Zbrojnik Niebieski

Zbrojnik Niebieski - ryba akwariowa - Glonojad

Zbrojniki Niebieskie - ryby akwariowe

Zbrojnik Niebieski jest jedną z najbardziej popularnych ryb w akwarystce słodkowodnej, potocznie błędnie nazywany glonojadem.

Ryba akwariowa Zbrojnik Niebieski Pochodzenie ryb akwariowych

Zbrojniki Niebieskie zamieszkują wartko płynące, kamieniste rzeki i strumienie w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki Ameryki Południowej.

Ryba akwariowa Zbrojnik Niebieski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Zbrojnik Niebieski - rozmnażanie, samiec, samica

Zbrojnik Niebieski – samiec, samica

Osiągają długość 14 cm. Otwór gębowy w położeniu dolnym, oczy w tylnej części głowy. Duża głowa, szerokie płetwy piersiowe i brzuszne. Płetwa grzbietowa wysoka. Występuje w kolorach: brązowym, szarym lub czarnym. Ciało łącznie z płetwami pokryte jasnymi, nierównomiernymi cętkami. Samce są większe od samic a także posiadają liczne wyrostki na pysku. Zbrojniki Niebieskie są aktywne po zmroku, w dzień ukrywają się za korzeniami lub w kryjówkach. Są mało agresywne wobec innych ryb jednak mogą przejawiać agresje w kierunku innych zbrojników. Za pokrywami skrzelowymi, ma dość spore kolce których używa do walki z innymi zbrojnikami. Większość czasu spędzają w strefie przydennej.

Ryba akwariowa Zbrojnik Niebieski Odżywianie ryb akwariowych

Głównym pokarmem Zbrojników są glony i szczątki roślin, glonami jednak żywią się wyłącznie w młodym wieku. Lubią pokarmy suche, mrożone i żywe, którymi należy je dokarmiać. Ich dietę można uzupełniać sparzonymi warzywami np. ogórkiem czy sałatą. W przypadku braku innego pokarmu mogą się pokusić na szerokie liście roślin.

Ryba akwariowa Zbrojnik Niebieski Akwarium ryb akwariowych

Minimalne wymiary akwarium dla Zbrojnika Niebieskiego to 80x35x40 cm. Woda powinna być miękka lub średnio-twarda o ph 6-7.5 i temperaturze 23-27°C. Rybie należy zapewnić silny wymuszony prąd wody oraz liczne kryjówki np.: jamki, korzenie, kamienie, kawałki bambusa. Ryby potrzebują drewna jako substancji balastowej – zapewniają źródło błonnika.

Ryba akwariowa Zbrojnik Niebieski Rozmnażanie ryb akwariowych

Ikra Zbrojnika Nebieskiego

Ikra Zbrojnika Niebieskiego

W akwarium tarliskowym umieszczamy parę lub 1 samca i 2-3 samice. Tarło odbywa się w kryjówkach (kokosach , korzeniach lub przeznaczonych do tego rurkach) gdzie składana jest ikra – zazwyczaj w ilości 50-100 jaj. Ikra ma formę kulistej bryłki a poszczególne ziarenka są średnicy 2.5-3 mm. Początkowo żółtawe z czasem szkliste, pomarańczowe.  Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach. Po kilku następnych dniach zaczynają pływać i należy odłowić samca. Narybek karmimy roztartymi glonami, sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi.

Ryba akwariowa Zbrojnik Niebieski Video

Ryba akwariowa Zbrojnik Niebieski Galeria

Ryba akwariowa Zbrojnik Niebieski Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Ancistrus dolichopterus
synonim:Starlight Ancistrus, L183
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 14 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:20 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:112 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:23 - 27 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:2 - 22 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Zbrojnik NiebieskiPoważnie o rybach - Zbrojnik Niebieski

Poznaj inne ryby akwariowe

Komentarze: 22

 1. Ariana

  Przerobiłam 40l krewetkarium na akwarium dla neonów, postanowiłam, że dorzucę jeszcze jakiegoś małego glonojada, który poradziłby sobie z tak małą przestrzenią. Zaufałam panu z zoologicznego i aktualnie mam małą zbrojniczkę niebieską w 40l. Co mam zrobi? Nie chce jej oddawać a nie wiem czy poradzi sobie w takim akwarium.

  Odpowiedz
 2. Agata

  Witam posiadam akwa 125 l i od roku mam tam dwa glonojady, i dziś patrze a tu młode pływają he he i jeden glonojad taki z kolcami cały czas okrywa te młode ze dwadzieścia ich jest chyba. Czarne i białe ..

  Odpowiedz
 3. jarek

  Mają najwyraźniej idealne warunki i żadne jajeczko nie pleśnieje dzięki temu aż tyle ich masz bo jak jajeczka pleśnieją to samiec zjada je by nie zniszczyła się reszta

  Odpowiedz
 4. Markus

  Sposób opisany przez Mikołaja jak najbardziej się sprawdza, u mnie glonojady rozmnożyły się w dużym akwarium z paletkami i tak sobie rosną ;)

  Odpowiedz
 5. Iza

  Czy jest możliwość krzyżówki zbrojnika niebieskiego samicy z samcem zbrojnika złotego (albinosa)? Akwarium mam od 2-3 miesięcy. a widzę że znów pojawiły się małe zbrojniki. Początkowo myślałam że może kupiliśmy kotna zbrojniczkę ale znów są malutkie zbrojniki. Czy to możliwe by się one krzyżowały?

  Odpowiedz
 6. Patryk

  witam dokupiłem jeszcze 2 samiczki i jest ikra w pionowej rurce z bocznym wycięciem samiec wachluje i jest ok nie przenoszę w inne akwarium bo rurka nie ma dna a ikra jest na samym dole i nie chcę zęby wypadła.

  Odpowiedz
  • Linka

   No moje też tak składają na dole a w kokosach nie ma dna. Robię to bardzo delikatnie i po woli. Wkladam wiadereczko do akwa żeby się całe zanurzyło i w akwa przenoszę do wiadereczka, potem wkladam do drugiego akwa w ten sam sposób i kładę na dnie. Tylko trzeba to robić tak, by za bardzo nie spłoszyć samca. Ale ikry nie powinien rozwalić.

 7. Anonim

  Witam chętnie wypowiem się o zbrojnikach albinosach, bo hoduję je od dłuższego czasu. Mam parkę, która systematycznie co 4 tygodnie składa ikrę. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby dwa razy złożyły ikrę w tym samym miejscu. Za każdym razem jest to inne miejsce. Pod kamieniami w kokosach, ale za każdym razem inny. Dotychczas były w akwarium 112 litrowym. Temperatura wody wynosiła 26 stopni. Nigdy mniej ani więcej. Samiec z początku zjadał ikrę. Później przestał i glonki zaczęły się wykluwać. Z całego ostatniego miotu zdechły tylko 3 młode odrazy. koło 90 przetrwało. Wszystkie są albinoski. Żadnego nie ma niebieskiego. Małe bardzo szybko rosną. Przy wykluciu miały koło 6 mm, obecnie po tygodniu mają ponad 2 cm. Dodam, że gdy zauważę ikrę, to odławiam kamień czy tam kokos z samcem do innego zbiornika tak, by ikra nie miała styczności z powietrzem, bo gdy miała styczność nigdy nic się nie wykluło. W akwarium do którego przenoszę je jest 25 litrowe, ma temp.29 stopni jest wyposażone w filtr grzałkę itd.

  Odpowiedz
 8. Patryk

  witam wszystkich
  Potrzebuje pomocy kupiłem parę glonojadów u poprzedniego właściciela miały tarła regularnie a u mnie nie chce mam zapewnione im kryjówki a akwarium ma 150l pomocy dajcie jakoms rade

  Odpowiedz
  • mikołaj

   Witaj, tarło glonków należy poprzedzić odpowiednimi warunkami: zacznij od intensywniejszego niż zwykle karmienia, podnieś temp. wody o nawet 4stopnie i niech taki „tropik” trwa około tygodnia, potem wymień w akwarium około 50% wody na zdecydowanie zimniejsza – powinno pomóc – nie zrażaj się jeśli nic to nie da – nieraz taki zabieg wykonywałem 2-3 razy. Dobrze gdy po podmianie wody na zimna towarzyszy spadek ciśnienia atmosferycznego – powodzenia

  • Linka

   Mogło być, też tak, że poprzedni właściciel Cię oszukał, że to parka tylko po to by je sprzedać. Jeżeli składały ikrę, to nie wiem dlaczego miałyby dalej tego nie robić? Wyżej opisalam pod Anonimem jak u mnie jest ze zbrojnikami. Zapomniałam dodać, że teraz przenioslam je do 200 litrowego akwa, gdzie temp. wody nie schodzi poniżej 28 stopni i też składają ikrę.

 9. Adrian

  Kinga, nie rób nic, zostaw i nie zaglądaj bo to stresuje ryby. Moja parka składa mniej więcej tydzień po odchowaniu młodych które już wyniosły się z kokosa. Średniej wielkości zbrojniki według mnie najlepiej rozmnażają się właśnie w kokosie. Nie robię nic aby rozmnażały się włożyłem kokosa tak żeby ryby miały kryjówkę a tu sobie kiedyś patrzę a w nim niespodzianka samiec z młodymi od dwóch lat do dziś. Właśnie w tej chwili również mam złożoną ikrę.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Current day month ye@r *