Giętkoząb wielkopłetwy

Giętkoząb wielkopłetwy (Synodontis eupterus) - ryba akwariowa fot. flickr by T Wheatley

Giękozęby wielkopłetwe - ryby akwariowe

Giętkoząb wielkopłetwy (Synodontis eupterus) – sporych rozmiarów, słodkowodna, denna ryba akwariowa z rodziny pierzastowąsowatych (Mochokidae).

Ryba akwariowa Giętkoząb wielkopłetwy Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Szeroko rozpowszechniony gatunek, występuje między innymi w Nigerii, Kamerunie, Mali, Ghanie, Sudanie, Nigerii. Zamieszkuje różnorodne biotopy.

Ryba akwariowa Giętkoząb wielkopłetwy Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W naturze mogą osiągać do 30 cm długości, w akwarium zazwyczaj nie przekraczają 20 cm. Ubarwienie zmienne. Młode dość znacznie różnią się od dorosłych, przez co mogą być mylone z mniejszymi giętkozębami. Ich wzór przypomina biało czarne pręgi, które przerywają nieregularne plamy (jak u zebry). Zmiany w wyglądzie zachodzą między 4 – 10 cm długości. W wieku dorosłym ciało ma barwę szarą lub brązową, przyozdobione czarnymi, wyraźnymi kropeczkami. Cechą charakterystyczną dla tego giętkozęba jest jego wysoka płetwa grzbietowa, co ciekawe nie połączona w całości błoną. Jako jeden z nielicznych pośród rodziny Synodontis ma 3 zamiast 2 par wąsów. Wszystkie płetwy są nakrapiane, często tworząc pręgi.

Dorosłe samice są znacznie krąglejsze od samców. Dymorfizm płciowy rozpoznaje się również po brodawce płciowej. Nie jest to jednak łatwy sposób i wymaga wprawy. Ryby trzymamy na dłoniach brzuchem do góry, uważając na kolce płetwy grzbietowej (ukłucie jest bardzo bolesne), którą najlepiej chwycić pomiędzy palcami środkowym a serdecznym. Strefa rozrodcza znajduje się w okolicach płetwy brzusznej, brodawkę odkryjemy poprzez łagodne odchylenie ogona ryby. U samców brodawka ta jest wydłużona i ostrzej zakończona, a u samic zaokrąglona. Ryby dojrzałość płciową osiągają po 2 latach życia.

Żyją w stadach i prowadzą nocny tryb życia. Odnotowano okazy dożywające 28 lat.

Niestety w sklepach sprzedawane są małe 3 – 4 cm osobniki, które najczęściej trafiają do zbyt małych akwariów.

Ryba akwariowa Giętkoząb wielkopłetwy Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne ryby. W akwarium nie są wybredne i zjadają większość dostępnych suchych, mrożonych i żywych pokarmów. Lubią również warzywa np. zielony groszek czy ogórek, które skrobią zębami umiejscowionymi na dolnej wardze.

Ryba akwariowa Giętkoząb wielkopłetwy Akwarium ryb akwariowych

Wymagają dużego akwarium o długości min. 100 cm, z licznymi kryjówkami i miękkim podłożem. Do dekoracji można użyć kamieni, drewna bagiennego czy powykręcanych korzeni, które zapewnią im właściwe schronienie. Oświetlenie nie powinno być zbyt jasne, stłumione np. przez roślinność pływającą. Wrażliwe na zanieczyszczenia, wymagają wydajnej filtracji i regularnych podmian oraz dobrze natlenionej wody. Dosyć łatwo adaptują się do różnych warunków.

Jako towarzystwa należy unikać małych ryb, które mogą zostać potraktowane jako pokarm. Odpowiednim współmieszkańcem będzie: afrykańska Tetra czerwonooka, Świecik kongijski, pielęgnice z Afryki zachodniej, Mruk Petersa, Duch amazoński, Gurami i większe razbory czy brzanki. Wraz z wiekiem staje się terytorialny, szczególnie do innych giętkozębów oraz ryb dennych (kirysków, otosków). Jednak agresja jest mniejsza niż u innych ryb tego rodzaju i w odpowiednio dużym zbiorniku może być trzymany w małej grupie, gdzie hierarchia zazwyczaj ustalana jest pod względem wielkości. Ze względu na rozmiary jakie osiąga nie jest polecany do akwarium towarzyskiego.

Ryba akwariowa Giętkoząb wielkopłetwy Rozmnażanie ryb akwariowych

Nie rozmnaża się w warunkach akwariowych. Większość ryb dostępnych w handlu pochodzi z farm hodowlanych, gdzie do tego celu stosuje się specjalne  hormony. W siedliskach naturalnych rozmnaża się sezonowo, na zalewanych terach bogatych w pokarm. Gatunek rozrzuca ikrę i nie wykazuje żadnej opieki rodzicielskiej.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Synodontis eupterus
synonim:Featherfin Synodontis, Featherfin squeaker
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 - 20 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia10 - 20 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:120 l
min-długość:100 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 27 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:8 - 20 ºdGH
Więcej o rybach: Wikipedia - Giętkoząb wielkopłetwyPoważnie o rybach - Giętkoząb wielkopłetwy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 12

 1. Honorka

  Ja natomiast mam je z welonkami, może to nie zbyt dobre towarzystwo , ale od 1,5 roku sa razem ze sobą i nie zauważyłam żadnego przejawu agresji . Są bardzo piękne i dogadają się na prawdę, polecam do dużych zbiornikow ! Piękne

  Odpowiedz
 2. Moni

  Ja mam takiego okolo 16cm ma nawet imie Gienek:) jest razem z Danio i malymi glonkam i nie przejawia zadnej agresji.Jak.podchodze blisko do.akwarium to podplywa blizej uwielbiam go.Od wczoraj dziwnie sie zachowuje przyczepil sie jednej scianki pyszczkiem do dolu i nie plywa w ogole, prawa pletwą co chwile drga a czasem potrzepie sie tak ze woda zabulgocze. Mam nadzieje ze nie jest to zadna choroba

  Odpowiedz
 3. tumasi

  A ja go mam z dorosłymi pięlęgnicami i napieprza się z każdym, jedynego kogo nie rusza to plecostomus 30 cm

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Mogę wiedzieć ile litrów ma baniak?

 4. Gocha

  Miałam go 3 lata. Dorósł do 19cm i mimo wyraźnej przewagi rozmiarowej nie zjadał ani innych ryb, ani żab. Karmiony był różnorodnym żywym pokarmem. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy stawał się jednak coraz bardziej agresywny wobec glonojada (i tylko wobec niego). Glonojad ma podobne wymiary, więc pewnie chodziło o dominacje. Dla dobra ich obu oddałam giętkozęba. Gdybym miała większe akwa, pewnie nie doszłoby do tego, ale tak to jest kiedy pracownik sklepu zoologicznego bez kwalifikacji sprzedaje raczkującemu akwaryście małego giętkozęba jako kiryska 😉 Do większego akwarium bardzo polecam, dobrze karmiony nie powinien zjadać mniejszych ryb, nawet neonków 🙂

  Odpowiedz
 5. Przemek

  Mój ma po roku 13 cm i mam go z molinezją i mieczykiem, niedawno dokupiłem zmienniaka i danio i zaraz obie ryby dzień po dniu znikły w nocy bez śladu. Wczoraj dokupiłem neona i gupika pawie oczko i podzieliły ich los w dzisiejszą noc.

  Odpowiedz
 6. Rafał

  Witam.
  Posiadam akwarium 260l w nim rozmaitości takie jak brzanki rekinie (13cm), sumy rekinie (3*16cm), 2 glonojady zbójniki (18cm) i oczywiście Opaczki kochane 2 samce (20cm) i samice (18/19cm)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Tylko że opaczek to nie giętkoząb wielkopłetwy

 7. Jola

  Mamy go od poczatku a zostal kupiony jako zwykly glonojad…ktory juz ma ze 14 cm…siedzi tylko na korzeniu pod mchem i tyle …mam go w 200 l wraz z lagodnymi rybkami i krewetkami . Puki co nie zauwazylam zadnych szkod,ale mam nadzieje ,ze nie bedzie mi wyjadal malych rybek czy krewetek ktorych nie wylapuje gdy sie rodza. Mamy go prawie rok

  Odpowiedz
 8. Katarzyna

  A ja mam suma w ciąży 🙂 akwarium 300 l .Żyją z pyszczakami i pielęgnicami.

  Odpowiedz
 9. Michał

  Witam, posiadam 2 samce mają ok. 18 cm, żyją już 11 lat. Generalnie Ryby które nie lubią zbyt jasnego światła, woda również nie powinna być zbyt czysta, raczej mułowata. Lubią miejsca w których można się ukryć i strasznie hałasują w nocy przy wyłączonym świetle. Nie używam grzałki (temp. ok 22 – 23’C) Łatwe w utrzymaniu nie mniej jednak załatwią każdą rybę mniejszą od siebie kiedy są dorosłe.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Małgorzata

   Posiadam 1 sztukę w akwarium ogólnym 400 l. Żyje u mnie 2 rok ma około 15 cm, kupiłam jako opaczka. Nie atakuje małych ryb – młode glonojady, młode bocje. Wobec dużych 25 cm glonojadów wykazuje terytorializm: broni swojego korzenia, nie wyrywa roślin. Ryba ładna.