Neon Innesa

Neon Innesa - ryba akwariowa

Neony Innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – popularna mała rybka akwariowa z charakterystycznie połyskującym, niebieskim pasem. Znany również jako Neon Tetra.

Ryba akwariowa Neon Innesa Pochodzenie ryb akwariowych

Ojczyzną neona Innesa jest peruwiańska część dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze wody płynące Kolumbii, Peru i Brazylii.

Ryba akwariowa Neon Innesa Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Neonki są niewielkimi rybami z charakterystycznym pasem w górnej części ciała. Samce są odrobinę mniejsze niż samice i mają prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on często załamany. Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami, należy je trzymać w stadku od 6 sztuk – najlepiej 10 i więcej. W większej ilości czują się bezpieczniej i sprawiają bardziej atrakcyjne wrażenie. Osiągają długość 4cm.

Ryba akwariowa Neon Innesa Odżywianie ryb akwariowych

Nie są wybrednymi rybami można im podawać suchy, rozdrobniony miks płatkowy uzupełniając o niewielkie, mrożone lub żywe pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. artemia lub dafnia.

Ryba akwariowa Neon Innesa Akwarium ryb akwariowych

Neon najlepiej czuje się w wodzie miękkiej i temperaturze 22-26°C. Akwarium powinno mieć minimum 45 cm długości i być udekorowane bujną roślinnością, wysuszonymi liśćmi i korzeniami. Na tle bujnej roślinności i niezbyt intensywnym oświetleniu wyglądają najefektowniej. Jako podłoże najlepiej zastosować żwir rzeczny. Neonki mogą paść ofiarą agresywnych lub większych ryb np. skalarów. Można je trzymać z niewielkimi rybami o spokojnym usposobieniu np. innymi tetrami, kiryskami, małymi pielęgnicami (pielęgniczka ramireza).

Ryba akwariowa Neon Innesa Rozmnażanie ryb akwariowych

Zbiornik tarliskowy zacieniamy a na dno kładziemy siatkę o drobnych oczkach lub dużą porcję mchu. Woda powinna być miękka o temperaturze 26-28°C, przefiltrowana przez torf lub filtr RO. Przed planowanym tarłem najlepiej odseparować samce od samic. Kiedy samice będą pełne ikry a samce nabiorą intensywniejszego ubarwienia, wybieramy najszybszą samicę i najpiękniejszego samca i umieszczamy je wieczorem w akwarium tarliskowym. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano. Jeżeli po kilku dniach nie widać ikry powinniśmy spróbować z inną parą. Neonki wyjadają ikrę i dlatego jak tylko ją zaobserwujemy to odławiamy rodziców.

Narybek wykluwa się w ciągu 24-36 godzin. Po następnych 3-4 dniach małe rybki zaczynają pływać. W pierwszych dniach należy podawać mikro pokarm ( pył, płyn) do czasu aż będą na tyle duże aby mogły przyjmować małe pokarmy żywe np. artemię. Ikra tak jak narybek jest bardzo wrażliwa na światło.

Ryba akwariowa Neon Innesa Video

Ryba akwariowa Neon Innesa Galeria

Ryba akwariowa Neon Innesa Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Paracheirodon innesi
synonim:Neon Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 - 10 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:42 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena ryby akwariowej:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Neon InnesaPoważnie o rybach - Neon Innesa

Poznaj inne ryby akwariowe

Komentarze: 5

 1. Igor

  Czasami neonki można kupić w bardzo fajnej cenie. W moim ulubionym zoologu ostatnio kupowałem po 1 zł !!! Była promocja „Wiosenna” przy zakupie powyżej 10 sztuk neon inessa 1zł a czerwony 2zł. Nie tak dawno też po 1,50 „tydzień akwarystyczny” Po zatem pięknie wyglądają, polecam każdemu,.

  Odpowiedz
 2. Przemek

  Moje Neonki są wspaniałe. Pięknie wyglądają wieczorem gdy światło w pokoju jest zgaszone , a w akwarium tylko świeci coś wspaniałego. Mam cztery neonki 2 samice i 2 samców od 2 lat nie mają młodych wogóle. W akwarium mają się dobrze mam w nim filtr i grzałke woda ma temp. 24 stopnie, w akwarium mam zamek i dwie duże roslinki które nie zajmują dużo miejsca jestem z tych rybek zadowolony są wspaniałe.

  Odpowiedz
 3. Linka

  Mnie neonki w ogóle się nie rozmnażają, ale szczerze dodam są to bardzo silne ryby w sensie, że wiele przetrwają. Jakiś czas temu uratowalam życie kilkunastu neonkom, bo miały iść u kogoś do kanału. Przeszło kilka miesięcy temu. Odkupilam je, bo nie uważam tego za mądre posunięcie. Jedna z nich posiada tylko jedną pletwe z boku. Każda inna jest odgryziona, bo durny pseudo hodowca trzymał je ze skalarami, które je oskubaly. No i ta jedna nie ma ani jednej płetwy i brak oka ma. Jest strasznie pokierszowana. Pływa prawie bokiem z braku pletw, ale się trzyma i to dosyć mocno. Jeszcze tak silnej rybki nie widziałam. U mnie ma spokój i dobry kontakt z innymi rybkami.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Current day month ye@r *