Melanotaenia boesemani

Tęczanka Boesemana - ryba akwariowa fot.nanofish.com.ua
  • Rozmiar: 11 cm
  • Akwarium: 110 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 25 - 29°C
  • Biotop: Nowa Gwinea

Tęczanki Boesemana - ryby akwariowe

Tęczanka Boesemana, Tęczanka Wspaniała (Melanotaenia boesemani) – pięknie ubarwiona, wytrzymała ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych, polecana początkującym.

Tęczanka Boesemana - Melanotaenia boesemani - Występowanie

Tęczanki Boesmana pochodzą z Nowej Gwinei. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojniejsze, przybrzeżne strefy jezior oraz rozlewiska na pojezierzu Ayamaru.

Tęczanka Boesemana - Melanotaenia boesemani - Charakterystyka i usposobienie

Samiec tego gatunku osiąga 11 cm długości. Jest intensywnie ubarwiony. Przednia część ciała jest niebieska, natomiast tył i płetwy z tyłu opalizująco żółto-pomarańczowe. Intensywne ubarwienie ukazuje się dopiero po upływie 12–15 miesięcy od urodzenia. U dorosłych samców pojawia się garb tłuszczowy. Samice dorastają do 8 cm i są koloru żółtego lub zielonkawego.

Tęczanka Boesemana jest towarzyską, ławicową rybą, która chętnie pływa w toni wodnej. W akwarium zalecane jest trzymanie minimum 6-8 osobników tego gatunku. W większej grupie samce chętniej będą prezentowały swoje ubarwienie.

Tęczanka Boesemana - Melanotaenia boesemani - Odżywianie i karmienie

Nie są rybami wybrednymi. W akwarium przyjmują większość dostępnych pokarmów suchych, mrożonych i żywych. Regularne podawanie tych ostatnich korzystnie wpływa na ich ubarwienie.

Tęczanka Boesemana - Melanotaenia boesemani - Akwarium

Akwarium 110 litrów to dla tych tęczanek minimum. Ze względu na ich rozmiar i ruchliwość zalecany jest jednak 200 litrowy zbiornik, obsadzony roślinami przy ścianach bocznych i tylnej, aby zapewnić rybom rozległą przestrzeń do pływania. Rośliny powinny przede wszystkim tolerować twardą, alkaliczną wodę, która jest preferowana przez ryby. Piaszczyste podłoże, gęsta roślinność i dekoracje z korzeni najwierniej odwzorują ich naturalne środowisko. Aby zapobiec wyskakiwaniu ryb akwarium musi być przykryte. Wskazane są również cotygodniowe podmiany wody w ilości 25%.

Tęczanka Boesemana - Melanotaenia boesemani - Rozmnażanie

Rozmnażanie tęczanek boesemana tak jak pozostałych przedstawicieli tej rodziny jest dość łatwe. Odchowanie narybku może jednak przysporzyć problemów. Zbiornik tarliskowy powinien mieć co najmniej 80 cm długości. Woda lekko-twarda, alkaliczna ok 7.5 pH i temperaturze 26-28°C. W akwarium należy umieścić drobno-liściaste rośliny np. mech java moss lub sztuczny mop akwarystyczny. Mały filtr napowietrzający zapewni odpowiednie natlenienie i przepływ wody. Podłoże nie jest konieczne.

Dorosłe ryby przed planowanym tarłem obficie karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą pełniejsze a samce nabiorą intensywniejszych barw, wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i przenosimy do zbiornika tarliskowego. Często niewielkie podniesienie temperatury może zachęcić ryby do tarła.

Para wyciera się przez okres kilku dni, codziennie rozrzucając ikrę. Ziarenka ikry przyczepiają się do powierzchni za pomocą małych niteczek. Rodzice mają tendencje do zjadania ikry. Zalecane jest regularne sprawdzanie roślin czy mopów i przenoszenie znalezionych jaj (najlepiej części roślin) do osobnego akwarium lub pojemnika (woda musi pochodzić z akwarium tarliskowego). W zależności od temperatury wylęg następuje po 7-12 dniach. Narybek w pierwszym tygodniu wymaga mikro-pokarmów w postaci planktonu. Następnie można podawać im artemię i larwy skorupiaków. Opadający pokarm nie będzie właściwy ponieważ narybek pływa przy powierzchni wody. Młode są wrażliwe na spadek jakości wody dlatego konieczne są niewielkie podmiany każdego dnia.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 września 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 110 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 10 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 22

  1. WELONKA NIE DO KULI

    Dzień dobry planuję obsadę do akwarium 300 litrów.

    6 tęczanek boesemana
    6 tęczanek czerwonych
    10 tęczanek neonowych

    Może taka być?

    Odpowiedz
  2. Akkwarystta

    Czy tęczanki mogą być ze skalarami?

    Odpowiedz
  3. Gec

    Czy można Tęczankę Boesemana dołączyć do Malawi – Mbuna?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Daniel

      Teoretycznie tak ,ale po co ?

    2. Sky[Kiedyś Michał]

      Można tylko że łączenie jakichkolwiek gatunków malawi z rybami z poza malawi nie ma sensu bo zazwyczaj kończy się to agresją ze strony pielęgnic. Uważam że jedynym gatunkiem który ma szanse z pielęgnicami to zbrojniki choć i tak tego odradzam.

  4. Enttiert

    Dzień dobry moje tęczanki czasami mają czarne łuski a nie szare na jakby głowie. Proszę o pomoc.🙁

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. akwa

      Może to z powodu stresu albo światła

  5. Wiktoria

    Czy można trzymać w jednym akwarium tęczanki trójpręgie i Boesemana? Czy akwarium 240 l będzie wystarczające dla 16 osobników? (Po 8 z każdego gatunku)

    Odpowiedz
  6. Michał

    Będą się krzyżować. Wszystkie melanotaneia, chilatherina i pseudomugil, krzyżują się w akwarium. W naturze nie.

    Odpowiedz
  7. cipciak

    Czy różne gatunki tęczanek mogą być trzymane w jednym zbiorniku? Nie zaczną się ze sobą krzyżować?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wojtek

      mogą być trzymane i nie zaczną się krzyżować. raczej też wątpię, by w zbiorniku ogólnym udało się odchować młode: żarłoki to straszne i chętnie zjadają ikrę.

  8. bbbb

    mągą być do 112l

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wojtek

      112 l za małe! zobacz na ich wielkość i pomnóż razy dwa, bo to bardzo ruchliwe bestie. aterynki są fascynujące, istnieją mniejsze gatunki, które się nadają do 112 l. polecam bo sam się w nich kocham (i mam 112 l)

  9. Krzysiek

    Witam. Do mojego akwarium 120 l wpuściłem ostatnio 6 tęczanek i mniej więcej od dwóch dni widzę ,że jedna z nich ewidentnie atakuje drugą. Na domiar złego nie jest to zwykłe ganianie się ,a częściej wygląda jak nagłe ugryzienie w bok tej drugiej. Czym może być to spowodowane?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Rafał

      za małe akwa, dla tych tęczanek min. 200l

  10. Marcin

    miesiąc temu wpuściłem do akwarium 5 sztuk tych ryb – młodych, jeszcze nie wybarwionych. W akwarium w który było już kilkadziesiąt krewetek RC itp. Zauważyłem że po wpuszczenia tęczanek gonią one krewetki, które zaczęły się chować, o ostatnimi czasami było ich widać co raz mniej. Myśłełem po prostu że krewetki chowają się w niedostępne/niewidoczne miejsca, ale właśnie dziś zauważyłem jak tęczanka (wciąż dość małą) zjada już dużą odchowaną krewetkę! Nie wiem z czego to wynika – czy może z tego że ryby były nieprawidłowo karmione (karmię je raz dziennie pokarmem suchym – pokarm znika w ciągu 1 min)?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      W takim wypadku należy zwiększyć ilość podawanego pokarmu lub dawać im częściej. Urozmaicenie diety pokarmami mrożonymi, suchymi, żywymi (tymi najbardziej). Ja osobiście karmię rybki dwa razy dziennie z dwoma dniami głodówki, akurat dzisiaj nic nie jedzą. Zjadanie innych mieszkańców zbiornika jest najczęściej spowodowane głodem rybek i próbują zjeść inne. W dzikim, naturalnym środowisku większość ryb żywi się roślinami – nie są karmione przez człowieka.
      Pozdrawiam

  11. Kura

    witam, posiadam akwarium słodkowodne 156 l (wymiar 118x25x53 (dl-sz-wys)) z dość gęstą roślinnością jak na zdjęciu:
    link to goo.gl
    zarybione obecnie 19 szt. neon czerwony + 7 sztuk  otosek (otocinklus) przyujściowy + 1 mieczyk Hellera + 5 sztuk tęczanek Boesemana + krewetki karłowate (red cherry itp). Mieczyk i tęczanki wpuszczone do akwarium 2 dni temu i raczej młode osobniki (2-3 miesiące). Pytania:
    1. czy ma ktoś doświadczenie w hodowli tych tęczanek i krewetek? bo zauważyłem że tęczanki, chociaż jeszcze relatywnie młode, zaczęły 'ścigać’ krewetki (które już najmniejsze nie są), i generalnie krewetki chowają się w bardziej niedostępne miejsca, podczas gdy poprzednio były bardziej widoczne np. na odkrytej 'plaży’ gdzie żerowały na piasku (co miało swój urok)? Czy są może jakieś gatunki krewetek (lub kolory) które nie będą przyciągać uwagi tęczanek?
    2. Kiedy wybarwiają się te tęczanki? Czy można stosować jakiś specjalny pokarm aby przyspieszyć ten proces?
    3. Czy jeszcze mogę dorzucić kilka sztuk rybek do tego akwarium – tęczanek lub innych?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Głosiu

      Moi drodzy, kolejne pytanie tęczanki kontra krewetki… Jak widac z opisu ryby dorasta ona do ponad 10cm samice 8cm. Wystarczy minimalna ilość wyobraźni aby domyślić się że krewetki będą znikać w pyszczkach tych pięknych ryb. Mała krewetka stanowi dla ryby coś czerwonego atrakcyjnego i w dodatku uciekającego. Nawet gdyby była mało smaczna to ryba i tak będzie goniła krewetkę aby sprawdzic co to takiego. Zako czy sie to próbą czy to jest smaczne 🙂 Więc po spróbowaniu piwrwszej sztuki i zasmakowaniu…reszta krewetek będzie stanowiła pyszny obiadek dla tęczanek. 🙂 Dodatkowo piszesz, że karmisz suchym pokarmem… Po sucharkach taka tłusta kreweteczka to duży rarytas dla ryby 🙂 pozdrawiam Głosiu

    2. Wojtek

      mam mniejszy gatunek tęczanek (neonowe) i „szare” krewetki Amano – nie ma konfliktu.
      tęczanki pięknie wybarwione. menu:
      -mrożone: solowiec i czarne larwy komara
      -suche: Tetra Pro Colour, Tropical Vitality & Color Flakes, Tropical Red Mico Colour Sticks (wydaje się szczególnie atrakcyjny dla ryb: kształt czerwonych robaczków, długo unosi się w wodzie, robi wrażenie żywych) i… Tropical 3-Algae. naprawdę polecam wypróbować przy aterynkach jakiś pokarm roślinny, jako urozmaicenie.
      Tęczany nie są same, więc też korzystają z pokarmu sypanego mniejszym rybom:
      -mrożony: oczlik i wrotka czerwnona
      -suchy Hikari Micro Pellets
      ale to pokarm zdecydowanie za mały, zwykle go po prostu nie widzą, jedzą tylko w większych zbitych kawałkach (a to się rzadko trafia).
      oczywiście dożywiają się też ikrą, która pojawia się w akwarium.

    3. Wojtek

      Aha! Masz przepiękne akwarium!

  12. Dominika :D

    cudowne stworzenie 😀

    Odpowiedz