Otosek przyujściowy

Otosek Przyujściowy - ryba akwariowa

Otoski przyujściowe - ryby akwariowe

Otosek przyujściowy (Otocinklus przyujściowy – Otocinclus affinis) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Pochodzenie ryb akwariowych

Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Odżywianie ryb akwariowych

Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Akwarium ryb akwariowych

Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o wymiarach co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Video

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Galeria

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Otocinclus affinis
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka
temperatura:21 - 27 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena ryby akwariowej:5 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Otosek przyujściowyPoważnie o rybach - Otosek przyujściowy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 15

 1. Katarzyna

  Ja na początek kupiłam 10, po ok 30 dniach dokupiłam jeszcze 15 a obecnie zostało mi 5 sztuk ;( i nie wiem co było przyczyną zgonów. Te pierwsze 10 kupiłam w KAKADU a resztę w DISKUSIE na Radzymińskiej w Warszawie. I już po paru dniach zaczęły mi padać i młodsze i starsze i inne ryby a nawet glonojad najstarszy mieszkaniec akwarium i pielęgniczki kakadu tylko krewetki i jarzeńce się nie dają, co to może być ?

  odpowiedz
  1. leszek

   Może padają z głodu. Musisz mieć bardzo dużo roślin i mocne światło aby przyrost glonów był duży i wystarczyło dla wszystkich. Ja mam akwarium roślinne 60L i w nim 5 otosków i 6 krewetek Amano .

 2. Maruda

  Moje 2 otosy żyją w 18 litrach. Kupiłem jakiś czas temu kostkę aquaela shrimpset 20, używaną … Zasypałem żwirkiem czarnym kwarcowym, zalałem kranówą… było surowe, żadnych roślin itd TYLKO kora cynamonu, żwir i kranówa. Po około 1,5 tyg zakupiłem 7 krewetek RC, sztuka 7 zł :P Był to jakiś zooologiczny w centrum handlowym. Pierwszy raz w życiu stykałem się z akwarystyka. Każda padała, jedna przeżyła przez długi okres dopóki nie wyskoczyła z akwa. Po upływie więcej niż 2 tyg znalazłem ją za biurkiem (wcześniej wyskoczyła razbora (wcześniej był tez bojownik ale jedna z 2 ostatnich krewetek mi zjadł wiec oddałem, była duża) ale nie pomyślałem, że krewetka też może wyskoczyć) Kupiłem 2 otoski bo miałem bardzo dużo glonów (za czasów bojownika). Wracając do tematu :D Są jak mopy, wyraźnie na szybach było widać paski czystych i brudnych miejsc. Nawet wielkie glony zjadły. Żyją do dziś, ok 3-4 miechy. Obecnie już mam nieźle zarośnięte akwa z korzeniem, połówką kokosa (bacopa, rotala green, nurzaniec, hydrokotyle, mchy) Widzę je tylko czasami, a najlepiej po 12 w nocy jak zapalam lampkę i WIDZE JAK S***, także u mnie rzadki widok, martwię się czasem jak nie dojrzę 2, że któryś padł. pomijając temat – akwarium restartowałem raz, jak przyszedł mi zestaw roślin i korzeń.

  odpowiedz
 3. Rafał

  Ja mam twardą wodę 20 st. niem. a Otoski żyją sobie w najlepsze :)

  odpowiedz
 4. Goska

  Glonojad złożył jaja jak długo trzeba czekać na rybki? :-)

  odpowiedz
  1. bartek

   Czy otoski mogę trzymać z skalarami? Nie przyczepią się do nich ?

 5. Michał

  Zgadzam się u mnie z 6 zaaklimatyzowały się tylko 2. Reszta od razu wyglądała staro i smętnie. Teraz wiem czemu tak się dzieje.

  odpowiedz
 6. Damian

  Otoski często nie przeżywają aklimatyzacji. Nikt natomiast nie zwrócił jak dotąd uwagi na fakt ze byc może część ryb jest po prostu stara.Praktycznie wszystkie pochodzą z odłowu wiec nic nie wiadomo o ich wieku

  odpowiedz
 7. kuba

  U mnie czyszczą glony z kryptokoryn.

  odpowiedz
 8. Michał

  Bardzo fajne rybki. Skutecznie niszczą glony.

  odpowiedz
 9. Kosa

  Mógłby ktoś podać nazwy roślinek dla tych rybek :-)

  odpowiedz
 10. czarusia

  …oj a mi sie wydaje ze ta roslinka to raczej cos w rodzaju trawki, czylli jakies sitowie

  odpowiedz
 11. Nemo

  O ile się nie myle to Mech Phenix.

  odpowiedz
 12. justyna

  piękne, interesuje mnie co to za roślina po której myszkuje rybka?

  odpowiedz
  1. daniel

   jest to jakis rodzaj mchu akwariowego :)