Cryptoheros sajica (Bussing, 1974)

Pielegnica Sajica - ryba akwariowa fot. flickr by G. Guerao
  • Rozmiar: 13 cm
  • Akwarium: 112 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 29°C
  • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice Sajica - ryby akwariowe

Pielęgnica Sajica (Cryptoheros sajica) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Blisko spokrewniona z pielęgnicą zebry.

Pielęgnica Sajica - Cryptoheros sajica - Występowanie

Ameryka Środkowa. Występuje w jeziorach, rzekach, strumieniach, ciekach wodnych z umiarkowanym i silnym prądem, o kamienistym lub żwirowatym dnie na obszarze Kostaryki.

Pielęgnica Sajica - Cryptoheros sajica - Charakterystyka i usposobienie

Samce tego gatunku mogą osiągać do 13 cm długości, mniejsze samice do 10 cm. Podstawa ciała w odcieniach jasnego brązu. Narybek jest szaro-brązowy a tym samym mało atrakcyjny co może zniechęcać do ich zakupu. Wraz z upływem czasu ciało nabiera oliwkowowo-żółto-niebieskich odcieni. Płetwy samców wybarwiają się na czerwono lub niebiesko, a samic na żółto. Wzdłuż ciała przebiega 7 ciemnych, słabo wyraźnych, pionowych pasów. Trzeci z nich zwykle jest bardziej widoczny i wraz z przechodzącym od pokryw skrzelowych, poziomym pasem tworzy literę T, stąd też potoczna nazwa pielęgnicy – T-bar Cichlid. Dorosłe samce są większe,  nieco bardziej kolorowe, końce ich płetwy grzbietowej i odbytowej są wydłużone oraz pojawia się u nich garb tłuszczowy.

Relatywnie spokojne, ale jak to u pielęgnic agresja nasila się w czasie rozrodu. Najczęściej przebywają w środkowych i dolnych częściach akwarium.

Pielęgnica Sajica - Cryptoheros sajica - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. Badania układu pokarmowego wskazują na odżywianie się w większości materią roślinną. Poza glonami znaleziono również insekty i mniejsze ryby. Biorąc to pod uwagę w akwarium można je karmić siekanymi i sparzonymi warzywami, suchymi płatkami, granulkami z dodatkiem spiruliny, mrożonymi widłonogami, artemią, sporadycznie podając żywe dżdżowniczki.

Pielęgnica Sajica - Cryptoheros sajica - Akwarium

Dla pary zaleca się co najmniej 100 litrowe akwarium, z piaszczystym lub żwirowatym podłożem, częściowo obsadzone roślinami, udekorowane korzeniami lub większymi kamieniami. Rośliny powinny być przymocowane do dekoracji, inaczej mogą być podkopywane. Pielęgnice Sajica tolerują szerokie zakresy parametrów wody. Należy im jednak zapewnić wydajną filtrację i cotygodniowe podmiany wody.

Nie są zalecane do akwarium towarzyskiego. W odpowiednio dużym zbiorniku mogą być trzymane z innymi podobnych rozmiarów, spokojnymi pielęgnicami np. Pielęgnica Meeka, jak również mniejszymi rybami, które nie zmieszczą im się do pyska np. zbrojniki, kiryski, tetry, tęczanki. Przy doborze towarzystwa należy pamiętać, że są bardzo agresywne w czasie rozrodu.

Pielęgnica Sajica - Cryptoheros sajica - Rozmnażanie

Rozmnażanie pielęgnic Sajica jest dosyć łatwe. Hodowcy zalecają zakup grupy 6-8 młodych ryb z których w sposób naturalny dobierze się para. W akwarium tarliskowym powinno utrzymywać się temperaturę ok 26-27 C – w niższych mogą się nie rozmnażać. Samiec w zalotach jest bardzo natarczywy i w zbyt małym zbiorniku bez kryjówek może nawet zabić samicę. Inne ryby ze zbiornika na czas rozrodu najlepiej usunąć. Na dzień lub dwa przed tarłem u samicy można zaobserwować pokładełko. Do tarła najczęściej dochodzi w jaskini lub w wykopanym wcześniej dołku pod większą skałą czy kawałkiem drewna. Dorosła samica składa ok. 100-300 brązowo-czerwonych jajeczek.

Wylęg następuje po 3-4 dniach. Po kolejnych 5-7 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. Pielęgnice te są bardzo troskliwymi rodzicami, bronią zaciekle młodych i mogą odchować potomstwo nawet w akwarium towarzyskim. Niekiedy można zaobserwować samicę, która łapie oddalający się narybek i przenosi go z powrotem do gniazda. Młode w porównaniu do innych gatunków pielęgnic rosną dosyć wolno –po ok. 3 miesiącach mają zaledwie 2.5 cm. Początkowo narybek może być karmiony larwami solowca.

Uwaga: Po około dwóch miesiącach, od momentu kiedy narybek zaczyna samodzielnie pływać, samiec może być już gotowy do tarła. W tym okresie należy bacznie obserwować zachowania ryb gdyż nieprzygotowana samica może zostać zabita.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 września 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 112 l
    • min-długość: 80 cm
  • Orientacyjna cena: 10 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 2

  1. Edyta

    Moja pielęgnica Seiko jest niezwykle aktywnym szefem akwarium. Sprząta, porządkuje, wynosi w buzi wybrane starannie kamyczki spod jaskini albo walające się śmieci sprzed domu. Niestety będąc szefem terroryzowała bocję, którą w związku z tym jestem zmuszona wydać. Żyły razem prawie 5 lat.
    Moją Seiko dostałam z drugą, nie wiem czy ryby były wcześniej parą czy nie, ale u mnie bez przerwy się zwalczały, więc jedną zamieniłam na stadko złotych brzanek, druga została. I tak prawie 5 lat po rozwodzie dziewczyna dostała partnera, bo wcześniej nie mogłam odgadnąć jaka to dokładnie pielęgnica.
    Przyznaję że obawiałam się reakcji na nową pielęgnicę, czy będzie zwalczana? Jednak nie, moja podstarzała panna (jak się okazało) oszalała na punkcie młodzika. Raz podąża za nim po całym akwarium, to znów sprawdza jak dom wygląda.
    Bardzo polecam rybkę dla tych, co chcą obserwować życie ryb. To nie jest ryba pływająca w tą i z powrotem, ona ma masę swoich spraw, i jest zawsze zajęta!

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. mariusz

      Witam Edyto posiadasz jeszcze te pielęgnice.