Pielęgnica zebra

Pielęgnica Zebra - ryba akwariowa fot.ciklid.org by Foto: David Rejdemyhr

Pielęgnice Zebry - ryby akwariowe

Pielęgnica zebra (Amatitlania nigrofasciata) – popularna i bardzo agresywna, słodkowodna ryba akwariowa z rodzaju pielęgnic.

Ryba akwariowa Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Środkowa. Gatunek występuje na obszarach Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru, Nikaragui, Kostaryki i Panamy. Spotykany również w USA i Australii. Zasiedla różnorodne środowiska – wody płynące, stawy i jeziora. Nie pływa na otwartej przestrzeni, głównie przebywa w pobliżu kryjówek.

Ryba akwariowa Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Płeć dorosłych ryb łatwa do odróżnienia. Dorosłe samce są większe od samic i mają ostro zakończone płetwy grzbietową i odbytową. Niektóre osobniki mogą posiadać garb tłuszczowy. Samice mają charakterystyczną ciemną plamę na płetwie grzbietowej i są bardziej kolorowe w okresie tarła – dolna część brzucha pomarańczowa.

Niezwykle popularny i łatwo aklimatyzujący się gatunek pielęgnic. Trudno powiedzieć czy nadają się dla początkującego akwarysty ponieważ mimo swojej wytrzymałości i łatwego rozmnażania nie nadają się do zbiornika towarzyskiego. Jeżeli jednak ktoś chce hodować zebry i być świadkiem ich niezwykłych zachowań rodzicielskich to są rybami wartymi polecenia. Istnieje w kilku odmianach hodowlanych w tym popularna forma różowa, leucystyczna, marmurkowa czy z wydłużonymi płetwami.

Ryba akwariowa Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata Odżywianie ryb akwariowych

Pielęgnice zebra nie są rybami wybrednymi, przyjmują większość dostępnych pokarmów. Zbilansowana dieta zapewni im najlepszą kondycję.

Ryba akwariowa Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata Akwarium ryb akwariowych

Dla jednej pary pielęgnic wskazane akwarium o wymiarach 90x30x30 cm, chociaż bywają z sukcesami trzymane i rozmnażane w mniejszych zbiorkach. Jeżeli chcemy trzymać więcej pielęgnic lub razem z innymi gatunkami to będzie potrzebne odpowiednio większe lokum.

Ryby potrzebują dużej ilości kryjówek z korzeni lub kamieni a także miejsc gdzie mogły by złożyć ikrę. Dodatkowe jaskinie można stworzyć np. z doniczek. Rośliny mogą zostać użyte do dekoracji zbiornika, jednak te posadzone mogą być wykopywane z podłoża, dlatego też należy wybierać te o twardych liściach, które rosną przywiązane do ozdób.

Niestety często trafiają do akwarium ogólnego do którego się nie nadają. Pomimo, że są często polecane początkujących to najlepszym domem dla nich będzie akwarium gatunkowe. Gatunek bardzo agresywny i terytorialny a nawet brutalny w okresie tarła. Podejmie rywalizację nawet z rybami kilka razy większymi od siebie i z łatwością taką potyczkę wygrywa. W bardzo dużym akwarium mogą być trzymane z Pielęgnicami Ameryki Środkowej.

Ryba akwariowa Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata Rozmnażanie ryb akwariowych

Pielęgnice zebry są jednymi z najłatwiejszych gatunków do rozmnożenia w akwarium. Idealne dla zaczynających swoją przygodę z pielęgnicami. Osobniki mierzące 5-6 cm długości są w pełni dojrzałe płciowo i gotowe do rozrodu.

Aby dobrać parę tego gatunku najczęściej wystarczy wpuścić samicę i samca do jednego akwarium. Jeżeli nie przyniesie to rezultatu, kupujemy grupę młodych ryb. Jak tylko ryby się sparują to o ile nie posiadamy olbrzymiego zbiornika bądźmy przygotowani na odseparowanie innych ryb. Jeśli przestrzeń nie jest problem, może się okazać, że utworzy się więcej par. Sam zbiornik należy przygotować jak wyżej, czyli z dużą ilością jaskiń, grot i kryjówek. Kilka glinianych doniczek, zapewni potencjalne miejsca do tarła. Przed planowanym rozrodem ryby karmimy zróżnicowanym pokarmem i robimy duże (do 50%) cotygodniowe podmiany wody, które powinny zachęcić je do tarła.

Intensywnym ubarwieniem ryby pokazują swoją gotowość do odbycia tarła. Samica wybiera i oczyszcza miejsce tarliskowe. Po intensywnych zalotach samca, składa do 300 jaj. Bierze ona także odpowiedzialność za ich ochronę i pielęgnację, natomiast samiec patroluje terytorium i przegania inne ryby. Jak na tak małą rybę cechuje się zaskakująco dużą agresją i może nawet zaatakować palec akwarysty.

Wylęg następuje po 3-4 dniach. Następnie przenoszone są do uprzednio wykopanego dołka w podłożu gdzie pozostają do czasu wchłonięcia woreczka żółciowego. W ciągu 4-7 dni niektóre pary mogą przenosić narybek do innych dołków, po czym młode zaczynają swobodnie pływać. Narybek karmimy artemią, stopniowo wprowadzając rozdrobniony pokarm płatkowy. Rybki będą też zeskrobywać znalezione glony i materię organiczną. Opieka rodzicielska jest doskonała. Rodzice pozostają przy pociechach przez kilka tygodni. Młode pływają blisko samicy, a samiec nadal strzeże terytorium.

Warto dodać, że ze względu na łatwość hodowli trudno będzie wydać odchowane rybki. Większość sklepów akwarystycznych odmówi ich przyjęcia, a jeśli nawet to cena za nie będzie mało atrakcyjna.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Amatitlania nigrofasciata
synonim:Convict cichlid
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 15 cm, samica - 10 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:80 l
min-długość:90 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 25 ºdGH
Cena:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgnica zebraPoważnie o rybach - Pielęgnica zebra

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 35

 1. dydydy

  mam pytanie moja pielęgnica zebra od niecałego roku dziwnie pływa głową do dołu często na innych stronach pisze że to pęcherz pławny ale on raz na 2-3 dni wraca do normalnego pływania

  Odpowiedz
 2. Czachor

  Sorki niy pielegnice afrykanskie ino Ameryki srodkowej

  Odpowiedz
 3. Padi

  Cześć mam 2zebry 2glonojady 2pyszczaki 6kirysy 5żółte pielegnice 1gurami calujacy 1labeo albinos 7kosiarek 9kosiarek glonozernych 7bocji 2księżniczka 9skalarow akwarium 600litrów założone dwa miesiące temu dużo kryjówek roślin 4pompki dwie grzałki 25stopni 3napowietrzacze narazie nic się niedzieje ale czy to dobra obsada dopiero zaczynam przygodę z tym a i czy mogę wpuścić

  bojownika i ramirezy z dwie dzięki pozdro

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Czachor

   Taaa i jeszcze ze dwa karpie i krokodyla wyzej wyraznie mosz napisane akwarium gatunkowe ewentualnie pielegnice afrykanskie czy to tak ciynszko poczytac

 4. Agnieszka

  Witam SERDECZNIE mam nietypowe pytanko Czy zebre po złożeniu jaj można przenieść z ogólnego akwarium na osobny Gdyż chciałabym odchowac maluchy a boję się że mama sobie nie poradzi Mam ja w 400litrowym akwarium gdzie wraz z nią są sumy .skalary małe i duże kilka gurami małe i duże. Glonojady PROSZĘ o odpowiedź.ewentualnie jakąś podpowiedz co mogłabym zrobić POZDRAWIAM serdecznie Aga

  Odpowiedz
 5. Niczka

  Witam kupiłam w zoologicznym 3 zebry. A przynajmniej myślałam, ze kupuje zebry bo tak były podpisane, a Pani w sklepie się nie znała. Pierwszy link ta pielegniczka jest bardzo podobna do saulosi… tyle, ze jest bardzo agresywna http://vlep.pl/slu7va.jpg
  No i te 2 pielegniczki bardzo spokojne, ta wieksza jest bledsza od tej z pierwszego linku, i ma zabarwienie niebieskie z żółciąhttp://vlep.pl/u3ej0v.jpg
  http://vlep.pl/aw6b70.jpg
  Miałam zamiar stworzyc jedna parke zebr. Ale prawdopodobnie to sa jakies inne pyszczaki…. Prosze o pomoc w identyfikacji

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. MajerW

   To jest pyszczak saulosa Pseudotropheus saulosi

 6. Staszek

  Mam pytanie czy mogę pielegnice zebrę trzymać ze skalarami i gurami w akwarium 100l .Jestem początkujacym akwarysta

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Możesz ale trochę małe akwarium na takie rybki

  2. lukasz$$

   możesz u mnie były bez problemu lecz przeniosłem inne rybki do 200l

 7. lukasz$$

  czy one mogą być z labeo

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   mogą ale obserwuj je

 8. zebrA

  Dlaczego moja rybka jest blada?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. lukasz$$

   To zależy albo jest chora lub osłabiona moja pielęgnica jest blada gdy się przestraszy ale później odzyskuje dawny kolor, jeśli jest osłabiona to kup multimineral od tropical.

 9. wojtek

  witam czy ma może ktoś pojęcie jak wygląda zebra albinos nie potrafię zidentyfikować rybki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. łukasz

   Jest biała.

 10. łukasz

  Ja wszystkie rybki dałem do akwarium 200l a pielęgnicę zebrę do 60l i szykuję je do rozrodu.:]
  Bo zabiły mi 5 gurami, skalara, glonojada i 4 gupiki.

  Odpowiedz
 11. Gal Anonim

  Czy mogę ja mieć w akwarium 90l?
  Chcę mieć 2 pielęgnice i kilka neonków kiryski i glonojada

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. KacpeR

   neonki odpadają

  2. Gall Anonim

   A mogę je mieć w takim akwarium?

  3. Anonimowy anonim

   Możesz lecz obawiam się że „glonojad” odpada, jaki to będzie gatunek?

  4. aaaaa

   Nie pasują te rybki do siebie

  5. łukasz

   Pielęgnica zebra zje neonki ale z glonojadem i kiryskami będzie mieć problem.

  6. Kacper

   Kirysy i neony zostaną zabite

  7. Bartek

   Jak miałem kirysy z pielegnicami to kirysy nie miały życia bo były ganiane a glonojadow się boją

 12. Marcin

  Czy mogę je trzymać w akwarium 72l i ile w takim akwa mogę ich trzymać?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Anonim

   72l to za mało na zebry

  2. Marcel

   góra 1 sztukę

  3. Bartas

   Pewnie ze tak ja posiadam 60l i mam tam kilka rybek nie dawno dolozylem parke zeberek i juz mlodymi sie zajmuja zajelk im to 3 tygodnie rownierz moi koledzy posiadaja i bardzi sobie chwala pozdrawiam

  4. Wlodi13

   Min. DŁUGOŚĆ akwarium to 90 cm, Pielęgnica Zebra (samiec) osiąga wielkość do 15 cm !!! Jak taka ryba ma swobodnie pływać przy dł. 60 cm (tyle ma 60l) ???
   Trochę wyobraźni.

 13. marcin

  Spokojnie nim się obejrzysz będziesz miał kilkanaście ryb więcej w akwarium. Ja wpuściłem parę razem z cytrynowymi i pary miały po około 6 cm, złożyły ikrę w dołku i tyle wiem co widziałem pełno młodych bo nie zauważyłem nawet, że między skałami w dołku w piasku była prawdopodobnie ikra. Prawdopodobnie bo samica i samiec bardzo pilnowali terytorium. Młode maja już około centymetra nie ingerowałem nie robiłem nic oprócz karmienia paczką solowca przez tydzień i mikrowitem może przez pierwszy miesiąc. Niczego nie odławiaj, nie ingeruj, rodzice zajmują się świetnie młodymi no chyba że masz zbrojniki albo źle zarybiony zbiornik to rodzice mogą sobie nie poradzić ochraniać małe rybki no ale mniejsza z tym bo widok świetny. Samica cytryny aż miała zaczerwieniony pyszczek od łapania młodych i przekładnia ich w jedno miejsce. Marcin 450 litrów

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Mam 3 parki pielęgnic, a właśnie jedna z nich doczekała się potomstwa. Boje się że inne ryby zaatakują młode… Czy mogę umieścić maluchy w akwarium bez ich rodziców, z grupką neonek i gupikami? Nic im się nie stanie???

  2. Łukasz

   Witam mam akwarium 200 litrów wczoraj podmienić 50 litrów wody bo od kilku dni ryby pływają pyskiem przy lustrze wody i nie wiem co im może być temp.wody 25. Stopni. Co może z nimi być nie tak karmie sercem wołowym

 14. Kacper

  Chciałem zapytać po jakim czasie po wykluciu się narybek zaczyna samodzielnie pływać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Witam.. może ktoś mi podpowie czy sewerum dorosła samica z 3 zebrami młodymi, 1 samiec ok 8 cm i 2 samiczki ok 5.. to dobra obsada w 112 l? ..sporo roślinności 2 kokosy i sporo kamieni poukładanych w celu stworzeni kryjówek dla młodego narybku przed severum… na razie czekam na dobranie pary