Proporczykowiec Gardnera

Proporczykowiec Gardnera - ryba akwariowa fot.images.killi.net

Proporczykowce Gardnera - ryby akwariowe

Proporczykowiec Gardnera (Fundulopanchax gardneri gardneri) – słodkowodna ryba z rodziny szczupieńczykowatych.

Ryba akwariowa Proporczykowiec Gardnera Pochodzenie ryb akwariowych

Proporczykowiec Gardnera pochodzi z Zachodniej Afryki. Zamieszkuje stawy i strumienie na terenach lasów tropikalnych, sawanny w Kamerunie i Nigerii.

Ryba akwariowa Proporczykowiec Gardnera Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiąga 6.5 cm długości. Gatunek pięknie ubarwiony, łatwy do rozmnożenia i stosunkowo długo-żyjący, polecany początkującym hodowcom proporczykowców. W naturze występuje kilka odmian barwnych takich jak nigerianus, lacustris and mamfensis. Samce charakteryzują się niebiesko oliwkowym kolorem z czerwonymi plamkami umiejscowionymi na całym ciele. Płetwy są niebieskie, również nakrapiane, z czerwonym i niebieskim obrzeżeniem (zwłaszcza płetwa ogonowa i grzbietowa). Samce są nieco większe i mają wydłużone zewnętrzne promienie płetwy ogonowej. Samice są szaro beżowe, z jasnym podbrzuszem oraz bordowo brązowymi plamkami. Ryby terytorialne, szczególnie samce bronią swoich rewirów, mają tendencje do zaczepiania, skubania gatunków weloniastych i podobnych do siebie (np. gupik pawie oczko). Przebywają głownie w górnych partiach akwarium.

Ryba akwariowa Proporczykowiec Gardnera Odżywianie ryb akwariowych

Powinny być karmione głownie drobnymi pokarmami żywymi i mrożonymi np. Artemią, Dafnią, larwami owadów. Dietę można uzupełniać pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Proporczykowiec Gardnera Akwarium ryb akwariowych

Dla haremu składającego się z samca i 2 samiczek wystarczy akwarium 30 litrowe, gęsto obsadzone roślinami, z ciemnym podłożem (najlepiej torfowym) oraz kryjówkami z korzeni i kamieni. Światło należy stłumić roślinnością pływającą. Woda w miarę możliwości przefiltrowana przez torf. Proporczykowce Gardnera najlepiej trzymać w haremach z łagodnymi rybami pływającymi w innych partiach wody np. kiryskami (panda, pstry), pielęgniczkami, zbrojnikami. Samce bywają bardzo agresywne wobec siebie. Więcej niż jednego samca można trzymać jedynie w odpowiednio dużym akwarium. Na samca powinny przypadać 2-3 samice. Ryby mogą wyskakiwać dlatego niezbędna jest pokrywa.

Ryba akwariowa Proporczykowiec Gardnera Rozmnażanie ryb akwariowych

Proporczykowce Gardnera należą do ryb rozrzucających ikrę, ich rozmnażanie jest stosunkowo łatwe. Wymagane jest przygotowanie 10-15 litrowego akwarium tarliskowego. Woda powinna być miękka i kwaśna o ph 6.0-6.5 (są znane przypadki rozmnożenia w wodzie ok 8 ph). Temperatura wody 21-24°C. Bardzo pomocne będzie przefiltrowanie wody przez torf. Zbiornik zacieniamy. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.

Hodowcy, przed planowanym tarłem, zalecają oddzielenie samic od samców oraz obfite karmienie zróżnicowanym, żywym i mrożonym pokarmem. Następnie umieszczenie ryb we wcześniej przygotowanym zbiorniku. Na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice. Jeżeli woda ma odpowiednie parametry i rodzice są w dobrej kondycji to powinno dojść do tarła.

Samiec intensywnie goni samicę, w pewnym momencie zbliża się do niej i obejmuje swoimi płetwami (grzbietową i odbytową) wyginając charakterystycznie ciało. Następuje szarpnięcie i samica składa jaja. W naturze jaja składane są w podłożu lub w skupiskach roślin, w akwarium stosuje się drobnolistne rośliny takie jak mech, podłoża torfowe czy sztuczne nylonowe mopy.

Ikra może być pozostawiona razem z rodzicami, jednak część jaj zostanie zjedzona. Samica składa ikrę codziennie w ilości ok 10-30 sztuk. Proces ten trwa około 2 tygodnie. Ryby ciężko znoszą tarło (szczególnie samice) dlatego trzymamy je razem nie dłużej niż tydzień. Ikrę można inkubować w warstwie torfu w np. pojemnikach po margarynie. Należy codziennie kontrolować czy ikra nie pleśnieje a każde zapleśniałe jajeczko usuwać. Wylęg trwa ok 14-20 dni, w zależności od temperatury wody. Jaja i narybek są bardzo wrażliwe na światło. Małe osobniki są na tyle duże, że możemy je karmić np. artemią. Pokarm podajemy dwa razy dziennie i podmieniamy wodę co 2-3 dni.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Fundulopanchax gardneri gardneri
synonim:Steel-blue Killifish
Rodzina:Szczupieńczykowate
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6.5 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka
temperatura:23 - 26 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:2 - 10 ºdGH
Cena:10 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Proporczykowiec GardneraPoważnie o rybach - Proporczykowiec Gardnera

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 2

 1. Łukasz

  Witam. Mam kilka pytań, będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Ile maksymalnie samców Proporczykowca Gardnera mogę trzymać w akwarium 112l (80x35x40)? i jaką maksymalną obsadę tych proporczykowców mogę mieć w takim akwarium? Dodam, że akwarium było by jednogatunkowe – same Proporczykowce Gardnera. Te same pytania tyczą się hodowli Proporczykowca Błękitnego czyli maksymalna obsada w 112l. Wiem, że w opisie gatunków nie ma tego rodzaju proporczykowca, ale może Szanowna Redakcja umie odpowiedzieć na te pytania. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź gdyż ciężko jest znaleźć rzetelne informacje na ten temat – źródła podają zwykle minimalne zbiorniki a z kolei hodowcy w sklepach przesadzają z ilością, gdyż chcą po prostu sprzedać jak najwięcej rybek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patryk

   Skoro w minimalnym zbiorniku mozna trzymać ok 4 szt czyli w 30 l to w 112 mozna trzymać ok 14 do 16 szt