Apistogramma cacatuoides

Pielęgniczka Kakadu - ryba akwariowa fot.forum.practicalfishkeeping.co.uk
 • Rozmiar: 8 cm
 • Akwarium: 70 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 29°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Pielęgniczki Kakadu - ryby akwariowe

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) – pielęgniczka występująca w wielu różnorodnych formach barwnych.

Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Występowanie

Pielęgniczki kakadu pochodzą z Ameryki Południowej. Zamieszkują głównie małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz częściowo w Brazylii.

Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Charakterystyka i usposobienie

Ryba o ciekawym wyglądzie. Płetwa grzbietowa przypominająca czub papugi kakadu, czarno-czerwony rysunek na płetwie ogonowej. Samce dorastają do 8 cm, są bardziej ubarwione niż samice i mają nieco wydłużone promienie płetw. Samice dorastają do 5.5 cm. Pielęgniczki Kakadu występują w wielu odmianach barwnych. Ze względu na duży temperament samców, powinny być trzymane w haremach z przewagą samic.

Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Odżywianie i karmienie

Głównie podajemy pokarmy mrożone i żywe takie jak np. artemia, dafnia, larwy ochotki. Kakadu można także przyzwyczaić do przyjmowania pokarmów suchych ale tylko jako uzupełnienie dotychczasowej diety.

Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Akwarium

Jeżeli chcemy mieć kilka samców, akwarium musi być stosunkowo duże, tak aby nie dochodziło do walk między rywalami. Kakadu są bardzo wrażliwe na wysokie stężenia azotanów dlatego wymagane są częste podmiany wody. Dla haremu wystarczające będzie 70 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinnością z mnóstwem kryjówek, grot, zakamarków np. z kamieni. Podłoże najlepiej miękkie, piaszczyste. Światło rozproszone. Nie lubią zbyt silnego prądu wody. Ryby pasują do akwarium towarzyskiego lecz nie można ich łączyć z innymi pielęgniczkami. W czasie tarła przejawiają agresje w stosunku do innych ryb. Dobrze komponują się np. z małymi kąsaczami i sumami.

Pielęgniczka Kakadu - Apistogramma cacatuoides - Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe. W dobrze utrzymanych akwariach do tarła dochodzi zazwyczaj bez naszego udziału. Podobnie jak inne pielęgniczki składają ikrę w podłożu lub na twardych elementach np. kamieniach. Samica opiekuje się złożoną ikrą a samiec strzeże terytorium. W mniejszych zbiornikach może zajść potrzeba odizolowania samca, gdyż w tym okresie bywa bardzo agresywny.

Ostatnio zmodyfikowano: 3 grudnia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 70 l
  • min-długość: 70 cm
 • Orientacyjna cena: 10 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 89

 1. Tom

  Cześć, mam pytanie czy Pielęgniczke Kakadu (1 samiec + 3 samiec) można trzymać w akwarium 250 l z pielęgniczką Ramireza (para lub 4 szt.)?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Nie, Kakadu zagryzą ramirezki w takim litrażu

  2. Tom

   a czy Kakadu może być trzymana z 6-8 skalarami?

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   tak, nie powinno być problemów

 2. pielegnica kakadu

  Czy taka obsada na akwarium 126l będzie odpowiednia, temp: 25, pH: 7 ?:
  harem pielęgnicy kakadu
  10 żałobniczek
  6 kirysków pstrych
  1 drewniak dwubarwny

  Proszę o szybką odpowiedz .

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Tak, ale jeszcze jedno jeżeli kakadu miałyby tarło pomyśl o miejscu gdzie możesz przenieść Kiryski i Drewniaka bo Kakadu mogą im zrobić krzywdę

  2. pielegnica kakadu

   A gdyby zamiast kirysków dać otoski to byłyby mniej do nich agresywne? Bo mam 1 i widze że najczęściej jest przyssany do szyby.
   Dodam że w akwarium póki co nie mam żadnych ryb oprócz niego oraz 6 żałobniczek i jestem w fazie planowania obsady do czarnych wód i nie mam drugiego szkła więc nie miałbym gdzie ich przenieść a na drewniaku bardzo mi zależy, na kiryskach niezbyt.

  3. pielegnica kakadu

   Bardzo dziękuje za odpowiedż

 3. Przemo

  Co zrobić żeby zachęcić Kakadu do tarła harem 1+2. Jedna samica zdominowała samca druga samica siedzi w roślinach pod powierzchnią. Jak tylko zejdzie niżej to ją parka zagania z powrotem na górę. Akwarium 200l, temp. 26st C, pH 7.2, gh 9, kh 5. W obsadzie bystrzyk Pereza, neon czerwony, drobnoustek breckforda, smukleń lamparci, a na dole otosek, kirysek panda i zbrojniki.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   1 Dla danio, Kirsyków Panda za WYSOKA TEMPERATURA, zaleciłbym wymianę neonków czerwonych na czarne/zielone/innesa i zniżył temperature do 24 stopni i możliwe że Samiec za bardzo boi się tej AGRESYWNEJ samicy, jakbyś ją wymienił powinno być okej

  2. Waldek

   Dać im odpowiednie warunki, mnie już zaczyna męczyć to jak często mam małe, jednych nie zdążyłem odchodować a mam kolejne.

 4. Igor

  Da radę trzymać parke kakadu z parka molinezji w 126l oczywiście w akwarium neonki, kiryski i otoski

  Odpowiedz
 5. Patryk

  W trakcie pilnowania młodych zauważyłem że samiczka zasysa młode do otworu gębowego , po czym przenosi je do kryjówki. Natomiast jeśli zauważycie że samica kąsa samca oznaczać to może że próbuje nie dopuścić to do narybku

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Drugie zdanie nie bardzo ma sens. U mnie było tak, że samica „pilnowała” samca, dając do zrozumienia, że widzi, że gościu łyka młode… okazało się, że samica zawsze przenosiła wyłowione młokosy do kokosa (kryjówka) a samiec zawsze wyłapywał i wypluwał do umieszczonego nieopodal dołka. Wtedy samica z tego dołka i tak do kokosa przełykała.

 6. grzegorz

  po jakim czasie odseparowac małe ryby kakadu od rodziców

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Teo

   Gdy rodzice przestana interesować się młodymi albo zaczną je odganiać. W zależności od parametrów, pokarmu i ogólnie akwarium w całokształcie może to być bardzo różnie. Przeważnie jak już młode podrosną i zaczną dojrzewać płciowo, samiec będzie przejawiał zachowania terytorialne.

 7. Kuroneko

  Kupiłam 3 dni temu harem 1+2 (cudem tylko udało mi się przekonać, żeby mi sprzedała drugą samiczkę, bo oni w parkach – na szczęście zostały te dwie samiczki i jeden samiec na sklepie) odmiany orange. Rybki są najmniejsze ze wszystkich, więc trochę „ustalania hierarchii” z gurami i labeo jest, ale nie jakoś strasznie, co najwyżej zostają przegonione kawałek dalej. Tylko z kolorem i jedzeniem mam wątpliwości – niby cała trójka wróciła ogonkiem do pomarańczu i mają czarny pas przez ciało naprawdę czarny, a nie szary, ale samiczki nie chcą się zżółknieć, a w sklepie były żółte. To kwestia stresu, światła, czy one tam były zestresowane? No i nie chcą jeść nic, co się nie rusza – ani z dna, ani z tafli, ani z widelca, chociaż widzą inne ryby, jak jedzą. Jak wrzuciłam płatki i opadały, to parę złapały i zjadły. Odpady z tabletki przylepnej też łapały. Ale ani suszonej dafnii/gammarusa/posiekanych krewetek, ani tabletek glonojadowych, ani serduszka drobiowego nawet nie uznają za coś na tyle ciekawego, by popatrzeć, co tam jest. One muszą jechać na mrożonkach, czy jakoś się przekonają? Bo trochę takie wklęsłe już są, jak na głodzie (nie jakiś stan przedagonalny) i wolałabym ich nie zagłodzić, jeśli zwykłe przegłodzenie nic nie da. Ani nie przekarmić reszty, jak będę próbować piąte karmienie w dniu.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MICHAL

   1. Ważne są parametry wody ( miękka, ph ok. 6,5, temp ok 25 stopni )
   2. Warunki w akwarium: są to ryby, które najlepiej się czują w świetle rozproszonym i dodatkowo musi być mnóstwo zakamarków ( korzeni, kokosów, kamieni, akwarium gęsto obsadzone roślinami ) żeby mogły się schować i poczuć się bezpiecznie.
   3. Trzymanie tak dużych ryb z kakadu powoduje u nich dodatkowy stres.
   4. Kolor samiczek oznacza tylko tyle ze nie sa gotowe do tarła, powodów może być tyle ile wypisałem.

  2. Kuroneko

   1. GH 8, pH 7.0 i niżej nie zejdzie, temp. 26-7 stopni. Czują się idealnie, a ja tabelki czytać potrafię i przepisywać mi ich nie trzeba. No i z tymi żelaznymi parametrami to też nie do końca, bo ryby wychowane na wodzie twardej w miękkiej właśnie mogą paść, bo są nieprzyzwyczajone.
   2. Akwarium mam zachwaszczone, zakorzenione, z ciepłym światłem i w dodatku barwione. Zresztą reszta obsady jest dość oczywistym pokazaniem tego. A wolą siedzieć tam, gdzie akurat nic nie ma – przez przednią szybą na plaży.
   3. Żadnego stresu nie mają, pływają sobie pomiędzy guramkami i mają je w poważaniu od samego początku, a labeo jak je przegoni to podpływają z powrotem tam, gdzie były i też tylko ziewają. Na mnie lepiej reaguje lepiej chyba tylko mój pies.
   4. Kolor samiczek ORANGE musi być żółty cały czas, jeśli nie są zestresowane, tak jak samiec gurami cały czas jest pomarańczowy pod dzióbkiem – po prostu troszkę mniej. I są już żółciutkie z mocnym czarnym paskiem. Nie wypisałeś za to jedynego powodu prawdziwego – rybki trochę dłużej się przyzwyczajały do nowych warunków.

 8. olek

  dziś kupiłem 2 kakadu samca i samice.
  mam średnie akwa , samica wyznaczyła swoje terytorium i samiec tez
  Ale poza terytorium świetnie się dogadują
  maja całe akwa dla siebie

  Odpowiedz
 9. ark

  Akara z Moronii i piękniczkowate, , czy nadają się do współżycia na 200 l ? do jakiej wielkości pożera małe rybki i czy z małymi pielęgnicami typu akarka wiśniowa mozna je trzymać ?

  Odpowiedz
 10. Anonim

  Witam, mam akwarium 120l a w nim:
  11szt. neona czerwonego
  6szt. kiryska panda
  parka kakadu
  8szt. Molinezji
  Problem w tym że jak pytałam się w zoologicznym czy kakadu można trzymać z molinezjami i kirysami to dostałam odpowieć że oczywiście i nic nie będą sobie robić ale po wpuszczeniu ryb do akwa zauwarzyłam dużą agresję w stosunku do wszystkich innych ryb czy jest możliwe że sprzedawca mnie okłamał i tak naprawdę muszę oddzielić kakadu od reszty?
  Proszę o w miarę szybką odowiedź i pozdrawiam

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Witam, mam akwarium 120l a w nim:
   11szt. neona czerwonego
   6szt. kiryska panda
   parka kakadu
   8szt. Molinezji
   Problem w tym że jak bytałam się w zoologicznym czy kakadu można trzymać z molinezjami i kirysami to dostałam odpowieć że oczywiście i nic nie będą sobie robić ale po wpuszczeniu ryb do akwa zauwarzyłam dużą agresję w stosunku do wszystkich innych ryb czy jest możliwe że sprzedawca mnie okłamał i tak naprawdę muszę oddzielić kakadu od reszty?
   Proszę o w miarę szybką odowiedź i pozdrawiam

  2. MICHAL

   Generalnie nie lubią towarzystwa ryb szybkich, ponieważ czują się zagrożone, więc Molinezje odpadają z Kiryskami się dogadaja pod warunkiem ze zrobisz bardzo duzo kryjowek. Z neonami nie ma problemu, sam trzymam harem z 30 neonami i 15 red cherry.

  3. Robert

   Anonim prawdę Ci powiedział sprzedawca ja mam taką obsadę i naprawdę 0 agresji

  4. Zaciekawiony

   Robert nie wprowadzaj w błąd, Molinezje nie są dobrymi partnerami dla Kakadu ze względu na ich charakter to raz, a dwa żyją w innym ekosystemie, w wodach o innych parametrach, kakadu potrzebują miękkiej i kwaśnej wody, a molinezje twardej i zasadowej. Tak więc sam widzisz, że racji nie masz w tym żadnej.

 11. lisek

  mam w akwa 60l parkę wraz z kiryskami otoskami neonami i żałobniczkami dobrze się dogadują i nie wchodzą sobie w drogę a samica lubi razem z neonami pływać hehe

  Odpowiedz