Ryby akwariowe: Karpiowate

Ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae) reprezentuje ponad 2000 gatunków. W akwarystyce najbardziej popularne są brzanki, razbory i danio. Karpiowate zamieszkują praktycznie wszystkie rzeki naszego globu z wyjątkiem Ameryki Południowej, Madagaskaru i Australii.

Przedstawicieli tej rodzi charakteryzuje brak właściwych zębów. Pokarm rozgniatają przy pomocy tzw. żarna i zębów gardłowych. Najmniejsze ryby spośród karpiowatych mają zaledwie 10 mm, największe potrafią osiągać nawet 2.5 m. Większość ryb z tej grupy łatwo rozpoznać po małych wąsach w kącikach pyska, choć występują także gatunki pozbawione wąsów i łatwo je pomylić z kąsaczokształtnymi. W odróżnieniu jednak od ich zdecydowanej większości nigdy nie mają charakterystycznej płetwy tłuszczowej pomiędzy płetwą grzbietową a ogonową.

Wśród karpiowatych występują gatunki drapieżne, roślinożerne i wszystkożerne. Bytują w wodach słodkich, tylko nieliczne w wodach słonawych. Wszystkie gatunki są jajorodne. Wiele z nich ma duże znaczenie gospodarcze np. karp, któremu rodzina zawdzięcza nazwę.

Brzanka Denisona

Brzanka Denisona - ryba akwariowa fot. flickr by Pumpkin45

Brzanki Denisona - ryby akwariowe

Brzanka Denisona (Sahyadria denisonii) – bardzo popularna ryba akwariowa, trudna w rozmnażaniu a przez to masowo odławiana z jej siedlisk naturalnych. Gatunek zagrożony wyginięciem, wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN). więcej »

Brzanka odeska – Brzanka dwuplama

Brzanka odeska - ryba akwariowa fot. flickr by Gary McKinney

Brzanki odeski - ryby akwariowe

Brzanka odeska, Brzanka dwuplama (Pethia padamya) – nieduża słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Mimo, że znana w akwarystyce od wielu lat, to opisu naukowego doczekała się dopiero w 2008r. Często bywa mylona z mniej barwną brzanką Pethia ticto.

więcej »

Brzanka rekinia

Brzanka Rekinia - ryba akwariowa fot.korallenriff.de

Brzanki rekinie - ryby akwariowe

Brzanka rekinia (Balantiocheilos melanopterus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. więcej »


Brzanka różowa

Brzanka różowa - ryba akwariowa fot.rb5killifish.blogspot.com by Jui-Pin Paul Wu

Brzanki różowe - ryby akwariowe

Brzanka różowa (Pethia conchonius) – często spotykana w akwariach ryba z rodziny karpiowatych. Jest powszechnie używana jako ryba doświadczalna w najrozmaitszych badaniach laboratoryjnych. więcej »

Brzanka sumatrzańska

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach. więcej »

Brzanka wysmukła – titteya

Brzanka wysmukła - Brzanka Titteya fot. imageevent.com

Brzanki wysmukłe - ryby akwariowe

Brzanka wysmukła (Puntius titteya ) – wytrzymała, atrakcyjnie ubarwiona, niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. więcej »