Ancistrus dolichopterus (Kner, 1854)

Zbrojnik niebieski ( Ancistrus dolichopterus) - ryba akwariowa fot. lnummers.nl
 • Rozmiar: 10 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 6.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki niebieskie - ryby akwariowe

Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus) – popularny, lecz tylko z nazwy gatunek zbrojnika z rodzaju Ancistrus. Mylony z powszechnie dostępnym, zbrojnikiem pospolitym Ancistrus sp., który tak naprawdę jest mieszańcem wielu gatunków. Prawdziwego zbrojnika niebieskiego oznacza się jako L183.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Występowanie

Ameryka Południowa. Zbrojniki niebieskie występują w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki. Spotykane w rzekach Rio Negro, Trombetas, Tefé, Madeira, Tapajós. Zamieszkują wartko płynące, kamieniste rzeki i strumienie.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Charakterystyka i usposobienie

Te niewielkie zbrojniki osiągają długość ok. 10 cm. W porównaniu do innych zbrojników z rodzaju Ancistrus mają czarne ubarwienie, przyozdobione niewielkimi jasnymi plamkami, a ich płetwy grzbietowa i odbytowa obrzeżone są białym, kontrastującym kolorem. W przypadku podobnie ubarwionych zbrojników np. L181 (Peppermint Pleco) białe obrzeżenie płetw wraz z wiekiem zanika lub jest ledwo widoczne.

Inne cechy są wspólne dla zbrojników z rodzaju Ancistrus. Dość duża głowa, otwór gębowy w położeniu dolnym, szerokie płetwy piersiowe i brzuszne, płetwa grzbietowa wysoka. Dorosłe samce są nieznacznie większe od samic, a także posiadają liczne wyrostki na pysku, które u samic są krótkie i mało widoczne. Dorosłe samice patrząc z boku lub z góry są bardziej krągłe w okolicy brzucha. Za pokrywami skrzelowymi, mają dość spore kolce, których używają do walki z innymi zbrojnikami.

Zbrojniki niebieskie są aktywne po zmroku, w dzień ukrywają się za korzeniami lub w kryjówkach skalnych. Większość czasu spędzają na dnie zbiornika, niekiedy przylepione do ścian zbiornika, zeskrobują glony. Są mało agresywne wobec innych ryb, jednak mogą przejawiać agresje wobec rywali.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Odżywianie i karmienie

Podstawowym składnikiem diety zbrojników niebieskich powinien być pokarm pochodzenia roślinnego. Odpowiednie będą dobrej jakości suche płatki i tabletki opadające na dno z dodatkiem spiruliny, a także warzywa takie jak: ogórek, kabaczek, cukinia, groszek, sałata. Co jakiś czas dietę warto uzupełniać pokarmami żywymi lub mrożonymi np. opadającą na dno ochotką. W akwarium wymagają dostępu do miękkiego drewna jako substancji balastowej, którego zeskrobywane szczątki pomagają rybie w trawieniu.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Akwarium

Dla pary zbrojników niebieskich niezbędne będzie przynajmniej 54 litrowe akwarium. Najlepiej będą się czuły w zbiorniku urządzonym na wzór strumienia amazońskiej dżungli z piaszczystym podłożem oraz dekoracją z korzeni, gałęzi i ułożonych na dnie suchych liści. Oświetlenie nie powinno być zbyt jasne, chyba że chcemy również hodować rośliny. Najlepiej sprawdzą się te wytrzymalsze, rosnące na dekoracjach i pływające, które dodadzą nieco zacienionych miejsc w akwarium.

Jak wiele ryb pochodzących z dziewiczych siedlisk przyrodniczych nie tolerują nagromadzenia zanieczyszczeń i wydajnej filtracji oraz regularnych podmian wody. Z tego też powodu powinny być wyłącznie wprowadzane do dojrzałych, biologicznie stabilnych zbiorników. Należy je trzymać w wodzie kwaśnej lub lekko-kwaśnej (5.0 – 6.5 pH) o temperaturze 23 – 28°C.

Dojrzałe samce obierają terytoria, które nie są jednak rozległe i mogą być trzymane w większych grupach w stosunkowo niedużym akwarium z licznymi kryjówkami. Może być trzymany z wieloma innymi gatunkami niedużych i łagodnych ryb akwariowych o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym umieszczamy parę lub 1 samca i 2-3 samice. Tarło odbywa się w kryjówkach (kokosach, korzeniach lub przeznaczonych do tego specjalnych ceramicznych grotach) gdzie składana jest ikra – zazwyczaj w ilości ok. 50 jaj. Ikra ma formę kulistej bryłki, a poszczególne ziarenka są średnicy 2.5-3 mm. Początkowo żółtawe z czasem szkliste, pomarańczowe.  Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach. Po kilku następnych dniach zaczynają pływać i należy odłowić samca. Narybek karmimy roztartymi glonami, sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi.

Ostatnio zmodyfikowano: 3 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: brak danych
 • Dostępność: rzadka
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 89

 1. wiśnia

  Hej mam pytanie jak wygląda glonojad który niedługo złoży ikrę. a i mam 1 samca i samice muszę kupić jeszcze 1 dziewczynę by coś z tego było?

  Odpowiedz
 2. Miłosz

  mam pytanie bo nie moge znaleść Zbrojnika niebieskiego. Zna ktoś sklep Podkarpacie, Leżajsk

  Odpowiedz
 3. Help😉

  Dz dobry. Pyt do bardziej doświadczonych akwarystów. Od 3mcy posiadam pierwsze moje akwa. 54l zaczynają już glony rosnac😕 czy ktoś poradzi czy kupić glonozjada czy kilka małych otoskow. Słyszałem że glonojad to tylko jako młodzieniec je glony. Proszę o podpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Witam serdecznie ,czy ktoś tu obecny ma może zbrojnik l183 lub zna kogoś kto posiada,szukam ich od pewnego czasu i lipa .

 4. Gaudi

  witam. dostałem niedawno dwa dorosłe zbrojniki niebieskie, po kilku dniach samica złożyła ikre, na dana chwile narybek ma 10 dni, a pytanie brzmi jak to możliwe ze z 20 młodych zbrojników jest 2 albinosy skoro ani ja ani poprzedni właściciel nie mamy albinosa. czyżby geny ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   możliwe, u ryb albinizm jest dosyć częsty

 5. Liar

  Witam. Jest tu napisane, ze min. Akwarium to 54L. Mam 60 litrowe akwa i dwa małe (3-4 cm) zbrojniki. Gość w zoologicznym mówi, ze bez problemu dadza rade. Z koleji różnie czytam w internecie. Dadzą rade?

  Odpowiedz
 6. Kerzyn22

  Witam
  Pytanko jak kupię samice zbrojnika niebieskiego i mam samca zbrojnika pospolitego to wyjdą zbrojniki niebieskie ??? Bo odkąd go kupiłem 2 miesiące temu to już 3 miot ogarnia taki wariat hehe
  Z góry i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 7. KarolEK

  Na filmie jest razem z krewetkami. Nie zjada małych? Można je razem hodować?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. milo

   Nie ma ryby która nie zje małej krewetki:)

 8. Seniorro Italiano

  Szybkie pytanko. Czy ten zbrojnik może żyć w wodzie o pH 7? Jak to na niego wpłynie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Może dostać choroby zasadowej, no i kondycja zbrojnika nie będzie jakaś wygórowana.

 9. Bartlomiej

  Mam pytanie czy to jest możliwe ze mój glonojad niebieski samiec mógł odbyć tarło z samica albinosa, bo takie mam male glonki białe i czarne

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. milo

   Mógł bez problemu:)

 10. KirysekPL

  Wie ktoś gdzie mogę kupic owego Zbrojnika?
  Województwo Lubuskie lub Zachodniopomorskie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ryszard

   Zielona Góra OLX SZARYCH SZEREGÓW 5/4 po 1,50 ????

 11. Mateusz

  A mogę trzymać zbrojniki samca z gupikami endlera i pawie oczko, kiryskiem pstry oraz neonkami inessa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli chodzi o Zbrojniki Niebieskie, wymagają wody kwaśnej (pH=5,0-6,5) i miękkiej (GH=1-10°d), więc z Gupikami na pewno nie – woda zasadowa i twarda, zwróć na to uwagę.
   Z Kiryskami Pstrymi i Neonami Innesa – tak.

  2. kamiloo

   Mam tegoż oto zbrojnika w aqua z gupikami,neonami,kirysami,molinezjami i wszyscy żyją zgodnie i po żadnej z tych ryb nie widze żadnych problemow w zachowaniu, wszystkie chowają sie swietnie.
   Więc mozesz trzymac je spokojnie razem imo 🙂

 12. Dyskowiec

  Witam.
  Mam problem.
  Moj glono nie chce jesc glonów! Je tylko pastylki „Tetra Wafer Mix”. Ma ok. 1,5 roku, a na stronie napisane, że zbrojniki na starość tracą apetyt na glony. Ale przecierz mój nie jest stary? Bo zbrojniki żyją 12 lat, a mój ma dopiero 1,5 roku!!!!!
  Co robić??? Proszę o szybką odpowiedź i zgóry za nią dziękuję

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Spokojnie, nie przejmuj się. Zbrojniki żywią się glonami do pewnego czasu, zazwyczaj, gdy są w młodocianym wieku (kilka mies., rok) a później to już tylko domagają się tabletek z zawartością spiruliny. Uzupełnieniem diety zbrojników mogą być też plastry ogórków (sparzone, ugotowane) sałata (kawałki liści) i inne warzywa zielone. Do poprawienia trawienia zaleca się drewno z korzeni, które zbrojniki będą sobie skrobały (korzenie stanowią uzupełnienie diety dla zbrojników a także naturalną kryjówkę, nie będziesz musiał kupować mu sztucznych grot i innych plastików). Nie trzeba się tak tym zamartwiać 😉
   Pozdrawiam

  2. Kirysek3

   To samo co UlaUlaśka co prawda nie mam zbrojników, ale moje ryby denne uwielbiają „Tetra Wafer Mix” to chyba ich ulubiony pokarm [nie licząc żywego rzecz jasna]!

  3. Dyskowiec

   Serdecznie dziękuję wam za odpowiedzi☺

 13. Sumik 5

  wybaczcie że nie powiedziałem dokładnie .Chodzi oto że jak zbrojniki będą większe dostane bo zbrojniki były za małe i inne ryby zjadły by zbrojniki. I już są dosyć duże ale dalej nie mam.

  Odpowiedz
 14. Sumik 5

  chciałbym taką rybkę ale jeszcze nie mam mimo że są już dość duże!

  Odpowiedz
 15. Rycerz

  Może ktoś wie gdzie można je kupić?? Szukam już od kilku dni i nigdzie nie mogę znaleźć. A jak znajdę do za 100 zł. Pomocy!!!

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dyskowiec

   Znam jeden taki sklep

  2. Kirysek3

   Gdynia „Batory” 2 piętro „Zoo Karina” po jakieś 9-12 zł.

  3. Drutis

   ZNAM LWPSZY SKLEP!!!!!!!!KUPUJ!!!!! TYLKO W BYDGOSZCZY!!!!!!!!!!!!!!!!!”SUPER-ZOO”!!!!!!!ROZKAZUJE wAM TAM KUPOWAĆ!!!!!!!!!!!!TYLKO 7 ZŁ!!!!!!!! ULICA JANA KOCHANOWSKIEGO 5/52!!!!!!!!!!

 16. problemik

  Hmmm… Poprosiłam w Płocku w dobrym sklepie zoologicznym o zbrojnika niebieskiego. Sprzedawca zaprowadził mnie do akwarium z rybami o takiej nazwie. Wzięłam dwa. Po 30 minutach wpatrywania się zaczęłam powątpiewać. Czy to aby na pewno zbrojni niebieskie? Nie są one czarne, mają bialy spód i ze zdjęć przypominają zbrojniki pospolite. Aczkolwiek mają białe końcówki płetw taj jak u niebieskich, a także białe kropki. Są malutkie, więc może ich wygląd się zmieni? Co to więc jest? Muszę wiedzieć ze względu na temp. wody… :/

  Odpowiedz