Zbrojnik niebieski

Zbrojnik niebieski ( Ancistrus dolichopterus) - ryba akwariowa fot. lnummers.nl

Zbrojniki niebieskie - ryby akwariowe

Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus) – popularny lecz tylko z nazwy gatunek zbrojnika z rodzaju Ancistrus. Mylony z powszechnie dostępnym, zbrojnikiem pospolitym Ancistrus sp., który tak naprawdę jest mieszańcem wielu gatunków. Prawdziwego zbrojnika niebieskiego oznacza się jako L183.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Zbrojniki niebieskie występują w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki. Spotykane w rzekach Rio Negro, Trombetas, Tefé, Madeira, Tapajós. Zamieszkują wartko płynące, kamieniste rzeki i strumienie.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Te niewielkie zbrojniki osiągają długość ok. 10 cm. W porównaniu do innych zbrojników z rodzaju Ancistrus, mają czarne ubarwienie, przyozdobione niewielkimi jasnymi plamkami, a ich płetwy grzbietowa i odbytowa obrzeżone są białym, kontrastującym kolorem. W przypadku podobnie ubarwionych zbrojników np. L181 (Peppermint Pleco) białe obrzeżenie płetw wraz z wiekiem zanika lub jest ledwo widoczne.

Inne cechy są wspólne dla zbrojników z rodzaju Ancistrus. Dość duża głowa, otwór gębowy w położeniu dolnym, szerokie płetwy piersiowe i brzuszne, płetwa grzbietowa wysoka. Dorosłe samce są nieznacznie większe od samic a także posiadają liczne wyrostki na pysku, które u samic są krótkie i mało widoczne. Dorosłe samice patrząc z boku lub z góry są bardziej krągłe w okolicy brzucha. Za pokrywami skrzelowymi, mają dość spore kolce których używają do walki z innymi zbrojnikami.

Zbrojniki niebieskie są aktywne po zmroku, w dzień ukrywają się za korzeniami lub w kryjówkach skalnych. Większość czasu spędzają na dnie zbiornika, niekiedy przylepione do ścian zbiornika, zeskrobują glony. Są mało agresywne wobec innych ryb jednak mogą przejawiać agresje wobec rywali.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Odżywianie ryb akwariowych

Podstawowym składnikiem diety zbrojników niebieskich powinien być pokarm pochodzenia roślinnego. Odpowiednie będą dobrej jakości suche płatki i tabletki opadające na dno z dodatkiem spiruliny, a także warzywa takie jak: ogórek, kabaczek, cukinia, groszek, sałata. Co jakiś czas dietę warto uzupełniać pokarmami żywymi lub mrożonymi np. opadającą na dno ochotką. W akwarium wymagają dostępu do miękkiego drewna jako substancji balastowej, którego zeskrobywane szczątki pomagają rybie w trawieniu.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Akwarium ryb akwariowych

Dla pary zbrojników niebieskich niezbędne będzie przynajmniej 54 litrowe akwarium. Najlepiej będą się czuły w zbiorniku urządzonym na wzór strumienia amazońskiej dżungli z piaszczystym podłożem oraz dekoracją z korzeni, gałęzi i ułożonych na dnie suchych liści. Oświetlenie nie powinno być zbyt jasne, chyba że chcemy również hodować rośliny. Najlepiej sprawdzą się te wytrzymalsze, rosnące na dekoracjach i pływające, które dodadzą nieco zacienionych miejsc w akwarium.

Jak wiele ryb pochodzących z dziewiczych siedlisk przyrodniczych nie tolerują nagromadzenia zanieczyszczeń i wydajnej filtracji oraz regularnych podmian wody. Z tego też powodu powinny być wyłącznie wprowadzane do dojrzałych, biologicznie stabilnych zbiorników. Należy je trzymać w wodzie kwaśnej lub lekko-kwaśnej (5.0 – 6.5 pH) o temperaturze 23 – 28°C.

Dojrzałe samce obierają terytoria, które nie są jednak rozległe i mogą być trzymane w większych grupach w stosunkowo niedużym akwarium z licznymi kryjówkami. Może być trzymany z wieloma innymi gatunkami niedużych i łagodnych ryb akwariowych o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium tarliskowym umieszczamy parę lub 1 samca i 2-3 samice. Tarło odbywa się w kryjówkach (kokosach , korzeniach lub przeznaczonych do tego specjalnych ceramicznych grotach) gdzie składana jest ikra – zazwyczaj w ilości ok 50 jaj. Ikra ma formę kulistej bryłki a poszczególne ziarenka są średnicy 2.5-3 mm. Początkowo żółtawe z czasem szkliste, pomarańczowe.  Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach. Po kilku następnych dniach zaczynają pływać i należy odłowić samca. Narybek karmimy roztartymi glonami, sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Ancistrus dolichopterus
synonim:Starlight Bristlenose Catfish, L183
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 10 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia12 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:23 - 28 °C
pH:5.0 - 6.5 pH
twardość:1 - 10 ºdGH
Więcej o rybach: Wikipedia - Zbrojnik niebieskiPoważnie o rybach - Zbrojnik niebieski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 73

 1. Mateusz

  A mogę trzymać zbrojniki samca z gupikami endlera i pawie oczko, kiryskiem pstry oraz neonkami inessa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli chodzi o Zbrojniki Niebieskie, wymagają wody kwaśnej (pH=5,0-6,5) i miękkiej (GH=1-10°d), więc z Gupikami na pewno nie – woda zasadowa i twarda, zwróć na to uwagę.
   Z Kiryskami Pstrymi i Neonami Innesa – tak.

  2. kamiloo

   Mam tegoż oto zbrojnika w aqua z gupikami,neonami,kirysami,molinezjami i wszyscy żyją zgodnie i po żadnej z tych ryb nie widze żadnych problemow w zachowaniu, wszystkie chowają sie swietnie.
   Więc mozesz trzymac je spokojnie razem imo 🙂