Akary błękitne - ryby akwariowe
Akara błękitna (Andinoacara pulcher) to popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic. więcej »
Większość ryb z rodziny pielęgnicowatych zamieszkuję Afrykę oraz Amerykę Środkową i Południową. Nieliczne gatunki występują w Azji. Na całym świecie żyje około 1300 gatunków pielęgnic. Pomimo, że są bardzo zróżnicowane pod względem cech i wymagań to wiele z nich doskonale nadaje się do trzymania w domowych akwariach. Pielęgnice cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród akwarystów, nie tyle z uwagi na ich rozmiary i piękny wygląd lecz przede wszystkim na możliwość obserwowania ich troskliwej opieki nad potomstwem.
W jeziorze Malawi występuje około 500 gatunków pielęgnic, z czego 90% to gatunki endemiczne, czyli można je spotkać tylko w tym jeziorze. W Afryce zdecydowana większość stanowią Pyszczaki (Gębacze), u których najczęściej samica w swoim pysku inkubuje zapłodnioną ikrę aż do czasu wylęgu. Również w jeziorze Tanganika większość pielęgnic występuje endemicznie. Wiele pielęgnicowatych z tego jeziora składa jaja na kamieniach lub między skałami i z wielkim poświęceniem pilnuje gniazda. Fascynujące są przede wszystkim gatunki, które składają ikrę w pustych muszlach ślimaków np. Muszlowiec Krótki.
Najbardziej popularnymi pielęgnicami Ameryki Południowej są niewątpliwie Paletki i Skalary. Z tego rejonu pochodzą również małe ryby pielęgnicowate (do 10 cm) określane mianem pielęgniczek np. Pielęgniczka Ramireza czy Kakadu.
Akara błękitna (Andinoacara pulcher) to popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic. więcej »
Akara pomarańczowopłetwa, Pielęgnica pomarańczowopłetwa (Andinoacara rivulatus) – endemiczny, agresywny gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracara. więcej »
Akarka czerwonobrzucha, Akara wiśniowa, Korumba czerwonobrzucha (Laetacara dorsigera) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Akarka paskowana, Akara paskowana, kratkowana (Nannacara anomala) – atrakcyjna z wyglądu i zachowania, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus) – pięknie ubarwiona, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Anomalochromis.
Czerwieniak dwuplamy (Hemichromis guttatus) – pięknie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny Pielęgnicowatych. W Polsce znana również pod nazwą Czerwieniak cętkowany i Akara czerwona. więcej »
Czerwieniak kongijski (Hemichromis lifalili) – pięknie czerwono ubarwiona, niewielkich rozmiarów ryba akwariowa z rodziny Pielęgnicowatych, należąca do grupy ryb potocznie nazywanych „Czerwonymi Klejnotami” (Red Jewel Cichlids). Przez ponad 30 lat gatunek był błędnie identyfikowany i nawet obecnie źle opisywany jest przez wiele źródeł. Nazewnictwo H. lifalili, z dużym prawdopodobieństwem, przypisywane było do jednej z odmian gatunku H. guttatus, który to najczęściej występuje w handlu. więcej »
Najnowsze komentarze
W temacie: Gupik pawie oczko
Endlerek jest gupikiem ale nie jest pawim oczkiem
W temacie: Bojownik wspaniały – syjamski
Mam akwarium 105 l. u mnie świetnie dogaduje się z razborą klinową i kilkoma gupikami endelera. na dnie Piskorski khula,…
W temacie: Kirysek szmaragdowy
witam szybkie pytanie czy kiryski szmaragdowe i gupiki to dobry zestaw do akwa 125l?
W temacie: Kirys grzebykoczelny
witam mam takie pytanie jeden z moich zrobił się biały po lewej stronie nie wyglada mi to na pleśniawkę proszę…
W temacie: Gupik pawie oczko
pawie oczko i gupik to ta sama ryba tylko inna nazwa
W temacie: Brzanka sumatrzańska
czy jak trzymam w akwarium 5-6 brzanek to beda atatkowac mniejsze ryby (o długosci ok. 2 cm) np. bystrzyki amandy