Neon Innesa

Neon Innesa - ryba akwariowa

Neony innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – bardzo popularna, mała rybka akwariowa z charakterystycznie połyskującym, niebieskim pasem. Znany również jako Neon tetra.

Ryba akwariowa Neon Innesa Pochodzenie ryb akwariowych

Ojczyzną neona Innesa jest peruwiańska część dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze wody płynące w Kolumbii, Peru i Brazylii.

Ryba akwariowa Neon Innesa Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Neonki są niewielkimi rybami z charakterystycznym pasem w górnej części ciała. Samce są odrobinę mniejsze niż samice i mają prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on często załamany. Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami, należy je trzymać w stadku od 6 sztuk – najlepiej 10 i więcej. W większej ilości czują się bezpieczniej i sprawiają bardziej atrakcyjne wrażenie. Osiągają długość 4cm.

Ryba akwariowa Neon Innesa Odżywianie ryb akwariowych

Nie są wybrednymi rybami można im podawać suchy, rozdrobniony miks płatkowy uzupełniając o niewielkie, mrożone lub żywe pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. artemia lub dafnia.

Ryba akwariowa Neon Innesa Akwarium ryb akwariowych

Neon Innesa najlepiej czuje się w wodzie miękkiej i kwaśnej o temperaturze 20-26°C. Dla grupy 10 osobników zalecane akwarium o długości co najmniej 60 cm, gęsto obsadzone roślinami, ze żwirowym podłożem. Na tle bujnej roślinności i przy niezbyt intensywnym oświetleniu prezentują się najlepiej. Do dekoracji można użyć również korzeni i suchych liści, które dodadzą akwarium bardziej naturalnego wyglądu.

Doświadczeni akwaryści mogą pokusić się o trzymanie ich w nieco mniejszym zbiorniku, jednak nie mniejszym niż 40 l. Ryby te są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody i w zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach dość często chorują.

Neonki mogą paść ofiarą agresywnych lub większych ryb np. skalarów. Można je trzymać z niewielkimi rybami o spokojnym usposobieniu np. innymi tetrami, kiryskami, małymi pielęgnicami (pielęgniczka ramireza).

Ryba akwariowa Neon Innesa Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie neonów Innesa należy do trudnych. Wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, z dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Zamiast roślin można użyć np. sztucznych mopów akwarystycznych. Woda do rozrodu powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna 5.5-6.5 pH o temperaturze ok. 26-27°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu, wyregulowany tak aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna.

Neony Innesa można rozmnażać w grupach składających się podobnej ilości samców i samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej karmić żywymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego zbiornika. Tarło zazwyczaj rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach się nie uda to można spróbować z inną parą. Ryby rozrzucają, najczęściej wśród roślin, ok 100 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego po jej dostrzeżeniu konieczne jest odłowienie rodziców. Wylęg jaj następuje w ciągu 24-36 godzin a po kolejnych 3-4 dniach larwy rozpoczynają wędrówki po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemii czy nicienie mikro.

Uwaga. Zarówno ikra jak i narybek w początkowym etapie życia są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Paracheirodon innesi
synonim:Neon Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3 - 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Neon InnesaPoważnie o rybach - Neon Innesa

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 209

 1. Marcin

  Hej.
  Właśnie stawiam akwarium 500l. Moim planem jest trzymanie gupików, ale chciałbym dokoptować także neonki. Doradzi ktoś jakie zachować proporcje? Gupików ma być około 30-40
  pozdrawiam
  Marcin

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. spoon

   Neonki najładniej wyglądają w przyciemnionym akwa z miekką woda, średnio pasują do gupików.

  2. Marcin

   Dzięki za odpowiedź. Zostają same gupiki.

 2. Domiś

  Witam
  Posiadam akwarium 112L i bardzo chciałabym mieć w nim neonki z molinezją żaglopłetwą i kiryskami. Czy taka obsada będzie dobra?

  Odpowiedz
 3. FreeY

  Hej posiadam mały zbiornik 60l i chciałbym do niego następujący zestaw rybek:
  kirysek spiżowy 4 szt
  otosek przyujściowy 4 szt
  neon iniesa 8 szt
  bojownik 1 szt
  Co wy na to ? Czekam na rady i pomoc z góry dziękuję:)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Flow

   Według mnie to wszystko zależy od wielkości neonków i charakteru bojownika, na Twoim miejscu jeśli chciałbym zrobić taką obsadę to kupiłbym neonki miesiąc, dwa wcześniej niż bojownika i postarał się poszukać bojownika który pływa z innymi rybami w sklepie, zmniejszysz w ten sposób ryzyko że bojownik będzie agresywny i potraktuje neonki jako pokarm, lub worek treningowy. Reszta obsady się ze sobą nie gryzie, wszystko zależy od bojownika. Pozdrawiam.

  2. Nay

   Lepiej z bojownikiem nie ryzykować, a jak już się chce, to warto dokupić mu z 3-4 samiczki do ”męczenia”( nawet więcej można), załatwić bujną roślinność i miejsca do chowania się. Jeśli jesteś gotowy/a na ryzyko, które może się wiązać z stratą pieniędzy to możesz spróbować, ale bądźmy dobrej myśli, może akurat dasz radę je „pogodzić” 🙂
   Powodzenia!

 4. neonek

  Cześć.Mam akwarium 126l, filtr aquael turbo 1500 parametry wody to: 5-12 dGH, 24-26 stopni C, i pH 6,5-7,5.Czy mógłbym tam trzymać:
  – 7 kirysków spiżowych
  -10 neonków Innesa
  -8 brzanek sumatrzanskich
  -6 brzanek titeya
  -1 kiryśnik czarnoplamy
  -1 zbrojnik pospolity
  -3 mieczyki Hellera
  – 3 górami mozaikowe
  Co o tym sądzicie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Alton

   Proponowana przez Ciebie obsada jest o wiele za duża zarówno pod względem ilości rybek jak i gatunków

  2. Piotrek

   Brzanki sumatrzańskie, moim zdaniem, zamęczą mozaiki, które są spokojnymi rybami.

 5. Pawel

  Witam
  Mam akwarium 60 litrowe i chcialbym miec w nim neonki z kiryskami. Po sprawdzeniu parametrow wody wyglada to tak pH 6.8 gH 14 co do temperatury obecnie ja stabilizuje ale jest ona w przedziale 22 – 26 stopni i zbijam ja do 24 stopni. Co o tym sadzicie i jesli te parametry sa odpowiednie dla tych gatunkow ryb to w jakiej ilosci moge je miec sam zastanawia sie nad 10 – 15 neonami inessa i 4 kiryskami pstrymi lub pigmejami.

  Pozdrawiam

  Pawel

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grzesiek

   Witam. Jeśli chodzi o parametry to pH masz dobre, ale gH trochę za wysokie. Chcesz mieć ryby amazońskie, a te ryby lubią miękką. Aby zmniejszyć gH wody trzeba mieć filtr RO albo o wiele tańszą metodę czyli zwykła woda destylowana (taka do żelazek). Trochę dolewasz, potem badasz wodę jak wynik będzie dobry czyli gH=5 to możesz zakupić ryby. 10 neonek i kiryski mogą być razem.
   Pozdrawiam

 6. angela

  Witam. Co to może być neonki dostają wyłupiaste oczy bledną i zdychają. Zdechło już 20szt. Akwa 200 l filtr zewnętrzny plus napowietrzacz, temperatura 27 stopni. Dużo roślin. Obsada 3 skalary, 15 danio, 10 krewetek, 2 kiryski, 3 piskorki, ampularia, zebra, helmet i już 7 neonków inessa. Może ktoś pomoże?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. lenasobiejestem

   Po 1 skalary są odwiecznymi wrogami neonów
   2. Moim zdaniem masz za mały litraz dla 3 skalarow a co dopiero innych ryb (27 neonów-WTF?!)
   3.to skalary na pewno pogryzły twoje ryby lub je zaczynaja zjadać. Dla dobra twoich ryb zacznij coś oddawać bo tylko je męczysz !
   4. 27 stopni dla neonek?maks to 25!!!
   5 kiryski to ryby stadne. Minimum 6 ich musi być. Jeśli zaczęłaś swoją przygodę z akwarystyka bo wnioskuje to po twych błędach wybrałaś za duży litraz i za trudne ryby
   6 i Boże jeszcze zebra???!! Zacznij od początku albo zostaw same danio!

  2. Angela

   Dziękuję za skromna krytyczna odpowiedź. Ale Ci na slimak zebra do innych ryb ? Hello. A akwa mam już 10 lat i tam mam 10 letnie brzanki więc chyba taka oferma nie jestem jak uważasz. Tych ryb które teraz odziedziczyłam nigdy nie miałam i to co było było tym akwa jakbyś Ty zobaczyła to byś padła na zawał. ( bojownik gurami molonezje 27 neonow danio kirysy to co wymieniłem wcześniej węgorz ) no i to by było na tyle.

  3. Lenasobiejestem

   Przepraszam za ta krytyczna odp a ,,zebra” byłam pewna ze to chodzi o pielegnice zebrę. I nie uważam ze jesteś oferma tylko po twoim pytaniu wywnioskowałam ze jesteś początkująca (co wcale nie oznacza ze jesteś oferma). Jeszcze raz przepraszam jeśli cie uraziłam. 😫😱😘

 7. Krzysztof

  Witam
  mój neon ma plamę na pyszczku koloru czarno-białego pływa w jednym miejscu i bardzo się o niego martwię
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 8. lenasobiejestem

  Witam
  Moje akwarium jest już w drodze. Ma ono 54litry, oświetlenie LED 10W, filtr aquaela(model zapomniałam) oraz grzałkę 75W. Nie jestem początkująca ale zaawansowana też nie. Mniej więcej po środku. Na początku planowałam trzymać tam 7-8 żałobniczek 11-12 neonów innesa i 8 kirysków pigmejków. Teraz mam zamiar posiadać 20 neonek i 8 kiryskow. Czy to dobry pomysł? Która obsada lepsza? Jestem otwarta na inne propozycje dot rybek.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ania

   Kiryski pigmeje bardziej pływają w toni wodnej niż po dnie, wtedy wyjdzie że i neony i kiryski będą w toni wodnej, nie myślisz że lepsze będą kiryski panda? 20 neonów to za dużo 🙂 zrobi się tłok,
   może lepiej 10 neonków i parkę pielęgniczek ramireza? 🙂 wtedy bez kirysków bo pielęgniczki zajmą dno.
   Słyszałam(sama będę chciała wypróbować) że można bojownika do towarzyskiego akwarium „przyzwyczaić” należy w sklepie wybrać tego który najmniej się „puszy” do kolegów w kubeczkach obok, potem powoli oswajać. Z neonkami i kiryskami np.panda powinno być okej 🙂
   To może:
   1xbojownik
   10xneon
   8xkirysek panda
   🙂

  2. lenasobiejestem

   Aniu, po dłuższym przemyśleniu również doszłam do tego ze neonkow będzie za dużo. Myśle o 8xprystelka barwna 8xkirysek pigmejek, wolałabym nie pandę ponieważ są dość duże oraz 12x neonki innesa. Co ty na to? Bojownika raczej nie chciałabym ponieważ preferuję rybki z Ameryki Południowej, a bojownik jest z Azji ☹️

 9. Agnieszka

  Witajcie, mam pytanie. Mianowicie marzą mi się jednocześnie bojowniki (bojownik) i neonki do akwarium 30x40x60 urządzonym w stylu krajobrazu podwodnego. Na razie posadzone są rośliny a ja zastanawiam się nad rybkami. Jak myslicie da radę pogodzić te 2 gatunki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. zuzia

   da rade:) ja trzymałam. tylko kiedys kupiłam bojownika i 10 neonek w jednym dużym woreczku, jedna straciła oko.nie powinnam łączyć ich razem , albo chociaz szybciej iść do domu . a tak poza tym miał taki ogon ,ze nawet jakby chciał to by nie dogonił. bojownik to spokojna ryba świruje tylko do swojego gatunku. przeważnie . samiczke potrafi zameczyć ,ale zazwyczaj one są szybsze .zależy na jakiego trafisz.miałam kilka i każdy troszkę inaczej się zachowywał.

  2. Weronika

   bojowniki to bardzo agresywne rybki .Są piękne ale potrafią zabić własny gatunek.neonki to małe rybki i myęle ze razem sie nie pogodza . Neonki to rybki zyjace w sadzie moze gdybys kupiła np 12 neonków to razem w duzym zbiorowisku dadza rade ale no nie polecam 🙂

 10. Kasica

  Witam
  Raczkuje, a właściwie mogę powiedzieć, że jestem newbornem 😉 w akwarystyce. Na ów początek pozwoliłam sobie na 45 l tylko. Obecnie akwarium dojrzewa, więc mam czas na zastanowienie się nad obsadą. Czy mogłabym poprosić o pomoc? Jak dobrać płetwiaste, co by im się dobrze z sobą współżyło? W jakich ilościach? Temperatura w akwarium 25 stopni, mam problem ze zbiciem do niższej. Woda raczej twarda. Nie znam dokładnych parametrów, określę dopiero w dniu jutrzejszym.
  I jeszcze jedno pytanie? Jak jest s podmianą wody, czy mogłabym miast kranówy blokowej lać (odstaną oczywiście) wodę ze studni przydomowej?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Kup do niego krewetki 😀 RC lub cristal.
   Do tego 2 samce i 5 samic gupika Endlerów.
   Dobrze było by znać parametry tej wody

  2. Wlodi13

   Witam,
   sprawdź najpierw parametry (pH, GH, KH) wody kranowej jak i zarówno tej ze studni, a wiele to Tobie wyjaśni w odpowiednim doborze rybek.

  3. Patrycja

   Bojowniki. 1samiec i 3 samiczki

  4. Rav

   Raz w miesiącu mozesz odlać 1/3 wody i dolać swierzej. Lepsza bedzie kranówa ktora odstoji dobę niz ze studni. Woda kranowa jest wyjalowiona i nie ma w niej bakterii. A co do zbiornika to im mniejszy tym trudniejszy w utrzymaniu.

 11. Andzia

  Witam, zakładam akwarium 54l i chciałam wpuścić neonki
  Po zapoznaniu się z ich wymaganiami stwierdzam, że niestety nie mogę ich mieć
  Wodę mam średnio twardą pH 7,4
  Jaka obsada byłaby odpowiednia?
  Chciałabym rybki ławicowe i jakiś czyścicieli

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   U mnie w sieci woda ma PH ok. 8 i jest bardzo twarda. Chciałbym mieć taką wodę. Obecnie mam neonki. Myślę, że woda u Ciebie nie stanowi większego problemu. Na początku mi rybki trochę chorowały ale podstawa to podmieniać odpowiednią ilość wody. Jeżeli występuje problem to należy podmieniać mało wody ok. 10 max 15%. Rybkom bardziej szkodzi nagła zmiana parametrów wody niż to, że woda ma nie właściwe parametry. Trzeba też wiedzieć, że rybki najczęściej chorują z powodu stresu i osłabienia. Między innymi zmiana parametrów wody wywołuje stres.

  2. Wlodi13

   Ja dzielę hodowców rybek na dwie grupy:
   1) na tych co wpuszczają rybki do swojego zbiornika bez względu na to jakie warunki w nim panują i jakoś to będzie… będą pływać – fajnie, usną – kupię nowe,
   2) i na tych co do akwarystyki podchodzą bardziej w sposób profesjonalny, zapewniają rybkom warunki w jakich powinny pływać – zbliżonych do naturalnych w jakich żyją w swoim środowisku.
   Wierz mi Krzysztof że Twoje Neonki nie przetrwają więcej niż 1/3 swojego przewidywanego żywota.
   Zgodzę się z Tobą że rybki najbardziej nie lubią nagłej zmiany parametrów wody (szczególnie pH i temp.) z prostego względu – tracą natychmiast swoją odporność i dlatego chorują, w najgorszym przypadku padają. Natomiast przy nieodpowiednich warunkach (parametrach) tracą tą odporność powoli, dlatego silniejsze osobniki będą utrzymywały się przy życiu dłużej niż te mniej silne które zaczną chorować dużo wcześniej, sam podałeś tego najlepszy przykład. Jednak przy złych parametrach wody nigdy nie będą żyły tak długo jak przy zapewnieniu im optymalnych (prawidłowych) warunków. A stres to swoją drogą… wywołany nieodpowiednią obsadą, zbyt małym akwarium, przerybieniem, czyszczeniem zbiornika, podmianami wody, zmianami miejsca swojego pobytu czy też złymi warunkami wody, jest wiele czynników stresu.

  3. Lenasobiejestem

   Ja osobiście mam mniejsze pH ale uważam ze możesz trzymać neonki i kiryski pigmejki. Ja posiadam 12 neonek (bardzo małych – Ok 0,7mm) oraz 8 kiryskow pigmejek (1cm). Rybki dobrze się dogadują. Zdecydowanie polecam. 😗

 12. Sumik 5

  Ładne rybki miałem 5 wszystkie zdechły [szkoda bo ładne rybki].

  Odpowiedz
 13. Kirysek3

  Ładne ,szkoda bo wszystkie mi zdechły na jakąś chorobę jednego dnia!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcelous

   możliwe że miały tzw. chorobę neonową.

 14. Emilia

  Witam czy do akwarium 112l dobra będzie obsada : przeźroczka indyjska, brzanka sumatrzańska, neonki,mieczyk, danio różowe, małe glonojady. Jeżeli tak to w jakich ilościach. Może polecicie mi jakaś inna gromade taka żeby było kolorowo w akwarium.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Przy tylu gatunkach i optymalnej obsadzie dla każdego rodzaju potrzebowałabyś przynajmniej 200l akwarium, inaczej swoje 112l przerybisz aby zapewnić odpowiednie grupy (prawidłowe ilości) rybek. Dlatego musisz z czegoś zrezygnować – najlepiej z Brzanek, które w zbyt małej grupie (min. 8-10 szt.) i nie mając dość dużo wolnej przestrzeni do pływania, będą zaczepne wobec innych gatunków.
   Pozostałe rybki które wymieniłaś mogą być przy zachowaniu pewnych warunków. Neonki Innesa oraz Danio Różowe są rybami chłodnolubnymi, najlepiej będą się czuły przy temp. w zakresie 22-24°C, zatem utrzymanie 24°C będzie optymalne dla całej obsady, a 26-27°C powinno być tylko temp. okresową podczas upalnych dni letnich. Też zwróć uwagę na twardość ogólną wody GH, która dla komfortu (i prawidłowego rozwoju) wszystkich rybek powinna być w zakresie 10-12°dGH, czyli na przełomie miękka / średnio-twarda.
   Zawsze polecam do strefy dennej Kiryski (Spiżowe, Pstre), które są doskonałymi czyścicielami po opadającym, niezjedzonym pokarmie przez inne rybki i będziesz z nich miała większą pociechę niż z Glonojadów, ale sama zdecydujesz co wolisz.
   Zatem proponowana przeze mnie obsada to:
   – Mieczyk Hellera – 1 samiec + 2 samice,
   – Przeźroczka Indyjska – 6 szt.
   – Neon Innesa – 8 szt.
   – Danio Różowe – 6 szt.
   – Kiryski Pstre – 5-6 szt.
   Temperatura wody ~24°C, twardość GH=10-12°d.
   Powodzenia 🙂

  2. kuba

   Z mieczykami radze 2 samce i 2 samice ponieważ sam je trochę hoduje i jeżeli o młode chodzi to szybciej bendziesz mogła o nich myśleć przy 2 samcach i 2 samicach

  3. Amelia

   Z brzanek najlepiej zrezygnować. Mogą wykazać agresję. Jeśli nie chcesz mieć przerybionego akwarium najlepiej będzie wykluczyć jeszcze jeden gatunek lub ograniczyć ilość ryb .

  4. Amelia

   Proponowana obsada
   -Danio różowy 5-6szt.
   -kirysek spiżowy 3-4 szt.
   -neon innesa lub czerwony 5 szt.
   -mieczyk Hellera 4szt. 1samiec 3samice

 15. Dominika

  Czy aby na pewno neony mogą żyć tak długo?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ren,n

   W warunkach naturalnych nawet dłużej niż 10 lat, w domowych 6-7 lat to maks

 16. Alicja lisia duszyczka

  Mam 5 neonków i 5 danio weloniastych czy powinnam jeszcze ich dokupić??? Podobno są to ryby stadne. (jeśli w czymś się mylę to bądźcie wyrozumiali, jestem początkująca)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Zależy jak duże akwarium? i czy to cała obsada rybek, czy coś jeszcze?
   Faktycznie to rybki ławicowe, lepiej czują się w liczniejszych grupach.

 17. luna

  czy można je trzymać z danio pręgowanymi ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sabina

   Tak, u mnie są i mają się dobrze.

 18. Monika

  Cześć, mam akwarium 70 l chciałabym tylko obsadę neonków (zastanawiam sie nad simulans lub innesa). Ile max. sztuk mogę mieć w akwarium? Chciałabym stworzyć ładną, widoczną ławice. Sprzedawca mówił o 30 szt. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 12
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, decydując się na Neonki musisz zdawać sobie sprawę że są to rybki żyjące w miękkich wodach, jeśli nie będziesz w stanie uzyskać takich warunków, po prostu długo nie pożyją. Szczególnie Neonki Zielone gdzie oprócz wody miękkiej (GH: 1-8°d) wymagają jeszcze wody kwaśnej (3,0-6,5 pH). We większości kranówek w Polsce (za wyjątkiem gór) woda jest twarda (~20°dGH) i obojętna lub lekko zasadowa (7,0-7,8 pH), wówczas bez filtra RO się nie obędzie. Z kolei Neonki Innesa nie lubią zbyt ciepłej wody, najlepiej czują się w zakresie temp. 22-24°C, więc akwarium wtedy musi być usytuowane w dość chłodnym pomieszczeniu, same oświetlenie i praca filtra wew. podnosi temp. w akwarium o 1-2°C w stosunku do powietrza.
   Jeśli chodzi o ilość, mimo wszystko proponowałbym trochę mniejszą obsadę dla 70l, dla większych ławic potrzebna też jest odpowiednia dł. akwarium. Neonki Innesa są większe więc optymalnie byłoby 20 szt., Simulans ok. 25 szt.
   Koniecznie musisz sprawdzić parametry wody którą będziesz wlewać do akwarium: pH, GH (są do tego odpowiednie testy).
   Pozdrawiam.

  2. rrrrrrrw

   Większość sprzedawców taka właśnie jest, widzą kogoś kto niewiele się zna to wciskają co się da i ile się da. Jakby mieli wieloryba na stanie to też by wcisnęli mówiąc że spokojnie da radę. Na szczęście są takie strony jak ta…

  3. Wlodi13

   Zgadza się, a później wielkie rozczarowania… dlaczego rybki chorują, umierają…
   Jednak nikogo to nie usprawiedliwia od bezmyślnego kupowania rybek (my chcemy mieć w domu piękne akwarium, dla przedawcy jest to tylko biznes), są to stworzenia żyjące więc na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność aby im zapewnić prawidłowe warunki, jak każdemu innemu zwierzęciu. Z tym że mając w domu psa czy kota, kanarka, chomika… itd. powietrze do oddychania mają zapewnione przez naturę, w przypadku rybek odpowiednią hydrosferę do życia my musimy im stworzyć.
   Więc zanim ktokolwiek bierze się za akwarystykę, powinien nabyć choć to minimum wiedzy, jak się zakłada akwaria, co to jest dojrzewanie, co to są parametry wody, odpowiednie jej przygotowanie (uzdatnianie), wzbogacanie w mikroelementy, biotopy dla konkretnych rybek itp. Wszystkie te informacje w dzisiejszych czasach, w dobie internetu są w zasięgu na kliknięcie palca, wystarczy trochę poszukać, poczytać… nie wychodząc z domu. Mało kto pamięta, że kiedyś aby uzyskać takie informacje trzeba było chodzić po bibliotekach lub godzinami przesiadywać w czytelniach.
   Wystarczy trochę zaangażowania i chęci… a nie po prostu chlup rybkę do wody.

  4. UlaUlaśka

   Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić jakie masz pH i GH wody. Ja mam wodę średnio-twardą, lekko kwaśną. Skoro mam wodę średnio-twardą, warunki w moim zbiorniku dla neonów jest nieodpowiednie, ponieważ te rybki żyją w wodzie MIĘKKIEJ. Temp. w mojej wodzie wynosi 25 st. STALE, niedawno zainwestowałam w grzałkę z termostatem w wyniku posiadania samic bojownika. Siedemdziesiąt litrów i TRZYDZIEŚCI neonów? Ciut przesada. Zwróć uwagę też na związki organiczne, np. odchody, i inne zanieczyszczenia , które powodują zmiany twardości i pH wody. Radzę ci się jeszcze trochę nad tym zastanowić.
   Pozdrawiam.

  5. Wlodi13

   Ula, jeśli nie masz pojęcia na jakiś temat to lepiej publicznie się nie wypowiadaj, bo tylko ludzi wprowadzasz w błąd. Niby w jaki sposób związki organiczne mogą wpłynąć na pH lub GH wody? Odchody rybek, resztki pokarmu, oderwane cząstki roślinek mogą jedynie wpłynąć na poziom stężenia azotanów (oczywiście jeśli akwarium jest dojrzałe), a w przypadku niedojrzałego akwarium będziesz truć rybki uwalnianym podczas rozkładu tychże związków organicznych amoniakiem lub azotynami, dodam jeszcze że proces gnilny bardzo mocno pobiera tlen z wody.
   pH określa zawartość związków kwasowych (H+) lub zasadowych (OH-) a twardość ogólna GH określa poziom soli wapnia i magnezu, więc co wspólnego z tym mają „odchody i inne zanieczyszczenia”? Proszę trochę poczytać o tym, zrobić powtórkę z chemii, a nie wysnuwać błędnych hipotez.
   Jeszcze jedno… mam wodę średnio-twardą o twardości ogólnej 11°dGH, czy mogę trzymać Neony Innesa? oczywiście pytanie retoryczne 😉

  6. Monika

   Dzięki za informacje 🙂 pozdrawiam

  7. UlaUlaśka

   Skoro ty potrafisz tłumaczyć ludziom lepiej o neonach to zostań przyrodnikiem, wyjedź do Ameryki Południowej i obserwuj ryby. Człowiek nie jest maszyną idealną, bo tak naprawdę każdy z nas się kiedyś pomylił. Akurat neonki to nie ryby dla początkujących, mimo, że ja nie jestem początkującym, bo mam pojęcia o akwarystyce, a moje wiadomości dotyczące chemii cię nie interesują 🙂

  8. UlaUlaśka

   Skoro ty lepiej znasz się na neonach to zostań przyrodnikiem, wyjedź do Ameryki Południowej i tam obserwuj ryby. Człowiek nie jest, i nigdy nie będzie idealny. Neonki, tak szczerze powiem z mojego doświadczenia, nie są rybkami łatwymi w utrzymaniu w zbiorniku, tym bardziej nie dla początkujących. Jeden błąd nie oznacza, że nie mam pojęcia o akwarystyce, bo mam, tą przygodę zaczęłam kilkanaście lat temu w gimnazjum, a moja wiedza o chemii nie powinna ciebie interesować 🙂

  9. Wlodi13

   Nie muszę od razu wyjeżdżać do Ameryki Płd. aby obserwować tak piękne rybki jakimi są Neonki Innesa, wiele lat je hodowałem i mogłem im się przyglądać na co dzień. Chyba że zasponsorujesz mi bilet, chętnie wtedy sobie pozwiedzam jeśli już tak bardzo Ci na tym zależy…
   Akurat hodowla Neonków jest bardzo prosta, wystarczy tylko podstawowa wiedza na ich temat i sprzyjające ku temu warunki w domu, a będą pływały tak jak każde inne rybki.
   Osobiście Twoja wiedza z chemii w ogóle mnie nie interesuje, gdyż jest delikatnie mówiąc na poziomie kiepskim, a szkoda bo bardzo pomaga w akwarystyce. Bardziej interesują mnie bzdury które wypisujesz, a jeszcze gotów jest ktoś niedoświadczony w nie uwierzyć.

  10. UlaUlaśka

   Dobrze, już więcej nie będę wypowiadała ,,bzdur”, przez które ci niedoświadczeni są niezadowoleni..
   Przeszkadza ci to, rozumiem, ja też czasami nie wiem co wypisuję na tego typu serwisach, a bilet do Ameryki Południowej mogę ci śmiało kupić, kwestia czy ci się chce, czy nie chce.. 😉

  11. Wlodi13

   i to pewnie w jedną stronę, aby się mnie pozbyć i żebym nie wrócił do Polski 🙂
   …zostanę sobie tam, będę przyrodniczył z rybkami, muszę sobie tylko sprawić sprzęt do nurkowania 😉

  12. UlaUlaśka

   A dlaczego akurat w jedną? Przecież nie jestem potworem, spokojnie, wrócisz do Polski, a jeśli chciałbyś zostać w gronie ryb to nie ma problemu 🙂 Tak czy owak, jeśli zdecydujesz się na stały pobyt, nie ma problemu, bilet będzie tańszy.

 19. UlaUlaśka

  Witam,
  Ostatnio zauważyłam u swoich neonów ospę. Całe 4 neony, było ich 5, zdechły z powodu choroby…Jednak udało mi się unicestwić źródło Ichtioftiriozy. Wyleczyłam gupika domowymi sposobami, które jak zawsze nie zawiodły.
  Rozgrzana woda do 31-32 stopni i ćwierć łyżki soli kuchennej pomogły to świństwo zabić. Podejrzewam, że to właśnie od gupiczki się wszystko zaczęło. No cóż, trzeba liczyć się ze stratami i przede wszystkim ponownie dokupić stadko rybek.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Co do soli to musi być niejodowana. Z temperaturą 32 trzeba uważać, żeby nie zabić przy okazji rybek. Ja polecam zieleń firmy Zoolek. Kiedyś u mamy w akwarium przypadkowo zauważyłem ospę w zaawansowanym stadium. Szybkie zastosowanie leku uratowało niemal wszystkie ryby, zdechły tylko 3 bystrzyki czarne, które już były całe białe od kropek.Reszta rybek wyzdrowiała i do dzisiaj pięknie pływa.

  2. Wlodi13

   Cześć.
   Kuracja solą w przypadku chorych Neonków Innesa nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, a jeszcze podniesienie temp. wody do ponad 30°C jest dla tych rybek zabójcze, więc z pewnością nie padły one z powodu kulorzęska a w wyniku zbyt wysokiej temp. Pasożyt ten jest stosunkowo łatwy do pokonania o ile w miarę wcześnie rozpocznie się leczenie, szybka diagnoza i natychmiastowe podanie lekarstwa (np. Ichtio, CMF) daje 100% skuteczność. Przy czym kuracja powinna trwać przynajmniej 12 dni (co 3 dni podmiany wody i aplikowanie lekarstwa) aby mieć pewność że nowo wylęgające się pasożyty też zostaną unicestwione, jednak w przypadku Neonków Innesa temp. 27-28°C nie więcej, gdyż one bardzo źle znoszą temp. powyżej 27°C.

  3. UlaUlaśka

   Rozumiem. Postaram się kierować twoimi radami. Co do temp. masz rację, bo sama nie byłam pewna je w tej temp. trzymać, ale męczyły się w tej chorobie, już nawet ledwo pływały, dobrze, że już się nie męczą i są w tzw. ,,Rybim Niebie”
   Dziękuję za pomoc
   Pozdrawiam

 20. Kamilek

  Mam taką obsada i moje pytanie czy jest dobra
  9x neon inessa
  9x rozbora klinowa
  10x gupik pawie oczko
  3x zbrojnik (zwyczajny) na rzie są małe ok 3 cm
  Akwarium 120L temp w akwa ok 25 stopni

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Może być, pod warunkiem że będziesz miał w akwarium wodę średnio twardą, czyli utrzymywał twardość ogólną GH na poziomie 10-12°d. Korzystniej też będzie jeśli obniżysz trochę temp., najlepiej aby była w zakresie 23-24°C.

 21. Kamil

  Proszę redakcję o poprawienie twardości, w której mogą żyć Neony Innesa. Powinno być 1-12 dGH, a nie 5-20 dGH.

  20? Naprawdę? To woda dobra dla Gupików a nie dla Neonów. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

  pH to optymalnie 6-7, a temperatura 22-24 stopnie.

  To czy ryba żyje w dobrych warunkach czy wegetuje w skrajnych to ogromna różnica. Już kiedyś o to apelowałem i nadal nic nie zostało poprawione.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy za zwrócenie uwagi, jednak prosimy o nie prowadzenie rozmów samemu ze sobą, symulując rozmowę dwóch osób 🙂

   Błąd poprawiliśmy jednak uważamy, że nie jest to tak drastyczny błąd, a nieco wyższa twardość jest dopuszczalna. Ryby w takiej wodzie również są aktywne, pokazują naturalne zachowania i nie mają problemu z przyjmowaniem pokarmu. Nie będą się jednak czuły na tyle komfortowo aby przystąpić do tarła. W sklepach/źródłach ryby te często trzymane są w jeszcze wyższych twardościach.

   Nie jesteśmy zwolennikami popadania w skrajności. Kierując się np. fishbase, powinniśmy podać twardość w przedziale 1-2.

   Kupując ryby w sklepie dbajmy przede wszystkim o jakość/czystość wody i jej stabilne parametry (zbliżone do naturalnych) oraz zapewnienie rybom jak największej ilości miejsca do pływania. Akwarium nigdy nie odda w 100% ich naturalnego środowiska.

  2. Kamil

   Nie prowadziłem rozmowy sam ze sobą, po prostu ktoś mi nieznajomy mnie poparł, co mnie w sumie nie dziwi. Faktem jest, że ryby w sklepowych zbiornikach pływają w złych parametrach ale to jest tymczasowe. Ryby w skrajnych warunkach nawet jeśli na pozór zachowują się normalnie, to często nie żyją tak długo, jak mogłyby żyć. Chodzi mi wyłącznie o to, żeby osoby sugerujące się niniejszą stroną mieli pojęcie jakie parametry OPTYMALNIE powinni rybom zapewnić. A tak, jak ktoś przeczyta że max 20, to pomyśli że 25 nie zaszkodzi aż tak bardzo i wtedy popadamy w skrajności. Na forach to często poruszany temat i niestety dość często ta strona, choć fajnie opisana, jest oceniana jako nierzetelna, a szkoda. Stąd moja interwencja i dziękuję za poprawienie tego błędu. Pozdrawiam

 22. michal

  Czy 2 molinezje 10 neonek (5 inne są 5 diamentowych) 2 brzanki mszyste i 2 sumiki szkliste to dobre ryby nie wiem nie znam się a ryby dostałem w spadku

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Mila

   Dobre dobre tylko zależy jakie masz akwarium

  2. nie wiem narazie są w przejściowym jakie polecasz? a i chcialem im dokupić jakąś rybkę np płaskobok może być?

   Nie wiem narazie są w przejściowym akwarium , jakie będzie ok? biorąc pod uwagę ze chciałem dokupić do nich plaskoboka będzie dobrze czy raczej odradzasz go?

  3. Mila

   polecam ci akwarium 250 l bo Płaskobok i bocja mszysta duża rośnie

  4. Mila

   Płaskobok może być to duą ale łągodna rybka

  5. Mila

   mam nadzieje że pomogłem

  6. UlaUlaśka

   Te dwie ryby rosną duże. Uważam, że baniak o pojemności 200-250 litrów będzie odpowiedni.

  7. Dominika

   Sumiki szkliate- za mało. Musi być min. 6.

 23. Justyna

  W moim akwarium pływa sześć neonek – indywidualistów. W stadku pływają tylko gdy w akwarium coś jest nie tak – filtr się zapcha albo temperatura im nie odpowiada (za ciepło w upały). Na co dzień każda rybka pływa osobno a czasami wręcz przeganiają się gdy jedna podpłynie do drugiej. Czy to jest normalne? A może powinnam się martwić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aru

   Jest ich za mało. By układały się w prawdziwą ławicę, potrzebna jest duża ilość sztuk – zależy jakie masz akwarium, aczkolwiek to nie kiryski tylko małe neonki, 5 sztuk to jak na receptę. W akwa 54l. możnaby mieć spokojnie sztuk 10-12, w ok. 100l 15-20 w zależności od ilości innych ryb w akwarium. Wtedy układają się w stadko.

  2. Dominika

   Nie do końca zgadzam się z tą teorią. Owszem, powinno być ich więcej, ale ja w 100l mam 15 sztuk i zachowywują się podobnie.

 24. Michu

  Chce założyć akwarium 112l, czy taka obsada będzie dobra? 9 gupików, 15 neonów, 8 mieczyków,
  3 małe glonojady, 3 otoski, piskorek, 6 danio pręg, 2 kiryski pstre, 2 kiryski albinosy, 2 kiryski spiżowe,
  2 kiryski panda. Z góry dziękuje. 😉

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Tak ta obsada będzie super. Sam bym.lepszej nie wymyslil majac za zadanie totalne pomieszanie ryb pod względem wszelkich wymogow. Zegnam w ostatnim moim komentarzu na tej stronie gdzie szerzy się totalny kretynizm w komentarzach.

  2. Michu

   OK tylko się tak nie unoś zmienie plany, ale jak sam zaznaczyłeś na tej stronie występuje kretynizm pomyśl że pisząc to na tej stronie podkreślasz że sam jesteś kretynem.

  3. rrrrrw

   Panowie, trochę kultury, to nie fejsbuk ani wiocha.pl 😛
   A Ty Michu nie dziw się irytacji bo nie dość, że znęcasz się nad rybami to jeszcze zamiast podziękować za rady mądrzejszych to podskakujesz. To co zaproponowałeś to już nawet nie jest zupa rybna, to zlewki wszystkich zup świata i to dawno po terminie przydatności do spożycia…

  4. Ramka

   Tu się nie ma co unosić, tu trzeba uczyć młodych stażem akwarystów.
   Taka obsada jest bardzo często proponowana przez nieetycznych sprzedawców w zoologach, a początkujący akwamaniak nie ma skąd wiedzieć, że to złe – na spokojnie tłumaczyć i uczyć, że trzeba postępować inaczej „niż pan w sklepie powiedział”.
   Poczytaj więcej o tych rybkach, najlepiej na profesjonalnych forum w necie. Jest kilka. Od razu podpowiem, że np. gupików/mieczyków nie trzyma się z neonami, za to neony można trzymać z otoskami.

 25. Kamil

  5-20dGH? Proszę usuńcie tą bzdurę. Te ryby powinny pływać w wodzie do max 12dGH. Niewiele osób ma taką wodę w kranach, a dzięki takim bzdurom połowa z nich pomyśli, że Innesa może u nich pływać. Inna sprawa, że druga połowa w ogóle nie ma pojęcia, że taki parametr istnieje.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Nie tylko gh ! Zobacz na temp czy pH to wartosci totalnie skrajne do wytrzymania krotkookresowo ale nie ma informacji a parametrach optymalnych dlugookresowo a ludzie patrza i mysla ze jak temp 22-26C to moga trzymac caly czas w tych 26 i jest OK a prawda jest taka co już wielokrotnie pisalem ze Innesy trzyma się w 22-23C. Oczywiscie jak w upały tydzien czy dwa podniesie sie pod 26 to wytrzymaja ale nie caly czas. Sam je obserwuje i widzę zdecydowaną roznice juz w samym zachowaniu przy podniesionej temp. To samo tyczy pH. Powinny miec wode kwaśną wiec pH ponizej 7,0 a optymalnie 6,0-6,5. Niestety tak jak napisales większość ludzi nie ma pojęcia o innych parametrach wody niz temp. jakby to coś skomplikowanego było i wymagało conajmniej doktoratu. Ale co sie dziwisz, popatrz po tym co tu niektórzy piszą jakby czytac ze zrozumieniem nie potrafili. Jeden pyta czy skalary może w 72litrach trzymać choć jak wół kawałek wyzej napisane jest że min 240litrow a inny pisze ze spoko parke w 112 można a ze skarłowacenia się śmieją. Jak dzieci w piaskownicy a skalara normalnych wymiarów na oczy nie widzieli bo skąd jak trzymają w 100 litrach to jakaś miniaturka urośnie. A na końcu i tak pan w zoologu powie ze wszystkie rybki można trzymać razem ze sobą w kranowce byleby sprzedać a akwarium nie musi dojrzec biologicznie wystarczy kupić bakterie i od razu można rybki wpuszczać.

 26. Kasia

  Miałam 4 neonki 2 większe i 2 mniejsze z czego jedna zdechła jakieś 3 dni temu, wyłowiłam ja. A dzisiaj patrzę i jest ich znów 4 z czego jedna duża, 2 średnie i jedna mała skąd ona sie wzięła?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. aro

   Bocian przyniósł????????????????

 27. marcin200l

  Często jest dla mnie to żałosne >te pytania o obsadę akwarium.Radzenie się innych.POCZYTAJCIE O RYBACH I BEDZIECIE WIEDZIEĆ..pisze tu że Neon może byc z pielegnicca ramireza.i moze a jakiś idiota pisze że ramireza 26stopni a neon 24//W akwarium nigdy ryba nie zrobimny idealnych warunkow są one rozmnażane przeważnie na mniejscu i sa przyzwyczajone do delikatnie innych warunkow.Umnie jakoś Neon od dwuch lat żyje w 25-29stopni i nic sie nie dzieje ..WIEC NIE PRZESADZAJMY.nie dajmy sie zwariowac ..przestrzegajmy podstawowych zagadnięć akwarystyki ale bez przesady/

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Powiem ci tak. Trochę racji masz odnośnie tych warunków ale ta strona powstała po to żeby doradzić początkującym akwarystom. I staraj się nie popełniać błędów ortograficznych. 😀

  2. Marc

   Neon moze byc z ramirezami ale nie neon Innesa tylko simulans. Nawet czerwony już nie zbyt. Neony Innesa powinny żyć w temp 22-23 okresowo moga miec do 26-27 ale wtedy już widać po ich zachowaniu ze cos jest nie tak. Ramirezy to ryby cieplolubne i optimum dla nich to ok 27-28 min 26 zeby zdrowo sie chwały. Oczywiście będą imbecyle trzymający je razem bo co tam u kogoś innesy zyja w 27 to czemu nie u mnie. Tylko potem okazuje się ze żyją o połowę krocej ale co mi tam kupi sie nowe. Jeszcze dodatkowo mocne światło no bo akwarium ma pieknie wyglądać a że to ryby z BW i powinny miec półmrok to co tam hitlerowcy tez na przesłuchaniach ludziom w oczy świecili, nie? A i jeszcze pan w sklepie powiedzial że u niego wszystkie żyją w kranowce twardej i zasadowej to czemu mialbym se jeszcze filtr RO kupować i czesc wody przez torf przypuszczać aby ph obniżyć, przecież to tyle roboty. Tylko co taki delikwent z takim podejsciem by powiedział jak by to jego tak traktowano? Oj byłoby lamentu i psioczenia a i o jakieś organizacje praw czlowieka by się zahaczylo tylko z rybami jest inaczej, one glosu nie mają.
   Przykro mi ale nie moge sluchac jak ktos chrzani od rzeczy i jeszcze sam się usprawiedliwia ze przecież nie stworzy się wszystkim rybom idealnych warunków. Pewnie ze nie dlatego w akwarium nie trzyma się wszystkich tylko takie, ktore maja bardzo zbliżone wymagania, a wówczas można im stworzyć prawie idealne warunki, tylko trzeba chciec i miec szacunek dla nich bo to żywe stworzenia, a nie byc ignorantem.
   Sam w jednym akwarium mam Innesy i obserwuje ich zachowanie kiedy mają 22,5C i kiedy w lato temp w czasie upałów podchodzi do 26-27 – to już nie te ryby – plochliwe, pochowane choć oczywiście trzymane w akwarium BW a nie roslinniaku HT.

 28. Monika

  Witam, w domu mam akwarium 40l i zastanawiam się nad kupnem 6 neonek. Czy rybki dobrze by się czuły czy akwarium powinno być większe ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. marcin200l

   po co wu gule zakładać takie malutkie akwarium..Minimum to 60l.wez zainwestuj 300-400 zł kup już cos w miarę porządnego aby miało wyglod.i aby można było coś tam trzymać

  2. Warmi

   Monia jesli nie planujesz trzymac w tym akwarium innych rybek to jak najbardziej 6 szt. neona Innesa bedzie czulo sie tam dobrze.. choc wieksze akwarium=wieksza lawica=bezpieczenstwo=piekno dla oka 🙂
   Ps. Przed zalozeniem zbiornika koniecznie przeczytaj (wygogluj) temat „cykl azotowy w akwarium”. Inaczej czekaja Cie smutne rozczarowania na samym statcie.
   Powodzenia 🙂

  3. PapuziaxD

   Do: marcin200l
   Szczycisz się,że masz akwarium 200l a tak na prawdę to to jest malutko, cyt. „Po co WU GULE (radzę zainwestować w słownik) zakładać takie malutkie akwarium. Mówisz innym, że mają małe akwaria a sam nie masz dużego. Może Monika chce mieć takie i jej się takie podoba? Albo po prostu chwilowo jej nie stać na większe? Nie pouczaj innych skoro sam nie jesteś jakimś wielkim akwarystą (o ile oczywiście to malutkie 200l to twoje jedyne akwa). I takie małe akwarium też może mieć „wyglod” (z polskiego to chyba najlepszy nie byłeś). A już do Moniki to popieram wypowiedź Warmi, jak dla mnie jeśli się uprzesz i byś chciała mieć coś do czyszczenia to by tam kilka otosków mogło być. Pozdro 🙂

 29. Adam

  Witam, czy neonki można trzymać z Molinezjami ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Tak można

  2. Marc

   Można bo prawo jeszcze nie zabrania. Chyba tylko pod tym wzgledem.
   Piszesz bzdury a ktoś tego posłucha. Nie zapytales nawet jakie neony. Moze Innesy i przy okazji ugotuje je w temp molinezji ktora lubi cieplo 26-28, ale niezaleznie jakie neony to one potrzebuja wody kwaśnej pH 6,0-6,8 i miekkiej gh 15 i nawet nieco slonawej. Jak więc trzymac je razem?

 30. Wiktor

  Witam Zastanawiam się nad kupnem większego akwarium 240l. chciałbym dobrać taką obsadę: 20 neonów innesa 3 kosiarek 5 kirysków spiżowych 5 kirysków pstryk 3 zbrojniki niebieskie 1 bojownik syjamski 4 pielęgniczki ramireza i ewentualnie otoski. Czy taka obsada będzie odpowiednia? Proszę o szybką odpowiedz 😀

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Aha i jeszcze jedno pytanie. Czy krewetki Orange można trzymać z tymi rybkami? Wiem że się nie powinno, ale u wielu osób już je widziałem. Wiem że o wiele się wypytuje ale jestem jeszcze początkującym akwarystą i nie wiele jeszcze wiem dlatego bardzo często odwiedzam tą stronę. dziękuję za uwagę

  2. Warmi

   Wszystko zalezy od parametrow w Twoim akwa i tego jaki bedziesz mial sprzet w baniaku. Jaka filtracja, podloze, osw itd.
   Nie mozna udzielic odpowiedzi bez tych podstawowych wiadomosci. Obsade odbierasz do akwarium i wody jaka dysponujesz.

 31. Adrianna

  Taka sytuacja. Dokupilam 3 neonki do stadka, dwa szybko dolaczyly do grupy a trzeci gdzie? Przy filtrze. Nie ma sily plywac i walczyc z nurtem. Doslownie rybka doklejona jak jakis paproch. Wylaczylam i opadla swobodnie. Przenioslam do szpitalika, trzymam bez filtra tylko co jakis czas uruchamiam na chwile. Nie wiem jak ten w zoologiku ja odlawial ze jest taka poturbowana. Pytanie tylko czy wyzdrowieje?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. koksiu

   Mi tak samo bocja wspaniała zdechła że ta co ją odławiała uszkodziła ją, co do neonka to kup napowietrzacz który stoi obok akwarium np.Aquael OXYBOOST PLUS lub Aquael OXYPRO nie wiem czy wyzdrowieja ale przynajmniej kup takiego typu napowietrzacz za ok.20-100zł.

  2. Marc

   A po co napowietrzacz? Żeby kasę wydać? Chyba tylko po to aby bąbelki leciały. Bo nie po to aby ryby tlen miały w wodzie. Należy zadbać o odpowiedni ruch tafli wody np. poprzez zastosowanie deszczowni lub innego odpowiednio ustawionego wylotu z filtra a nie przez kupienie dotleniacza-napowietrza 🙂

  3. Wlodi13

   Napowietrzacz nie służy bezpośrednio do natleniania wody lecz do ułatwienia tego procesu, otóż te bąbelki rozbijają dwutlenek-węgla gromadzący się jako cieniutka warstwa na powierzchni tafli wody (z prostej przyczyny – jest cięższy od powietrza), rozbijają też florę bakteryjną tworzącą się tuż pod powierzchnią, pomijając fakt że wprowadzają dodatkowo w ruch wodę akwariową. Wiadomo że filtr wykonuje większość tej pracy a z deszczownią to już na maxa. Ja mam filtr (deszczownię), napowietrzacz także a to z dodatkowych względów, dodaje to uroku kiedy wieczorem przy zapalonym świetle akwarium wygląda jak z bajki, a też pociecha kiedy rybki bawią się tymi bąbelkami, a wymiękam kiedy kirysek opiera sobie ogonek na kamieniu napowietrzacza i robi sobie hydromasaż (lubi to łaskotanie) …więc czy kupno napowietrzacza to pieniądze wyrzucone w błoto?

  4. koksiu

   Wiem że napowietrzacz jest gorszy od filtra ale co zrobić gdy w zoologicznym sprzedają za 40zł szajskie jednorazowe filtry chińskie, to lepiej kupić napowietrzacz oxypro z aquaela za 15 zł niż dopłacać i mieć jednorazową chińszczyzne, jak profesjonalny sklep zoologiczny znajduje się 80 kilosów ode mnie. Przez tą sprawę zapomniałem dodać żebyś Adrianna kupiła roślinki najlepiej rogatka lub moczarka.

 32. Bartek

  Czy neonki innesa mogą żyć razem z krewetkami red cherry.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. tomek

   Mam 4 neonki 6 espei i redki ciągle mam młode krewetki nie zauważyłem żeby neonki
   Na nie polowały daj marchew ugotowaną to się redki ładnie wybarwią

  2. Michal

   Mogą z tym że mogą pokusić się na małą krewetkę. Jednak krewetki są sprytne i przy dobrych warunkach nie zauważysz strat.

 33. Tobiasz

  Witam,
  mam pytanie czy mogę trzymać 10 neonów innesa, 2 prętniki karłowate i 5 kirysków pstry w akwarium 60l? Jeśli nie to co mam zmienić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Prętniki troche nie bardzo bo potrzebują optymalniej temp wyższej niż optimum dla Neonów Innesa czy kirysków. Dla tych 23*C na stałe, a pretnik potzrebuje tak z 25*C. Niby nie wiele, ale Innesom nie powinno się dawac więcej niż niecałe 24*C bo w 24+ będą cięgle pobudzone i to im na zdrowie nie wyjdzie na dłuższą metę (co innego okresowe podniesienie np w okresie tarła), za to pretnikowi w 23-24 będzie troche za zimno. więc nijak to dopasować pod warunkiem że interesuje cię stworzenie optymalnych warunków, a nie takich aby nie zdechły od razu… i będzie git.
   Krótko mówiąc Neony i kiryski bez prętników w temp 23*C i oczywiście nie w twardej i zasadowej kranówce, bo wybrałeś sobie ryby wód miękkich i kwaśnych, zdajesz sobie z tego sprawę? Czyli jeśli masz twarda i zasadowa kranówkę, a nie jakąś wode miekka ze studni to potrzebujesz filtra RO (niewielki koszt ok 100-120zł)

 34. Patryk

  Witam,
  mam pytanie odnośnie obsady do akwarium 126l lub 140l (jeszcze nie kupione). Czy poniższa obsada nada się do tego akwa? Czy nie jest za małe? Czy rybki nie będą wobec siebie agresywne? Co mógłbym jeszcze zmienić? (Jestem początkującym akwarystą):
  – 6x kiryski pstre
  – 10x neonki innesa
  – 2x pielęgniczki ramireza
  – 8x fantomy czerwone (ewentualnie czarne)
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź! 🙂

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Marc

   Fantom to jezeli juz to czerwony bo nieco nizszej temp wymaga niz czarny ale tu pewnosci nie mam na 100%. Natomiast Ramirezki juz nie bo zakladajac ze dopasujesz temp do pozostalej obsady czyli optymalnie 23C to dla Ramirez min 26 najlepiej 26-28. Ponizej 26 Ramirezy będą łatwo zapadać na choroby – to ryby cieplolubne. Za to Neony Innesa przy 24+y juz staja się pobudzone – to temp tarła, wiec nie należy trzymać ich pow 23 przez dłuższy czas. Tak więc obsada bez Ramirez OK (zakładając ze dla Fantoma 23 nie będzie za malo, ale raczej niestety mało). Oczywiście to wszystko to ryby wód miękkich i kwaśnych, więc jesli chcesz je trzymać to nie w twardej i zasadowej kranowce. Potrzebny RO będzie – koszt rzędu 100zl. Jezeli dopiero będziesz zakładać akwarium to pamietaj o okresie dojrzewania przed wpuszczeniem pierwszych ryb i to nie wszystkich na raz!!!. PS. Oczywiscie w sklepie powiedzą ci ze mogą byc w kranowce i mogą byc te wszystkie w 25 C – dla nich wszystko ze wszystkim i we wszystkim może być byle by sprzedali. Tylko od ciebie będzie zależało czy założysz dobre akwarium czy mieszanke przysparzajaca tobie kłopotów. Koniecznie poczytaj o cyklu azotowym w akwarium i o samym zakladaniu akwarium oraz daj dobra filtracje: do takiego akwarium koniecznie filtr zewnętrzny kubełkowy do filtracji biologicznej plus wewnetrzny do filtracji mechanicznej – wtedy wszystko będzie hulac

  2. Marc

   Patryk, jak chcesz kilka wskazówek jak zrobić wszystko dobrze od początku przy zakładaniu akwarium to załóż pocztę i podaj tu publicznie maila to ci napiszę trochę informacji bo tu zaśmiecać nie będę, bo to nie w temacie by było.

  3. Patryk

   Marc bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂
   Czy poleciłbyś jakieś większe rybki (zamiast tych ramirez, najlepiej w ilości 2-3) i ławicowe (zamiast fantomów) do tego stadka? Co do parametrów, konieczne są chemikalia czy wystarczą jakieś naturalne środki?

  4. Marc

   Patryk załóż jakiegoś maila tak do podania go tu zebym miał kontakt to ci pomogę… Co do obsady to ja bym nie szedł w Innesy i im odpowiadające temp bo w lato jesli nie msz klimy to pod 30C ci woda może podjechać 🙂 Zamiast Innesow może Neony czerwone i Ramirezy i tu masz już temp 26-27C – coś w tym kierunku… Do spr parametrow wody są testy ale też trzeba wiedzieć jakie kupic, co do samej wody w kranie to ph i twardosc ze strony wodociągów. Do zbicia ph do obojetnego i twardości praktycznie do zera to filtr RO i dodatkowo można ją zakwasic…

 35. Kinga

  Mam 6 neonek znaczy miałam … dzisiaj jedna zniknęła możliwe, że inne je zjadły? Ale nie ma po niej śladu nie wyskoczyła bo mam pokrywę. Do tego reszta jest biała co się dzieje!?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Letar

   Białe są zawsze z rana gdy w nocy nie ma światła, lub gdy się boją (np. przy podmianie wody.) Później odzyskują kolor 🙂

  2. Ola

   Ale tak całkiem białe czy bardzo jasne bo jak bardzo jasne to może jakaś choroba albo zbyt małe natlenienie wody albo są zestresowane masz jeszcze jakieś ryby lub inne stworzenia w akwarium?