Ryby akwariowe: Pielęgnicowate

Większość ryb z rodziny pielęgnicowatych zamieszkuję Afrykę oraz Amerykę Środkową i Południową. Nieliczne gatunki występują w Azji. Na całym świecie żyje około 1300 gatunków pielęgnic. Pomimo, że są bardzo zróżnicowane pod względem cech i wymagań to wiele z nich doskonale nadaje się do trzymania w domowych akwariach. Pielęgnice cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród akwarystów, nie tyle z uwagi na ich rozmiary i piękny wygląd lecz przede wszystkim na możliwość obserwowania ich troskliwej opieki nad potomstwem.

W jeziorze Malawi występuje około 500 gatunków pielęgnic, z czego 90% to gatunki endemiczne, czyli można je spotkać tylko w tym jeziorze. W Afryce zdecydowana większość stanowią Pyszczaki (Gębacze), u których najczęściej samica w swoim pysku inkubuje zapłodnioną ikrę aż do czasu wylęgu. Również w jeziorze Tanganika większość pielęgnic występuje endemicznie. Wiele pielęgnicowatych z tego jeziora składa jaja na kamieniach lub między skałami i z wielkim poświęceniem pilnuje gniazda. Fascynujące są przede wszystkim gatunki, które składają ikrę w pustych muszlach ślimaków np. Muszlowiec Krótki.

Najbardziej popularnymi pielęgnicami Ameryki Południowej są niewątpliwie Paletki i Skalary. Z tego rejonu pochodzą również małe ryby pielęgnicowate (do 10 cm) określane mianem pielęgniczek np. Pielęgniczka Ramireza czy Kakadu.

Akara błękitna

Akara błękitna - Andinoacara pulcher - ryba akwariowa fot. flickr by wigerl

Akary błękitne - ryby akwariowe

Akara błękitna (Andinoacara pulcher) – popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic. więcej »

Akara pomarańczowopłetwa

Akara Pomarańczowopłetwa - ryba akwariowa fot.picstopin.com

Akary Pomarańczowopłetwe - ryby akwariowe

Akara pomarańczowopłetwa, Pielęgnica pomarańczowopłetwa (Andinoacara rivulatus) – endemiczny, agresywny gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

Akara z Maroni

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) fot. galerie.chip.de

Akary z Maroni - ryby akwariowe

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracarawięcej »


Akarka czerwonobrzucha – wiśniowa

Akara wiśniowa - ryba akwariowa fot. ciklid.org

Akarki czerwonobrzuche – akary wiśniowe - ryby akwariowe

Akarka czerwonobrzucha, Akara wiśniowa, Korumba czerwonobrzucha (Laetacara dorsigera) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

Akarka paskowana

Akarka paskowana - Nannacara anomala fot. aquadico.com/forum

Akarki paskowane - ryby akwariowe

Akarka paskowana, Akara paskowana, kratkowana (Nannacara anomala) – atrakcyjna z wyglądu i zachowania, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »