Epiplatys dageti dageti

Szczupieńczyk Dageta - ryba akwariowa fot.killiclubdefrance.org
  • Rozmiar: 6 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
  • Wymagana temperatura: 21 - 25°C
  • Biotop: Afryka

Szczupieńczyki Dageta - ryby akwariowe

Szczupieńczyk Dageta (Epiplatys dageti dageti) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny szczupieńczykowatych.

Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti - Występowanie

Szczupieńczyk Dageta pochodzi z Afryki. Gatunek zamieszkuje spokojne, zarośnięte wody od Liberii przez Wybrzeże Kości Słoniowej aż po Ghanę.

Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga 6 cm długości. Charakteryzuje się brązowo-szarym ubarwieniem, z połyskującymi zielonkawo bokami, z żółtym podbrzuszem oraz płetwami. Wzdłuż tułowia biegną poprzeczne, ciemne pręgi od głowy do ogona. Samce są odrobinę większe, jaskrawiej ubarwione, mają wydłużone płetwy w tym ostro zakończoną płetwę odbytową (u samic zaokrąglona). Występuje w dwóch bardzo podobnych podgatunkach: E. dageti dageti i E. dageti monroviae. Ryby drapieżne nie powinny być trzymane z rybami znacznie mniejszymi od siebie. Samce rywalizują między sobą, nie wyrządzając jednak sobie przy tym krzywdy. Najchętniej przebywają w górnych partiach akwarium, między roślinami pływającymi.

Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti - Odżywianie i karmienie

Najchętniej przyjmują drobny pokarm żywy, ale można im tez podawać pokarm suchy i mrożony.

Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti - Akwarium

Szczupieńczyki Dageta najlepiej trzymać w stadku złożonym z kilku samców i wielu samic. Dla małej grupki wystarczy akwarium o wymiarach 60x30x30 cm. Jeżeli chcemy je trzymać w akwarium towarzyskim zbiornik musi być znacznie większy. Lubią zbiorniki miejscami gęsto zarośnięte, zacienione roślinami pływającymi z dekoracjami w postaci kamieni i korzeni. Ryby są doskonałymi skoczkami, dlatego akwarium powinno być szczelnie przykryte.

Szczupieńczyk Dageta - Epiplatys dageti dageti - Rozmnażanie

Ryby należą do gatunku rozrzucających. Rozmnażanie nie jest trudne. Woda w akwarium tarliskowym powinna być miękka i lekko kwaśna w zakresie 6.5 ph, w temperaturze ok. 25°C. Zbiornik najlepiej intensywnie oświetlony z dużą ilością roślin pływających. Rybom należy zapewnić drobno listne rośliny lub sztuczny „mop”, na którym będą mogły złożyć ikrę. Podłoże nie jest wymagane. Do filtracji wystarczy mały filtr gąbkowy.

Ryby przez kilka dni obficie karmimy żywymi pokarmami, wybieramy jednego samca oraz dwie samice i wieczorem umieszczamy we wcześniej przygotowanym zbiorniku tarliskowym. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano następnego dnia. Ryby składają jaja co 24 godziny przez ok. 2 tygodnie. Zalecane jednak trzymanie ich maksymalnie przez tydzień ze względu na to że ryby ciężko znoszą tarło, w szczególności samice. Zaobserwowane ziarenka ikry sukcesywnie i delikatnie odławiamy do osobnego, płytkiego (3-5 cm wody) zbiornika. Codziennie kontrolujemy stan ikry i każde zapleśniałe ziarenko wyławiamy np. przy pomocy pipety. Dodanie 1-3 kropli zieleni malachitowej, może zapobiec pleśnieniu ikry.

Wylęg następuje po 8-11 dniach w zależności od temperatury wody. Narybek jest stosunkowo mały. W pierwszych dniach młode karmimy mikro pokarmami, następnie (po 3-4 dniach) mikro nicieniami i Artemią.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 3

  1. Wiktorek

    HALO! czy mógłbym napisać o sczupienczyku playfaira?

    Odpowiedz
  2. Jkjzpz

    Witam. Moje sczupieńczyki miały podobnie okazuje się, że wystarczy przestać podawać inny pokarm, muszą poczuć głód, wtedy szukają instynktownie pokarmu „powinny zacząć pobierać z dna najlepiej dawać żywą pinke w każdym wędkarskim masz pozdrawiam bardzo serdecznie.

    Odpowiedz
  3. Szymon

    TyWitajcie, czy Szczupieńczyki pobierają pokarm wyłącznie z tafli wody? Mam wrażenie, że moje mają trudności z przyjmowaniem pokarmu opadającego zarówno żywego, jak i w granulacie. Nie są specjalnie zainteresowane Wodzieniem/ Szklarką, Ochotką, Doniczkowcem, etc. Dotychczas przyjmowały tylko Artemię i tę również znacznie mniej chętnie niż Pielęgniczki i Kiryski. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i sugestie. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz