Neon innesa

Neon Innesa - ryba akwariowa

Neony Innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – bardzo popularna mała rybka akwariowa z charakterystycznie połyskującym, niebieskim pasem. Znany również jako Neon Tetra.

Ryba akwariowa Neon innesa Pochodzenie ryb akwariowych

Ojczyzną neona Innesa jest peruwiańska część dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze wody płynące Kolumbii, Peru i Brazylii.

Ryba akwariowa Neon innesa Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Neonki są niewielkimi rybami z charakterystycznym pasem w górnej części ciała. Samce są odrobinę mniejsze niż samice i mają prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on często załamany. Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami, należy je trzymać w stadku od 6 sztuk – najlepiej 10 i więcej. W większej ilości czują się bezpieczniej i sprawiają bardziej atrakcyjne wrażenie. Osiągają długość 4cm.

Ryba akwariowa Neon innesa Odżywianie ryb akwariowych

Nie są wybrednymi rybami można im podawać suchy, rozdrobniony miks płatkowy uzupełniając o niewielkie, mrożone lub żywe pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. artemia lub dafnia.

Ryba akwariowa Neon innesa Akwarium ryb akwariowych

Neon tetra najlepiej czuje się w wodzie miękkiej o temperaturze 22-26°C. Dla grupy 10 osobników zalecane akwarium o długości co najmniej 60 cm, gęsto obsadzone roślinami. Na tle bujnej roślinności i przy niezbyt intensywnym oświetleniu prezentują się najlepiej. Jako podłoże najlepiej zastosować żwir rzeczny.

Doświadczeni akwaryści mogą pokusić się o trzymanie ich w nieco mniejszym zbiorniku, jednak nie mniejszym niż 40 l. Ryby te są bardzo wrażliwe na wahania parametrów wody i w zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach dość często chorują.

Neonki mogą paść ofiarą agresywnych lub większych ryb np. skalarów. Można je trzymać z niewielkimi rybami o spokojnym usposobieniu np. innymi tetrami, kiryskami, małymi pielęgnicami (pielęgniczka ramireza).

Ryba akwariowa Neon innesa Rozmnażanie ryb akwariowych

Zbiornik tarliskowy zacieniamy, a na dno kładziemy siatkę o drobnych oczkach lub dużą porcję mchu. Woda powinna być miękka o temperaturze 26-28°C, przefiltrowana przez torf lub filtr RO. Przed planowanym tarłem najlepiej odseparować samce od samic. Kiedy samice będą pełne ikry, a samce nabiorą intensywniejszego ubarwienia, wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i umieszczamy wieczorem w akwarium tarliskowym. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano. Jeżeli po kilku dniach nie widać ikry powinniśmy spróbować z inną parą. Neonki wyjadają ikrę i dlatego jak tylko ją zaobserwujemy to odławiamy rodziców.

Narybek wykluwa się w ciągu 24-36 godzin. Po następnych 3-4 dniach małe rybki zaczynają pływać. W pierwszych dniach należy podawać mikro pokarm ( pył, płyn) do czasu aż będą na tyle duże aby mogły przyjmować małe pokarmy żywe np. artemię. Ikra tak jak i narybek jest bardzo wrażliwa na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Paracheirodon innesi
synonim:Neon Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3 - 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Neon innesaPoważnie o rybach - Neon innesa

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 42

 1. Nikola

  Witam, mam akwarium 150l i trzymałam tam 4 neonki Innesa (na początek) i potem jeden neonek zdechł, drugi nagle zniknął. Miałam też zbrojnika lamparciego, i zastanawiałam się, czy to przez niego. Miałam zamiar go od początku sprzedać, i kilka tygodni później dwa neonki znikły. Do tego czasu ich nie ma, a podobno neonki to wytrzymałe rybki. Może to przez mój węglowy filtr, jest dość duży i mógł przez przypadek wciągnąć rybki. Zbrojnika już nie ma, i zastanawiam się czy kupić znowu neonki. Proszę o odpowiedź. :)

  odpowiedz
 2. Sandra Katarzyna

  Posiadam akwarium 112 l. Mam w nim 23 neony innesa, 3 kosiarki, 2 gupiki (dwie krzywajdy, zostawiłam te biedule u siebie, bo nie oddam ich na karmę) oraz 4 karliki szponiaste. Neony sa bardzo spokojnymi rybkami, nie podgryzają ogonów gupikom jak to się zdarza, od czasu kiedy je zakupiłam (będzie z jakieś pół roku) znacznie urosły i pięknie się wybarwiły… Bardzo ładne rybki i na dodatek wdzięczne, byleby zapewnić im odpowiednie warunki 😉

  odpowiedz
 3. Jacek

  Witam. Mam pytanie odnośnie trzymania neonków z pielęgnicami zebrami. Mam akwarium 200l i 15szt. ( małych zeberek), które pływają w środku. Wydają się bardzo spokojne, nie atakują innych rybek ( gurami, mieczyki, skalary, gupiki). Dobra do sedna 😀 Czy mogę trzymać neonki z zebrami ?

  odpowiedz
  1. mariusz

   narazie zeberki są małe i nie atakują później zostaną tylko one, zebry zabiją wszystkie twoje rybki jak zaczną się dobierać w pary

 4. neonowa

  Po jakim czasie neon może się rozmnażać?
  Czy w akwarium tarliskowym na dnie mogą być szklane kulki?
  Ile mniej więcej kosztuje filtr RO?
  Czy koniecznie należy odseparować neony przed tarłem według płci?
  Czym karmić neonki przed tarłem?
  Czy do wody w akwarium tarliskowym mogę dodać ekstrat z kory z dębu lub z torfu?
  Ile mniej więcej neony przyzwyczajają się do warunków panujących w akwarium tarliskowym?
  Co jest kluczem do odchowania narybku?
  Czy małe można karmić ochotką w żelu?
  Po ilu dniach można je sprzedać?
  Proszę o bardzo szybką odpowiedź na wszystkie pytania.

  odpowiedz
  1. Sanders

   Jak już wspomniano w opisie – w akwarium tarliskowym musi być siatka, nie kulki. Zresztą kulki to można sobie wsadzić do szklanej kuli i posadzić w nich kwiatek. Siatka potrzebna jest po to, by przyczepiła się do niej ikra.

  2. mariusz

   Neon to nie taka prosta sprawa musisz kupić specjalny środek do zmiękczania wody i utrzymywać te ph w stałej proporcji poza tym neonki są tak tanie ze nie opłaca się rozmnażać i czekać. Najlepszym pokarmem dla wszystkich nowo narodzonych rybek jest mikro można je samemu hodować tylko szczep musisz od kogoś wziąć…

 5. rrrrrrrw

  Witam, startuję z nowym akwa 112 l. i mam pytanie do ekspertów :)
  Jakie i ile rybek możne pływać w takim zbiorniku? Chodzi mi głownie i małe i kolorowe rybki, które będą cieszyły oczy dzieci i dorosłych, ale żeby nie było ich za dużo, żeby dobrze się czuły w swoim towarzystwie itd. Mam już trochę rybek w mniejszym akwarium i chciałabym je wszystkie przenieść jesli to możliwe (pare gupików samców, dwie samice, oraz 10 neonków, 3 kiryski, 3 danio).

  odpowiedz
  1. Shogun03

   Może i jestem dzieckiem ale uwierz mi że się na tym znam 😀
   1 pytanie : Jeżeli chcesz wiedzieć ile ryb może żyć w twoim aquarium to zrób tak
   policz długość twojego aquarium a następnie policz na oko długość twoich ryb i dodaj je,
   długość ryb nie powinna przekraczać długości twojego aquarium (oczywiście nic się nie stanie jeżeli przekroczysz długość o np. 8 cm).Oczywiście wpływa to na samopoczucie ryb.
   2 pytanie moje propozycje na nowe ryby w aquarium to : szczupieńczyk karłowaty,kirysek panda,molinezja ostrousta(polecam kolor czarny i żółty),gupiki to z twojej strony bardzo dobry pomysł lecz kup jeszcze gupik endlera,piskorki polecam kupić dwa,wyglądają podobnie do węża i są bardzo płochliwe.Dziwnie się składa ale sam posiadam te wszystkie ryby i z oczu dziecka bardzo mi się podobają,ponieważ są kolorowe,są łatwe w utrzymaniu i nie ma z nimi problemu (chodzi o podgryzanie).
   Z przeniesieniem tych ryb nie ma problemu,nawet nie będą sobie chodzić w drogę dlatego że, Neonki prowadzą środkowy tryb życia,kiryski dolny tryb,danio górny tryb
   Bardzo dziękuje

  2. kuba14

   ja bym ci polecił razbory klinowe zwinniki danio bystrzak molinezje

 6. Calathea

  a ja mam jedno akwa 150litrow z 30 neonami, 2 zbrojnikami zielonymi dużymi i 14 małymi (małe z dużej pary własnej) i 4 glonojady albinosy, 20 mieczykow, około 40 molinezji białych, 3 kiryski, 8 gupików, 3 gupiki czarne, krewetki i 1 rekina (nie pamiętam jaka nazwa dokładnie a drugi został wciągnięty do filtra) i 2 sumiki. Drugie akwa ma 200litrow i są tam oczywiście 2 duże zbrojniki i kilka małych, 7 skalarów, 8 gurami, 4 sumy średnie +1 wielki, krewetki 1 bojownik samiec i jakieś cienkie podłoże na glony (nie znam nazwy bo chłopak kupował). Ale zastanawiam się nad tymi neonkami bo kupowałam kilka dni temu a słyszałam, że jak one zdychają to wydzielają jakąś substancje, która prawdopodobnie szkodzi innym rybkom??? A szkoda mi całej reszty

  odpowiedz
  1. Shogun03

   Powiem ci że to nie prawda,sam posiadam kilka neonków i są one z innymi rybami i jakoś już od roku nic złego nie zauważyłem !

 7. Paweł

  Witam…wpuściłem stadko 11 neonków do nowo założonego zbiornika 30 l ( żwir rzeczny, korzeń, lampka led, rosliny, filtr, grzałka ) zauważyłem dziwne zachowanie neonów, mianowicie jeśli zapalam oświetlenie płoszą się i chowają pod filter w „cień”…czy oświetlenie to może mieć jakiś wpływ na takie zachowanie…jeśli lampka gaśnie od razu wychodzą…czy może to kwestia oswojenia z nowym środowiskiem ?

  odpowiedz
  1. M

   Też miałam podobnie, chowały w rogu. Jak się później okazało, małe szatany polowały na krewetki r.c.

  2. Jasiek

   Neony pochodzą z miejsc tzw. Czarnej wody Amazonki. Wiec jak sama nazwa wskazuje żyją raczej w mniej przejrzystej wodzie dlatego nie lubią mocnego oświetlenia :)

 8. Początkująca

  Czy mogę trzymać w akwarium 50l ok.6 neonków i ok.6 dani lamparcich?

  odpowiedz
  1. arek d.

   Tak możesz tylko nie dokupuj więcej ryb pamiętaj 1 cm długości ryby na 1litr wody.

  2. Jasiek

   Neonki będą się dużo lepiej czuły i ładniej prezentowały w stadzie powyżej 10 sztuk :)

 9. Maciek

  Witam.
  Mam 9 Gupików Pawie Oczko, 4 Neony Innesa, 1 Danio Pręgowate, 1 Danio Czerwone, 1 Kirysek Albinos, 1 Glonojad.
  Mam zamiar dokupić nowe akwarium, 5 Kirysów Albinos i 2 Neony Innesa :-)

  odpowiedz
  1. MATEUSZ

   neony i danio to ryby stadne danio min. 5 sztuk a neonki najlepiej ok. 10

 10. jacek

  ja mam 8 neonków 2 mieczyki 2 kosiarki i kiryska
  Będzie to ładnie wyglądało i czy będą walczyć

  odpowiedz
  1. Kasia

   Kirysek-ryba łagodna, ale „stadna”. Musisz dokupić chociaż jednego. Mieczyki-dorastają do 12 cm, mogą zżerać narybek i małe ryby. Kosiarki dorosłe mogą przeganiać mniejsze ryby, wyskakują z akwarium-trzeba mieć pokrywkę.

 11. kamil

  Będę miał 10 neonów czerwonych i nie wiem czy wszystkie rzeczy mam dać razem akwarium np: pompa, żwirek, grzałka, termometr, rośliny. Proszę Odpowiedz!

  odpowiedz
 12. Realen

  Mam 10 Neonów Inessa z Bojownikiem w 25l z full wyposażeniem, uważajcie na szczególnie Neony Inessa, gdyż mogą chorować na ospę rybią bez objawów i przenieść je na zdrowe osobniki. Neony karmię suchym pokarmem i spiruliną od tropicala, a Bojownika żywymi larwami wodzienia i tym pokarmem od tropicala. Ochotka rzadko, a póki co nigdy. Neony w przyszłości zapewne będą miały mrożoną dafnię/artemię.

  odpowiedz
 13. sanu babu

  Mam pytanie. Można trzymać inesa czarne i czerwone neony w jednym baniaku jak nie to dlaczego?

  odpowiedz
  1. Anonim

   Można :)

 14. jaś

  Mam pecha, kupiłem 6 neonków (2 innesa, 2 czerwone i 2 czarne) następnego dnia zmarł innesa i czerwony. Co robić?

  odpowiedz
  1. jacek

   nic po prostu pech

  2. komar

   pójść do zoologicznego i zareklamować pozdro

 15. marry

  Dostałam dwa neonki, boją się molinezji ( 1,2 cm) i glonojada, poza filtrem i grzałką mam również napowietrzacz i termometr. Mam dwie rośliny i kilka kamieni. Świetnie wyglądają nocą. Polecam.

  odpowiedz
 16. mati

  Mam 13 neonów i średnie akwarium (40x30x80cm). Miałem wcześniej welonki jednak mi się znudziły. Kupiłem 8 do małego akwarium, ostatnio zmieniłem i dokupiłem 5 sztuk wyglądają świetnie nawet bez oświetlenia jednak mam zamiar je kupić. Nie miałem w ogóle grzałki, dopiero teraz kupiłem i ryby są śmielsze. Polecam dla początkujących.

  odpowiedz
  1. Anonim

   Jak żywa istota może się znudzić? To nie przedmiot. Decyzję o hodowli należy podejmować z wrażliwością i rozsądkiem.

   Pozdrawiam

 17. Pytanie

  Po jakim czasie Neonki mogą zacząć się rozmnażać ??

  odpowiedz
  1. Grzesiek

   rozmnażanie tych ryb to nie jest prosta sprawa.

  2. Przemek

   Powinny mieć około 9 miesięcy :) to nie jest łatwa sprawa, potwierdzam bo mam dość duża hodowlę neonów innesa i czerwonego :)

 18. Hubert

  Polecam te ryby dla początkujących są łatwe w utrzymaniu.

  odpowiedz
 19. Igor

  Czasami neonki można kupić w bardzo fajnej cenie. W moim ulubionym zoologu ostatnio kupowałem po 1 zł !!! Była promocja „Wiosenna” przy zakupie powyżej 10 sztuk neon inessa 1zł a czerwony 2zł. Nie tak dawno też po 1,50 „tydzień akwarystyczny” Po zatem pięknie wyglądają, polecam każdemu,.

  odpowiedz
  1. Aga

   Witam. Niedawno kupiłam parę rybek w tym neonki, przedwczoraj zaczęły mi zdychać, i nie wiedziałam co jest przyczyną.
   Jak przeczytałam na tej stronie o ospie rybiej to byłam w szoku i moje rybki ją miały.

 20. Przemek

  Moje Neonki są wspaniałe. Pięknie wyglądają wieczorem gdy światło w pokoju jest zgaszone , a w akwarium tylko świeci coś wspaniałego. Mam cztery neonki 2 samice i 2 samców od 2 lat nie mają młodych wogóle. W akwarium mają się dobrze mam w nim filtr i grzałke woda ma temp. 24 stopnie, w akwarium mam zamek i dwie duże roslinki które nie zajmują dużo miejsca jestem z tych rybek zadowolony są wspaniałe.

  odpowiedz
 21. Linka

  Mnie neonki w ogóle się nie rozmnażają, ale szczerze dodam są to bardzo silne ryby w sensie, że wiele przetrwają. Jakiś czas temu uratowalam życie kilkunastu neonkom, bo miały iść u kogoś do kanału. Przeszło kilka miesięcy temu. Odkupilam je, bo nie uważam tego za mądre posunięcie. Jedna z nich posiada tylko jedną pletwe z boku. Każda inna jest odgryziona, bo durny pseudo hodowca trzymał je ze skalarami, które je oskubaly. No i ta jedna nie ma ani jednej płetwy i brak oka ma. Jest strasznie pokierszowana. Pływa prawie bokiem z braku pletw, ale się trzyma i to dosyć mocno. Jeszcze tak silnej rybki nie widziałam. U mnie ma spokój i dobry kontakt z innymi rybkami.

  odpowiedz
  1. Anonim

   Ja mam ponad 50 neonów. Trzymam je razem ze skalarami 7 sztuk. Skalary tolerują neony, nie są agresywne w stosunku do nich. Żaden neonek nie jest pokaleczony, pogryziony itp., także można hodować te rybki w jednym zbiorniku. Wiem to z własnego doświadczenia.