Kosiarka – Grubowarg Syjamski

Kosiarka - ryba akwariowa fot.solveig-goro.ucoz.ru

Kosiarki – Grubowargi Syjamskie - ryby akwariowe

Kosiarka – Grubowarg Syjamski (Crossocheilus siamensis) – słodkowodna ryba akwariowa, chętnie wyjadająca glony. Akwaryści potocznie nazywają ją Kosiarką.

Ryba akwariowa Kosiarka – Grubowarg Syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Ryby występują Tajlandii i Malezji. Zamieszkują strefy przydenne strumieni i rzek, ale można je też spotkać w rozlewiskach leśnych.

Ryba akwariowa Kosiarka – Grubowarg Syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Kosiarki osiągają długość 15 cm. Na ich srebrzysto-białym ciele, wzdłuż tułowia widnieje szeroki, ciemny pas. Grubowarga Syjamskiego można odróżnić od bliskich mu gatunków po bezbarwnych płetwach. Płeć nie do odróżnienia – dorosłe samice są zazwyczaj trochę grubsze niż samce. Kosiarka to ryba aktywna i szybko pływająca, najlepiej czuje się w towarzystwie kilku osobników swojego gatunku. Trzymana pojedynczo lub w małych ilościach bywa płochliwa. Jest nastawiona pokojowo do innych ryb, jedynie dorosłe osobniki mogą przejawiać terytorializm wobec własnego gatunku, oraz ganiać inne mniejsze od siebie ryby.

Ryba akwariowa Kosiarka – Grubowarg Syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Kosiarki żywią się przede wszystkim glonami. Można im podawać różnorodny pokarm, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego np. suche tabletki z dodatkiem spiruliny czy warzywa takie jak: groszek, cukinia, sałata i szpinak.

Ryba akwariowa Kosiarka – Grubowarg Syjamski Akwarium ryb akwariowych

Wymagają akwarium o długości co najmniej 120 cm. Kosiarki lubią podłoże z dodatkiem żwiru i kamieni o zróżnicowanej wielkości. Zbiornik dekorujemy korzeniami i obsadzamy wytrzymałymi roślinami takimi jak np.: Anubias, Mikrozorium, Bolbitis, które mogą rosnąć przymocowane do dekoracji. Ryby dobrze czują się w wodzie z silnym prądem. Woda powinna być dobrze natleniona i często podmieniana na świeżą a oświetlenie silne – stymulujące wzrost glonów. Akwarium powinno być przykryte, aby zapobiec wyskakiwaniu ryb.

Ryba akwariowa Kosiarka – Grubowarg Syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie Kosiarek w domowych warunkach jest niemożliwe. Ryby obecne w handlu pochodzą z odłowów lub farm hodowlanych, gdzie stosuje się hormony do stymulacji tarła.

Kosiarka prawdziwa i fałszywa

W handlu występują gatunki bardzo podobne do Grubowarga syjamskiego jednak nie jedzą tak chętnie glonów. Cechy charakterystyczne prawdziwej kosiarki to:

 • tylko dwa wąsy a nie cztery czy ich brak
 • tylko jeden środkowy pas boczny, przechodzący aż na płetwę ogonową
 • górna krawędź pasa bocznego zakończona jest zygzakiem
 • łuski na grzbiecie są wyraźne
 • płetwa grzbietowa przeźroczysta (u dorosłych ryb może być lekko zabarwiona) – przy odróżnianiu młodych ryb nie należy się kierować tą wskazówką
Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Crossocheilus siamensis
synonim:Siamese Algae Eater
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:200 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:1 - 15 ºdGH
Cena:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kosiarka – Grubowarg SyjamskiPoważnie o rybach - Kosiarka – Grubowarg Syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 9

 1. Maniek

  Moja od zieleniny woli zjadać inne rybki. Nie miałem pewności, gdy znikały kolejne. Dzisiaj na żywo widziałem jak zjada rybę.

  Odpowiedz
 2. Robee

  Nie wiem co jest nie tak w moim akwarium ,ale kosiarki jakoś nie chcą się w nim utrzymać już padło w nim 5 szt :( Może to wina wody, ale inne rybki żyją i maja się dobrze, tylko kosiarki padają .

  Odpowiedz
 3. mariusz

  witam a czy macie może w zbiorniku garra rufy? potocznie zwane jako brzany ssące polecam rybki

  Odpowiedz
 4. Katarzyna

  A ile mogę mieć w 112 l (80x35x40) mam sporo glonów nitkowatych.

  Odpowiedz
 5. Mariusz

  A tak z ciekawości zapytam, ta długość zbiornika jest 100% wyznacznikiem przy wyborze tych rybek? Sam posiadam mały zbiornik ale za to wysoki (około 60x30x60 – czyli taka wieża) więc z ciekawości zapytam co może grozić rybom w „zza krótkim” zbiorniku…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Długość zbiornika jest orientacyjna aby zapewnić rybkom optymalne warunki do życia. Jeżeli ryba dorasta do 15 cm długości to w akwarium o długości 60 cm pozostaje jej zaledwie trzykrotność długości swojego ciała do pływania. W zbyt krótkim akwarium wzrasta też prawdopodobieństwo, że przestraszona, szybko pływająca ryba poobija się o jego ściany. Wysoki zbiornik ma znaczenie dla ryb o wysokim ciele jak np. skalary lub jeżeli chcemy dość wyraźnie zaznaczyć strefy żerowania ryb tj. powierzchnia, środek i dno.

 6. Maciej Podwysocki

  U mnie po dwutygodniowych wakacjach akwarium (240L, T5 2x45W) zarosło nitkowymi glonami warstwą na prawie 1 cm, obrosły 3 wielkie korzenie, spory fragment żwiru i przednia szyba z której wyrosły nitki o długości do 50 cm. Zebrałem tylko to co wyrosło z szyby, resztą zajęły się 4 średnie kosiarki (ok.4-5 cm) i 15cm Gibiceps (tak Gipiceps). Ten „zespół” po prostu ogolił 95% wszystkiego co wyrosło. Kosiarki wcianały na moich oczach wszystko jak leci, Gibiceps był bardziej wybredny i szczególnie upodobał sobie glonowy „dywan” na podłożu. Teraz zastanawiam się na ile sensowne są jakiekolwiek zabiegi antyglonowe skoro taka grupka potrafi wypucować akwarium niemal do czysta. Wystarczy dokupić kilka Otosków i problem glonów praktycznie przestaje istnieć.

  Odpowiedz
 7. Dariusz Bronisz

  Dorosle kosiarki nie jedza glonow jak jest to czesto opisywane miedzy innymi tutaj.
  Lubia jednak „zielenine”. O ile glonow nitkowatych nie ruszaja to wszelkiego rodzaju mchy wydaja sie byc dla nich apetycznym kaskiem. Ze wzgledu na swoja zwinnosc i apetyt potrafia objadac inne ryby gdyz nie sa wybredne..

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sławek Krasnal

   Mylę ,że jestes w błędzie:
   Moje 4-o letnie (nie młode) zajadaja
   Popatrz na film http://youtu.be/V_EL1dAb5IA