Puntius titteya (Deraniyagala, 1929)

Brzanka wysmukła - Brzanka Titteya fot. imageevent.com
 • Rozmiar: 4 - 5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 27°C
 • Biotop: Azja

Brzanki wysmukłe - ryby akwariowe

Brzanka wysmukła (Puntius titteya ) – wytrzymała, atrakcyjnie ubarwiona, niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Występowanie

Azja. Gatunek endemiczny – występuje tylko w dorzeczach rzek Kelani i Niwala, a także ciekach wodnych między nimi, w południowo-zachodniej „mokrej strefie” wyspy Sri Lanka. Zamieszkuje liczne, płytkie strumienie z przejrzystą, raczej miękką i kwaśną wodą.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga do 5 cm długości. Ciało bardziej torpedowate niż tak jak u np. Brzanki sumatrzańskiej zaokrąglone. Wzdłuż tułowia biegną dwa ciemne pasy, jeden wzdłuż grzbietu a drugi od pyska do płetwy ogonowej. Podbrzusze kremowe. Samiec jest troszkę mniejszy i odróżnia się dość znacznie czerwonym ubarwieniem, które w okresie tarła nabiera aksamitno-bordowego odcienia. U samicy jedynie płetwy przyozdobione są czerwienią. W hodowli akwariowej spotykana jest również odmiana albino i weloniasta.

Brzanki wysmukłe są pięknymi, aktywnymi i łagodnie usposobionymi rybkami. Najlepiej wyglądają i czują się w większych grupach. W akwarium zalecane trzymanie 6-10 lub więcej osobników. Odpowiednie do akwarium towarzyskiego. Szczególnie polecane początkującym akwarystom.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Odżywianie i karmienie

W środowisku naturalnym odżywiają się glonami, szczątkami organicznymi, małymi owadami, skorupiakami, larwami i zooplanktonem. W akwarium można podawać wszelkie dostępne drobne pokarmy suche, jednak najlepszą kondycję i wybarwienie zapewni regularnie karmienie żywymi lub mrożonymi pokarmami np. ochotką, dafnią czy artemią oraz z dodatkiem spiruliny.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Akwarium

Grupę 6-10 osobników możemy trzymać w akwarium o wymiarach 60x30x30 cm. Najlepiej prezentują się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością i z ciemnym podłożem. Pomimo, że są rybkami dość śmiałymi to pewniej się czują mając kilka zacienionych, zakamarków gdzie mogą się schować. Do tego celu można użyć np. roślin pływających, korzeni i suchych gałęzi. Lubią wymuszony prąd wody. Ryby ze sklepów pochodzą głównie z farm hodowlanych, są dość wytrzymałe i łatwo adaptują się do różnych właściwości chemicznych wody. Dzika forma preferuje wodę lekko kwaśną i miękką.

Te nieduże brzanki idealnie pasują do akwarium towarzyskiego. Można je trzymać z większością łagodnych ryb akwariowych o podobnych rozmiarach i wymaganiach np. inne karpiowate, tetry, żyworódki, tęczanki, bocje, sumiki, kiryski.

Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Rozmnażanie

Rozmnażanie stosunkowo łatwe. Brzanki wysmukłe, tak jak inne karpiowate, rozrzucają ikrę wśród roślin i nie opiekują się potomstwem. W dojrzałych i dobrze utrzymanych akwariach pojedyncze sztuki narybku mogą pojawiać się bez interwencji akwarysty.

Jeżeli chcemy uzyskać lepsze rezultaty to niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. Zbiornik ten zacieniamy i wypełniamy przynajmniej w połowie drobnolistnymi roślinami np. Java moss. Woda powinna być miękka do lekko twardej, lekko kwaśna między 6.0 – 6.5 pH, o temperaturze 24 – 26°C. Przed planowanym rozrodem ryby częściej karmimy żywymi pokarmami. Najlepiej wybarwionego samca i najgrubszą samicę przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika.

Samica podczas tarła składa ok 300 lepkich jaj. Dorosłe ryby wyjadają ikrę i po zakończonym tarle, należy je w miarę szybko odłowić. Samiec w czasie zalotów bywa bardzo agresywny i samica może wymagać odpoczynku w oddzielnym akwarium.

Wylęg następuje po ok. 24 godzinach. Swobodnie pływające larwy karmimy mikro pokarmami w płynie lub żelu a jak tylko troszkę podrosną zaczynamy podawać drobne pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 stycznia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Puntius titteya
  • Synonim: Cherry barb
  • Opisał: Deraniyagala, 1929
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 3 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 21

 1. Julia

  Naprawdę piękne rybki, w akwarium są grzeczne bardzo lubią się z neonkami innesa, nikogo nie zaczepiają – ogółem są bardzo towarzyskie w akwarium ogólnym. Rozrodu nie próbowałam, a mam za dużo glonojadów by przetrwała mi ikra

  Odpowiedz
 2. Wiktorek

  mam 6 ,,titeyek” w 54 l.Wspaniale, oddane karpiki.Karmię je tropicalem i softem.Dietę wzbogacam świerszczem bananowym rozczłonkowanym przeze mnie samego a rybki dzielą się ofiarą. Samiec alfa kruszy obiad dla swych samic

  Odpowiedz
 3. Paweł

  zjadły połowę roślin w akwarium poza tym spoko ładnie się prezentują

  Odpowiedz
 4. Grzesiek

  Ta brzanka z białym brzuchem to samica czy jakaś odmiana?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szefo

   Samica, samce te różowe.

 5. Basia

  A co myślicie o trzymaniu tej brzanki z samcem bojownika? Ma to sens czy brzanka będzie obgryzać mu ogon?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Luk

   Ja mam z samcem bojownika w 54l. Samiec brzanki trochę gania inne rybki…ale do bojownika nie podplywa?

  2. Mariko

   U mnie samiec zaleca sie do brzanek i na dodatek do samców.

 6. Przemek

  Witam. Czy te brzanki można trzymać z guramkami mozaikowymi lub dwuplamistymi??

  Odpowiedz
 7. Stefano

  Witam, posiadam zbiornik o standardowych wymiarach 60x30x30 (54l) czy z tymi brzankami można trzymać pielęgniczki ramireza (1 parka) i pięcioma otoskami? Jeżeli tak ile sztuk takiej brzanki mógłbym dorzucić?

  Pozdrawiam Stefano

  Odpowiedz
 8. damian

  witam, mam akwa 112l
  12 razbor klinowych
  1 ramirez
  6kiryskow
  1zbrojnik pospolity albo niebieski (nie moge odgadnac)
  2gupiki

  moje pytanie to czy mogłbym jeszcze dołozyc troche tych brzanek czy juz raczej nic nie dawac ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Arakan

   Myślę że masz jeszcze miejsce na kilka Brzanek Titeya (5-10 sztuk). Ale ta Ramireza samotna, pozbadź się jej albo dobierz jej partnera lub 2-3 inne tego samego gatunku.

 9. Katja

  Witam.
  Mam samca ok. 4-5 cm i zauważyłam, że strasznie odgania pozostałych krewniaków ze swojej kryjówki. Jest to plastikowa duża ozdoba z wieloma otworami wszelkiej wielkości, przypominająca trochę omszony pieniek. W środku jest spora wolna przestrzeń. Wszystkich brzanek mam ok. 12, większość jeszcze młoda. Jak jakaś znajdzie się w zasięgu którejś z dziur, wylatuje jak torpeda i odgania. Zanim umieściłam to cacko, nie było takich zachowań. Nie reaguje na wszelkie inne ryby, tylko pobratymców. Czytałam, że nie są to rybki ani terytorialne ani agresywne. Czy ktoś potrafi powiedzieć dlaczego tak się zachowuje?? Nie robi nikomu krzywdy, ale z ciekawości pytam 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ryba

   Może odgania inne samce?niewiem

  2. Katja

   Też tak sobie pomyślałam, aczkolwiek nie ma nigdzie wzmianki by wykazywały te rybki terytorializm. Co najlepsze odgania wszystkie, czy to samiec czy samica heh W ogóle mam jakieś „inne” te swoje rybki, niektóre zupełnie zachowaniami czy usposobieniem odbiegają od podanych wzorców. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

  3. Krzysiu

   Te rybki powinno się trzymać po kilka/kilkanaście osobników ale nie są to ryby stadne mam 6 osobników, pływają razem lecz trzymią dystans do siebie, niekiedy mam podobnie jak ty, po prostu jedna rybka obiera sobie część zbiornika i spędza w niej większość czasu, nie przepada gdy jakaś inna brzanka jej przeszkadza

 10. Majkuny

  Witam.
  Czy te brzanki nie poobgryzają płetw moim skalarom i gurami mozaikowym?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Katja

   Mam danio weloniaste i prętniki karłowate z dłuższymi płetwami i nie zauważyłam, by moje brzanki się nimi interesowały, a co dopiero podskubywały. Bez obaw 🙂

 11. Paulinal

  Hej. Mam brzanki w swoim akwarium. Niestety jedna dostała jakiejś guli na brzuchu. Nie wiem co to jest i czy nie cierpi przez to. Trochę dziwnie pływa. Czy ktoś już się z tym zetknął i wie co to jest?

  Odpowiedz
 12. Dudu

  Szczerze polecam początkowym akwarystom. Posiadam stado 13 sztuk, razem z brzanami sumatrzańskimi. Trzymają się dolnej partii i elegancko ją urozmaicają. Ryba jest wytrzymała i w dużej grupie nie jest płochliwa. Należy pilnować, żeby woda była dobrej jakości (jak zaniedbałem podmiankę wody w czasie sesji to mi 2 padły… :/ Ryba pięknie się prezentuje w zarośniętym akwarium. Cena… humhum, za 3 zł nie uświadczyłem… za 4 zł spokojnie do zakupu ^^

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Hubert

   ja własnie uswiadczyłem stadko 3 samce + 4 samice po 3:) fajna towarzyska rybka do wielogatunkowego baniaka