Paracheirodon axelrodi (Schultz, 1956)

Neon Czerwony - ryba akwariowa fot.aquariumlife.com.au
 • Rozmiar: 4 - 5 cm
 • Akwarium: 70 l
 • Wymagane pH: 5.4 - 7.8 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 29°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Neony Czerwone - ryby akwariowe

Neon Czerwony (Paracheirodon axelrodi) – ławicowa, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych.

Neon czerwony - Paracheirodon axelrodi - Występowanie

Neon Czerwony pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje gęsto porośnięte, wolno płynące rzeki oraz rozlewiska w dorzeczach Orinoko i Rio Negro w Wenezueli, Brazylii i Kolumbii.

Neon czerwony - Paracheirodon axelrodi - Charakterystyka i usposobienie

Gatunek przypominający popularnego Neona Innesa (P. innesi) . Czerwony pas neona czerwonego biegnie wzdłuż całego ciała, u innesi czerwona barwa ogranicza się jedynie do tylnej części. Ryby charakteryzuje stalowoniebieski, połyskujący pas, biegnący od pyska aż do wysokości płetwy tłuszczowej. W naturalnym środowisku (biotop czarne wody), pomaga on rybom widzieć się wzajemnie i trzymać ławicy, a także dezorientuje drapieżniki.

Samce są zwykle mniejsze i smuklejsze niż samice. W akwarium należy trzymać minimum 6 sztuk, zalecane 10 lub więcej. W dużej grupie czują się pewniej, prezentują ciekawsze zachowania i wyglądają efektowniej. Gatunek bardzo spokojny i łagodny, zazwyczaj pływa w środkowych partiach zbiornika.

Neon czerwony - Paracheirodon axelrodi - Odżywianie i karmienie

Ryby możemy karmić rozdrobnionymi pokarmami suchymi, mrożonymi i żywymi np. wodzieniem, artemią, dafnią.

Neon czerwony - Paracheirodon axelrodi - Akwarium

Neony czerwone wyglądają najlepiej w dużej ławicy w akwarium z ciemnym podłożem. Wymagają zbiornika co najmniej 70 l, miejscami gęsto obsadzonego roślinami, z niezbyt mocnym oświetleniem. Ryby najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. Jeżeli chcemy odwzorować ich naturalne środowisko, wystarczy zastosowanie substratu lub żwiru rzecznego, kilku korzeni i suchych liści np. dębu. Woda najlepiej przefiltrowana przez torf.

Neon czerwony nie jest najlepszym towarzystwem dla ryb wyjątkowo ruchliwych oraz dużych (np. Skalar, Brzanka). Najlepiej trzymać je ze spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach (np. Neon Innesa, Razbora klinowa, Kirysek pstry).

Neon czerwony - Paracheirodon axelrodi - Rozmnażanie

Rozmnażanie należy do trudnych. Większą ilość narybku uzyskamy rozmnażając ryby w grupach w zbiorniku o wymiarach 45x25x25 cm. W zacienionym akwarium powinny się znaleźć drobno listne rośliny np. java moss lub sztuczny „mop”. Można również zastosować siatkę na dno. Wymagana woda miękka i kwaśna w zakresie 5.5-6.5 ph i 1-5°dgH, oraz temperaturze 26-28°C. Pomocne będzie przefiltrowanie wody przez torf lub użycie filtra RO. Do natleniania wody wystarczy mały filtr gąbkowy.

Rozmnażając neony w większej grupie, na każdą samicę powinien przypadać jeden samiec. Ryby obficie karmimy żywym pokarmem i wyczekujemy pojawienia się ikry. Po tarle dorosłe ryby odławiamy.

Najlepiej jednak, neony czerwone rozmnażać w parach. Przed planowanym rozrodem oddzielamy samce od samic i karmimy żywymi pokarmami. Kiedy samice będą bardziej krągłe a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę oraz najładniejszego samca i przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Do tarła zazwyczaj dochodzi w nocy, często ok. północy, co ciekawe nie przeszkadza im wtedy zapalone światło i przez cały czas prezentują swoje nocne ubarwienie ciała. Jeżeli w ciągu kilku dni nie zaobserwujemy jajeczek to próbujemy z inną parą.

Wylęg następuje po 24-36 godzinach, po kolejnych 3-4 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszych dniach karmimy je mikro pokarmami w płynie, do czasu aż będą mogły przyjmować micro nicienie. Zarówno narybek jak i ikra są bardzo wrażliwe na światło.

Ostatnio zmodyfikowano: 30 listopada 2021 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
 • Tolerance to Temperature, pH, Ammonia and Nitrite in Cardinal Tetra, Paracheirodon axelrodi, an Amazonian Ornamental Fish, OLIVEIRA et al., December 2008, Acta Amazonica 38(4)
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 70 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 3 - 4 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 80

 1. podkarpacie

  zakładam akwarium 72l
  planuje skład
  -danio zebra
  -pielęgniczka żółta
  -razbora espen
  -miedzik obrzeżony
  -neon czerwony
  -zbrojnik niebieski

  Mam pytanie ile sztuk danych ryb i czy któreś nie pasują

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jacek

   Planujesz 'zupę rybną’? Lepiej kup więcej ryb jednego gatunku pływającego w środkowej części akwarium i kilka sztuk jednego gatunku żyjących przy dnie.

  2. Tomasz987

   Uważaj na miedziki moje zjadały neonom ogony

 2. MateuszZ

  Czy ph dla neon czerwonego jest zgodne? gdyż wiekszosci zalecają niższe ph nawet niz jest u neona innesa. Czy ktos jest w stanie potwierdsic czy 7.8ph wody dla neona bedzie odpowiednie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Takie ph odpowiednie będzie dla ryb z malawi, nie dla neona.

 3. Ryba Akwariowa

  Jeden z moich neonów czerwonych ma bardzo wzdęty brzuch i lekko wzdęte pokrywy skrzelowe. Nie ma odstających łusek, więc to nie posocznica. Ma już tak może od 2 lat, ale w porównaniu do drugiego jest znacznie grubszy. Wszystkie parametry wody są ok. Zauważyłem, że część neonów w zbiorniku zawsze robiła się gruba na starość, ale żyły z 1 rok zanim zdechły. Jeden był tak gruby, że aż lekko przegięty. Ponadto ryba cały czas szybko uderza w ciało płetwami, może nawet nieco szybciej, niż jej towarzysz. Nie wiem, czy trochę nie utrudnia jej to pływania. Chciałem sprzedać te dwa neony, bo ryb nie mogę już dokupić. Akwa będzie po prostu przerybione. To co to jest, jakaś choroba, czy cecha genetyczna?

  Odpowiedz
 4. Radek

  Mam pytanie ile neonów czerwonych można trzymać w akwarium 80x40x40cm (128 litrów)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ryba Akwariowa

   Myślę, że z 25 sztuk maks. Ale nie kupuj wtedy innych gatunków, bo będzie przerybione, muszą zostać same neony.

 5. PauliX🐠

  Witam. Przymierzam się do startu 112l. Wszystko już jest tylko czasu brak. Filtr to Oase FiltoSmart 100. Do akwarium dokupiłam pokrywę aquaela z świetlówką wystarczająco do hodowli prostych roślin. Wybrałam podłoże aktywne. Zastanawiam się nad obsadą. Myślę o 25 neonach czerwonych i 2 parach pielęgniczek ramireza

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. :)

   Do takiego akwarium 1 para/ harem pielegniczek

  2. David

   Witam, jeśli już udało się znaleźć chwilę czasu do takiego towarzystwa polecam jeszcze kiryski, glonka i ślimaki aby był ład i pełen skład w akwa 🙂 Pozdrowienia i powodzenia !

 6. Anna

  Dlaczego neony czerwone blakną? Parametry wszystkie są ok. Dostają suchy pokarm w tym wysokobiałkowy. Ostatnio dokupilam kilka sztuk neonów czerwonych i te nowo zakupione są wyraźnie intensywnej czerwone od tych, które już długo żyją w akwarium

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Może właśnie należałoby urozmaicić dietę o pokarmy żywe lub mrożone. W jednym z akwariów trzymam stado neonów od kilku lat, i pokarmy suche stanowią jedynie uzupełnienie diety. Drugim powodem może być czynnik stresogenny np zbyt jasne dno. Neony tego nie lubią ale można temu zaradzić umieszczając trochę suchych liści bukowych i szyszek olchowych, które jednocześnie zabarwią wodę na herbaciany kolor a za tym neony przepadają. Pozdrawiam

  2. PauliX🐠

   Może choroba neonowa?

  3. Alicja

   Na noc zawsze leciutko blakną i to jest normalne, ale jeśli to trwa kilka dni to może być choroba.

  4. Alkan

   Za mocne światło w akwarium

 7. Czerstwy

  Zagadka, proszę o pomoc! Od kilku miesięcy hoduję czerwone neony i nie wiedzieć czemu niektóre robią się okropnie grube. Wyglądają wręcz karykaturalnie: jak baloniki, że aż im się kręgosłup troszkę zgina do dołu na poziomie ogona. W tej chwili na 12 sztuk 4 są tak upasione. Wcześniej trzymałem je w małym, źle zbilansowanym zbiorniku i wszystkie otyłe ryby padały jedna po drugiej. Teraz mają duży baniak (112 l) i nienaganne warunki. Ryby są ruchliwe i mają dobry apetyt (te najgrubsze chyba aż za dobry). Nie wykazują objawów chorobowych typowych dla np. posocznicy. Czy są po prostu przekarmione? Czy może ma to jakiś związek z tarłem? Czy może mają jakieś pasożyty? Co to może być, jak sądzicie? Do tej pory karmiłem je głównie mrożonym solowcem raz dziennie, a raz na tydzień żywym pokarmem. W tej chwili zmieniam im dietę: dwa razy dziennie szczypta suchego pokarmu roślinnego i raz na tydzień mrożony solowiec. Może po prostu były przekarmione tym solowcem? Nie ukrywam, dawałem hojnie.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Maciej

   Możliwe że puchlina wodna.

  2. Ryd

   Przez tą hojność ryby chorują, na koniec wypowiedzi dotarłeś sam dla siebie do odpowiedzi 🥸

 8. Patrycja

  Podobają mi się takie rybki jak: razbora klinowa, proporczykowiec z Kap Lopez, bystrzyk amandy, otosek przyujściowy, gubik pawie oczko, danio. Mam akwarium o wymiarach 40x25x30 35l. Czy można coś z tych gatunków wybrać i obsadzić w takim litrażu? Pytam bo nie chcę męczyć rybek to moje pierwsze akwarium.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Alan

   gupiki pawie oczko napewno ale te ryby szybko się rozmnażają

  2. Michał

   Patrycjo Razborki niestety nie, Proporczykowce tak ale maksymalnie harem 1 na 2 bystrzyki tak otoski też Pawie oczka nie ze względu na dGH innych ryb a danio miałyby za mało miejsca do pływania

 9. Krzysztof

  Osobiście trzymam w 250 litrach Sumatry, 6 sztuk, i 20 neonami, z powodu studiów również tymczasowo molinezje z drugiego, nieczynnego, no i moje Brzanki nie atakują żadnej z tych ryb, ale to chyba moje się jakieś pacyfistki trafiły 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Bonus

   Hejka, mam zbiornik 73l 60 cm, moja ekipa to 15 neonów czerwonych i dwa kiryski Julii, chciałem Coś dorzucić, kupiłem. Gupiki dwie samice i samca, lecz neony samca dojechały musiałem odlowic gupiki i oddalem koledze, co ciekawe samice gupikow ich nie interesowały, jakiś pomysł co mógł bym dorzucić czy przy tym zbiorniku dac sobie spokój? Dzięki za odpowiedź

  2. Chmelu

   Napewno więcej kirysków julli bo unich minimum to 6 sztuk mam nadzieje że pomogłem

 10. marcin n

  czy trzymał ktoś neony z brzankami sumatrzańskimi boje się ze kolorki neonów sprowokują brzanki do skubania z góry dzieki za odpowiedzi

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Dla samych brzanek min. długość zbiornika to 80 cm. Ogólnie z brzankami trzeba uważać, na zbyt małej przestrzeni będą terroryzować mniejsze ryby podskubując ich płetwy, a neonki są bardzo wrażliwe, szybko łapią infekcje czy różnego rodzaju pleśniawki. W dodatku neon czerwony jest dość nieśmiałą rybą i tak jak w powyższym opisie nie będzie on dobrym towarzystwem dla Brzanek sumatrzańskich.

  2. marcin n

   dziekuje za pomoc 🙂

 11. Marcin

  witam, mam pytanie o twardość wody ogólną. Pomiaru JBL proscan (paski) wykazuje podwyższoną twardość ogólną GH 21 od ok 2 tygodni (wcześniej było stabilnie GH 14, KH 8 – twardość KH się nie zmieniła). Brak zmian w serwisowaniu akwarium: wymiana częściowa wody co 2 tygodnie + uzdatnianie Filter Medium Easy Life, Esklarin. Dodatkowo przeprowadziłem test kropelkowy (Zoolek) który wykazał poziom GH 16, czyli niżej. Pytania – czy poziom GH 21 (czy nawet 16 wg testu kropelkowego) jest za wysoki (woda jest zbyt twarda) np. dla neonków czerwonych które mam w obsadzie? Czy powinienem (i jak) obniżyć ten poziom twardości („zmiękczyć” wodę)? Z czego mogą wynikać różnice w pomiarach (paski JBL vs. test kropelkowy)? Który test/pomiar jest bardziej miarodajny?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. netGhost

   Testy kropelkowe zoolek są bardziej miarodajne. Gh wody możesz obniżyć dodając wody destylowanej lub przepuszczonej przez filtr RO. Zoolek produkuje też wkłady do filtra zmięczajace. Zawierają one pewnie katrionit i anionit, ale działają pewnie bardzo wolno. Regeneruje się je płukaniem w solance.

 12. Michal

  Mam pytanie posiadam akwarium 25l i 7 neonków czerwonych z tym że jeden ma na lśniącym pasie dwie zielone kropki myślałem że to grzybica zmieniam wode co dwa tygodnie z jednej strony jakby znikało . Co z tym zrobić? Inne neony są w porzątku .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. monika

   dla neonów co najmniej 64l to pewnie dla tego.

 13. MLGnoscope

  Jakie ryby moge mieć w kuli 45l|? (nie żartuje kula 45l) duzo w tej kuli ryb nie będe miał interesują mnie takie ryby jak : otoski (5sztuk) neony czerwone (4 sztuki) i ramirezki (parka) i nie pisać komentarzy |KULA TO ZŁO| bo to nie zło wystarczy mieć ją w miare dużo z filtrem grzałką oświetleniem piasek żywe rosliny no wienc prosz o odpowiedź

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michal

   Kula to zło, pomijając to, ze jest mała czy duża. Chodzi tu o jej kształt. Ryba nie widzi przestrzeni w której jest, co za czym idzie dostaje pier*olca. Lepiej kup sobie za cenę kuli równie mały baniaczek ale na polu prostokąta. Cena ok 30-40zl jak dobrze poszukasz na olx to jeszcze zestawik dostaniesz.

  2. Paweł

   W kuli to można trzymać roślinki, a nie ryby. Kula = zło.

 14. Weronika

  Czy jeśli kupię 3 neony to będą się dobrze czuć razem czy trzeba więcej ich kupić? I jeszcze jedno czy można mieszać ze sobą różne gatunki neonów czy należy trzymać tylko jeden?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Zdecydowanie nie będą się czuły dobrze. Minimalna ilość przy zakupie to 8 sztuk. Neon to ryba wybitnie ławicowa. Najlepszym rozwiązaniem jest większe stado jednego gatunku.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Mieszanie nie jest dobrym pomysłem. Mimo, że te rybki są bardzo podobne, to trochę różnią się parametry wody, w jakiej powinno się je trzymać. Głównie chodzi o temperaturę, czerwone powinny przebywać w cieplejszej wodzie, inneski w chłodniejszej o kilka stopni. Pamiętaj, że jedne i drugie wymagają miękkiej wody, inaczej będą dużo krócej żyć.

 15. Darek

  Witam,
  Jakie testy wody kupić na początek i jakiej firmy?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć,
   Najbardziej dokładne są testy kropelkowe w odróżnieniu od paskowych (papierków lakmusowych), ja np. stosuję firmy Zoolek, są w miarę tanie i w zupełności zadowalające.

  2. Rybek 123456789

   A ja stosuję Tropicale. ☺

 16. Zbychu

  Cześć. Mama kilka pytań i mam nadzieje, że nikt się nie obrazi jeśli zadam je tutaj.
  Własnie jestem w trakcie dojrzewania akwarium 112l. W nd minie 4 tyg od założenia. Dziś zbadałem parametry wody pH 7.5, GH 15, KH 6, temp oscyluje wokół 25*C. Wodę z kranu mam o takich samych parametrach. Planowałem obsadę: neon czerwony 10szt, kirys spiżowy/albinos po 3szt, otosek 6szt, gurami mozajkowy 3szt (1pan i 2 panie). Jak widać niestety dla neonów i otosków parametry muszę trochę podrasować. Tu moje 1pytanie. Czy mogę obsadzić już gatunkami które tolerują aktualne warunki i podczas regularnych podmian starać się dostosować wodę dla neonów i otosków. Czy lepiej najpierw wyregulować wodę i od razu kupić wszystkie ryby?
  Moje drugie pytanie to w filtrze (Aquael Asap 500 – gąbkowy) od 2 tyg pojawił się między gąbką a ścianką (tylko frontową) taki mętny białawy kisiel/krochmal. Gdy tylko się pojawił, na ściance na którą filtr leje wodę też pojawił się podobny osad, ale ze ścianki z biegiem dni znikał, a w filtrze pozostał – co to może być (film białkowy?)?
  Ostatnie pytanie – Skoro podmianę wody robi się regularnie co 7-14 dni to czy mam ją podmieniać już teraz, czy regularne podmiany robimy dopiero po wprowadzeniu ryb (abstrahuje już od przygotowania wody pod neony i otosy). No i czy mam myć/płukać ten filtr?
  Pozdrawiam Zbychu

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć.
   ad.1) Masz akwarium 112l (GH=15°d), zatem aby zejść do poziomu GH=10°d musisz wymienić 1/3 (ok. 40l) wody na destylowaną (lub z filtra RO) która ma GH=0. Więc jeśli chcesz takie parametry uzyskać natychmiast, proponuję to zrobić od razu, dlatego że przy pływających rybkach będziesz to musiał robić stopniowo i zajmie to Tobie kolejnych kilka tygodni. Z rybkami podmiany co tydzień 20-25% (ok. 25l) i to jeszcze w proporcji 50/50 gdyż sama woda destylowana może zaszkodzić rybkom, jakby nie patrzeć ponad miesiąc zabawy aby osiągnąć pożądany rezultat, jak chcesz – od Ciebie zależy.
   ad.2) Jeśli nie myłeś filtra od prawie miesiąca, nie dziw się że zbiera się tam jakiś osad i tworzy się korzuch bakteryjny. Filtr należy czyścić regularnie (wystarczy co 2 tygodnie) normalnie pod bieżącą wodą NIE używając żadnych detergentów, kranówka zawiera chlor więc dobrze jest odstawić umyty już filtr oraz osobno gąbkę na kilkanaście minut aby ten chlor odparował, to wszystko.
   ad.3) Podmiany wody robi się po to aby zniwelować (obniżyć) stężenie azotanów, które powstają w wyniku nitryfikacji (działania bakterii w dojrzałym już akwarium) odchodów i niezjedzonego pokarmu. Zatem przy zakładaniu nowego akwarium (bez rybek) podmiany takie są zbędne, można trochę wymienić podczas utrzymywania czystości w dojrzewającym zbiorniku – przy czyszczeniu szyb jeśli pojawiły się glony, ale w ilościach potrzebnych tylko do zabiegów pielęgnacyjnych.

  2. bart

   Wkladow od filtra nie czyscimy pod kranem tylko w wodzie z akwarium ktora wczesniej odlewasz jak robisz podmiane. To bardzo wazne,pamiętaj. PozdrWiam.

  3. Zenon

   Nie słuchaj z tym kranem, nigdy pod żadnym pozorem nie myje się filtra pod kranem. A ten osąd to mogą być jakieś bakterię, nigdy nie wiadomo co wodociągi puszczają w kranie.

  4. Lisukoksu

   zenon, cztery lata temu pozdro

 17. karol4m

  Czy 5 neonów czerwonych i 5 inessa to stadko dziesięciu neonów? 😛 czy jak brać czerwone to tylko czerwone jako stadko?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Patrz na parametry:
   Neon Innesa (chłodnolubny) temp. najlepiej 22-24°C, woda lekko-kwaśna, obojętna, lekko-zasadowa,
   Neon Czerwony (ciepłolubny) temp. najlepiej 26-27°C, woda kwaśna, lekko-kwaśna.
   Obydwa gatunki wymagają wody MIĘKKIEJ!!! (GH <10°d), poza tym Inneski (3,5 cm) są trochę mniejsze od Czerwonych (5 cm).
   Wszystko zależy jaką masz wodę w akwarium i jaka temp. przeciętnie się utrzymuje.

  2. Klaudia

   Można je mieszać i dobrze się czują, podobnie jak mieszanka kirysków. Ja mam stadko z 1 czerwonej, 3 Innesa i 1 diamentowej. Nie zauważyłam, żeby się odtrącały.

  3. kinga

   nie prawda moja koleżanka miała neony czerwone i neony innesa i mówi że wszystko było z nimi dobrze. więc razem mogą żyć

  4. Wlodi13

   „koleżanka miała neony” czyli czas przeszły, jestem ciekawy jak długo żyły razem jeśli ich żywotność spokojnie osiąga 5 lat (Inneski nawet do 10)
   napisałem „najlepiej” zatem w których będą zapewnione im optymalne warunki, w których najlepiej będą się czuły
   pewnie że jak je pomieszasz będą pływać razem (rybki potrafią wiele znieść), tylko okres ich życia będzie dużo krótszy niż kiedy stworzy im się warunki zbliżone do naturalnych siedlisk w przyrodzie – nie bez powodu w powyższych tabelkach podawane są parametry (w tym przypadku przede wszystkim temp.) przy których zaobserwujemy większą ich żywotność

  5. kinga

   wlodi13 otóż miała 8 lat i zmarły śmiercią naturalną i co łyso ci

  6. Wlodi13

   Kinga, obserwowałaś kiedyś Neony Innesa jak się zachowują (jaki mają temperament, żywiołowość) przy długookresowej temp. 23°C a jak przy 26°C (tylko okresowa w czasie tarła) lub więcej? Pewnie nie, jeśli starasz mi się udowodnić że koleżanka hodowała rybki dobrze, mieszając ze sobą gatunki wymagające odmiennych warunków temperaturowych. Tak się składa że hodowałem kiedyś Inneski i dobrze wiem ile życia w sobie mają w chłodniejszym klimacie a jak się męczą w czasie upałów w okresie letnim. Nie każdy może sprawić takie warunki u siebie w domu, gdyż pomieszczenie w którym znajduje się akwarium też powinno być chłodniejsze, latem oczywiście jest to bardzo utrudnione. I nie wiem dlaczego ma mi być łyso? Że staram się podpowiedzieć kiedy rybkom jest dobrze? Masz dziwny tok rozumowania…

 18. Akwarystyczka

  Uwielbiam te rybki są takie sweet 😀 Łatwe według mnie w utrzymaniu około 3-4 wystarczy 25 l – 35 l. ’
  Polecam wszytkim początkującym akwarystom i i tym zawannsowannym ^^ Kiedyś z neonkami czerwonymi płuwał kirysek i 3 gupiki 😀 Nie było kłopotu

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   ,,Są takie sweet :D”
   W akwarystyce nie chodzi o sweet rybki, tylko o sweet mieszkanko dla sweet rybek.
   Ale nie będę gburem, bo mam poczucie humoru i potrafię zrozumieć niektóre ,,wybryki” u ludzi.
   Innesa też są urocze 🙂

  2. nika

   neony wymagają towarzystwa nie 3-4 tylko 6-10 co najmniej! tak samo kirysy i gupiki!!! Fajnie że są sweet, ale wymagają też 60l nie 30l. Trzymanie ryb w takim litrarzu to dla nich krzywda

 19. k0zik

  Kupiłem ostatnio neonki czerwone ze sklepu. Zanim je wpuściłem to swojego akwarium to sprawdziłem twardość wody w jakiej mi je sprzedano… GH = 18… Ja u siebie szykowałem dla nich akwarium ponad 2 miechy. GH = 5, Ph = 6,2
  Rzecz jasna zanim je wpuściłem to przeszły kwarantanne. Natomiast pojawia się pytanie… po co kombinować z parametrami i wydawać kasę skoro w takim zoologu spokojnie sobie żyją i rosną w bardzo twardej wodzie ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   W zoologu to one spędzają krótki czas i cale szczęście a u ciebie całe swoje życie. W takiej wodzie jak w zoologu to nie dozyja połowy swojego normalnego czasu życia a i tak pewnie jeszcze wczesniej zaczną chorowac bo wvtsk twardej wodzie już po pol roku straca mocno na odporności. Tak wiec nie sugeruj sie tym co w zoologu bo tam koszty się liczą a woda miekka i kwaśna to dodatkowe koszty. Ja jednak robie tak ze jak kupuje juz z takiego źródła to w akwarium szykuje wode podobna do tej w sklepie wówczas maja najmniejszy skok parametrów i aklimatyzacja najlepiej przebiega a dopiero potem stopniowo podmianami zmieniam parametry na wlasciwe. Tak wiec trzymaj je w dobrych dla nich czyli woda z RO i np torfianka czyli woda przepuszczona przez torf za pomoca jakiejś mini armatki torfowej. I pamiętaj ze one nie lubią silnego swiatla.

 20. Pola

  Witam. Mam akwarium 350 litrów, a w nim 11 młodych paletek ok 6cm (jak dorosną docelowo zostanie 6-8), 2 pary pielęgniczek ramireza i chcę dodać do tego jeszcze ławicę neona czerwonego, ale zastanawiam się jak duża ona powinna być. Nie chcę przerybić, więc może ktoś mógłby mi poradzić, jak dużą ławicę mogę tu umieścić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aka

   jest wiele historii o tym, jak paletki zjadają z apetytem neony.

  2. Neon

   Jak masz w akwarium 350l tylko paletki to myślę że spokojnie możesz wpuścić 15-20 sztuk neonów. Paletki nie powinny zjeść neonów. (ja mam w jednym akwarium paletki i neony i nic się nie dzieje).

 21. aqua

  Ostatnio kupiłem 3 sztuki neonów diamentowych z czego jeden to neon czerwony (w sklepie się pomylili). Po wpuszczeniu ich do akwarium ta neonka czerwona podgryza płetwy moim bystrzykom ozdobnym. 🙁 Dziwie się bo nie widziałem jeszcze tak agresywnej neonki. Prosze o odp

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. ali

   Kupiłem tydzień temu 2 diamentowe i 2 simulansy potem 2 czerwone i 1 z tych czerwonych cos szaleje a tamte fajnie sie razem bujały

  2. Marc

   Aqua bo neony to ryby stadne. Jak masz jednego czerwonego to moze byc agresywny.

  3. Aqua

   ok, dokupię jeszcze z 5 i będzie lepiej 🙂

  4. Marc

   6 to takie zaniżone minimum. Rozsądne min przy stadnych rybach to 10-12 szt. Oczywiscie odp wielkosci akwarium, choćby te 90-100 litrów. Agresja może też wynikać ze stresu, złych warunków. Zapewnij im 26 C i co ważne miękka wodę nie zasadowa ( kranowka odpada – chyba ze po RO) i odp wielkosci akwarium.

 22. Mcube1

  Witam, mam 13 neonków, na początku ładnie pływały ławicą, teraz każda pływa a właściwie stoi osobno i się nie rusza o co chodzi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Pytanie do wróżki. Jeśli chcesz pomocy to podaj jak najwięcej szczegółów. Jakie akwarium czy inne ryby też są, co z wodą, jest miękka? I nie jest zasadowa? Może walisz kranowe twardą i zasadową i się dziwisz ze im źle. Akwarium dojrzałe biologicznie? Jeśli pod tymi względami jest ok to można podejrzewać jakieś pasożyty, ale podejrzewam złe warunki.

 23. Przemek

  akwa 126litrów [80x35x45] neon czerwony x30 pielęgniczka kakadu x6 otosek przyujściowy x10 bocja pręgowana lub siatkowana x10 i zbrojownik niebieski x2. Czy takie zestawienie jest ok i czy nie za dużo? Wydaje mi się, że będzie ok bo rybki są małe a ich specyfika żerowania bardzo się różni począwszy od dna do tafli wody.

  Głownie chce neonki dlatego 30 sztuk i wydaje mi się, że czerwone są ładniejsze od inessa 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jcdd

   Za dużo ryb jak już to bym ci radził 20 neonów, 1+2 kakadu i 6 kirysków, 6 otosków

  2. netGhost

   To jeszcze dużo. 15-16 neonów, 6 otoski, 3 małe pielęgnice i 8-10 małe przypowierzchniowe np. dadio perłowy. Wszyskie partie zasiedlone, mała prodykcja zanieczyszczeń.

 24. Kasia

  Mam neonki od wczoraj. Kupiłam tylko 2 neonki i narazie się przyzwyczają do środowiska. Są piękne.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Neonki min.6 sztuk, ale wg. mnie ładniejsze są neonki innesa 😉

  2. rrrrrrrrw

   No to raczej wątpię, że się przyzwyczają.. Neonki to stadne ryby, we dwie to będą się bać własnego cienia

 25. magda

  Zaraz, zaraz… trzymam moje neony od pół roku na kranówie, a tu w wymaganiach jest woda bardzo miękka do miękkiej. Moje dzieciństwo legło w gruzach

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   W większości opisów podane są wartości zbliżone do tych w których ryby żyją i rozmnażają się na wolności. Jeżeli jakieś stworzenie żyje w nieodpowiednim środowisku to niekoniecznie musi znaczyć, że żyje mu się w nim dobrze. Kranówka kranówce nierówna, ale np. w twardej wodzie neonki raczej się nie rozmnożą.

 26. Panna P

  jaka piekna ta rybka 😀

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. kriss

   Co robić moje neony straciły kolor czerwony choroba jakaś czy co?

  2. Ula

   Nie to raczej nie jest choroba, może ze starości. 😉

  3. Ola

   Albo ze stresu lub niedotlenienia wody do kriss