Puntius titteya (Deraniyagala, 1929)

Brzanka wysmukła - Brzanka Titteya fot. imageevent.com
 • Rozmiar: 4 - 5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 27°C
 • Biotop: Azja

Brzanki wysmukłe - ryby akwariowe

Brzanka wysmukła (Puntius titteya ) – wytrzymała, atrakcyjnie ubarwiona, niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Występowanie

Azja. Gatunek endemiczny – występuje tylko w dorzeczach rzek Kelani i Niwala, a także ciekach wodnych między nimi, w południowo-zachodniej „mokrej strefie” wyspy Sri Lanka. Zamieszkuje liczne, płytkie strumienie z przejrzystą, raczej miękką i kwaśną wodą.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga do 5 cm długości. Ciało bardziej torpedowate niż tak jak u np. Brzanki sumatrzańskiej zaokrąglone. Wzdłuż tułowia biegną dwa ciemne pasy, jeden wzdłuż grzbietu a drugi od pyska do płetwy ogonowej. Podbrzusze kremowe. Samiec jest troszkę mniejszy i odróżnia się dość znacznie czerwonym ubarwieniem, które w okresie tarła nabiera aksamitno-bordowego odcienia. U samicy jedynie płetwy przyozdobione są czerwienią. W hodowli akwariowej spotykana jest również odmiana albino i weloniasta.

Brzanki wysmukłe są pięknymi, aktywnymi i łagodnie usposobionymi rybkami. Najlepiej wyglądają i czują się w większych grupach. W akwarium zalecane trzymanie 6-10 lub więcej osobników. Odpowiednie do akwarium towarzyskiego. Szczególnie polecane początkującym akwarystom.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Odżywianie i karmienie

W środowisku naturalnym odżywiają się glonami, szczątkami organicznymi, małymi owadami, skorupiakami, larwami i zooplanktonem. W akwarium można podawać wszelkie dostępne drobne pokarmy suche, jednak najlepszą kondycję i wybarwienie zapewni regularnie karmienie żywymi lub mrożonymi pokarmami np. ochotką, dafnią czy artemią oraz z dodatkiem spiruliny.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Akwarium

Grupę 6-10 osobników możemy trzymać w akwarium o wymiarach 60x30x30 cm. Najlepiej prezentują się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością i z ciemnym podłożem. Pomimo, że są rybkami dość śmiałymi to pewniej się czują mając kilka zacienionych, zakamarków gdzie mogą się schować. Do tego celu można użyć np. roślin pływających, korzeni i suchych gałęzi. Lubią wymuszony prąd wody. Ryby ze sklepów pochodzą głównie z farm hodowlanych, są dość wytrzymałe i łatwo adaptują się do różnych właściwości chemicznych wody. Dzika forma preferuje wodę lekko kwaśną i miękką.

Te nieduże brzanki idealnie pasują do akwarium towarzyskiego. Można je trzymać z większością łagodnych ryb akwariowych o podobnych rozmiarach i wymaganiach np. inne karpiowate, tetry, żyworódki, tęczanki, bocje, sumiki, kiryski.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Rozmnażanie

Rozmnażanie stosunkowo łatwe. Brzanki wysmukłe, tak jak inne karpiowate, rozrzucają ikrę wśród roślin i nie opiekują się potomstwem. W dojrzałych i dobrze utrzymanych akwariach pojedyncze sztuki narybku mogą pojawiać się bez interwencji akwarysty.

Jeżeli chcemy uzyskać lepsze rezultaty to niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. Zbiornik ten zacieniamy i wypełniamy przynajmniej w połowie drobnolistnymi roślinami np. Java moss. Woda powinna być miękka do lekko twardej, lekko kwaśna między 6.0 – 6.5 pH, o temperaturze 24 – 26°C. Przed planowanym rozrodem ryby częściej karmimy żywymi pokarmami. Najlepiej wybarwionego samca i najgrubszą samicę przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika.

Samica podczas tarła składa ok 300 lepkich jaj. Dorosłe ryby wyjadają ikrę i po zakończonym tarle, należy je w miarę szybko odłowić. Samiec w czasie zalotów bywa bardzo agresywny i samica może wymagać odpoczynku w oddzielnym akwarium.

Wylęg następuje po ok. 24 godzinach. Swobodnie pływające larwy karmimy mikro pokarmami w płynie lub żelu a jak tylko troszkę podrosną zaczynamy podawać drobne pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 stycznia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Puntius titteya
  • Synonim: Cherry barb
  • Opisał: Deraniyagala, 1929
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 3 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 135

 1. tppT

  FdpA UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– OVLd

  Odpowiedz
 2. tppT

  FdpA UNION ALL SELECT NULL,NULL– EJLe

  Odpowiedz
 3. tppT

  -1007 UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT(‚qjjjq’,’ZeAJHugrIa’),’qvkkq’),NULL– hnme

  Odpowiedz
 4. tppT

  -4790 UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT(‚qjjjq’,’DzJiXsDqARdefxVLHCKgHfAhBUrpskhebmokQQoZ’),’qvkkq’),NULL– tYcC

  Odpowiedz
 5. tppT

  FdpA UNION ALL SELECT CONCAT(CONCAT(‚qjjjq’,’YaKbprOYQo’),’qvkkq’),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– MSlM

  Odpowiedz
 6. tppT

  FdpA UNION ALL SELECT NULL,NULL,CONCAT(CONCAT(‚qjjjq’,’XaPUCHRTUantBKImViyeixtfclMKBggOEZLTeMmt’),’qvkkq’),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– bbXo

  Odpowiedz