Neon innesa

Neon Innesa - ryba akwariowa

Neony innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – bardzo popularna, mała rybka akwariowa z charakterystycznie połyskującym, niebieskim pasem. Znany również jako Neon tetra.

Ryba akwariowa Neon innesa Pochodzenie ryb akwariowych

Ojczyzną neona innesa jest peruwiańska część dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze wody płynące w Kolumbii, Peru i Brazylii.

Ryba akwariowa Neon innesa Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Neonki są niewielkimi rybami z charakterystycznym pasem w górnej części ciała. Samce są odrobinę mniejsze niż samice i mają prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on często załamany. Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami, należy je trzymać w stadku od 6 sztuk – najlepiej 10 i więcej. W większej ilości czują się bezpieczniej i sprawiają bardziej atrakcyjne wrażenie. Osiągają długość 4cm.

Ryba akwariowa Neon innesa Odżywianie ryb akwariowych

Nie są wybrednymi rybami można im podawać suchy, rozdrobniony miks płatkowy uzupełniając o niewielkie, mrożone lub żywe pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. artemia lub dafnia.

Ryba akwariowa Neon innesa Akwarium ryb akwariowych

Neon innesa najlepiej czuje się w wodzie miękkiej i kwaśnej o temperaturze 22-26°C. Dla grupy 10 osobników zalecane akwarium o długości co najmniej 60 cm, gęsto obsadzone roślinami, ze żwirowym podłożem. Na tle bujnej roślinności i przy niezbyt intensywnym oświetleniu prezentują się najlepiej. Do dekoracji można użyć również korzeni i suchych liści, które dodadzą akwarium bardziej naturalnego wyglądu.

Doświadczeni akwaryści mogą pokusić się o trzymanie ich w nieco mniejszym zbiorniku, jednak nie mniejszym niż 40 l. Ryby te są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody i w zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach dość często chorują.

Neonki mogą paść ofiarą agresywnych lub większych ryb np. skalarów. Można je trzymać z niewielkimi rybami o spokojnym usposobieniu np. innymi tetrami, kiryskami, małymi pielęgnicami (pielęgniczka ramireza).

Ryba akwariowa Neon innesa Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie neonów innesa należy do trudnych. Wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, z dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Zamiast roślin można użyć np. sztucznych mopów akwarystycznych. Woda do rozrodu powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna 5.5-6.5 pH o temperaturze ok. 26-27°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu, wyregulowany tak aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna.

Neony innesa można rozmnażać w grupach składających się podobnej ilości samców i samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej karmić żywymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego zbiornika. Tarło zazwyczaj rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach się nie uda to można spróbować z inną parą. Ryby rozrzucają, najczęściej wśród roślin, ok 100 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego po jej dostrzeżeniu konieczne jest odłowienie rodziców. Wylęg jaj następuje w ciągu 24-36 godzin a po kolejnych 3-4 dnia larwy rozpoczynają wędrówki po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemi czy nicienie mikro.

Uwaga. Zarówno ikra jak i narybek w początkowym etapie życia są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Paracheirodon innesi
synonim:Neon Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3 - 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Neon innesaPoważnie o rybach - Neon innesa

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 88

 1. szymon

  witam mam pytanie bo zamierzam kupić akwarium dł 80 cm szer 20cm wys 35 cm pojemność około 56 l. Chciałbym mieć w nim neonki i chciałbym wiedzieć na jaką ilość rybek mogę sobie pozwolić przy takiej wielkości akwarium. Czy ktoś byłby mi w stanie doradzić co muszę kupić do akwarium filtry itp itd jestem całkowicie początkujący pozdrawiam szymek

  Odpowiedz
 2. Rybnik

  Ja mam w akwarium 15 neonów, 3 glonojady, 5 mięczaków, 18 danio i 3 kirysów

  Akwarium ma 180L, normalna temp. 26 stopni

  Neony mają szarą barwę i słabo błyszczą.
  Kalcium nie działa, co robić

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   A jakie masz pH wody, może zbyt zasadowa i za twarda?

 3. Rybak

  Czy wszystkie neonki (tj. Czerwone, Zielone, Innesa i Czarne) Będą się ze sobą trzymać i razem pływać? Bo mam zamiar kupić po 3/4 z każdego gatunku…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   tak 😉

 4. wasyl

  kupiłem 20 szt w auchanie 22.X — dzis jest sylwester i padły wszystkie po kolei :(
  powyskakiwały na nich jakieś kropki i naloty straciły kolor i padły ….akwarium duże 400 litrów …woda świeża po zmianie filtrowana 14 dni ….temp 24 st w środku ino dwa glonojady i te neonki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Jak białe kropki to na bank rybia ospa. Czemu wszystkie padły? Pewnie przez ospę ale też pewnie zmiana warunków, stres no i ciekawe czy zapewniłeś im odp parametry wody. Może była zasadowa i zbyt twarda a nic nie piszesz czy w ogóle podjąłeś leczenie ospy. Od kiedy akwarium było czy przypadkiem nie nowe i nie zdążyło dojrzeć przed wpuszczeniem ryb???

 5. paweł

  Ja mam 6neonków i mam z nimi platki ale jedna z nich czasami podgryza im płetwy. Czemu ona tak robi. Bardzo proszę o szybką odpowiedz

  Odpowiedz
 6. Joorny

  Zakupiłem kilka dni temu 7 neonów Innesa. Dzisiaj zauważyłem że jeden ma na boku taką białą odstającą krostkę. Może mi ktoś powiedzieć co to jest?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Felix

   Może to być rybia ospa, poczytaj sobie o tej chorobie

 7. Julka

  Witam,
  Chciałabym założyć akwarium. Mój znajomy udostępni mi swój stary zbiornik, 40 l, krawędź dł. 40 cm. W związku z tym mam pytanko: czy mogłabym trzymać w takim grupę np. 6 neonków czy należy poszukać innych ryb albo innego zbiornika? Czy z rybami jest tak, że jak na 10 osobników jest krawędź 60 cm to na sześć 36 cm albo coś koło tego? Bo ja to początkująca w tym temacie :/

  Odpowiedzi: 13
  Odpowiedz
  1. Mariusz

   40 l to spore akwarium, nie patrz na te 60cm. Jak nie dasz za dużo rybek to 6 może być, możesz wpuścić 4 i też będzie dobrze.

  2. Marc

   Julka nie sluchaj tego co ci Mariusz napisał. O ile w 40tce pdzy dobrej filtracji i mając pojęcie o akwarystyce można pokusić się o trzymanie Innesow, choć nie będzie im tam dobrze to już 4 sztuki to totalna ignorancja.

  3. Julka

   Dzięki wielkie, Marc 😉 widać będę musiała zastanowić się nad inną rybką, jak możesz mi coś poradzić, to byłabym wdzięczna :) mam do tego akwarium filtr kubełkowy, którego kiedyś używali w 80l, ale u mnie w tej 40-stce i tak chodzi na pełnych obrotach… akwarium jest małe i po prostu nie wiem, co tam wsadzić… :/

  4. Malina

   Ja mam 40 litrowe akwarium i trzymam 10 neonów i 10 danio. Są piękne i zdrowe. Pozdrawiam

  5. Marc

   Julka, w takim akwarium to tak naprawdę malutkie rybki, żeby czuły się dobrze. Z pewnością nie 10 neonów i 10 danio bo to będzie wszystko pięknie i zdrowo do czasu… zamiast Innesow, jeśli chcesz coś innego pomyśl nad Razborkami Espei albo np. Danio Erythromicron. Takich możesz mieć 10-12 szt oczywiście jednych nie z obu gatunków. I wtedy dobra filtracja, co tydz podmiany 30% wody i oczywiście dojrzałe akwarium.

  6. Julka

   Jejku, dziękuję Ci bardzo, Marc… Akwarium już swoje odstało i nawet zdążyło trochę glonami zarosnąć, więc nie wiem teraz, czy to zwalczać chemią, czy jakimś domowym sposobem… Myślałam nad kupnem otosków, ale nasunęły mi się te same wątpliwości, co do neonów innesa… Myślałam też nad neonami zielonymi, na tej stronie jest napisane, że nie potrzebują aż tak dużo przestrzeni, jak innesa, co myślisz o takim rozwiązaniu??

  7. Marc

   Jest jeszcze taka kwestia że te maluchy o ktorych piszemy lubią wodę lekko kwasną a ty w kranie masz pewnie ph ok 7.5 ? Pożyją w takiej ale mogą byc bardziej podatne na choroby. Na to nałożą się slabe warunki co do wielkości akwa i mogą być problemy… sprawdź czy te niebieskie (zielone) nie potrzebują bardziej miękkiej wody niż Innesa. Ja bym jeszcze pomyślał nad innym rozwiązaniem: jeden samiec bojownika wsp + 2-3 samice :) i to wszystko. Do tego sporo roślinek i kilka kryjowek…

  8. Julka

   Noo, moje akwarium jest obsadzone dość gęsto… I na środku jest walnięty wielki korzeń :) A wodę i tak, i tak muszę zakwasić trochę bo nawet dla tych otosków czy coś… 6,5 pH starczy chyba? :) Marc, jesteś chodzącą akwarystyczną encyklopedią, dzięki ;3

  9. Marc

   Nie jestem żadna encyklopedią i nie mam wiele wiedzy w porównaniu z innymi, których mogłem poznać… Przemyśl kwestię bojowników 1 samiec + 2 lub 3 samice. To piękne rybki i w takim akwarium by mogły być. Jak chcesz zakwaszać wodę, to nie takie proste :) CO2 nie dozujesz pewnie. Ja bym poszedł w te bojowniki…

  10. Julka

   Gdzieś czytałam, że szyszką można zakwasić… Można? Jodłową chyba…

  11. Marc

   Na temat zbijania pH nie będę się wypowiadał bo nigdy tego nie robiłem, ale żeby cokolwiek w tym temacie wiedzieć to musisz mieć dokładne wyniki (z testow kropelkowych nigdy paskowych !!!) pH, kH i dK dopiero wtedy możesz określić czy w ogóle jesteś w stanie zbić pH, ale jesli nawet to szyszkami nie zbijesz z 7,5 do lekko poniżej 7,0 nie mówię już o 6,5 ! Nie na szans. Jedynie w sprzyjajacej twardosci zostaje ci armatka torfowa ale to tylko tyle co wiem ogólnie, doswiadzenia nie mam :(

  12. Marc

   Sorki pisałem to z telefonu i jest oczywiście błąd, testy to PH, KH i oczywiście GH (a nie jakieś DK, jak mi wyszło :) )

  13. Rafl

   Wodę można zakwaszać szyszkami olchy. Nie można przesadzać bo woda nie miesza się wtedy z tlenem i koniec z rybami.

 8. Karolina

  Witam, posiadam akwarium 54l, w którym znajdują się moje neonki, 10 sztuk. Zauważyłam na nich nalot? białe kropeczki? i nie wiem co to jest? Może ktoś zna odpowiedz. Czekam z niecierpliwością.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Jacek

   Być może to ospa :(

  2. Piotr

   Witam. Taki symptom który opisujesz to rybia ospa.
   Neonki są delikatnymi rybkami może Ci trochę ich usnąć czego Tobie nie życzę.
   http://rybyakwariowe.eu/choroba-ryb-akwariowych/ospa-rybia-ichtioftirioza/
   Powodzenia życzę

  3. Akwamaniaczka

   To pewnie rybia ospa.Przeczytaj o niej w dziale „choroby ryb akwariowych”. Tam są zawarte przyczyny, objawy, zwalczanie itp.
   Pozdrawiam.

 9. Stupka

  Dlaczego moje bocje padły w 3 dni proszę o odpowiedź bo nie wiem czy ja coś nie tak robię czy czy były chore

  Odpowiedz
 10. Maciej

  Moje neonki w temperaturze 25 stopni leżą na dnie, w temperaturze 28 stopni zasuwają po akwarium w środkowej części, bardzo ładnie – ławicą.. Czy to norma? Podobno nie lubią tak wysokich temperatur?

  Odpowiedz
 11. Ola

  Witam!
  2 dni temu kupiłam na początek 10 neonków. Następnego dnia zauważyłam, że jedna rybka miejscowo się odbarwia. Tego samego dnia zdechła. W zoologu tam gdzie je kupiłam kazali mi kopić omniforte sery. Zastosowałam i z samego rana jedna rybka pływała brzuchem do góry. Oczywiście wszystkie chore odławiam. Teraz zostały tylko trzy na razie bez objawów

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   A przypadkiem nie wrzuciłaś ryb do świeżo założonego zbiornika?

  2. Ola

   Akwarium bez ryb pracowało 2 tygodnie.

 12. Ula

  Piotr może i masz racje ale ja wiem swoje gdyby jakaś ryba w moim akwarium czuła by się źle to by już dawno zdechła więc tak, powinieneś trochę poprawić swój komentarz ponieważ trochę się z nim nie zgadzam, zacznijmy od mojego kiryska po pierwsze. Mój kirysek i w ogóle moje inne rybki jeszcze nigdy nie zachorowały i nie zdechły z powodu tego, że są stadne i muszą żyć w ławicy.No niestety to nie jest szczurek domowy żeby zdechł z powodu tego,że nie ma przyjaciela a z resztą przyzwyczaił się już do innych akwariowych mieszkańców mojego akwarium. Po drugie razbory – miałam 10 sztuk ale jedna najmniejsza razborka zdechła ale nie dokupywałam jeszcze jednej więc mam teraz 9.Po trzecie neonki. W encyklopediach a nawet na niektórych blogach napisano, że neonki min. 6 sztuk a nie 10, co do temperatury dla neonków to od 22 stopni Celsjusza do 26 stopni Celsjusza. Po czwarte biotopy – sropy, dobra może to być ważne dla niektórych akwarystów ale biotopy nie muszą być takie dokładne, ja głównie mam Amerykę Południową ale też są u mnie Chiny i Ameryka Północna. Po piąte platka. Czyli to samo co kirysek- przyzwyczaiła a raczej przyzwyczaił się już do innego towarzystwa np. do neonków, otosków, razbor, bojownika no i kiryska. Po szóste otoski, no co do nich to też mają się dobrze. Po siódme bojownik.Można go trzymać nawet z neonkami i innymi rybami oprócz pielęgnic i kolorowych ryb.Po ósme nie sprzedam moich ryb ponieważ mają się u mnie dobrze i wcale nie muszę ich sprzedawać.Po dziewiąte nie wybrałam sobie trudnego litrażu bo wcześniej miałam 2 i pół litra i miałam wtedy 3 ryby-właśnie bojownika, kiryska oraz śp.mojego zbrojnika pospolitego czyli glonojada, więc lepiej 27 litrów niż prawie trzy litry.Po dziesiąte co do praw akwarystycznych- prawa prawami a życie życiem…

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Ola

   Neonki faktycznie można trzymać w stadku 6 osobników, ale 27 litrów to stanowczo za mało. Minimalnie 54l. Poza tym w twoim malutkim akwarium jest za gęsto. Podejrzewam, że może tego nie zauważyłaś, ale Twoje rybki mogą cierpieć na karłowatość. Wyobraź Sobie jak byś się czuła, gdyby ktoś wsadził Cię w wieku kilku tygodni na zawsze do pudełka i tam karmił. Kiryski trzyma się w stadku min. 5, aczkolwiek powinno się je trzymać w 10 i więcej. Dla bojownika raczej temperatura wyższa niż dla neonów, kirysków i otosków. Co prawda nie są to wymagające ryby, ale chyba nie chcesz żeby cierpiały. Chodowanie razem w 2,5l bojownika, kiryska i zbrojnika można potrakrtować jak usiłowanie morderstwa. Moim zdaniem powinnaś Swoją przygodę z akwarystyką jak najszybciej skończyć, albo wreszcie zastosować się do rad Piotra. Przedewszystkim albo większy zbiornik, albo tylko bojownik.

  2. Cass

   Wybacz Ula ale muszę się zgodzić z Piotrem. 20 ryb w takim małym akwarium to przesada. One nie mogą sobie tam znaleźć własnego miejsca. Mam niewiele większe akwarium i gdy przez chwilę tam miałam 14 ryb to widziałam jak się męczą w takim tłoku i 5 oddałam. Teraz mam w nim 6 ryb i ogrom roślin a i tak się zdarza że jakaś ma obgryzioną płetwę bo weszły sobie w drogę (też mam bojowniki a samiec pilnuje swojego rewiru). Poza tym w małym akwarium z dużą ilością ryb bardzo ciężko utrzymać czystość. A co do 3 litrowego akwarium to co najwyżej trzymałabym tam ślimaki lub przez chwilę narybek. To się nie nadaje dla żadnej ryby a co dopiero dla trzech (tym bardziej glonojada który rośnie większy niż wymiary takiego akwarium). Jak chce się mieć zwierzęta to trzeba pomyśleć o tym by było im dobrze więc trzeba się stosować do zaleceń bardziej doświadczonych ludzi. To nie prawda że „skoro żyje to mu dobrze”. Te prawa zostały wymyślone dla dobra ryb, można je trochę nagiąć ale bez przesady.

  3. rrrrrrrw

   Ula zadałaś pytanie, Piotr mądrze Ci odpowiedział a Ty nie dość, ze „wiesz swoje” to jeszcze chcesz Go poprawiać… :O
   Po pierwszym zdaniu „…ja wiem swoje gdyby jakaś ryba w moim akwarium czuła by się źle to by już dawno zdechła…” sam poprawię Piotra i dodam, żebyś sprzedała również bojownika, zostaw tylko roślinki…bo szkoda ryb. W obozie Auschwitz też wszyscy ludzie tak od razu nie umierali, czy Twoim zdaniem również nie czuli się tam źle? Porównanie może zbyt mocne, ale mam nadzieję, że da Ci do myślenia, i nie będziesz znęcać się nad zwierzętami…

  4. rrrrrrrw

   Doczytałem Twój komentarz do końca, i złapałem się za głowę :O
   Nie będę szczegółowo odpowiadał na każdy podpunkt, powiem tylko ogólnie, znęcasz się nad rybami, a jeśli jesli pkt. 9 jest prawdą i trzymałaś 3 takie ryby w 2,5 litrowej (zapewne) kuli, to jest to kryminał, we Włoszech mogłabyś mieć założoną sprawę w sądzie za takie postępowanie. Masakra :/

 13. Ula

  Witam,mam akwarium 27 litrów ,dzisiaj kupiłam 6 neonków Innesa reszta ryb to bojownik wspaniały veiltail red, kirysek pstry, 4 otoski oraz 9 razbor espei. Czy te ryby mogą ze sobą żyć w zgodzie? Myślicie, że każda ryba będzie mieć dobrze w moim akwarium? Proszę o szybką i rozsądną odpowiedz 😉

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Ula, niestety masz za dużo ryb w swoim małym akwarium. W akwarystyce przyjmuje się 1cm ryby na 1l wody, to po pierwsze. Po drugie, ryby ławicowe takie jak neonki, czy razbory trzymamy w ławicach po co najmniej 10 sztuk, a kiryski minimum 6 osobników, wtedy czują się najlepiej. Po trzecie, zmieszałaś kilka różnych biotopów i prawie każda z twoich rybek potrzebuje innych parametrów wody np. bojownik powinien mieć temperaturę wody ok. 25-28 stopni, kiedy neony preferują 22-24 stopnie, nie wspominając o twardości wody. Zalecam Ci, abyś sprzedała neony, razbory, otoski oraz kiryska i zostawiła sobie tylko bojownika. Postaraj się posadzić kilka roślin, które nie mają zbyt dużych wymagań i szybko rosną np. nurzaniec, czy rogatek oraz zakup kilka pływających pistii, ponieważ bojownik żyje raczej w bujnie zarośniętych, płytkich i ciepłych zbiornikach. Dopiero wtedy będziesz miała akwarium, którego mieszkaniec jest szczęśliwy :) Trudny litraż sobie wybrałaś Ula, przygodę z akwarystyką najlepiej rozpoczynać w dużych zbiornikach, wtedy łatwiej ustabilizować parametry wody, no i oczywiście ma się większą swobodę w doborze obsady. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam 😉

  2. V

   „W akwarystyce przyjmuje się 1cm ryby na 1l wody, to po pierwsze.” <— najgłupszy przelicznik jaki kiedykolwiek ktoś wymyślił i puścił w obieg… A teraz każdy go powtarza na prawo i lewo i nowi akwaryści tego słuchają…

 14. Nikola

  Witam, mam akwarium 150l i trzymałam tam 4 neonki Innesa (na początek) i potem jeden neonek zdechł, drugi nagle zniknął. Miałam też zbrojnika lamparciego, i zastanawiałam się, czy to przez niego. Miałam zamiar go od początku sprzedać, i kilka tygodni później dwa neonki znikły. Do tego czasu ich nie ma, a podobno neonki to wytrzymałe rybki. Może to przez mój węglowy filtr, jest dość duży i mógł przez przypadek wciągnąć rybki. Zbrojnika już nie ma, i zastanawiam się czy kupić znowu neonki. Proszę o odpowiedź. :)

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Ula

   Możliwe, że to jednak twój wielki filtr je wciągnął moja koleżanka miała neonki i z resztą też teraz ma, to jej wciągnęło 1 czy 2 sztuki więc dla neonów to mały filtr raczej, co prawda to prawda ,że gibicepsy (zbrojniki lamparcie)są mięsożerne to nie wciągnęłyby żadnej ryby.

  2. Piotr

   Nikola, jeśli nie masz zabezpieczonego wlotu filtra, to zapewne neony zostały wciągnięte. Polecam Ci kupić jakąś nasadę na wlot w sklepie akwarystycznym. Zastanawia mnie tylko, dlaczego do tak dużego akwarium wsadziłaś tylko 4 neonki i zbrojnika? W takim litrażu jest potencjał, a na dojrzewanie zbiornika najlepsze jest stadko gupików 😉

  3. Nikola

   Piotrze, miałam więcej rybek, ale zdechły z powodu upałów, a zbrojnika oddałam bo był już za duży… A więc kupiłam gupiki, ale zdechły z niewiadomych przyczyn. Temperatura dobra itp, ale właśnie nw czemu zdechły. Mam teraz 3 duże i kilka małych zmienników plamistych, 3 duże i 2 małe molinezje, dania malabarskie i pręgowane, małego zbrojnika pospolitego, 2 sumiki szkliste i 4 neonki innesa. Zobaczę czy tam gdzie kupuję jest nasada na wlot do filtra, ale powinien być :)

  4. Nikola

   i czy te sumiki szkliste to dobry wybór? 😀

 15. Sandra Katarzyna

  Posiadam akwarium 112 l. Mam w nim 23 neony innesa, 3 kosiarki, 2 gupiki (dwie krzywajdy, zostawiłam te biedule u siebie, bo nie oddam ich na karmę) oraz 4 karliki szponiaste. Neony sa bardzo spokojnymi rybkami, nie podgryzają ogonów gupikom jak to się zdarza, od czasu kiedy je zakupiłam (będzie z jakieś pół roku) znacznie urosły i pięknie się wybarwiły… Bardzo ładne rybki i na dodatek wdzięczne, byleby zapewnić im odpowiednie warunki 😉

  Odpowiedz
 16. Jacek

  Witam. Mam pytanie odnośnie trzymania neonków z pielęgnicami zebrami. Mam akwarium 200l i 15szt. ( małych zeberek), które pływają w środku. Wydają się bardzo spokojne, nie atakują innych rybek ( gurami, mieczyki, skalary, gupiki). Dobra do sedna 😀 Czy mogę trzymać neonki z zebrami ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mariusz

   narazie zeberki są małe i nie atakują później zostaną tylko one, zebry zabiją wszystkie twoje rybki jak zaczną się dobierać w pary

 17. neonowa

  Po jakim czasie neon może się rozmnażać?
  Czy w akwarium tarliskowym na dnie mogą być szklane kulki?
  Ile mniej więcej kosztuje filtr RO?
  Czy koniecznie należy odseparować neony przed tarłem według płci?
  Czym karmić neonki przed tarłem?
  Czy do wody w akwarium tarliskowym mogę dodać ekstrat z kory z dębu lub z torfu?
  Ile mniej więcej neony przyzwyczajają się do warunków panujących w akwarium tarliskowym?
  Co jest kluczem do odchowania narybku?
  Czy małe można karmić ochotką w żelu?
  Po ilu dniach można je sprzedać?
  Proszę o bardzo szybką odpowiedź na wszystkie pytania.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sanders

   Jak już wspomniano w opisie – w akwarium tarliskowym musi być siatka, nie kulki. Zresztą kulki to można sobie wsadzić do szklanej kuli i posadzić w nich kwiatek. Siatka potrzebna jest po to, by przyczepiła się do niej ikra.

  2. mariusz

   Neon to nie taka prosta sprawa musisz kupić specjalny środek do zmiękczania wody i utrzymywać te ph w stałej proporcji poza tym neonki są tak tanie ze nie opłaca się rozmnażać i czekać. Najlepszym pokarmem dla wszystkich nowo narodzonych rybek jest mikro można je samemu hodować tylko szczep musisz od kogoś wziąć…

 18. rrrrrrrw

  Witam, startuję z nowym akwa 112 l. i mam pytanie do ekspertów :)
  Jakie i ile rybek możne pływać w takim zbiorniku? Chodzi mi głownie i małe i kolorowe rybki, które będą cieszyły oczy dzieci i dorosłych, ale żeby nie było ich za dużo, żeby dobrze się czuły w swoim towarzystwie itd. Mam już trochę rybek w mniejszym akwarium i chciałabym je wszystkie przenieść jesli to możliwe (pare gupików samców, dwie samice, oraz 10 neonków, 3 kiryski, 3 danio).

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Może i jestem dzieckiem ale uwierz mi że się na tym znam 😀
   1 pytanie : Jeżeli chcesz wiedzieć ile ryb może żyć w twoim aquarium to zrób tak
   policz długość twojego aquarium a następnie policz na oko długość twoich ryb i dodaj je,
   długość ryb nie powinna przekraczać długości twojego aquarium (oczywiście nic się nie stanie jeżeli przekroczysz długość o np. 8 cm).Oczywiście wpływa to na samopoczucie ryb.
   2 pytanie moje propozycje na nowe ryby w aquarium to : szczupieńczyk karłowaty,kirysek panda,molinezja ostrousta(polecam kolor czarny i żółty),gupiki to z twojej strony bardzo dobry pomysł lecz kup jeszcze gupik endlera,piskorki polecam kupić dwa,wyglądają podobnie do węża i są bardzo płochliwe.Dziwnie się składa ale sam posiadam te wszystkie ryby i z oczu dziecka bardzo mi się podobają,ponieważ są kolorowe,są łatwe w utrzymaniu i nie ma z nimi problemu (chodzi o podgryzanie).
   Z przeniesieniem tych ryb nie ma problemu,nawet nie będą sobie chodzić w drogę dlatego że, Neonki prowadzą środkowy tryb życia,kiryski dolny tryb,danio górny tryb
   Bardzo dziękuje

  2. kuba14

   ja bym ci polecił razbory klinowe zwinniki danio bystrzak molinezje

 19. Calathea

  a ja mam jedno akwa 150litrow z 30 neonami, 2 zbrojnikami zielonymi dużymi i 14 małymi (małe z dużej pary własnej) i 4 glonojady albinosy, 20 mieczykow, około 40 molinezji białych, 3 kiryski, 8 gupików, 3 gupiki czarne, krewetki i 1 rekina (nie pamiętam jaka nazwa dokładnie a drugi został wciągnięty do filtra) i 2 sumiki. Drugie akwa ma 200litrow i są tam oczywiście 2 duże zbrojniki i kilka małych, 7 skalarów, 8 gurami, 4 sumy średnie +1 wielki, krewetki 1 bojownik samiec i jakieś cienkie podłoże na glony (nie znam nazwy bo chłopak kupował). Ale zastanawiam się nad tymi neonkami bo kupowałam kilka dni temu a słyszałam, że jak one zdychają to wydzielają jakąś substancje, która prawdopodobnie szkodzi innym rybkom??? A szkoda mi całej reszty

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Powiem ci że to nie prawda,sam posiadam kilka neonków i są one z innymi rybami i jakoś już od roku nic złego nie zauważyłem !

 20. Paweł

  Witam…wpuściłem stadko 11 neonków do nowo założonego zbiornika 30 l ( żwir rzeczny, korzeń, lampka led, rosliny, filtr, grzałka ) zauważyłem dziwne zachowanie neonów, mianowicie jeśli zapalam oświetlenie płoszą się i chowają pod filter w „cień”…czy oświetlenie to może mieć jakiś wpływ na takie zachowanie…jeśli lampka gaśnie od razu wychodzą…czy może to kwestia oswojenia z nowym środowiskiem ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. M

   Też miałam podobnie, chowały w rogu. Jak się później okazało, małe szatany polowały na krewetki r.c.

  2. Jasiek

   Neony pochodzą z miejsc tzw. Czarnej wody Amazonki. Wiec jak sama nazwa wskazuje żyją raczej w mniej przejrzystej wodzie dlatego nie lubią mocnego oświetlenia :)

 21. Początkująca

  Czy mogę trzymać w akwarium 50l ok.6 neonków i ok.6 dani lamparcich?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. arek d.

   Tak możesz tylko nie dokupuj więcej ryb pamiętaj 1 cm długości ryby na 1litr wody.

  2. Jasiek

   Neonki będą się dużo lepiej czuły i ładniej prezentowały w stadzie powyżej 10 sztuk :)

 22. Maciek

  Witam.
  Mam 9 Gupików Pawie Oczko, 4 Neony Innesa, 1 Danio Pręgowate, 1 Danio Czerwone, 1 Kirysek Albinos, 1 Glonojad.
  Mam zamiar dokupić nowe akwarium, 5 Kirysów Albinos i 2 Neony Innesa :-)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. MATEUSZ

   neony i danio to ryby stadne danio min. 5 sztuk a neonki najlepiej ok. 10

 23. jacek

  ja mam 8 neonków 2 mieczyki 2 kosiarki i kiryska
  Będzie to ładnie wyglądało i czy będą walczyć

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kasia

   Kirysek-ryba łagodna, ale „stadna”. Musisz dokupić chociaż jednego. Mieczyki-dorastają do 12 cm, mogą zżerać narybek i małe ryby. Kosiarki dorosłe mogą przeganiać mniejsze ryby, wyskakują z akwarium-trzeba mieć pokrywkę.

  2. Komar

   Nie

 24. kamil

  Będę miał 10 neonów czerwonych i nie wiem czy wszystkie rzeczy mam dać razem akwarium np: pompa, żwirek, grzałka, termometr, rośliny. Proszę Odpowiedz!

  Odpowiedz
 25. Realen

  Mam 10 Neonów Inessa z Bojownikiem w 25l z full wyposażeniem, uważajcie na szczególnie Neony Inessa, gdyż mogą chorować na ospę rybią bez objawów i przenieść je na zdrowe osobniki. Neony karmię suchym pokarmem i spiruliną od tropicala, a Bojownika żywymi larwami wodzienia i tym pokarmem od tropicala. Ochotka rzadko, a póki co nigdy. Neony w przyszłości zapewne będą miały mrożoną dafnię/artemię.

  Odpowiedz
 26. sanu babu

  Mam pytanie. Można trzymać inesa czarne i czerwone neony w jednym baniaku jak nie to dlaczego?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Można :)

 27. jaś

  Mam pecha, kupiłem 6 neonków (2 innesa, 2 czerwone i 2 czarne) następnego dnia zmarł innesa i czerwony. Co robić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. jacek

   nic po prostu pech

  2. komar

   pójść do zoologicznego i zareklamować pozdro

 28. marry

  Dostałam dwa neonki, boją się molinezji ( 1,2 cm) i glonojada, poza filtrem i grzałką mam również napowietrzacz i termometr. Mam dwie rośliny i kilka kamieni. Świetnie wyglądają nocą. Polecam.

  Odpowiedz
 29. mati

  Mam 13 neonów i średnie akwarium (40x30x80cm). Miałem wcześniej welonki jednak mi się znudziły. Kupiłem 8 do małego akwarium, ostatnio zmieniłem i dokupiłem 5 sztuk wyglądają świetnie nawet bez oświetlenia jednak mam zamiar je kupić. Nie miałem w ogóle grzałki, dopiero teraz kupiłem i ryby są śmielsze. Polecam dla początkujących.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Jak żywa istota może się znudzić? To nie przedmiot. Decyzję o hodowli należy podejmować z wrażliwością i rozsądkiem.

   Pozdrawiam

 30. Pytanie

  Po jakim czasie Neonki mogą zacząć się rozmnażać ??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Grzesiek

   rozmnażanie tych ryb to nie jest prosta sprawa.

  2. Przemek

   Powinny mieć około 9 miesięcy :) to nie jest łatwa sprawa, potwierdzam bo mam dość duża hodowlę neonów innesa i czerwonego :)

 31. Hubert

  Polecam te ryby dla początkujących są łatwe w utrzymaniu.

  Odpowiedz
 32. Igor

  Czasami neonki można kupić w bardzo fajnej cenie. W moim ulubionym zoologu ostatnio kupowałem po 1 zł !!! Była promocja „Wiosenna” przy zakupie powyżej 10 sztuk neon inessa 1zł a czerwony 2zł. Nie tak dawno też po 1,50 „tydzień akwarystyczny” Po zatem pięknie wyglądają, polecam każdemu,.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aga

   Witam. Niedawno kupiłam parę rybek w tym neonki, przedwczoraj zaczęły mi zdychać, i nie wiedziałam co jest przyczyną.
   Jak przeczytałam na tej stronie o ospie rybiej to byłam w szoku i moje rybki ją miały.

 33. Przemek

  Moje Neonki są wspaniałe. Pięknie wyglądają wieczorem gdy światło w pokoju jest zgaszone , a w akwarium tylko świeci coś wspaniałego. Mam cztery neonki 2 samice i 2 samców od 2 lat nie mają młodych wogóle. W akwarium mają się dobrze mam w nim filtr i grzałke woda ma temp. 24 stopnie, w akwarium mam zamek i dwie duże roslinki które nie zajmują dużo miejsca jestem z tych rybek zadowolony są wspaniałe.

  Odpowiedz
 34. Linka

  Mnie neonki w ogóle się nie rozmnażają, ale szczerze dodam są to bardzo silne ryby w sensie, że wiele przetrwają. Jakiś czas temu uratowalam życie kilkunastu neonkom, bo miały iść u kogoś do kanału. Przeszło kilka miesięcy temu. Odkupilam je, bo nie uważam tego za mądre posunięcie. Jedna z nich posiada tylko jedną pletwe z boku. Każda inna jest odgryziona, bo durny pseudo hodowca trzymał je ze skalarami, które je oskubaly. No i ta jedna nie ma ani jednej płetwy i brak oka ma. Jest strasznie pokierszowana. Pływa prawie bokiem z braku pletw, ale się trzyma i to dosyć mocno. Jeszcze tak silnej rybki nie widziałam. U mnie ma spokój i dobry kontakt z innymi rybkami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Ja mam ponad 50 neonów. Trzymam je razem ze skalarami 7 sztuk. Skalary tolerują neony, nie są agresywne w stosunku do nich. Żaden neonek nie jest pokaleczony, pogryziony itp., także można hodować te rybki w jednym zbiorniku. Wiem to z własnego doświadczenia.