Ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae) reprezentuje ponad 2000 gatunków. W akwarystyce najbardziej popularne są brzanki, razbory i danio. Karpiowate zamieszkują praktycznie wszystkie rzeki naszego globu z wyjątkiem Ameryki Południowej, Madagaskaru i Australii.
Przedstawicieli tej rodzi charakteryzuje brak właściwych zębów. Pokarm rozgniatają przy pomocy tzw. żarna i zębów gardłowych. Najmniejsze ryby spośród karpiowatych mają zaledwie 10 mm, największe potrafią osiągać nawet 2.5 m. Większość ryb z tej grupy łatwo rozpoznać po małych wąsach w kącikach pyska, choć występują także gatunki pozbawione wąsów i łatwo je pomylić z kąsaczokształtnymi. W odróżnieniu jednak od ich zdecydowanej większości nigdy nie mają charakterystycznej płetwy tłuszczowej pomiędzy płetwą grzbietową a ogonową.
Wśród karpiowatych występują gatunki drapieżne, roślinożerne i wszystkożerne. Bytują w wodach słodkich, tylko nieliczne w wodach słonawych. Wszystkie gatunki są jajorodne. Wiele z nich ma duże znaczenie gospodarcze np. karp, któremu rodzina zawdzięcza nazwę.
Brzanka Denisona(Sahyadria denisonii) – bardzo popularna ryba akwariowa, trudna w rozmnażaniu a przez to masowo odławiana z jej siedlisk naturalnych. Gatunek zagrożony wyginięciem, wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN). więcej »
Brzanka odeska, Brzanka dwuplama(Pethia padamya) – nieduża słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Mimo, że znana w akwarystyce od wielu lat, to opisu naukowego doczekała się dopiero w 2008r. Często bywa mylona z mniej barwną brzanką Pethia ticto.
Brzanka różowa(Pethia conchonius) – często spotykana w akwariach ryba z rodziny karpiowatych. Jest powszechnie używana jako ryba doświadczalna w najrozmaitszych badaniach laboratoryjnych. więcej »
Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona(Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach. więcej »
Formacja ławicy zachowywana jest w oparciu o relacje pomiędzy bezpośrednimi sąsiadami, które tworzone są głównie przez bodźce docierające do układu linii bocznej oraz narządu wzroku. więcej »
Najnowsze komentarze
W temacie: Gurami mozaikowy
Pokrywa byłaby moim zdaniem lepsza, ale korona też będzie ok. Gurami nie są aż tak strasznie agresywne, zależy od tego…
W temacie: Drobniczka jednodniówka
Przede wszystkim nawet w przypadku piękniczkowatych nie masz gwarancji, że w ogóle będą się rozmnażać, jeśli kupisz tylko parę i…
W temacie: Gurami mozaikowy
Myślę że lepiej jak zrobisz większą ławice jednego gatunku. Kiryski będą okej. Co do dwóch gatunków gurami wszystko zależy jaki…
W temacie: Paletka – Dyskowiec
Zdecydowanie nie. Widziałeś kiedyś dorosłego osobnika? To naprawdę duże ryby
W temacie: Gurami mozaikowy
Witajcie. Gurami mozaikowy to moja wymarzona rybka. Obecnie oczekuję na nowy zbiornik - 300l .Zbiornik posiada 6cm koronę. Nie będzie…
W temacie: Paletka – Dyskowiec
czy moge tszymać kilka w 112l ?