Paletka – Dyskowiec

Paletka - Dyskowiec - ryba akwariowa fot.picstopin.com

Paletki – Dyskowce - ryby akwariowe

Paletka (Symphysodon aequifasciatus) – słodkowodna, wymagająca i chętnie hodowana ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje najrozmaitsze wody w dorzeczu Amazonki, głownie Brazylii, Kolumbii i Peru. Paletki można spotkać w spokojnych strefach rzek oraz zalanych terenach leśnych. Żyją w stadach, chowając się między konarami drzew i kamieniami.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W akwariach Paletka osiąga długość do 20 cm. Charakteryzuje się okrągłym, silnie spłaszczonym ciałem. Ubarwienie brązowo oliwkowe z licznymi poprzecznymi pasami w poprzek tułowia, których intensywność zależy od samopoczucia. Występuje w licznych podgatunkach i odmianach hodowlanych, różniących się ubarwieniem i deseniem na ciele. Podział na dwa odrębne gatunki (Paletka, Dyskowiec) Symphysodon jest kwestią sporną. Różnice są niewielkie i dotyczą przede wszystkim deseniu na ciele oraz liczby łusek i promieni płetwy grzbietowej. Ryby dostępne w sklepach akwarystycznych przeważnie są mieszańcami paletki z dyskowcem. Płeć ryb można rozpoznać tylko w okresie tarła, po kształcie brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Ryby stadne, pływające w grupach, do akwarium zalecane min 5 sztuk. W mniejszej ilości, jedna dominująca ryba może tyranizować pozostałe. Dorosłe osobniki dobierają się w pary. Są rybami spokojnymi, zazwyczaj zostawiają w spokoju ryby zbyt duże do zjedzenia.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec Odżywianie ryb akwariowych

W naturze paletki jedzą bardzo zróżnicowane pokarmy. Podstawą ich diety jest detrytus (szczątki roślin, zwierząt), który stanowi niekiedy 50% zjadanych pokarmów. Pozostała część to bezkręgowce wodne, lądowe, glony oraz wpadające do wody liście i owoce. W warunkach akwariowych zaleca się urozmaiconą dietę z dobrej jakości specjalnych pokarmów suchych, żywych i mrożonych (np. krewetki, wodzień, ochotka, kryl), roślinnych ze spiruliną oraz warzyw (np. groszek, szpinak, sałata).

Wśród hodowców dość popularne są samodzielnie przygotowane pokarmy na bazie mięs tj. serc wołowych, końskich czy drobiowych. Jest to jednak sprawa dyskusyjna. Opracowania naukowe wykazują, że podawanie rybom mięsa zwierząt stałocieplnych prowadzi do degeneracji wątroby. Ryby z natury nie są przystosowane do trawienia takiego pokarmu.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec Akwarium ryb akwariowych

Paletki muszą mieć przestronne, możliwie wysokie akwarium, o wymiarach co najmniej 120x40x50cm i gęsto obsadzone roślinami. Są rybami bardzo nieśmiałymi, niezbędne jest zapewnienie dużej ilości kryjówek. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni, konarów między którymi ryby lubią przebywać w środowisku naturalnym.  Wymagają wody najwyższej jakości, miękkiej i kwaśnej o pH 6.0-6.5. Ph musi być kontrolowane i stałe. Stężenie azotanów nie powinno przekraczać 20mg/l. Wskazane jest filtrowanie wody przez torf. Woda musi być podmieniana co najmniej raz w tygodniu w ilości 20% – 30%. Młode dyskowce wymagają częstszych podmian, minimum 30% co drugi dzień, najlepiej jednak dokonywać podmian codziennie.

Należy uważać z doborem współmieszkańców dla Paletek. Ryby nie tolerują większości bakterii, które pozostałe ryby jak np. Gurami mogą wytworzyć. Większe ryby np. Skalary, Zbrojniki mogą wyrządzić im krzywdę, mniejsze ryby np. Neonki, Tetry, Brzanki mogą zostać natomiast potraktowane jako pokarm. Dobrym towarzystwem będą spokojne Kiryski.

Ryba akwariowa Paletka – Dyskowiec Rozmnażanie ryb akwariowych

Paletki rozmnażają się stosunkowo chętnie w domowych akwariach. Czynnikiem decydującym o powodzeniu  jest zapewnienie im wody o doskonałej jakości. Woda powinna być bardzo miękka (3-4°N) i kwaśna (pH 6) o temperaturze 29-30°C.

Kiedy ryby dobiorą się w pary zaczynają poszukiwania odpowiedniego miejsca do złożenia ikry np. płaski kamień, duży liść, doniczka, szyba akwarium. Przed tarłem para skrupulatnie oczyszcza takie miejsce. Podczas tarła samica składa jajeczka na wybranym wcześniej miejscu a samiec płynąc za nią zapładnia je. Proces ten jest powtarzany kilku krotnie i zostaje złożonych ok 150-200 sztuk ziarenek ikry. Po tarle para strzeże i opiekuje się ikrą – pływa nad nią i wachluje płetwami, zapewniając dopływ świeżej, dobrze natlenionej wody. Rodzice nigdy nie powinni być oddzielani od ikry i narybku.

Wylęg następuje po ok 2-3 dniach. Para pomaga larwom wydostać się z osłonek. Może je również przenieść w inne miejsce np. do wcześniej przygotowanego w podłożu dołka. Kiedy młode paletki zaczynają pływać przebywają w najbliższym otoczeniu rodziców, odżywiając się specjalną śluzowatą wydzieliną występującą na skórze dorosłych ryb. Narybek karmiony jest w ten sposób przez ok. miesiąc. Po tym czasie można zacząć dokarmianie planktonowym pyłem np. wysuszone zarodniki pierwotniaków. Konieczne są codzienne 20% podmiany wody. Kiedy młode osiągną ok. 2 cm długości najlepiej przenieść je do oddzielnego zbiornika i rozpocząć karmienie drobnym mrożonym pokarmem.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Symphysodon aequifasciatus
synonim:Discus
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 20 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia6 - 10 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:250 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka
temperatura:26 - 30 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:0 - 5 ºdGH
Cena:od 30 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Paletka – DyskowiecPoważnie o rybach - Paletka – Dyskowiec

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 30

 1. Michał

  Witam państwa..
  Proszę administratora bądź kogoś kto się zna…
  Moglibyście wymienić mi wszystkie odmiany kolorystyczne paletek (te co można kupić do 110zł)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Znam taki sklep co mają tylko paletki wszystkie odmiany i bardzo tanio

  2. Michał

   Podaj mi namiary na ten sklep…

 2. Grzesiek

  Cześć. Bardzo mnie ciekawi system napowietrzający w filmiku. Paletki nie lubią mąłych bąbelków tak dziwnie się z nich otrząsują :). Gdzie można taki dostać, lub jak taki zmajstrować.
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   To jest raczej system dozowania CO2 :). Rośliny same napowietrzają wodę poprzez fotosyntezę.

 3. majka

  jeszcze jedno pytanie mam do was, mianowicie tego RO, przy tak dużym zbiorniku nie mam wyjścia jak go zakupić, tylko powiedzcie mi proszę jak to dokładnie działa? gdzie się go montuje i czy to oznacza że mogę po prostu podmieniać wodę z kranu? wybaczcie może zbyt głupie pytania, ale nie wiem… no jakoś sobie nie wyobrażam latać z baniakami bo nie mam ich nawet gdzie trzymać, dlatego bardzo proszę o odpowiedź o pomoc jak to zrobić, z góry wam dziękuję

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Asia

   Witam. Mój filtr Ro umieszczony jest w miejscu skąd pobieram wodę do podmian , przy pralce. Z kąd mam ok 4m do akwarium i odpowiedniej długości wężykiem doprowadzam ją bezpośrednio. Można też nalewać wodę do wiaderka i przelewać do akwarium. Uzupełnianie wody , przez filtr odwróconej osmozy, trochę zajmuje czasu….

 4. majka

  czy akwarium 576 litrów ,a w nim 11 młodych paletek, ok 8 cm, 5 rozbiór espei, 7 neonkow ,3 kiryski i glonojad, nie jest zbyt tlocznym połączeniem? oczywiście na chwilę obecną gdzie paletki są jeszcze małe? Nie będzie im zbyt ciasno?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MATEUSZ

   Nie będzie im za tłoczno lecz jeżeli podrosną to już troszkę większe musisz mieć ps. zjedzą ci razbory i neony, zbrojnika zostawią w spokoju

  2. majka

   dziękuję Mateusz, a ile będę mogła ich zostawić? Oczywiście mówimy kiedy będą już duże, na większe akwarium już sobie pozwolić nie będę mogła, niestety brak miejsca, ale zdaje sobie sprawę że taka ilość to jednak za dużo, jeżeli są z nimi od małego to podobno później nie rusza ani neonkow ani espei, ale ile w tym prawdy to nie wiem, dlatego radzę się was doświadczonych

 5. Majka

  witam, bardzo podobają mi się paletki, aczkolwiek nie mam z nimi żadnego doświadczenia, posiadam akwarium 240L w którym pływają neonki i rozbory klinowe, oczywiście wpuszczając paletki rozbory poszły by do innego akwarium, natomiast nie wiem czy mogę sobie pozwolić na paletki gdyż tyle o ile PH mam bardzo dobre bo granicę 6,4-6,6 temperatura ok 28 stopni, tak martwi mnie twardość ogólna bo ona jest natomiast wysoka GH 20 to chyba dyskwalifikuje posiadanie paletek, czy jest jakiś sposób na obniżenie tego wyniku? bardzo proszę o poradę gdyż bardzo bym chciała zacząć przygodę właśnie z paletkami.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Kup filtr RO (100-300zł) lub wodę destylowaną (ok 7zł 5l) Podmień 20% Wody i po godzinie sprawdź parametry (ph, kh, gh) jeśli nadal zbyt wysoko to powtórz następnego dnia. Moim zdaniem zakupienie filtra jest bardziej opłacalne niż bieganie na cpn po bańki z wodą.

  2. Majka

   bardzo dziękuję za informację

 6. ryfi

  Ile ich mogę trzymać w 150l?

  Odpowiedz
 7. Dominik

  Mam pytanie czy paletki mogą być trzymane z mieczykami gupikami i molinezjami? Dlatego że chciałbym mieć obsadę w której byłyby wyżej wymienione rybki oraz paletki akwarium ma 200l i jeszcze jedno pytanie czy mogą być trzymane z neonami innesa bo czytałem że neony nie lubią temperatury powyżej 26 stopni

  Odpowiedz
 8. Adrian

  Paletki w sklepach są 40<100 . U mnie w sklepie są po 60. Bardzo prosze moderatora lub administratora strony o zmiane ceny żeby nie wprowadzać młodych akwarystów w błąd (błędne dane.). Dziękuję bardzo serdecznie.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. admin

   Dane poprawione. Dziękujemy za uwagę.

  2. Jan

   Ja kupiłem za 6 zł w sklepie zoologicznym

  3. marcin

   Witam u mnie czyli w Żywcu są po 20 zł małe, natomiast duże 80 zł Pozdrawiam :)

  4. Majka

   I tu się nie zgodzę ponieważ paletki od hodowcy można kupić już za 25-30 zł, nie mówimy tu o sklepach tzw sieciowych

 9. Matek

  Czy paletki nadają się dla początkującego? Bardzo dużo czytam o tym ale nie chciałbym żeby przeze mnie cierpiały.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jeremiasz

   Jeżeli jest to początek przygody z akwarystyką to odradzam, bardzo wrażliwe ryby, trzeba dbać o jakość wody. Wiadomo można próbować ale jeśli jest się początkującym to odradzam

 10. zuza

  kupilam w niedziele 4 paletki i dzisiaj pomimo cieplej wody (max. 27) są nieswoje,malo plywają i malo jedzą…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. asia

   Jak twoje palety, poczytaj na: pkmd o dyskowcach temp. od 27-30 powinna być woda kranówa odstana 1:1 z wodą z demineralizowaną co tydzień podmiana 15% i serca indycze ze szpinakiem vibovitem i czosnkiem. To podstawy. Na 4 palety baniak ok 160l i większy wskazany.

 11. Bla bla

  Czy paletki rzeczywiście są takie tanie?

  Odpowiedz
 12. Grab

  jakie ryby mogą być z paletkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. arek

   najlepiej kiryski i neonki

 13. Anonim

  Raflezja

  Odpowiedz
 14. mirek

  Czy może ktoś mi powiedzieć jak nazywa się ta odmiana ryby na pierwszym zdjęciu gdzie jest niebieska i żółta ta niebieska to chyba blue cobalt chodzi mi o tę żółtą

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. arek dol.

   peingon blood red