Brzanka wysmukła – titteya

Brzanka wysmukła - Brzanka Titteya fot. imageevent.com

Brzanki wysmukłe - ryby akwariowe

Brzanka wysmukła (Puntius titteya ) – wytrzymała, atrakcyjnie ubarwiona, niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych.

Ryba akwariowa Brzanka wysmukła – titteya Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Gatunek endemiczny – występuje tylko w dorzeczach rzek Kelani i Niwala, a także ciekach wodnych między nimi, w południowo-zachodniej „mokrej strefie” wyspy Sri Lanka. Zamieszkuje liczne, płytkie strumienie z przejrzystą, raczej miękką i kwaśną wodą.

Ryba akwariowa Brzanka wysmukła – titteya Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiąga do 5 cm długości. Ciało bardziej torpedowate niż tak jak u np. Brzanki sumatrzańskiej zaokrąglone. Wzdłuż tułowia biegną dwa ciemne pasy, jeden wzdłuż grzbietu a drugi od pyska do płetwy ogonowej. Podbrzusze kremowe. Samiec jest troszkę mniejszy i odróżnia się dość znacznie czerwonym ubarwieniem, które w okresie tarła nabiera aksamitno-bordowego odcienia. U samicy jedynie płetwy przyozdobione są czerwienią. W hodowli akwariowej spotykana jest również odmiana albino i weloniasta.

Brzanki wysmukłe są pięknymi, aktywnymi i łagodnie usposobionymi rybkami. Najlepiej wyglądają i czują się w większych grupach. W akwarium zalecane trzymanie 6-10 lub więcej osobników. Odpowiednie do akwarium towarzyskiego. Szczególnie polecane początkującym akwarystom.

Ryba akwariowa Brzanka wysmukła – titteya Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się glonami, szczątkami organicznymi, małymi owadami, skorupiakami, larwami i zooplanktonem. W akwarium można podawać wszelkie dostępne drobne pokarmy suche, jednak najlepszą kondycję i wybarwienie zapewni regularnie karmienie żywymi lub mrożonymi pokarmami np. ochotką, dafnią czy artemią oraz z dodatkiem spiruliny.

Ryba akwariowa Brzanka wysmukła – titteya Akwarium ryb akwariowych

Grupę 6-10 osobników możemy trzymać w akwarium o wymiarach 60x30x30 cm. Najlepiej prezentują się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością i z ciemnym podłożem. Pomimo, że są rybkami dość śmiałymi to pewniej się czują mając kilka zacienionych, zakamarków gdzie mogą się schować. Do tego celu można użyć np. roślin pływających, korzeni i suchych gałęzi. Lubią wymuszony prąd wody. Ryby ze sklepów pochodzą głównie z farm hodowlanych, są dość wytrzymałe i łatwo adaptują się do różnych właściwości chemicznych wody. Dzika forma preferuje wodę lekko kwaśną i miękką.

Te nieduże brzanki idealnie pasują do akwarium towarzyskiego. Można je trzymać z większością łagodnych ryb akwariowych o podobnych rozmiarach i wymaganiach np. inne karpiowate, tetry, żyworódki, tęczanki, bocje, sumiki, kiryski.

Ryba akwariowa Brzanka wysmukła – titteya Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie stosunkowo łatwe. Brzanki wysmukłe, tak jak inne karpiowate, rozrzucają ikrę wśród roślin i nie opiekują się potomstwem. W dojrzałych i dobrze utrzymanych akwariach pojedyncze sztuki narybku mogą pojawiać się bez interwencji akwarysty.

Jeżeli chcemy uzyskać lepsze rezultaty to niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. Zbiornik ten zacieniamy i wypełniamy przynajmniej w połowie drobnolistnymi roślinami np. Java moss. Woda powinna być miękka do lekko twardej, lekko kwaśna między 6.0 – 6.5 pH, o temperaturze 24 – 26°C. Przed planowanym rozrodem ryby częściej karmimy żywymi pokarmami. Najlepiej wybarwionego samca i najgrubszą samicę przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika.

Samica podczas tarła składa ok 300 lepkich jaj. Dorosłe ryby wyjadają ikrę i po zakończonym tarle, należy je w miarę szybko odłowić. Samiec w czasie zalotów bywa bardzo agresywny i samica może wymagać odpoczynku w oddzielnym akwarium.

Wylęg następuje po ok. 24 godzinach. Swobodnie pływające larwy karmimy mikro pokarmami w płynie lub żelu a jak tylko troszkę podrosną zaczynamy podawać drobne pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Puntius titteya
synonim:Cherry barb
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 - 5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia4 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:20 - 27 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:2 - 20 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Brzanka wysmukła – titteyaPoważnie o rybach - Brzanka wysmukła – titteya

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 3

 1. Majkuny

  Witam.
  Czy te brzanki nie poobgryzają płetw moim skalarom i gurami mozaikowym?

  Odpowiedz
 2. Paulinal

  Hej. Mam brzanki w swoim akwarium. Niestety jedna dostała jakiejś guli na brzuchu. Nie wiem co to jest i czy nie cierpi przez to. Trochę dziwnie pływa. Czy ktoś już się z tym zetknął i wie co to jest?

  Odpowiedz
 3. Dudu

  Szczerze polecam początkowym akwarystom. Posiadam stado 13 sztuk, razem z brzanami sumatrzańskimi. Trzymają się dolnej partii i elegancko ją urozmaicają. Ryba jest wytrzymała i w dużej grupie nie jest płochliwa. Należy pilnować, żeby woda była dobrej jakości (jak zaniedbałem podmiankę wody w czasie sesji to mi 2 padły… :/ Ryba pięknie się prezentuje w zarośniętym akwarium. Cena… humhum, za 3 zł nie uświadczyłem… za 4 zł spokojnie do zakupu ^^

  Odpowiedz