Zbrojnik niebieski

Zbrojnik Niebieski - ryba akwariowa - Glonojad

Zbrojniki niebieskie - ryby akwariowe

Zbrojnik niebieski jest jedną z najbardziej popularnych ryb w akwarystce słodkowodnej, potocznie błędnie nazywany glonojadem.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Pochodzenie ryb akwariowych

Zbrojniki niebieskie zamieszkują wartko płynące, kamieniste rzeki i strumienie w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki Ameryki Południowej.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Zbrojnik Niebieski - rozmnażanie, samiec, samica

Zbrojnik niebieski – samiec, samica

Osiągają długość 14 cm. Otwór gębowy w położeniu dolnym, oczy w tylnej części głowy. Duża głowa, szerokie płetwy piersiowe i brzuszne. Płetwa grzbietowa wysoka. Występuje w kolorach: brązowym, szarym lub czarnym. Ciało łącznie z płetwami pokryte jasnymi, nierównomiernymi cętkami. Samce są większe od samic a także posiadają liczne wyrostki na pysku. Zbrojniki niebieskie są aktywne po zmroku, w dzień ukrywają się za korzeniami lub w kryjówkach. Są mało agresywne wobec innych ryb jednak mogą przejawiać agresje w kierunku innych zbrojników. Za pokrywami skrzelowymi, ma dość spore kolce których używa do walki z innymi zbrojnikami. Większość czasu spędzają w strefie przydennej.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Odżywianie ryb akwariowych

Głównym pokarmem Zbrojników są glony i szczątki roślin, glonami jednak żywią się wyłącznie w młodym wieku. Lubią pokarmy suche, mrożone i żywe, którymi należy je dokarmiać. Ich dietę można uzupełniać sparzonymi warzywami np. ogórkiem czy sałatą. W przypadku braku innego pokarmu mogą się pokusić na szerokie liście roślin.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Akwarium ryb akwariowych

Minimalne wymiary akwarium dla Zbrojnika niebieskiego to 80x35x40 cm. Woda powinna być miękka lub średnio-twarda o ph 6-7.5 i temperaturze 23-27°C. Rybie należy zapewnić silny wymuszony prąd wody oraz liczne kryjówki np.: jamki, korzenie, kamienie, kawałki bambusa. Ryby potrzebują drewna jako substancji balastowej – zapewniają źródło błonnika.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Rozmnażanie ryb akwariowych

Ikra Zbrojnika Nebieskiego

Ikra Zbrojnika Niebieskiego

W akwarium tarliskowym umieszczamy parę lub 1 samca i 2-3 samice. Tarło odbywa się w kryjówkach (kokosach , korzeniach lub przeznaczonych do tego rurkach) gdzie składana jest ikra – zazwyczaj w ilości 50-100 jaj. Ikra ma formę kulistej bryłki a poszczególne ziarenka są średnicy 2.5-3 mm. Początkowo żółtawe z czasem szkliste, pomarańczowe.  Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach. Po kilku następnych dniach zaczynają pływać i należy odłowić samca. Narybek karmimy roztartymi glonami, sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Video

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Galeria

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Ancistrus dolichopterus
synonim:Starlight Ancistrus, L183
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 14 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:20 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:112 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:23 - 27 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:2 - 22 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Zbrojnik niebieskiPoważnie o rybach - Zbrojnik niebieski

Poznaj inne ryby akwariowe

Komentarze: 38

 1. niki

  Nie robię nic z ww. rzeczy, mam dwie dorosłe parki zbrojników i rozmnażają się w takim tempie, że już w żadnym ze sklepów nie chcą ich przyjmować. Powinienem pozbyć się dorosłych osobników ale ich też nie chcą. Wodę wymieniam raz na pół roku, karmię z automatu – szczypta rano i wieczorem, kamienie na dnie, kawałek korzenia, muszle i kawałki kokosa. Temperatura ~26 – 28 *C. Pojemność 200l, 9 neonek, 4 żałobniczki, 2 podobne do neonek plamiste coś tam, jeden pręgowiec purpurowy – obsada ma 4 lata – nic nie zdycha, ginie czy coś. Mam jeszcze ślimaki – takie z pręgowanymi skorupami, zjadły mi ślimaki które kiedyś „kupiłem” z roślinami.

  Odpowiedz
 2. Michał

  Witam!
  Marzy mi się akwarium biotop ze Skalarami, i chciałbym idealnie odwzorować właśnie ich rejon. 240l a ryby jakie chciałbym umieścić to:

  Skalary
  Zbrojnika Niebieskiego
  Kirysek Spiżowy
  może jeszcze neonki Innesa

  Moje pytania:
  - czy to jest dobry zestaw??? – głównie mam na myśli występowanie tych ryb czyli czy pochodzą z tego samego rejonu.
  - jakie rośliny pasowały by to mojego akwarium – też mam na myśli pochodzenie – bo nie chciał bym mieć ryb z jednego końca świata i roślin z drugiego. Mam nadzieję że zrozumiecie.

  Będę wdzięczny za wszelką pomoc tutaj lub na mojego maila sprinter@op.pl

  Odpowiedz
 3. kamila

  Ja mam 100l i 4 glonojad mi niestety odszedł nie mam pojęcia dlaczego? Może mi coś doradzicie co mam robić.

  Odpowiedz
 4. Andrzej

  Mam pytanie kupiłem akwarium 60l a w nim bojowniki i 2 zbrojniki jeden ok 5 cm drugi ok 7 cm,mam drugie akwarium 112l jednak w nim żyją pyszczaki czy mogę te zbrojniki umieścić z pyszczkami w tych 112l żeby nie męczyły się w 60-ce?

  Odpowiedz
  • Andrzej

   Jasne, że możesz umieścić zbrojniki z pyszczakami. A tak na marginesie właśnie parę dni temu też jeden kolega w sklepie zoologicznym zadał mi to samo pytanie.Pozdrawiam.

  • Andrzej

   Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź a jeszcze jedno bo tak naprawdę zaczynam moja przygodę z akwariami .

   Mianowicie drugie pytanie brzmi czy mógłbym umieścić w tej 112-ce jeszcze 4 kiryski pstre? (Miałem 5 jednak jeden odszedł:( )
   Wydaje mi się ze tam im będzie lepiej niż w 60-ce z bojkami i krewetkami.

   Wiem ze moje pytania są dziwne ale wolę pytać akwarystów niż sprzedawców bo już wiem ze powiedzą wszystko byle tylko sprzedać cokolwiek.
   Jeszcze jedno jakie termometry lepsze – tradycyjne rtęciowe czy przyklejane na szybę?

   POZDRAWIAM

  • Andrzej

   Kolego spoko pytania. Kirysów nie zaleca się trzymać z pyszczakami bo to za delikatna ryba. Zbrojników się nie imają bo mają chropowatą powierzchnię a kirysy są delikatne jak wspomniałem. A termometr to wg.uznania. Naklejony to naklejony a rtęciowy to jak trafisz na gumkę, raz trzyma, raz się odkleja. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Current ye@r *