Crossocheilus langei (Bleeker, 1860)

Kosiarka - ryba akwariowa fot.solveig-goro.ucoz.ru
  • Rozmiar: 15 cm
  • Akwarium: 200 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
  • Biotop: Azja

Kosiarki – Grubowargi Syjamskie - ryby akwariowe

Kosiarka, Grubowarg syjamski (Crossocheilus langei) to słodkowodna ryba akwariowa, która chętnie odżywia się glonami, w tym również pędzelkowatymi. Dzięki tej swojej unikalnej zdolności, wśród akwarystów potocznie nazywa jest kosiarką.

Crossocheilus langei jest jednym z pośród zbliżonych gatunków, które sprzedawane są w Polsce jako popularne “kosiarki” (zagranicą Siamese algea-eater – Syjamski zjadacz glonów lub Siamese flying fox) lub Crossocheilus siamensis.

Ostatnie prace wykazywały, że nazwa Crossocheilus siamensis jest synonimem Epalzeorhynchos siamensis (Smith 1931) gatunku opisanego z Prowincji Tadi w południowej Tajlandii, zanim został przeniesiony do rodzaju Crossocheilus (Bănărescu 1986).

To ostatnie nazewnictwo nie jest prawidłowe, jednak jest uznawane jako synonim Epalzeorhynchos siamensis, który z kolei jest synonimem Crossocheilus oblongus, gatunku opisanego z Jawy. C. oblongus jest obecnie przypisany do obszaru całych Indochin i Wysp Sundajskich, ale mimo niejasnej tożsamości nazewnictwo to jest rutynowo przypisywane do ryb w handlu akwarystycznym. Gatunek ten został opisany jako niebieskawa ryba z żółtymi płetwami i prawie na pewno nie jest to Grubowarg syjamski obecny w akwarystyce.

Kosiarka – Grubowarg syjamski - Crossocheilus langei - Występowanie

Azja. Obecnie przyjmuje się, że gatunek występuje na Borneo, w Malezji, południowej i zachodniej Tajlandii oraz południowym Myanmarze. Występowanie ryb z gatunku Crossocheilus wymaga jednak dalszych badań, gdyż niektóre populacje mogą reprezentować nieopisane gatunki.

Ryby te zamieszkują wody płynące, strumienie i dopływy, z piaszczystym, żwirowo kamienistym dnem, często w bliskości zanurzonych konarów i korzeni drzew. Wody te są przejrzyste, często płytkie, przez które z łatwością przenikają promienie słoneczne. Sprzyja to tworzeniu się bogatego biofilmu na zanurzonych powierzchniach, który ryby chętnie przeczesują. Prawdopodobnie w czasie sezonowych migracji są spotykane w głębszych i mętniejszych wodach.

Kosiarka – Grubowarg syjamski - Crossocheilus langei - Charakterystyka i usposobienie

Smukła szaro brązowa ryba z charakterystycznym czarnym poziomym pasem. W naturze osiąga do 15 cm, w warunkach akwariowych zwykle mniej. Średnio żyje ok. 10 lat. W porównaniu do zbliżonych gatunków brak żółtego czy czerwonego odcienia. Wszystkie ich płetwy są przezroczyste lub lekko mleczne. Charakterystyczna czarna smuga biegnie od pyska aż po zakończenie ogona i jest nierówno obrzeżona zygzakiem. W stresie czarna barwa może zdecydowanie zanikać. Dolna część ciała jest srebrno biała. Górna brązowa przy czym każda łuska jest obrzeżona, co w całości przypomina wzór siatki. Przy pysku znajduje się para cienkich wąsików. U młodych również widoczny jest pas, jednak zygzakowate obrzeżenie nie będzie wyraźnie widoczne do osiągnięcia 5-7 cm długości. Płeć bardzo trudna do rozróżnienia. Dojrzałe płciowo samice są przeważnie grubsze od samców.

Kosiarka prawdziwa, Kosiarka fałszywa – różnice

Członkowie rodzaju Crossocheilus charakteryzują się 8 rozgałęzionymi promieniami płetwy grzbietowej, nieruchomymi płatami szczękowymi, brakiem kolca grzbietowego i faktem, że dolne i górne usta nie są połączone, górne są przymocowane do dolnej szczęki za pomocą cienkiej błony.

Kosiarki są aktywnymi i szybkimi rybami, które najlepiej czują się w dużej grupie. W warunkach naturalnych nie pływają w ławicy, a raczej w luźnej grupie. W akwarium zaleca się trzymanie 6 i więcej osobników. Trzymane pojedynczo lub w małej ilości mogą być nieśmiałe i płochliwe, a słabsze osobniki mogą być zdominowane lub wycofane. Trzymane w większych ilościach ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze, naturalne zachowania.

Potrafią wysoko skakać, dlatego nie powinny być trzymane w otwartych akwariach. Często ganiają się nawzajem, jednak nigdy nie wyrządzają sobie przy tym krzywdy. Nastawione pokojowo do innych ryb, jedynie dorosłe osobniki mogą przejawiać terytorializm wobec własnego gatunku oraz przeganiać inne, mniejsze od siebie ryby.

Odpoczywają w specyficzny sposób. Nie leżą płasko na brzuchu, ale podpierają ciało na płetwach piersiowych, brzusznych i ogonie. Młode spoczywają częściej na szerokich liściach roślin, dorosłe preferują dno lub gęstą, niską roślinność np. Kryptokoryny. Ich pęcherz pławny nie jest dobrze rozwinięty, dlatego nie mogą utrzymywać się swobodnie w toni lecz muszą być w ciągłym ruchu.

Kosiarka – Grubowarg syjamski - Crossocheilus langei - Odżywianie i karmienie

W naturze gatunki Crossocheilus odżywiają się głównie algami, okrzemkami i innym fitoplanktonem oraz towarzyszącymi im mikroorganizmami. W akwarium należy unikać karmienia pokarmami wysokobiałkowymi, ponieważ ryby nie są w stanie efektywnie metabolizować niektórych składników, ich regularne, długotrwałe spożywanie może powodować nadmierne odkładanie się tłuszczu, a nawet degeneracje narządów.

Najlepszymi pokarmami będą te suche z dodatkiem Spiruliny, a także świeże pokarmy roślinne np. groszek, blanszowany szpinak, bakłażan, cukinia czy siekane owoce. Po zaaklimatyzowaniu się w akwarium ryby czasami podpływają po jedzenie w środkowe partie wody, często też przeszukają pokryte biofilmem powierzchnie skalne.

Kosiarka – Grubowarg syjamski - Crossocheilus langei - Akwarium

Wymagają akwarium o długości co najmniej 120 cm. Kosiarki lubią podłoże z dodatkiem żwiru i kamieni o zróżnicowanej wielkości. Zbiornik dekorujemy korzeniami i obsadzamy wytrzymałymi roślinami takimi jak np.: Anubias, Mikrozorium, Bolbitis, które mogą rosnąć przymocowane do dekoracji. Ryby dobrze czują się w wodzie z silnym prądem. Cechują się dużą wrażliwością na niedotlenienie, oraz na wysoką zawartość azotanów w wodzie. Do ich hodowli ważna jest czysta, natleniona woda, często podmieniana na świeżą. Zaleca się również mocne oświetlenie, które stymuluje porost glonów. Akwarium powinno być przykryte, aby zapobiec wyskakiwaniu ryb.

Generalnie łagodne i mogą być trzymane w towarzystwie wielu popularnych gatunków, najlepiej jednak wybierać te które występują z nimi także w ich naturalnym środowisku jak np. Botia rostrata czy Crossocheilus reticulatus oraz ryby z rodzaju Cyclocheilichthys, Devario, Mystacoleucus, Rasbora, Garra, Homaloptera, Lepidocephalichthys, Nemacheilu.

Kosiarka – Grubowarg syjamski - Crossocheilus langei - Rozmnażanie

Rozmnażanie Kosiarek w domowych warunkach jest niemożliwe. Ryby obecne w handlu pochodzą z odłowów lub farm hodowlanych, gdzie stosuje się hormony do stymulacji tarła.

Kosiarka prawdziwa i fałszywa

W handlu występują gatunki bardzo podobne do Grubowarga syjamskiego jednak nie jedzą tak chętnie glonów. Cechy charakterystyczne prawdziwej kosiarki to:

  • tylko dwa wąsy a nie cztery czy ich brak
  • tylko jeden środkowy pas boczny, przechodzący aż na płetwę ogonową
  • górna krawędź pasa bocznego zakończona jest zygzakiem
  • łuski na grzbiecie wyraźne ciemno obrzeżone
  • płetwa grzbietowa przeźroczysta (u dorosłych ryb może być lekko zabarwiona) – przy odróżnianiu młodych ryb nie należy się kierować tą wskazówką

Rozróżnianie gatunków Crossocheilus

Rozróżnienie gatunków dostępnych w sprzedaży pod nazwą C. siamensis jest skomplikowane, ale istnieją między nimi pewne różnice.

C. atrilimes najłatwiej zidentyfikować po odległości między umiejscowieniem narządów rozrodczych a płetwą odbytową, która wynosi 38-51 mm (51-89 mm u innych gatunków). Czarny pas boczny przebiega od pyska do czubka płetwy ogonowej; oko jest jasnobrązowe powyżej źrenicy, a białe poniżej; szczęki nie są widoczne; linia boczna jest zakrzywiona; płetwy mają jasnożółty kolor. W zależności od nastroju gatunek ten ma zdolność do zmiany wyglądu ciemnego pasa, szczególnie podczas pojedynków robi się szerszy i blaknie.

Uogólniając charakterystykę, u C. langei oko jest czerwonawo-złote powyżej źrenicy, a białe poniżej; ma dwie pary wąsików; linia boczna jest zasadniczo prosta i przechodzi przez środek ciemnego pasa; płetwy są brązowawe. Chociaż ciemny pas także staje się jasny podczas pojedynków to nie zmienia szerokości, dodatkowo bezpośrednio przed płetwą odbytową, na spodniej części ciała, występuje ciemna plama. Najczęściej to właśnie ta ryba jest określana w literaturze i Internecie jako Siamese algae eater, ale ponieważ w opisach występują niewielkie rozbieżności to należy brać pod uwagę również nieopisane gatunki.

Kolejną rybą w  tej grupie jest nieopisany gatunek (czasem opisywany jako C. sp. Citripinnis). Jest to większa ryba dorastająca do 150 mm długości standardowej, z widoczną parą wąsików szczękowych. Płetwy ma koloru cytrynowej żółci, szczególnie intensywnej u starszych osobników. Ciemny pas nie zmienia szerokości ani koloru, linia boczna jest zakrzywiona, a ogólny kształt ciała podobny jest do C. atrilmes, z tego względu oba gatunki, w młodym wieku, można łatwo pomylić.

W handlu mogą być również inne, nieopisane gatunki pochodzące z Tajlandii sprzedawane jako C. siamensis, ale jak dotąd nie przeprowadzono szczegółowych prac na ten temat.

W 2009 r. Tan i Kottelata opisali nowy gatunek, C. obscurus z rzeki Hari (Batang Hari) w Sumatrze. Ten gatunek także jest stosunkowo duży, dorasta do ok. 142 mm długości i opisany został tak: jedna para wąsów szczękowych przednich, środkowy pas z mało kontrastowymi krawędziami, lekko zakrzywiony w dół, ciemniejszy u starszych osobników, przechodzi na środkowe promienie płetwy ogonowej, bez czarnej plamy między odbytem a płetwą odbytową, szerokie usta. Możliwe, że ten gatunek pojawił się już wcześniej w handlu pod inną nazwą.

C. oblongus jest często błędnie używaną w handlu nazwą, ponieważ ten gatunek został opisany jako niebieskawa ryba z żółtymi płetwami i najwyraźniej nigdy nie został wyeksportowany, gdyż w miejscu z jakiego pochodzi – strumienie czynnego Wulkanu Salak (Gunung Salak) w zachodniej części Jawy w Indonezji, zbieranie ryb ozdobnych nie jest praktykowane.

Inne podobne gatunki

Od czasu do czasu mogą być dostępne inne podobne gatunki z poprzecznym pasem, ale łatwiej je odróżnić od grupy opisanej powyżej.

Na przykład u C. nigriloba, ciemny pas wyraźnie rozchodzi się w serię plam – kiedy ryby sparują między sobą, w stresie lub kiedy śpią, a dolny płat płetwy ogonowej posiada ciemną pigmentację nasyconą czerwienią. C. burmicanus wykazuje niebieskie zabarwienie u podstawy płetw pieriowych.

Aby dodać jeszcze więcej zamieszania, nieznacznie podobny gatunek Garra cambodgiensis (bywa błędnie oznaczny jako G. taeniata) jest często sprzedawany jako fałszywa Kosiarka (false SAE), ale łatwo go odróżnić gdyż jego ciemny pas kończy się u nasady ogona, wąsiki są malutkie, a szczęka przypomina kształtem dysk i czasem nabiera jaskrawoczerwonego koloru na zewnętrznych wargach.

Gatunek Epalzeorhynchos kalopterus jest także czasem sprzedawany jako Crossocheilus, ale wykazuje kilka cech wyróżniających, z których najbardziej oczywiste są charakterystyczne czerwono czarne,  biało obrzeżone płetwy. Podobne są również gatunki Paracrossochilus z wyspy Borneo, ale są one prawie niespotykane w akwarystyce.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 września 2021 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Crossocheilus langei
    • Synonim: Siamese Algae Eater
    • Opisał: Bleeker, 1860
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 200 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 145

  1. Sfgd

    Czy kosiarki mogą jeść zielone ogórki?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Adam

      Pewnie i to chętnie, nie pogardzą też cukinią

  2. Mirosław

    Czy kosiarki będą agresywne w stosunku do nowonarodzonych głupików i czy je zjedzą?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. edi1507

      nie !!! kosiarki nawet nie gonią małych , też się tego bałem ale zaryzykowałem i się okazało że nie zjadają małych , pozdrawiam

    2. Marcin

      A mi wciągnęły 🙂

  3. Bartek

    Czy kosiarki mogą być w 28,29 stopniach

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kamil

      Nie. Padną nawet w 27C

    2. Mariusz

      Oczywiście, że mogą. Ja w swoim akwarium mam chyba ze 30 gatunków ryb, w tym kosiarki, złotą rybkę, skalary. Niektóre zimnolubne, niektóre ciepłolubne. Grzałki używam tylko kilka razy w roku. Temperatury miałem poniżej 20 i około 30. Od samej temperatury ryby Ci nie padną (chyba, że będzie jakieś 35 stopni). Jeżeli masz właściwe pozostałe parametry i dobrą filtrację biologiczną to nie ma się czym przejmować, ale najlepiej starać się utrzymywać w granicach 24-25.

  4. Eustachy

    Moje kosiarki uwielbiają poprostu rozwielitke ino rzuce troche do akwarium się rzucają jakby nie jadły 3 tyg hehe AA daje codziennie

    Odpowiedz
  5. andrzejek

    czy kosiarki gdy urosną tak do ok. 12cm będą stanowić zagrożenie dla neonów czarnych których wielkość to 4cm otosków które równiez mają 4cm i kirysków mających 5 cm???

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Aquabat

      Kosiarki to najspokojniejsze ryby jakie widziałem, nigdy nie zdarzyło mi się przyuważyć żeby goniły rybę a co dopiero robiły jej krzywdę. Niby są wolne i spokojne ale jak się chce je złapać to jest ciężko są wtedy naprawdę mega szybkie.

    2. Damian

      Witam a czy kosiarka może zjeść inne rybki mam barwniki małe w sklepie zoologicznym mówią że to kosiarka a mam jeszcze jedna brzanke pozdrawiam

    3. Aquabat

      Kosiarka to turbo wcinacz glonów, ale upewnij się czy to na pewno kosiarka bo co innego mogą wciskać. Miałem je nawet jakiś czas z narybkiem gupika i nie ruszą nawet takiej małej rybki, co innego martwe ryby, widziałem jak podjadają nie raz. Ogólnie polecam ekipę Grubowarg Zielony, Kosiarka, ślimak Military Helmet (najlepiej 1 na około 25l czyli na 100l ze 4), ślimak Ampularia/Tylomelania (3-4 na 100l) i stadko kirysków (ja mam 7 w 112l i jeszcze ze 2 kupie). W takim zestawie jest tak czysto, że szok i próżno szukać glona jakiegokolwiek, szkoda że resztę baniaków mam mniejszą bo ciężko dobrać do nich tak sprawną ekipę porządkową, ale jak trzeba to daje rośliny na czyszczenie do nich 30min wszystko jak nówka a niezłe włochy nieraz dostają.

    4. rrrrrrrrrrrrrrw

      Kolego Aquabat, grubowarg zielony to trochę ryzykowna propozycja, jak dorośnie, jest to bardzo agresywna rybka i nie powinna być trzymana m.in. z kiryskami. No i oczywiście wymaga większego zbiornika >300L. Kosiarki natomiast lepiej czują się w większej grupie, można zauważyć zupełnie inne zachowanie jak są przynajmniej dwie niż jak jest jedna : )

    5. Aquabat

      Oczywiście że musi być odpowiedni litraż bądź wymiana ryb na mniejsze z czasem, czasami kiryska pogonią ale krzywdy im nie robią bo kiryski szybkie są bardzo. Kosiarki oczywiście też mam dwie i są zżyte ze sobą, więc dobrze mówisz, że trzeba ze dwie.
      W tym miejscu niektórzy by mnie zlinczowali, Grubowargi mam 3 w 112l ogólnym (podrosną polecą do większego), nie dość że nie ma ofiar to we 3 pokazują tak ciekawe zachowanie, że nawet internet nie jest mi w stanie powiedzieć co one dokładnie robią.
      Podana przeze mnie ekipa nie nadaje się dla każdego i do każdego akwarium, ale jeśli ktoś był by w stanie ją utrzymać i zapewnić jej odpowiednie warunki to glona nie uraczy, a i roślinki nie są poniszczone ani trochę bo nie robią bajzlu jak zbrojniki (które glonów prawie nie ruszają).

    6. rrrrrrrrrrrrrrw

      Z tymi roślinkami, to zależy jakie masz. Ja wpuściłem dwie kosiarki pół roku temu bo krasnorosty mnie męczyły, to w dwa tygodnie wyczyściły wszystko, później mimo karmienia tabletkami, cukinią i groszkiem, zaczęły wcinać roślinki z delikatnymi liśćmi. Anubiasa czy innych twardych nie ruszą, a te delikatne to po kilku miesiącach zostawały same kikuty 🙂

    7. Aquabat

      Tak miałem ten problem np. mchu mieć nie mogę z nimi bo bardzo im smakuje zresztą Zbrojnikom też (tym to najbardziej żarłaczom okrutnym) oraz Ludwigę mini red podjadały szczyty, mam jeszcze parę drobnych roślin i nie ruszają. Teraz mam bardzo gęsto obsadzony zbiornik więc roślin do czyszczenia mają sporo oraz daje spirulinę i algae wafers. Dzisiaj pierwszy raz dałem ogórka bo nie mają co jeść biedne tak czysto jest, raczej są zadowolone bo pierwszy raz widziałem żeby kosiarka odganiała gupiki ale do labeo nie podskoczą to one są królami tej wody.
      ps. Niby roślinożerca ale nie łączył bym ich (Labeo) z niczym co by chciało być terytorialne na jakiejś większej powierzchni bo to coś dostanie ostro, nawet większe. Mały rewirek coś może sobie mieć.

  6. górnik kopie węgiel

    mam w akwa. 112 litrów 3 MAŁE kosiarki… narazie musza tam być przez około 3 miechy.. potem ze sie tak wyraze won do 240.. chyba te 3 miechy wytrzymaja i nie skarłowacieją? mają 3 cm długości… mam je narazie z małymi skalarami które tez pójdą do 240 neonami barwniakami otochami i kiryskami

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Aquabat

      3 miesiące bez problemu wytrzymają 112l to nie jest aż tak mało.

    2. górnik kopie węgiel

      oo fajnie dzięki za odpowiedź 🙂

  7. Piotr

    Posiadam 4 kosiarki prawdziwe w akwarium 180 z innymi karpiowatymi. Są to wspaniałe, łagodne ryby, lubiące obskubywac roślinki i leżeć na liściach czy kamieniach. Mam wrażenie, że w świecie ryb akwa są tym, czym kaczki wśród ptaków. Nie wyobrażam sobie, żeby mogły atakować inne ryby, choć czasem przepychaja się między sobą. Glony jedzą raczej niechętnie.

    Odpowiedz
  8. Kuba

    Miałem straszny nadmiar glonów w akwarium, walczyłem z tym długo bezskutecznie. Kupiłem 4 kosiarki i wyczyściły wszystko. ????

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      To teraz jak już wszystko wyczyściły to musisz je dokarmiać. Moje kosiarki są jakieś wybredne i tabletek ze spiruliną za bardzo nie chcą, za to nałogowo pałaszują cukinię i groszek więc polecam.

  9. Agata

    Jak szybko rosną te rybki? Mam akwarium 112l a za 4-5 miesięcy będzie gotowe nowe o długości 150cm. Czy przez ten czas mała kosiareczka zdąży zacząć karłowacieć i męczyć się w obecnym zbiorniku?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Jeżeli kupisz bardzo młode rybki to myślę że te cztery miesiące wytrzymają. Jednak nie przeciągaj za bardzo tego okresu bo rosną naprawdę szybko i z małych przecineczków szybko stają się rybami o pokaźnych rozmiarach

  10. Natan

    Co ile należy karmić glonojady? (Ile razy dziennie)

    Odpowiedz
  11. Aquabat

    Walczyłem z krasnorostami od dawna, zwyczajnie obrywałem zarażone liście, czyściłem i gotowałem wszystko co w akwarium czego efekt był taki że glon i tak wracał. Niby jak zrobiłem to wszystko w 45l + moczenie roślin i filtra w wodzie utlenionej to ich nie widać, a mijają 3-4 tygodnie od restartu (i tu mała niespodzianka zatoczków też nie ma).
    W świeżym 120l baniaku przyniosłem tego sporo w roślinkach, które też uprzednio poobrywałem z widocznych ognisk no ale krasnorost i tak się rozprzestrzeniał i pojawiał w nowych miejscach.
    2 dni temu kupiłem 2x Kosiarki 4-5cm i 3x Grubowargi Zielone 7cm i powiem jestem w szoku, tak czystych roślinek nigdy nie miałem, są tak skuteczne że boje się żeby nie zabrakło im pokarmu (chyba czas na mocniejsze lampy). Do tego dojdzie, że zaglonione rośliny im będę załatwiał specjalnie 😉
    ps. Będzie miała sens zamiana 2x 4-6cm Zbrojników (jest ich 7) na jeszcze 2x Kosiareczki, będą się lepiej czuły w większej grupie? Akwarium towarzyskie, konfliktów nie ma.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      To fajnie, że udało Ci się pozbyć problemu z tymi wrednymi glonami. Problem jest tylko z wielkością zbiornika, dla kosiarek przydałoby się 2x większy a dla g. zielonego 2,5x większy

    2. Aquabat

      Jak dorosną te 2 gatunki docelowo trafią do znajomego do 240l, a ja kupie te same tylko młode, bo mnie zauroczyły, cały czas pracują i pracują. No chyba, że mi się odmieni i jednak kupie dodatkowo planowane 320l, bo teoretycznie mam upatrzone już, tylko gdzie to wstawić bo miejsca brak a apetyt rośnie;)

    3. leszek

      Żeby zwalczyć krasnorosty same ryby nie wystarcza. Trzeba regularnie odmulać, karmic tak aby ryby szybko zjadly i nic nie zostawało na dnie oraz zadbać o filtrację, regularnie czyszcząc filtr i dobierając jego wielkość do wielkości akwarium, obsady. Można wszystko przewalać, odkażać co miesiąc i glony beda wracać jak nie zadbasz o porządek

    4. Aquabat

      O filtr raczej się nie martwię bo do 120l mam multikani 800 (1szy pojemnik 50% carbomax plus + 20% gąbka + 30% bioceramax 600 pro, 2gi pojemnik 35% ceramo happet, 12% gąbka + 40% zeomax plus + 13% Gąbka) raczej starczy, ani o resztki jedzenia bo moje głodomory raczej takich rzeczy nie marnują 😉 Przynoszę go z praktycznie każdą roślinką a obrywanie zarażonych liści nic nie dawało, bo się nie da zobaczyć każdego ogniska. Uważam, iż jeśli ktoś nie chce stosować chemii ani zbytnio się bawić w obrywanie liści (co de facto mnie najbardziej wkurzało) to tylko i wyłącznie kosiareczki. Fanem czyszczenia co miesiąc w baniaku też nie jestem wole jednak jak fauna sama się zajmuje porządkami u siebie, szyb z glonów też nie czyszczę bo w 120l i 45l zwyczajnie są czyściutkie a w 25l kotniku niech sobie trochę zielono będzie ja tam im mącić nie zamierzam (byle krasnorosty mi się tam nie zalęgły też).

  12. Robson

    Moje kosiarki lubią też skubać moją rękę, jak robię przycinkę roślin. Strasznie łaskoczą 😉

    Odpowiedz
  13. Jakub

    Czy mogę w akwarium 112l. trzymać 2-3kosiarki z 10 brzankami sumatrzańskimi ?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Dawid

      A umiesz czytać? Jakie jest minimalne akwarium?

    2. Roberutosan

      Umiejętność czytania niekoniecznie w tym przypadku może pomóc, gdyż na stronie wyraźnie podawana jest informacja, że akwarium ma być duże – po najechaniu kursorem na „duże” pojawia się informacja, że jest to zbiornik od 113 do 240 litrów. Natomiast tuż pod w/w informacją jest wyraźnie napisane, że zbiornik powinien mieć minimum 200 litrów pojemności… i bądź tu mądry (?) Jeżeli jednak akwarium mogłoby mieć pojemność 113 litrów dla tych rybek, to różnica jednego litra nie jest aż tak wielka i myślę, że jednego osobnika można by trzymać w takim akwarium.

    3. admin

      Każdy zbiornik jest inny, a wymiary są podawane orientacyjne, szczególnie litrażu, bliżej sprecyzowane są zazwyczaj w opisie. W przypadku kosiarki zalecana min. długość zbiornika to 120 cm.

    4. rrrrrrrrrrrrrrw

      Mam kosiarki i wg mnie dla dorosłych 200L i 110-120cm długości to absolutne minimum. A standardowe akwarium 112L ma długości 80cm, dłuższe to są jakieś nietypowe, i kosztem wysokości…

  14. Marek

    Czy można kosiarkę trzymać z pyszczakami, chodzi mi o to, że mam „nadmiar” zielenic i szukam rozwiązania bez chemii. Dzięki

    Odpowiedz
  15. Ania

    Czy kosiarka jest wrażliwa na parametry wody?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dawid

      A umiesz czytać?

  16. Wiktor

    Dwie kosiarki mi zniknęły i nie wiem, jak. Po za nimi mam 30 gupikòw i zbroinika.Piszcie, co może być przyczyną

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dagger

      Może wyskoczyły albo zdechły i inne ryby zjadły ciała.

  17. karina

    Ja w akwarium 380l ( 3 letnie akwarium) mam 10 sztuk tych ryb, kiedyś miałam 72L i 3 sztuki i maksymalnie ryby urosły do 8-10 cm, teraz w nowym wielkim 380 L baniaku moje kosiarki maja od 14 do nawet 17 cm, więc wszyscy ci co chcą chodować te ryby w akwarium mniejszym niż 150l, odpuście sobie bo tylko robicie krzywdę tym rybką

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. gfhjfgjn

      Zgadza się wszystko

  18. Darek

    Czy mogę grubowarga trzymać z danio gupikami i neonkami

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dariusz

      Możesz

  19. Darek

    Jest jakaś ryba mniejsza od tej lecz też zjadająca glony

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Dariusz

      Otosek

    2. Tomek

      Niestety nie je on Krasnorostów

    3. jacek

      jeśli chodzi o krasnorosty to należy usunąć zajęte rośliny, częściej podmieniać wodę, dobrze napowietrzać akwarium (kostka +filtr zewnętrzny) oraz dodawać systematycznie odpowiednie bakterie w płynie (np: supreme bioguard). Nie powinno się też zapominać o odmulaniu. Często krasnorosty można sobie przynieść ze sklepu akwarystycznego.

  20. seba

    czy w 25 litrowy akwarium mogą być 2 kosiarki?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      NIE. Czytaj powyżej co jest napisane.

    2. Arkadiusz

      25l akwarium nadaje się do hodowli gupików lub bojownika. Kosiarki nie kupuj bo zrobisz im krzywdę, a tego byś nie chciał prawda?

    3. Toney

      Jeszcze zrozumiałbym gdybyś się spytał o 80L albo 100L w tym akwarium jedyne co mozesz trzymać to :
      a) 5 gupików
      b) 5 neonów
      c)10 sztuk krewetek i jakieś ślimaki
      d) 5-7 sztuk bystrzyk amandy
      e) 5-7 otosków

  21. jacu

    moja rybka nie jest zbytnio pokojowa , rozszarpal 4 rodzenstwa , labeo zielonego i kilka gupikow a ma dopiero 5 cm dlugosci

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Witam. Z mojego doświadczenia wiem, że nie jest to normalne zachowanie u kosiarek, tym bardziej, iż są to ryby głownie glonożerne i nie są skłonne do zaczepek innych ryb w zbiorniku. Grubowargi rosną do 15 cm długości, w zbyt małym i krótkim akwarium po prostu skarłowacieją. Podaj jeszcze litraż zbiornika, parametry wody, a postaram się tobie pomóc.

  22. Jakub

    Witam, 2szt w 98l dadzą radę? i czy nie będą zjadać np. neonków?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rener

      Jeżeli są małe to tak ,do 5-7cm, ale z czasem będziesz musiał z nich zrezygnować, no chyba że zmienisz akwa na co najmniej 2 razy większe, i należy trzymać minimum 5 sztuk

    2. sebastian

      czy w 25 litrowy akwarium mogę mieć 2 kosiarki?

    3. Nicole

      Sebastian – w 25l to gupiki tylko, ALBO bojownik

  23. Igor

    A może komuś udało się rozmnożyć?
    Prosze o odpowiedz.

    Odpowiedz
  24. Maniek

    Moja od zieleniny woli zjadać inne rybki. Nie miałem pewności, gdy znikały kolejne. Dzisiaj na żywo widziałem jak zjada rybę.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Maciej

      U mnie to samo. Wykończyła mi prętnika.

    2. Magda

      Ponieważ może to być kosiarka „fałszywa” które też niestety są w sprzedaży

  25. Robee

    Nie wiem co jest nie tak w moim akwarium ,ale kosiarki jakoś nie chcą się w nim utrzymać już padło w nim 5 szt 🙁 Może to wina wody, ale inne rybki żyją i maja się dobrze, tylko kosiarki padają .

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Nicole

      A jaki litraż? Parametry wody?

  26. mariusz

    witam a czy macie może w zbiorniku garra rufy? potocznie zwane jako brzany ssące polecam rybki

    Odpowiedz
  27. Katarzyna

    A ile mogę mieć w 112 l (80x35x40) mam sporo glonów nitkowatych.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Igor

      One nie jedzą nitek ,a co do ilości to nie wiem.
      pozdro
      Igor

  28. Mariusz

    A tak z ciekawości zapytam, ta długość zbiornika jest 100% wyznacznikiem przy wyborze tych rybek? Sam posiadam mały zbiornik ale za to wysoki (około 60x30x60 – czyli taka wieża) więc z ciekawości zapytam co może grozić rybom w „zza krótkim” zbiorniku…

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Długość zbiornika jest orientacyjna aby zapewnić rybkom optymalne warunki do życia. Jeżeli ryba dorasta do 15 cm długości to w akwarium o długości 60 cm pozostaje jej zaledwie trzykrotność długości swojego ciała do pływania. W zbyt krótkim akwarium wzrasta też prawdopodobieństwo, że przestraszona, szybko pływająca ryba poobija się o jego ściany. Wysoki zbiornik ma znaczenie dla ryb o wysokim ciele jak np. skalary lub jeżeli chcemy dość wyraźnie zaznaczyć strefy żerowania ryb tj. powierzchnia, środek i dno.

  29. Maciej Podwysocki

    U mnie po dwutygodniowych wakacjach akwarium (240L, T5 2x45W) zarosło nitkowymi glonami warstwą na prawie 1 cm, obrosły 3 wielkie korzenie, spory fragment żwiru i przednia szyba z której wyrosły nitki o długości do 50 cm. Zebrałem tylko to co wyrosło z szyby, resztą zajęły się 4 średnie kosiarki (ok.4-5 cm) i 15cm Gibiceps (tak Gipiceps). Ten „zespół” po prostu ogolił 95% wszystkiego co wyrosło. Kosiarki wcianały na moich oczach wszystko jak leci, Gibiceps był bardziej wybredny i szczególnie upodobał sobie glonowy „dywan” na podłożu. Teraz zastanawiam się na ile sensowne są jakiekolwiek zabiegi antyglonowe skoro taka grupka potrafi wypucować akwarium niemal do czysta. Wystarczy dokupić kilka Otosków i problem glonów praktycznie przestaje istnieć.

    Odpowiedz
  30. Dariusz Bronisz

    Dorosle kosiarki nie jedza glonow jak jest to czesto opisywane miedzy innymi tutaj.
    Lubia jednak „zielenine”. O ile glonow nitkowatych nie ruszaja to wszelkiego rodzaju mchy wydaja sie byc dla nich apetycznym kaskiem. Ze wzgledu na swoja zwinnosc i apetyt potrafia objadac inne ryby gdyz nie sa wybredne..

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Sławek Krasnal

      Mylę ,że jestes w błędzie:
      Moje 4-o letnie (nie młode) zajadaja
      Popatrz na film link to youtu.be

    2. Arkadiusz

      U mnie dorosłe jedzą, podstawowa sprawa to ich nie przekarmiać innym pokarmem.

    3. Paweł

      Nie prawda co piszecie, miałem 2 w akwarium 112 i glonów prawie nie jadły, za to wykonczyly mi 3 gupiki, 1 molinezje, razbore klinowa to na moich oczach złapała za brzuch i do zamku wciągnęła; wydałem sąsiadowi bo by mi wszystkie ryby wciely. A ładne były już prawie 7cm miały.

    4. rrrrrrrrrrrrrrw

      Bo miałeś zbyt małe akwarium. Do tak dużych i przede wszystkim szybkich rybek trzeba mieć akwarium minimum 2x większe.