Brzanki wysmukłe - ryby akwariowe
Brzanka wysmukła (Puntius titteya ) – wytrzymała, atrakcyjnie ubarwiona, niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych.
Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Występowanie
Azja. Gatunek endemiczny – występuje tylko w dorzeczach rzek Kelani i Niwala, a także ciekach wodnych między nimi, w południowo-zachodniej „mokrej strefie” wyspy Sri Lanka. Zamieszkuje liczne, płytkie strumienie z przejrzystą, raczej miękką i kwaśną wodą.
Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Charakterystyka i usposobienie
Osiąga do 5 cm długości. Ciało bardziej torpedowate niż tak jak u np. Brzanki sumatrzańskiej zaokrąglone. Wzdłuż tułowia biegną dwa ciemne pasy, jeden wzdłuż grzbietu a drugi od pyska do płetwy ogonowej. Podbrzusze kremowe. Samiec jest troszkę mniejszy i odróżnia się dość znacznie czerwonym ubarwieniem, które w okresie tarła nabiera aksamitno-bordowego odcienia. U samicy jedynie płetwy przyozdobione są czerwienią. W hodowli akwariowej spotykana jest również odmiana albino i weloniasta.
Brzanki wysmukłe są pięknymi, aktywnymi i łagodnie usposobionymi rybkami. Najlepiej wyglądają i czują się w większych grupach. W akwarium zalecane trzymanie 6-10 lub więcej osobników. Odpowiednie do akwarium towarzyskiego. Szczególnie polecane początkującym akwarystom.
Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Odżywianie i karmienie
W środowisku naturalnym odżywiają się glonami, szczątkami organicznymi, małymi owadami, skorupiakami, larwami i zooplanktonem. W akwarium można podawać wszelkie dostępne drobne pokarmy suche, jednak najlepszą kondycję i wybarwienie zapewni regularnie karmienie żywymi lub mrożonymi pokarmami np. ochotką, dafnią czy artemią oraz z dodatkiem spiruliny.
Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Akwarium
Grupę 6-10 osobników możemy trzymać w akwarium o wymiarach 60x30x30 cm. Najlepiej prezentują się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością i z ciemnym podłożem. Pomimo, że są rybkami dość śmiałymi to pewniej się czują mając kilka zacienionych, zakamarków gdzie mogą się schować. Do tego celu można użyć np. roślin pływających, korzeni i suchych gałęzi. Lubią wymuszony prąd wody. Ryby ze sklepów pochodzą głównie z farm hodowlanych, są dość wytrzymałe i łatwo adaptują się do różnych właściwości chemicznych wody. Dzika forma preferuje wodę lekko kwaśną i miękką.
Te nieduże brzanki idealnie pasują do akwarium towarzyskiego. Można je trzymać z większością łagodnych ryb akwariowych o podobnych rozmiarach i wymaganiach np. inne karpiowate, tetry, żyworódki, tęczanki, bocje, sumiki, kiryski.
Brzanka wysmukła – titteya - Puntius titteya - Rozmnażanie
Rozmnażanie stosunkowo łatwe. Brzanki wysmukłe, tak jak inne karpiowate, rozrzucają ikrę wśród roślin i nie opiekują się potomstwem. W dojrzałych i dobrze utrzymanych akwariach pojedyncze sztuki narybku mogą pojawiać się bez interwencji akwarysty.
Jeżeli chcemy uzyskać lepsze rezultaty to niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. Zbiornik ten zacieniamy i wypełniamy przynajmniej w połowie drobnolistnymi roślinami np. Java moss. Woda powinna być miękka do lekko twardej, lekko kwaśna między 6.0 – 6.5 pH, o temperaturze 24 – 26°C. Przed planowanym rozrodem ryby częściej karmimy żywymi pokarmami. Najlepiej wybarwionego samca i najgrubszą samicę przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika.
Samica podczas tarła składa ok 300 lepkich jaj. Dorosłe ryby wyjadają ikrę i po zakończonym tarle, należy je w miarę szybko odłowić. Samiec w czasie zalotów bywa bardzo agresywny i samica może wymagać odpoczynku w oddzielnym akwarium.
Wylęg następuje po ok. 24 godzinach. Swobodnie pływające larwy karmimy mikro pokarmami w płynie lub żelu a jak tylko troszkę podrosną zaczynamy podawać drobne pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 stycznia 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Bardzo przyjazna i fajna ryba, polecam
Ja mam 9 takich brzanek 1 samiczkę ramireza i 8 otosków. Titeya to przepiękna rybka , czasami się ganiają ale pięknie się prezentują bardzo fajnie pływają i czasami wykonują przepiękny taniec na przedniej szybie . Spokojnie z ramirezką może być . ja samca ramirezki musiałam oddać bo strasznie ją męczył a on jej chyba nie przypadł do gustu.
może nie te brzanki kupiłeś …
Miały być łagodnie usposobione a właśnie zobaczyłem jak jedna dopadła krewetkę red cherry, po chwili 4-5 brzanek dokończyło dzieła. A ja się zastanawiałem dlaczego mam mniej krewetek ostatnio :/
Pan nad tobą Ci odpowiedział; Ponadto, są one za małe, by zjeść krewetusanki (sam je hodowałem i moje były mniejsze od neonów). Pozdrawiam.
Mam w zbiorniku 112 l stado z 30 szt. Bardzo ładnie się prezentują i polecam!
Najłatwiejsze ryby do rozmnażania. W ciągu roku dwa razy u mnie się rozmnożyły..
Naprawdę piękne rybki, w akwarium są grzeczne bardzo lubią się z neonkami innesa, nikogo nie zaczepiają – ogółem są bardzo towarzyskie w akwarium ogólnym. Rozrodu nie próbowałam, a mam za dużo glonojadów by przetrwała mi ikra
Nie każde brzabki titeya są łagodne ja mam stadko – jeden samiec i 3 samice samiec jest duży około 4,5 cm. Na początku wykończył mi fantomy czarne, później razbory espei, z 6 zostały mi tylko dwie. Mogę tylko napisać, że większość artykułów jest powielane. Najwięcej info o różnych gatunkach jest na forach. Wszyscy piszą tylko o agresji u pielęgnic a niestety o prawdziwych info o tych mniejszych gatunkach to nie myślą że jak małe to łagodne
@Krzystof Niestety niektórzy nie potrafią czytać artykułów ze zrozumieniem. 1 samiec i 3 samice to nie jest stado tylko harem. Po prostu samiec nie ma z kim rywalizować i stąd cierpi reszta obsady. Większość komentarzy dotyczących agresji ryb dziwnym trafem nie podaje wielkości zbiornika w którym ryby są trzymane. Łączenie różnych gatunków, szczególnie z tych samych partii wody, wymaga odpowiednio większego akwarium.
To dlatego że masz ich za mało. 4 rybki to nie stadko, dlatego przelewają swój temperament na inne ryby w akwarium. Jak by było ich więcej, ich temperament rozchodził by się między nimi i nikomu nie działa by się krzywda,(no chyba że chodzi o ryby z weloniastymi płetwami).
No właśnie 4 ryby to żadne stado tylko nwm co. Poza tym to samica jest większa. Napewno to samiec? Razbory espei to małe rybki, to dlatego je zaatakowały.
ja mam 3 (chcę z tego zrobić stado, dostałem je jak jeszcze nie miałem w akwarium żadnych ryb, teraz są bardzo łagodne, co prawda samce się leją ale tylko czasami, zwykle sobie nie przeszkadzają. jeden z samców leży na podłożu, nie wiem co mu jest ale wychodzi na karmienie
Witam , dzięki takiej stronie jak Wasza , kompletna wiedza podana jest jak na tacy . Jednak wciąż trafiają się jednostki wyjątkowo ciężko ją przyswajające. Trwajmy w działaniach może kiedyś zaskoczą. Pozdrawiam . Stały bywalec
Masz duzo racji…u mnie wystapilo zjawisko w ktorym Samiec Platki majac jedna samiczke Platy gania po calym akwarium 200ltr samca mieczyka…myslalem ze platka to spokojne i glupie :))ale sie mylilem.Potocznie sie mowi ze to mieczyk potrafi na rozrabiac.
mam 6 ,,titeyek” w 54 l.Wspaniale, oddane karpiki.Karmię je tropicalem i softem.Dietę wzbogacam świerszczem bananowym rozczłonkowanym przeze mnie samego a rybki dzielą się ofiarą. Samiec alfa kruszy obiad dla swych samic
zjadły połowę roślin w akwarium poza tym spoko ładnie się prezentują
Ta brzanka z białym brzuchem to samica czy jakaś odmiana?
Samica, samce te różowe.
A co myślicie o trzymaniu tej brzanki z samcem bojownika? Ma to sens czy brzanka będzie obgryzać mu ogon?
Ja mam z samcem bojownika w 54l. Samiec brzanki trochę gania inne rybki…ale do bojownika nie podplywa?
U mnie samiec zaleca sie do brzanek i na dodatek do samców.
Witam. Czy te brzanki można trzymać z guramkami mozaikowymi lub dwuplamistymi??
Witam, posiadam zbiornik o standardowych wymiarach 60x30x30 (54l) czy z tymi brzankami można trzymać pielęgniczki ramireza (1 parka) i pięcioma otoskami? Jeżeli tak ile sztuk takiej brzanki mógłbym dorzucić?
Pozdrawiam Stefano
Ja mam 9 takich brzanek 1 samiczkę ramireza i 8 otosków. Titeya to przepiękna rybka , czasami się ganiają ale pięknie się prezentują bardzo fajnie pływają i czasami wykonują przepiękny taniec na przedniej szybie . Spokojnie z ramirezką może być . ja samca ramirezki musiałam oddać bo strasznie ją męczył a on jej chyba nie przypadł do gustu.
witam, mam akwa 112l
12 razbor klinowych
1 ramirez
6kiryskow
1zbrojnik pospolity albo niebieski (nie moge odgadnac)
2gupiki
moje pytanie to czy mogłbym jeszcze dołozyc troche tych brzanek czy juz raczej nic nie dawac ?
Myślę że masz jeszcze miejsce na kilka Brzanek Titeya (5-10 sztuk). Ale ta Ramireza samotna, pozbadź się jej albo dobierz jej partnera lub 2-3 inne tego samego gatunku.
Witam.
Mam samca ok. 4-5 cm i zauważyłam, że strasznie odgania pozostałych krewniaków ze swojej kryjówki. Jest to plastikowa duża ozdoba z wieloma otworami wszelkiej wielkości, przypominająca trochę omszony pieniek. W środku jest spora wolna przestrzeń. Wszystkich brzanek mam ok. 12, większość jeszcze młoda. Jak jakaś znajdzie się w zasięgu którejś z dziur, wylatuje jak torpeda i odgania. Zanim umieściłam to cacko, nie było takich zachowań. Nie reaguje na wszelkie inne ryby, tylko pobratymców. Czytałam, że nie są to rybki ani terytorialne ani agresywne. Czy ktoś potrafi powiedzieć dlaczego tak się zachowuje?? Nie robi nikomu krzywdy, ale z ciekawości pytam 🙂
Może odgania inne samce?niewiem
Też tak sobie pomyślałam, aczkolwiek nie ma nigdzie wzmianki by wykazywały te rybki terytorializm. Co najlepsze odgania wszystkie, czy to samiec czy samica heh W ogóle mam jakieś „inne” te swoje rybki, niektóre zupełnie zachowaniami czy usposobieniem odbiegają od podanych wzorców. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Te rybki powinno się trzymać po kilka/kilkanaście osobników ale nie są to ryby stadne mam 6 osobników, pływają razem lecz trzymią dystans do siebie, niekiedy mam podobnie jak ty, po prostu jedna rybka obiera sobie część zbiornika i spędza w niej większość czasu, nie przepada gdy jakaś inna brzanka jej przeszkadza
Witam.
Czy te brzanki nie poobgryzają płetw moim skalarom i gurami mozaikowym?
Mam danio weloniaste i prętniki karłowate z dłuższymi płetwami i nie zauważyłam, by moje brzanki się nimi interesowały, a co dopiero podskubywały. Bez obaw 🙂
Hej. Mam brzanki w swoim akwarium. Niestety jedna dostała jakiejś guli na brzuchu. Nie wiem co to jest i czy nie cierpi przez to. Trochę dziwnie pływa. Czy ktoś już się z tym zetknął i wie co to jest?
Szczerze polecam początkowym akwarystom. Posiadam stado 13 sztuk, razem z brzanami sumatrzańskimi. Trzymają się dolnej partii i elegancko ją urozmaicają. Ryba jest wytrzymała i w dużej grupie nie jest płochliwa. Należy pilnować, żeby woda była dobrej jakości (jak zaniedbałem podmiankę wody w czasie sesji to mi 2 padły… :/ Ryba pięknie się prezentuje w zarośniętym akwarium. Cena… humhum, za 3 zł nie uświadczyłem… za 4 zł spokojnie do zakupu ^^
ja własnie uswiadczyłem stadko 3 samce + 4 samice po 3:) fajna towarzyska rybka do wielogatunkowego baniaka
Tak, rybka bardzo łagodna, powiedziałbym nawet, że nieco płochliwa. Moje lubią się kryć i nie są takie jak inne brzanki że będą co chwilę na widoku. Ogólnie jedyne co to jak miałem małe glonojady to je goniły, ale nic im nie robiły