Neon zielony – Neon simulans

Paracheirodon simulans (Géry, 1963)

Neony zielone – Neony simulans - ryby akwariowe

Neon zielony, Neon simulans, Bystrzyk błękitny (Paracheirodon simulans) – maleńka, atrakcyjnie ubarwiona, słodkowodna rybka akwariowa z rodziny kąsaczowatych.

Ryba akwariowa Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Gatunek występuje w górnej części dorzecza Rio Negro w Brazylii, w górnym dorzeczu Rio Orinoko w Wenezueli i Kolumbii oraz rzece Inirida w Kolumbii. W przeciwieństwie do kuzynów P. innesi i P. axelrodi, zamieszkuje wyłącznie wolno lub umiarkowanie płynące, czarne wody. Siedliska te zazwyczaj charakteryzuje piaszczyste dno, zwisająca nabrzeżna roślinność, zatopione konary, gałęzie i rozkładające w wodzie liście. Woda tam zwykle jest kwaśna, o nieznacznej twardości węglanowej i ze względu na dużą zawartość substancji humusowych zabarwiona jest w kolorze herbacianym.

Ryba akwariowa Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorasta do 2.5 cm długości. Górna część ciała oliwkowo zielona, zielonkawa lub niebiesko zielona. Środkiem tułowia, od pyska aż do nasady ogona, biegnie błyszczący zielono niebieski pas. Wyglądem przypomina neona innesa, ale jest od niego nieco mniejszy i ma mniej koloru czerwonego pod neonową pręgą, która jest najdłuższa i najrówniejsza z pośród rodzaju Paracheirodon. Charakterystyczny opalizujący niebiesko zielony pas zawiera komórki pigmentu zwane irydoforami, które odbijają światło dzięki płytkom bądź krystalicznym schemochromom tworzonym z guaniny. W świetle tworzą one opalizujące barwy dzięki dyfrakcji światła na stosikach płytek.

Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samce są przeważnie mniejsze i smuklejsze patrząc z góry.

Neony zielone są łagodnymi rybkami pływającymi w dużych ławicach. W akwarium zaleca się trzymanie stadka składającego się z co najmniej 10 sztuk. W większej ilości ładniej wyglądają, są bardziej śmiałe i prezentują ciekawsze zachowania. Najchętniej przebywają w środkowej strefie akwarium.

Ryba akwariowa Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans Odżywianie ryb akwariowych

Gatunek wszystkożerny. W siedliskach naturalnych żywi się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, glonami i wpadającymi do wody owocami. W akwarium można podawać im karmę suchą, regularnie uzupełnianą o pokarmy żywe lub mrożone (np. ochotka, larwa komara, dafnia, rozwielitka).

Ryba akwariowa Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans Akwarium ryb akwariowych

Dla niewielkiej grupki neonów simulans odpowiednie będzie już ok. 40 litrowe akwarium, miejscami gęsto obsadzone roślinami, z piaszczystym dnem. Suche korzenie, gałęzie, a także liście dodadzą zbiornikowi bardziej naturalnego charakteru. Rozkładające się liście i szyszki olchy mogą również stanowić cenne źródło dodatkowego pokarmu dla narybku oraz pożądanych substancji humusowych.

Neony najlepiej czują się przy niezbyt jasnym oświetleniu. W takich warunkach można hodować mniej wymagające rośliny takie jak np. Mikrozorium, Kryptokoryna, Java moss czy Rożdżyca.

Ryby są wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia i wahania parametrów wody, dlatego też nigdy nie powinny być wprowadzane do świeżo zakładanych, nieustabilizowanych akwariów.

Ryba akwariowa Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie neonów simulans nie należy do łatwych. Wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, w którym umieszczamy duże kępy drobnolistnych roślin bądź sztuczne mopy akwarystyczne. Woda do rozrodu musi być specjalnie przygotowana, powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna ok. 6 pH o temperaturze ok. 26°C. Do filtracji może posłużyć niewielki filtr gąbkowy z regulowanym przepływem wody, tak aby cyrkulacja nie była zbyt silna.

Neony simulans można rozmnażać w grupach, w stosunku 1:1 samców do samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej podawać żywe lub mrożone pokarmy. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego akwarium. Tarło zwykle rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach do tarła nie dojdzie, to można spróbować z inną parą. Neonki najczęściej, wśród drobnolistnej roślinności, rozrzucają do 130 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają jaja, dlatego po zauważeniu ikry konieczne jest odseparowanie rodziców. Wylęg następuje w ciągu 24-36 godzin, a po kolejnych 3-4 dnia larwy rozpoczynają swobodnie pływać po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów w płynie lub proszku, do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemi czy nicienie mikro.

Uwaga. Zarówno ikra jak i narybek w początkowym etapie życia są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Neon zielony – Neon simulans

Galeria Ryba akwariowa - Neon zielony – Neon simulans

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 40 l
  • min-długość: 45 cm
 • Cena: 3 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 17

 1. Marek

  czy można je trzymac razem ze stadkiem zwinnika blehera?

  Odpowiedz
 2. wojtasx20

  Czy te neonki można trzymać razem z razborą galaxy? Mam 11szt w 63l akwarium ale są bardzo płochliwe i pomyślałem, że troche ożywię baniak jak tam będa pływać neonki. Chciałbym ok.10szt. Czy w takim akwarium można trzymać dwie ławice w takich ilościach?

  Odpowiedz
 3. Igor

  Witam,
  Chciałbym założyć nowe akwarium 60l lub 72l i przenieść w końcu moje neonki zielone do większego zbiornika(obecnie mam 25l). Mam ich obecnie 7 oraz 3 kiryski karłowate, 2 pigmejki i 5 sztuk gupików endlera. Gdy już woda „dojrzeje” chciałbym tam przenieść wszystkie obecne ryby + dokupić parę sztuk simulansów oraz myślę nad parką pielęgniczek(ramirez, borelli, kakadu). myślicie, że to dobra obsada? czy pielęgniczki nie będą agresywne w stosunku do neonów i endlerów? nie zjedzą mi ich?
  Czekam na opinie drodzy Akwaryści. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam.
   Ogólnie widzę ,że zmierzasz do utworzenia akwarium biotopowego tzw .” Czarnych Wód” i te gupiki zupełnie tutaj nie pasują.Chcesz neonki, pielęgniczki i kiryski to woda musi być miękka i kwaśna najlepiej filtrowana przez torf. Gupiki tego nie lubią.Większość pielęgniczek żyje w haremach , wyjątek tu stanowi Pięlęgniczka Żółta która dobiera się w stałe pary.Dlatego dobrze się zastanów zanim wykonasz jakieś ruchy.Pozdrawiam.

 4. Staszek

  Szanowni akwamaniacy.
  Mam problem z jednym neonem zielonym. Pojawiły się na jego ciele ciemne plamy. Rybka przyjmuje pokarmy prawidłowo, jednak przebywa w miejscu o słabszym nurcie wody. Ph 6, azotany niskie. Jej towarzystwo to 6 Innesów oraz jeszcze 4 neony zielone. Inne ryby nie mają objawów.

  Odpowiedz
 5. Dyskowiec

  Mi te rybki bladną oczka im się wytrzeszczają

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   A masz odpowiednie parametry wody?
   – pH=3,0-6,5 (woda kwaśna)
   – GH=1-8°d (woda miękka)

  2. Staszek

   A jak z czystością? Azotany na niskim poziomie? Neony to ryby ze strumieni, potrzebują czystej dobrze natlenionej wody.
   Pozdrawiam.

 6. Katarzyna

  A co jesli blednie im brzuch ? Z czerwonego robi sie srebrny. Oprocz tego nic im sie nie dzieje ale zastanawia mnie to bo jak je kupowalam to brzuchy byly cale czerwone. Wie ktos cos ?

  Odpowiedz
 7. Paweł

  Witam

  Czy na pewno zakres temperatur tej rybki waha się w granicach 21 – 35 °C? Czy to jest błąd na stronie? Gdzie indziej piszą że do 27-28 jest górny zakres temperatury.

  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Takie temperatury odnotowano w naturalnych siedliskach występowania.
   link to pfeil-verlag.de

   Temperatura 24-28°C wydaje się być optymalna dla tego gatunku.

  2. Paweł

   Dziękuję za informacje 🙂

   Pozdrawiam

 8. Joorny

  Czy Neony niebieskie połączą się w ławice z innesą?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak, mają podobne barwy więc z całą pewnością będą się ładnie tolerowały i wyglądały 😉

  2. Paweł

   Tak, nawet z czarnymi będą pływać. Nie wiem na czym to dokładnie polega ale one się jakoś rozpoznają że to są rybki ławicowe. Kolega ma czerwone, Innesa oraz czarne neonki i razem pływają jak by były z jednego gatunku 🙂

   Pozdrawiam

  3. Kamil I.

   U mnie jeden simulans pływał w ławicy z 6 otoskami 😉

  4. Staszek

   U mnie już pierwszego dnia połączyły się w stadko z Neonami Innesa. Tylko krótko po wpuszczeniu do zbiornika pływały w dwóch osobnych grupach. Jedynie co to wewnątrz grupy widać że ustalają hierarchię, ponieważ delikatnie się przeganiają (oba gatunki). Mają ciekawe zachowania stadne, ale widać je dopiero jak założyłem akwarium tylko dla neonów, i kiedy są tylko w swoim towarzystwie, na przykład samczyki obierają małe terytoria i ich bronią
   Pozdrawiam.