Neon Innesa

Neon Innesa - ryba akwariowa

Neony Innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – popularna mała rybka akwariowa z charakterystycznie połyskującym, niebieskim pasem. Znany również jako Neon Tetra.

Ryba akwariowa Neon Innesa Pochodzenie ryb akwariowych

Ojczyzną neona Innesa jest peruwiańska część dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze wody płynące Kolumbii, Peru i Brazylii.

Ryba akwariowa Neon Innesa Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Neonki są niewielkimi rybami z charakterystycznym pasem w górnej części ciała. Samce są odrobinę mniejsze niż samice i mają prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on często załamany. Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami, należy je trzymać w stadku od 6 sztuk – najlepiej 10 i więcej. W większej ilości czują się bezpieczniej i sprawiają bardziej atrakcyjne wrażenie. Osiągają długość 4cm.

Ryba akwariowa Neon Innesa Odżywianie ryb akwariowych

Nie są wybrednymi rybami można im podawać suchy, rozdrobniony miks płatkowy uzupełniając o niewielkie, mrożone lub żywe pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. artemia lub dafnia.

Ryba akwariowa Neon Innesa Akwarium ryb akwariowych

Neon najlepiej czuje się w wodzie miękkiej i temperaturze 22-26°C. Akwarium powinno mieć minimum 45 cm długości i być udekorowane bujną roślinnością, wysuszonymi liśćmi i korzeniami. Na tle bujnej roślinności i niezbyt intensywnym oświetleniu wyglądają najefektowniej. Jako podłoże najlepiej zastosować żwir rzeczny. Neonki mogą paść ofiarą agresywnych lub większych ryb np. skalarów. Można je trzymać z niewielkimi rybami o spokojnym usposobieniu np. innymi tetrami, kiryskami, małymi pielęgnicami (pielęgniczka ramireza).

Ryba akwariowa Neon Innesa Rozmnażanie ryb akwariowych

Zbiornik tarliskowy zacieniamy a na dno kładziemy siatkę o drobnych oczkach lub dużą porcję mchu. Woda powinna być miękka o temperaturze 26-28°C, przefiltrowana przez torf lub filtr RO. Przed planowanym tarłem najlepiej odseparować samce od samic. Kiedy samice będą pełne ikry a samce nabiorą intensywniejszego ubarwienia, wybieramy najszybszą samicę i najpiękniejszego samca i umieszczamy je wieczorem w akwarium tarliskowym. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano. Jeżeli po kilku dniach nie widać ikry powinniśmy spróbować z inną parą. Neonki wyjadają ikrę i dlatego jak tylko ją zaobserwujemy to odławiamy rodziców.

Narybek wykluwa się w ciągu 24-36 godzin. Po następnych 3-4 dniach małe rybki zaczynają pływać. W pierwszych dniach należy podawać mikro pokarm ( pył, płyn) do czasu aż będą na tyle duże aby mogły przyjmować małe pokarmy żywe np. artemię. Ikra tak jak narybek jest bardzo wrażliwa na światło.

Ryba akwariowa Neon Innesa Video

Ryba akwariowa Neon Innesa Galeria

Ryba akwariowa Neon Innesa Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Paracheirodon innesi
synonim:Neon Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 - 10 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:42 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena ryby akwariowej:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Neon InnesaPoważnie o rybach - Neon Innesa

Poznaj inne ryby akwariowe

Ilość komentarzy : 23

Dodaj komentarz

 1. Maciek

  Witam.
  Mam 9 Gupików Pawie Oczko, 4 Neony Innesa, 1 Danio Pręgowate, 1 Danio Czerwone, 1 Kirysek Albinos, 1 Glonojad.
  Mam zamiar dokupić nowe akwarium, 5 Kirysów Albinos i 2 Neony Innesa :-)

  dodaj komentarz
  • Kasia

   Kirysek-ryba łagodna, ale „stadna”. Musisz dokupić chociaż jednego. Mieczyki-dorastają do 12 cm, mogą zżerać narybek i małe ryby. Kosiarki dorosłe mogą przeganiać mniejsze ryby, wyskakują z akwarium-trzeba mieć pokrywkę.

 2. kamil

  Będę miał 10 neonów czerwonych i nie wiem czy wszystkie rzeczy mam dać razem akwarium np: pompa, żwirek, grzałka, termometr, rośliny. Proszę Odpowiedz!

  dodaj komentarz
 3. Realen

  Mam 10 Neonów Inessa z Bojownikiem w 25l z full wyposażeniem, uważajcie na szczególnie Neony Inessa, gdyż mogą chorować na ospę rybią bez objawów i przenieść je na zdrowe osobniki. Neony karmię suchym pokarmem i spiruliną od tropicala, a Bojownika żywymi larwami wodzienia i tym pokarmem od tropicala. Ochotka rzadko, a póki co nigdy. Neony w przyszłości zapewne będą miały mrożoną dafnię/artemię.

  dodaj komentarz
 4. marry

  Dostałam dwa neonki, boją się molinezji ( 1,2 cm) i glonojada, poza filtrem i grzałką mam również napowietrzacz i termometr. Mam dwie rośliny i kilka kamieni. Świetnie wyglądają nocą. Polecam.

  dodaj komentarz
 5. mati

  Mam 13 neonów i średnie akwarium (40x30x80cm). Miałem wcześniej welonki jednak mi się znudziły. Kupiłem 8 do małego akwarium, ostatnio zmieniłem i dokupiłem 5 sztuk wyglądają świetnie nawet bez oświetlenia jednak mam zamiar je kupić. Nie miałem w ogóle grzałki, dopiero teraz kupiłem i ryby są śmielsze. Polecam dla początkujących.

  dodaj komentarz
  • Anonim

   Jak żywa istota może się znudzić? To nie przedmiot. Decyzję o hodowli należy podejmować z wrażliwością i rozsądkiem.

   Pozdrawiam

  • Przemek

   Powinny mieć około 9 miesięcy :) to nie jest łatwa sprawa, potwierdzam bo mam dość duża hodowlę neonów innesa i czerwonego :)