Tęczanka Boesemana

Tęczanka Boesemana - ryba akwariowa fot.nanofish.com.ua

Tęczanki Boesemana - ryby akwariowe

Tęczanka Boesemana, Tęczanka Wspaniała (Melanotaenia boesemani) – pięknie ubarwiona, wytrzymała ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych, polecana początkującym.

Ryba akwariowa Tęczanka Boesemana Pochodzenie ryb akwariowych

Tęczanki Boesmana pochodzą z Nowej Gwinei. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojniejsze, przybrzeżne strefy jezior oraz rozlewiska na pojezierzu Ayamaru.

Ryba akwariowa Tęczanka Boesemana Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Samiec tego gatunku osiąga 11 cm długości. Jest intensywnie ubarwiony. Przednia część ciała jest niebieska, natomiast tył i płetwy z tyłu opalizująco żółto-pomarańczowe. Intensywne ubarwienie ukazuje się dopiero po upływie 12–15 miesięcy od urodzenia. U dorosłych samców pojawia się garb tłuszczowy. Samice dorastają do 8 cm i są koloru żółtego lub zielonkawego.

Tęczanka Boesemana jest towarzyską, ławicową rybą, która chętnie pływa w toni wodnej. W akwarium zalecane jest trzymanie minimum 6-8 osobników tego gatunku. W większej grupie samce chętniej będą prezentowały swoje ubarwienie.

Ryba akwariowa Tęczanka Boesemana Odżywianie ryb akwariowych

Nie są rybami wybrednymi. W akwarium przyjmują większość dostępnych pokarmów suchych, mrożonych i żywych. Regularne podawanie tych ostatnich korzystnie wpływa na ich ubarwienie.

Ryba akwariowa Tęczanka Boesemana Akwarium ryb akwariowych

Akwarium 110 litrów to dla tych tęczanek minimum. Ze względu na ich rozmiar i ruchliwość zalecany jest jednak 200 litrowy zbiornik, obsadzony roślinami przy ścianach bocznych i tylnej, aby zapewnić rybom rozległą przestrzeń do pływania. Rośliny powinny przede wszystkim tolerować twardą, alkaliczną wodę, która jest preferowana przez ryby. Piaszczyste podłoże, gęsta roślinność i dekoracje z korzeni najwierniej odwzorują ich naturalne środowisko. Aby zapobiec wyskakiwaniu ryb akwarium musi być przykryte. Wskazane są również cotygodniowe podmiany wody w ilości 25%.

Ryba akwariowa Tęczanka Boesemana Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tęczanek boesemana tak jak pozostałych przedstawicieli tej rodziny jest dość łatwe. Odchowanie narybku może jednak przysporzyć problemów. Zbiornik tarliskowy powinien mieć co najmniej 80 cm długości. Woda lekko-twarda, alkaliczna ok 7.5 pH i temperaturze 26-28°C. W akwarium należy umieścić drobno-liściaste rośliny np. mech java moss lub sztuczny mop akwarystyczny. Mały filtr napowietrzający zapewni odpowiednie natlenienie i przepływ wody. Podłoże nie jest konieczne.

Dorosłe ryby przed planowanym tarłem obficie karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą pełniejsze a samce nabiorą intensywniejszych barw, wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i przenosimy do zbiornika tarliskowego. Często niewielkie podniesienie temperatury może zachęcić ryby do tarła.

Para wyciera się przez okres kilku dni, codziennie rozrzucając ikrę. Ziarenka ikry przyczepiają się do powierzchni za pomocą małych niteczek. Rodzice mają tendencje do zjadania ikry. Zalecane jest regularne sprawdzanie roślin czy mopów i przenoszenie znalezionych jaj (najlepiej części roślin) do osobnego akwarium lub pojemnika (woda musi pochodzić z akwarium tarliskowego). W zależności od temperatury wylęg następuje po 7-12 dniach. Narybek w pierwszym tygodniu wymaga mikro-pokarmów w postaci planktonu. Następnie można podawać im artemię i larwy skorupiaków. Opadający pokarm nie będzie właściwy ponieważ narybek pływa przy powierzchni wody. Młode są wrażliwe na spadek jakości wody dlatego konieczne są niewielkie podmiany każdego dnia.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Melanotaenia boesemani
synonim:Boeseman's rainbowfish
Rodzina:Tęczankowate
Biotop:Nowa Gwinea
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 11 cm, samica - 8 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 8 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:110 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:25 - 29 °C
pH:6.5 - 8.0 pH
twardość:8 - 25 ºdGH
Cena:10 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Tęczanka BoesemanaPoważnie o rybach - Tęczanka Boesemana

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 4

 1. Marcin

  miesiąc temu wpuściłem do akwarium 5 sztuk tych ryb – młodych, jeszcze nie wybarwionych. W akwarium w który było już kilkadziesiąt krewetek RC itp. Zauważyłem że po wpuszczenia tęczanek gonią one krewetki, które zaczęły się chować, o ostatnimi czasami było ich widać co raz mniej. Myśłełem po prostu że krewetki chowają się w niedostępne/niewidoczne miejsca, ale właśnie dziś zauważyłem jak tęczanka (wciąż dość małą) zjada już dużą odchowaną krewetkę! Nie wiem z czego to wynika – czy może z tego że ryby były nieprawidłowo karmione (karmię je raz dziennie pokarmem suchym – pokarm znika w ciągu 1 min)?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   W takim wypadku należy zwiększyć ilość podawanego pokarmu lub dawać im częściej. Urozmaicenie diety pokarmami mrożonymi, suchymi, żywymi (tymi najbardziej). Ja osobiście karmię rybki dwa razy dziennie z dwoma dniami głodówki, akurat dzisiaj nic nie jedzą. Zjadanie innych mieszkańców zbiornika jest najczęściej spowodowane głodem rybek i próbują zjeść inne. W dzikim, naturalnym środowisku większość ryb żywi się roślinami – nie są karmione przez człowieka.
   Pozdrawiam

 2. Kura

  witam, posiadam akwarium słodkowodne 156 l (wymiar 118x25x53 (dl-sz-wys)) z dość gęstą roślinnością jak na zdjęciu:
  https://goo.gl/photos/ppMQqcmMirTr5tJ26
  zarybione obecnie 19 szt. neon czerwony + 7 sztuk  otosek (otocinklus) przyujściowy + 1 mieczyk Hellera + 5 sztuk tęczanek Boesemana + krewetki karłowate (red cherry itp). Mieczyk i tęczanki wpuszczone do akwarium 2 dni temu i raczej młode osobniki (2-3 miesiące). Pytania:
  1. czy ma ktoś doświadczenie w hodowli tych tęczanek i krewetek? bo zauważyłem że tęczanki, chociaż jeszcze relatywnie młode, zaczęły ‚ścigać’ krewetki (które już najmniejsze nie są), i generalnie krewetki chowają się w bardziej niedostępne miejsca, podczas gdy poprzednio były bardziej widoczne np. na odkrytej ‚plaży’ gdzie żerowały na piasku (co miało swój urok)? Czy są może jakieś gatunki krewetek (lub kolory) które nie będą przyciągać uwagi tęczanek?
  2. Kiedy wybarwiają się te tęczanki? Czy można stosować jakiś specjalny pokarm aby przyspieszyć ten proces?
  3. Czy jeszcze mogę dorzucić kilka sztuk rybek do tego akwarium – tęczanek lub innych?

  Odpowiedz
 3. Dominika :D

  cudowne stworzenie 😀

  Odpowiedz