Pielęgniczka Kakadu

Pielęgniczka Kakadu - ryba akwariowa fot.forum.practicalfishkeeping.co.uk

Pielęgniczki Kakadu - ryby akwariowe

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) – pielęgniczka występująca w wielu różnorodnych formach barwnych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Kakadu Pochodzenie ryb akwariowych

Pielęgniczki kakadu pochodzą z Ameryki Południowej. Zamieszkują głównie małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz częściowo w Brazylii.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Kakadu Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Ryba o ciekawym wyglądzie. Płetwa grzbietowa przypominająca czub papugi kakadu, czarno-czerwony rysunek na płetwie ogonowej. Samce dorastają do 8 cm, są bardziej ubarwione niż samice i mają nieco wydłużone promienie płetw. Samice dorastają do 5.5 cm. Pielęgniczki Kakadu występują w wielu odmianach barwnych. Ze względu na duży temperament samców, powinny być trzymane w haremach z przewagą samic.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Kakadu Odżywianie ryb akwariowych

Głównie podajemy pokarmy mrożone i żywe takie jak np. artemia, dafnia, larwy ochotki. Kakadu można także przyzwyczaić do przyjmowania pokarmów suchych ale tylko jako uzupełnienie dotychczasowej diety.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Kakadu Akwarium ryb akwariowych

Jeżeli chcemy mieć kilka samców, akwarium musi być stosunkowo duże, tak aby nie dochodziło do walk między rywalami. Kakadu są bardzo wrażliwe na wysokie stężenia azotanów dlatego wymagane są częste podmiany wody. Dla haremu wystarczające będzie 70 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinnością z mnóstwem kryjówek, grot, zakamarków np. z kamieni. Podłoże najlepiej miękkie, piaszczyste. Światło rozproszone. Nie lubią zbyt silnego prądu wody. Ryby pasują do akwarium towarzyskiego lecz nie można ich łączyć z innymi pielęgniczkami. W czasie tarła przejawiają agresje w stosunku do innych ryb. Dobrze komponują się np. z małymi kąsaczami i sumami.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Kakadu Rozmnażanie ryb akwariowych

Stosunkowo łatwe. W dobrze utrzymanych akwariach do tarła dochodzi zazwyczaj bez naszego udziału. Podobnie jak inne pielęgniczki składają ikrę w podłożu lub na twardych elementach np. kamieniach. Samica opiekuje się złożoną ikrą a samiec strzeże terytorium. W mniejszych zbiornikach może zajść potrzeba odizolowania samca, gdyż w tym okresie bywa bardzo agresywny.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Apistogramma cacatuoides
synonim:Cockatoo Cichlid
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 8 cm, samica - 5 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia4 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:70 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka
temperatura:22 - 29 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:3 - 10 ºdGH
Cena:10 - 14 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgniczka KakaduPoważnie o rybach - Pielęgniczka Kakadu

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 31

 1. Amelia

  Na wiosnę zakładam akwarium 200l.
  Czy pielęgnica kakadu może być z:
  -3 glonojady
  -5 kirysków
  -10 gupików
  -10 neonów
  -bojowniki (parka)
  -5 Danio

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam. Z tej obsady wykluczyłabym bojowniki (nie są rybami towarzyskimi), a po drugie podejrzewam że pięlegniczki (mam nadzieję, że min. parka) przegoni bojowniki. Danio też tutaj nie pasuje (zimnolubne rybki) tak samo z gupikami (nie przepadają za zbyt miękką wodą).
   Musisz też sprawdzić parametry w wodzie (temperatura, pH, GH, KH) możesz to sprawdzić testami. Bez nich nie da się nic zrobić.
   Pozdrawiam

  2. Amelia

   Dzięki ale z temperaturą sobie poradzę.
   Parka bojowników w akwarium towarzyskim
   Nie jest na tyle agresywna aby ją wykluczyć.
   Ale jeśli gryzie się z kakadu mogę ją wykluczyć.

 2. Aron

  Jakie rośliny najlepiej wybrać do akwarium z tą pielęgniczką?

  Odpowiedz
 3. I.P ryb

  Czy taka obsada by była dobra w 60-70l :
  -kakadu 1samiec 2samice
  -kiryski karłowate lub pigmej x5
  -otoski przyujściowe x3
  i ewentualnie 8-10 neonów innesa.
  Z góry dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Pigmejki i Inneski nie będą pasowały pod wzgl. temp. – lubią chłodniejszą wodę (22-24°C), dla Kakadu najkorzystniej utrzymać 24-27°C.
   Ale zamiast Neonków Innesa możesz dać Czerwone – też są ciepłolubne, wówczas:
   – Kakadu 1+2,
   – Kirysek karłowaty (sierpoplamy) x5,
   – Otosek przyujściowy x3,
   – Neon Czerwony x6 (nie więcej, aby nie przerybić).
   Kiryski (te maluchy) muszą być w pełni rozwinięte (2,5 cm) aby ich Pielęgniczki czasem nie zjadły. Koniecznie woda MIĘKKA!!! i przynajmniej obojętna pH=7,0, lepiej lekko kwaśna <7,0 pH.

 4. Piotr

  Witam. Postawiłem akwarium 72 l dla parki Kakadu i zastanawiam się jakie ryby mogę dokupić aby nie było konfliktów pomiędzy nimi. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Pielęgniczki Kakadu lepiej zestawiać 1+2 lub 1+3,
   mogą być z nimi np. Bystrzyki Amandy, Hokejówki Amazońskiie, Miedziki Obrzeżone, Neonki Czerwone, Zwinniki Blehera… różnego rodzaju Razborki… Kiryski…
   Woda KONIECZNIE: pH<7,0, GH<10°d

  2. Piotr

   Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

 5. Mila

  Isia pielęgnice kakadu to ryby agresywne wobec samiec z samcem mysle że mozesz miec max 2 samców i 4 samice do tego dorzuc około 3 skalary i dokup jakieś ze 2 sumy możesz dokupic parke gurami dwuplamych i koniec bo może tych ryb byc zadużo

  Odpowiedz
 6. Mila

  Isia pielęgnice kakadu to ryby agresywne wobec samiec z samcem mysle że mozesz miec max 2 samców i 4 samice do tego dorzuc około 3 skalary i dokup jakieś ze 2 sumy

  Odpowiedz
 7. Isia

  Dzień dobry. Przygotowałam akwarium 240l typowo pod pielęgniczkę kakadu,ale nie chcę popełnić błędu czy mógłby mi ktoś pomóc i podpowiedzieć ile tych rybek mogę mieć w takim akwarium i ile samców i samiczek aby nie wyrządziły sobie krzywdy ? Dziękuję.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, z pielęgniczkami kakadu to jest tak, że trzymając równocześnie 2 samce, zawsze będzie istniało ryzyko że będą wobec siebie agresywne, nawet przy 240L akwarium – są to rybki terytorialne, wykazując nadpobudliwość szczególnie podczas tarła. Najbezpieczniej jest założyć harem 1 samiec + 3 samiczki, będziesz miała wtedy pewność że krzywdy sobie nie wyrządzą. Wykluczone też jest aby trzymać je z pielęgniczkami innego rodzaju, np. z ramirezkami – pozabijają się. Jeśli chodzi o skalary, możesz być spokojna, nie będzie konfliktu 😉 Pewnie przy takim akwarium w przyszłości będziesz planowała rozbudowę obsady o jeszcze inne rybki więc ze skalarami raczej bym nie przesądzał, lepiej aby miały one trochę swobody do pływania, proponuje 3-5 szt. nie więcej. Warto pomyśleć też o rybkach dennych, które będą sprzątały po resztkach opadającego pokarmu. Pomyślności.

 8. Mich

  Kupiłem dwa tygodnie temu mały harem, samiec i trzy samice i toto okazało się bardzo wredne. Samiec z reguły pływa otwarcie lub przy bocznej szybie, atakuje kiryski. Samice są malutkie, rzadko je widać a przed chwilą ta mała samica zaatakowała wielkiego skalara.
  Czy to normalne?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   A czy robią krzywdę innym rybkom? Pielęgniczki tak się zachowują, zdobywają terytorium, ja też mam pielęgniczki ale Ramireza, samiec też podszczypuje czasem kiryski ale nie żeby zrobić krzywdę tylko przepędzić ze swojej strefy. Póki płetwy innych rybek nie są poszarpane to jest wszystko ok. taka jest ich już natura.

  2. Wlodi13

   Pewnie też to wynika z tego że nie może znaleść samicy jeśli ciągle się chowają i nie ma na czym rozładować swojej energii, myślę że jest to kwestia czasu, jak tylko trochę podrosną staną się bardziej przychylne. Mój ciągle goni samiczkę, ona umiejętnie mu ucieka, po pewnym czasie staje dęba i patrzą sobie w oczy – przepiękny widok. Taki jest ich rytuał, który ciągle się powtarza, ale co jeszcze mogę dodać, że w swojej nadpobudliwości jest niesamowicie opiekuńczy, gdy samiczka jest markotna interesuje się nią jak żadna inna rybka.

 9. monia

  Witam, mam problem z pielęgniczką kakadu, którą kupiłam około 3 tygodnie temu od prywatnego sprzedawcy. Do wczoraj wszystko było ok, a dzisiaj nagle zaobserwowałam dość spory guz między oczami i grzebień nie stoi dumnie tylko taki jakiś położony jest 🙁
  Ktoś wie co to może być i ewentualnie jak to leczyć?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. monia

   allefree pl/galeria/1029440/1.html

 10. monia

  Witam, mam problem z pielęgniczką kakadu, którą kupiłam około 3 tygodnie temu od prywatnego sprzedawcy. Do wczoraj wszystko było ok, a dzisiaj nagle zaobserwowałam dość spory guz między oczami i grzebień nie stoi dumnie tylko taki jakiś położony jest 🙁
  Ktoś wie co to może być i ewentualnie jak to leczyć?
  Zdjęcie: allefree.pl/galleries_2/40/94/1029440/medium/photo1.jpg

  Odpowiedz
 11. Iwka

  Pierwszy raz wykluły mi się maluszki 🙂 Czy mam kupić jakiś pokarm ? Jeśli tak to jaki ?

  Odpowiedz
 12. Maciek

  Czy kakadu można trzymać z krewetkami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Robert

   można osobiście mam w jednym baniaku kakadu i red cherry

 13. Kacper

  Czy Kakadu (1 samiec + 2/3 samiczki) w takiej obsadzie w 100 l będzie się miał w miarę dobrze? +
  – neony inessa (15 szt.),
  – żałobniczki, czarna tertra (6 szt.),
  – kiryski panda (6 szt.)

  Czy coś do tego można by dodać? Dziękuję za odp.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   radił bym tylko 2 samice bo zadużo ryb

 14. Krzysiek

  Jestem posiadaczem dwóch kakadu (parka) od dwóch prywatnych hodowców z Niemiec. Małe kakadu mam już drugi raz od 4 miesięcy. Akwarium ma 160 litrów, wiele kryjówek własnej roboty z kokosów i mnóstwo roślin. W akwarium są z 8 małymi skalarami niebieskimi, 20neonkami i 10 kardynałkami. Po za tym mam jeszcze 4 otoski i 5 kirysków. Rybki czują się świetnie a gdy dochodzi do tarła do kokosa w którym składa ikrę nie może podpłynąć żadna ryba. Rybki piękne. Świetne kolory. Ryby karmie płatkami i raz do dwóch razy w tyg. mrożonki.

  Odpowiedz
 15. Katarzyna

  Miałam 1 samca i 3 samice i po mniej więcej 3 miesiącach mi padły 🙁

  Odpowiedz
 16. Emi

  Mam parkę, która żyje z neonkami, gupikami, razborami klinowymi. Mam 3 miesiące młode kakadu. Między innymi się nie biją ale ze sobą już tak. Dzisiaj widziałam jak tłukły matkę ale ojca jakoś nie biją. Coś tu jest nie tak?

  Odpowiedz
 17. Anonim

  Ja mam 65l i powiem, że samiec jest bardzo terytorialny. Jak włożyłem zamek do tej pory nie może wpłynąć inna ryba bo ją odgania.

  Odpowiedz
 18. paweł

  Ja mam dwie, z innymi rybami ale mam zamiar je przenieść do drugiego akwa. Gdyby nie to info to bym nie wiedział jak je utrzymać. Rzeczywiście bardzo ładne. XD

  Odpowiedz
 19. Łukasz

  piękna ryba. Chce ja miec. 😀

  Odpowiedz