Razbora Espei

Razbora espei - ryba akwariowa fot.aquaesfera.org

Razbory Espei - ryby akwariowe

Razbora espei (Trigonostigma espei) – niewielka, ławicowa rybka słodkowodna często hodowana w akwariach.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Pochodzenie ryb akwariowych

Są dwie główne populacje tego gatunku, jedna na południowym zachodzie Tajlandii i druga w południowej części kraju w pobliżu z granicą Kambodży. Ich zakres występowania rozszerzył się o dorzecze rzeki Prek Tuk Sap w Kambodży oraz największą wyspę Wietnamu – Phu Quoc. W zależności od pochodzenia ryb ich kolor może być mniej lub bardziej intensywny. Razbory espei zamieszkują spokojnie płynące, leśne strumienie.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Razbora espei osiąga do 3 cm długości. Dorosłe samice mają bardziej zaokrąglony brzuch i są nieco większe od smukłych i intensywniej ubarwionych samców. Charakterystyczną cechą zewnętrzną ryb jest obecna na tułowiu czarno-niebieska plama w kształcie klina, sięgająca do nasady ogona. U samców obrys plamy jest bardziej ostry. Razbory są gatunkiem ławicowym i powinny być trzymane w grupie min. 8-10 osobników. W większej ilości są nie tylko mniej zestresowane ale i ładniej prezentują się w zbiorniku. Również samce wybarwiają się najlepiej rywalizując między sobą o względy samic. Rybki mają bardzo spokojne usposobienie, są idealne do akwarium ogólnego. Razbora espei jest często mylona z razborą hengela.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Odżywianie ryb akwariowych

Najlepiej podawać zróżnicowany pokarm suchy, uzupełniając dietę pokarmem mrożonym i żywym np. larwy ochotki, komara, dafnia, artemia.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Akwarium ryb akwariowych

Biorąc pod uwagę, że espei jest rybą stadną to akwarium powinno mieć min. 60 cm długości. Najefektowniej prezentują się na tle ciemnego podłoża, gęstej roślinności i w niezbyt jasnym oświetleniu. W zbiorniku powinny się tez znaleźć dekoracje z korzeni oraz rośliny szerokolistne, na których ryby chętniej składają jaja. Dobierając towarzyszy dla razbór należy pamiętać o ich niewielkich rozmiarach i że mogą stać się posiłkiem dla większych drapieżnych ryb. Mogą być np. trzymane z małymi karpiowatymi, tetrami czy sumami. Akwarium należy przykryć pokrywą – zapobiegnie wyskakiwaniu ryb.

Ryba akwariowa Razbora Espei - Trigonostigma espei Rozmnażanie ryb akwariowych

W porównaniu do innych karpiowatych Razbora espei nie rozrzuca ikry a składa ją na spodzie liści. W gęsto zarośniętych, dojrzałych akwariach, do tarła dochodzi całkiem przypadkowo. Jeżeli chcemy uzyskać większą ilość narybku to musimy przygotować zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. W zbiorniku na dnie umieszczamy siatkę lub watę akwarystyczną, która zapobiegnie wyjadaniu ikry oraz szeroko listne rośliny np. Kryptokoryna, Mikrozorium, Anubias. Idealna woda do rozrodu to ph w zakresie 5.0-6.0, twardości 1-5°H i temperaturze 26-28°C. Ryby powinny być w wieku ok 1 roku. Na kilka dni przed tarłem  obficie karmimy żywym pokarmem. Kiedy samice są bardziej zaokrąglone a samce nabrały intensywniejszych kolorów, tarlaki, najlepiej wieczorem, przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium. Do tarła dochodzi najczęściej nad ranem. Jeżeli jednak do niego nie dojdzie w ciągu 3-4 dni to próbujemy z inną parą. Jak tylko pojawi się ikra, najwcześniej jak to możliwe, rodziców odławiamy. Wylęg trwa ok 24-48 godzin. Narybek zaczyna pływać po ok tygodniu. Małe rybki karmimy pyłem lub zawiesiną do czasu aż będą na tyle duże aby móc przyjmować drobny pokarm żywy.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Trigonostigma espei
synonim:Lambchop Rasbora
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3.5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka
temperatura:23 - 28 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 10 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Razbora EspeiPoważnie o rybach - Razbora Espei

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 4

 1. Michal

  Czy tym rybkom zdarza się obgryzać rośliny?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie. Chociaż może to czasami tak wyglądać jeżeli znajdą coś smakowitego, leżącego pośród roślin.

  2. lolek

   mam kilka takich ryb i raczej nie obgryzają roślin, czasem jakąś sałatkę skubną jak wrzucę dla glonojada

 2. Tomek

  Od 2 miesięcy mam te śliczne rybki w otwartej kostce. Woda zalana 2cm poniżej krawędzi i żadna nie wyskoczyła, nawet przy poprawianiu kamieni. Z dwoma kolcobrzuchami karłowatymi żyją sobie bezkonfliktowo.

  Odpowiedz