Otosek przyujściowy

Otosek Przyujściowy - ryba akwariowa

Otoski przyujściowe - ryby akwariowe

Otosek przyujściowy (Otocinklus przyujściowy – Otocinclus affinis) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Pochodzenie ryb akwariowych

Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Odżywianie ryb akwariowych

Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Akwarium ryb akwariowych

Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o wymiarach co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.

Ryba akwariowa Otosek przyujściowy Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Otocinclus affinis
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka
temperatura:21 - 27 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena:5 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Otosek przyujściowyPoważnie o rybach - Otosek przyujściowy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 50

 1. ali

  Super rybcie czyszczą super gloniki!!!!

  Odpowiedz
 2. AdidaseQ

  PROSZĘ o radę !! Mam 20 litrowe akwa w nim 6 nenonów innesa. Akwa założone w listopadzie. Rośliny to Pogestemon helferi, mały heniek, eleocharis parvula. Od dłuższego czasu mam najazd brązowych glonów które upodobały sobie parvule, który przestał rosnać. Wprowadziłem 3 otoski, wysprzątały wszystko poza parvulą, po czym po kilku tygodniach wszystkie padły (podejrzewam nagłą zmianę parametrów wody). Jak mam się pozbyć tych glonów?? Szkoda mi parvuli bo trawnik robił się bajer. Oswietlenie mam bardzo mocne poza standardową swietlówka dodatkowy panel LED.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jan

   Sam sobie odpowiedziałeś bardzo silne oświetlenie… Za duże oświetlenie oraz nadmiar pokarmu który zalega w akwarium skutkuje glonami. Możesz wyciągnąć roślinę i spróbować ją z nich oczyścić lub kupić preparat który zabija glony. Powodzenia :)

  2. Gosia

   Mi z parvuli wyjadły wszystko krewetki amano, zajelo im to 4 dni i trawka czysciutka!

 3. Andrzej

  Hej, Czy otoski jedzą krasnorosty?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   niestety nie jedzą krasnorostów :(

  2. cezary

   Na krasnorosty to kosiarki beda najlepsze, przy okazji jedza tez zielenice. Otoski lubia okrzemki.

 4. Maja

  Witam chciałabym założyć 35l akwarium bez pokrywy. Czy jest możliwość trzymania tam pięciu lub sześciu otosków?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Oczywiście ☺

 5. mietek

  Mam w akwarium 6 otosków :) wraz z nimi 10 kirysków, 4 gupiki, 4 molinezje, 10 neonów inessa, 6 razbora klinowa, 4 glonojady, 1 prętnik karłowaty, 3 dania różowe i 3 ślimaki żółte :) w 112 l . Prawie nie mam glonów a roślinki rosną szybko i rybki mają się dobrze. Acha dodam, że jeszcze jest kotnik i w nim około 30 małych gupików 😀

  Odpowiedz
 6. Piotr

  Polecam otoski w 65 litrowym akwa miałem dwa wszystko wyczyszczone teraz w 300 litrów mam 6 radzą sobie polecam mało znane w sklepach nie ma

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Jak to nie ma? Przecież to bardzo popularna ryba.

 7. Adam

  Mam 25 litrowe akwarium, które zostało zaatakowane przez brązowe glony. Dużo roślin zmizerniało w tym eleocharis parvula. Czy 4 takie otoski zrobią z glonami porządek?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. DOC

   no pewnie te brązowe glony to prawdopodobnie okrzemki, też kiedyś takie miałem i wpuściłem 3 to już natępnego dnia pół akwarium było wyczyszczone a po tygodniu każdy kamyczek był czysty

 8. bartek

  Skalary mi nie zjedzą?

  Odpowiedz
 9. Damian98

  Witam jak u was jest z rozmnażaniem, jest ono możliwe. Mam akwa 45l i 4 otoski z czego jedna ewidentnie samica (duży brzuch) ale nie chcą się rozmnażać. Dodam że dużo mam roślinek i kryjówek a rybki to 12 neonów i 6 kirysków?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Ola

   Spróbuj podmienić ok. 30% wody na zimniejszą (pamiętaj żeby była odstana min. Dobe)

  2. Damian

   Próbowałem z tymi podmiankami wody na chłodniejsza itp. Ale jakoś nie chcą się trzeć, w ogóle jest możliwe Rozmnażanie ich w akwarium? Patrząc w necie to warunki myślę że spełniam jakie jest podobieństwo ich rozmnażania duże czy małe?

  3. Akwamaniaczka

   W akwarium Rozmnażanie otosków jest prawie niemożliwe.Mam otoski, ale same samce i i tak ich nie rozmnożę :) 😉

  4. Damian

   Czyli zapewniając im odpowiednie warunki trzeba liczyć na łud szczęścia żeby coś wyszło? :( No nic może kiedy same się wytrłą.

  5. Ola2

   Woda musi stać min tydzień bez uzdatniacza a z uzdatniaczem to min 24h

 10. Aqua man

  To naprawdę piękne ryby. Jedzą glony do końca życia, a zbrojniki lamparci z czasem przestają je jeść.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak, zgadza się. Są bardzo pomocne, ja mam 5 sztuk 😉

 11. PIOTR

  Witam,mam 60 cio litrowe akwarium i 6 otosków od ponad roku. Pierwsze dwa padły po dwóch dniach. Moja wina, wrzuciłem je do akwarium zaraz po przywiezieniu ze sklepu. Obecnie zawsze zawieszam worek na boku akwarium aby temperatura się wyrównała. Po 20 minutach dolewam jakieś 100 ml wody z mojego akwarium do nabytego worka z rybkami. Następnie kolejne 100 ml po 20 minutach i dopiero wpuszczam do zbiornika. To pomaga i nowe rybki nie padają.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aqua man

   Moje pierwsze też szybko padły. Dwa były bez oczu

  2. ali

   Źle robisz mieszając wodę!!!

 12. Katarzyna

  Jeszcze ani razu nie przydarzyło mi się ,żeby padły mi ryby zakupione w KAKADU to kwestia szczęścia lub jacy ludzie w nim pracują. Ja mieszkam w Ursusie więc najbliżej mam na Skorosze Centrum lub do Blue City i tam naprawdę można im ufać, byłam też świadkiem w KAKADU w Galerii Mokotów jak jedna klientka chciała kupić 3 skalary dla dzieci do szkoły,pracownik już chciał wyławiać ale w ostatniej chwili zapytał się do ilu litrów odpowiedź była do 25 l i odmówił w zamian zaproponował gupiki, choć młody pracownik był trochę nieprzyjemny postąpił ok.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kuba

   Czy podłoże ma znaczenie dla otosków

  2. Ula

   Akurat wtedy KAKADU było okropne. Sprzedawali ryby ,a po kilku miesiącach lub dniach rybki zdychały. Teraz jest inaczej i lepiej. Ja chyba 2 miesiące temu kupiłam otoski przyujściowe. Teraz nie zdychają, kupiłam 4 a potem jeszcze jednego ale to w zoologicznym na moim osiedlu. Rybki u mnie trzymają się dobrze, nie chorują i nie zdychają. Na szczęście. Lecz te okropne KAKADU minęło.
   Życzę powodzenia w akwarystyce i pozdrawiam 😉

 13. Katarzyna

  Ja na początek kupiłam 10, po ok 30 dniach dokupiłam jeszcze 15 a obecnie zostało mi 5 sztuk ;( i nie wiem co było przyczyną zgonów. Te pierwsze 10 kupiłam w KAKADU a resztę w DISKUSIE na Radzymińskiej w Warszawie. I już po paru dniach zaczęły mi padać i młodsze i starsze i inne ryby a nawet glonojad najstarszy mieszkaniec akwarium i pielęgniczki kakadu tylko krewetki i jarzeńce się nie dają, co to może być ?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. leszek

   Może padają z głodu. Musisz mieć bardzo dużo roślin i mocne światło aby przyrost glonów był duży i wystarczyło dla wszystkich. Ja mam akwarium roślinne 60L i w nim 5 otosków i 6 krewetek Amano .

  2. tomczarny

   Hej, Rybki z ul, Radz. czyli z Discusa miały wszystkie, przywry (link na dole), a kupiłem około 50 – 70 szt. wszystkie popłynęły w toalecie. Zanosiłem rybki nawet do znajomego na sprawdzenie pod mikroskopem co jest. Leczenie nie pomogło.
   Poza tym ostrożnie z pokarmem mrożonym z Discusa, mi zawsze jakąś chorobę przywlekło, raz nawet jakieś żyjątko pojawiło się w aqua, po karmieniu.
   W Kakadu też niestety mają chore rybki, może nie wszystkie ale nie wierze :(
   Lepiej w mniejszych sklepach albo od znajomych coś kupić. W marketach ma być obrót. klient jak nie ten to inny.

   Link: http://www.pawiookie.pl/artykusy-topmenu-12/choroby-nowemenu-380/przywry-skrzelowe-nowemenu-355

  3. Radosław

   Nigdy nie kupuj w kakadu! Podbijają ceny i potrafią wciskać nawet chore rybki. Kiedyś brałem u nich Rasbory klinowe i w dość licznej grupce nie zauważyłem, że jedna, najmniejsza, nie ma płetwy ogonowej. Powinno dać mi do myślenia jak wymieniali między sobą dziwne spojrzenia jak by z obawy, czy zwrócę uwagę. Na szczęście maluch trzyma się dobrze, choć nierośnie. To był pierwszy i ostatni raz jak byłem w tym pseudozoologu. Zawsze bierz rybcie wyłącznie od sprawdzonych i zaufanych akwarystów.

  4. Ula

   Ja akurat posiadam dość dużo glonów w akwarium. Dzisiaj nawet zauważyłam, że jeden z moich otosków czyści roślinę od glonów. To cudowne rybki. Polecam zakup.

  5. Aqua man

   Możliwe że PH i GH wody lub za dużo NO2.

 14. Maruda

  Moje 2 otosy żyją w 18 litrach. Kupiłem jakiś czas temu kostkę aquaela shrimpset 20, używaną … Zasypałem żwirkiem czarnym kwarcowym, zalałem kranówą… było surowe, żadnych roślin itd TYLKO kora cynamonu, żwir i kranówa. Po około 1,5 tyg zakupiłem 7 krewetek RC, sztuka 7 zł 😛 Był to jakiś zooologiczny w centrum handlowym. Pierwszy raz w życiu stykałem się z akwarystyka. Każda padała, jedna przeżyła przez długi okres dopóki nie wyskoczyła z akwa. Po upływie więcej niż 2 tyg znalazłem ją za biurkiem (wcześniej wyskoczyła razbora (wcześniej był tez bojownik ale jedna z 2 ostatnich krewetek mi zjadł wiec oddałem, była duża) ale nie pomyślałem, że krewetka też może wyskoczyć) Kupiłem 2 otoski bo miałem bardzo dużo glonów (za czasów bojownika). Wracając do tematu 😀 Są jak mopy, wyraźnie na szybach było widać paski czystych i brudnych miejsc. Nawet wielkie glony zjadły. Żyją do dziś, ok 3-4 miechy. Obecnie już mam nieźle zarośnięte akwa z korzeniem, połówką kokosa (bacopa, rotala green, nurzaniec, hydrokotyle, mchy) Widzę je tylko czasami, a najlepiej po 12 w nocy jak zapalam lampkę i WIDZE JAK S***, także u mnie rzadki widok, martwię się czasem jak nie dojrzę 2, że któryś padł. pomijając temat – akwarium restartowałem raz, jak przyszedł mi zestaw roślin i korzeń.

  Odpowiedz
 15. Rafał

  Ja mam twardą wodę 20 st. niem. a Otoski żyją sobie w najlepsze :)

  Odpowiedz
 16. Goska

  Glonojad złożył jaja jak długo trzeba czekać na rybki? :-)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bartek

   Czy otoski mogę trzymać z skalarami? Nie przyczepią się do nich ?

 17. Michał

  Zgadzam się u mnie z 6 zaaklimatyzowały się tylko 2. Reszta od razu wyglądała staro i smętnie. Teraz wiem czemu tak się dzieje.

  Odpowiedz
 18. Damian

  Otoski często nie przeżywają aklimatyzacji. Nikt natomiast nie zwrócił jak dotąd uwagi na fakt ze byc może część ryb jest po prostu stara.Praktycznie wszystkie pochodzą z odłowu wiec nic nie wiadomo o ich wieku

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Ale na szczęście żyją 5 lat więc długo :)

 19. kuba

  U mnie czyszczą glony z kryptokoryn.

  Odpowiedz
 20. Michał

  Bardzo fajne rybki. Skutecznie niszczą glony.

  Odpowiedz
 21. Kosa

  Mógłby ktoś podać nazwy roślinek dla tych rybek :-)

  Odpowiedz
 22. czarusia

  …oj a mi sie wydaje ze ta roslinka to raczej cos w rodzaju trawki, czylli jakies sitowie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. OtosekBond007

   mam 2 otoski sa u mnie w akwarium kilka godzin sprawują się dobrze jak na razie przysywaja się do szyby oraz do niby trawki zniszczonej przez glony

 23. Nemo

  O ile się nie myle to Mech Phenix.

  Odpowiedz
 24. justyna

  piękne, interesuje mnie co to za roślina po której myszkuje rybka?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. daniel

   jest to jakis rodzaj mchu akwariowego :)