Paracheirodon simulans (Géry, 1963)

Neon zielony - Neon simulans - ryba akwariowa fot. flickr by Peter Maguire
 • Rozmiar: 2.5 cm
 • Akwarium: 40 l
 • Wymagane pH: 3.0 - 6.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 35°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Neony zielone – Neony simulans - ryby akwariowe

Neon zielony, Neon simulans, Bystrzyk błękitny (Paracheirodon simulans) – maleńka, atrakcyjnie ubarwiona, słodkowodna rybka akwariowa z rodziny kąsaczowatych.

Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek występuje w górnej części dorzecza Rio Negro w Brazylii, w górnym dorzeczu Rio Orinoko w Wenezueli i Kolumbii oraz rzece Inirida w Kolumbii. W przeciwieństwie do kuzynów P. innesi i P. axelrodi zamieszkuje wyłącznie wolno lub umiarkowanie płynące, czarne wody. Siedliska te zazwyczaj charakteryzuje piaszczyste dno, zwisająca nabrzeżna roślinność, zatopione konary, gałęzie i rozkładające w wodzie liście. Woda tam zwykle jest kwaśna, o nieznacznej twardości węglanowej i ze względu na dużą zawartość substancji humusowych zabarwiona jest w kolorze herbacianym.

Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans - Charakterystyka i usposobienie

Dorasta do 2.5 cm długości. Górna część ciała oliwkowo zielona, zielonkawa lub niebiesko zielona. Środkiem tułowia, od pyska aż do nasady ogona, biegnie błyszczący zielono niebieski pas. Wyglądem przypomina neona innesa, ale jest od niego nieco mniejszy i ma mniej koloru czerwonego pod neonową pręgą, która jest najdłuższa i najrówniejsza spośród rodzaju Paracheirodon. Charakterystyczny opalizujący niebiesko zielony pas zawiera komórki pigmentu zwane irydoforami, które dzięki krystalicznym płytkom z guaniny, zwanych schemochromami, odbijają światło. W świetle dochodzi do dyfrakcji światła na stosikach tych płytek i w ten sposób powstają opalizujące barwy.

Według jednej z hipotez funkcja intensywnie niebieskich pasów bocznych u gatunków Paracheirdon mogła ewoluować jako strategia unikania drapieżników. Uczeni stwierdzili, że jaskrawy kolor tych ryb mniej rzuca się w oczy w wodach czarnych, z wyjątkiem, kiedy obserwowane są pod kątem ok. 30° znad horyzontu, tak więc ich lustrzane odbicia rzucane od spodu na powierzchnię wody mogą dezorientować drapieżniki.

Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samce są przeważnie odrobinę mniejsze i smuklejsze patrząc z góry.

Neony zielone są łagodnymi rybkami pływającymi w dużych ławicach. W akwarium zaleca się trzymanie stadka składającego się z co najmniej 10 sztuk. W większej ilości ładniej wyglądają, są bardziej śmiałe i prezentują ciekawsze zachowania. Najchętniej przebywają w środkowej strefie akwarium.

Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans - Odżywianie i karmienie

Gatunek wszystkożerny. W siedliskach naturalnych żywi się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, glonami i wpadającymi do wody owocami. W akwarium można podawać im karmę suchą, regularnie uzupełnianą o pokarmy żywe lub mrożone (np. ochotka, larwa komara, dafnia, rozwielitka).

Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans - Akwarium

Dla niewielkiej grupki neonów simulans odpowiednie będzie już ok. 40 litrowe akwarium, miejscami gęsto obsadzone roślinami, z piaszczystym dnem. Suche korzenie, gałęzie, a także liście dodadzą zbiornikowi bardziej naturalnego charakteru. Rozkładające się liście i szyszki olchy mogą również stanowić cenne źródło dodatkowego pokarmu dla narybku oraz pożądanych substancji humusowych.

Neony najlepiej czują się przy niezbyt jasnym oświetleniu. W takich warunkach można hodować mniej wymagające rośliny takie jak np. Mikrozorium, Kryptokoryna, Java moss czy Rożdżyca.

Ryby są wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia i wahania parametrów wody, dlatego też nigdy nie powinny być wprowadzane do świeżo zakładanych, nieustabilizowanych akwariów.

Neon zielony – Neon simulans - Paracheirodon simulans - Rozmnażanie

Rozmnażanie neonów simulans nie należy do łatwych. Wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, w którym umieszczamy duże kępy drobnolistnych roślin bądź sztuczne mopy akwarystyczne. Woda do rozrodu musi być specjalnie przygotowana, powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna ok. 6 pH o temperaturze ok. 26°C. Do filtracji może posłużyć niewielki filtr gąbkowy z regulowanym przepływem wody, tak aby cyrkulacja nie była zbyt silna.

Neony simulans można rozmnażać w grupach, w stosunku 1:1 samców do samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy, rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej podawać żywe lub mrożone pokarmy. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego akwarium. Tarło zwykle rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach do tarła nie dojdzie, to można spróbować z inną parą. Neonki najczęściej, wśród drobnolistnej roślinności, rozrzucają do 130 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają jaja, dlatego po zauważeniu ikry konieczne jest odseparowanie rodziców. Wylęg następuje w ciągu 24-36 godzin, a po kolejnych 3-4 dniach larwy rozpoczynają swobodnie pływać po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów w płynie lub proszku, do czasu aż będą na tyle duże, aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemii czy nicienie mikro.

Uwaga. Zarówno ikra, jak i narybek w początkowym etapie życia są bardzo wrażliwe na światło.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 40 l
  • min-długość: 45 cm
 • Orientacyjna cena: 3 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 37

 1. Bartek

  Witam mam pytanie jakie ryby do kostki 35x35x35 43l.

  Odpowiedz
 2. admin

  Zamknięcie cyklu nitryfikacyjnego, bez dodatkowej ingerencji, zazwyczaj trwa 30 – 40 dni. Należy pamiętać, aby w tym czasie dostarczać pożywkę dla bakterii.

  Odpowiedz
 3. TęczowyAksolotl

  Witam,
  Przy akwarium 45l w którym będzie 10 neonów zielonych, bez glonojada co ile trzeba czyścić akwa?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie ma prostej odpowiedzi na takie pytania, bez dokładnego opisu akwarium i jego prowadzenia. W większości przypadków, podstawą czyszczenia będą cotygodniowe podmiany wody, w celu usunięcia nadmiaru azotanów, usunięcie nalotu z szyb i przepłukanie prefiltra.

  2. TęczowyAksolotl

   @admin
   bardzo dziękuję

  3. :)

   Jaki sens ma dodanie „bez glonojada”? Glonojady nie czyszczą akwariów

 4. TęczowyAksolotl

  Witam,
  Ile mogę mieć Neonów Zielonych w akwarium 40l?
  I ile czasu musi ,,odstać” akwa zanim je włożę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam , minimalny rozmiar zbiornika do hodowli ryb to 54 litry. W mniejszych ryb nie powinno się trzymać, chyba ,że są to pojedyńcze egzemplarze gatunków, które tego wymagają lub podrastający narybek. Jeżeli nie ma wyboru i ta 40 ma być to możesz wpuścić maks 8 sztuk .Zbiornik powinien dojrzewać około miesiąca. Simulansy bardzo nie lubią świeżych akwariów gdzie nie wytworzyła się równowaga biologiczna . Są to rybki bardzo wrażliwe na wahania parametrów i przez to nie polecane dla początkujących akwarystów. Źle przeprowadzony proces zakładania zbiornika może spowodować ,że stracisz całą obsadę. Pozdrawiam

 5. Marcin

  Witam mam pytanko odnośnie tych rybek ile sztuk mogę kupić do akwarium 54l wymiary tego akwarium to 60×30×30

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. szymonix

   ile rybek jest na tą chwilę w akwarium

 6. Koń Rafał

  Czy neony można przetrzymywać z Gupikami Endlera?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Jak najbardziej można ale neony zielone nie są polecane dla początkujących, muszą mieć stabilne parametry wody.
   Pozdro

 7. Adam

  Posiadam ten gatunek w ilości 8 ryb (w wieku około 1roku) w akwarium 45l z parkom kirysków , bocją i chciałbym je rozmnożyć.
  Nigdy w życiu nie udało mi sie rozmnożyć rybek (poza żyworodnymi) i chiałbym spróbować je rozmnożyć.
  Posiadam drugie miejsze akwarium aquaela 30l (30×25×30) ale poza nim żadnego więcej a w 45 nie mam miejsca.
  Nie chcę sie bawić w trzymaniu ryb w wiadrach i rozdzielaniu samców od samic. Czy jak włożę parkę do tego 30l akwarium mam możliwość je rozmnożyć ? Czy trzeba je karmić pokarmem żywym lub mrożonką ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michał

   Zacznij od oddania bocji, za małe akwarium.
   Tak, możesz przełożyć do mniejszego akwarium parę i spróbować je rozmnożyć.

  2. Michał

   Bocja w 45l? Czy ty normalny jesteś?

 8. Michał

  Ile neonów zielonych zmieści się w 112l? 100x40x36 oprócz nich krewetki neocardiny + Amano+ 5 helmetow

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Ja bym ich nie dawał myślę że za małe rybki kup se 5 kirysków , 10 bystrzyków i coś łagodnie usposobionego gurami mozaikowate,pielęgnice boliwijską albo malavi pyszczaki,naskalniki i tyle twój wybór i masz ładne akwarium

  2. Kacper

   Coś łagodnego ??? I ty kolego piszesz o pyszczkach Malawi ?? Dawno nie przeczytałem nic śmieszniejszego jeśli nie wiesz że pyszczaki wymagają banki przynajmniej 120x40x50 i nie można trzymać ich w akwarium towarzyskim to nie wprowadzaj nikogo w blad. Ps poczytaj zanim zaproponujesz .

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   tja Naskalniki i Pyszczaki razem
   1 żadna z ryb oprócz kirysków nie jest dobrze nastawiona do krewetek
   2 ZA MAŁE DLA KREWETEK? pocimcimrimciło cie?

 9. Marek

  czy można je trzymac razem ze stadkiem zwinnika blehera?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kacper akwarysta

   Tak zwinniki nic nie powinny im zrobić gorzej by było jakby to były bystrzyki Amandy a byś chciał hodować z mieczykami

 10. wojtasx20

  Czy te neonki można trzymać razem z razborą galaxy? Mam 11szt w 63l akwarium ale są bardzo płochliwe i pomyślałem, że troche ożywię baniak jak tam będa pływać neonki. Chciałbym ok.10szt. Czy w takim akwarium można trzymać dwie ławice w takich ilościach?

  Odpowiedz
 11. Igor

  Witam,
  Chciałbym założyć nowe akwarium 60l lub 72l i przenieść w końcu moje neonki zielone do większego zbiornika(obecnie mam 25l). Mam ich obecnie 7 oraz 3 kiryski karłowate, 2 pigmejki i 5 sztuk gupików endlera. Gdy już woda „dojrzeje” chciałbym tam przenieść wszystkie obecne ryby + dokupić parę sztuk simulansów oraz myślę nad parką pielęgniczek(ramirez, borelli, kakadu). myślicie, że to dobra obsada? czy pielęgniczki nie będą agresywne w stosunku do neonów i endlerów? nie zjedzą mi ich?
  Czekam na opinie drodzy Akwaryści. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam.
   Ogólnie widzę ,że zmierzasz do utworzenia akwarium biotopowego tzw .” Czarnych Wód” i te gupiki zupełnie tutaj nie pasują.Chcesz neonki, pielęgniczki i kiryski to woda musi być miękka i kwaśna najlepiej filtrowana przez torf. Gupiki tego nie lubią.Większość pielęgniczek żyje w haremach , wyjątek tu stanowi Pięlęgniczka Żółta która dobiera się w stałe pary.Dlatego dobrze się zastanów zanim wykonasz jakieś ruchy.Pozdrawiam.

 12. Staszek

  Szanowni akwamaniacy.
  Mam problem z jednym neonem zielonym. Pojawiły się na jego ciele ciemne plamy. Rybka przyjmuje pokarmy prawidłowo, jednak przebywa w miejscu o słabszym nurcie wody. Ph 6, azotany niskie. Jej towarzystwo to 6 Innesów oraz jeszcze 4 neony zielone. Inne ryby nie mają objawów.

  Odpowiedz
 13. Dyskowiec

  Mi te rybki bladną oczka im się wytrzeszczają

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   A masz odpowiednie parametry wody?
   – pH=3,0-6,5 (woda kwaśna)
   – GH=1-8°d (woda miękka)

  2. Staszek

   A jak z czystością? Azotany na niskim poziomie? Neony to ryby ze strumieni, potrzebują czystej dobrze natlenionej wody.
   Pozdrawiam.

 14. Katarzyna

  A co jesli blednie im brzuch ? Z czerwonego robi sie srebrny. Oprocz tego nic im sie nie dzieje ale zastanawia mnie to bo jak je kupowalam to brzuchy byly cale czerwone. Wie ktos cos ?

  Odpowiedz
 15. Paweł

  Witam

  Czy na pewno zakres temperatur tej rybki waha się w granicach 21 – 35 °C? Czy to jest błąd na stronie? Gdzie indziej piszą że do 27-28 jest górny zakres temperatury.

  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Takie temperatury odnotowano w naturalnych siedliskach występowania.
   link to pfeil-verlag.de

   Temperatura 24-28°C wydaje się być optymalna dla tego gatunku.

  2. Paweł

   Dziękuję za informacje 🙂

   Pozdrawiam

 16. Joorny

  Czy Neony niebieskie połączą się w ławice z innesą?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak, mają podobne barwy więc z całą pewnością będą się ładnie tolerowały i wyglądały 😉

  2. Paweł

   Tak, nawet z czarnymi będą pływać. Nie wiem na czym to dokładnie polega ale one się jakoś rozpoznają że to są rybki ławicowe. Kolega ma czerwone, Innesa oraz czarne neonki i razem pływają jak by były z jednego gatunku 🙂

   Pozdrawiam

  3. Kamil I.

   U mnie jeden simulans pływał w ławicy z 6 otoskami 😉

  4. Staszek

   U mnie już pierwszego dnia połączyły się w stadko z Neonami Innesa. Tylko krótko po wpuszczeniu do zbiornika pływały w dwóch osobnych grupach. Jedynie co to wewnątrz grupy widać że ustalają hierarchię, ponieważ delikatnie się przeganiają (oba gatunki). Mają ciekawe zachowania stadne, ale widać je dopiero jak założyłem akwarium tylko dla neonów, i kiedy są tylko w swoim towarzystwie, na przykład samczyki obierają małe terytoria i ich bronią
   Pozdrawiam.