Neon Innesa

Neon Innesa - ryba akwariowa

Neony innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – bardzo popularna, mała rybka akwariowa z charakterystycznie połyskującym, niebieskim pasem. Znany również jako Neon tetra.

Ryba akwariowa Neon Innesa Pochodzenie ryb akwariowych

Ojczyzną neona Innesa jest peruwiańska część dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze wody płynące w Kolumbii, Peru i Brazylii.

Ryba akwariowa Neon Innesa Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Neonki są niewielkimi rybami z charakterystycznym pasem w górnej części ciała. Samce są odrobinę mniejsze niż samice i mają prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on często załamany. Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami, należy je trzymać w stadku od 6 sztuk – najlepiej 10 i więcej. W większej ilości czują się bezpieczniej i sprawiają bardziej atrakcyjne wrażenie. Osiągają długość 4cm.

Ryba akwariowa Neon Innesa Odżywianie ryb akwariowych

Nie są wybrednymi rybami można im podawać suchy, rozdrobniony miks płatkowy uzupełniając o niewielkie, mrożone lub żywe pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. artemia lub dafnia.

Ryba akwariowa Neon Innesa Akwarium ryb akwariowych

Neon Innesa najlepiej czuje się w wodzie miękkiej i kwaśnej o temperaturze 20-26°C. Dla grupy 10 osobników zalecane akwarium o długości co najmniej 60 cm, gęsto obsadzone roślinami, ze żwirowym podłożem. Na tle bujnej roślinności i przy niezbyt intensywnym oświetleniu prezentują się najlepiej. Do dekoracji można użyć również korzeni i suchych liści, które dodadzą akwarium bardziej naturalnego wyglądu.

Doświadczeni akwaryści mogą pokusić się o trzymanie ich w nieco mniejszym zbiorniku, jednak nie mniejszym niż 40 l. Ryby te są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody i w zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach dość często chorują.

Neonki mogą paść ofiarą agresywnych lub większych ryb np. skalarów. Można je trzymać z niewielkimi rybami o spokojnym usposobieniu np. innymi tetrami, kiryskami, małymi pielęgnicami (pielęgniczka ramireza).

Ryba akwariowa Neon Innesa Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie neonów Innesa należy do trudnych. Wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, z dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Zamiast roślin można użyć np. sztucznych mopów akwarystycznych. Woda do rozrodu powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna 5.5-6.5 pH o temperaturze ok. 26-27°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu, wyregulowany tak aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna.

Neony Innesa można rozmnażać w grupach składających się podobnej ilości samców i samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej karmić żywymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego zbiornika. Tarło zazwyczaj rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach się nie uda to można spróbować z inną parą. Ryby rozrzucają, najczęściej wśród roślin, ok 100 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego po jej dostrzeżeniu konieczne jest odłowienie rodziców. Wylęg jaj następuje w ciągu 24-36 godzin a po kolejnych 3-4 dnia larwy rozpoczynają wędrówki po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemi czy nicienie mikro.

Uwaga. Zarówno ikra jak i narybek w początkowym etapie życia są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Paracheirodon innesi
synonim:Neon Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3 - 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Neon InnesaPoważnie o rybach - Neon Innesa

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 141

 1. Kamil

  Proszę redakcję o poprawienie twardości, w której mogą żyć Neony Innesa. Powinno być 1-12 dGH, a nie 5-20 dGH.

  20? Naprawdę? To woda dobra dla Gupików a nie dla Neonów. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

  pH to optymalnie 6-7, a temperatura 22-24 stopnie.

  To czy ryba żyje w dobrych warunkach czy wegetuje w skrajnych to ogromna różnica. Już kiedyś o to apelowałem i nadal nic nie zostało poprawione.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy za zwrócenie uwagi, jednak prosimy o nie prowadzenie rozmów samemu ze sobą, symulując rozmowę dwóch osób 🙂

   Błąd poprawiliśmy jednak uważamy, że nie jest to tak drastyczny błąd, a nieco wyższa twardość jest dopuszczalna. Ryby w takiej wodzie również są aktywne, pokazują naturalne zachowania i nie mają problemu z przyjmowaniem pokarmu. Nie będą się jednak czuły na tyle komfortowo aby przystąpić do tarła. W sklepach/źródłach ryby te często trzymane są w jeszcze wyższych twardościach.

   Nie jesteśmy zwolennikami popadania w skrajności. Kierując się np. fishbase, powinniśmy podać twardość w przedziale 1-2.

   Kupując ryby w sklepie dbajmy przede wszystkim o jakość/czystość wody i jej stabilne parametry (zbliżone do naturalnych) oraz zapewnienie rybom jak największej ilości miejsca do pływania. Akwarium nigdy nie odda w 100% ich naturalnego środowiska.

  2. Kamil

   Nie prowadziłem rozmowy sam ze sobą, po prostu ktoś mi nieznajomy mnie poparł, co mnie w sumie nie dziwi. Faktem jest, że ryby w sklepowych zbiornikach pływają w złych parametrach ale to jest tymczasowe. Ryby w skrajnych warunkach nawet jeśli na pozór zachowują się normalnie, to często nie żyją tak długo, jak mogłyby żyć. Chodzi mi wyłącznie o to, żeby osoby sugerujące się niniejszą stroną mieli pojęcie jakie parametry OPTYMALNIE powinni rybom zapewnić. A tak, jak ktoś przeczyta że max 20, to pomyśli że 25 nie zaszkodzi aż tak bardzo i wtedy popadamy w skrajności. Na forach to często poruszany temat i niestety dość często ta strona, choć fajnie opisana, jest oceniana jako nierzetelna, a szkoda. Stąd moja interwencja i dziękuję za poprawienie tego błędu. Pozdrawiam

 2. michal

  Czy 2 molinezje 10 neonek (5 inne są 5 diamentowych) 2 brzanki mszyste i 2 sumiki szkliste to dobre ryby nie wiem nie znam się a ryby dostałem w spadku

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Mila

   Dobre dobre tylko zależy jakie masz akwarium

  2. nie wiem narazie są w przejściowym jakie polecasz? a i chcialem im dokupić jakąś rybkę np płaskobok może być?

   Nie wiem narazie są w przejściowym akwarium , jakie będzie ok? biorąc pod uwagę ze chciałem dokupić do nich plaskoboka będzie dobrze czy raczej odradzasz go?

  3. Mila

   polecam ci akwarium 250 l bo Płaskobok i bocja mszysta duża rośnie

  4. Mila

   Płaskobok może być to duą ale łągodna rybka

  5. Mila

   mam nadzieje że pomogłem

 3. Justyna

  W moim akwarium pływa sześć neonek – indywidualistów. W stadku pływają tylko gdy w akwarium coś jest nie tak – filtr się zapcha albo temperatura im nie odpowiada (za ciepło w upały). Na co dzień każda rybka pływa osobno a czasami wręcz przeganiają się gdy jedna podpłynie do drugiej. Czy to jest normalne? A może powinnam się martwić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aru

   Jest ich za mało. By układały się w prawdziwą ławicę, potrzebna jest duża ilość sztuk – zależy jakie masz akwarium, aczkolwiek to nie kiryski tylko małe neonki, 5 sztuk to jak na receptę. W akwa 54l. możnaby mieć spokojnie sztuk 10-12, w ok. 100l 15-20 w zależności od ilości innych ryb w akwarium. Wtedy układają się w stadko.

 4. Michu

  Chce założyć akwarium 112l, czy taka obsada będzie dobra? 9 gupików, 15 neonów, 8 mieczyków,
  3 małe glonojady, 3 otoski, piskorek, 6 danio pręg, 2 kiryski pstre, 2 kiryski albinosy, 2 kiryski spiżowe,
  2 kiryski panda. Z góry dziękuje. 😉

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Tak ta obsada będzie super. Sam bym.lepszej nie wymyslil majac za zadanie totalne pomieszanie ryb pod względem wszelkich wymogow. Zegnam w ostatnim moim komentarzu na tej stronie gdzie szerzy się totalny kretynizm w komentarzach.

  2. Michu

   OK tylko się tak nie unoś zmienie plany, ale jak sam zaznaczyłeś na tej stronie występuje kretynizm pomyśl że pisząc to na tej stronie podkreślasz że sam jesteś kretynem.

  3. rrrrrw

   Panowie, trochę kultury, to nie fejsbuk ani wiocha.pl 😛
   A Ty Michu nie dziw się irytacji bo nie dość, że znęcasz się nad rybami to jeszcze zamiast podziękować za rady mądrzejszych to podskakujesz. To co zaproponowałeś to już nawet nie jest zupa rybna, to zlewki wszystkich zup świata i to dawno po terminie przydatności do spożycia…

  4. Ramka

   Tu się nie ma co unosić, tu trzeba uczyć młodych stażem akwarystów.
   Taka obsada jest bardzo często proponowana przez nieetycznych sprzedawców w zoologach, a początkujący akwamaniak nie ma skąd wiedzieć, że to złe – na spokojnie tłumaczyć i uczyć, że trzeba postępować inaczej „niż pan w sklepie powiedział”.
   Poczytaj więcej o tych rybkach, najlepiej na profesjonalnych forum w necie. Jest kilka. Od razu podpowiem, że np. gupików/mieczyków nie trzyma się z neonami, za to neony można trzymać z otoskami.

 5. Kamil

  5-20dGH? Proszę usuńcie tą bzdurę. Te ryby powinny pływać w wodzie do max 12dGH. Niewiele osób ma taką wodę w kranach, a dzięki takim bzdurom połowa z nich pomyśli, że Innesa może u nich pływać. Inna sprawa, że druga połowa w ogóle nie ma pojęcia, że taki parametr istnieje.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Nie tylko gh ! Zobacz na temp czy pH to wartosci totalnie skrajne do wytrzymania krotkookresowo ale nie ma informacji a parametrach optymalnych dlugookresowo a ludzie patrza i mysla ze jak temp 22-26C to moga trzymac caly czas w tych 26 i jest OK a prawda jest taka co już wielokrotnie pisalem ze Innesy trzyma się w 22-23C. Oczywiscie jak w upały tydzien czy dwa podniesie sie pod 26 to wytrzymaja ale nie caly czas. Sam je obserwuje i widzę zdecydowaną roznice juz w samym zachowaniu przy podniesionej temp. To samo tyczy pH. Powinny miec wode kwaśną wiec pH ponizej 7,0 a optymalnie 6,0-6,5. Niestety tak jak napisales większość ludzi nie ma pojęcia o innych parametrach wody niz temp. jakby to coś skomplikowanego było i wymagało conajmniej doktoratu. Ale co sie dziwisz, popatrz po tym co tu niektórzy piszą jakby czytac ze zrozumieniem nie potrafili. Jeden pyta czy skalary może w 72litrach trzymać choć jak wół kawałek wyzej napisane jest że min 240litrow a inny pisze ze spoko parke w 112 można a ze skarłowacenia się śmieją. Jak dzieci w piaskownicy a skalara normalnych wymiarów na oczy nie widzieli bo skąd jak trzymają w 100 litrach to jakaś miniaturka urośnie. A na końcu i tak pan w zoologu powie ze wszystkie rybki można trzymać razem ze sobą w kranowce byleby sprzedać a akwarium nie musi dojrzec biologicznie wystarczy kupić bakterie i od razu można rybki wpuszczać.

 6. Kasia

  Miałam 4 neonki 2 większe i 2 mniejsze z czego jedna zdechła jakieś 3 dni temu, wyłowiłam ja. A dzisiaj patrzę i jest ich znów 4 z czego jedna duża, 2 średnie i jedna mała skąd ona sie wzięła?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. aro

   Bocian przyniósł😂😂😂😂

 7. marcin200l

  Często jest dla mnie to żałosne >te pytania o obsadę akwarium.Radzenie się innych.POCZYTAJCIE O RYBACH I BEDZIECIE WIEDZIEĆ..pisze tu że Neon może byc z pielegnicca ramireza.i moze a jakiś idiota pisze że ramireza 26stopni a neon 24//W akwarium nigdy ryba nie zrobimny idealnych warunkow są one rozmnażane przeważnie na mniejscu i sa przyzwyczajone do delikatnie innych warunkow.Umnie jakoś Neon od dwuch lat żyje w 25-29stopni i nic sie nie dzieje ..WIEC NIE PRZESADZAJMY.nie dajmy sie zwariowac ..przestrzegajmy podstawowych zagadnięć akwarystyki ale bez przesady/

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Powiem ci tak. Trochę racji masz odnośnie tych warunków ale ta strona powstała po to żeby doradzić początkującym akwarystom. I staraj się nie popełniać błędów ortograficznych. 😀

  2. Marc

   Neon moze byc z ramirezami ale nie neon Innesa tylko simulans. Nawet czerwony już nie zbyt. Neony Innesa powinny żyć w temp 22-23 okresowo moga miec do 26-27 ale wtedy już widać po ich zachowaniu ze cos jest nie tak. Ramirezy to ryby cieplolubne i optimum dla nich to ok 27-28 min 26 zeby zdrowo sie chwały. Oczywiście będą imbecyle trzymający je razem bo co tam u kogoś innesy zyja w 27 to czemu nie u mnie. Tylko potem okazuje się ze żyją o połowę krocej ale co mi tam kupi sie nowe. Jeszcze dodatkowo mocne światło no bo akwarium ma pieknie wyglądać a że to ryby z BW i powinny miec półmrok to co tam hitlerowcy tez na przesłuchaniach ludziom w oczy świecili, nie? A i jeszcze pan w sklepie powiedzial że u niego wszystkie żyją w kranowce twardej i zasadowej to czemu mialbym se jeszcze filtr RO kupować i czesc wody przez torf przypuszczać aby ph obniżyć, przecież to tyle roboty. Tylko co taki delikwent z takim podejsciem by powiedział jak by to jego tak traktowano? Oj byłoby lamentu i psioczenia a i o jakieś organizacje praw czlowieka by się zahaczylo tylko z rybami jest inaczej, one glosu nie mają.
   Przykro mi ale nie moge sluchac jak ktos chrzani od rzeczy i jeszcze sam się usprawiedliwia ze przecież nie stworzy się wszystkim rybom idealnych warunków. Pewnie ze nie dlatego w akwarium nie trzyma się wszystkich tylko takie, ktore maja bardzo zbliżone wymagania, a wówczas można im stworzyć prawie idealne warunki, tylko trzeba chciec i miec szacunek dla nich bo to żywe stworzenia, a nie byc ignorantem.
   Sam w jednym akwarium mam Innesy i obserwuje ich zachowanie kiedy mają 22,5C i kiedy w lato temp w czasie upałów podchodzi do 26-27 – to już nie te ryby – plochliwe, pochowane choć oczywiście trzymane w akwarium BW a nie roslinniaku HT.

 8. Monika

  Witam, w domu mam akwarium 40l i zastanawiam się nad kupnem 6 neonek. Czy rybki dobrze by się czuły czy akwarium powinno być większe ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. marcin200l

   po co wu gule zakładać takie malutkie akwarium..Minimum to 60l.wez zainwestuj 300-400 zł kup już cos w miarę porządnego aby miało wyglod.i aby można było coś tam trzymać

  2. Warmi

   Monia jesli nie planujesz trzymac w tym akwarium innych rybek to jak najbardziej 6 szt. neona Innesa bedzie czulo sie tam dobrze.. choc wieksze akwarium=wieksza lawica=bezpieczenstwo=piekno dla oka 🙂
   Ps. Przed zalozeniem zbiornika koniecznie przeczytaj (wygogluj) temat „cykl azotowy w akwarium”. Inaczej czekaja Cie smutne rozczarowania na samym statcie.
   Powodzenia 🙂

  3. PapuziaxD

   Do: marcin200l
   Szczycisz się,że masz akwarium 200l a tak na prawdę to to jest malutko, cyt. „Po co WU GULE (radzę zainwestować w słownik) zakładać takie malutkie akwarium. Mówisz innym, że mają małe akwaria a sam nie masz dużego. Może Monika chce mieć takie i jej się takie podoba? Albo po prostu chwilowo jej nie stać na większe? Nie pouczaj innych skoro sam nie jesteś jakimś wielkim akwarystą (o ile oczywiście to malutkie 200l to twoje jedyne akwa). I takie małe akwarium też może mieć „wyglod” (z polskiego to chyba najlepszy nie byłeś). A już do Moniki to popieram wypowiedź Warmi, jak dla mnie jeśli się uprzesz i byś chciała mieć coś do czyszczenia to by tam kilka otosków mogło być. Pozdro 🙂

 9. Adam

  Witam, czy neonki można trzymać z Molinezjami ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Tak można

  2. Marc

   Można bo prawo jeszcze nie zabrania. Chyba tylko pod tym wzgledem.
   Piszesz bzdury a ktoś tego posłucha. Nie zapytales nawet jakie neony. Moze Innesy i przy okazji ugotuje je w temp molinezji ktora lubi cieplo 26-28, ale niezaleznie jakie neony to one potrzebuja wody kwaśnej pH 6,0-6,8 i miekkiej gh 15 i nawet nieco slonawej. Jak więc trzymac je razem?

 10. Wiktor

  Witam Zastanawiam się nad kupnem większego akwarium 240l. chciałbym dobrać taką obsadę: 20 neonów innesa 3 kosiarek 5 kirysków spiżowych 5 kirysków pstryk 3 zbrojniki niebieskie 1 bojownik syjamski 4 pielęgniczki ramireza i ewentualnie otoski. Czy taka obsada będzie odpowiednia? Proszę o szybką odpowiedz 😀

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Aha i jeszcze jedno pytanie. Czy krewetki Orange można trzymać z tymi rybkami? Wiem że się nie powinno, ale u wielu osób już je widziałem. Wiem że o wiele się wypytuje ale jestem jeszcze początkującym akwarystą i nie wiele jeszcze wiem dlatego bardzo często odwiedzam tą stronę. dziękuję za uwagę

  2. Warmi

   Wszystko zalezy od parametrow w Twoim akwa i tego jaki bedziesz mial sprzet w baniaku. Jaka filtracja, podloze, osw itd.
   Nie mozna udzielic odpowiedzi bez tych podstawowych wiadomosci. Obsade odbierasz do akwarium i wody jaka dysponujesz.

 11. Adrianna

  Taka sytuacja. Dokupilam 3 neonki do stadka, dwa szybko dolaczyly do grupy a trzeci gdzie? Przy filtrze. Nie ma sily plywac i walczyc z nurtem. Doslownie rybka doklejona jak jakis paproch. Wylaczylam i opadla swobodnie. Przenioslam do szpitalika, trzymam bez filtra tylko co jakis czas uruchamiam na chwile. Nie wiem jak ten w zoologiku ja odlawial ze jest taka poturbowana. Pytanie tylko czy wyzdrowieje?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. koksiu

   Mi tak samo bocja wspaniała zdechła że ta co ją odławiała uszkodziła ją, co do neonka to kup napowietrzacz który stoi obok akwarium np.Aquael OXYBOOST PLUS lub Aquael OXYPRO nie wiem czy wyzdrowieja ale przynajmniej kup takiego typu napowietrzacz za ok.20-100zł.

  2. Marc

   A po co napowietrzacz? Żeby kasę wydać? Chyba tylko po to aby bąbelki leciały. Bo nie po to aby ryby tlen miały w wodzie. Należy zadbać o odpowiedni ruch tafli wody np. poprzez zastosowanie deszczowni lub innego odpowiednio ustawionego wylotu z filtra a nie przez kupienie dotleniacza-napowietrza 🙂

  3. Wlodi13

   Napowietrzacz nie służy bezpośrednio do natleniania wody lecz do ułatwienia tego procesu, otóż te bąbelki rozbijają dwutlenek-węgla gromadzący się jako cieniutka warstwa na powierzchni tafli wody (z prostej przyczyny – jest cięższy od powietrza), rozbijają też florę bakteryjną tworzącą się tuż pod powierzchnią, pomijając fakt że wprowadzają dodatkowo w ruch wodę akwariową. Wiadomo że filtr wykonuje większość tej pracy a z deszczownią to już na maxa. Ja mam filtr (deszczownię), napowietrzacz także a to z dodatkowych względów, dodaje to uroku kiedy wieczorem przy zapalonym świetle akwarium wygląda jak z bajki, a też pociecha kiedy rybki bawią się tymi bąbelkami, a wymiękam kiedy kirysek opiera sobie ogonek na kamieniu napowietrzacza i robi sobie hydromasaż (lubi to łaskotanie) …więc czy kupno napowietrzacza to pieniądze wyrzucone w błoto?

  4. koksiu

   Wiem że napowietrzacz jest gorszy od filtra ale co zrobić gdy w zoologicznym sprzedają za 40zł szajskie jednorazowe filtry chińskie, to lepiej kupić napowietrzacz oxypro z aquaela za 15 zł niż dopłacać i mieć jednorazową chińszczyzne, jak profesjonalny sklep zoologiczny znajduje się 80 kilosów ode mnie. Przez tą sprawę zapomniałem dodać żebyś Adrianna kupiła roślinki najlepiej rogatka lub moczarka.

 12. Bartek

  Czy neonki innesa mogą żyć razem z krewetkami red cherry.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. tomek

   Mam 4 neonki 6 espei i redki ciągle mam młode krewetki nie zauważyłem żeby neonki
   Na nie polowały daj marchew ugotowaną to się redki ładnie wybarwią

  2. Michal

   Mogą z tym że mogą pokusić się na małą krewetkę. Jednak krewetki są sprytne i przy dobrych warunkach nie zauważysz strat.

 13. Tobiasz

  Witam,
  mam pytanie czy mogę trzymać 10 neonów innesa, 2 prętniki karłowate i 5 kirysków pstry w akwarium 60l? Jeśli nie to co mam zmienić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Prętniki troche nie bardzo bo potrzebują optymalniej temp wyższej niż optimum dla Neonów Innesa czy kirysków. Dla tych 23*C na stałe, a pretnik potzrebuje tak z 25*C. Niby nie wiele, ale Innesom nie powinno się dawac więcej niż niecałe 24*C bo w 24+ będą cięgle pobudzone i to im na zdrowie nie wyjdzie na dłuższą metę (co innego okresowe podniesienie np w okresie tarła), za to pretnikowi w 23-24 będzie troche za zimno. więc nijak to dopasować pod warunkiem że interesuje cię stworzenie optymalnych warunków, a nie takich aby nie zdechły od razu… i będzie git.
   Krótko mówiąc Neony i kiryski bez prętników w temp 23*C i oczywiście nie w twardej i zasadowej kranówce, bo wybrałeś sobie ryby wód miękkich i kwaśnych, zdajesz sobie z tego sprawę? Czyli jeśli masz twarda i zasadowa kranówkę, a nie jakąś wode miekka ze studni to potrzebujesz filtra RO (niewielki koszt ok 100-120zł)

 14. Patryk

  Witam,
  mam pytanie odnośnie obsady do akwarium 126l lub 140l (jeszcze nie kupione). Czy poniższa obsada nada się do tego akwa? Czy nie jest za małe? Czy rybki nie będą wobec siebie agresywne? Co mógłbym jeszcze zmienić? (Jestem początkującym akwarystą):
  – 6x kiryski pstre
  – 10x neonki innesa
  – 2x pielęgniczki ramireza
  – 8x fantomy czerwone (ewentualnie czarne)
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź! 🙂

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Marc

   Fantom to jezeli juz to czerwony bo nieco nizszej temp wymaga niz czarny ale tu pewnosci nie mam na 100%. Natomiast Ramirezki juz nie bo zakladajac ze dopasujesz temp do pozostalej obsady czyli optymalnie 23C to dla Ramirez min 26 najlepiej 26-28. Ponizej 26 Ramirezy będą łatwo zapadać na choroby – to ryby cieplolubne. Za to Neony Innesa przy 24+y juz staja się pobudzone – to temp tarła, wiec nie należy trzymać ich pow 23 przez dłuższy czas. Tak więc obsada bez Ramirez OK (zakładając ze dla Fantoma 23 nie będzie za malo, ale raczej niestety mało). Oczywiście to wszystko to ryby wód miękkich i kwaśnych, więc jesli chcesz je trzymać to nie w twardej i zasadowej kranowce. Potrzebny RO będzie – koszt rzędu 100zl. Jezeli dopiero będziesz zakładać akwarium to pamietaj o okresie dojrzewania przed wpuszczeniem pierwszych ryb i to nie wszystkich na raz!!!. PS. Oczywiscie w sklepie powiedzą ci ze mogą byc w kranowce i mogą byc te wszystkie w 25 C – dla nich wszystko ze wszystkim i we wszystkim może być byle by sprzedali. Tylko od ciebie będzie zależało czy założysz dobre akwarium czy mieszanke przysparzajaca tobie kłopotów. Koniecznie poczytaj o cyklu azotowym w akwarium i o samym zakladaniu akwarium oraz daj dobra filtracje: do takiego akwarium koniecznie filtr zewnętrzny kubełkowy do filtracji biologicznej plus wewnetrzny do filtracji mechanicznej – wtedy wszystko będzie hulac

  2. Marc

   Patryk, jak chcesz kilka wskazówek jak zrobić wszystko dobrze od początku przy zakładaniu akwarium to załóż pocztę i podaj tu publicznie maila to ci napiszę trochę informacji bo tu zaśmiecać nie będę, bo to nie w temacie by było.

  3. Patryk

   Marc bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂
   Czy poleciłbyś jakieś większe rybki (zamiast tych ramirez, najlepiej w ilości 2-3) i ławicowe (zamiast fantomów) do tego stadka? Co do parametrów, konieczne są chemikalia czy wystarczą jakieś naturalne środki?

  4. Marc

   Patryk załóż jakiegoś maila tak do podania go tu zebym miał kontakt to ci pomogę… Co do obsady to ja bym nie szedł w Innesy i im odpowiadające temp bo w lato jesli nie msz klimy to pod 30C ci woda może podjechać 🙂 Zamiast Innesow może Neony czerwone i Ramirezy i tu masz już temp 26-27C – coś w tym kierunku… Do spr parametrow wody są testy ale też trzeba wiedzieć jakie kupic, co do samej wody w kranie to ph i twardosc ze strony wodociągów. Do zbicia ph do obojetnego i twardości praktycznie do zera to filtr RO i dodatkowo można ją zakwasic…

 15. Kinga

  Mam 6 neonek znaczy miałam … dzisiaj jedna zniknęła możliwe, że inne je zjadły? Ale nie ma po niej śladu nie wyskoczyła bo mam pokrywę. Do tego reszta jest biała co się dzieje!?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Letar

   Białe są zawsze z rana gdy w nocy nie ma światła, lub gdy się boją (np. przy podmianie wody.) Później odzyskują kolor 🙂

  2. Ola

   Ale tak całkiem białe czy bardzo jasne bo jak bardzo jasne to może jakaś choroba albo zbyt małe natlenienie wody albo są zestresowane masz jeszcze jakieś ryby lub inne stworzenia w akwarium?