 1963 roku przez H. Meinken’a. Przez dekady pochodzenie tej odmiany było zagadką i istniało wiele teorii w tym temacie a najczęściej akceptowaną była ta o sztucznej selekcji. Obecnie przyjmuję się, że są odmianą Danio pręgowanego (Brachydanio rerio) czyli Brachydanio rerio var. frankei, która jest mutacją i może zachodzić również w środowisku naturalnym (R. Spence, pers. obs.).

Danio lamparcie są niedrogimi, energicznymi, wytrzymałymi i łagodnie usposobionymi rybkami. W naturze pływają w dużych ławicach, dlatego w akwarium zalecane trzymanie 8 lub więcej osobników. Większość czasu przebywają w górnych i środkowych partiach wody. Szczególnie polecane początkującym pasjonatom akwarystyki.

Ryba akwariowa Danio lamparci Odżywianie ryb akwariowych

Są rybami drapieżnymi. W naturze ich przysmakiem są owady i ich larwy. W akwarium przyjmują większość pokarmów. Można je karmić dobrej jakości pokarmami sztucznymi, regularnie uzupełniając jadłospis pokarmami żywymi lub mrożonymi np. artemią, dafnią czy ochotką.

Ryba akwariowa Danio lamparci Akwarium ryb akwariowych

Niewielką grupkę można trzymać w ok 54 litrowym akwarium. Lubią akwaria z silnym prądem i odpowiednią przestrzenią do pływania, bogato obsadzone roślinnością. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Woda powinna być dobrze filtrowana i natleniona i zaleca się jej regularne podmiany – ok 20-30%. Warto akwarium wyposażyć w pokrywę ponieważ mogą wyskakiwać.

W akwarium towarzyskim można je trzymać z większością łagodnych ryb o podobnych rozmiarach i wymaganiach. Ich duża energiczność może jednak niepokoić spokojniejsze gatunki.

Ryba akwariowa Danio lamparci Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie danio lamparciego nie należy do trudnych. W dobrze utrzymanych dojrzałych akwariach pojedyncze sztuki narybku pojawiają się bez zaangażowania akwarysty. Jeżeli zależy nam na odchowaniu większej ilości ryb to będziemy potrzebować osobnego, min. 40 litrowego zbiornika tarliskowego, do połowy wypełnionego wodą. Woda najlepiej miękka o temperaturze 24-26 C. Dno dobrze wyłożyć siatką lub szklanymi kulami, które zabezpieczą ikrę przed rodzicami. Do tego celu możemy użyć również drobnolistnych roślin np. mchu.

Dorosłe ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy pokarmami żywymi. Najgrubszą samicę i najładniej wybarwionego samca przenosimy wieczorem do wcześniej przygotowanego akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych następnego dnia. Samica danio lamparciego składa od 100 do 400 jajeczek, czyli mniej niż danio pręgowany.  Po tarle samica jest przeważnie wyraźnie smuklejsza. Jeżeli do tarła nie dojdzie, ryby odławiamy i możemy spróbować z inną parą.

Dorosłe osobniki zjadają ikrę i należy je koniecznie odłowić. Larwy ukazują się do ok. 2 dni. Jak tylko zaczną swobodnie pływać karmimy je pokarmami mikro dla narybku a po kilku dniach większymi pokarmami żywymi np. larwami artemii czy mikro nicieniem.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Brachydanio rerio var. frankei
synonim:Leopard danio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:18 - 24 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:2 - 3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Danio lamparciPoważnie o rybach - Danio lamparci

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 9

 1. Patrycja

  mam akwarium 160l. Temperatura 26,5°C, filtr z przeplywem 1700l/h wiec dobrze napowietrzone. Kryjowki dla rybek i sporo roslinek. Wiec maja gdzie się chowac .W akwarium mam 4skalary, 9 neonkow, kolo 10 danio (bylo wiecej ale mi padly) 4 gupiki:2 samce i 2 samice (ostatnio padly mi 2samce i samiczka)NIE WIEM CZEMU. 2molinezje, 4kiryski, 2platynki jedna krewetka i teraz jeden zbrojnik. Akwarium mam od prawie pol roku a juz stracilam 3 gupiki, okolo 5danio, jednego skalara i 4zbrojniki zwyczajne. Jedna samiczka juz raz rodzila ale zjadla narybek- za pozna ja odlowilam.. ale co moze byc przyczyna smierci reszty rybek?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Droga Patrycjo, masz przerybione akwarium dlatego większa już ilość rybek umiera z braku tlenu, tym bardziej jeszcze jak masz dużo roślin, kiedy to w nocy przy wyłączonym świetle rośliny te także pobierają tlen a produkują CO2 – na odwrót jak za dnia.
   Tak się wystrzegacie wzoru 1cm rybki = 1l wody potrzebnej w akwarium, a właśnie pozwala on mniej więcej uzmysłowić ile rybek możemy mieć max w zbiorniku aby nie przesadzić z obsadą.
   Przelicz to sobie proszę i ogranicz liczebność rybek.

  2. Patrycja

   Akwarium napowietrzone jest odpowiednio. Gdyby bylo inaczej ryby nie mialyby widocznych „ugryzien” czy ran na ciele. Zdjecia tych ryb moge zainteresowanym wyslac na@

 2. Wiktor

  Czy danio i neony będą dobrze znosiły swoją obecność ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Oczywiście, jak najbardziej

 3. Piotr

  Bardzo żwawe rybki, mam od pół roku odmianę zieloną weloniastą (10 szt). Ostatnio u jednej sztuki spostrzegłem na płetwach piersiowych białe plamy, ktoś może podpowiedzieć co to za choroba?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mich

   Miesiąc minął więc pewnie już nie aktualne ale na białe plamy dobrze poszukać hasła Rybia Ospa.

 4. Kacper

  Mam danio lamparciego (czerwonego) dwa osobniki kupiłem jako dwa samce ale jeden/na ma od tygodnia gruby brzuch a druga nawet po jedzeniu takiego niem co z nim/ą jest ? ktoś wie.
  Prosze o odpowiedz 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aga

   To samiczka ; )