Ryby akwariowe: Tęczankowate

Tęczanki są przedstawicielami rzędu aterynokształtnych (Atheriniformes). Od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród akwarystów. Są to ryby nie tylko pięknie ubarwione, lecz także łagodne, bardzo odporne i łatwe w hodowli. Kilka różnych gatunków można bez kłopotu trzymać w jednym akwarium. W naturze występują w Nowej Gwinei, Australii, na Sulawesi i kilku innych wyspach tego rejonu. Do wyjątków należy Bedocja madagaskarska, której ojczyzną jest Afryka. Zasięg występowania jest bardzo ograniczony. Wiele gatunków zamieszkuje jedynie rozlewisko danego jeziora lub rzeki.

Nazwa tęczanek odnosi się do ich opalizującego ubarwienia. Przeważnie są to ryby bardzo ruchliwe wymagające przestronnego akwarium, z bujną roślinnością ale i z rozległą przestrzenią do pływania. Są też bardzo towarzyskie i najlepiej czują się w większej grupie. Większość z nich ma spokojne usposobienie i pasuje do akwarium towarzyskiego. Te bardziej płochliwe należy trzymać w akwarium gatunkowym.

Tęczanka Boesemana

Melanotaenia boesemani

Tęczanki Boesemana - ryby akwariowe

Tęczanka Boesemana, Tęczanka Wspaniała (Melanotaenia boesemani) – pięknie ubarwiona, wytrzymała ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych, polecana początkującym. więcej »

Tęczanka Czerwona

Glossolepis incisus

Tęczanki Czerwone - ryby akwariowe

Tęczanka Czerwona (Glossolepis incisus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych z charakterystycznym czerwonym ubarwieniem. więcej »

Tęczanka Neonowa

Melanotaenia praecox

Tęczanki Neonowe - ryby akwariowe

Tęczanka Neonowa (Melanotaenia praecox) – atrakcyjna, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych. więcej »

Tęczanka niebieska

Melanotaenia lacustris

Tęczanki niebieskie - ryby akwariowe

Tęczanka niebieska (Melanotaenia lacustris) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych. Nazywana również Tęczanką z Kutubu. więcej »