Pyszczak afra

Pyszczak afra hara - ryba akwariowa fot. flickr by Popa Mircea

Pyszczaki afra - ryby akwariowe

Pyszczak afra (Cynotilapia afra) – niewielka lecz dosyć waleczna i ciekawie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Pyszczak afra Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Gatunek endemiczny, występujący jedynie w jeziorze Malawi. Zamieszkuje skaliste obszary wzdłuż linii brzegowej jeziora. Spotykany zarówno na płytkich jak i głębokich wodach do 40m, najczęściej od 5 do 20m.

Ryba akwariowa Pyszczak afra Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Nazwa gatunku pochodzi od charakterystycznego uzębienia, niespotykanego u innych pyszczaków jeziora Malawi. Ich zęby są ostre, stożkowe i przypominają kły psa. Cynotilapia w dosłownym tłumaczeniu oznacza psi ząb – z ang. Dogtooth. Ciało torpedowe zazwyczaj z niebiesko żółtym ubarwieniem. Istnieje wiele barwnych odmian różniących się dominacją niebieskiego lub żółtego koloru, w zależności od miejsca występowania w jeziorze. Np. populacja z Jalo ma całe ciało barwy niebieskiej z jednolicie żółtą płetwą grzbietową, a inne populacje mogą nie mieć żółtego koloru wcale. Najbardziej popularne wariacje to:

Chewere, Chinuni, Chitande, Chuanga, Likoma, Lumbila, Lundu, Lupingu, Mbenji, Metangula, Minos Reef, Msobo, Ndumbi, Njambe, Nkhata Bay, Nkolongwe

W poprzek ciała przechodzą czarne i niebieskie pionowe pasy, które nachodzą na płetwę grzbietową, mogą także zanikać w zależności od nastroju. Płetwy brzuszne i płetwa odbytowa obrzeżona niebieskim opalizującym kolorem. Samce są nieco większe od samic, dorastają do 10 cm są jaskrawiej ubarwione i posiadają atrapy jajowe na płetwie odbytowej.

Mogą być mylone z niektórymi gatunkami Pseudotropheus (np. Pyszczak zebra). Dorosłe afra są jednak odrobinę mniejsze, mają swoje charakterystyczne uzębienie, a pionowe pasy nachodzą na płetwę grzbietową.

W środowisku naturalne samice pływają w grupach lub pojedynczo na otwartej przestrzeni. Samce natomiast pomiędzy skupiskami skalnymi bronią swoich rewirów. W akwarium na jednego samca powinno przypadać kilka samic.

W dobrych warunkach mogą żyć 8-12 lat.

Ryba akwariowa Pyszczak afra Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne. Jednak podstawę diety muszą stanowić pokarmy zielone jak np. granulaty lub płatki ze spiruliną, parzony szpinak, cukinia itp. uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi pochodzenia zwierzęcego np. larwy owadów, skorupiaki, ślimaki. Najlepiej karmić kilka razy dziennie zamiast jednej dużej porcji.

Ryba akwariowa Pyszczak afra Akwarium ryb akwariowych

Mimo niewielkich rozmiarów wymagają dość dużego zbiornika o długości co najmniej 100 cm, z piaszczystym podłożem, dużą ilością kryjówek skalnych, obszarami z otwartą przestrzenią oraz wydajną filtracją. Ryby uwielbiają przekopywać podłoże. Dekoracje skalne należy ustawiać bezpośrednio na dnie akwarium. Raczej oszczędzają i nie jedzą tych bardziej wytrzymałych roślin.

Tolerują wodę średnio twardą do twardej z pH 8.0-8.5 i o temperaturze 23-28°C, która musi być podmieniana przynajmniej raz w tygodniu (10-20%).

Walecznie usposobione i terytorialne ryby. Nie są polecane do zbiorników towarzyskich. Wykazują dużą agresję do podobnie wyglądających gatunków. Nie będą dobrym towarzystwem dla spokojnych Aulunocar czy Utaka, ale mogą być łączone z innymi pyszczakami zaliczanymi do grupy Mbuna.

Ryba akwariowa Pyszczak afra Rozmnażanie ryb akwariowych

Akwarium tarliskowe powinno mieć min. 120 cm długości i urządzone według wskazówek zawartych powyżej. Idealne parametry wody to 8.0-8.5 pH i 26-28°C temperatury. Samiec w zalotach bywa agresywny dlatego zaleca się rozmnażanie w grupie 1 samca i 3-6 samic.

Do tarła dochodzi w ukryciu. Samiec wybiera miejsce pomiędzy szczelinami skalnymi lub wykopuje dołek pod dużym kamieniem. Następnie swoim zachowaniem i intensywnym ubarwieniem wabi w to miejsce samicę.  Zachęcona samica składa tam ok. 15-30 jaj i zbiera je do pyszczka. Próbuje również zebrać atrapy jajowe z płetwy ogonowej samca, ten z kolei uwalnia mlecz i zapładnia ikrę.

Samica inkubuje ikrę w pysku przez ok. 3 tygodnie. Łatwo to zauważyć. W tym okresie nie przyjmuje pokarmów a jej wargi są rozdęte. Jeżeli zależy nam na jak największej ilości narybku musimy oddzielić ją od pozostałych mieszkańców. Należy przy tym zachować szczególną uwagę. Zestresowana często wypluwa cały miot, a oddzielona od grupy może stracić pozycję w stadzie, dlatego z przenosinami warto czekać jak najdłużej. Doświadczeni hodowcy w okolicach drugiego tygodnia sztucznie pobierają narybek z pyska matki.

Samodzielnie pływający narybek może początkowo mieć woreczek żółtkowy i nie wymaga natychmiastowego karmienia. W przypadku jego braku od razu podajemy larwy artemii.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Cynotilapia afra
synonim:Dogtooth Cichlid Afra Cichlid, Red Top Afra, White Top Afra
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Afryka, Malawi
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 10 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia8 - 12 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:90 l
min-długość:100 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko zasadowa, zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:25 - 29 °C
pH:7.5 - 8.5 pH
twardość:10 - 25 ºdGH
Cena:5 - 20 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pyszczak afraPoważnie o rybach - Pyszczak afra

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.